گلچین
گلچينی از گل ها 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
طراح قالب

شمارش معکوس فروپاشی اسرائیل

 


 
به مناسبت تسخیر سفارت اسرائیل در قاهره ، بیانات مقام معظم رهبری درباره این رژیم غاصب را برای شما یادآوری می کنم .
القدس لنا
“آقایان؛ مطمئن باشید که رژیم اسرائیل از درون پوسیده و نسل کنونی به هیچ وجه آمادگی ایثار و فداکاری برای حفظ آن را ندارد.”
بیانات رهبر معظم انقلاب در کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین (۴ اردیبهشت ۸۰)“چهل سال گذشته است؛ اگر چهل سال دیگر هم بگذرد، عاقبت دولت اسرائیل نابودشدنی است و باید نابود بشود. تا چند صباح قبل از این، هیچ کس فکر نمی کرد که ابرقدرت شرق اینگونه متلاشی بشود. اگر دو سال قبل کسی می گفت که ابرقدرت شرق از بین خواهد رفت، عده ای فیلسوفانه ریش می جنباندند که بله، شما ساده هستید! آن روزی که امام در نامه به گورباچف نوشتند که بعد از این مارکسیسم را باید در موزه ها پیدا کرد، عده ای پوزخند زدند! دو سال یا سه سال نگذشته بود که آن پیشگویی تحقق پیدا کرد. بعد از درگذشت امام، به یک سال نرسید که همه چیز دگرگون شد؛ چ هطور نمی شود؟ قدرت استکباری امریکا هم از بین خواهد رفت، او هم متلاشی خواهد شد، این قدرت جهنمی ماندنی نیست، اسرائیل هم ماندنی نیست. این، حرف دولت و ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است، و همین خواهد شد. این، در سایه ی هوشیاری شما ملت و هوشیاری ملت های مسلمان عملی خواهد شد. ما باید تلاش کنیم. وظیفه ی ما تلاش کردن است.”
سخنرانى در دیدار با گروه کثیرى از آزادگان، در اولین سالگرد آزادى و بازگشت به کشور (۲۸ مرداد ۱۳۷۰)
همه روشنفکران کشورهای اسلامی، همه سیاستمداران آزاداندیش، همه آنهایی که دستشان در حنای استکباری امریکا رنگ نگرفته است، معتقدند که باید با اسرائیل مقابله کرد؛ یعنی این را جزو مصالح کشورشان می دانند. و اما جمهوری اسلامی ایران از روز اول، موضعش را در مقابل این پدیده زشت، روشن کرده است . موضع جمهوری اسلامی ایران که امام فرمودند، بارها مسؤولان گفته اند و ما هم بارها تأکید کرد هایم، این است که اساساً این غده سرطانی اسرائیل باید از این منطقه کنده شود.
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در خطبه‏‌هاى نماز جمعه تهران‏ (۲۵ آذر ۱۳۷۹)
“برادران و خواهران عزیز در سرتاسر کشور! ای کسانی که امروز به یاد امام و معلم و مرشد بزرگوارتان، در همه جای کشور گرد آمدید؛ مخصوصاً این اجتماع عظیم مردمی بر گرد مرقد این بزرگوار! بدانید که بر امریکا، بر اسرائیل و دشمنان کوچک و بزرگ خودتان پیروز خواهید شد. بدانید که قدرتهای استکباری، قادر نخواهند بود این شجره ی طیبه را قلع و قمع کنند . این درخت مبارک نظام اسلامی، ریشه دوانده و مستحکم شده است. ایمان و تلاش و توکل شما مردم، آن را به بر گ وبار آورده است و معنویت این بزرگوار، از اولِ کار تا امروز و تا همیشه، پشتیبان این حرکت عظیم خواهد بود.
ما باید به امید خدا و با توکل به او، این راه را ادامه بدهیم. ما از دشمن اسلام و انقلاب نمی ترسیم . ما در راه خدا، ان شاءالله احساس خستگی و ضعف نمیکنیم. ابهت قدرتهای پوشالی مادی، نخواهد توانست ما را در این راه و به سمت این هدف، متزلزل کند. ما آن روزی را در مقابل چشم داریم که اسلام توانسته باشد به همه ی مسلمانان عالم عزت بدهد، به آنها زندگی شرافتمندانه عطا کند و شرّ غده ی سرطانی اسرائیل را از پیکر اسلامی و میهن اسلامی بکند. ما چشم به روزی داریم که امت مسلمان، یکپارچه و متحد، از همه ی کشورهای اسلامی، پرچم اسلام را به دست گیرند و اسلام ناب محمدی( صلّی الله علیه واله) را در مقابل چشمهای مردم جهان عرضه کنند و شوق و محبت انسانها در همه جای عالم را به سمت آن جلب نمایند. هدف ما اینهاست. راه ما همان راهی است که امام بزرگوارمان ترسیم کردند.”
سخنرانى در مراسم اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره) (۱۴ خرداد ۱۳۶۹)
“امروز اسرائیل احساس می‌ کند که در مقابل مبارزان فلسطینی‌ هیچ راه صحیح و منطقی‌ در مقابلش نیست. این به خاطر ایستادگی‌ آن ملت است؛ چون آن ملت ایستاده است. یک روز دشمنِ آنها از امروز ضعیف تر بود، اما توانست بر ملت فلسطین تسلّط پیدا کند؛ چون مقاومت نبود. امروز دشمنشان صد برابر از آن روز قویتر است، اما در مقابل ملت فلسطین دچار ناتوانی‌ است؛ چون این ملت ایستاده و قیام کرده است . معنای‌ یک روز دشمنِ آنها از امروز ضعیفتر بود، اما توانست بر ملت فلسطین تسلّط پیدا کند؛ چون مقاومت نبود. ایستادگی‌ امت اسلامی‌ در هر نقط های‌ که باشد، این است.امروز همین جمعیت فلسطینی‌ مظلوم که روزانه دچار مصائب و قساوتهای‌ رژیم صهیونیستی‌ هستند، توانسته اند آن رژیم ظالم و ناحق را دچار اختلال کنند. امروز بسیاری‌ از کشورهای‌ عربی‌ و همسایه های‌ فلسطین، اگر مورد تهاجم اسرائیل نیستند، به برکت مقاومتی‌ است که آن مردم مظلوم می‌ کنند. آنها به گردن همه امت اسلام و ملتهای‌ عرب – بخصوص همسایگان فلسطین – حقّ بزرگی‌ دارند.”
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام در سالروز عید سعید مبعث‏ (۲ مهر ۱۳۸۲)
“صهیونیست هاى وحشى که ابهت به دست آمده‌ى نظامىِ در طول پنجاه سال را در جنگ سى و سه روزه‌ى لبنان از دست دادند – پنجاه سال تلاش کردند تا نشان بدهند که اسرائیل شکست‌ناپذیر است؛ اما این ابهت پنجاه ساله در سى و سه روز دود شد رفت هوا. یک گروهِ مجاهدِ مؤمن تهیدست از سلاحهاى پیشرفته‌ى هوایى و غیره، توانست آن ارتش مغرور و سرکش را به ذلت بکشاند؛ تلفات بر آن وارد کند؛ او را در سطح دنیا مسخره کند – گویا مى‌خواهند انتقام آن شکست و آن فضاحت را از فلسطینی هاى بیچاره بگیرند.”
بیانات در دیدار مردم دامغان (۱۹ آبان ۱۳۸۵)
منبع:www.asr-entezar.ir

[ سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 22:16 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

روشنگری های آیت الله مصباح یزدی درباره جریان نفوذی در دولت دهم، موجب شده تا منحرفین موج گسترده ای از حملات تخریبی علیه این عالم فرزانه را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش رجانيوز، در دوران دوم خرداد، روزنامه های زنجیره ای به مدیریت سعید حجاریان و روزنامه صبح امروز موج اول تخریب آیت الله مصباح یزدی را آغاز کردند. سخنرانی های آیت الله مصباح یزدی در پیش خطبه های نمازجمعه و روشنگری های ایشان درباره عملکرد جریان اصلاحات دلیل این حملات ناجوانمردانه بود.

در انتخابات نهم ریاست جمهوری و نقش درخشان آیت الله مصباح در گفتمان سازی از فرمایشات مقام معظم رهبری موجب شد تا شکست خوردگان این انتخابات، موج دوم حملات علیه رئیس موسسه امام خمینی(ره) را ساماندهی کنند.

اما از ابتدای سال 1390 و آشکار شدن انحرافات جریان نفوذی و 10 روز خانه نشینی رئیس‌جمهور، اعتراض ها و روشنگری ها موجب شده تا رسانه ها و بولتن های جریان نفوذی در مطالب متعددی به این عالم فرزانه توهین و هتاکی کنند. در این میان روزنامه ایران که در دوره مدیریت جوانفکر تبدیل به بولتن جریان نفوذی شده، آیت الله مصباح یزدی را اقتدارگرا و عامل جنگ روانی علیه دولت خوانده بود.

در این میان آقاي احمدی نژاد نيز در جلسه ای که پنج شنبه برگزار شد و به نقل از سایت های جریان نفوذی با لحن و ادبیاتی دون شأن به آیت الله مصباح یزدی انتقاد کرد.

رجانیوز در راستای تبیین نقش آیت الله مصباح در گفتمان سازی برای روی کارآمدن دولت عدالت محور، سخنرانی دکتر احمدی نژاد در موسسه امام خمینی 10 روز پس از انتخابات نهم ریاست جمهوری را منتشر می کند.

 

همچنین برای یادآوری جایگاه حضرت آیت الله مصباح به اعضای جریان نفوذی دو فیلم ذیل تقدیم می‌شود.

 

 

 

 

 

[ سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:23 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
عرفه روز نیایش-ویژه نامه روز عرفه 

 

 
    دانستنی هایی درباره روز نیایش(1)     شهيد شقاقي و تئوري محوريت مسأله فلسطين ...

دانستنی هایی درباره روز نیایش(1)روز عرفه، روز شناخت است و هرچند نام عید بر آن نهاده نشده ولی یکی از اعیادبزرگ اسلام به شمار می‏رود. امروز روزی است که خدای سبحان بندگان خود را به عبادت‏و اطاعت‏خویش فرا می‏خواند

نیم نگاهی به«شرح فرازهایی از دعای عرفه»مطالب این نوشتار، برگرفته از اثری است تحت عنوان: «شرح گزیده‏ای از دعای عرفه» از عارف نامور، حضرت آیت‏اللّه‏ جوادی آملی، که اکنون مراحل تحقیق را، جهت تکمیل و انتشار، طی می‏کند تا به فضل الهی از سوی مؤسسه

    تحليل دعاي امام حسين‌ عليه‌السلام در روز عرفه     نگرشی بر دعای "عرفه" صحیفه سجادیه*

            تحليل دعاي امام حسين‌ عليه‌السلام در روز عرفه دعا در طينت و سرشت امام حسين(ع) وجود داشته است. جد آن‌حضرت لحظه‌اي از دعا غافل نبوده است. اين دعاها پس از آغاز نهضت امام حسين عليه‌السلام شدت بيشتري پيدا كرده،

            نگرشی بر دعای عرفه، روز معرفت و شناخت و روز خودشناسی و خداشناسی است. عرفه، روز رحمت و مغفرت الهی است. روز بهره گیری از رحمت واسعه الهی است، هر کس به اندازه معرفت و شناختش، باید دست راز و نیاز به سوی حضرت حق بلند کند و مناجات و استغفار نماید.

    رابطه انسان و خدا در دعای عرفه امام حسین و امام سجاد(ع)     شاخه هاي علوم پزشكي در دعاي عرفه ي امام حسين (ع)

            رابطه انسان و خدا در دعای عرفه امام حسین و امام سجاد(علیه السلام) آنچه در این مقاله می‏آید، بررسی ـ رابطه انسان و خدا ـ در دعاهای عرفه امام حسین و امام زین‏العابدین علیهماالسلام است. از آنجا که پرداختن کامل و همه جانبه به این موضوع، موجب بسط مقال و منافی با ضیق مجال است،

شاخه هاي علوم پزشكي در دعاي عرفه ي امام حسين (ع)يكي از مهمترين اهداف رشته كتابداري و اطلاع رساني طبقه بندي و سازماندهي علوم و دانش ها است. نگارنده با امعان نظر در فرازهايي از دعاي شريف عرفه امام حسين (ع) متعلق به قرن 1 ق.

    اقتباسی از دعای حضرت امام حسین ع در روز عرفه     از اشک عرفه تا ذبح قربان

اقتباسی از دعای حضرت امام حسین ع در روز عرفهسپاس خدای را که کس سرپیچی از فرمانش نتواند و سدّی راه بر لطفش نبندد و دستی را ساختن و آفریدن به مانند او نشاید. گستره بخشندگی اش بی پایان است. تازه‏های خلقت سرشته دست اوست و استواری عالم پدیدآمده حکمت او.

از اشک عرفه تا ذبح قربانعرفات، نام منطقه وسیعى است با مساحت حدود 18 كیلومتر مربع در شرق مكه معظمه، اندكى متمایل به جنوب كه در میان راه طائف و مكه قرار گرفته است. زائران بیت‏الله الحرام در روز عرفه

    برفراز قله عرفان     دعای عرفه، سیر اندیشه در آفاق جهان

برفراز قله عرفان
            روز نهم ذی الحجه به عرفات برو و در آنجا توقف كن. وقوف! اما نه مى‏گویم وقوف درعرفات. وقوف در اینجا ركود و در جا زدن نیست ‏ بلكه تحرك و نشاط است. وقوف درعرفات به منزله شناخت و عرفان انسان به معارف الهى است.

دعای عرفه، سیر اندیشه در آفاق جهانبشر و بشیر پسران غالب اسدی روایت کرده‎اند که عصر روز عرفه در عرفات در خدمت امام حسین علیه السلام بودیم که آن حضرت با گروهی از خاندان و فرزندان و شیعیان خود از خیمه بیرون آمدند و با کمال تضرع و خشوع

    عرفه؛ روزی بسان شب قدر     دانستنی هایی درباره روز نیایش(2)

عرفه؛ روزی بسان شب قدر
            عرفه، از عیدهای بزرگ است، هر چند عید نامیده نشده است و روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و اطاعت ‏خود دعوت کرده، سفره جود و احسان خود را برای آنها گسترده است. شیطان در این روز، از همه اوقات خوارتر و حقیرتر و خشمناک ‏تر است .

دانستنی هایی درباره روز نیایش(2)شانه‏های متلاطم امروز، از مرور اشک‏های حسین علیه‏السلام آمده است. گُلِ آوایی در رگانِ لحظه‏های دشت جاری است. هوای تب‏دارِ عشق از دلِ کلمات عرفات برمی‏خیزد. هر واژه، قطعه فراگیر شوق و دریایی پر از مرهم بر کویر دلتنگی‏ها است.

 

    لينک هاي مقالات ديگر
    تلفن همراه
    لینک های دیگر

[ یکشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 7:5 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
ویژه نامه عید سعید قربان 

 

 
    اغتنام فرصت هاى معنوى حج     آيا رها كردن هاجر در بيابان و ذبح اسماعيل ...

اغتنام فرصت هاى معنوى حجبراى بيشتر حج گزاران توفيق تشرف، به مكه و مدينه، تنها يك بار اتفاق مى افتد، اما چنانكه خصلت طبيعى آدمى است كه هر گاه نعمتى را در اختيار دارد با توهّم اينكه هميشه آن نعمت باقى است،

آيا رها كردن هاجر در بيابان و ذبح اسماعيل نوعي در هر دو مورد دستور و فرمان الهى را حضرت ابراهيم عملى ساخت و به فرموده قرآن خداوند به هيچ كس ظلم نمى‏كند ولا يظلم ربك احدا و پروردگارت به هيچ كس ستم نمى‏كند.

    نگاهى به تفسير آيات ۱۰۱ تا ۱۰۷ سوره صافات     عبور از ترديد

            نگاهى به تفسير آيات ۱۰۱ تا ۱۰۷ سوره صافات خداوند سبحان از ميان خلقش پيامبران و اوليايى برگزيد و از ميان آن خوبان تاريخ و بندگان صالحش قربانيان و ذبيح هايى براى خود انتخاب كرد؛ به شهادت سخنان اهل عصمت(علیهم السلام) حضرت يحيى

            عبور از ترديد دين پژوهان معاصري كه به پژوهش و كاوش در اديان ابتدايي مشغول هستند چندين ويژگي مشترك را ميان اديان ابتدايي برمي شمارند كه يكي از اين ويژگي ها قرباني كردن است.

    زندگی حضرت اسماعیل(عليه السلام)     ذبح اسماعيل (عليه السلام)

            زندگی حضرت اسماعیل(عليه السلام)اسماعيل(عليه السلام): فرزند بزرگ ابراهيم(عليه السلام)، نياى عرب حجاز[1] و جدّ اعلاى پيامبر خاتم(صلى الله عليه وآله)[2]، از پيامبران الهى و ملقّب به ذبيح اللّه

ذبح اسماعيل (عليه السلام)
            قرآن و توراتِ موجود در اين جهت اتفاق دارند كه ابراهيم خليل (عليه السلام) پس از آن كه در سن پيرى صاحب فرزند پسرى شده است، از سوى خداوند متعال مأمور گرديده كه فرزند خود را براى خدا ذبح نمايد.

    عيد سعيد قربان     عید پیروزی

عيد سعيد قربان
            عيد قربان كه پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهي و شعور) و منا (سرزمين آرزوها، رسيدن به عشق) فرا مى رسد، عيد رهايى از تعلقات است.

عید پیروزی
            عید قربان عید پیروزی وظیفه و شکوفایی روح ایثار است. یکشنبه 10 ذیحجه ، عید قربان است، عیدی که همواره از آن به عنوان عید پیروزی وظیفه بر غریزه و اوج تجلی شکوفایی روح ایثار یاد می شود . هرگاه انسان بر سر دو راهی غریزه و وظیفه قرار گرفت

    قربانی کردن وجود نفسانی     اسماعیل تو کیست؟

قربانی کردن وجود نفسانی
            عيد قربان عيد رهايي از تعلقات دنيوي و هر آنچه غيرخدايي است محسوب مي شود. در اين روز حج گزار، اسماعيل وجود را قرباني مي کند تا سبکبال شود و با ره توشه اي عظيم به سفر آخرت عزيمت کند.

اسماعیل تو کیست؟
            به نام آن ذات بی‌مانندی که مهر را در گلشن حقایق پرورش می‌دهد. ایام، ایام حج است و موسم، موسم ذبح اسماعیل ای حاج! اسماعیل تو کیست؟ چیست؟ نیازی نیست؟ کسی بداند، باید خود بدانی و خدایت ، اسماعیل تو ممکن است فرزندت نباشد، تنها پسرت نباشد،

    خداوند ابراهیم را در ذبح اسماعیل امتحان کرد ...     ‏داستان حضرت اسماعيل(علیه السلام)

عرفه؛ روزي بسان شب قدر
            یوسف را از یعقوب جدا کردند ، درد فراق یوسف ، یعقوب را از پا درآورد و از گریه زیاد یعقوب کور شد . یعقوب یوسف را دوست داشت و به او عشق می ورزید ، پیامبر خدا بود ولی امتحان الهی سخت بود و طاقت فرسا .

‏داستان حضرت اسماعيل(علیه السلام)خداوند پيامبرى حضرت اسماعيل(علیه السلام) را به صراحت بيان داشته و فرموده است: <وَاذكُرْ فِى الكِتابِ إِسْمعِيلَ إِنَّهُ كانَ صادِقَ الوَعْدِ وَكانَ رَسُولاً نَبِيّاً». دعوت حضرت اسماعيل(علیه السلام) ميان قبيله‏هاى عربى كه آن حضرت بين آنها مى‏زيسته، صورت گرفته است.

 

    لينک هاي مقالات ديگر
   لینک های دیگر

[ یکشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 7:2 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
تجسم اخلاق

دانلود ويژه نامه تجسم اخلاق-ويژه نامه درگذشت ميرزا جواد ملكي تبريزي
 

    گذري کوتاه بر زندگي و حالات آيت الله حاج ميرزا جواد آقا ملکي تبريزي (رحمت الله عليه)       سیری در زندگانی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

گذري کوتاه بر زندگي و حالات آيت الله حاج ميرزا جواد آقا ملکي تبريزي (رحمت الله عليه)آيت الله حاج ميرزا آقا ملکي تبريزي در خانواده اي با تقوا و پارسا در تبريز به دنيا آمد . خانواده ي وي از تاجران متمکن تبريز بودند. پدر او که حاج ميرزا شفيع نام داشت،

 

سیری در زندگانی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره) یکی از مردان پیشتاز این راه مرحوم عارف بالله آیة الله حاج میرزا جواد ملکی ـ قدس الله نفسه الزکیه ـ است که در این میدان گوی سبقت از همگان ربود.

    حکایاتی از میرزا جواد ملکی تبریزی (ره)(1)       حکایاتی از میرزا جواد ملکی تبریزی (ره)(2)

حکایاتی از میرزا جواد ملکی تبریزی (ره)(1)آیت الله فهری در مورد زندگی آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی نقل می کنند : یکی از مردان پیشتاز این راه مرحوم عارف بالله آیة الله حاج میرزا جواد ملکی ـ قدس الله نفسه الزکیه ـ است که در این میدان گوی سبقت از همگان ربود.

 

            حکایاتی از میرزا جواد ملکی تبریزی (ره)(2) مرحوم میرزا عبدالله شالچی تبریزی می فرماید: ... مرحوم استادم حاج میرزا جواد آقای ملکی تبریزی که هم مجتهد در فقه بود و رساله عملیه داشت و هم در معارف اسلامی صاحب نظر، دستوراتی می دادند که انسان در خوردن، خوابیدن، نشستن، صحبت و عمل کردن چگونه رفتار کند.

    زندگی نامه ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي (ره)(1)       زندگی نامه ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي (ره)(2)

زندگی نامه ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي (ره)(1) الله عليه)روزهاي زندگاني انسان، ايّام هجرت او از «عالم قدس» است تا در كلاس تربيت و خودسازي شركت كند و در مدرسة‌ آفرينش حضور يابد و پس از چندي به ابديت رجعت كرده، در ديار قرب قرار گيرد. ،

 

زندگی نامه ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي (ره)(2)«عالم» بسان نخلي بلند از بركات است كه بايد چشم انتظار بر «قامت سخاوت» او داشت تا عنايت كند و دامن نياز انسان را پر از «گوهر معرفت» نمايد.

[ یکشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 7:0 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
روز ششم ذی الحجه یادآور مراسم "برائت از مشرکین" زائران ایرانی خانه خدا و کشتار حجاج مظلوم ایرانی در مکه به دست حکام آل سعود است.

جهان نیوز - اگرچه این جنایت در ظاهر برای سرکوب مراسم برائت از مشرکین اتفاق افتاد، اما در حقیقت بر اساس دستور آمریکا و در جهت مقابله با «صدور انقلاب اسلامی» رقم خورد. با این حال، این رویداد موجب بسط انقلاب اسلامی گردید و خود زمینه‌ای گشت تا مظلومیت انقلاب اسلامی و سخن حقش بیش از پیش در برابر چشم مسلمین جهان قرار گیرد و در حقیقت نقطه عطفی در صدور انقلاب اسلامی بود. مگر نه آنکه در چهلم شهدای جمعه خونین بود که انتفاضه فلسطین آغاز گردید؟

از این رو بازکاوی این واقعه تاریخی که به دلایل مختلف سیاسی، کمتر بدان پرداخته شده است، یکی از الزامات تاریخی در شناخت مرزهای درنودیده شده توسط دریای انقلاب اسلامی است. آنچه در پی می آید تلاشی اندک برای مقابله با فراموشی "جمعه خونین مکه" است که یادبودش حتی از برگ های سررسید ها نیز رنگ باخته است.

شرح ماجرا

برگزاری مراسم برائت از مشرکین در جریان اجتماع بزرگ و پرشکوه حجّ، تاثیر آن را دوچندان می‏کند. با توجه به این اهمیت، رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، حضرت آیت‏اللَّه خامنه‏ای، همه ساله بر انجام هرچه باشکوه‏تر مراسم برائت از مشرکین تاکید داشته و دارند.

روز ششم ذیحجه سال ۱۳۶۶ (ه . ش)، حاجیان ایرانی به همراه برخی از حجاج سایر کشورها که به صف ایرانیان پیوسته بودند، راهپیمایی عظیم برائت از مشرکین را در مکه معظمه آغاز کردند. حجاج بیت الله الحرام در این راهپیمایی باشکوه ضمن اظهار تنفر از آمریکا و اسرائیل، از همه کافران و مشرکان اعلام برائت نموده، مسلمانان سراسر جهان اسلام را به اتحاد ویکپارچگی جهت مبارزه بی امان با سلطه قدرتهای شیطانی، در راس آنان شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار، دعوت نمودند. گویی در و دیوار شهر مکه و ملائکه آسمان، همصدا با حجاج شعار می دادند. عرب و عجم، مبهوت و مسحور این طنین الهی شده بودند .

راهپیمایان ، پس از استماع پیام تاریخی رهبرانقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، با شعار الله اکبر، لا اله الا الله و مرگ بر آمریکا برای ادای نمازمغرب روانه حرم شدند. پس از طی مسافتی، در حالی که پیشاپیش جمعیت عظیم راهپیمایان، زنان و گروهی جانبازان در حرکت بودند، ناگهان ستونهایی از نظامیان آل سعود هویدا شد . آنان لحظه ای بعد، به طرف صفوف حمله کردند و با باطوم بر سر و روی زائران بی گناه کوبیدند.این گروه از یک سو و گروه دیگری نیز از بالای پله ها و ساختمانها، سنگ و آجر، آهن، شیشه و بلوک سیمانی بر سر و روی مردم می ریختند. پس از آن، شلیک گازهای سمی و خفه کننده آغاز شد و به دنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد کشتن راهپیمایان برائت ازمشرکین به سوی آنان سرازیر گردید و پیکرهای پاک آسمانی که جرمشان اعلام برائت و بیزاری از آمریکا، اسرائیل و ایادی ناپاک آنها بود، درخاک و خون غلتیدند.چادرها از سر زنان افتاد، افراد زیادی به زیر دست و پا له شدند و عده‌ای به وسیله گازهای خفه کننده و رگبار گلوله‌ها، به شهادت رسیدند. این جنایتکاران حتی به آمبولانسهای حامل مجروحان نیز یورش می بردند و مانع از جمع آوری آنان می شدند.

این جنایت در جمعه خونین مکه، به قدری فجیع بود که برای مرتکبان و بانیان آن، جز لکه های ننگ ابدی در صفحات تاریخ و فضاحت و رسوایی نزد ملتها، اثری باقی نگذاشت. این حادثه جانسوز، که وصف و شرح آن در کلام نمی گنجد ، نه تنها قلب مسلمانان جهان، که دل آزادگان دنیا را نیز به درد آورد و همه را در عزا و ماتمی بزرگ فرو برد. لیکن به قول امام خمینی(ره)، "ما در عین حال که شدیداً متأثر و عزادار از این قتل عام بی سابقه امت محمد صلی الله علیه و آله و پیروان ابراهیم حنیف و عاملین به قرآن کریم گردیده‌ایم ، ولی خداوند بزرگ را سپاس می گزاریم که دشمنان ما و مخالفین سیاست اسلامی ما را از کم عقلان و بی خردان قرار داده است. چرا که خودشان هم درک نمی کنند که حرکتهای کورشان ، سبب قوت و تبلیغ انقلاب و معرفی مظلومیت ملت ما گردیده است و درهر مرحله ای سبب ارتقای مکتب و کشورمان را فراهم کرده اند... ."

توطئه از پیش تعیین شده سعودی

همان زمان روشن شد که ماجرای جمعه خونین موضوعی تصادفی نبوده است و از مدتها پیش مسئولان سعودی برای اجرای آن اتخاذ تصمیم نموده بودند. برای اثبات این ادعا شواهدی زیادی وجود داشت از جمله:
۱ـ در روز پنجم ذیحجه (۱ روز پیش از واقعه)، بیمارستان‌ها و سازمان‌های بهداری اعلام کردند که هیچ مراجعه کننده ایرانی را برای درمان در روز ششم ماه نخواهند پذیرفت.

۲ـ یکساعت قبل از شروع راهپیمایی، درهای ورودی به بنای بزرگ مخصوص حجاج اردنی و فلسطینی بسته شد و به هیچ کس اجازه داخل یا خارج شدن از آن داده نمی‌شد.

۳ـ سطح بام بناهای واقع در جانب چپ راهپیمایی از کپسول‌های خالی و سنگ‌ها و آجرها و ابزار آلات از کار افتاده که در طول برخورد به سوی حجاج پرتاب گردید انباشته شده بود. برخی از صاحبان این خانه‌ها ابراز داشته بودند که این وسایل چند روز قبل از جانب حکومت سعودی به بام آنها منتقل گردیده بود.

۴ـ تغییر آرایش پلیس که برخلاف سال‌های قبل در دو سوی مسیر نایستاده و صف آرایی آنها در انتهای مسیر حرکت حجاج و یا قرار گرفتن فرماندهان پلیس در پشت سر نیروها برخلاف گذشته که فرماندهان ۱۰۰ متر در جلوی گردان خود می‌ایستاده‌اند.

۵ـ در سال‌های گذشته با توقف اتومبیل‌های سواری در مسیر راهپیمایی سعی در ایجاد موانع فیزیکی برای گسستن صفوف راهپیمایان داشتند اما در آن سال از توقف خودرو‌ها در طول خیابان محل برخورد نهایی منع کردند و اتومبیل‌ها را از نزدیک شدن به مسیر مسجد ملک تا تقاطع خیابان عبدالله بن زبیر باز داشتند.

۶ـ در سالهای گذشته مأموران پلیس در میان راهپیمایان حاضر می‌گردیدند تا از انتشار جزوه‌های پیشگیری نمایند اما در آن سال هیچیک از آنان داخل راهپیمایی نگردیدند و باتون به دست صف آرایی نموده بودند.

جدای این قبیل نمونه‌های میدانی باید به سخنان متفاوت در ملاقات وزیرخارجه سعودی در ریاض با کاردار جمهوری اسلامی و ملاقات وزیر حج و امور اوقاف سعودی با نماینده ایران در روز چهارم ذیحجه و تفاوت لحن مذاکرات آنها اشاره نمود.

همچنین عملکرد رسانه‌ها که در این گونه موارد بیش از هر چیز به جذابیت‌های خبر و پرداختن به ابعاد کشته‌ها و زخمی‌ها و... علاقه نشان می‌دهند، در این موضوع کاملاً متفاوت بود و از همان ابتدا بیش از هر چیز به تطهیر مسئولان سعودی پرداخته بودند.

بازتابهای فاجعه

به دنبال جنایت بی سابقه عمال آمریکایی عربستان سعودی در به شهادت رساندن زائران بیت الله الحرام جمعیت میلیونی مردم تهران در ۱۱ مرداد ۱۳۶۶پس از راهپیمائی با شکوه در برابر مجلس شورای اسلامی اجتماع کردند و هاشمی رفسنجانی، ریاست مجلس وقت در این اجتماع گفت: انتقام خون شهدا آنست که ریشه حکام سعودی در منطقه خشکانده شود. این بازتابها از مرزهای ایران و عربستان فراتر رفت و در این راه اطلاعات حجاج و علمای کشورهای مختلف که در مراسم حج شرکت داشتند، در افشای جزئیات ماجرا مؤثر شد.

عده ای از علمای برجسته لبنان در بازگشت از حج، و با ذکر مشروعیت مراسم برائت در حج، حمله نیروهای مسلح به تظاهرات آرام مردم و تیراندازی به سوی حجاج و کشتار مردم بی دفاع، و شکستن حرمتِ حرم امن الهی را محکوم کردند .

همچنین جزئیات بیشتری از برگزاری آرام تظاهرات و مراسم حجاج ایرانی و تعداد دقیق شهدای ایرانی، توافقهای قبلی مقامات ایرانی و سعودی برای انجام مراسم و توافق بر سر مبدأ و مقصد آن، آمادگی کامل پلیس و ارتش سعودی برای سرکوب مردم از قبل، به رگبار بسته شدن حجاج و تعرّض به حقوق انسانی و مشروع آنها، علل و زمینه های سیاسی این ماجرا و ارتباط آن با منافع امریکا و اسرائیل در منطقه و واداشتن ایران به صلح با عراق در جنگ هشت ساله عراق با ایران طی مقالات، مصاحبه ها، سخنرانیها، راهپیماییها و برپایی مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه در کشورهای مسلمان و حتی غربی و همراه با ابراز همدردی علمای جهان اسلام مطرح و منعکس شد. چندی بعد رئیس جمهور محترم وقت ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به حادثه مکه اشاره و آن را از مصادیق جنایات بین المللی معرفی کرد.

کمی پس از کشتار مکه، دو کنفرانس بین المللی و چندین کنفرانس کوچک در اقصی نقاط جهان برای بررسی حادثه ششم ذیحجه ۱۴۰۷ و وضعیت حرمین شریفین تشکیل شد. اولین کنگره در آذر ۱۳۶۶ (۲۳ تا ۲۷ نوامبر ۱۹۸۷) با عنوان «قداست و امنیت حرم » با حضور علمای اهل سنت و تشیع از ۴۳ کشور در تهران تشکیل شد که پس از بحث و بررسی مسائل مختلف حج و واقعه ششم ذیحجه ۱۴۰۷ در کمیسیونهای چهارگانه آن، قطعنامه ای در ۱۲ ماده تصویب، و طی آن اعلام شد: "با بررسی اسناد منتشره، حجاج شرکت کننده در مراسم برائت از مشرکین ، اعم از ایرانی و غیرایرانی ابتدا محاصره شده و سپس با گلوله و گاز سمّی به شهادت رسیده اند. کنگره، روز ششم ذیحجه هر سال را روز برائت از مشرکین اعلام داشت و تأکید کرد که باید علمای صالح جهان، حرمین شریفین را اداره کنند."

کنفرانس بین المللی دیگری در لندن، از ششم تا نهم ژانویه ۱۹۸۸ تشکیل یافت و در آن با حضور پانصد تن از علما و صاحبنظران جهان اسلام از چهل کشور دنیا، مسئله آینده حرمین و فاجعه مکه بررسی شد. در قطعنامه پایانی قتل عام حجاج در ششم ذیحجه محکوم ، و با تأکید بر وقوع آن به خواست آمریکا، بر این نظر تأکید شد که حرمین، میراث مشترک تمامی مسلمانان بوده است و اداره حرمین باید زیرنظر شورای عالی علمای صالح جهان اسلام باشد. این سمینار (ششم ذیحجه) را روز اعلام برائت از مشرکین نامید.

آثار مثبت واقعه جمعه خونین

قتل عام حجاج اما در کنار تمام دردناکیش، ماهیت کشورهای مرتجع عرب و ارتباط و همکاری آنها را با استکبار جهانی به اثبات رساند. حضرت امام(ره ) در بـیان واقعی اثرات این واقعه در پاسخ تلگرام نماینده خود در حج نوشت:

"اگـر هـزاران مـبـلـغ روحانی را به اقطار عالم می فرستادیم تا مرز واقعی بین اسلام راستین واسلام آمریکایی و فرق بین حکومت عدل و حـکـومت سرسپردگان مدعی حمایت از اسلام را مشخص کنیم ، بصورتی چنین زیبا نمی توانستیم . "حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان نیز در خاطرات خود می گوید:‌ "پس از بازگشت (از حج)، جهت ارائه گزارش حج خونین قبل از تشرف، جناب آقای رسولی گفت: - حضرت امام ، چند بار سراغ شما را گرفته اند. هنگام تشرف از پله ها که بالا می رفتم، حضرت امام در اتاق و از پشت شیشه متوجه حقیر شدند و تبسم کردند. وارد شدیم و سلام کردم .

با خوشرویی و تبسم جواب فرمودند و ادامه دادند: قبول باشد. کی آمدید؟

عرض کردم : - دیروز. سئوال کردند: ان شاء الله سالم هستید؟ آسیبی ندیدید؟

مختصرا جواب عرض کردم و مشغول کارمان شدیم .

بعد از انجام کارها و انجام ملاقاتهای دستبوسی، دوباره به خدمت مشرف شدم و به عرض ‍ رساندم : - آقای کروبی سلام رساندند. بسیاری از مسلمانان کشورهای دیگر، از من به عنوان ایرانی مصرانه خواسته اند دست شما را از طرف آنان ببوسم. و بوسیدم. صحنه کشتار حجاج و سلاحهایی که به کار گرفتند را به عرض رساندم. 

سئوال کردند: تیر اندازی زیادی بود؟

همه آنچه را که دیده بودم ، به عرض رساندم . سپس از ملاقات با گروهی از فلسطینی های ساکن در فلسطین اشغالی که بعد از حادثه جمعه خونین در بعثه برای اظهار همدردی نزد ما آمدند گفتم : که ما ضمن احساس دلگرمی از محبت و همدردی ایشان و خوشحالی از فرصتی که پیش آمده آماده می شدیم تا با تشریح مواضع انقلابی اسلامی در مورد مسائل جهانی اسلام به ویژه مساله فلسطین، آنها را هر چه بیشتر به مشارکت در انقلاب و جهاد اسلامی علیه صهیونیسم ترغیب نمائیم ولی با کمال تعجب و ناباوری، واقعیت را فوق تصور خود یافتیم!

آنها بعد از احوالپرسی در حالی که به شدت متاثر و گریان بودند، مشاهدات غمبار خود را از صحنه کربلای خونین مکه باز گو کردند. از قساوتهای سعودیهای آل یهود، گفتند: که چگونه بر پیکر پاک زنان شهید چکمه می کوبیدند و کیفهای پول و دستبند و گردن بند آنها را با خشونت و ایجاد جراحت بیشتر بر جسد خونین آنها، می ربودند! از مظلومیت ملت ایران گفتند: که ما تا کنون فکر می کردیم کسی مظلومتر از ما فلسطینیها نیست ولی در اینجا فهمیدیم که شما از همه مظلوم ترید و دشمنان شما از همه بیرحم تر و پست تر! تا اینجا برای ما چندان غیر عادی نبود، زیرا هر انسان و مسلمان فهمیده ای که شاهد این فاجعه بود، جز این قضاوتی نداشت، آنچه ما را به شگفتی بیشتر واداشت، تحلیل آنها از اصل قضیه بود و پیوند بنیاد ارتجاع با صهیونیستها و دیدگاه عمیق آنها از جنگ تحمیلی بود. آنها بدون این که به ما مجالی بدهند بهتر و کامل تر از آنچه ما می خواستیم بگوئیم،

گفتند: از رهبر الهی انقلاب اسلامی که تنها امید است برای همه مستضعفین و رهائی قدس و فلسطین. از جنگ که سر نوشت تمام منطقه و کل مستضعفین به سر نوشت آن گره خورده است و از این که راه قدس از کربلا می گذرد و از مکه و مدینه !و استدلال کردند که تا صدام کافر و آل سعود منافق بر کشورهای منطقه حکومت می رانند، فلسطین آزاد سعود منافق بر کشورهای منطقه حکومت می رانند، فلسطین آزاد نخواهد شد زیرا که آنها عامل بقای اسرائیل هستند، همانگونه که اسلافشان عامل ایجاد اسرائیل بودند.

آنها می گفتند که جنگ شما در برابر صدام تنها علیه صدام نیست بلکه علیه اسرائیل و تمام استکبار جهانی است و ما پیروزی خود را بر غاصبان فلسطین در پیروزی شما در این جنگ می بینیم و... صحبت با برادران فلسطینی به درازای شب کشید و افق سخنان دلپذیرشان سپیده سحر و فجر صادق را نوید می داد و ما خود را در رویایی شیرین می دیدیم و در غروب جمعه خونین ، طلوع انقلاب جهانی را اسلام را... و بالاخره در پایان به محضر امام معروض داشتم که همه تا قبل از جمعه خونین مکه از اینکه حضرت عالی آیه « و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» را در آغاز پیام حج امسال انتخاب کرده بودید، متعجب و شگفت زده بودند.

آن گاه که حادثه اتفاق افتاد، به نکته قضیه پی بردیم و در عین حال ، تعجب و شگفت زدگی همه در چندان شد. تا قبل از این فراز از عرایضم ، حضرت امام با سئوالها و با نگاه و استماعشان، زبانم را در بیان ما وقع گویا می کردند و استقبالشان، گویای این بود که در جستجوی اخبار جدید و اطلاع از مشاهده ها بودند. اما وقتی از آیه و پیام گفتم و خواستم در لفافه و کنایه از کرامت و چهره شان در هم کشیده شد!

انگار که این مقوله نه تازه است و نه گفتنی. گویی که نخواستند حتی با نگاه و در نگاهشان، چیزی را در این زمینه افشا کنند، که : هر که را اسرار حق آموختند مهر کردند و دهانش دوختند؛ در پایان عرض کردم به لطف خدا و نفس شما اعمال را بدون وسواس انجام دادم و امام فرمودند: سعی کنید بعد از این هم همین طور باشید. روز بعد که جناب حاج احمد آقا جهت دیدار اینجانب به منزل تشریف آوردند نقل کرد که امام به ایشان فرموده بودند که فلانی - رحیمیان - حرفها و خبرهای خوبی داشت و این نشان می داد که در شرائطی که عمده اخبار از حج خونین غم انگیز بود ظاهرا برای اولین بار از پیآمدهای مثبت و سازنده آن بخصوص در مورد فلسطینیها مطالبی را شنیده و خوشحال شده بودند."

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 21:21 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

وقتی به ایشان گفتند بیا رئیس دفتر شو، گفت: من با آقا یك شرط دارم. دهه‌ محرم اجازه بدهید در یك روستایی بروم كه آخوند نمی‌رود.

به گزارش برنا، حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جلسات درسهایی از قرآن که این هفته در تلویزیون درباره "نهضت علمی امام باقر(ع)" سخن گفته است.
 
قرائتی در ابتدای این سخنرانی با اشاره به سالروز شهادت امام باقر(ع) گفت: امام باقر هنرش در تأسیس مراكز علمی و حوزه علمیه بود.
 
این واعظ مشهور همچنین در ادامه سخنانش درباره "علم آموزی، مكان و زمان ندارد" ، "افزودن علوم دیگران به علوم خودمان" ، "تلخیص و تصفیه كتب از مطالب كم فایده" ، "لزوم هجرت فارغ التحصیلان مراكز علمی" ، "تشخیص نیازهای واقعی برای انجام تحقیقات" و ... سخن گفته است. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از سخنان این استاد حوزه علیمه و دانشگاه است:
 
چند وقت پیش برای رؤسای تمام شبكه‌های تلویزیون یك برنامه‌ای بود، گفتم: خیلی از این فیلم‌ها را می‌شود جمعش كرد. منتهی خوب حالا این به ضرر تولید كنندگان است. به جای اینكه مثلاً بگویند: سیزده ساعت تولید كردیم، باید بگوید: هفت دقیقه تولید كردیم. آنوقت پولی به او نمی‌دهند. یك جایی كلاس بود صد تا صد تا می‌آوردند. گفتم: بابا خوب شما كه جا دارید، یك مرتبه 500 نفر را بیاورید. گفت: خوب پس مدیریت ما چه می‌شود؟ من باید صد تا صد تا بدهم كه اینها را لفت بدهم هی دوره دوره كه ما هم به نانی برسیم. نهضت تصفیه، نهضت تلخیص.
 
نهضت هجرت
 
قدیم مثلاً می‌گفتند: این آیت الله زشت است برود مسافرت. یك وقت می‌دیدی یك آیت‌الله هفتاد سال در قم می‌ماند. الآن نه مراجع و اساتید خوب، یك سری هجرت باید واجب باشد. حالا نگویید آقای قرائتی خودت هجرت می‌كنی یا نه؟ من در سال میانگین صد تا سفر دارم. من همه‌ی ایران نمازم را مثل شوفرها چهار ركعتی می‌خوانم. یكبار به خانمم گفتم: حاج خانم شما یك قرآن بردار من را از زیر قرآن رد كن. آخر من مسافر هستم. گفت این برای شوهری است كه سالی یكبار برود. من باید یك قرآن در سینی بگذارم و در خیابان بایستم. (خنده حضار) 
 
من خودم هیچ وقت ده روز تهران نیستم. ولی خوب همه هم نمی‌شود. بالاخره این حرفی كه من در تلویزیون زدم می‌گوید: آقای قرائتی پس چطور ما گفتیم، بیا بخش ما، روستای ما نیامدی؟ من كه نمی‌توانم به همه جا برسم. ولی به هر حال هجرت، تازه من دانشمند نیستم، طلبه هستم. دانشمندان اگر هجرت كنند، بالاخره مردم این پروفسور، این دكتر، این خلبان را قیافه‌اش را هم از نزدیك ببینم. اینطور نباشد كه بعضی از نمایندگان همین كه یكبار آمدند یك چهار سال تهران، دیگر از تهران بیرون نمی‌روند. دیگر بیرون نمی‌روند. آب تهران چه خصوصیاتی دارد آدم را پاگیر می‌كند. یك نهضتی لازم است. هیچ‌ مشكلی نیست كه قانون شود كه هركسی در سال بیست روز هجرت كند. چهار تا پنج روز، به مناطقی كه... 
 
آقای محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری وقتی به ایشان گفتند بیا رئیس دفتر شو، گفت: من با آقا یك شرط دارم. دهه‌ محرم اجازه بدهید در یك روستایی بروم كه آخوند نمی‌رود. سالی ده روز برای خودم. می‌خواهم یك روستایی منبر بروم كه این روستا هیچ‌كس من را نشناسد و هیچ آخوندی هم نرود یا كم برود. سالی ده روز، دو تا پنج روز، دو تا چهار روز، این...
 
امتیازات را به دانشمندان بدهیم. البته اسلام این كار را كرده است. قوه‌ی مقننه، قوه‌ی مجریه، قوه‌ی قضائیه، اینها همه باید باسواد باشند. شرطش است. 
 
قرآن محوری در علوم انسانی
 
قرآن محوری، من الآن این را كه می‌گویم یك ذره‌اش را خدا لطف كرده به آن رسیدم. مثلاً فكر می‌كنیم در حقوق فرانسه حرف اول را می‌زند، اینطور نیست. والله بالله اینطور نیست. دو هزار و پانصد نكته‌ی حقوقی از قرآن در همین تفسیر بنده آمده كه به عنوان یك كتاب حقوقی به اسم سیمای حقوق در قرآن درآمده، حضرت عباسی صدها نكته است كه در حقوق فرانسه نیست. ما خودمان را باور نكردیم. خدا آیت الله العظمی فاضل لنكرانی را رحمت كند. می‌گفت: یك حدیث است برو پیدا كن، رفتم پیدا كردم. امام رضا فرمود: «من أراد العلم‏» هركس علم واقعی می‌خواهد، «فلیثور القرآن» با (ث). «فلیثور القرآن» یعنی قرآن را كنجكاوی كنیم. ما باور كنیم كه مسائل حكومتی را قرآن چطور دارد، مسائل سیاسی را چطور دارد. مسائل خانوادگی را چطور دارد. 
 
مثلاً آئین همسرداری، قرآن سه كلمه برای همسرداری گفته است. گفته: اگر می‌خواهید همسرداری كنید، طوری همسرداری كنید كه 1- «لا یحْزَنَّ» (احزاب/51) خانم شما حزن پیدا نكند. غصه نخورد. «وَ یرْضَین‏» خانم شما از شما راضی باشد. «تَقَرَّ أَعْینُهُن‏» چشم خانم شما به جمال شما روشن شود. یكی دیگر هم هست یادم رفت. آئین همسرداری! 
 
پرهیز از بدعت، خودباختگی و تحجر در مراكز علمی
 
پرهیز از بدعت به اسم نو اندیشی، به اسم اینكه من می‌خواهم حرف نو بزنم، یك چیزی را كه جزء دین نیست، جزء دین می‌آورم.
 
من یك مسجدی رفتم، دیدم می‌گویند: «واشهد ان فاطمه ولیة الله» بسم الله الرحمن الرحیم، حرف تازه! بعد دیدم كه یك نفر از همشهری‌هایشان از علمای همشهری گفته است. گفتم اگر شما همشهری‌تان نبود این را می‌گفتید، مثلاً اینجا فرض كنید این شهر است، اگر یك آیت‌الله برای یك شهر دیگر بود می‌گفتید؟ گفتند: نه. گفتم: پس ببینید این تعصب محلی است. چون آیت‌الله محله‌تان گفته می‌خواهید این را جا بیاندازید. اگر همه مراجع گفتند روی چشم! به اسم نواندیشی یك چیز نویی را...
 
یا مثلاً در حرم امام رضا آمده، روبروی امام رضا است هی می‌گوید یا رقیه، یا رقیه، یا رقیه، می‌گویم: بابا این امام رضا است. این امام رضا است. آخر پهلوی امام رضا... بله اگر شما سوریه رفتی، شام رفتی، روضه‌خوانی بود رقیه را هم بگو. آخر كنار ضریح می‌گویی: یا رقیه! گاهی وقت‌ها هم حزب‌اللهی‌اش، هم روشنفكرش، قاطی می‌كنند. وقتی... یك كسی همه‌ی لباس‌هایش را سبز كرد، ریش‌هایش را هم سبز كرد. گفتند: دیگر چرا ریشت را سبز كردی؟ گفت: من می‌خواهم یك ضرب چهارده معصوم شوم. گاهی وقت‌ها افرادی قاطی می‌كنند، به اسم روشن‌فكری بدعت می‌گذارند.

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 21:10 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

محمد حسن روزی طلب: تسخیر سفارت آمریكا در تهران اگرچه تأثیرات مهمی در عرصه سیاست داخلی كشور داشت؛ مهمترین تأثیر را در روابط خارجی ایران برجای نهاد. از جمله برای اولین بار نقش تعیین كننده ای را برای یك كشور مستقل ایجاد كرد تا آنجا كه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ۱۹۸۰ در ایران و توسط دانشجویان رقم خورد. نوشتار حاضر وقایع نگاری اصلی ترین رویدادهای ۴۴۴ روزه این بحران است كه در آن به ویژه به ابعاد خارجی ماجرا توجه بیشتری شده است.

روز اول:

ساعت ۱۰ صبح است. خیابان طالقانی وضع عادی خود را دارد. ماشین ها با سرعت و سروصدا عبور می كنند، فروشگاه ها بازند و كاركنان آنها سرگرم كارهای روزمره هستند. ناگهان گروهی نزدیك به چهارصد نفر در حالی كه در طول خیابان طالقانی راهپیمایی می كنند، به سمت سفارت آمریكا می پیچند. جوانان با شور و حرارت از در و دیوار سفارت بالا می روند و به درون محوطه سفارت می پرند.

خیابان بند می آید و جوان ها تند و تیز یكی پس از دیگری از گوشه و كنار سفارت به داخل می روند، حالا هر كدامشان بازوبندی به دست و عكس امام به سینه دارند. در حالی كه باران نیز شروع به باریدن كرده، خبری بر روی تلكس خبرگزاری ها می رود كه تا سالها اثراتش باقی خواهد ماند: «سفارت آمریكا در تهران اشغال شد.»

روز دوم:

امام خمینی حركت دانشجویان را مورد تأیید قرار می دهد و می گوید:«امروز در ایران باز انقلاب است. انقلابی بزرگتر از انقلاب اول. در این انقلاب شیطان بزرگ آمریكاست.»

حجت‌الاسلام والمسلمين سید احمد خمینی به نمایندگی از رهبری انقلاب در جمع دانشجویان حضور می یابد و در یك مصاحبه مطبوعاتی شركت می كند. خبرنگاری از او می پرسد علت حضور و مأموریت‌تان در رابطه با اشغال سفارت آمریكا چیست؟ او پاسخ می دهد: «من به دعوت برادران پیرو خط امام به اینجا آمدم.» سید احمد خمینی اضافه می كند: «تمام مردم ایران از عمل دانشجویان پشتیبانی می كنند.» او در جواب خبرنگاری كه پرسیده بود: «آیا تضعیف دولت تا این حد صحیح است؟» می گوید: «این كار تضعیف دولت نیست زیرا تمام ملت یكپارچه این عمل را تأیید می كنند و لابد دولت هم از مردم است.»

اما چند ساعت پس از مصاحبه سید احمد خمینی، دولت موقت مهندس بازرگان استعفاء می دهد و از قضا این استعفاء پذیرفته می شود و از سوی رهبر انقلاب، شورای انقلاب مأمور اداره كشور می شود.

ابوالحسن بنی صدر نیز به سرپرستی وزارت امور خارجه برگزیده می شود.

روز ۱۶:

خیابان های اطراف سفارت لبریز از حضور مردم است. انبوه جمعیت با عصبانیت پرچم آمریكا را آتش می زنند و فریاد می كشند: «مرگ بر آمریكا، مرگ بر كارتر».

بنی صدر، كفیل وزارت امور خارجه از سمتش كنار رفته و قطب زاده جای او را می گیرد. او می گوید: «نمی توان تا ابد گروگان ها را نگه داشت و آمریكا به عنوان سرزمین آزاد، نه می تواند تسلیم تحقیر واگذاری مردی بیمار به رژیم جمهوری اسلامی ایران بشود و نه از به خطر انداختن ۵۰ یا ۶۰ شهروندش برای نگه داشتن این مرد بیمار راضی است.»

در خارج از مرزهای ایران خبرهای داغی وجود دارد. در اجتماعی بی سابقه شورای امنیت سازمان ملل با پانزده رأی بر آزادی فوری گروگان ها تأكید می كند، در این میان حتی شوروی نیز رأی مثبت می دهد. ایران نشست نیویورك را تحریم كرد اما بنی صدر می گوید اگر همچنان وزیر خارجه بود، به نیویورك می رفت، هر چند كه برخی منتقدان در شورای انقلاب او را از هواپیما برگرداندند.

۱۹ نوامبر(۲۸ آبان) دانشجویان سه گروگان را آزاد می كنند. دو تفنگدار سیاهپوست و یك منشی زن. روز بعد آنها ده نفر زن و سیاهپوست دیگر را نیز آزاد می كنند.

روز ۵۸:

شورای امنیت در آخرین روزهای سال ۱۹۷۹ میلادی با ۱۱ رأی موافق و بی هیچ مخالفی و با امتناع روسیه و چك وسلواكی از رأی دادن تصویب می كند كه ایران باید تا هفتم ژانویه(۱۸ دی ۵۸)، گروگان ها را آزاد كند و اگر در این مهلت گروگان ها آزاد نشوند، شورای امنیت قطعنامه شدیدتری صادر می كند.

هم‌زمان، والدهایم دبیر كل سازمان ملل، تصمیم می گیرد شخصاً به ایران برود و دیپلماسی قدیمی را بیازماید، اما روزنامه های ایرانی در اول ژانویه (۱۲ دی)، با عكسی قدیمی از او استقبال می كنند؛ در آن عكس والدهایم بر دست اشرف پهلوی خواهر شاه، بوسه می زند. روزنامه جمهوری اسلامی در زیر این عكس این گونه به والدهایم طعنه می زند: «آقای والدهایم، این شما هستید كه بر دست بدكاره ای بوسه می زنید.»

والدهایم به ایران می آید، اما هیچ یك از مقامات رسمی حاضر به دیدار او نمی شوند و او پس از سه روز بازمی گردد و هنگام بازگشت به شورای امنیت پیام می دهد كه اعمال زور علیه ایران تنها به تشدید مقاومت آنها می انجامد. شورای امنیت دوبار تصویب قعطنامه را به تعویق می اندازد و در نهایت در ۲۲ دی ماه ۵۸ (۱۳ ژانویه ۱۹۸۰) شورای امنیت بنا به پافشاری ایالت متحده تشكیل جلسه می دهد.

مك هنری نماینده آمریكا دعاوی خود را علیه ایران اقامه می كند و از شورا تقاضا می كند كه برای حفظ صلح بین المللی قطعنامه مورد درخواست ایالت متحده مبنی بر تحریم اقتصادی ایران را به تصویب برساند.

آن شب یكی از جلسات شورانگیز شورای امنیت در جریان بود. پس از چندین ساعت بحث و بررسی، انگلستان، نروژ، پرتغال و فرانسه از قطعنامه آمریكا حمایت می كنند، بنگلادش و مكزیك رأی ممتنع و چك واسلواكی رأی مخالف و در نهایت شوروی با استفاده از حق وتو، قطعنامه آمریكا را به بایگانی شورای امنیت می سپارد.

دیپلماسی دبیر كل شكست می خورد و ایالت متحده می گوید كه یك طرفه به قطعنامه عمل خواهد كرد.

ماه سوم

ابوالحسن بنی صدر به ریاست جمهوری ایران برگزیده می شود. او در اولین مصاحبه اش خاطرنشان می كند: «آماده نیست كه با دانشجویان مسلمان، حكومتی موازی را قبول كند.» او اضافه می كند: «ما در ایران دو حكومت داریم: یكی حكومت دانشجویان پیرو خط امام و دیگری شورای انقلاب و چنین وضعی قابل قبول نیست.»

بنی صدر راه حل مسئله گروگان ها را تشریح می كند. به عقیده او دولت آمریكا باید از ایران عذرخواهی كند و استقلال و حاكمیت جمهوری اسلامی را محترم بشمارد؛ در این صورت، مشكل گروگان‌ها ممكن است به زودی حل شود. سخنان بنی صدر، اهالی كاخ سفید را به جنب و جوش وامی دارد.

زمزمه هایی در رسانه های خارجی مبنی بر دیدار مقامات ایران و آمریكا و ارائه راه حل تازه منتشر می شود. اما صادق قطب زاده در مصاحبه با رویترز می گوید: «شخص اینجانب و وزارت خارجه هیچ گونه تماس مستقیم و یا غیرمستقیم با آمریكا نداشته ایم و راه حل تازه، همان مطالبی است كه بارها گفته ایم.» اشاره قطب زاده به استرداد شاه و اموال او به ایران است.

چند سال بعد گری سیك در كتابش از دیدار قطب زاده (وزیر امور خارجه ایران) و همیلتون جردن (رئیس كاركنان كاخ سفید) در ۲۸ بهمن (۱۶ فوریه) در پاریس خبر می دهد. این دیدار سه ساعت به طول می انجامد. قطب زاده در پاسخ جردن كه چگونه می توان بحران را با صلح و آرامش و حفظ حیثیت طرفین حل كرد، پاسخ می دهد: «راه حل ساده است، شاه را بكشید.»

به هر حال، پس از اظهار نظر فرانك جورج كه با خوش بینی خبر از پیدا شدن راه حل تازه برای آزادی گروگان ها می دهد، این تصور در ذهن ها زنده می شود كه بنی صدر در توافقی محرمانه با آمریكایی ها سازش كرده است.

در این میان خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد تا چند روز دیگر یك هیأت آمریكایی كه از جانب دانشجویان پیرو خط امام دعوت شده اند، احتمالاً وارد تهران خواهند شد.

در چنین فضایی بود كه آسوشیتدپرس و رویترز گزارش دادند كه به محض ورود اعضای یك دادگاه بین المللی كه قرار است اتهامات ایران علیه شاه مخلوع را رسیدگی كنند، گروگان های آمریكایی آزاد خواهند شد. این مطلب را "هیكل" روزنامه نگار معروف مصری در مقاله ای نوشته و اضافه كرده كه هرچند گروگان ها به مجرد ورود اعضای دادگاه بین المللی به تهران بلافاصله آزاد خواهند شد، اما در تهران زیر نظر طرف سوم (سوئیس) قرار خواهند گرفت تا آمریكا به آنها دسترسی داشته و مسئول سلامتی آنها باشد.

اما ماجرا به دلخواه آمریكایی ها پیش نرفت؛ هرچند قطب زاده اعلام كرد كه به نمایندگی از شورای انقلاب، گروگان ها را تحویل خواهد گرفت اما دانشجویان اعلام كردند، گروگان ها را تحویل قطب زاده نخواهیم داد.

پس از گذشت چند ساعت از این بیانیه دانشجویان، دفتر امام، شورای انقلاب و هیأت وزیران، هرگونه تصمیم گیری درباره گروگان ها را مربوط به مجلس شورای اسلامی دانستند.

هیأت تحقیق هم به تهران آمد و خواستار دیدار با گروگان ها شد. اما دانشجویان ملاقات هیأت تحقیق با گروگان ها را كاری انحرافی خواندند و اعلام كردند گروگان ها تنها برگ برنده ایران در مبارزه با آمریكا هستند و اجازه نمی دهند اعضای این كمیسیون با گروگان ها ملاقات كنند.

بدین ترتیب نقشه قطب زاده و جردن هم نتوانست گرهی را باز كند.

روز ۱۴۰:

كارتر در ۲۶ مارس ۱۹۸۰ (چهارم فروردین ۱۳۵۹) نامه ای محرمانه خطاب به امام می نویسد و اعلام می كند: «ما آماده پذیرش حقایق جدید كه مولود انقلاب ایران است، می باشیم. این امر همچنان هدف و آرزوی ماست، زیرا من تصور می كنم كه ما هدف واحدی را كه صلح جهانی و برقراری عدالت برای همه ملل است، تعقیب می كنیم.»

اما امام خمینی با شجاعتی خارق العاده دستور می دهد تا نامه كارتر منتشر شود. در آمریكا انتشار این نامه یك افتضاح سیاسی برای كارتر بود. كیسینجر بلافاصله پس از افشا شدن محتوای نامه كارتر اعلام كرد: «آمریكا باید به مقامات ایرانی بگوید كه مهمانی تمام شده است.»

روز ۱۵۵:

روز مقدس دیگری فرا رسیده، روز عید پاك است.

سه كشیش آمریكایی به سفارت آمده اند تا مراسم عید پاك را اجرا كنند.

گروگان ها در گروه هایی دو تا چهار نفره برای انجام مراسم مذهبی به كتابخانه می آمدند. در اوایل شب مراسم تمام می شود اما كارتر یك روز پس از عید پاك روابط دیپلماتیك با ایران را قطع كرد. او بالاخره قطعنامه یك طرفه را هم اجرا كرد و تردد همه محموله ها جز غذا و دارو را به ایران ممنوع كرد.

به علی آگاه (كاردار سفارت ایران در واشنگتن) و دیپلمات های دیگر، ۳۶ ساعت فرصت داده می شود تا ایالت متحده را ترك كنند؛ آنان ناراحت هستند اما در تهران گویی جشن بر پا شده است.

امام خمینی از كارتر به خاطر قطع رابطه با ایران تشكر می كند و می گوید: «قطع روابط به این معناست كه امریكا از نفوذ در ایران قطع امید كرده است.»
 
عملیات نجات

هشت هلی كوپتر بزرگ از ناو وینسنتس پرواز كردند. شش هواپیما سی-۱۳۰ ترابری نیز از فرودگاهی مخفی در مصر به پرواز درآمدند.

آن‌ها ماه ها در صحراهای جنوب غربی آمریكا برای مأموریت ویژه خود، تمرین كرده بودند.

این گروه در فورت براگ، كارولینای شمالی، پشت سیم های خاردار اردوگاهی كه قبلاً زندان بود، اردو زده بودند و برای كارهای ناگهانی مانند وارد شدن به اتاق های تاریك با عینك های مخصوص و انفجار سوانح پیش رو تمرین كرده بودند. در ۲۳ فروردین ۵۹ (۱۱ آوریل ۱۹۸۰) كارتر شورای امنیت ملی را احضار كرد و پس از یك ساعت تصمیم گرفته شد تا عملیات اجرا شود.

هشت هلی كوپتر-۵۳ RH از وینسنتس برخاسته اما یكی یكی مجبور به بازگشت یا فرود اضطراری شدند.

اولین هلی كوپتر به خاطر ترك برداشتن پره های آلومینیومی اش مجبور به فرود شد. دومین نیز ژیوسكوپش را (كه برای پرواز در شب ضروری بود) از دست داد و به‌خاطر مسدود شدن دریچه خنك كننده اش مجبور به بازگشت به ناو هواپیما بر شد.

ساعت 50/12 دقیقه شب اولین هلی كوپتر به صحرای یك كه ایرانی‌ها آن را پشت بادام می خواندند، رسید و آخرین هلی كوپتر هم پس از یك ساعت به محل ملاقات آمد. مهندس پرواز، هلی كوپترها را بررسی كرد و به چارلی بك ویث (فرمانده عملیات) گفت سیستم هیدرولیك یكی از شش هلی كوپتر باقی مانده قادر به فعالیت نیست. عملیات چراغ های آبی عملاً شكست خورده است. چرا كه با پنج هلی كوپتر نمی توان ۹۰ كماندو و سی گروگان را از ایران خارج كرد. بك ویث می گوید: «خدایا، ما شكست خورده ایم.» كارتر با توقف عملیات موافقت می كند.

در صحرا ساعت ۱۰/۲ بامداد است. خلبان یكی از هلی كوپترها حدود هفت-هشت متر در هوا بلند می شود تا به طرف دیگری نزدیك یكی از ترابری ها برود. همان طور كه به آن طرف كج می شد، پره اش مخزن بنزین هواپیما ۱۳۰-C را می شكافد. ناگاه پشت بادام غرق در آتش می شود و شعله های آتش را می توان از كیلومترها مشاهده كرد. در واقع همه جهان متوجه می شوند.

كماندوها به سرعت سوار ۱۳۰-C ها می شوند. پنج خدمه و سه تفنگدار در آتش سوخته اند. ۱۳۰-Cها به مقصد مصر پرواز می كنند و اجساد را در همان جا می گذارند.

خبرگزاری ها در ساعت ۲۲/۱ خبر را اعلام می كنند: «واشنگتن- كاخ سفید نیمه شب جمعه در بیانیه ای اعلام كرد كه عملیات نظامی جسورانه ای كه برای نجات گروگان‌های آمریكایی در تهران طرح شده بود، به علت "نقص فنی" لغو شده است. برخورد دو هلی كوپتر آمریكایی روی زمین در صحرای ایران به مرگ هشت خدمه منجر شده است.»

روز ۳۴۲:
 

پس از مدت ها كشمكش بالاخره امام خمینی شروط چهارگانه ای را برای آزادی گروگان‌ها اعلام می كند؛ بازگرداندن دارایی های شاه، تعهد به عدم مداخله در امور ایران، آزاد كردن دارایی‌های ایران در آمریكا و لغو ادعاهای آمریكا علیه ایران.

شرط دوم آسان است. ادموند ماسكی (وزیر امور خارجه آمریكا) می گوید ایالت متحده استقلال ایران را به رسمیت می شناسد.

درباره دیگر شرایط آمریكایی‌ها بسیار محتاطانه عمل می كنند. كارتر از الجزایر می خواهد واسطه ایران و آمریكا شود، چرا كه چند ماه پیش كارتر روابطش با ایران را قطع كرده بود. در این میان در ۲۵ و ۲۷ شهریور صادق طباطبایی كه ادعا می كند نمایندگی دولت ایران را دارد با وارن كریستوفر معاون وزارت امور خارجه آمریكا دیدار می كند. شهر بن، آلمان غربی میزبان این ملاقات محرمانه است.

طباطبایی در این دیدارها ضمن اعلام شرایط ایران برای آزادی گروگان‌ها به كریستوفر می گوید: «ایران متعهد می شود دو روز پس از امضای قراردادی میان ایران و آمریكا، گروگان‌ها آزاد خواهند شد.» در این جلسه طباطبایی اصرار دارد كه موضوع پیش از فرا رسیدن اولین سالگرد گروگان گیری خاتمه یابد.

روز ۳۶۶:

موقعیت كارتر به عنوان سخنران تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری همچون شمشیری دو لبه بود. برگشت با سلامت گروگانها انتخاب كارتر را حتمی می كرد اما اشتباه یا واكنشی عصبی امیدهای رونالد ریگان را پررنگ می كرد.

اشپیگل نوشت: «زمانی ایالات متحده می توانست تصمیم بگیرد كه چه كسی در ایران بر مسند قدرت بنشیند، اما امروز، در ،۱۹۸۰ آیت اللهی در تهران می تواند سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را تعیین كند.»

در آمریكا همه آماده انتخابات می شدند، در تهران نیز مجلس در آستانه رأی گیری بود. محمد موسوی خوئینی ها می گوید: «اگر ایالت متحده شرایط ما را بپذیرد، گروگانها می توانند دوشنبه (شب انتخابات آمریكا) از ایران پرواز كنند.»

كمیسیون ویژه چهار، نظر امام خمینی را تأمین كرده بود. بحث در روز یكشنبه ۵ آبان ۵۹ در جلسه ای محرمانه شروع شده بود، نمایندگان نظر كمیسیون را كه موسوی خوئینی ها می خواند شنیدند و سپس رأی دادند و پیشنهاد رأی آورد.

اكنون توپ در زمین كارتر است. اما نمی تواند توپ را از میانه میدان عبور دهد. كارتر می گوید: «ما می گوییم می خواهیم با شرایطی موافقت كنیم كه با قوانین آمریكا معارض نباشد.»

روز ۳۷۳:

پس از رأی نیاوردن كارتر، تحولات روند سریع تری به خود می گیرد. وارن كریستوفر پاسخ امریكا را به واسطه الجزایر می گوید و تأكید می كند: «بقیه اش به ایرانی ها بستگی داد».

هنری كیسینجر دموكرات انتظار دارد قبل از این كه ریگان در ۳۰ دی (۲۰ ژانویه ۱۹۸۰) قدرت را در دست گیرد، آزاد شوند.

چند روز بعد ایالات متحده اصولاً بیانیه ایران (همان شروط چهارگانه) را می پذیرد و جزئیات را برای مذاكره باقی می گذارد اما رجایی نخست وزیر، پاسخ آمریكایی ها را مبهم می خواند و خواستار پاسخ مجدد آمریكایی می شود.

آیت الله بهشتی رئیس دیوان عالی كشور، هم مسأله محاكمه گروگان ها را مطرح می كند تا اینكه در ساعت ۱۲ شب ۲۷ دی آخرین پاسخ آمریكا تسلیم دولت ایران می شود.

بهزاد نبوی مذاكره كننده ایرانی می گوید: «امریكا متعهد شده است كلیه سپرده های ایران را كه براساس حكم رئیس جمهور آمریكا در بانك های آمریكایی و شعب اروپایی آنها توقیف شده است، قبل از آزادی گروگان‎ها به حساب بانك مركزی كشور ثالث واریز كند.»

همه چیز برای آزادی گروگان‌ها مهیاست اما ایالات متحده آزادی گروگان‌ها را با افزودن تبصره ای خارج از قرارداد الجزایر به تعویق می اندازد. گروگان‎ها از فرودگاه مهر آباد مجدداً به بازداشتگاه بازگردانده می شوند.

بهزاد نبوی می گوید: «بیانیه الجزایر به امضای دولتین ایران و آمریكا رسیده و رئیس جمهور آمریكا فرمان رفع توقیف از سپرده های مسدود شده ایران را صادر كرده بود و ما هر لحظه انتظار داشتیم كه بانك های آمریكایی سپرده های ایران را به بانك انگلیسی واریز كنند، تا گروگان‌ها آزاد شوند، اما یادداشت اخیر بانك های آمریكایی برای ما كاملاً تازگی داشت و این همان "نارویی" است كه خبرگزاری های خارجی گزارش می دهند و در این یادداشت مطالبی برخلاف بیانیه الجزایر وجود داشت كه قبلاً توسط ایران رد شده بود. ما منتظر هستیم كه بانك های آمریكایی سپرده های ایران را به بانك مركزی انگلیس واریز كنند و اگر این كار انجام نگیرد مسلماً تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد شد.»

روز ۴۴۴:

ایرانی‌ها تا زمان تعویض دفتر ریاست جمهوری میان كارتر و ریگان تعلل كردند. رونالد ریگان، ایرانی‎ها را به بربرها تشبیه كرد و در مقابل یك وزیر ایرانی گفت: «ما این حرف را جدی نمی گیریم. ریگان فكر می كند هنوز در فیلم های وسترن بازی می كند و باید رفتارهای وحشیانه داشته باشد.»

او اضافه می كند: «گروگان‌ها مثل میوه ای هستند كه همه آبش كشیده شده است.»

پزشك های الجزایری گروگان‌ها را معاینه می كنند؛ بویینگ ها هنوز روی زمین هستند. بسیاری معتقدند انقلابیونی كه شاه را تا دم مرگ دنبال كرده بود، تا آخرین دقایق ریاست جمهوری كارتر، عذابش خواهند داد.

و در لحظاتی كه كارتر رئیس جمهور نبود، هواپیمای الجزایری با ۵۲ امریكایی فرودگاه مهرآباد را ترك می كرد. هواپیماها با شعار "مرگ بر آمریكا" مشایعت می شدند. هواپیماها خاك ایران را ترك كردند و در تاریكی شب مهتابی گم شدند.

۵ دقیقه به ۹ شب به وقت تهران روز ۴۴۴ بود كه دیگر موضوع تمام شده بود، دقیقاً شبیه تمام شدن هرگونه رابطه ایران و آمریكا.

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:51 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
عکسی از احمدی نژاد در دوران فرمانداری در شهرستان خوی.


منبع: اهراب

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:33 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
مجموعه اشعاری به مناسبت شهادت جانسوز پنجمین پیشوای شیعیان حضرت امام محمد باقر(ع)
بین نماز ، وقت دعا گریه می کنی
با هر بهانه در همه جا گریه می کنی

در التهاب آهِ خودت آب می شوی
می سوزی و بدون صدا گریه می کنی

هر چند زهر قلب تو را پاره پاره کرد
اما به یاد کرب و بلا گریه می کنی

اصلاً خود تو کرب و بلای مجسّمی
وقتی برای خون خدا گریه می کنی

آب خوش از گلوی تو پایین نمی رود
با ناله های وا عطشا گریه می کنی

با یاد روزهای اسارت چه می کشی ؟
هر شب بدون چون و چرا گریه می کنی

با یاد زلفِ خونی سرهای نی سوار
هر صبح با نسیم صبا گریه می کنی

***********************************

رنگی ز خون در ماه شد، یوسف درون چاه شد

از زهر کینه باز هم، خون اشک عین الله شد


زخمی دگر کرده اثر، بر این تن پر از شرر

سهم امام از این جفا، یک ناله ی پر آه شد


آقا ز پا افتاده و ، نایی به پایش نیست، وای

هر طایر قدسی از این، درد و الم آگاه شد


ای سر ببین مجنون شدی ، ای دل ببین دلخون شدی

دنیا ز سوز سم ببین ، تیره به چشم شاه شد


شمس الضحا بی نور شد، بدر الدجا مسطور شد

خورشید عشق آل عشق، روی زمین گه گاه شد


افتاد از زهر جفا، روی زمین چون مادرش

چون مادرش از ضربه ای، افتاده ای در راه شد


در بین کوچه مادرش، افتاد و پا شد شکر عشق

سیلی ز کین بر صورتش، از پشت سر ناگاه شد


در بین کوچه وای من، این هم سر غمهای من

در راه خانه مادرش، با ضربه ای گمراه شد


وقت وصیت کردن باقر رسیده، وای من

اشک از رخ جعفر ببین، با خون دل همراه شد


سروده : جعفرابوالفتحی

***************************

«شبهای بقیع »

در جهان، هم شأن و همتائی کجا دارد بقیع
چونکه یکجا، چار محبوب خدا دارد بقیع

نور چشمان رسول و، پور دلبند بتول
صادق و سجاد و باقر، مجتبی دارد بقیع

خلق شد عالم ز یُمن خلقت آل عب
یک تن از پنج تن آل عبا دارد بقیع

همدم دلدادگان و، محرم محراب راز
هست زین العابدین، بنگر چه ها دارد بقیع

حاصل آیات قرآن، باقرِ علم رسول
وارث فضل و کمال انبیا دارد بقیع

صادق آل محمّد، ناشر احکام حق
دین و دانش را، رئیس و پیشوا دارد بقیع

در نظر آید، زمین بر چرخ سنگینی کندد
بس که خاکش گوهر سنگین بها دارد بقیع

گرچه تاریک است، در ظاهر ندارد یک چراغ
همچو ایوانِ نجف نور و صفا دارد بقیع

رازها گوید به گوش شب در این جا کهکشان
رمزها از خلقت ارض و سما دارد بقیع

سایه ها نجواکنان بر مدفن این چارتن
کرده شب گیسو پریشان یا عزا دارد بقیع؟

سر به دیوارش زند هرکس از این جا بگذرد
در سکوتش ناله ها و گریه ها دارد بقیع

چار معصومند و، دورند از حریم جدّشان
شکوه ها از دشمنانِ مصطفی دارد بقیع

آن دو غاصب در جوار مدفن پاک رسول
دور از او جسم امامان را چرا دارد بقیع؟

می کند محکوم ظالم را، به هر دور زمان
گفته ها با زائران آشنا دارد بقیع

بشنو از این قبرها بانگ اناالمظلوم را
تا که مهدی باز آید، این ندا دارد بقیع

تا شود ثابت که نور حق نمی گردد خموش
گرچه ویران شد، جلال کبریا دارد بقیع

ناله امّ البنین با اشک زهرا همدم است
در غبارِ غم، جمال کربلا دارد بقیع

چون (حسان) اینجا بود، شبها، مسیر فاطمه
تا که نامحرم نیاید، انزوا دارد بقیع

حبیب چایچیان

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:27 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
از وال استریت چه می دانید؟ در پشت پرده این نماد مالی عظیم یهودی چه می گذرد؟ آیا بحران در وال استریت به معنای فروپاشی نظام کاپیتالیستی آمریکاست؟ گزارش های ویژه مشرق را برای رازگشایی از این سوالات دنبال کنید....
* ظهور وال‌استریت

به گزارش خبرنگار جنگ نرم مشرق؛ وال استریت (Wall Street)  که يك واژه با ريشه هلندي-آلماني است؛ نام خیابان بسیار معروفی در محله منهتن کلان‌شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا است كه ساختمان اصلی‌ترين بورس‌های فعال در اين كشور را در خود جای داده است. به همين دليل  به مرور زمان واژه "وال استريت" به بازارهاي مالي ايالات متحده اطلاق شد.

بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی ایالات متحده آمریکا و چند بورس مهم اقتصادی این کشور از جمله بازار بورس نیویورک (NYSE)، بازار بورس نزدک (NASDAQ)، بازار بورس آمریکا (AMEX)، بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) و میز بازرگانی نیویورک (NYBOT) نیز در این منطقه قرار دارند.

در طول زمان، نام وال‌استریت به عنوان "مکان افراد دارای نفوذ اقتصادی در آمریکا" شهرت گرفته‌است. واژه وال احتمالا از نخستين مهاجران هلندي‌تباري كه در اين منطقه ساكن شدند، يعني والون‌ها (Walloon) نشات گرفته است.

البته روایات دیگری نیز در مورد عنوان وال‌استریت دهان به دهان می‌چرخد. در سپتامبر 1653 ساکنان محلی که اکنون نیویورک نامیده می‌شود خود را در معرض تهدید بومیان محلی و تهاجم ارتش اولیور کرامول (Oliver Cromwell) می‌دیدند و به منظور حفاظت از خود یک دیوار (Wall) بزرگ به طول حدود 800 متر در جزیره منهتن احداث کردند. با گذشت زمان و توسعه منهتن خیابانی در امتداد آن دیوار با همان نام کشیده شد (Wall st) و بعدها این نام روی آن باقی ماند.


 

تصویری از دیوارهای چوبی که نام وال‌استریت از آن گرفته شده است.
در آن زمان نیویورک، نیو آمستردام خوانده می شد.


از اواخر قرن 17 ميلادي تاجران و معامله‌گران و بورس‌بازان، زير يك درخت چنار در خيابان وال استريت را پاتوق خود کرده و در آن محل به خريد و فروش می‌پرداختند. در سال 1792 اين معامله‌گران با امضاي موافقتنامه چنار (Buttonwood Agreement) به فعاليت خود رسميت بخشيدند، تشكلي كه سرمنشا تشکیل بازار سهام نيويورك (New York Stock Exchange) شد.

در سال 1789 جرج واشنگتن، اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در عمارت فدرال (Federal Hall) در خیابان وال‌استریت، به عنوان اولین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، قسم یاد کرد. در اين مكان همچنين واقعه تاريخي تصويب لايحه حقوق ( Bill of Right) رخ داده و در قبرستان كليساي ترينيتی (Trinity Church) نيز جسد الكساندر هميلتون نخستين وزير خزانه‌داري و معمار نظام مالي ايالات متحده دفن شده است.کلیسای تاریخی در تقاطع خیابان برادوی و وال‌استریت در دان‌تاون منهتن قرار دارد.


مراسم سوگند جرج واشنگتن در وال‌استریت به عنوان نخستین رئیس‌جمهور آمریکا


از اوايل قرن نوزدهم ميلادي به تدريج ساكنان بومي خيابان وال استريت جاي خود را به تجار و معامله‌گران دادند. به تدريج وال‌استريت به مركز پولي آمريكا تبديل شد؛ مركزي كه منافع فعالان آن به لحاظ تاريخي در تقابل با منافع دولت آمريكا بوده است. جنگ‌هاي داخلي آمريكا نيز در توسعه شهر نيويورك از لحاظ اقتصادي نقش مهمي داشت كه وال‌استريت نيز از اين مزيت، بهره‌مند شد. تشكيل شركت‌هاي انحصاري جي.پي. مورگان و جان راكفلر در نيويورك در همين دوره رخ داد.
روزنامه مشهور اقتصادی وال استریت ژورنال، نام خود را از "خیابان وال استریت" وام گرفته‌است كه در سال 1889 جايگزين بولتن گزارش معاملات سهام گردید كه تا آن زمان منتشر مي‌شد. وال‌استريت ژورنال از سال 1896 انتشار فهرست قيمت سهام شركت‌هاي مهم را آغاز كرد كه يك قرن بعد به ميانگين قيمت 30 سهام مهم بدل گشت.
 

 نخستین شماره روزنامه وال‌استریت ژورنال به تاریخ 8 جولای 1889


در قرن 20 ميلادي كه دوره اوج گرفتن وال استريت به حساب مي‌آيد، ساختمان شماره 23 اين خيابان - ساختمان مركزي بانك جي.پي.مورگان – به مركز جغرافيايي و استعاري بازارهاي مالي آمريكا و حتي جهان تبديل شد.
با اوج گرفتن وال‌استريت در قرن 20، تقابل‌هاي آن با دولت آمريكا هم شدت گرفت. اولين نمونه آن در سال 1913 رخ داد كه به دنبال مصوبه دولت براي اخذ ماليات 4 دلاري از تبادل سهام، كارگزاران سهام دست به اعتراض زدند. به تدريج از اوايل قرن 20 فرهنگ تجاري وال‌استريت گسترش يافت و ساخت برج‌هاي بزرگ يكي از نمادهاي آن به شمار مي‌رفت.

در حالي كه وال استريت مقر ثروتمندترين تجار آمريكا به حساب مي‌آيد، محله همسايه آن يعني (Bowling Green) كه "حيات خلوت وال‌استريت" ناميده شده، منطقه‌اي بسيار فقيرنشين بوده كه ساكنان آن بدترين شرايط زندگي را در سطح نيويورك دارند. اين تناقض آشكار در همسايگي مقر مالي آمريكا نمادي روشن از بي‌توجهي نظام سرمايه داري به كاهش نابرابري‌هاي اقتصادي و اجتماعي است.
وال‌استريت در اثر ركود عظيم سال 1929 به شدت دچار ركود شد و به مرداب اقتصادي آمريكا بدل گردید. اين وضعيت تا دهه 1940 نيز ادامه داشت و توجه به وال‌استريت و بازار مالي بويژه به علت مقررات سختي كه دولت تصويب كرد – همچون ممنوعيت خريد قسطي سهام- به شدت افت پيدا كرد. البته اين مقررات سخت به تدريج تا دهه 1960 كاهش پيدا كرده و وال استريت در اين دهه تحت تاثير رونق مناسب اقتصاد آمريكا، دوباره رونق گرفت.
 در اوايل دهه 1970 به علت جنگ ويتنام، وال‌استريت يك دوره كوتاه‌مدت ركود را تجربه كرد. از سال 1973 دولت آمريكا اصلاح مقررات بازارهاي مالي را كليد زد كه حذف كارمزدهاي ثابت و رقابتي كردن كارمزدها براي كارگزاران از جمله آنها بود. از سال 1975 امكان مبادلات الكترونيكي سهام مهيا شد که در نتيجه اين اصلاحات، قيمت‌هاي سهام‌ها پايين آمده و اين امكان برای اقشار بيشتري از مردم آمريكا فراهم آمد که وارد بازار سهام شوند.
 

مردمی که پس از شوک 1929 در خیابان‌های وال‌استریت و براد تجمع کرده‌اند.*گاو وحشی وال استریت
مجسمه ای که به گاو وال‌استریت شهرت یافته است، 3200 کیلوگرم وزن داشته و از برنز ساخته شده است.
سازنده آن، هنرمندی به نام آرتور دی‌مودیکا است. این مجسمه در بولینگ گرین‌پارک در نزدیکی وال‌استریت قرار دارد و 11 فوت ارتفاع و 16 فوت طول داشته و با آن عضلات تنومند و آن سر پائین خود که نشانه آمادگی برای حمله است، به ظاهر گفته می شود تمثیل‌ موفقیت و خوش‌بینی در زمینه مالی است. گرچه به اعتقاد بسیاری دیگر از باطن خشن و بی رحم معاملات مالی خبر می دهد. همه‌ساله هزاران توریست از این مجسمه دیدن می‌کنند و نام آن با نیویورک و وال‌استریت گره خورده است.


به اعتقاد بسیاری «گاو وال استریت» از باطن خشن و بی رحم معاملات مالی خبر می دهد.


*یهودیان: پدرخوانده‌های وال‌استریت


در میان حوزه‌های اقتصادی که یهودیان و صهیونیست‌ها در آن به فعالیت جدی مشغول هستند، باید به وال‌استریت اشاره کرد. جائیکه نه تنها دستی در اقتصاد و شبکه‌های اقتصادی پیچیده دارد، بلکه حتی بر هالیوود و رسانه‌های جمعی نیز مسلط می‌باشد.
داستان به سال‌ها پیش بازمی‌گردد؛ از قرن 1800 جمعی از خانواده‌های بانکدار آلمانی- یهودی مهاجر در آمریکا - خانواده‌های سلیگمنز(Seligmans)، لیمانز(Lehmans)، گلدمنز(Goldmans)، ساکس(Sachs)، واربرگز(Warburgs)، شیفز(Schiffs) و لوئبز(Loebs) و غیره – تسلط و نفوذ خود را در حوزه‌های اقتصادی گسترانیده بودند.

نسل جدید این خانواده‌ها نیز راه پیشینیان خود را ادامه داده و همچنان تسلط خود بر اقتصاد آمریکا را حفظ کردند. گفتنی است نسل تازه خانواده‌های مهاجر یهودی، پس از جنگ جهانی دوم، همان نوادگان ایتالیایی، ایرلندی، لهستانی و دیگر اروپائیان یهودی و غیرآنگلوساکسون بودند.

چنین گذشته‌ای نزد یهودیان آمریکایی آنان را بیش از پیش به گسترش نفوذشان در جهان ترغیب نمود. در سال 1999، برای مثال، گلدمن و ساکس حوزه نفوذ خود در جهان را گسترش داده و به بزرگترین و در عین حال تنها سهامدار اصلی بزرگترین بانک کره جنوبی به نام "کوکمین"(Kookmin) تبدیل شدند. مثال‌های اینچنینی بسیارند که در اینجا مجال پرداختن به آنها وجود ندارد. اما نکته‌ حائز اهمیت، نفوذ فوق‌العاده این گروه یهودیان در شریان‌های اصلی اقتصادی آمریکا و‌ جهان همچون وال‌استریت است. این گروه به شدت دارای نفوذ بوده و تعیین‌کننده بسیاری از اتفاقات در جهان هستند.

یهودیانی که در وال‌استریت صاحب نفوذ هستند، بیشمارند. از آن جمله: "سنفورد آی. ویل (Sanford I. Weill)" که یک امپراطوری دلالی به را انداخت و در نهایت نیز رئیس آمریکن اکسپرس گردید؛ "جان گاتفروند(John Gutfreund)" که بعدها رئیس شرکت سولومون – یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه خرید و فروش اوراق بهادار در غرب – شد؛ "فلیکس روهاتین (Felix Rohatyn)" که ظهورش را باید محصول ادغام‌‌های بسیار متعدد شرکت‌ها در آمریکا – که منجر به شکل‌دهی دوباره به تجارت در این کشور برای دهه‌ها گردید – دانست؛ سنفورد سی. برن‌اشتاین (Sanford C. Bernstein)، که شرکتی به همین نام و به ارزش 3.5 میلیارد دلار، با دارایی 90 میلیارد دلار دارد و یکی از نزدیک‌ترین افراد به مدیران پولی آمریکا می‌باشد. مدیریت 55 میلیارد دلاری موسساتی چون بنیادها و صندوق‌های بازنشستگی مختلف برعهده این شرکت است. این شرکت همچنین مدیریت 35 میلیارد دلار پول افراد ثروتمند را نیز برعهده دارد.
            

سنفورد آی. ویل
(Sanford I. Weill)
    فلیکس روهاتین(Felix Rohatyn)
      


جان گاتفروند(John Gutfreund)

نقش‌آفرینان یهودی بانفوذ در وال‌استریت در نقش‌های دیگری نیز ظاهر می‌شوند؛ همچون کارشناس مالی، وام‌دهنده، قرض‌گیرنده، مشاور، وکیل و غیره.
از جمله این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: آلن گرینبرگ (Alan Greenberg)، آیرا هریس (Ira Harris)، بروس واسراشتاین (Bruce Wasserstein)، جرومه کولبرگ (Jerome Kohlberg)، هنری کراویس (Henry Kravis)، پیتر کوهن (Peter Cohen)، جوزف فلوم (Joseph Flom)، مارتین لیپتون (Martin Lipton)، ویکتور پوسنر (Victor Posner)، نلسون پلتز (Nelson Peltz)، بلزبرگ‌ها (the Belzbergs) و بسیاری دیگر.

آلن گرینبرگ رئیس شرکت سهامی بیراستیرنز (Bear Stearns) بود. استفان شوارزمان موسس گروه بلک‌استون (Blackstone Group) می‌باشد که یک شرکت سرمایه‌گذاری عمده است.
 از بانک‌های قدیمی یهودی باید به لیمانز برادرز (Lehman Brothers)، لازارد فررس (Lazard Freres)، گلدمن ساکس (GoldmanSachs)، سالومون برادرز (Salomon Brothers)، شرکت باک (Bache & Co) و کانتور-فیتزجرالد (Cantor/Fitzgerald) اشاره کرد.

 


آلن گرینبرگ
 (Alan Greenberg)
مارتین لیپتون
 (Martin Lipton)جرومه کولبرگ (Jerome Kohlberg) بروس واسراشتاین
 (Bruce Wasserstein)

یهودیان در دهه 60 پیشروترین گروه از لحاظ اقتصادی در آمریکا شدند. آنها توانستند با استفاده از تکنیک‌های نوین در زمینه سرمایه‌گذاری‌ و بانکداری به ادغام شرکت‌ها بپردازند. ادغام شرکت‌های یهودی در صنعت بیمه این امکان را فراهم ساخت که در تمام سطوح این صنعت، فرصت‌های شغلی با درآمد بالا ایجاد کنند: تحلیل‌گری بیمه، مدیریت مالی، سهام، اوراق قرضه و واسطه‌گری بازرگانی. به همین دلیل هم‌اینک در وال‌استریت شاهد میلیونرهای یهودی و متنفذ بسیاری هستیم.*هیولای یهودی به نام KKR


 
از کتاب‌های مفید چاپ شده دراین حوزه‌ها باید به کتابی تحت عنوان "ماشین پول" (The Money Machine) که درباره ادغام سه شرکت بزرگ یهودی است، اشاره کرد. این شرکت وال‌استریتی هم‌اینک و پس از ادغام، یکی از امپراطوری‌های مالی در جهان می‌باشد.
نام این شرکت "کلبرگ، کراویس و رابرتس" (KKR) بوده و در سال 1976 توسط سه یهودی و تنها با چند میلیون دلار شکل گرفت.

 این شرکت تنها پس از گذشت ده سال از تاریخ تاسیس خود، به حکمرانی در جهان پرداخت. تا 1999 شرکت مذکور کنترل 23 شرکت دیگر را در اختیار داشت.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت آمفنول (Amphenol Corporation)، شرکت بوید (Boyd's Collection Inc.)، شرکت آیدکس (Idex Corporation)، مراکز آموزشی کایندرکر (Kindercare Learning Centers)، شرکت پریمدیا (Primedhia Inc) و ژیلت (Gillette) اشاره کرد. شرکت مادر، در طول 12 سال از فروشگاه‌های زنجیره‌ای غذایی خود که در آمریکا رتبه دوم را دارد، 5.9 میلیارد دلار سود کرد.

تا دهه 1980 این هیولای یهودی قدرت خریدی معادل 45 میلیارد دلار داشت؛ یعنی بالاتر از کل تولید ناخالص داخلی پاکستان یا یونان.
کلبرگ و رابرتس


کتاب «ماشین پول»


*قسم‌خوردگان "آرمان اسرائیل"  در وال‌استریت

یهودیانی که هم‌اینک در وال‌استریت مشغول فعالیت هستند، به شدت نسبت به همبستگی یهودیان و تداوم نفوذ اقتصادی‌شان حساس هستند. این مساله برای آنها فراتر از مساله حتی اسرائیل است و درست به همین دلیل هم هیچ‌گاه اسرائیل را رها نخواهند کرد.
استفان آیزاکس در کتاب خود در سال 1974 چنین می‌نویسد:
"گوستاو لوی یکی از مدیران گلدمن‌ساکس است. بسیاری وی را که یک یهودی است، متنفذترین شخص حال‌حاضر وال‌استریت می‌دانند. وی می‌تواند شرکتی را درهم‌بشکند و یا به اوج برساند. او به تنهایی مدیریت میلیاردها دلار را در دست دارد. او نسبت به مساله یهودیان به شدت حساس است. او در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل، دیوانه‌وار برای اسرائیل پول می‌فرستاد. وی قادر بود به تنهایی هزینه کل جنگ را بپردازد. او در آن زمان می‌گفت "اگر به گلدمن‌ساکس نیاز دارید باید بگویم که من هم امروز به شما نیاز دارم. اگر امروز به من کمک نکنید، من هم فردا به یاری شما نخواهم شتافت. به همین سادگی!"

 


گوستاو لوی: اگر امروز به من کمک نکنید، من هم فردا به یاری شما نخواهم شتافت. به همین سادگی!


*برنامه «حق تولد»

در سال 1995 یکی از سرمایه‌داران یهودی وال‌استریت به نام مایکل اشتاین‌هارت، شرکت خود با نام شرکای اشتاین‌هارت (Steinhardt Partners) را تعطیل کرد. دلیل این کار این بود که وی می‌خواست باقیمانده عمر خود را عمیقا وقف آرمان خود نماید که همانا اعتلای یهودیان و هویت اسرائیل در جهان می‌باشد.


مایکل اشتاین‌هارت
وی با هزینه شخصی و با مبلغی معادل 400 میلیون دلار عضو یک کنسرسیوم شد. این کنسرسیوم اقدام به خریداری بانک هاپوآلیم (Bank Hapoalim) و بانک ماریتایم (Maritime Bank) نمود. یکی از طرح‌های عظیم او "حق تولد" نام داشت. در این طرح قرار بود کودکان یهودی آمریکایی به طور رایگان به اسرائیل برده شده و با ریشه‌های فرهنگ یهودی و صهیونیستی خود آشنا شوند. وی این کار را در سنینی که شخصیت کودک در حال رشد بود انجام می‌داد. در ادامه، وی ساختمانی هم در منهتن خریداری نمود تا در آنجا به بازسازی هویت یهودیان بپردازد. در آنجا از کمپ‌های یهودی که جوانان را به برنامه‌هایی که در مراکز کمپ ملی هیلل می‌کشاندند، حمایت می‌شد.
تا 1999 پروژه "حق تولد" هزینه‌ای بالغ بر 210 میلیون دلار دربرداشت. هدف انتقال 50000 یهودی در سال به اسرائیل بود تا آنها با اعتقادات و انگاره‌های صهیونیسم آشنا شوند.


*"طمع"؛ بیماری وال‌استریت 

اما از نکات دیگری که در مورد وال‌استریت باید بدان توجه کرد مساله "طمع" است. به قول رئیس کمیسیون سهام نیویورک در سال 1986 "طمع هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد." ساموئل کلاگزبان، روان‌پزشکی در نیویورک معتقد است کلیه مشاوران و وکلای فعال در وال‌استریت "بیمار" هستند. برای آنها "تجارت نقش خدا را بازی می‌کند." بانک‌های سرمایه‌گذاری، معادن طلای عصر حاضر هستند. ادغام‌های گوناگون و بی‌حدوحصر با استفاده از تاکتیک‌های متنوع، سودهای کلانی را نصیب این وکلا و بانکداران سرمایه‌گذار کرده است. اما همانطور که در اقتصاد همه می‌دانند سودهایی که در بلندمدت تنها نصیب یک سری افراد خاص و محدود بشود، در نهایت به ضرر سیستم اقتصادی کشور خواهد بود.
در سال 1986 دنیس لوین، دلالی که در درکسل بورنهام لمپارت فعالیت می‌کرد و به دلیل سوءاستفاده از اطلاعات محرمانه شرکت‌ها به نفع خود، دستگیر شد منجر به افشای بزرگترین رسوایی تاریخ وال‌استریت گردید. رسوایی‌ای که در بین جامعه یهودی باعث ایجاد نگرانی‌های جدی گردید.
کمی بعد، فردی به نام مارتین سیگل نیز دستگیر شد و هرچه پیش می‌رفت حضور پررنگ و باورنکردنی یهودیان در آن رسوایی بیشتر مشخص می‌شد. جنایت‌کاران ثروتمند این رسوایی، در اکثر موارد یهودی بودند.
یکی از بزرگترین متهمانی که در طول رسیدگی به این رسوایی دستگیر شد، سوپر میلیاردر یهودی، مایکل میلکن (Michael Milken)، "شاه کثیف اوراق قرضه" بود که به اخاذی و فریب‌کاری در زمینه بیمه متهم شده بود. داستان این شخص خود حکایتی جدا می‌طلبد که در این مقال نمی‌گنجد.
 
مایکل میلکن؛ سوپر میلیاردر یهودی ملقب به "شاه کثیف اوراق قرضه"


در دهه 1980 نام یک تاجر یهودی آمریکایی دیگر اهل وال‌استریت نیز بر سر زبان‌ها افتاد.

 این فرد مارک ریچ (Marc Rich) نام داشت. البته نام پدری او مارک رایش بود. او سرمایه‌داری ظالم، تاجری کینه‌توز و درعین حال فروشنده‌ای فریبنده بود. از او غالبا تحت عنوان فاسدترین مرد در میان کاپیتالیست‌ها نام برده می‌شد. اما مهم‌ترین ویژگی وی مرموز بودن و داشتن روابطی خاص با سرویس‌های اطلاعاتی بود. ریچ با اسرائیل روابط بسیار عمیقی داشته و در مذاکراتی که برای بازگرداندن سربازان به گروگان گرفته‌شده اسرائیلی صورت می‌گرفت، شرکت داشت. نفوذ این فرد تاحدی بود که بیل کلینتون در سال 2001 و بهنگام ترک کاخ سفید، تمام جرائم ریچ را مورد بخشش قرار داد. این اقدام اعتراض بسیاری را در آن زمان برانگیخت اما برخی از مقامات اسرائیل اقدام کلینتون را ستودند.


مارک ریچ: سرمایه‌داری ظالم، تاجری کینه‌توز و درعین حال فروشنده‌ای فریبنده

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:26 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

- امام باقر(ع) شکافنده علوم و آداب زندگی بود. در این مختصر تنها به پنج درس آموزنده اکتفا کرده ایم.
1 - امام جعفر صادق علیه السلام حکایت نماید:

روزى پدرم - امام محمّد باقر علیه السلام - فرمود: به خدا سوگند، بعضى روش هائى را چون : در آغوش گرفتن ، روى زانو نشاندن ، بوسیدن و اظهار محبّت و مهربانى کردن ، که نسبت به بعضى از فرزندانم انجام مى دهم .

با این که مى دانم شایسته آن محبّت ها نیستند؛ بلکه دیگرى شایسته و مستحقّ آن مهربانى ها و محبّت ها است .

این برخورد یکسان من با آن ها به خاطر آن است که آنچه برادران حضرت یوسف علیه السلام با وى انجام دادند، در بین فرزندان من واقع نشود.

و خداوند حکیم داستان حضرت یوسف علیه السلام را به عنوان درس و تنبیه بیان کرده است تا آن که حسادت و کینه در خانواده ها و جامعه ما نباشد و آنچه بر سر یوسف علیه السلام آمد، بر فرزندان و برادران ما نیاید.(1)

2 - همچنین حضرت صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم حکایت فرمود: روزى شخصى نزد پدرم ، امام محمّد باقر علیه السلام آمد، پدرم از او سؤال نمود: آیا ازدواج کرده اى؟

آن شخص گفت : خیر.

پدرم فرمود: من دنیا و آنچه را که در آن است ، دوست ندارم اگر یک شب را بدون همسر باشم ؛ بدان که عظمت و فضیلت آن به قدرى است که دو رکعت نماز شخص متأهّل افضل است از یک شبانه روز عبادت و روزه یک فرد مجرّد.

و پس از آن پدرم ، مبلغ هفتصد دینار به آن شخص داد و فرمود: با این پول ازدواج نما و توجّه داشته باش که رسول خدا صلى الله علیه و آله مى فرماید: همسرى انتخاب کنید که هم شأن خودتان باشد که در توسعه روزى مفید مى باشد.(2)

3 - روزى برادر امام محمّد باقر علیه السلام به همراه بعضى از دوستانش وارد منزل آن حضرت شدند، همین که نشستند، امام علیه السلام فرمود: براى هر چیزى حدّ و مرزى هست و سپس سفره غذا چیده شد.

یکى از افراد گفت : یا ابن رسول اللّه ! براى این سفره هم حدّ و حدودى وجود دارد؟

حضرت فرمود: بلى .

افراد سؤال کردند: آن چیست ؟

حضرت فرمود: آن که هنگام شروع (بسم اللّه الرّحمن الرّحیم ) بگوئى ؛ و چون خواستند سفره را جمع کنند (الحمدللّه) بگوئى ؛ و دیگر آن که هرکس از آنچه جلویش نهاده اند استفاده کند و چشم به جلوى دیگران نیندازد.(3)

4 - یکى از اصحاب امام محمّد باقر علیه السلام که در کوفه ، مکتبِ قرآن داشت و زنان را نیز آموزش مى داد، روزى با یکى از زنان شاگرد خود شوخى لفظى کرد.

پس از گذشت چند روزى از این جریان ، در مدینه منوّره به ملاقات آن حضرت آمد.

و چون وارد منزل حضرت گردید، امام علیه السلام با تندى و خشم با او مواجه شد و فرمود: هر که در خلوت مرتکب گناهى شود، از عقاب و قهر خداوند متعال در امان نخواهد بود؛ و سپس افزود: به آن زن چه گفتى ؟

آن شخص از روى شرمسارى و خجالت در حالت سکوت ، با دست هایش ، صورت خود را پوشاند؛ و آن گاه حضرت به او فرمود: دیگر چنین نکن و از کردار خویش توبه نما.(4)

5 - امام جعفر صادق علیه السلام فرمود:

از پدرم ، حضرت ابوجعفر، باقرالعلوم علیه السلام شنیدم ، که مى فرمود: من در منزل از غلامان خود و نیز از اهل منزل مشکلات و سختى هایى را تحمّل مى کنم که از حَنظَل - هندوانه ابوجهل - تلخ ‌تر و بدتر مى باشد.

و سپس حضرت فرمود: هر که در مقابل ناملایمات و حرف هاى نابجاى اهل منزل صبر و تحمّل کند، ثواب روزه دار و شب زنده دار نصیبش مى گردد و هم نشین با شهدایى مى شود، که در رکاب حضرت رسول صلى الله علیه و آله شهید شده باشند.(5)

پی نوشت ها:
1- مستدرک الوسائل : ج 15، ص 171، تفسیر عیّاشى : ج 2، ص 166.

2- -عوالى اللئالى : ج 3، ص 282، ح 6.

3- محاسن برقى : ص 431، ح 255.

4- خرایج راوندى : ج 2، ص 594، ح 5 اختیار معرفة الرجال : ص 173، ح 295.

5- ثواب الا عمال : ص 235، ح 1.

منبع:
چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد باقر (ع )، عبداللّه صالحى

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:18 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
در دی ماه سال 1317 در محله چرانداب تبریز به دنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم به نیروی هوایی پیوست و دوره های خود را در ایران و آمریکا گذراند.تصویر زیر ، شهید جواد فکوری را در کنار دو آقازاده اش نشان میدهد. از کیک و شمع های روی آن معلوم می شود که جشن تولد آقازاده کوچک تر برپاست.
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، شهید جواد فکوری در دی ماه سال 1317 در محله چرانداب تبریز به دنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم به نیروی هوایی پیوست و دوره های خود را در ایران و آمریکا گذراند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، جواد فکوری ، ابتدا به وزارت دفاع منصوب شد و در نهایت به فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی  رسید. عملیات هوایی H3 از شاهکارهای دوره فرماندهی او به شمار می رود که هنوز هم جزو برترین عملیات ها در تاریخ جنگ های هوایی محسوب می شود.
سرهنگ جواد فکوری ، به تاریخ هفتم مهرماه سال 1360 ، بر اثر سقوط هواپیمای فرماندهان نظامی در منطقه کهریزک تهران ، شربت شهادت نوشید.
تربت پاک ایشان ، در قطعه 24 بهشت زهرای تهران و در جوار شهید دکتر مصطفی چمران قرار دارد.
تصویر زیر ، شهید جواد فکوری را در کنار دو آقازاده اش نشان میدهد. از کیک و شمع های روی آن معلوم می شود که جشن تولد آقازاده کوچک تر برپاست.

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 18:56 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

ژنرال بازنشسته جک کین که از طراحان اصلی برنامه دولت جرج بوش برای تشدید عملیات عراق در سال 2007 بوده از آمریکا خواست که شروع به کشتن یا دستگیری اعضای سپاه پاسداران و نیروی قدس ایران، از جمله سردار قاسم سلیمانی فرمانده این نیرو کند.

به گزارش خبرنگار جنگ نرم مشرق، کمیسیون امنیت داخلی کنگره آمریکا در نشست اخیر خود به بررسی رویکرد آمریکا در قبال ایران پرداخت. شخصیت‌های شرکت‌کننده در این کمیسیون راه‌کارهایی چون افزایش تحریم‌ها، انجام حملات سایبری، و نیز طرح مقابله نظامی با ایران را مورد بررسی قرار داده و خواستار تشدید اقدام‌های آمریکا علیه ایران شدند.

ژنرال بازنشسته جک کین در این جلسه گفت: «نباید معطل کنیم؛ اگر جامعه بین‌المللی نمی‌خواهد اقدامی در مورد ایران انجام دهد، ما به تنهایی این کار را می‌کنیم.»

کین که از طراحان اصلی برنامه دولت جرج بوش برای تشدید عملیات عراق در سال 2007 بوده از آمریکا خواست که شروع به کشتن یا دستگیری اعضای سپاه پاسداران و نیروی قدس ایران، از جمله سردار قاسم سلیمانی فرمانده این نیرو کند.

کین در سخنرانی خود این سوال را مطرح کرد که «چرا آنها را نکشیم؟»

کین همچنین خواستار اجرای حملات سایبری علیه ایران شد. وی گفت: «ما در آمریکا توانایی چشمگیری برای اجرای حملات سایبری داریم که هیچ کس دیگری در جهان ندارد و فقط برخی کشورها تا حدودی در این زمینه به ما نزدیک شده‌اند. ما می‌توانیم علیه ایران حملات سایبری محدودی را اجرا کنیم. برای این کار به تائید رئیس‌جمهور نیاز داریم؛ پس چرا او این کار را تائید نمی‌کند؟»

با این حال، شرکت‌کنندگان در این جلسه اعلام کردند که توصیه‌های آنها به جنگ با ایران دامن نخواهد زد. کین گفت: «من حمله نظامی به ایران را پیشنهاد نمی‌کنم. من نوعی اقدام پنهانی را پیشنهاد می‌کنم که بتوان تا حدودی منکر انجام آن توسط آمریکا شد.»

کین مدعی شد که نقشه‌های حمله نظامی به ایران هم‌اکنون آماده است و به گفته وی، طبق استانداردهای لازم، طراحی شده است و افزود: «ما برای جنگی تمام عیار با ایران نقشه کشیده‌ایم. ما با اقدام بسیار محدودی با تخلف در تنگه هرمز و با اقدام بسیار محدودی علیه ظرفیت‌های هسته‌ای ایران، با آنها برخورد خواهیم کرد.»

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 18:55 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
حجرالاسود از سنگهای بهشتی است که همراه حضرت آدم به زمین فرود آمده است.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، حجرالاسود یا سنگ سیاه از اجزای بسیار مقدس مسجد الحرام است و در رکن اسود کعبه در بلندی 5.1 متری قرار دارد. این سنگ مقدس، پیش از اسلام و پس از آن همواره مورد توجه بوده و در شمار عناصر اصلی کعبه است.

به عبارت دیگر، حجر الاسود سنگ سیاه آسمانی است. هنگام بنای کعبه توسط آدم، این سنگ را فرشتگان از بهشت آوردند و آدم آن را در گوشه‌ای از خانه نصب کرد. پس از بازسازی کعبه توسط قریش، این سنگ به دست محمد قبل از درب کعبه در رکن حجر اسود نصب شد و محل شروع طواف حجاج است.

پیامبر اکرم فرمود: حجرالاسود به منزله دست راست خداوند در روی زمین است که مردم با دست کشیدن روی آن و بوسیدنش با خداوند بیعت و اطاعت خود را از او تثبیت می کنند.

در تاریخ حجرالاسود اقوال مختلفی نقل شده است. بعضی عقیده دارند که آدم ابوالبشر آن را از بهشت آورده است. بعضی دیگر معتقدند که پس از خروج حضرت آدم از بهشت به زمین فرود آمده است. عده ای دیگر هم بر این اعتقاد هستند که هنگامی که ابراهیم خیلی الرحمان در جست و جوی سنگ برای کعبه بود، جبرئیل آن را اورده است.

در روایتی از امام باقر مرویست که این سنگ از سنگهای بهشتی است که از بهشت به عنوان گواه به عهد و پیمان بنی آدم آمده است

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 18:55 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
این پاسداران همگی در یک تاریخ و یک مکان خلعت شهادت پوشیده اند. در گوشه ای از قطعه 26 بهشت زهرای تهران ، 8 شهید به انتظار قیام مولای خود آرمیده اند که محل شهادت همه ی آنان ، شهر بعلبک در کشور لبنان می باشد
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ،این هفته ، خبرنگار ما ، به توفیق زیارت تربت پاک گروهی از پاسداران انقلاب اسلامی را به دست آورد که همگی در یک تاریخ و یک مکان خلعت شهادت پوشیده اند. در گوشه ای از قطعه  26  بهشت زهرای تهران ، 8 شهید به انتظار قیام مولای خود آرمیده اند که محل شهادت همه ی آنان ، شهر بعلبک در کشور لبنان می باشد. نکته قابل توجه ، فاصله سنی اکثر این شهیدان با یکدیگر است:

شهید خداداد ملکی غفاری ،47 ساله
شهید محمد باقر رشیدیان ، 70 ساله
شهید محمد باقر سلیمی واثق ، 19 ساله
شهید حسین عباسی پاداشیان ، 25 ساله
شهید مصطفی نیکوقدم ، 35 ساله
شهید علی باقری نیت ، 42 ساله
شهید ایراهیم نیکوبیان قدمی ، 57 ساله
شهید خلیل ذاکری جزئی ، 19 ساله

تمامی عزیزانی که اطلاعاتی درباره نحوه شهادت این راهیان آزادی قدس شریف اطلاعاتی در اختیار دارند خواهشمندیم  در اجر زنده کردن نام این شهیدان سهیم شوند.
روحمان با یادشان شاد[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 18:50 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
حاشیه نوشته شده توسط رهبر انقلاب بر کتاب «سفر به قبله» در حال و هوای دلتنگی زیارت خانه‌ خدا می‌باشد. ایشان نوشته‌اند: این کتاب مرا باز در شور و حال حسرت‌آلود زیارت خانه‌ی خدا و حرم رسول‌الله(ص) فرو برد. شور و حال و اشتیاقی که دیگر امیدی هم با آن نیست.
 
به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از مطالعه برخی کتاب‌ها یادداشتی در ابتدای آن می‌نویسند. این یادداشت‌ها برخی در نقد و بیان اشکالات موجود در کتاب‌هاست. بعضی هم در تعریف و تحسین نویسنده و نوشته‌اش.
 
بیست سال پیش و بعد از مطالعه‌ کتاب «سفر به قبله» که سفرنامه‌ی حج هدایت‌الله بهبودی است، حاشیه‌نوشته‌ ایشان از جنس دیگری بود. متن ذیل دستخط دل‌نوشته‌ای است که در حال و هوای دلتنگی زیارت خانه‌ی خدا نوشته شده و به همراه تصویری از حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم حج در سال 1358 منتشر می‌شود:
«این کتاب مرا باز در شور و حال حسرت‌آلود زیارت خانه‌ی خدا و حرم رسول‌الله(ص) فرو برد. شور و حال و اشتیاقی که دیگر امیدی هم با آن نیست. تا به یاد دارم -از سالهای دور جوانی- هرگز دل خود را از آتش این اشتیاق، رها نیافته‌ام. اما حتی در دوران سیاه اختناق که هر روحانی بامعرفت و بیمعرفتی، با رغبت و یا حتی از سر سیری، آسان می‌توانست در خط حج قرار بگیرد .. و من نمی‌توانستم! یا بهتر بگویم: هیچ حمله‌دار و رئیس کاروانی از ترس ساواک شاه، نمی‌توانست و جرأت نمی‌کرد نام مرا در فهرست حاجی‌های خود -چه رسد به عنوان روحانی کاروان- بگذارد. بله، حتی در آن دوران سخت هم دلم از امید زیارت کعبه و بوسه زدن بر جای پای پیامبر(ص) در مکه و مدینه، خالی نمانده بود .. و این امید، اگرچه با حج ده روزه‌ی سال 58 که به فضل شهید محلاتی قسمتم شد، برآورده گشت، اما آتش آن شوق سوزنده‌تر و مشتعل‌تر شد .. در سالهای ریاست جمهوری چشم امید به پس از آن دوران دوخته بودم .. اما امروز ..؟ شور و اشتیاقی بی‌سکون و امیدی تقریبا فرو مرده .. تنها تسلا به خواندن اینگونه سفرنامه‌ها یا شنیدن آنها است که خود بازافزاینده‌ی شوق نیز هست.
این کتاب، شیرین، موجز، با روح و هوشمندانه نوشته شده است. زیارت قبول؛ عزیز نویسنده!
زیارت قبول
70/12/10»
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/17827/B/13900813_0117827.jpg

[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 18:44 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 18:42 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

مراسم تشییع پیکر آیت الله عمید زنجانی با حضور آیت الله محمدرضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری در دانشگاه تهران برگزار شد.

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 17:50 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

شعری منتشر نشده از حاج سعید حدادیان در مورد دوران دفاع مقدس

سعید حدادیان امروز با حضور در برنامه زنده شبکه 3 همراه با ذکر خاطراتی از ازدواج و زندگی مشترکش شعری را در قالب قطعه قرائت کرد

 به گزارش فارس ، سعید حدادیان امروز با حضور در شبکه سوم سیما همراه با ذکر خاطراتی از ازدواج و زندگی مشترکش شعری را در قالب قطعه قرائت کرد . این شعر در حوزه شعر نوجوان به حساب می آید و به نقل خاطرات نوجوانی و جوانی شاعر با زبانی گیرا و دلنشین می پردازد . این شاعر و مداح اهل بیت در این شعر نیم نگاهی هم به مسائل جاری جامعه کرده است :
 
 
باز دل تنگ زنگ مدرسه ام   
دنگ دنگی که می شود پر و بال
 
حسرت مشق های ننوشته،
لذت بیست های اول سال
 
مزه ی تلخ ترکه های انار
مزه ی ترش زال زالک کال
 
خنکای نسیم اول صبح
پر کشیدن در آسمان خیال
 
کیف وکفشی که آرزویم بود
نرسیدم به آرزوی محال
 
هم نوا با اذان صبح شدن
ذکر بی بی و عطر احمد و آل
 
با سماور چهار قل خواندن
صبح دم شکر قادر متعال
 
اول صبح، دوری از مادر
زنگ آخر ترانه های وصال
 
آبرنگی که باز هم گم شد
بین نقاشی از جنوب و شمال
 
قصه ی جنگ رستم و سهراب
داستان قشنگ رستم و زال
 
قصه ی بوسه های شیطانی
قصه آن دو مار خوش خط و خال
 
قصه لاک پشت و مرغابی
می توان پر کشید بی پر وبال
 
قصه های کلیله و دمنه
مکر روباه و  حیله های شغال
 
شب باران صدای چکه سقف
صبح برفی بدون چکمه و شال
 
آش شلغم، بخور بابونه
چه نیازی به دکتر اطفال
 
شب چله، هوای کرسی داغ
همه بی غل و غش، همه خوشحال
 
دست مادر بزرگ حافظ بود
تا برای همه بگیرد فال
 
قصه غصه ی عمو نوروز
ننه سرما و خواب آخر سال
 
شوق عیدی گرفتن از بابا
ناگهان یا « محول الاحوال » 
 
جای ماهی سفید در حلقوم
تیغ ماه کفور بود و کفال
 
نرود از مشام جان هرگز
بوی بابا و عطر نان حلال
 
آب و نان مرا به سختی داد
تا رسیدم به درس صفحه ی دال
 
چند روزی شدم کمک خرجش
تق و تق می کند هنوز بلال
 
بانک بی اختلاس من قلک 
سرفه ی سکه از گلوی سفال
 
پول مشهد تهیه شد آخر
عمر بی بی ولی نداد مجال
 
دوره شام های نان و پنیر
دوره نان بربری دو ریال
 
دوره یک قران و ده شاهی
عهد یک سیر شانزده مثقال
 
سر سفره نگاه کارد، پنیر
باز دعوای قاشق و چنگال
 
هر کسی صبح زود تر می رفت
بود خوشتیپ خانه بی جنجال
 
یاد روزی که مثل اعیان ها
دل ما هم خنک شد از یخچال
 
یاد روزی که چشم ما وا شد 
به تماشای اولین سریال
 
قصه عشق کودکانه ی من
گل نسرین باغ مش اسمال
 
ناگهان زیر چرخ یک نیسان
شد گل آرزوی من پامال
 
شعر های فروغ فرخزاد
در کنار نوشته های جلال
 
طنز های عبید هم دیگر
از رخ من نبرد گرد ملال
 
تا پلیس محله مسجد بود
دزد ایمان ما نشد رمال
 
قصه صبح جمعه، مهدیه
روضه کافی و اذان بلال
 
شب قدر و قرائت قرآن
عالمی داشتم برای مثال،
 
دل بی دست و پای من لرزید
از تماشای سوره ی زلزال
 
پشت بام و نسیم بازیگوش
رویت ماه اول شوال
 
طعنه می زد به روی ماه تمام
از لب حوض، خنده های هلال
 
حوض آبی و ماهی قرمز
عشق پیروزی، عشق استقلال
 
دست یک جا شکست، پا یک جا
بازی فوتبال و بسکتبال
 
با پنالتی دقیقه ی آخر
تیم ما باخت از بد اقبال
 
مش غضنفر که از فرنگ آمد
ما آنرمال شدیم و او نرمال
 
پسر او به جای آمریکا
سر در آورده بود از سنگال
 
از عنایات دوستی ناباب
پسر مش کریم شد اغفال
 
مزد از دیدن طلبکاران
گاهگاهی لب پدر تبخال
 
هفته ها زیر منت قصاب
چوب خط همه بدین منوال
 
نسیه می داد و ورشکست نشد
پیر اهل محل نبی بقال
 
روزی از مدرسه که برگشتم
کسی از من نکرد استقبال
 
تک درخت کنار خانه شکست
نکند مادرم ؟...  زبانم لال!
 
دیگر آن شوق کودکانه گذشت
آه از روزگار رو به زوال
 
***
ای دل ، ای دل ، دل شکسته مسوز
ای دل ،  ای دل ، دل شکسته منال
 
آسمان از ولایت مولا (ع ) 
داد سهم مرا تمام و کمال
 
پدرم نوکر امام حسین(ع )
مادرم عاشق  محمد و آل(ص )
 
یاد آن روضه های هر هفته
عطر عود و تبسم تمثال
 
با صدای گرفته مرشد
باز می شد همیشه راه وصال
 
خیمه بچه ها غریبِ غریب
چشمه ی اشک ما زلالِ زلال
 
در هیاهوی ظهر عاشورا
کشته می داد روضه ی گودال
 
قصه ی انقلاب و قصه جنگ
کرد خوبان قصه را غربال
 
سینه سرخان مسجدی رفتند
تا فراسوی آسمان خیال
 
رنگ دشمن سفید شد چون گچ
روی ظالم سیاه مثل ذغال
 
دوستانم شهید گم نام اند
نام من شد بسیجی فعال
 
سال ها رفت و پای درس حساب
کسی از حال ما نکرد سوال!

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 17:49 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

محمد رضا شجریان بهمراه دخترش مژگان و تیم همراهش، در پارتی شبانه سه شنبه شب هفته گذشته کارمندان بی بی سی فارسی حضور یافتند . گفتنی است وی بعد از اجرای کنسرت در لندن نیز با گوگوش خواننده لس آنجلسی و معلوم الحال شبکه مبتذل "من و تو"، عکسهای یادگاری انداخته و در فضای مجازی آن را انتشار داد.

 


شجريان در كنار صادق صبا رئيس بخش فارسي بي بي سي و فرناز قاضي زاده مجري بهايي اين شبكه 

 


مژگان شجريان در كنار تعدادي از دوستانش در منزل سبا خويي (گوينده شبكه مبتذل من و تو)


مژگان دختر شجريان و فرن تقي زاده مجري شبكه ضدانقلاب بي بي سي

 

 

فرن تقي زاده مجري شبكه بي بي سي فارسي در كنار شجريان

 


شجريان در محل شبكه بي بي سي فارسي پيش از مصاحبه با اين شبكه

 


علي همداني خبرنگار مخصوص بي بي سي در امور حمايت از بهائيت در كنار شجريان

 


سبا خويي مجري شبكه مبتذل "من و تو" در كنار شجريان

 

 


شجريان و تيم كنسرتش در كنار گوگوش

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 17:47 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]سپاه نیوز: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: ما یکصد سند غیرقابل خدشه از نقش امریکا در هدایت ترورها و تروریست‌ها در ایران و منطقه داریم که با ارائه این صد سند، آبروی امریکا و مدعیان حقوق بشر و مبارزه با تروریسم را در افکار عمومی جهان، خواهیم برد.
به گزارش سپاه نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار پرشور هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان، روز سیزدهم آبان را یکی از عبرتهای قابل تأمل انقلاب اسلامی و نشان دهنده معجزه توکل به قدرت الهی و ایستادگی همراه با بصیرت در راه رسیدن به هدف، دانستند و تأکید کردند: به برکت توکل، ایستادگی، و بصیرت، ملت ایران در 32 سال گذشته، از همه چالش ها پیروزمندانه بیرون آمده و پیشرفت کرده است و در آینده نیز قطعاً ملت ایران در چالش های پیش روی خود پیروز و سربلند خواهد بود.
در این دیدار که در آستانه سیزدهم آبان، روز دانش آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای سیزدهم آبان را به معنای واقعی کلمه، از ایام الله دانستند و افزودند: چنین مناسبت های برجسته و درخشان در تاریخ انقلاب اسلامی، فرصتی برای تأمل به منظور شناخت مسیر صحیح حرکت ، و برنامه ریزی برای آینده براساس تحلیل واقع بینانه از این عبرتهای تاریخی است.
ایشان مهمترین ویژگی سیزده آبان را نمود توکل بر قدرت الهی و ایستادگی همراه با بصیرت در راه مبارزه و اهداف والا برشمردند و افزودند: امام عزیز و بزرگوار در سیزدهم آبان سال 1343، به دلیل اعتراض به حق مصونیت امریکاییها در ایران، و ایستادگی در مقابل آن، به وسیله مزدوران امریکا ، غریبانه تبعید شدند اما پانزده سال بعد، در سیزدهم آبان سال 58، فرزندان امام که همان جوانان انقلابی دانشجو بودند، با تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران، امریکا را از ایران تبعید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی، وقوع این رویداد به ظاهر محال و نشدنی را نتیجه توکل امام خمینی (ره) به قدرت خداوند و استقامت در غربت تبعید، دانستند و خاطرنشان کردند: امام بزرگوار (ره) هیچگاه ناامید و خسته نشدند و با بیدار کردن مردم و ایجاد احساس استقلال، آرمانخواهی و مجاهدت در آنان، مردم را به تدریج وارد صحنه کردند و زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای پیروزی انقلاب اسلامی را عامل بیرون رانده شدن شاه از ایران دانستند و افزودند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در سیزدهم آبان سال 58 نیز، امریکا از ایران رانده شد و به همین دلیل امام (ره) تسخیر لانه جاسوسی امریکا را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول توصیف کردند.
ایشان تأکید کردند: امام خمینی (ره) به پشتوانه اراده اسلامی و ایمانی ملت ایران که ناشی از اتکا به خداوند و ایستادگی در مسیر بود، پرچم تسلط ظالمانه و متکبرانه امریکا را از بام ایران به پایین انداختند و این پرچم زیر پای جوانان مؤمن کشور، لگدمال شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی تحلیل های مادی روشنفکر نماها که پیروزی ملت ایران را در مقابل امریکا محال و ملت ایران را محکوم به شکست می دانستند، خاطرنشان کردند: برخلاف آن نگاهها و تحلیلهای مادی، جمهوری اسلامی ایران پیروز و امریکا مجبور به عقب نشینی شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به توطئه های مختلف استکبار به رهبری امریکا و صهیونیزم بر ضد ملت ایران، تأکید کردند: به حول قوه الهی و به همت ملت ایران و پیشروی جوانان عزیز کشور، در هر دوره ای که توطئه ای شکل گرفت، جمهوری اسلامی ایران پیروز و امریکا شکست خورده میدان بود و آینده هم به همین روال خواهد بود.
ایشان با تأکید بر اینکه هرگونه برنامه ریزی برای آینده باید با چنین تحلیل و نگاهی باشد، افزودند: اگر در هر عرصه ای با تشخیص مسیر صحیح ، تصمیم قطعی گرفته و حرکت با اعتماد به قدرت خداوند و استقامت در مسیر آغاز شود، قطعاً دشمن مجبور به عقب نشینی خواهد شد، همانگونه که در سیزده آبان 58، دوران دفاع مقدس و در قضیه اعمال تحریم ها ، شاهد بودیم.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دست نظام جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه ها پر است، خاطرنشان کردند: یک نمونه از این دست پر جمهوری اسلامی ایران، ارائه اندیشه سیاسی نو، به دنیا، به نام "مردم سالاری دینی" است که از لحاظ مبانی فکری و اعتقادی، بسیار مستحکم و از لحاظ علمی، قابل اجرا و پیش رونده است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نگرانی دشمنان از گسترش و الگو برداری این اندیشه سیاسی مستحکم و قابل اجرا، افزودند: به همین دلیل، دولت امریکا تلاش کرد، در بحبوحه گرفتاریهای روزافزون خود و در اوج حرکت وسیع مردمی جنبش وال استریت، با سناریویی مسخره، جمهوری اسلامی ایران را به یک حرکت تروریستی مهمل، بی منطق و غلط متهم کند اما هر فرد صاحب منطق و اهل فن در دنیا، با دیدن این سناریوی مضحک، آنرا رد کرد. ایشان تحت الشعاع قرار دادن جنبش وال استریت و فشار به جمهوری اسلامی ایران را از اهداف دولت امریکا در این سناریو سازی برشمردند و افزودند: آنها قصد دارند، شریف ترین عناصر مبارز جمهوری اسلامی ایران را متهم به تروریسم کنند در حالیکه امروز، تروریست بزر گ در دنیا، امریکا است.
رهبر انقلاب اسلامی، دست جمهوری اسلامی ایران را در این عرصه نیز پرخواندند و تأکید کردند: ما یکصد سند غیرقابل خدشه از نقش امریکا در هدایت ترورها و تروریست ها در ایران و منطقه داریم که با ارائه این صد سند، آبروی امریکا و مدعیان حقوق بشر و مبارزه با تروریسم را در افکار عمومی جهان، خواهیم برد.
حضرت آیت الله خامنه ای، امریکا را بی آبرو و شکست خورده خواندند و خاطرنشان کردند: امریکا اکنون در افغانستان و عراق شکست خورده و چاره ای جز خروج از این دو کشور ندارد همانطور که در شمال افریقا هم شکست خورده است.
ایشان افزودند: امریکاییها نتوانستند حسنی مبارک و بن علی را در مصر و تونس حفظ کنند زیرا ملتها بر آنها فائق آمدند و در لیبی نیز همین اتفاق روی داد و با وجود ارتباط های پنهانی با قذافی تا قبل از مرگ ذلیلانه اش، نتوانستند او را حفظ کنند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: ملتهای منطقه و جهان، به وضوح نفاق و دورویی امریکا و غرب را در قضایای مصر، تونس و لیبی دیدند و در قضایای دیگر نیز دورویی آنها بار دیگر آشکار خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای قیام مردم امریکا و هشتاد کشور جهان بر ضد نظام لیبرال دموکراسی را نشانه شکست خوردگی نظام سرمایه داری غرب دانستند و افزودند: شاید امریکا و غربیها بتوانند قیام ها را سرکوب کنند اما این آتش خاموش شدنی نیست.
ایشان تأکید کردند: همه بدانند ، مبارزه جبهه حق با باطل و فرعون استکبار که با سردمداری ملت ایران و با پرچم اسلام آغاز شد، تا سرنگونی استکبار ادامه پیدا خواهد کرد. حضرت آیت الله خامنه ای ، جمهوری اسلامی ایران را نقطه کانونی حرکت آغاز شده در منطقه و جهان خواندند و خاطرنشان کردند: به همین دلیل دشمنان تلاش دارند تا با ناامید کردن مردم بویژه جوانان و همچنین مسئولان، در حرکت رو به جلو این نقطه کانونی، اختلال ایجاد کنند اما جوانان و مسئولان کشور با توکل بر خدا، و با امید و قدرت فراوان، محکم ایستاده اند.
ایشان عامل اصلی پیروزیها و موفقیت های ملت ایران را یکپارچگی و عزم و اراده جدی مردم و مسئولان برشمردند و افزودند: مبارزه با ملت بصیر، صبور، آگاه، مقاوم و متکی بر خداوند، به جایی نخواهد رسید و دشمن همچون گذشته شکست خورده میدان خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم هوشیاری در مقابل تلاشها برای ایجاد اختلاف میان مردم و مسئولان ، و دروغ پردازی برای ایجاد ناامیدی تأکید کردند: ملت ایران در سالهای گذشته علاوه بر اینکه توانست بر هر توطئه ای پیروزی شود، بعد از هر مرحله، خود را از لحاظ توانایی و پیشرفت یک درجه بالاتر کشید.
حضرت آیت الله خامنه ای ، پیشرفتهای روزافزون ملت ایران، با وجود اعمال تحریم ها را نمونه ای بارز از این موضوع خواندند و افزودند: آنها به خیال خود درهای علم و فناوری را به روی جوانان ایرانی بستند اما جوانان ایرانی از درون جوشیدند و پیشرفت علمی و فناوری امروز ملت ایران نسبت به گذشته دهها برابر است.
ایشان تأکید کردند: قطعاً ملت ایران بر چالش های کنونی و آینده فائق خواهد آمد و بینی دشمن را به خاک خواهد مالید.

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 17:18 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

عمید زنجانی، عباسعلی

( ملیت: ایرانی  قرن:14)

آقاى حاج میرزا عباسعلى عمید زنجانى سبط فیلسوف بزرگ و فقیه جامع آیت‏اللَّه میرزا مجید زنجانى از علماء و نویسندگان معاصر تهران است و در مسجد لرزاده به اقامه جماعت و تدریس و ترویجات دینى اشتغال دارد. وى در سال 1316 شمسى در شهرستان زنجان متولد شده و تحصیلات جدید كلاسیك را با مقدمات علوم دینى در آنجا خوانده و در سال 1370 ق مهاجرت به قم نموده و سطوح متوسط و عالى را بطرز خصوصى از محضر اساتید با فضل و كمال حوزه فراگرفته و سپس در حوزه درس خارج آیت‏اللَّه العظمى بروجردى و آیات دیگر استفاده نموده و ضمنا علوم هیئت و كلام و فلسفه را از اساتید معروف آموخته و در سال 1340 شمسى مهاجرت به نجف اشرف نموده و در آن سامان از محضر دو نابغه علمى آیت‏اللَّه العظمى خوئى مدظله و آیت‏اللَّه آقا میرزا باقر زنجانى سلمه‏اللَّه بهره‏ها برده و دراسات آن دو استاد بزرگ را برشته تحریر و تقریر درآورده و در مراجعت از نجف اشرف در سال 1347 شمسى افتخار مصاهرت با حضرت آیت‏اللَّه العظمى آقاى مرعشى نجفى مد ظله را پیدا و بار دیگر در قم براى ادامه تحقیق و تدریس توقف و شركت در درس فقه آیت‏اللَّه العظمى مرعشى نموده تا سال 1391 ق كه بدرخواست جمعى از مومنین تهران براى امامت مسجد لرزاده كه یكى از مساجد حساس و بنام مركز و از آثار مرحوم مبرور آیت‏اللَّه عالم ربانى حاج شیخ على‏اكبر برهان است منتقل به تهران شده و تا حال حاضر بانجام وظائف دینى و ارشاد و امامت و تدریس و خدمات اجتماعى اشتغال دارند.
داراى تألیفات ارزنده و آثار آموزنده‏اى مى‏باشند كه بقسمتى از آنها اشاره میشود:
1- تحقیق و بررسى در تاریخ تصوف مطبوع از دارالكتب الاسلامیه
2- اسلام و همزیستى مسالمت‏آمیز مطبوع از دارالكتب الاسلامیه
3- اسلام و حقوق ملل مطبوع از دارالكتب الاسلامیه
4- حقوق اقلیتها مطبوع از انتشارات صدر
5- بنیادهاى اصیل مطبوع از كتابخانه بزرگ اسلامى.
6- اسلام و سیستم بیطرفى.
7- مبانى تفسیر.
8- رساله‏اى در نكاح كتابیه.
9- رساله‏اى در ترتب.
10- المنهاج فى شرح وسیله النجاه.
13 -12 -11- سع جلد در قم برشته تحریر آورده كه با همكارى چند تن از فضلاء تألیف و نشر گردیده است.
14- مقالاتى در نشریات ماهیانه حوزه انتشار داده است.
سال تولد:-، مرتبه علمى: دانشیار، رشته: حقوق خصوصى و اسلامى، دانشكده: حقوق و علوم سیاسى، دانشگاه: تهران
خلاصه شرح حال تخصصى
سوابق تحصیلى:
داراى تحصیلات حوزوى.
مرتبه علمى:
دانشیار دانشكده حقوق و علوم سیاسى دانشگاه تهران.
زمینه‏هاى علمى و تحقیقاتى:
كامپیوترى كردن علوم اسلامى، كامپیوترى كردن قوانین و مقررات، تكنولوژى جدید انفورماتیك، فقه و علوم حدیث، تفسیر و علوم قرآنى، فلسفه و عرفان اخلاق، ادیان و كلام اسلامى، تاریخ اسلام و سیره، حقوق و قوانین، استاد راهنماى 35 پایان‏نامه كارشناسى ارشد.
تألیفات
تعداد تألیفات (نگارش یا ترجمه كتاب) بزبان فارسى: 20
تعداد تألیفات (نگارش یا ترجمه كتاب) بزبان خارجى:-
زمینه علمى تألیفات:
حقوق اسلامى، تفسیر و مبانى آن، فقه، فقه سیاسى، اقتصاد اسلامى، تاریخ تصوف و عرفان، حقوق اقلیتها و مبانى انقلاب اسلامى و ریشه‏هاى آن.
مقالات
تعداد مقالات بزبان فارسى: 50، تعداد مقالات بزبان خارجى:-
زمینه علمى مقالات:
مباحث مختلف حقوقى، مباحث فقه سیاسى، مسئولیت بین‏المللى ناشى از جریان سلمان رشدى.

آیت الله عمید زنجانی که از نارسایی قلبی نیز رنج می‌برد، بامداد روز یکشنبه مورخ 8 آبان ماه 1390 در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.
برگرفته از کتاب: شرح حال تخصصی استادان و دانشیاران کشور (جلد سوم)
فعالیتها:

• تبلیغ • فقه-اصول فقه • قضاوت، حقوق، علوم سياسي

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 17:0 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

تفسیر پله به پله هرم دشمن


 

 

راس هرم
 

در کمال بی شرمی چشم شیطان را در راس این هرم قرار داده اند و همان گونه که می دانید (با این که ما توقیت نمی کنیم) این چشم به شدت به چشم دجال آخرالزمان شباهت دارد .

شاه جهان
 

تصویر یک شاه در بالای هرم قرار دارد. یعنی یک نفر پادشاه کل جهان است بی آنکه شما بدانید. البته پژوهش گران غربی بیان کرده اند که احتمالا این شاه جهان همان ملکه انگلیس (ملکه الیزابت) است.شاید به همین دلیل کشور انگلیس سلطنتی نگه داشته شده است.برای اطلاع شما مسئولان شبکه های BBC را ملکه الیزابت به شخصه تعیین می کند.
در فیلم ۲۰۱۲ که پایان دنیا را به تصویر کشیده است اولین کسی که وارد کشتی نجات بخش می شود ملکه انگلیس همراه ۲ سگ خود است. (در فیلم ۲۰۱۲ کشتی نجات بخش با کشتی نجات بخش حضرت نوح (ع) مقایسه می شود. کشتی نوح دینداران را نجات داد ولی کشتی آمریکایی ها ثروتمندان را نجات می دهد.)

شورای ۱۳ تاج دار
 

در این طبقه ۱۳ خانواده سلطنتی کل دنیا را اداره می کنند. از جمله این خاندان ، خاندان سلطنتی بریتانیا ، خاندان سلطنتی اسپانیا ، خاندان سلطنتی مالت (که در جزیره مالت ساکن اند) و غیره می باشند.

انجمن ۳۰۰ خاندان
 

در این طبقه ۳۰۰ خاندان ثروتمند یهودی معرفی می شوند که زیر نظر ۱۳ خاندان تاجدار دنیا را اداره می کنند.این ۳۰۰ خاندان به قدری ثروتمنداند که ثروتشان در مخیله من و شما نمی گنجد. طبیعتا منظور از خاندان ثروتمند خاندانی چون Bill Gates نیست. این ۳۰۰ خاندان یهودیان هستند که نامشان کمتر به گوشمان خورده یا اصلا به گوشمان نخورده است. خاندان روچیلد ، خاندان راک فِلِر ، خاندان مِندِز ، خاندان آبنادانا ، خاندان بِنونیزد از آن دسته اند.
نکته : گفته شده است که دجال خود را امام زمان معرفی خواهد کرد. یاران امام زمان ۳۱۳ نفراند.
۱۳ تاجدار + ۳۰۰ خاندان = ۳۱۳

خاندان های قدرتمند تابع
 

این خاندان تعدادشان می تواند متغیر باشد. باز ویژگی اینها ثروتمندی و اغلب یهودی بودن است. شاید خاندان Bill Gates در این طبقه بتواند قرار گیرد.

تفسیر پله به پله هرم دشمن

اتاقهای فکر
 

اکنون که این خاندان ثروتمند جمع شده اند تا بر دنیا حکومت کنند طبیعتا ثروتمندی آنها دلیل بر متفکر بودنشان نیست. پس باید اتاقهای فکری ترتیب داد و از بزرگترین متفکران دنیا در آنها استفاده کرد تا بتوانند هرچه بهتر در راستای اهداف صهیونیسم در ضمینه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، هنری ، ورزشی و ... به اداره دنیا بپردازند. کل تشکیلات و لژهای فراماسونری که اینهمه در مورد آن بحث شد در این طبقه قرار می گیرد. از اعضای این گروه که در تصویر به آنها اشاره شده میتوان به گروه بیلدربرگ ، کلوپ رم و ... اشاره کرد.

سلطه بر دارایی های جهان
 

تمام بانک های جهانی بلا استثنا توسط یهود اداره میشود. یعنی اگر پول خود را در بانکهای جهانی قرار دهیم یعنی در اختیار یهود قرار داده ایم تا با آن به تجارت بپردازد. Pay Pal ها از این دسته اند. بنیان گذار ربای شبکه ای همین یهودیان هستند. در تاریخ درج شده که گاهی اوقات در اروپا تا ۴۳ درصد از مردم ربا می گرفتند. خون مردم را در شیشه کرده بودند.

سلطه بر منابع جهان
 

یهود قصد دارد بر تمام منابع جهان تسلط بیابد به همین دلیل به برخی کشور ها حمله می کند تا به هر قیمتی بر آنها مسلط شود. به آمار زیر توجه کنید ...

تخمین ذخایر نفت برخی کشور های جهان:
 

آمریکا و نروژ ۱۰ سال
کانادا ۸ سال
ایران ۵۳ سال
عربستان ۵۵ سال
امارات ۷۵ سال
کویت ۱۱۶ سال
عراق ۵۲۶ سال
به همین دلیل هر کجا که منبع غنی باشد یهود آنجاست. برای همین یهود از کل اروپا لهستان را انتخاب می کند. چون لهستان منابع غنی پتاس داشت و انبار غله اروپا بود. همان طور که می دانید پتاس ماده اولیه تولید مواد منفجره چون باروت است. یهودیان در اروپا جنگ راه می انداختند و به کشورهای اروپایی باروت و غذا می فروخت و با جنگ راه انداختن میان اروپاییان خود به کناری می نشست و پول میشمارید.
در قرآن آمده است که : "لتجدن اشد الناس عداوتا للذین آمنوا الیهود واللذین اشرکوا"

سلطه بر جمعیت جهان
 

برای سلطه بر جمعیت جهان راهکار چیست ؟
روش کار : از بین بردن تولید نسل ، کاهش ازدواج ، افزایش طلاق ، افزایش بی بند و باری جنسی ، افزایش بیماری های واگیردار و ..
مگر چندین سال پیش خوک وجود نداشت. چرا آنفولانزای خوکی چندین سال پیش نبود؟ در سایت موسسه ای در واشنگتن به نام Centers for Disease Control یا CDC اعتراف عجیبی نوشته شد. در این سایت بیان شد که وظیفه این موسسه ساخت ویروس های واگیر دار به اشکال مختلف از جمله خوکی و مرغی و غیره است.این موسسه هم اکنون روی ویروس هایی کار می کند تحت عنوان biological terrorism که بطور مثال این ویروس ژن عرب را از غیر عرب تشخیص دهد و فقط عرب را آلوده کرده و بکشد و بر افراد دیگر تاثیر نگذارد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع ویروس و این موسسه روی نام هرکدان کلیک کنید.
جمعیتی در ایران با مذهب تشیع در هشت سال دفاع مقدس به قدری این یهودیان را انگشت به دهان نگه داشت که این گروه بیلدربرگ در اتاق های فکر خود جلساتی ترتیب دادند و طی آن اعلام کردند که باید به سرعت رشد جمعیت در میان ایرانیان و بخصوص شیعیان متوقف شود بلکه معکوس شود.
و این برنامه عملی شد. نتیجه آن چه شد ؟ من و شما نوشتیم "فرزند کمتر ، زندگی بهتر".قبول دارم که رشد جمعیت نیاز به تامین اقتصادی و رفاهی و امثالهم دارد. ولی این آمار باید مدنظرمان باشد که : ایران در بین ۷۰ کشور جهان با ۱.۸ درصد رشد جمعیت رتبه اول کنترل جمعیت را داراست. و جالب تر اینکه اسرائیل در این آمار با ۸ درصد رشد جمعیت رتبه ۷۰ را داراست. وهابیان طبق حکم مفتی های خود باید ۴ زن داشته باشند و تا می توانند فرزند به دنیا بیاورند. رشد جمعیت وهابیت در ایران هم اکنون ۸ درصد است.با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که تا چند سال دیگر جمعیت وهابیت در ایران در حد چشمگیری افزایش خواهد یافت.
اما چه باید کرد ؟ امام صادق در روایتی فرموده است " هرکه در برخی امور از ترس مسائل اقتصادی تن به این کار ندهد براستی به خداوند سوءظن دارد . یکی از این امور ازدواج است"

سربازان پیاده نظام
 

به این قسمت با دقت کنید. یهودیان در پروتکل های ۲۴ گانه خود گفته اند که باید همه ادیان را از بین ببریم جز دین خودمان. آنقدر باید ادیان را تکه تکه کنیم که نتوانند با یک فرمان وحدت بدست آورند. (سیاست پلورالیزم) اختلاف روز عید فطر از نتایج این پروتکل ها می توان باشد. وظیفه ولایت فقیه در مملکت اسلامی همین است. اتحاد ادیان ! پس باید برنامه ای ریخت و پی ولایت فقیه را زد. باید جوانان جاهل را به خیابان ها ریخت و شعار "مرگ بر اصل ولایت فقیه" را به زبانشان انداخت. مثالهای تاریخی بسیاری در مورد فصل الخطاب بودن کلام ولایت فقیه وجود دارد که به عده ای از آنان اشاره می کنم.
۱- وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید امام خمینی (ره) حکم اعتصاب را صادر کرد. ممانعت کارمندان شرکت نفت از کار کردن در این شرکت ها کمر دولت شاه را شکست. بختیار تصمیم گرفت از اسرائیل کارگر وارد کند. امام مجدد وارد صحنه شد و حکمی داد :"خون هر خارجی که قصد کار در ایران را دارد مباح است" به دنبال این حکم یک صهیونیسم جرات ورود به ایران را نیافت.
۲- یکی از مهم‌ترین حوادثی که در ایام زعامت میرزای بزرگ شیرازی رخ داد، قضیه تحریم تنباکو بود. حکم تاریخی او در معاهده انحصار تنباکو در زمان ناصرالدین شاه -که با درخواست سید جمال الدین اسدآبادی و در پی نامه ایشان اتفاق افتاد- چنان مردم را به صحنه کشاند که شاه قاجار، مجبور به فسخ قرارداد تنباکو گردید. با صدور این حکم، مردم مبارزه سیاسی علیه قرارداد استعماری مذکور را یک وظیفۀ شرعی دانسته و به مخالفت شدید پرداختند. به‌طوری که ناصرالدین شاه مجبور شد با پرداخت غرامت، این قرارداد ننگین را فسخ کند.
این بخش به چهار قسمت مذهب ، دولت ، آموزش ، و رسانه است. از این چهار قسمت بخش رسانه به دلیل اهمیت بیشتر توضیح داده می شود.
Farsi۱ (فارسی وان) : شبکه فارسی وان اهداف مرموزی در پیش رو دارد.اغلب فیلم و سریالهای پخش شده و درحال پخش از این شبکه مملو از روابط جنسی خانوادگی و خیانت و از این قبیل مسائل تخریب کننده بنیان خانواده است. رئیس این شبکه رابرت مرداک یهودی که رئیس سیستم های رسانه ای بزرگتری چون FOX است که این سیستم خود مشتمل بر زیر مجموعه هایی از جمله Fox News است. درباره رابرت مرداک به بیان همین مطلب بسنده می کنیم. این فرد ۵۰ روز قبل از حادثه عظیم ۱۱ سپتامبر با بهای حدود ۱۰۰ میلیون دلار اغلب دفاتر این دو ساختمان را اجاره کرد و سپس در اختیار شرکت های مختلف حاضر در برجهای تجارت جهانی قرار داد. پس از حادثه ۱۱ سپتامبر و تخریب کامل این برج ها بیمه به عنوان خسارت ۷ میلیار دلار به این مرد یهودی پرداخت کرد.
و اما جایگاه ما در این هرم قدرت : بردگان همیشه بدهکار
در پایین ترین نقطه حرم با کمال وقاهت تصویر گوسفندانی را درج کرده و روی آن عبارت DEBT SLAVES را نهاده است و با فلش اشاره کرده که :" You Are Here "
در روی قاعده هرم در همین قسمت این عبارات درج شده است.
Birth (تولد) - School (مدرسه) - Labour (نیروی کار) - Taxes (پرداخت مالیات)
Debis (بدهکاری) - Retirment Cycle (چرخه بازنشستگی)
به دنیا می آییم. تحصیل می کنیم. تبدیل به نیروی کار می شویم. درآمد خود را به پرداخت مالیات صرف می کنیم. سپس بخش اصلی چرخه رخ می دهد. بدهکاری ! وقتی بدهکار باشیم همواره به دنبال جبرانیم و در نتیجه از اتفاقات اطراف خود غافلیم. برای مثال آیا خبر دارید که چند سال پیش تانکهای آمریکایی در بین الحرمین رژه رفته اند؟سپس چرخه بازنشستگی و مرگ.
پس جایگاه بندگی چه شد. خداوند در قرآن فرمود :"ما خَلَقتُ الجِنَّ و الاِنس الا لِیَعبدون"
شیطان که رانده شد به جز یک خطا نکرد
خود را به سجده آدم رضا نکرد
شیطان هزار بار به از بی نماز
او سجده بر آدم و این بر خدا نکرد
اما برای خروج از زیر این هرم و شکستن آن چه باید کرد ؟
دوستان به محض اینکه تصمیم بگیریم که از این هرم خارج شویم خداوند کمکمان خواهد کرد و امام زمان خویش را خواهد فرستاد. شرط ظهور خواست عموم است.
منبع:فراماسونری

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:58 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

دانلود ويژه نامه ويژه نامه شكافنده ي دانش ها-وي‍ژه نامه شهادت امام باقر (ع)
 

شكافنده ي دانش ها
    امام باقر(ع) و عوامل پايداري انقلاب اسلامي       راهي سوگ در روايت شکوه

امام باقر(ع) و عوامل پايداري انقلاب اسلاميانقلاب اسلامي ايران بزرگ ترين تحول قرن چهاردهم هجري قمري و بيستم ميلادي و نقطه عطف درتحولات جهاني است.

 

راهي سوگ در روايت شکوهوضع شيعيان و دوستان ايشان چندان خوب نيست آقا هميشه براي ميهمانان خود بهترين غذاها را تدارک مي بينند و به عنوان هديه مقداري لباس و پول به آنها مي بخشند . .

    امام باقر (ع) و هويت بخشي به فرهنگ شيعه       امام باقر (ع) و مبانى نظريه تشيع

امام باقر (ع) و هويت بخشي به فرهنگ شيعهچشمه جاري شکافنده علوم در بيابان تفتيده دانش جوشيدن گرفت و جان جويندگان علم و معرفت را از زلال پر برکت خود سيراب ساخت و بدين سان بود

 

امام باقر (ع) و مبانى نظريه تشيعابو جعفر محمدبن على بن الحسين(ع) با كنيه ابوجعفر ولقب هاى باقر، هادى، شاكر، امين، صابر و به دليل شباهت زياد به پيامبر(ص)، شبيه (اربلى، ۳۲۹‎/۲) پنجمين امام از ائمه اثنى عشر است.

    امام باقر (ع) و فرقه های منحرف عقیدتی       هدايت امام باقر(ع) و تهاجم فرهنگي

امام باقر (ع) و فرقه های منحرف عقیدتیاز آن جا که عصر امام باقر(علیه السلام)، روزگار برخورد اندیشه های اسلامی و غیراسلامی بود، دربارِ بنی امیه، مناظرات زیادی بین دانشمندان ادیان مختلف با امام سازمان دهی کرد

 

هدايت امام باقر(ع) و تهاجم فرهنگيعصر امام باقر و امام صادق (ع) را مي توان به حق عصر تهاجم فرهنگي ناميد كه هويت جامعه اسلامي و تمدن اسلامي را در معرض نيستي و نابودي قرارداده بود.

    ايمان و علم در نگاه امام باقر (ع)       اجتهاد در عصر امام باقر (ع)

ايمان و علم در نگاه امام باقر (ع)پنجمين امام شيعه، محمدبن على بن الحسين(ع) ملقب به باقر در سال ۵۷ ق در شهر مدينه ديده به جهان گشود. مادر ايشان، فاطمه دختر امام حسن(ع)، زنى با جلالت و بزرگوار بود.

 

اجتهاد در عصر امام باقر (ع)تردیدی نیست که بزرگ ترین رسالت مرجعیت دینی در عصر غیبت ولی عصر علیه السلام استخراج احکام شرعی از ادله و منابع دینی و قرار دادن آن در اختیار مسلمانان می باشد؛

    معارفی از امام باقر (ع)       مقام علمى امام باقر (ع)

معارفی از امام باقر (ع)امام باقر علیه السلام با برخورد نیکوی خود توانسته بود حتی مخالفان را مجذوب خویش سازد. مردی شامی که از مخالفان حضرت بود، ولی با ایشان رفت و آمد داشت

 

مقام علمى امام باقر (ع)حضرت محمد باقر علیه السلام در سال 57 هجرى در «مدینه» چشم به جهان گشود. نامش محمد و کنیه اش ابوجعفر است و بسیارى از القاب وى اشاره به مقام علمى و معنوى ایشان دارد.

    لینک های دیگر
    بانک صوت و فیلم
    تلفن همراه

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:56 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
عرفه روز نیایش-ویژه نامه روز عرفه 

 

 
    دانستنی هایی درباره روز نیایش(1)     شهيد شقاقي و تئوري محوريت مسأله فلسطين ...

دانستنی هایی درباره روز نیایش(1)روز عرفه، روز شناخت است و هرچند نام عید بر آن نهاده نشده ولی یکی از اعیادبزرگ اسلام به شمار می‏رود. امروز روزی است که خدای سبحان بندگان خود را به عبادت‏و اطاعت‏خویش فرا می‏خواند

نیم نگاهی به«شرح فرازهایی از دعای عرفه»مطالب این نوشتار، برگرفته از اثری است تحت عنوان: «شرح گزیده‏ای از دعای عرفه» از عارف نامور، حضرت آیت‏اللّه‏ جوادی آملی، که اکنون مراحل تحقیق را، جهت تکمیل و انتشار، طی می‏کند تا به فضل الهی از سوی مؤسسه

    تحليل دعاي امام حسين‌ عليه‌السلام در روز عرفه     نگرشی بر دعای "عرفه" صحیفه سجادیه*

            تحليل دعاي امام حسين‌ عليه‌السلام در روز عرفه دعا در طينت و سرشت امام حسين(ع) وجود داشته است. جد آن‌حضرت لحظه‌اي از دعا غافل نبوده است. اين دعاها پس از آغاز نهضت امام حسين عليه‌السلام شدت بيشتري پيدا كرده،

            نگرشی بر دعای عرفه، روز معرفت و شناخت و روز خودشناسی و خداشناسی است. عرفه، روز رحمت و مغفرت الهی است. روز بهره گیری از رحمت واسعه الهی است، هر کس به اندازه معرفت و شناختش، باید دست راز و نیاز به سوی حضرت حق بلند کند و مناجات و استغفار نماید.

    رابطه انسان و خدا در دعای عرفه امام حسین و امام سجاد(ع)     شاخه هاي علوم پزشكي در دعاي عرفه ي امام حسين (ع)

            رابطه انسان و خدا در دعای عرفه امام حسین و امام سجاد(علیه السلام) آنچه در این مقاله می‏آید، بررسی ـ رابطه انسان و خدا ـ در دعاهای عرفه امام حسین و امام زین‏العابدین علیهماالسلام است. از آنجا که پرداختن کامل و همه جانبه به این موضوع، موجب بسط مقال و منافی با ضیق مجال است،

شاخه هاي علوم پزشكي در دعاي عرفه ي امام حسين (ع)يكي از مهمترين اهداف رشته كتابداري و اطلاع رساني طبقه بندي و سازماندهي علوم و دانش ها است. نگارنده با امعان نظر در فرازهايي از دعاي شريف عرفه امام حسين (ع) متعلق به قرن 1 ق.

    اقتباسی از دعای حضرت امام حسین ع در روز عرفه     از اشک عرفه تا ذبح قربان

اقتباسی از دعای حضرت امام حسین ع در روز عرفهسپاس خدای را که کس سرپیچی از فرمانش نتواند و سدّی راه بر لطفش نبندد و دستی را ساختن و آفریدن به مانند او نشاید. گستره بخشندگی اش بی پایان است. تازه‏های خلقت سرشته دست اوست و استواری عالم پدیدآمده حکمت او.

از اشک عرفه تا ذبح قربانعرفات، نام منطقه وسیعى است با مساحت حدود 18 كیلومتر مربع در شرق مكه معظمه، اندكى متمایل به جنوب كه در میان راه طائف و مكه قرار گرفته است. زائران بیت‏الله الحرام در روز عرفه

    برفراز قله عرفان     دعای عرفه، سیر اندیشه در آفاق جهان

برفراز قله عرفان
            روز نهم ذی الحجه به عرفات برو و در آنجا توقف كن. وقوف! اما نه مى‏گویم وقوف درعرفات. وقوف در اینجا ركود و در جا زدن نیست ‏ بلكه تحرك و نشاط است. وقوف درعرفات به منزله شناخت و عرفان انسان به معارف الهى است.

دعای عرفه، سیر اندیشه در آفاق جهانبشر و بشیر پسران غالب اسدی روایت کرده‎اند که عصر روز عرفه در عرفات در خدمت امام حسین علیه السلام بودیم که آن حضرت با گروهی از خاندان و فرزندان و شیعیان خود از خیمه بیرون آمدند و با کمال تضرع و خشوع

    عرفه؛ روزی بسان شب قدر     دانستنی هایی درباره روز نیایش(2)

عرفه؛ روزی بسان شب قدر
            عرفه، از عیدهای بزرگ است، هر چند عید نامیده نشده است و روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و اطاعت ‏خود دعوت کرده، سفره جود و احسان خود را برای آنها گسترده است. شیطان در این روز، از همه اوقات خوارتر و حقیرتر و خشمناک ‏تر است .

دانستنی هایی درباره روز نیایش(2)شانه‏های متلاطم امروز، از مرور اشک‏های حسین علیه‏السلام آمده است. گُلِ آوایی در رگانِ لحظه‏های دشت جاری است. هوای تب‏دارِ عشق از دلِ کلمات عرفات برمی‏خیزد. هر واژه، قطعه فراگیر شوق و دریایی پر از مرهم بر کویر دلتنگی‏ها است.

 

    لينک هاي مقالات ديگر
    تلفن همراه
    لینک های دیگر

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:56 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

یوم الترویه (روز ترویه)
نويسنده: حسن نجفی
هشتم ذی الحجه روز ترویه است و این روزی است که حجاج نیت حج تمتع می نمایند و محرم شده از مکه سمت منی حرکت می نمایند و شب را در آنجا بیتوته می کنند و صبح عرفه به جانب عرفات رهسپار می گردند.

علت نامگذاری:

ترویه در لغت به معانی زیر آمده است :
سیراب کردن ، سیراب گردانیدن ، کسی را بر روایت شعر داشتن ، در کاری اندیشه کردن اندیشیدن ، در کار و نگریستن پایان آن را و تعجیل نکردن در جواب (لغت نامه دهخدا)
در علل الشرایع در سر نامیدن این روز به ترویه حدیثی از امام صادق علیه السلام که راوی می گوید: از حضرت پرسیدم چرا روز ترویه را روز ترویه نامیده اند؟
حضرت فرمود: زیرا در عرفات آب نبود و حاجی ها روز هشتم ذی حجه از مکه آب برمی داشتند و به عرفات می بردند و برخی از ایشان به بعضی دیگر می گفتند: تروّیتم، تروّیتم (سیراب شدید، سیراب شدید) لذا به خاطر هیمن، روز هشتم را روز ترویه نامیدند. (1)
باز نقلی دیگر آمده است که زمانی که ابراهیم علیه السلام مأمور شد خانه کعبه را بسازد مکان آنرا نمی دانست در نتیجه خداوند جبرئیل سلام الله علیه را نازل کرد تا مکان خانه را برای ابراهیم مشخص کند و خداوند تعالی پایه های کعبه را از بهشت نازل فرمود و حجرالاسود نیز نازل شد. سپس ابراهیم برای کعبه دو در قرار داد، دری در سمت مشرق و دری در سمت مغرب که مستجار نامیده می شود. وقتی ساخت کعبه به اتمام رسید ابراهیم و اسماعیل حج بجا آوردند و جبرئیل در روز هشتم ذی حجه (روز ترویه) بر آن دو نازل شد و گفت برخیزید و آب جمع آوری کنید، چون در زمین عرفات آبی وجود ندارد. بهمین دلیل این روز، روز ترویه (یعنی ذخیره کردن آب) نامیده شد. سپس ابراهیم گفت پروردگارا این شهر را محلی امن قرار بده و اهل آن را از میوه ها بهره مند کن...(سوره ابراهیم/35)
امام صادق (علیه السلام) فرمود: منظور از بهره مندی از ثمرات، ثمره قلوب یعنی محبت مردم و تمایل آنها نسبت به مکه است تا بسوی آن بروند.(2)
همانطور که آشکار گردید وجه تسمیه یوم الترویه یا روز ترویه در کلام امامان معصوم برداشتن و ذخیره نمودن آب در روز هشتم ذی حجه می باشد.
از ابن عباس نقل شده که حضرت ابراهیم علیه السلام در خواب دید که فرزندش را سر می برند. فأصبح بروی یومه أجمع «پس صبح بیدار شده و همه آن روز را می اندیشید» که آیا خواب او امری است از جانب خدا یا نه؟ از این رو آن روز ترویه نامیده شد، پس لز آن در شب دوم در خواب دید فلّما أصبح عرف أنّه من الله «چون صبح شد دانست که آن از جانب خداست» از این رو آن روز عرفه نامیده شد.(3)

منزلت روز ترویه :

روز ترویه یکی از ارزشمندترین روزهای زمان برشمرده شده است که خود آداب و اعمال مخصوصی دارد. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: خدای تبارک و تعالی از هر چند چهار شماره برگزید، از فرشتگان: جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل و از پیغمبران چهار نفر برای مبارزه بوسیله شمشیر: ابراهیم و داوود و موسی و من و از خاندانها چهار خاندان که فرمود: خاندان آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان برگزید و از شهرها چهار شهر برگزید و فرمود: سوکند به تین و زیتون و طورسینین و این بلد امین پس مقصود از تین مدینه است و از زیتون بیت الممقدس و از طورسینین کوفه و از بلدامین مکه و از زنها چهار زن برگزید: مریم و آسیه و خدیجه و فاطمه سلام الله علیها و از اعمال حج چهار عمل را برگزید: قربانی کردن و صدا به لبیک بلند کردن و احرام و طواف و ازماهها چهار ماه که ماههای حرامند برگزید: رجب و شوال و ذی القعده و ذی الحجه و از روزها چهار روز برگزید: روز جمعه و روز ترویه (هشتم ذی حجه) و روز عرفه و روز عید قربان.(4)
شیخ صدوق در امالی آورده است که از جمله اعمال مستحبی حج اینکه روز ترویه از هنگام زوال شمس تا شب را درک کند تمام حج تمتع را درک کرده است.(5)
طبق این روایات منزلت روز ترویه تا جائی است که درک آن مساوی با درک تمام حج انگاشته شده است، چرا که روز ترویه در اصل آماده شدن برای وردود به عرفات و عید قربان است.

اعمال این روز :

محمدبن ابی عمیر از یکی از یارانش از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود: روزه روز ترویه کفاره گناهان یک سال و روزه روز عرفه کفاره گناهان دو سال است.(6)
محدث قمی در مفاتیح الجنان روزه این روز را برابر با کفاره شصت سال برشمرده است و آورده است که شیخ شهید غسل این روز را مستحب دانسته است.

وقایع این روز:

در این روز؛ فرستادن نامه امام حسین علیه السلام به کوفه پس از شهادت مسلم بن عقیل:
بسم الله الرحمن الرحیم: از طرف حسین بن علی بسوی برادران مؤمن و مسلمان
سلام علیکم.
.... من روز سه شنبه هشتم ماه ذی حجه که روز ترویه است از مکه معظمه بسوی شما حرکت نموده ام. موقعی که فرستاده من بر شما وارد شد در کار خود شتاب کنید و کوشا باشید زیرا من در همین روزها نزد شما خواهم آمد و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
مورخین خروج اما حسین علیه السلام از مکه به سمت کوفه را هشتم ذی حجه یعنی روز ترویه نگاشته اند که اکنون به بررسی آن می پردازیم.

دیدگاه فقها:

از دیدگاه فقهی این سخن مشهور که امام حسین علیه السلام حج خود را نیمه تمام گذاشت سخن نادرست است زیرا امام علیه السلام در روز هشتم ذی حجه (یوم ترویه) از مکه خارج شد، در حالی که اعمال حج که با احرام در مکه و وقوف در عرفات شروع می شود از شب نهم ذی حجه آغاز می شود، بنابراین امام علیه السلام اصولاً وارد اعمال حج نشده بود تا آن را نیمه تمام گذارد. ایشان در هنگام ورود به مکه عمره مفرده انجام داد. البته مشهور است در برخی از کتابها مانند ارشاد شیخ مفید آمده که حضرت حج خود را تبدیل به عمره کرد و طواف و سعی انجام داد و از احرام بیرون آمد بدلیل اینکه قادر نبود حج خود را تمام نماید که این نظر بعید است.
روایتی نیز از امام صادق علیه السلام ذکر شده است که فرمود: قد اعتمر الحسین بن علی علیه السلام فی ذی الحجه ثم راح یوم الترویه الی العراق و الناس یروحون الی منی و لا بأس باعمره فی ذی الحجه لمن لا یرید الحج(7): امام حسین علیه السلام در ماه ذی الحجه عمره انجام داد و سپس در روز ترویه (هشتم) به سوی عراق حرکت کرد و کسی که نمی خواهد حج انجام دهد می تواند عمره انجام دهد. که می توان دلایل این خروج را بطور خلاصه چنین ذکر نمود: 1- خطر جانی 2- شکسته نشدن حرمت بیت الله الحرام.
ایشان به عبدالله بن زبیر فرمود: به خداوند سوگند، اگر یک وجب خارج از مکه کشته شوم برای من دوست داشتنی تر است تا آن که به اندازه یک وجب در داخل مکه کشته شوم به خداوند سوگند: اگر من به لانه ای از لانه جانواران پناه برم مرا از آن بیرون خواهند کشید تا آنچه را از من می خواهند به دست آورند.(8)

پي نوشت :

1-علل الشرایع ج 2 ص 399 باب 171
2-قصص النیاء ص 193
3-صحیفه سجادیه ترجمه و شرح فیض الاسلام ص 322
4- خصال ترجمه مهری ج 1 ص 249
5-امالی شیخ صدوق ترجمه کمره ای ص 651، احتجاجات ترجمه ج 4 بحارالانوار ج 2 ص 391
6-ثواب الاعمال ترجمه انصاری ص 145
7-کافی ج 4 ص 536
8-وقعه الطف ص 152

منبع: راسخون

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:55 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


دانلود  انقلاب دوم - ویژه نامه 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی
 

 
 
تصاویر 13 آبان 
     
 
 
تاثير تسخير لانه جاسوسى آمريكا درروند انقلاب اسلامى
پس از كودتاى ننگين 28 مرداد سال 1332 توسط دست نشاندگان مـزدور آمـريـكـايـى در ايران و برگرداندن محمد رضا شاه پهلوى به قدرت و سلطنت ، آمريكاييان به جاى استعمارگران قبلى يعنى انگليسى ها، حاكمان پس پرده حكومت در ايران گرديدند و از آن به بعد، ورق هاى تاريخ ايران را آنان رقم زدند.
 
 
۴۴۴ روز؛ وقایع نگاری تسخیر لانه جاسوسی
چکیده: تسخیر سفارت آمریكا در تهران اگرچه تأثیرات مهمی در عرصه سیاست داخلی كشور داشت؛ مهمترین تأثیر را در روابط خارجی ایران برجای نهاد. از جمله برای اولین بار نقش تعیین كننده ای را برای یك كشور مستقل ایجاد كرد تا آنجا كه نتیجه انتخابات ...
 
 
سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران
پنجم اردیبهشت ماه، سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در طبس در سال 58 است. شکستی که انقلاب الهی ایران، سلیمان‏وار باد را به خدمت گرفت تا ریگهای روان را در کویر طبس و در میانه شب به سراغ جنود شیطان بفرستد و آن سرافکندگی و درماندگی تاریخی را برای فیل‏سواران ابرهه به بار آورد.
 
 
جوانه‏های انقلاب (روز دانش‏آموز)
تاریخ انقلاب اسلامی، به عنوان واقعه‏ای بزرگ که تنها چند سال از آن می‏گذرد، گواه زنده‏ای از جایگاه اهالی علم در تعیین سرنوشت ملت و گام برداشتن ایرانیان مسلمان به سوی آرمان‏های خویشتن است.روزهایی چون 13 آبان که سالروز قیام
 
 
موضعگیری‌های‌ ‌حضرت‌ امام‌ خمینی در جریان‌ تسخیر لانه‌‌ جاسوسی
بی‌شك‌ نقش‌ كلیدی‌ و محوری‌ حضرت‌ امام‌ (ره‌) در جریان‌ تسخیر لانه‌‌ جاسوسی ‌آمریكا در تهران‌، اولین‌ مساله‌ای‌ است‌ كه‌ باید در جریان‌ بررسی‌ وضعیت‌ و مواضع ‌نیروهای‌ موجود در جریان‌ تسخیر، مورد بررسی‌ قرار گیرد. حضرت‌ امام‌
 
 
دولت‌ موقت‌ و تسخير لانه جاسوسي آمريكا
دولت‌ موقت‌ به‌ نخست‌وزيري‌ مهندس‌ مهدي‌ بازرگان‌ و با حكم‌ رسمي‌ حضرت‌امام‌، در 15 بهمن‌ماه‌ سال‌ 1357، يعني‌ 7 روز پيش‌ از پيروزي‌ انقلاب‌، آغاز به‌ كار كرد.امام‌ در حكم‌ خود خطاب‌ به‌ بازرگان‌ فرمودند: «... به‌ موجب‌ اعتمادي‌
 
 
زمينه‌هاي تسخير لانه جاسوسي
روز 13 آبان 1358 چند تن از دانشجويان مسلمان انقلاب از ديوارهاي سفارت امريکا در ايران بالا رفتند و آن را به اشغال خود درآوردند طبعاً چنين کاري در عرف ديپلماتيک جهان نمي‌گنجيد اما از سوي ديگر دانشجويان نيز مقام رسمي و ديپلمات
 
 
بازخوانى روند و پیامدهاى تسخیر لانه جاسوسى آمریكا
13 آبان در كشور ما محمل پیدایش حوادث مختلفى بوده است كه در شكل دهى تاریخ كشور و انقلاب اسلامى نقشى بزرگ و سرنوشت ساز داشته‏اند: 13 آبان 42 تبعید حضرت امام خمینى (ره) در پى قیام مردمى 15 خرداد و اعلام مخالفت ایشان با قانون
 
 
پیروزی یا شكست؟
روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران كه بعداً خود را دانشجویان پیرو خط امام نامیدند سفارت آمریكا در تهران را به اشغال خود درآوردند. بهانه عمده دانشجویان تصرف كننده سفارت، استقبال دولت آمریكا از شاه فراری ایران
 
 
پیامدهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا
لازمه توضیح پیامدهای داخلی اشغال لانه جاسوسی امریکا و درک اهمیت آن پیامدها، ارائه تصویر مجملی به فراخور این نوشتار، از اوضاع داخلی ایران از نظر سیاسی است. در ماههای نخست انقلاب، جناح‏های گوناگونی در صحنه سیاست ایران وجود
 
 
13آبان، روز مبارزه با استكبار جهاني
در تاريخ انقلاب اسلامي برگي زرين و مقطعي حساس و مناسبتي پرخاطره است، بخصوص آنكه چهارده سال بعداز تبعيد حضرت امام (ره) در همين روز (13 آبان 1357) فرزندان امام و صدها دانش آموز و دانشجو در مقابل دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف
 
 
امام خميني و اصول سه گانه مبارزه با استكبار جهاني
امروز دنيا در شعله هاي سركش آتش جور و ستم قدرت هاي استكباري مي سوزد و ملل محروم ـ كه در عين فرورفتن در فقر و تنگنا و تحمل رنج و مرارت هاي ناشي از آن داراي منابع غني ثروت مي باشند ـ در معرض تاخت و تازهاي مكرر و ويرانگر ستمگران
 
 
بحران در کاخ سفید
"الینور" با قیافه‏ای نگران وارد دفتر من شد و متن خبری را که از تهران مخابره شده بود به من داد. براساس این خبر (امام) خمینی درخواست محاکمه را تکرار کرده و تهدید نظامی را دست انداخته و به مسخره گرفته بود. در اعلامیه‏های قبلی
 
 
پرتوى از بيانات حضرت امام پيرامون: تسخير لانه جاسوسى دانش آموزان دانشجو و دانشگاه
سفارتخانه‏ها حق ندارند كه جاسوسى كنند، توطئه بكنند و اينها جاسوسى مى‏كردند. ملتى كه براى خدا قيام كرده و شهادت طلب مى‏كند از هيچ نمى‏ترسد. ما مدعى هستيم كه اينجا سفارتخانه نيست، اصلش قضيه سفارت در كار نبوده و ما مدعى هستيم

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:54 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
اگرچه دائره المعارف 'ويكي پديا' با امكان ويرايش آزاد مطالب توسط كاربران ايجاد شده است، اما ايجاد گروه هاي حرفه اي مخصوص براي كنترل آن توسط رژيم صهيونيستي، آن را به ابزاري براي تحريف واقعيت ها و جريان سازي هدفدار علمي تبديل كرده است.

به گزارش مشرق به نقل از ایرنا، شبكه هاي اجتماعي مجازي از ابزارهاي اعمال قدرت نرم هستند. آخرين آمارها از اينترنت نشان مي دهد كه هم اكنون بيش از 206 ميليون وبگاه اينترنتي در حال فعاليت هستند. اين عدد حاكي از حجم انبوه اطلاعات ارايه شده در فضاي مجازي است. با وجود ظاهر آزاد فضاي مجازي، اين فراواني اطلاعات به معناي برابري فرصت ارايه اطلاعات به كاربر نيست، چرا كه كاربران عملا از حجم عظيمي از وبگاه ها، تعدادي وبگاه مشخص را انتخاب و اطلاعات خود را تكميل مي كنند.

اين گزارش به بررسي بزرگ ترين دايره المعارف مجازي جهان يعني ويكي پديا مي پردازد. ويكي پديا دايرة المعارفي است كه اطلاعات آن را كاربران ثبت، ويرايش و حذف مي كنند. ويكي پديا توانسته با معرفي خود به عنوان يك مرجع بي طرف و آزاد از هرگونه تعصب، گرايش و برنامه از پيش تعيين شده خود را به عنوان مهمترين مرجع اطلاعات فضاي مجازي بدل سازد.

اين بررسي بعد از معرفي ويكي پديا و بيان مزايا و معايب اين دايرةالمعارف به پشت پرده حمايت هاي مالي يهوديان و ارتباط اسراييل و نيز اشغال ويكي پديا به دست گروه هاي اسراييلي مي پردازد.

**معرفي ويكي پديا

----------------------

'ويكي پديا ' كه خود را دانشنامه اي آزاد معرفي مي كند، تحت نظر موسسه غيرانتفاعي بنياد 'ويكي‌مديا' مديريت مي شود. موسسان ويكي پديا در ابتداي امر در پايگاه اطلاعاتي ديگري با عنوان 'نوپديا' مشغول به فعاليت بودند كه به دليل محدوديت‌هاي آن، ويكي پديا را طراحي مي كنند.

سايت 'نوپديا' پايگاه اطلاعاتي بود كه متخصصان هر حرفه در آن قلم مي زدند. 'جيمي ويلز' رييس و تصميم‌گيرنده نهايي شركت و 'لري سانگر' رييس بخش ويرايش و نوشتار از رهبران آن بودند كه بعد ها به ويكي پديا پيوستند. ويكي پديا از دو كلمه 'ويكي' به معناي سريع در زبان هاوايي و 'پديا' قسمت دوم كلمه 'دايره المعارف' تشكيل شده است.

ويكي پديا، يك پايگاه اطلاعات آزاد اينترنتي است كه به بيش از 100 زبان دنيا قابل استفاده مي باشد. ويكي پديا كه شروع كار خود را با زبان انگليسي آغاز كرده است، در حال حاضر زبان هاي متفاوت دنيا را پشتيباني مي كند كه اهم آنان به ترتيب به زبان هاي انگليسي، آلماني، فرانسوي، لهستاني، ژاپني، هلندي، ايتاليايي، پرتغالي، سوئدي و اسپانيايي است.

**موسس ويكي پديا

-----------------------

اين پايگاه اطلاعاتي كار خود را در 16 ژانويه 2001 تنها به زبان انگليسي آغاز كرد. سرمايه گذار و مؤسس ويكي پديا، آقاي 'جيمي دونال ويلز' با نام مستعار 'جيمبو' متولد 7 اوت 1966 در 'هانتويل ايالت آلاباما' آمريكا است كه از سال 2003 تا 2006 ريس بنياد 'ويكي‌مديا' بوده است.

**اهداف ويكي پديا

---------------------

هدف بنياد ويكي مديا كه گرداننده ويكي پديا است، برقراري و گسترش پروژه هايي با 'محتواي باز' بر مبناي فناوري ويكي و در دسترس قرار دادن محتواي اين پروژه ها براي عموم مردم به صورت رايگان است.

اين بنياد داراي دو اظهاريه با عنوان 'اظهاريه چشم انداز' و 'اظهاريه رسالت' است. اظهاريه چشم انداز كه در حقيقت آرمان ها، روياها و چشم انداز آتي اين بنياد را تبيين مي كند، عبارتست از: 'دنيايي را تصور كن كه در آن هر انسان مي تواند در كل مجموعه دانايي مشاركت داشته باشد. اين تعهد ماست.'

اظهاريه رسالت نيز به توصيف واقع بينانه تري از شرايط فعلي بنياد مي پردازد كه بخشي از آن عبارتست از: 'رسالت بنياد ويكي مديا قدرتمند و توانمند ساختن افراد دنيا براي جمع آوري و گسترش محتواهاي آموزشي با مجوز آزاد يا در قلمروي عمومي و انتشار موثر و جهاني آن است.'

هدف ويكي پديا، كه در حقيقت اصلي ترين و مورد رجوع ترين بخش بنياد است، اين است كه مجموعه اي خنثي از واقعيت هاي قابل تصديق در منابع ديگر باشد. دست اندر كاران اين وب سايت برآنند با ايجاد فضايي كاملا آزاد با حفظ ظاهر به عقايد كاربران، منعكس كننده نظرات مختلف باشند. جيمي ولز موسس ويكي پديا مدعي است: 'اصلِ مهم، قانون و معيارهاي اجتماعي و احترام متقابل است، اما تا حد و مرز مشخص. اگر كسي در ايجاد مزاحمت فراتر از گليم خويش پاي نهد، بايد او را طرد كرد. ايجاد چنين تجمعي با تلاشي مداوم ميسر است.'، '«دنيايي را مجسم كن كه ساكنان آن به ‌تمام دانش بشري دسترسي داشته باشند. اين است تلاش ما.»

اصولي كه ويكي پديا بر مبناي آن عمل مي كند عبارتست از؛

1- ويكي پديا يك دايره المعارف است و نه يك لغت نامه يا روزنامه.

2- ويكي پديا بي طرف است.

3- ويكي پديا داراي محتواي آزاد است، بدين معنا كه هر فردي مي تواند مطالب را ايجاد و اصلاح كند، هيچ اصلاح كننده اي مالكيتي نسبت به مطالب ندارد و هر مطلب نوشته شده مورد اصلاح و بازبيني ديگران قرار مي گيرد.

4- افراد بايد نسبت به يكديگر، حتي به هنگام اختلاف نظر، رفتاري مودبانه داشته باشند.

5- ويكي پديا هيچ قانون محكمي غير از اين پنج اصل ندارد.

**پشتوانه مالي ويكي پديا

-----------------------------

ويكي مديا يك سازمان غير انتفاعي است، كه كاملا به كمك هاي مالي داوطلبان متكي است. اغلب درآمدهاي اين بنياد، در حدود 60 درصد، صرف اموري چون خريد سرورها و ساير ابزارهاي فني، پهناي باند، افزايش قابليت استفاده از نرم افزار و برنامه هاي ارتباط با كاربران مي شود. در حدود 40 درصد درآمد ها نيز صرف نظارت، مديريت، امور حقوقي و جذب كمك هاي مالي مي شود. طبق گزارش اول مالي بنياد، 2008 – 2009، اخيرا ويكي مديا گروهي را براي جمع آوري كمك هاي مالي براي بنياد راه اندازي كرده است. برخي از بنيادها و سازمان هاي كمك كننده عبارتند ازغ بنياد اسلوان، بنياد استانتون، بنياد فورد، آركاديا و موسسه 'اوپن سوسايتي'. اكثر حاميان مالي بنياد، سازمان هاي غيردولتي مي باشند كه هدف شان پيشبرد دموكراسي است.

پايگاه اطلاعاتي آنلاين ويكي پديا سال جديد ميلادي را با كمك مالي 16 ميليون دلاري آغاز كرده است. اين مقدار سرمايه كه به گفته جيمي ولز، در تاريخ انجمن غير تجاري ويكي مديا بي نظير است.

به گفته ولز 'سال 2011 براي ويكي پديا سالي خارق العاده خواهد بود زيرا امسال يك دهه از آغاز به كار اين وب سايت پر مخاطب مي گذرد و اين براي ما بسيار مهم است كه با سرمايه گذاري و پشتيباني مالي مناسب از ويكي مديا توانسته ايم اين پايگاه اطلاعاتي را به همرا ديگر پروژه هاي همزمان راهي دهه بعدي كنيم.'

ولز در عين حال از دريافت كمك هزينه هاي ديگر توسط وب سايت هاي موازي با ويكي پديا خبر داده و ميانگين پشتيباني مالي از انجمن ويكي مديا را در حدود 22 ميليون دلار اعلام كرده است.

بنياد 'ويكي‌مديا' مدير پروژه 'ويكي پديا' تا ژوئيه 2007 در درجه اول از كمك‌هاي خصوصي، و نيز جوايز و هداياي كارگذارها و ميزباني وب، سرمايه جذب كرده‌است .اين بنياد كمك‌هايي از بيش از 50 كشور جهان دريافت مي‌كند. بيشترين كمك‌ها از كشورهاي انگليسي زبان (آمريكا، انگلستان، كانادا و استراليا) صورت مي‌گيرند كه بيش از نيمي از اين كمك‌ها به صورت ناشناس صورت مي گيرد.

**اعتبار سازي براي ويكي پديا

---------------------------------

• 'تايم 100' كه توسط 'مجله تايم' منتشر مي شود، از سال 2004 هر ساله فهرستي از نام 100 فرد تأثيرگذار در جهان را منتشر مي كند. اين مجله در گزارش سال 2006 خود در تايم 100، جيمي ويلز، موسس ويكي پديا، را يكي از 100 فرد تأثيرگذار قرن، انتخاب كرد.

• ويكي‌پديا در ماه مه 2004 دو جايزه مهم را از آن خود كرد. اولين جايزه 'گولدن نيكا' به خاطر 'جوامع ديجيتال' بود كه توسط 'پاريكس آرز الكترونيا' اعطا شد. اين جايزه به همراه 10 هزار يورو و دعوت از ويكي‌پديا به جشنواره سال بعد 'پائي سليريتز' اتريش بود. دومين جايزه هم 'جاجز وبي' به خاطر بخش «انجمن» بود.

• در سال 2004 ويكي‌پديا نامزد جايزه 'بهترين كوشش' از سوي 'وبي' و در سپتامبر 2004 ويكي‌پدياي ژاپني موفق به دريافت جايزه ساخت وب از سوي انجمن تبليغ‌كنندگان ژاپن شد.

• در سال 2006 گزارش تحقيق مولتي‌اسكوپ نشان داد كه ويكي‌پدياي هلندي با امتياز 8.1پس از گوگل و جي‌ميل محبوبترين سايت اينترنتي به زبان هلندي بوده است. همچنين در همين سال ويكي‌پدياي روسي برنده‌ جايزه‌اي در بخش «دانش و آموزش» شد. اين جايزه از طرف دولت اعطا مي‌شود.

• ويكي‌پديا هم‌اكنون در رده‌بندي برترين وب‌سايت‌هاي دنيا از ديد 'الكسا' در رده‌ي هفتم قرار دارد و در رده‌بندي 'گوگل 'چهارمين وب‌سايت دنياست. ويكي‌پديا موفق‌ترين و مشهورترين پروژه‌ي ويكي در دنياست

**عدم اعتبار علمي ويكي پديا

----------------------------------

ويكي‌ها به‌خصوص 'ويكي‌هاي عمومي' كه امكان دسترسي و ويرايش در آنها براي همه كاربران فراهم است، همواره با چالش‌هاي جدي در حوزه‌هاي مختلف مواجه بوده‌اند. يكي‌پديا به ‌عنوان شناخته‌شده‌ترين ويكي، همواره در معرض انتقادات و حمله‌هاي مخالفان در مورد اعتبار مطالبش قرار داشته است به طوري كه كفه منتقدان بسيار سنگين تر از كفه موافقان مي باشد.

برخي آن را به خاطر پخش رايگان، ويژگي قابل ويرايش بودن، سياست بي طرفي و گستردگي عناوين ستوده‌اند. ميگ و هرينگ كه دو نفر از استادان دانشگاه اينديانا پليس آمريكا هستند، در تحليلي راجع به دانشنامه‌هاي مهم جهان، ويكي پديا را اينطور تحليل مي‌كنند: 'ويكي‌پديا در قلمروهايي كه توانايي بيشتري دارد، همچون فناوري و وقايع جاري، منابع اطلاعاتي سنتي را بهبود مي‌بخشد.' از سوي ديگر به خاطر آزادي ويرايش ويكي پديا منتقدين درستي و اعتبار آن را زير سوال برده اند. همچنين ويكي پديا به خاطر آسيب پذيري در برابر خرابكاري، كيفيت غيريكنواخت، سوگيري نظام مند، بي ثباتي و نيز به خاطر ترجيح اجماع بر اعتبار در سبك ويرايش مقالات نقد شده‌است.

• مخالفان ويكي پديا مي گويند از آنجايي كه مطالب ويكي پديا را نه متخصصان، بلكه كاربران عادي مي نويسند، پس نمي توان مطالب آنها را چندان معتبر به حساب آورد. منتقدان بر اين باورند كه مدخل هاي اين پايگاه اطلاعاتي به وسيله كاربراني نوشته مي شود كه در بين آنها افراد گوناگوني با انگيزه ها و سطح تخصص و سواد متفاوت حضور دارند، پس نمي توان به مطالب ثبت شده اطمينان كافي داشت. هر لحظه امكان ويرايش مطالب با هدف دستكاري هاي خرابكارانه وجود دارد و مي توان اطلاعات موضوع خاصي را به انحراف كشاند.

• رابرت مك‌هنري ويرايشگر سابق بريتانيكا در مقاله‌اي تحت عنوان «دانشنامه? مورد اعتماد» ويكي‌پديا را مورد انتقاد قرار داده‌است و مي‌نويسد: «هر چند كه ممكن است مقاله‌اي در ويكي‌پديا به درجه اعتبار بالايي دست يابد ولي تا ابد در معرض تغيير دخالت‌كنندگان بي‌اطلاع يا كم‌سواد قرار خواهد داشت.»

• منتقدين معتقدند كه مجوز ويرايش همگاني، ويكي‌پديا را غير قابل اعتماد ساخته ‌است. فيليپ بردلي در مصاحبه‌اي كه با روزنامه گاردين در سال 2004 انجام داده مي گويد كه او هرگز از ويكي‌پديا استفاده نمي‌كند و 'هيچ كتابدار ديگري را نمي‌شناسد كه اين كار را انجام دهد. مشكل اصلي عدم وجود قدرت كنترل‌كننده در ويكي‌پديا است. در كتب منتشر شده، ناشر بايد تضمين كند كه اطلاعات كتابش درست است، زيرا امرار معاش او بستگي به آن دارد. اما با وجود چيزي مثل ويكي‌پديا همه آن بر باد مي‌رود.'

• 'تد پاپاس' رييس ويرايشگران دانشنامه بريتانيكا در مصاحبه‌اي با گاردين اين طور مي‌گويد كه' فرضيه? ويكي‌پديا بر اين استوار است كه پيشرفت مداوم به كمال مي‌انجامد. اين فرضيه هيچگاه ثابت نشده‌ است.' دانا بويد در سال 2005 در بحثي پيرامون ويكي‌پديا به عنوان يك منبع دانشگاهي اين طور مي‌گويد كه 'ويكي‌پديا هيچ‌گاه يك دانشنامه نخواهد شد، ولي حتماً در آينده تبديل به منبع گسترده‌اي از دانش مي‌شود كه براي اهداف مختلف ارزش زيادي خواهند داشت.'

• آرون كرون نيز در مقاله تكذيبيه‌اي در رد روش‌هاي مك‌هنري نوشته و آنها را FUD كه نوعي فن تجاري به حساب مي‌آيد و در زبان انگليسي مخفف سه واژه به معناي 'ترس، عدم اطمينان و شك' مي‌باشد اطلاق كرده‌است. رييس بخش تحريريه سابق، لري سانگر در اواخر سال 2004، از ويكي‌پديا به دليل داشتن ماهيت «ضد نخبه» كه باعث رد بازنگري رسمي مي‌شود و در نتيجه موجب كاهش اعتبار مقاله‌هاي آن مي‌گردد انتقاد كرد.

• 'حقيقت بر مبناي ويكي‌پديا'، نام فيلم مستندي است كه در سال 2008 به كارگرداني 'ايسبراند فن فيلن' ساخته شد. اين فيلم را كه با نام‌هاي 'وارهد ويكي' و 'حقيقت ويكي' نيز مي‌شناسند، مستندي در مورد عدم اعتبار و قابل اطمينان بودن مطالب ويكي‌پديا و دوگانگي‌اي ميان ويرايشگران آماتور و استفاده‌كنندگان متخصص است. در اين فيلم از مؤسسان ويكي‌پديا، 'جيمي ولز' و 'لري سنگر'، 'اندرو كين'، نويسنده كتاب 'مكتب آماتورها'، 'تيم اُريلي'، مدير اجرايي اُريلي‌مديا، و 'رابرت مك‌هنري'، سردبير سابق دانشنامه بريتانيكا گزارش‌هايي تهيه شده ‌است.

**سواستفاده از ويكي پديا

-----------------------------

• سال 2005 ويكي‌پديا تعدادي از اعضاي كنگره آمريكا را متهم كرد كه در زندگينامه‌هاي سياسي خود تغييراتي ايجاد كرده‌اند. زماني كه برخي زندگينامه‌هاي اعضاي كنگره در ويكي‌پديا با تغيير مواجه شد، پيگيري نشان داد رد اين تغييرات به محل كنگره آمريكا مي‌رسد. اين تغييرات شامل حذف مطالبي بود كه به مذاق سناتورهاي آمريكايي خوش نيامده بود. ويكي‌پديا با استفاده از سابقه تغييرات اعمال شده در هر مطلب، متوجه شد اين تغييرات از كامپيوترهاي مرتبط با سناي آمريكا انجام شده است. به‌عنوان يك نمونه ويكي‌پديا اعلام كرد دفتر يك نماينده كنگره آمريكا يك پاراگراف از شرح حال وي را حذف كرده است. در اين پاراگراف نوشته شده بود اين نماينده به دروغ مدعي ماموريت‌هاي جنگي در ويتنام شده ولي بعدا ادعاي خود را پس گرفته است.

• در سال 2005 'جان سايگنتهالر' سياستمدار آمريكايي، با ارسال مطلبي به مطبوعات آمريكايي، ويكي‌پديا را به خاطر مطالب غيرواقعي كه در زندگي‌نامه او منتشر شده بود مورد انتقاد قرار داد. در زندگي‌نامه اين سياست‌مدار به تمسخر مطلبي اضافه شده بود كه وي را به مشاركت در قتل 'جان و رابرت كندي' متهم مي‌كرد. اين مطلب چندين ماه در ويكي‌پديا قرار داشت تا اينكه اين سياست‌مدار از آن مطلع شده و به آن اعتراض كرده بود.

• در آگوست سال 2007 مرور نتايج ابزار اينترنتي «اسكنر ويكي‌پديا» نشان داد كه كارمندان شبكه كامپيوتري سازمان سيا صفحه مربوط به رييس جمهوري ايران، محمود احمدي نژاد، را تغيير داده‌اند. «اسكنر ويكي‌پديا» را جمعي از محققان آمريكايي ابداع كرده بودند كه ويرايش‌هاي انجام شده در ويكي‌پديا را رديابي و فهرست مي‌كرد. با استفاده از اين ابزار همچنين مشخص شد 'واتيكان' هم مدخل‌هاي مربوط به رهبر گروه 'شين‌فين' را به‌ نفع خود ويرايش كرده است.

• چالش با دولت چين در سال‌هاي گذشته از جمله مهم‌ترين مناقشات ويكي‌پديا بوده است. ويكي‌پديا سه ‌بار در سال‌هاي 2004 و 2005 به‌طور كامل در چين فيلتر شده و در حال حاضر هم دسترسي به برخي بخش‌هايي از آن ممكن نيست. بيشترين حساسيت درباره بخش‌هاي چيني و انگليسي ويكي‌پديا و مطالب مربوط به حوادث ميدان 'تين‌آن‌من' و وضعيت 'تايوان' و 'تبت' وجود دارد.

• در سال 2008 نسخه‌ آلماني ويكي‌پديا به‌دنبال شكايت يك قانون‌گذار وابسته به حزب چپ آلمان و دستور يك دادگاه ايالتي تعطيل شده بود. اين سياست‌مدار آلماني مدعي بود اطلاعات نادرستي درباره او در ويكي‌پديا منتشر شده است. با تصحيح مقاله‌ مورد اشاره و حذف شدن بخش‌هاي مورد اعتراض، اين سياستمدار آلماني شكايت خود را پس گرفت و مسدود بودن ويكي‌پدياي آلماني بر طرف شد.

**كاهش كاربران ويكي پديا

------------------------------

در اوائل اوت 2011 ويكي‌پديا، از قطع همكاري كاربران خبر داد و در اين باره ابزار نگراني كرد. وب سايت علمي-تحقيقاتي فيزورگ نيز در همين تاريخ در گزارش خود نوشت: 'نحوه قرار دادن اطلاعات در اين پايگاه اطلاعاتي اينترنتي به صورتي است كه كاربران مي‌توانند با داشتن حق ويرايش به مقاله‌ها و تعاريف موجود در اين دائره‌المعارف، اطلاعاتي را اضافه كنند. اما اكنون جيمي ولز، مدير اين پايگاه اطلاعاتي مي‌گويد كه با كم شدن مشاركت كاربران، در حال حاضر طراحان سايت سعي مي‌كنند تا هر چه مي‌توانند مفاهيم پيچيده موجود را آسان‌تر كنند تا باعث جذب كاربران شود.'

جيمي ولز در گفت‌و‌گو با آسوشيتدپرس نيز اعلام كرد كه اين پايگاه اطلاعاتي اكنون از اساتيد كشورهاي هند، برزيل و چند كشور اروپايي دعوت كرده تا در ويرايش و تاليف مقاله‌ها و تعاريف تخصصي با ويكي‌پديا همكاري كنند. البته مسئولان ويكي پديا اعلام كردند كه اين پايگاه اطلاعاتي تصميم دارد تا پايان سال 2015 تعداد كاربران خود را از 400 ميليون به يك ميليارد نفر برساند، اما رسيدن به اين هدف نيازمند آن است كه واسط كاربري ويكي‌پديا تغيير كند.

**ارتباط رژيم صهيونيستي با ويكي پديا

-------------------------------------------

• 'جيمي ولز' جزء مدعوين و سخنرانان دومين همايش رياست جمهوري رژيم صهيونيستي بود كه در ماه اكتبر 2009 برگزار شد. اين همايش با هدف بررسي راه هاي ايجاد آينده اي بهتر براي رژيم اسراييل و يهوديان جهان برگزار شد.

• همچنين ولز ميهمان ميزگزدي بود كه توسط 'بنياد ويكتورپينچوك' و با حضور 'شيمون پرز' برگزار شد. طبق خبر وبگاه بنياد ويكي مديا، رييس جمهور رژيم اسراييل و موسس ويكي پديا نقش فناوري نوين را در انقلاب دانايي، در اين ميزگرد بررسي كردند.

• ماه جولاي سال 2011 جيمي ويلز، موسس ويكي پديا، به دعوت ر‍ژيم صهيونيستي به اسراييل سفر كرد تا در كنفرانس رياستي اين رژيم كه به همت 'شيمون پرز' برگزار شده بود، شركت كند. خبرگزاري فرانس پرس اين خبر را در حالي اعلام كرده كه ذكري از اهميت و دلايل حضور ويلز گزارش نكرده است.

• در سال 2011 ويكي پديا هفتمين همايش سالانه خود را در حالي در اسراييل برگزار كرد كه اعراب و فلسطيني ها اين همايش را تحريم كردند. 'اسراييل ولي'(Israelvalley)، سايت مشترك وزرات امور خارجه فرانسه و رژيم صهيونيستي، در گزارش خود نوشت: عليرغم بايكوت هاي افراط گرايان براي برگزاري همايش ويكي پديا در شهر حيفا، اين شهر در رقابت با شهرهاي بزرگي همچون بارسلون، تورنتو و توكيو پيروز شد و ميزباني هفتمين همايش سالانه ويكي پديا را بر عهده گرفت.

• بزرگترين كنفرانس 'ويكي مديا' از چهارم تا هفتم آگوست 2011 در شهر 'حيفا' برگزار ‌شد. اين كنفرانس، 125 كارگاه و ميزگرد داشت كه بر موضوعاتي مانند گردش آزاد اطلاعات، محتواي باز، متن باز، كپي‌رايت آنلاين، شبكه‌ها و اجتماعات وب و آموزش و فراگيري اطلاعات متمركز بود. در اين كنفرانس علاوه بر آينده 'ويكي مديا' در مورد پروژه ديگري به نام 'ويكي سورس' كه به كاربران اجازه دسترسي به متون مهم تاريخي مانند كتاب تورات را مي‌دهد نيز بحث شد.

'تومر آشور'، رييس مجمع ويكي مديا در رژيم اسراييل به 'جروزالم پست' گفت: يكي از پروژه‌هاي جديد ويكي مديا همكاري با نهادهاي فرهنگي از قبيل گالري‌ها، كتابخانه‌ها، مراكز باستان‌شناسي و موزه‌ها است. وظيفه مهم ديگر ويكي مديا، انتقال آن به كشورهاي در حال توسعه است. پيشگام اين پروژه، 'آسف بارتوف'، عضو پيشين ويكي مدياي اسراييل، خواهد بود. بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده، كنفرانس سال 2011، نسبت به كنفرانس‌هاي سال گذشته، بزرگتر و از اهميت بيشتري برخوردار بود. كنفرانس‌هاي سال هاي گذشته در كشورهاي آرژانتين، مصر، آلمان، لهستان، تايوان و آمريكا برگزار شده بودند.

**اشغال ويكي پديا به دست گروه هاي صهيونيست

---------------------------------------------------------

بنا بر گزارش بي بي سي عربي، ويكي پديا به دقت از سوي صهيونيست ها رصد مي شود و در ميان آنها يكي از منابع پايه چمع آوري اطلاعات به شمار مي رود. از اين رو اخيرا دو سازمان يهودي تصميم گرفته اند تا دوره هاي آموزشي ويژه اي را با هدف حفظ و توسعه اطلاعات موجود در ويكي پديا آغاز كنند.

بي بي سي مي افزايد: يكي از سازمان هاي طراح اين اقدام 'يسراييل شلي' است كه اهتمام ويژه اي به مسايل يهود و صهيونيسم دارد. اين سازمان براي ده ها تن از نويسندگان اسراييلي دوره آموزشي، افزايش داده هاي ويكي پديا با حفظ منافع اسراييل، برگزار كرده است.

'ايلت شاكيد'، يكي از اعضاي سازكان صهيونيستي يسراييل شلي و طراحان دروه آموزشي داده پردازي در ويكي پديا در مصاحبه با بي بي سي گفته است: اكثر آنچه در ويكي پديا در مورد اسراييل نوشته مي شود، مبتني بر نظريات راست گرايان در اسراييل نيست.

**آماده باش افراد طرفدار صهيونيسم

-----------------------------------------

• نمونه اين قضيه، 'پژوهانه هاي هاسبارا' است. اين پژوهانه برنامه اي است كه از سال 2001 و با همكاري وزارت خارجه رژيم اسراييل، راه اندازي شده است و با هدف آموزش دانشجويان براي دفاع از اسراييل بر روي پرديس هاي دانشگاهي تمركز دارد. در سال 2007 اين موسسه پژوهانه هايي را به دانشجويان يهودي مي پرداخت تا در عوض آنان به فعاليت در ويكي پديا بپردازند و باعث شوند كه اسراييل عادلانه و به درستي معرفي شود.

• مورد ديگر راه اندازي يك گوگل گروپ توسط 'كمرا'، كه سازماني طرفدار رژيم اسراييل است، براي هماهنگي و ترغيب كاربران طرفدار اين رژيم در ويكي پديا است.

• گروه ديگري كه انعكاس مزالب مربوط به رژيم صهيونيستي را رصد مي كند 'نيروي يهودي دفاع اينترني' است. فعاليت اين سازمان شبيه كمرا است با اين تفاوت كه اين گروه بر روي اينترنت تمركز دارد و نه تمامي رسانه ها. يكي از فعاليت هاي اين سازمان معرفي كاربراني است كه اصلاحات آنها در ويكي پديا خوشايندشان نيست، به همراه فهرست كامل مشاركت هاي اين كاربراي در ويكي پديا و خطاهايي كه اين افرا در زمينه اسرائيل مرتكب شده اند.

**حمايت هاي مالي يهوديان از بنياد ويكي مديا و ويكي پديا

------------------------------------------------------------------

تعدادي از موسسه هاي كمك كننده به ويكي پديا يا موسسه هاي صهيونيستي مي باشند و يا توسط افرادي يهودي بنيان گذاري شده اند. موسسه 'اوپن سوسايتي' يا همان 'بنياد سوروس' بنيادي است كه در راستاي گسترش دموكراسي، حقوق بشر، جامعه مدني و حكومت قانون را مهم ترين اهداف خود برمي شمارند.

'بنياد ميچل كي پور' كه متعلق به فردي يهودي است و بنياد خانوادگي آرلين و آرنولد گلداستاين كه سابقه كمك به امور مربوط به اسراييل را دارد، از ديگر حاميان مالي ويكي پديا است. بنياد اسلوان نيز توسط برخي منابع بنيادي صهيونيستي شناخته شده، اداره مي شود.

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 13:30 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
متخصصان توانمند کشورمان با درک نیازهای آینده و بهره گیری از تجریبات فراوان 8 سال جنگ تحمیلی در زمینه کارکرد، قابلیت ها و سایر مسائل سلاح های تهاجمی اقدام به طراحی و ساخت یک نمونه تفنگ تهاجمی با کالیبر 5.56 نموده اند.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، آنچه امروز در دستان هر سربازی در میادین نبرد سخت دیده می شود سلاح انفرادی نام دارد. پرتعدادترین نوع از این سلاح ها همان تفنگ های تهاجمی هستند و معروف ترین سلاح هجومی نیز کلاشنیکف است. امروزه چند نمونه سلاح هجومی در کشور موجود بوده و تولید می شود.
سابقه ساخت این نوع سلاح ها در کشور به حدود 81 سال گذشته یعنی 1309می رسد. تولید اسلحه گرم در کشور در این سال به صورت انبوه با ساخت تفنگ های های ZB آغاز شده و بعدها در جنگ جهانی دوم دولت ایران طی قراردادی تولید مسلسل های PPSH M1941 محصول شوروی را که در ایران به نام «په په شه» معروف شد را برای اتحاد جماهیر شوروی آغاز کرد و پس از آن نیز تولید این اسلحه را برای ارتش ایران ادامه داد.
یک نمونه «په په شه» ساخت ایران با خشاب 31 تیر

په په شه مسلسل خودکاری با کالیبر 7.62 میلیمتر(قطر داخلی لوله یا قطر خارجی گلوله) و عملکرد فشار مستقیم گاز باروت بود. جرم آن با خشاب 4.19 کیلوگرم بوده و دو نوع خشاب 31 و 71 تیر داشت. طول آن 84.2 و طول لوله سلاح 27 سانتیمتر و سرعت خروج گلوله از لوله حدود 499 متر بر ثانیه بود.
 
ژ-3در سالهای بعد انواع وارداتی سلاح که عموماً دست دوم بودند در اختیار نیروهای نظامی ایران قرار گرفت و تا قبل از انقلاب تفنگ های معرف ام-1 آمریکایی و ژ-3 آلمانی در ایران ساخته می شدند. ژ-3 که در راستای برنامه ریزی های انجام شده برای کشورهای منطقه به همراه ایران به ترکیه و پاکستان(اعضای پیمان سنتو) داده شده بود به سلاح سازمانی ارتش این کشورها تبدیل شد. البته تعدادی سلاح کلاشنیکف هم در کشور موجود بود که چندان مورد استفاده در نیروهای نظامی نبوده است.
ژ-3 در دقت و قدرت زبانزد است و محصول کمپانی هکلر و کخ آلمان است. این سلاح پس از جنگ جهانی دوم به بازیابی وجه آلمان در زمینه تسلیحات بسیار کمک کرد. بعد ها نمونه های مسلسل دستی و تیربار نیز از این سلاح ساخته شده و در کشورهای بسیاری به همراه نمونه اصلی ژ-3 به کار گرفته شد. بیش از 60 کشور جهان از ژ-3 در کشور خود استفاده کرده و چندین کشور از جمله برزیل، اسپانیا، پاکستان و ایران آن را در کشور خود ساخته اند.

به گزارش مشرق، نمونه استاندارد ژ-3 تفنگی با کالیبر 7.62 میلیمتر، جرم بیش از 4 کیلوگرم، طول کلی 1020 میلیمتر و طول لوله 450 میلیمتر است. این سلاح قوی گلوله خود را با سرعت 780 ت 800 متر بر ثانیه شلیک کرده و برد مؤثر 400 و برد نهایی 3750 متر را پدید می آورد. ژ-3 علاوه بر کسب شهرت به عنوان یک سلاح قوی همواره نیاز به نگهداری و نظافت منظم را نیز به کاربران خود تحمیل کرده است مثلاً در صورت استفاده از آن در محیط آب حتماً بایستی تحت روغنکاری و نظافت کامل قرار بگیرد تا ایراداتی چون گیر کردن بروز نکند.
ژ-3 با نرخ آتش بین 500 تا 600 تیر بر دقیقه و انرژی بالای گلوله های خود اسلحه ای مرگبار به شمار می رود. انرژی بالای فشنگ های مورد استفاده کمک می کند تا برای پرتاب نارنجک معروف به نارنجک سرتفنگی بدون تغییری بتوان ژ-3 را به کار گرفت. این سلاح از دو نوع قنداق ثابت و جمع شونده در داخل بدنه برخوردار است. دقت بالای این سلاح که مدیون طراحی دقیق اجزای آن است باعث شده تا تنها با نصب یک دوربین در بالای سلاح و دو پایه به عنوان اسلحه تک تیرانداز نیز استفاده شود.

از ادوات قابل نصب روی ژ-3 می توان علاوه بر سرنیزه، نارنجک سرتفنگی و دوربین معمولی و دید در شب را نام برد که با استفاده از دوربین و در نتیجه هدفگیری بهتر برد مؤثر این اسلحه نیز بهبود می یابد. با فراغت از جنگ تحمیلی صنایع دفاع کشورمان که متولی تولید این سلاح است ضمن تلاش برای افزایش کیفیت تولید، اقدام به ایجاد تغییراتی در این سلاح نیز نمود. متخصصان مبتکر کشورمان با علم به برخی ضعف های این سلاح از جمله وزن زیاد نوع بولپاپ آن را تولید کردند که منجر به کاهش 400 تا 500 گرمی جرم آن شد. در اسلحه های بولپاپ، خشاب به پشت قبضه منتقل شده که به این تریب ضمن حفظ یا افزایش طول لوله سلاح، از طول کلی اسلحه کم می شود. هر چند که به نظر در توسعه این نمونه از ژ-3 کوتاه شدن طول سلاح چندان مد نظر نبوده است.
نمونه بولپاپ ژ-3 ساخت ایران

کلاشنیکف
پس از انقلاب و با وقوع جنگ تحمیلی و نیاز به تأمین تعداد زیادی سلاح هجومی برای تجهیز رزمندگان به خرید تعداد زیادی اسلحه کلاشنیکف AK-47 اقدام و بعدها نیز خط تولید این سلاح و نمونه های مشتق شده از آن از جمله نمونه تک تیرانداز و تیربار راه اندازی شد. این سلاح که پر تعداد ترین اسلحه ساخته شده در تاریخ بشر است با ویژگی هایی چون وزن کم، نرخ آتش و ظرفیت خشاب مناسب، حساسیت کم به نظافت و نگهداری آسان و برد قابل قبول به سلاح مطلوب بسیاری از نیروهای نظامی و شبه نظامی در سراسر دنیا تبدیل شده و تا امروز چندین نمونه بهسازی شده از آن توسط روسیه معرفی شده است.
کلاشنیکف سلاحی با کالیبر 7.62، نواخت تیر علمی 600 تیر بر دقیقه، سرعت خروج گلوله از لوله در حدود 715 متر بر ثانیه، برد مؤثر 300 و برد نهایی 2000 متر دارد. طول لوله این سلاح 415 میلیمتر و طول نمونه های مختلف قنداق ثابت و تاشوی آن از 655 تا 890 میلیمتر و جرم آنها با خشاب پر حدود 4 تا 4.3 کیلوگرم است. کلاشنیکف های ایرانی نیز امکان نصب تجهیزات جانبی نظیر دوربین معمولی و دید در شب را دارند.
کلاشنیکف با قنداق تاشو از زیر

 
اس-5.56
به گزارش مشرق، در سالهای اخیر و با حضور نیروهای فرامنطقه ای در اطراف کشور شاهد بکارگیری نمونه دیگری از سلاح های هجومی بودیم که از نظر ظاهری مشابه اسلحه معروف ام-16 آمریکا رقیب دیرینه کلاشنیکف است. این اسلحه که با نام اس-5.56 معرفی شده در اختیار یگان هایی از سپاه پاسداران است.
اسلحه اس-5.56 با دوربین

با توجه به مشخصات اعلام شده این سلاح کالیبر آن 5.56 میلیمتر، نرخ شلیک 700 تا 950 تیر بر دقیقه، سرعت خروج گلوله از سلاح 990 متر بر ثانیه، بیشترین برد مؤثر 460 متر، برد نهایی 2653 متر، جرم آن با خشاب خالی 3.2 کیلوگرم، طول سلاح 987 و طول لوله آن 505 میلیمتر است.
با نگاهی به مشخصات این سلاح شاخصه هایی چون وزن کم، برد مؤثرو نواخت تیر بالا در قیاس با کلاشنیکف و ژ-3 جلب توجه می کند. با توجه به تصاویر رژه های نیروهای مسلح در سالهای اخیر، روند تجهیز واحدهای مختلف به اس-5.56 رو به رشد ارزیابی می شود. این سلاح نیز امکان بهره گیری از تجهیزات جانبی مانند دوربین و نارنجک انداز 40 میلیمتری را دارد و به نظر می رسد دو نوع خشاب 20 و 30 تیر با آن قابل بکار می رود.
نارنجک انداز 40 میلیمتری

خیبر-2002/سما
نمونه هایی که تا به اینجا معرفی کردیم تفنگ های طراحی شده در کشورهای دیگر بودند که تحت امتیاز در ایران تولید و بعدها بهسازی شده اند. اما متخصصان توانمند کشورمان با درک نیازهای آینده و بهره گیری از تجریبات فراوان 8 سال جنگ تحمیلی در زمینه کارکرد، قابلیت ها و سایر مسائل سلاح های تهاجمی اقدام به طراحی و ساخت یک نمونه تفنگ تهاجمی با کالیبر 5.56 نموده اند. سلاح ملی ایران یا سما که در ابتدا از آن با نام خیبر2002 نیز یاد می شد یک نمونه اسلحه بولپاپ است.
از جمله مشخصات اعلام شده برای این اسحله جرم 3.7 کیلوگرم، نواخت تیر 800 تا 850 تیر بر دقیقه، برد مؤثر 450 متر، برد نهایی 2500 متر و سرعت خروج گلوله از لوله 900 تا 950 متر بر ثانیه است. همچنین دو نوع خشاب 20 و 30 تیرمشابه خشاب های اسلحه اس-5.56 با خیبر نیز مشاهده شده است.
خیبر2002 با خشاب 30 تیر، دوربین، دوپایه و سرنیزه

به گزارش مشرق، خیبر2002 با سه نوع لوله کوتاه متوسط و بلند ساخته شده که با یکدیگر قابل تعویض هم هستند. طول سلاح با این سه نوع لوله به ترتیب 680، 730 و 780 میلیمتر است که نشان دهنده یک سلاح جمع و جور در مقایسه با سایر تفنگ های تهاجمی است. این ویژگی به مدد بولپاپ بودن آن پدید آمده و بعلاوه امکان بکارگیری خیبر را در مأموریت های نیروهای مختلف فراهم ساخته است. از جمله نمونه لوله کوتاه برای واحدهای هوابرد ویا محیط های شهری و نمونه لوله بلند برای واحدهایی صحرایی مناسب تر هستند.
خیبر با لوله کوتاه

متخصصان توانمند کشورمان از ابتدا در طراحی خیبر اصول طراحی ارگونومیک(طراحی وسائل متناسب با فیزیک بدن انسان) را مدنظر داشته و در ادامه نیز با بهینه سازی طراحی این سلاح ایرادات آن را مرتفع نموده اند. به عنوان مثال محل قبضه سلاح و جای دست مخالف در نمونه های مختلف تغییر داشته. همچنین دستگیره فوقانی سلاح که در نمونه های اولیه بزرگ بوده و در نمونه های آخر با دستگیره ای مشابه دستگیره سلاح اس-5.56 و سایت نشانه روی آن جایگزین شده است. البته هم در نمونه های اولیه و هم در نمونه های آخر خیبر امکان نصب دوربین بر روی دستگیره وجود دارد. همچنین سرنیزه و دوپایه نیز به همراه خیبر بکار گرفته می شود.
خیبر با دوربین دید در شب و خشاب 20 تیر

مکانیزم ناظم آتش خیبر مشابه بسیاری از سلاح های جدید از سه حالت برای شلیک برخوردار است که شامل تک تیر، سه تیر و تیربار می شود. در حالت تیربار و با استفاده از دوپایه و لوله بلند در واقع باید این سلاح را یک تیربار سبک به حساب آورد.
خیبر-2002 و نمونه آخر آن، سما اسلحه ای با لگد کم(ضربه رو به عقب توسط سلاح در هنگام شلیک)، بالانس کامل و دقت بالا است. قابلیت اطمینان بالا و همچنین ساخت ماژولار(بخش بخش) که تعمیر آن را آسان می کند از ویژگی های این سلاح بومی است.

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 13:26 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
قصد نداریم زندگی 22ساله ی این سرباز نهضت روح الله را مرور کنیم. تنها نگاهی می کنیم به یکی از یادگارهای به جا مانده از آن شهید. یادگاری که باید اسباب شرمندگی بسیاری از ما شود که راه و رسم سربازی و جانبازی را فراموش کرده ایم اما ادعا های فلک فرسا می کنیم
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، زیراب یکی از چهار شهر شهرستان سوادکوه در استان مازندران ایران است. به سال 1367 ٰ درست همزمان با اعلام خبر پذیرش قطعنامه 598 ، خبر شهادت پسر حاج ابراهیم ایمانی را هم آوردند. حاج ابراهیم در یک زمان ، هم عزادار نوشیدن جام زهر توسط امام امت شد و هم سوگوار فرزندش کمیل. و چه روز سختی بود 27تیرماه 1367 ، برای همه ی امت حزب الله ؛ خصوصا حاج ابراهیم ایمانی.
کمیل ایمانی ٰ به شهریور 1345 متولد شد و در تاریخ 26 تیر ماه 1367 ، بر اثر زخم عمیقی که چند روز قبل در منطقه عملیاتی شلمچه برداشته بود ، بال در بال ملائک گشود.
قصد نداریم زندگی 22ساله ی این سرباز نهضت روح الله را مرور کنیم. تنها نگاهی می کنیم به یکی از یادگارهای به جا مانده از آن شهید. یادگاری که باید اسباب شرمندگی بسیاری از ما شود که راه و رسم سربازی و جانبازی را فراموش کرده ایم اما ادعا های فلک فرسا می کنیم و ...
آن چه مشاهده می کنید(دریافت شده از رزمندگان شمال) ، تصویری از دعوت نامه تازه داماد «کمیل ایمانی» به اقوام و آشنایانش می باشد. در این دعوت نامه با دست خط جناب داماد ،‌نوشته شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
به نام معبودی را که حق است. حمد معبودی را که به ما بینایی و آگاهی داد تا ره حق و حقیقت را دریابیم و در عمل به آن در حد توان کوشا باشیم.
و حال عمل به یکی از احکام الهی که هم نعمت الهی می باشد بنده حقیر را به اجرا واداشت و از همان ابتدا هم از خالقم خواسته بودم  که الها تو رهنما باش و شکر معبودی را که به سوی نور هدایت نمود و زن نمونه ای تقدیم نمود. از خداوند کریم می خواهم که دو تایمان نور الله در قلب عنایت فرماید و در این روز گرانقدر و پر نشاط که روح مسلمین خندان در این روز می باشد ، حقیر به حجله عروسی رفته و از خدای بزرگ صداقت در زندگی را می خواهم.
روز 9 آذر 64 برابر با روز میلاد خاتم الانبیاء و هفته وحدت و یکی از ایام هفته بسیج می باشد و خدا را شکر ه این چنین روزی به ما عنایت فرمود و همان طور که این روز آخرین پیغمبر به دنیا آمد و ما هم از دین او بهره مندیم ، امیدوارم که در دنیا و آخرت مورد لطف پیغمبر و خداوند باشیم.
والسلام


دعوت نامه ی مراسم ازدواج شهید کمیل ایمانی


شهید کمیل ایمانی ، جمعی لشکر 25 کربلا- شهادت 26 تیر 1367


همسر و فرزند شهید کمیل ایمانی در حال آخرین وداع با شهید

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 13:25 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

نشریه ستاد مشترک ارتش آمریکا با اذعان به غیرقانونی بودن حمله سایبری استاکس نت علیه ایران، نوشت : ویروس استاكس‌نت که تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران در نطنز را هدف قرار داده بود؛ به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود تا سانتریفوژهای كنترل شده حساس برای تولید مواد هسته‌ای را هدف بگیرد.

به گزارش خبرنگار جنگ نرم مشرق؛ نشریه ستاد مشترک ارتش آمریکا می نویسد: واقعه استاكس‌نت حقیقتاً یك حمله سایبری بود كه تا بدین لحظه نیز وقوع آن رسماً اعلام نگردید. این بدافزار كه با نیت قبلی طراحی شده است، با هدف تخریب فیزیكی تجهیزات دولتی دولت– ملت خاصی را هدف گرفت.

برای دریافت اصل فایل اینجا کلیک کنید.

نشریه ستاد مشترک ارتش آمریکا نوشت: كرم رایانه‌ای استاكس‌نت كه جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفت، فقط یك تهدید سایبری نبود، ظاهراً این حمله خارجی علاوه بر رایانه‌های ویژه كنترل خودكار مثلاً نیروگاههای آبی و نیز شبكه‌های برق، به طور اخص تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز را هدف گرفته بود. معهذا، تهران تاخیر در راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر را به "دلایل فنی " نسبت داده و ویروس استاكس‌نت را مقصر واقعی این حادثه ندانست.

این نشریه همچنین با تاکید بر غیر قانونی بودن این حمله سایبری نوشت: بیانیه رسمی كشور قربانی می‌توانست تاییدی بر وقوع این حمله سایبری باشد و اینكه به جامعه بین‌المللی اجازه دهد تا این مصداق عینی را به مثابه یك حمله سایبری بررسی نماید. با وضعی كه پیش آمد، این حادثه در زمره یكی دیگر از حوادث سایبری غیرمحرمانه قرار گرفت و بدین ترتیب فرصت تعیین مرزهای قابل تشخیص برای رفتار غیرقانونی در فضای مجازی از دست رفت.

در جولای 2010 خبری فوری با این مضمون انتشار یافت كه اخیراً یك ویروس جدید رایانه‌ای كشف شده است. شنیدن این خبر برای مخاطبان عادی احتمالاً فقط خمیازه‌ای از سر بی‌حوصلگی را به دنبال داشته است. روی هم رفته‌، به نظر می‌رسد كه روزانه یك "تهدید سایبری" جدید گزارش شده و هر روز شناسایی ویروس‌های جدید رایانه‌ای به اطلاع عموم رسانده می‌شود. در بیشتر موارد تا قبل از اینكه حادثه‌ ناخوشایندی رخ دهد، سازندگان نرم‌افزارهای آنتی ویروس تلاش می‌كنند تا نرم‌افزاری را توسعه دهند كه بدافزارهایی را هدف گرفته و از كار می‌اندازند كه با هدف سوءاستفاده طراحی شده‌اند.

اما از نظر كاربران ماهر و باتجربه در حوزه سایبری، واقعه جولای 2010 از اهمیت بسزایی برخوردار بود. "استاكس نت" كه به عنوان یك ویروس رایانه‌ای شهرت یافت، در مقایسه با ابزارهای هك معمولی به مراتب پیچیده‌تر بود. این كد پیشرفته و پرقدرت یك كرم رایانه‌ای است كه خود به خود تكثیر یافته و كنترل‌كننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی(PLC) را هدف می‌گرفت، یعنی سیستم‌های ساده رایانه‌ای كه برای اجرای وظایف خودكار در بسیاری از پردازش‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. PLC بخشی از سیستم‌های كنترل است كه از آنها اغلب با عنوان سیستم كنترل سوپروایزری و اخذ داده‌ها(SCADA) یاد می‌كنند. سیستم SCADA برای دنیای صنعتی مدرن بسیار حیاتی بوده و تجهیزاتی از قبیل نیروگاههای آبی، تاسیسات خودكار و شبكه‌های برق را كنترل می‌كنند.

استاكس‌نت قادر نیست به طور مستقیم و از طریق سیستم‌های اسكادا گسترش یابد. این ویروس با اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز در بین رایانه‌ها انتشار یافت. در آنجا؛ این ویروس سیستم رابط رایانه‌ به اسكادا را جستجو می‌كرد. اگر این رابط وجود داشت، استاكس‌نت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود كه بتواند یك PLC‌ را هدف بگیرد– البته نه هر PLC . استاكس‌نت فقط PLC هایی را برمی‌گزیند كه ساخت شركت زیمنس باشد.

كد استاكس‌نت می‌تواند بر روی سیستم‌های رایانه‌ای سراسر جهان فعال گردد و بر روی حافظه اصلی رایانه استقرار یابد. تا زمانیكه كاربر به وجود آن شك نكند، این قابلیت را دارد كه در آنجا ساكت و بی‌حركت باقی بماند. آمار و ارقام حاكی از آنست كه این ویروس ایران را هدف گرفته بود و تقریباً 60 درصد موارد نفوذ استاكس‌نت بر روی سیستم‌های ایران اتفاق افتاد.

در حقیقت، ویروس استاكس‌نت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود تا سانتریفوژهای كنترل شده حساس برای تولید مواد هسته‌ای را هدف بگیرد. به نظر می‌رسد كه هدف اصلی تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران در نطنز بود. پس از انتشار خبر آلوده شدن سیستم‌های رایانه‌ای به ویروس استاكس‌نت، مقامات ایران بیانیه‌ای صادر كردند مبنی بر اینكه تاخیر در راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر "به دلایل فنی" بوده اما هرگز اعتراف نكردند كه این مسئله ناشی از انتشار ویروس استاكس‌نت بوده است.

رئیس‌جمهور احمدی نژاد در یك كنفرانس خبری اظهار داشت كه نرم‌افزارهای آلوده به تجهیزات سانتریفوژ آسیب وارد نمودند هرچند كه او به ویروس استاكس‌نت یا سایت نطنز مستقیماً اشاره‌ای نكرد. موضع منفعلانه تهران در قبال این كرم رایانه‌ای نشان می‌دهد كه جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه رسید كه صدور بیانیه عمومی با این مضمون كه مورد حمله سایبری قرار گرفته اصلاً به به نفع تهران نخواهد بود. این مقاله برخی از دلایل احتمالی اینكه تهران چگونه به این نتیجه رسید را مورد كنكاش قرار می‌دهد.

این منبع در بیان این دلایل آورده است: پیش از ماجرای استاكس‌نت، از مهم‌ترین وقایع حوزه سایبری احتمالاً می‌توان به مورد جمهوری گرجستان و استونی اشاره كرد اما هیچ‌یك از مثالهای فوق در حد و اندازه یك حمله سایبری نبودند. حملات مختل كننده سرویس(DDoS) به پایگاههای اینترنتی دولت گرجستان در اواسط جولای 2008 آغاز گردید. سه هفته بعد، این حملات افزایش یافت و با عبور ارتش روسیه از مرز مشترك با اوستیای جنوبی از استانهای گرجستان همزمان شد. در نهایت، این جنگ بالغ بر 1000 نفر تلفات و دهها هزار شهروند بی‌خانمان برجای گذاشت. سهم حوزه سایبری در نبرد مسلحانه گرجستان هیچ تعریف مشتركی از یك حمله سایبری را به دست نداد و در پرتو نابودی و مرگ انسانها به دلیل حملات نظامی اهمیت خود را از دست داد.

وضعیت در استونی سال 2007 اندكی متفاوت بود بطوریكه حمله سایبری با یك رویداد واقعی مقارن نشد. پس از آنكه دولت استونی مجسمه متعلق به شوروی بازمانده از دوران جنگ جهانی دوم را از مركز تالین به یك قبرستان نظامی تغییرمكان داد، "هكرهای" روسی(كه به دلایل میهن‌پرستانه یا ایدئولوژیك دچار احساسات شدند) اقدامات مختل كننده سرویس را علیه پایگاههای اینترنتی دولت استونی آغاز كردند. سرانجام، این اقدامات آنها موجب شد تا شهروندان استونی از دسترسی به وب‌سایت‌های دولتی، سیستم‌های ‌بانكداری الكترونیكی و بسیاری دیگر از مراكز تجاری باز ماندند. استونی جهت پشتیباتی از دولت وقت در برابر ان حمله سایبری به سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) توسل جست اما درخواست آنها مورد قبول قرار نگرفت. بین اعضای ناتو این توافقنامه وجود داشت كه عملیات سایبری هر اندازه هم كه جدی باشد به عنوان یك حمله سایبری تلقی نمی‌گردد.

تجربه ماجرای استونی به اینجا ختم شد كه ناتو هر عملیات سایبری را یك حمله تهاجمی نداند. از نگاه اعضای ناتو، یك حمله واقعی احتمالاً سیاست دفاع از خود را از سوی متحدان به دنبال خواهد داشت. "مگر آنكه وزیر دفاع ناتو حمله سایبری را به عنوان یك اقدام نظامی آشكار تعریف نماید." با اینحال، موضع ناتو در قبال حملات سایبری ممكن است تغییر یابد.

نشریه ستاد مشترک ارتش آمریکا نوشت: شواهد حاكی از آنست كه با وجود شناسایی ویروس استاكس‌نت جمهوری اسلامی ایران آن را موضوعی عادی و بدیهی تلقی كرد. بلافاصله پس از وقوع حادثه استاكس‌نت، یكی از مقامات ایران اعلام كرد كه ایران تحت "حمله سایبری" قرار گرفته اما بلافاصله سكوت اختیار كرد. پس از آن، دیگر هیچ علامتی وجود نداشت مبنی بر اینكه این واقعه در تهران از چه زاویه‌ای نگاه خواهد شد.

هرچند رسماً هیچ تعریف توافق شده‌ای در رابطه با حمله سایبری وجود ندارد اما بیشتر محققان آن را مشابه با حملات فیزیكی سنتی تعریف می‌نمایند. تنها تعریف مشترك از حملات سایبری بدینگونه است: "عملیات سایبری كه به صورت منطقی انتظار می‌رود سبب مرگ یا بروز خسارت به افراد یا آسیب و تخریب اجسام گردد."

واقعه استاكس‌نت حقیقتاً یك حمله سایبری بود كه تا بدین لحظه نیز وقوع آن رسماً اعلام نگردید. این بدافزار كه با نیت قبلی طراحی شده است، با هدف تخریب فیزیكی تجهیزات دولتی دولت– ملت خاصی را هدف گرفت.

این نشریه با اغراق می نویسد: سانتریفوژها به شدت آسیب دیدند بطوریكه انگار كه با چكش به آنها ضربه زده باشند. سانتریفوژهای آسیب دیده نقش مهمی در جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران ایفا می‌كردند. سایر كشورهای جهان چه بخواهند یا نخواهند، جمهوری اسلامی ایران در حال پیشروی به سوی قابلیت هسته‌ای مستقل است اما سایر كشورها با دخالت خود آشكارا حاكمیت ایران را نقض می‌كنند. این بدان معناست كه ایران نه تنها مورد حمله واقع شده، بلكه این حمله لطمات جدی به برخی از سیاست‌های دولت وارد آورد.

این نشریه رفتار سیاستمداران ایران را در قبال استاکس نت چنین توصیف می کند: "موضع منفعلانه" ایران در قبال ماجرای استاكس‌نت كارشناسان حوزه سایبری را سردرگم ساخت. سرانجام اینكه، برای تشریح زوایای پنهان و آشكار این واقعه، پرونده مستند و بدون ابهامی از یك حمله سایبری وجود داشت! اما در محافل رسمی بحث اندكی از این موضوع به میان آمد زیرا ایران فرصت شكایت از این حمله غافلگیركننده را از دست داد.

چندان عادی نیست كه ببینیم كشوری مورد حمله قرار گیرد اما تمایلی نداشته باشد تا از آن صحبت نماید. جامعه ملل(برای مثال، سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب یا برخی دیگر از سازمانهای بین‌المللی) احتمالاً اكراه دارند از اینكه اذعان نمایند كشوری مورد حمله قرار گرفته است آن هم زمانیكه ظاهراً تصوری غیر از این دارند. روی هم‌رفته، اگر كشوری خود به این نتیجه نرسد كه دچار اشتباه شده، ‌پس در صلاحیت جامعه بین‌المللی نیست تا تلاش كند كه چیزی غیر از این را به طرف مقابل بقبولاند. شاید این وضعیت غیرعادی در مورد فضای مجازی منحصر به فرد باشد. دشوار است كه بتوان بمباران توپخانه یا حمله سربازان را چیزی به غیر از یك حمله واقعی تفسیر كرد. اما در حوزه مجازی، این موضع‌گیری انفعالی و نادیده گرفتن تبعات احتمالی آن می‌تواند برای جامعه بین‌المللی خطراتی را به همراه داشته باشد.

مشكل نادیده گرفتن ماجرای فوق در اینجاست كه نفوذ ویروس استاكس‌نت نه تنها یك حمله سایبری بلكه طبق حقوق بین‌الملل به منزله یك حمله غیرقانونی بود. علاوه بر نقش قانون ممنوعیت عمومی در خصوص استفاده از زور علیه كشور دیگر، این واقعه مسلماً حقوق جنگ را نقض كرده است. حقوق جنگ مقرر می‌دارد كه حملات باید هدفمند باشند، یعنی طرفین جنگ فقط باید اهداف نظامی را هدف بگیرند. استاكس‌نت یك كرم رایانه‌ای است كه خود به خود تكثیر می‌شود. این بدافزار شامل برخی سیستم‌های كنترلی است اما برای جلوگیری از نفوذ آن به داخل سیستم‌های غیرنظامی در سراسر جهان تمركز بر این سیستم‌ها به تنهایی كافی نخواهد بود.

انگیزه‌های ایران

نشریه ستاد مشترک ارتش آمریکا ادامه داد: ایران با چه انگیزه‌ای اعتراف نكرد كه مورد حمله قرار گرفته است؟ به عنوان قربانی حمله،‌ ایران شاید مورد حمایت جامعه بین‌المللی قرار می‌گرفت. حداقل اینكه، ممكن بود برای جلوگیری از حملات مشابه در آینده علیه این كشور به محكوم كردن این اقدام از جانب سایر كشورها امیدوار باشد.

در ادامه دلایلی را به بحث می‌گذاریم مبنی بر اینكه چرا جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت ماجرای استاكس‌نت را به عنوان یك حمله سایبری رسماً اعلام نكند. هرچند كه شخصاً در خصوص اینكه چرا تهران چنین سیاستی را برگزید، نظری ندارم اما احتمالاتی وجود دارند كه اساساً برپایه آمار و احتمال مطرح خواهند شد. در ابتدا نیز با محتمل‌ترین گزینه آغاز می‌كنیم.

این نشریه مدعی دلایل زیر است:

سرافكندگی. احتمال دارد كه تهران به دلیل از دست دادن بخش قابل‌توجهی از ظرفیت تولید مواد تسلیحات هسته‌ی آن هم به خاطر یك بدافزار رایانه‌ی دچار احساس شرمساری شده باشد، بویژه زمانیكه ادعا می‌كند توانمندی فوق‌العاده‌ای در حوزه سایبری دارد. ضمن اینكه‌، آنچه وضعیت را بدتر می‌سازد اینكه معمول‌ترین گزینه پیشنهادی برای معرفی عامل اصلی این ماجرا همان دشمن بزرگ ایران یعنی اسرائیل است.

فیلم ویدئویی مراسم بازنشستگی فرمانده نیروهای دفاع اسرائیل نشان داد كه اسرائیل در حمله سایبری به برنامه هسته‌ای ایران تا حدودی دخالت داشت: "در فیلم دستاوردهای عملیاتی ژنرال گابی اشكنازی به ماجرای استاكس‌نت نیز اشاره شده است، ویروس رایانه‌ای كه سایت غنی‌سازی هسته‌ای نطنز را{در سال 2010}از كار انداخت."

نامربوط بودن. جمهوری اسلامی ایران احتمالاً تصور كرده است كه شكایت از مسببان این واقعه جدی گرفته نخواهد شد زیرا تهران در خصوص برنامه هسته‌ای هنوز با جامعه بین‌المللی اختلاف دارد: "انگلیس و بسیاری دیگر از كشورها در خصوص سیاست‌های دولت ایران به شدت نگرانند؛ عدم موفقیت در رفع نگرانی‌های جدی نظام بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای، حمایت از تروریسم و گسترش بی‌ثباتی در منطقه و تداوم نقض حقوق بشر در قبال مردم خویش و اینكه برای محافظت از آنها حتی تعهدات بین‌المللی را امضا نموده است."

طبق مقاله‌ای كه در روزنامه نیویورك تایمز انتشار یافت، "شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه چهارمین دور تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را تصویب كرد اما این اقدامات در رفع شك و تردیدات چندان موثر نبوده بطوریكه آنها– یا حتی سایر اقدامات آمریكا و اروپا– نمی‌توانند هدف همیشگی شورای امنیت: یعنی توقف روند تولید سوخت هسته‌ای ایران را محقق سازند."

به‌علاوه، حتی اگر ایران توانسته باشد سازمان ملل متحد را متقاعد سازد كه باید اقدام دیگری را در دستوركار قرار دهد، پس شانس اندكی برای اقدام متقابل یا حتی محكوم نمودن اسرائیل از كانال شورای امنیت وجود دارد.

حفظ گزینه‌های آتی. جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند امیدوار باشد كه در میادین نظامی سنتی با غرب رقابت كند، بنابراین ظاهراً در تلاش است تا با توسعه قابلیت هسته‌ای خود را به سطح قابل‌قبولی برای بازی در این میدان برساند. همچنین، امیدوار است كه با توسل به همین توجیه قابلیت حمله نامتقارن سایبری را توسعه بخشد.

سردار علی فضلی، جانشین فرمانده بسیج در روزنامه دولتی ایران چنین اظهار داشت كه ارتش سایبری ایران متشكل از اساتید دانشگاه، دانشجویان و طلاب است. خبرگزاری نیمه‌دولتی مهر در گزارشی به نقل از فضلی گفت حملات آنها به تلافی حملات مشابه علیه ایران خواهد بود. درباره اهداف احتمالی یا زمان حملات هیچ جزئیات بیشتری ارائه نگردید:

یك روزنامه دولتی در اعتراف ضمنی به این مسئله كه ایران درگیر جنگ سایبری شده است، گزارش داد... هكرهای ایرانی كه در خدمت نیروی قدرتمند شبه نظامی بسیج انقلاب اسلامی هستند حملات خود را علیه پایگاههای اینترنتی "دشمنان"آغاز كرده‌اند. فضلی گفت: "همانگونه كه دشمنان حملات سایبری علیه ما ترتیب دادند، ارتش سایبری بسیج نیز متشكل از اساتید، دانشجویان و طلاب به پایگاههای اینترنتی دشمن حمله می‌كند. بدون توسل به قدرت بسیج، نمی‌توانستیم دشمنان را زیرنظر گرفته و با آنها مقابله نماییم."

موضوع مشابه ممكن است همان "دستهای آلوده" باشد. در چنین حالتی اگر كشوری اقدام خاصی انجام نمی‌دهد، احتمالاً به این دلیل است كه باید در طرح شكایت جوانب احتیاط را در نظر داشته باشد آن هم درست‌ زمانی كه آثار جرم هنوز بر روی دستان او به خوبی قابل تشخیص است. برای مثال، انفجار خط لوله انتقال شوروی در اوایل دهه 1980 می‌توانست به مثابه یك حمله سایبری تلقی گردد– اما این مورد فقط در حد یك احتمال بود زیرا اتحاد جماهیر شوروی نرم‌افزار آلوده مدیریت خط لوله انتقال را از كانادا سرقت كرد. در نتیجه، حتی اگر مسكو به این نتیجه می‌رسید كه "قربانی" این طرح شده اما هرگز از دولت كانادا شكایت نمی‌كرد.

اعتقاد به اینكه چنین عملیاتی قانونی است. اگرچه بیشتر كارشناسان حقوقی معتقدند كه حمله سایبری منتج به تخریب فیزیكی اموال به مثابه یك حمله واقعی است اما در این خصوص مستندات قطعی وجود ندارد. اطلاعات اندكی در دست است مبنی بر اینكه جمهوری اسلامی ایران در خصوص قوانین سایبری به چه اصولی اعتقاد دارد. از انفعال جامعه ملل چنین بر می‌آید كه می‌توان استنباط كرد هیچ محدودیت بین‌المللی در رابطه با فعالیتهای صرفاً سایبری وجود ندارد.

دشواری در نسبت دادن. دشواری در نسبت دادن چنین اقداماتی به فرد خاصی به ماهیت فضای مجازی و اینترنت برمی‌گردد. رایانه‌های مناسب، نقاط جهش رابط و بسیاری از تكنیك‌های دیگر تعیین خاستگاه چنین اقداماتی را مشكل می‌نمایند.

در این مورد، اگرچه به زعم ایران چندین مظنون معلوم‌الحال وجود دارد اما احتمالاً نمی‌تواند ثابت نمایند چه كسی در پس ماجرای استاكس‌نت قرار دارد. یكی از دلایل اینكه چگونه اینترنت چالش‌های جدیدی را در تشخیص مبدا اینگونه اقدامات بوجود آورده است، ظهور بازیگران مستقل در سطوح مختلف است. در حال حاضر، تكنیك‌های سایبری امكان ارتباط غیرحضوری بین بازیگران را فراهم می‌سازند تا چنین اقداماتی موثرتر و مخرب‌تر واقع شده اما در عین حال خطر شناسایی آنها نیز به حداقل برسد.

از نكات قابل‌توجه مسئله هكرهاست كه در سال 2007 با ماجرای استونی و سال بعد از آن با اقدامات مهم دیگری در لیتوانی و گرجستان توجه همگان را به خود جلب نمودند. در نمونه جالبی از كمرنگ ساختن خط بین سیاست دولت و بازیگران جنایی مستقل، گروهی تحت عنوان "گرجستان را متوقف سازید" حمله سایبری به تفلیس را تسهیل نمودند. این گروه متشكل از هكرهای ملی‌گرا بودند كه همراه با فهرست اهداف موردنظر در گرجستان كیت‌های ویژه حملات مختل كننده سرویس را در اختیار هكرهای تازه‌كار قرار می‌دادند. آنها همچنین بدافزارهای پیشرفته‌تری را به كاربران واگذار می‌كردند كه دستورالعمل نحوه استفاده از آن را نیز با خود به همراه داشت. این سرویسها در پایگاه اینترنتی این گروه قابل دریافت بود.

اما همه هكرها روسی نبودند. پایگاه اینترنتی ویكی‌لیكس این مسئله را تایید كرده و اطلاعات مهمی را در این زمینه انتشار می‌دهد. پس از انتشار اسناد محرمانه‌ای كه از دولت آمریكا به سرقت رفته بودند، بسیاری از شركتهای خصوصی آمریكا در تلاش برای به حداقل رساندن اثرگذاری سایت ویكی‌لیكس تدابیر مهمی را اتخاذ نمودند. اغلب شركتهای مالی این اقدامات را در پیش گرفته و مانع از هرگونه انتقال پول به حساب ویكی‌لیكس شدند. در نتیجه سیاست شركتهای مالی، گروه هكرهای تقریباً مستقل با توزیع رایگان بدافزارهای قابل دانلود همراه با دستورالعمل نحوه استفاده از آن به شركتهای هدف پاسخ دادند.

فعالیت گزارش شده برخی از هكرهای ناشناس خسارت فیزیكی به رایانه‌ها وارد نساخت. اما حتی اگر خسارت فیزیكی نیز به بار می‌آورد، بعید بود آن را به مثابه "حمله سایبری" تلقی كنند زیرا متخلفان از میان شهروندانی مستقل بودند كه فقط به پیشنهاد سازمانی بالاتر عمل كردند. از آنجائیكه شناسایی افراد پشت پرده تخلفات سایبری در اغلب موارد غیرممكن است، پس در شرایط واقعی برخی از كشورها راحت هستند تا با اینگونه حوادث به عنوان پرونده جنایی برخورد نمایند تا به مثابه یك اقدام جنگی احتمالی. در این صورت شاید بتوان فهمید كه استونی در سال 2007 چگونه علیه این اقدام موضع‌گیری كرد: "از نگاه مقامات استونی، بدیهی است كه حملات سایبری می‌توانند– و باید – به مثابه جرائم سایبری در نظر گرفته شوند." از سوی دیگر، حتی استونی نیز ممكن است مسائل را به گونه‌ای متفاوت بنگرد البته اگر "حملات سایبری" مخرب باشند– مانند ویروس استاكس‌نت– نه آنكه از نوع مختل‌كننده سرویس یا مشابه با آن.

با استناد به این منطق، در دنیای عجیب توطئه بین‌المللی، حتی این احتمال وجود دارد كه ایران راساً ماجرای استاكس‌نت را برنامه‌ریزی كرده باشد تا خود را به عنوان قربانی دول غربی نشان دهد؛ حال آنكه همزمان بهانه‌ای برای تاخیر در پیشبرد برنامه هسته‌ای داشته باشد. این نظریه كاملاً حدسی بوده و هیچ مدركی برای اثبات آن وجود ندارد.

علاوه بر دلایل فوق‌، چندین مورد دیگر نیز وجود دارند كه به نظر نمی‌رسد در مورد انگیزه‌های ایران صدق كند. حتی اگر این موارد به ماجرای استاكس‌نت نیز ارتباط نداشته باشند، اما بررسی اجمالی آنها در حوزه وسیع عملیات سایبری خالی از لطف نیست.

ترس. در تئوری، كشوری می‌تواند از واكنش دشمن خود دچار بیم و هراس گردد كه به مبارزه دعوت شده باشد. دشمن سایبری چنانچه در عمل انجام شده قرار گرفته باشد، ممكن است ناگهان تصمیم بگیرد كه از گزینه‌های تهاجمی‌تری استفاده نماید. اما در این مورد بعید است كه ترس عامل تاثیرگذاری در تصمیم ایران باشد.

فریب. احتمال دارد كه قربانی حمله سایبری به این نتیجه برسد شناسایی عامل حمله را فاش نسازد. برای مثال، كشور قربانی ممكن است بخواهد اطلاعات مربوط به تاكتیك‌های دشمن دست یابد. اما این محدودیت احتمالاً زمانیكه وقوع چنین حمله‌ای برملا شود، از بین خواهد رفت.

تحت‌الشعاع حوادث دیگر قرار گرفتن. اگر حمله سایبری در چارچوب فعالیتهای جاری اتفاق افتد، ممكن است كه اعلام رسمی آن اهمیتی نداشته باشد. این مشابه با وضعیتی است كه در گرجستان رخ داد. در زمان پرتاب بمب و شلیك تانكها، اختلال سایبری ارزش توجه چندانی نداشت– البته مورد گرجستان تا حد یك حمله سایبری مطرح نگردید. این مسئله همچنین زمانی رخ داد كه اسرائیل برای انهدام پدافند هوایی سوریه پیش از حمله هوایی واقعی از تكنیك‌های سایبری بهره گرفت كه در جریان آن سایت نظامی سوریه را در سال 2007 منهدم ساخت. این واقعه سایبری ممكن است به مثابه "یك حمله" تلقی گردد اما زمانیكه با پرتاب بمب‌های واقعی مقارن شد، در ویرانه‌های به جا مانده اهمیت خود را از دست داد.

در پایان اینكه، چه اهمیتی دارد ایران رسماً وقوع چنین حمله‌ای را اعلام نكرده است. هرچند در محافل مختلف دلایلی وجود دارند كه می‌توان نتیجه گرفت اسرائیل در پس پرده ماجرای استاكس‌نت حضور دارد اما جامعه بین‌المللی شك دارد كه مستندات كافی برای اعلام قاطعانه نام كشور اسرائیل به عنوان مقصر اصلی ماجرا وجود داشته باشد. حتی اگر چنین مداركی نیز در اختیار بود، تهران احتمالاً هیچ گام موثری برای طرح شكایت در شورای امنیت سازمان ملل متحد برنمی‌داشت.

مایه تاسف است كه آشكارترین نمونه حمله سایبری ظاهراً‌ بدون تصمیم قطعی نادیده گرفته شده است كه می‌توانست با صدور بیانیه رسمی از جانب كشور قربانی پیگیری شود. ماجرای استاكس‌نت همچون بسیاری دیگر از اقدامات تهاجمی كه در زمان خود شهرت داشتند –Titan Rain ، Moonlight Maze، Operation Aurora – به تدریج رنگ باخت. به نظر می‌رسد كه این ماجرا به یك اقدام سایبری غیرمحرمانه تبدیل شده است و احتمالاً بهترین فرصت برای تعیین مرزهای قابل‌تشخیص برای رفتار غیرقانونی در فضای مجازی را از دست داده‌ایم.

تاكنون، به نظر می‌رسد كه روش معمول كشورها در فضای مجازی مبتنی بر این شعار است: "با دیگران به گونه‌ای رفتار كن كه بتوانی خود از آن بگریزی." متاسفانه، تا زمانیكه یك بازیگر بزرگ نظیر ایالات متحده آمریكا خود مورد حملات سایبری مخرب قرار نگیرد، احتمالاً وضع به همین منوال باقی می‌ماند.

سرهنگ گری دی. براون، از نیروی هوایی ارتش آمریكا، هم‌اكنون به عنوان مشاور ارشد حقوقی در فرماندهی حوزه سایبری ارتش آمریكا خدمت می‌كند.

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 13:25 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
با توجه به ضعف آمريكايي ها در رياضيات و علوم مهندسي، فرماندهي قرارگاه سايبري آمريكا نگران تربيت جنگجويان سايبري خود از نسل بعد است و برنامه اي را براي آموزش علوم پايه براي آنها تدوين نموده است.
 به گزارش مشرق؛ نگراني فرماندهي قرارگاه سايبري آمريكا از تربيت نسل بعد براي جنگ هاي سايبري موجب شده تا برنامه اي براي افزايش آموزش علوم پايه و رياضيات در كشور آمريكا تدوين شود.
وبسايت وزارت دفاع آمريكا در اين باره مي نويسد: از جنگجوی بزرگ سایبری آمریکا بپرسید چگونه می‌توان تضمین نمود که نسل آتی آمریکایی‌ها قادر است با چالش‌های آتی امنیتی مواجه شود و وی به شما خواهد گفت: در حوزه‌ ریاضی، علوم و تکنولوژی‌ آموزش‌های بیشتری به آنها بدهید.
کیث بی. الکساندر، ژنرال ارتش آمریکا، فرمانده قرارگاه سایبری آمریکا و رئیس آژانس امنیت ملی NSA، برنامه‌ای برای افزایش آموزش علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات در سطح کشور آمريكا آغاز کرده است.
الکساندر آمار درصد کسانی را که در کشورهای مختلف جهان دارای مدرک "علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی" هستند چنین اعلام نمود: چین، 47 درصد؛ کره جنوبی، 38 درصد؛ و آلمان 28 درصد.
در آمریکا تنها 4 درصد از فارغ‌التحصیلان دارای مدرک "علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی" هستند.
وی در روزهاي اخير در کنفرانس "مجمع امنیتی سیستم‌های بین‌المللی" (International Systems Security Association) چنین گفت: "آمریکا در ایجاد این قابلیت‌ها در سطح پایین‌تری نسبت به بسیاری کشورهای دیگر قرار دارد. این توانمندی‌ها در چهارچوب امنیت ملی آتی نقش برجسته‌ای دارند."
الکساندر در ادامه سخنان خود گفت: "ما باید این فرآیند را اصلاح نمایم.با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان امروز و فردا، نیروی امنیت ملی آتی آمریکا را تشکیل خواهند داد، آژانس امنیت ملی نیز در برنامه ملی آموزش علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی شرکت دارد."
در سال 1998، آژانش امنیت ملی مراکزی را تأسیس نمود تا دانشگاه‌هایی که برنامه‌های برجسته‌ای در حوزه بیمه اطلاعاتی ارائه می‌کنند، شناسایی شوند. امروزه، آژانس امنیت ملی و وزارت امنیت میهنی به صورت مشترک حمایت مالی از "مراکز ملی برتر در آموزش بیمه اطلاعات" و برنامه‌های "تحقیقات مهندسی با کمک کامپیوتر" را بر عهده دارند.
به گفته الکساندر، این برنامه، که در آن 18 دانشکده و دانشگاه فعالیت دارند، قصد دارد تا آموزش‌های عالی و تحقیقات را در این حوزه‌ها ارتقاء داده و افرادی خبره با تخصص بیمه اطلاعاتی پرورش دهد.
هدف نهایی این برنامه کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت اطلاعات ملی آمریکا است.
الکساندر در ادامه افزود که اگرچه اجرای این نوع برنامه‌ها گامی بزرگ در مسیری درست است اما کافی نیستند.
وی در ادامه افزود، ما نیاز به برنامه‌های علمی اصلی و بنیادینی داریم که در مدارس ابتدایی اعمال گردند تا در نهایت اطمینان حاصل شود که امنیت بلند مدت کشور تضمین می‌گردد.

[ چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 13:22 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


به دنبال اين حوادث آل سعود، بدون ذکر نام ايران، اين کشور را به دست داشتن در اين حوادث متهم و آن کشور را مسئول تحريک افکار عمومي شيعيان اين منطقه معرفي کرد.
به گزارش شیعه آنلاین به نقل از العالم، نويسنده و پژوهشگر عربستانی با مقایسه علمای اهل تسنن و شیعه در این کشور؛ مفتیان اهل تسنن سعودی را به تفرقه افکنی و صدور فتواهای افراطی متهم کرد و آنها را مسئول اختلافات مذهبی در این کشور دانست.

دکتر مضاوي الرشيد در مقاله ای در روزنامه القدس العربی نوشت: بهار عربي زمينه را براي به وجود آمدن درگيري هاي خونين ميان رژیم هاي سرکوبگر و ملت ها را فراهم کرد؛ ملتهایی که پس از چندين دهه به حاشيه رانده شدن و تحمل انواع ظلم؛ خواستار آزادي، عدالت و بخش هايي از ثروت هاي کشورهايشان هستند.

وی افزود: فارغ از بهانه هاي رژیمهاي سرکوبگر براي ظلم ها عليه ملت هايشان تحت عناوين مختلف، مشاهده مي کنيم که بيشتر ملت هاي عرب در سايه وجود رژیمهايي زندگي کرده اند که از ابتدايي ترين حقوق اوليه بشر محروم بوده، و اين رژیم ها همواره امنيت و بقاي خودشان را بر حقوق مردم ترجيح داده اند.

مضاوی الرشید خاطرنشان کرد: عربستان سعودي نيز از اين وضعيت مستثني نبوده است. زيرا در منطقه الشرقيه اعتراضاتي به وقوع پيوست که آخرين نمونه آن حوادث العواميه بود؛ علت اصلي وقوع آن سرکوب و به حاشيه راندن برنامه ريزي شده شيعيان از سوي نظام آل سعود بود. به دنبال اين حوادث آل سعود، بدون ذکر نام ايران، اين کشور را به دست داشتن در اين حوادث متهم و آن کشور را مسئول تحريک افکار عمومي شيعيان اين منطقه معرفي کرد.

این نویسنده عربستانی خاطرنشان کرد: عوامل رژیم آل سعود بر روي منابر خواستار سلب تابعيت شيعيان و سرکوب شديد آنها و حتي ريشه کني و کشتار دسته جمعي آنها شدند تا به زعم خودشان پايگاههاي کفر، مزدوري براي بيگانگان و تهديد امنيت ملي را از ريشه برکنده و آن را پاکسازي کنند. در همين وضعيت شيخ نمر النمر به ياوه سرايي هاي اين افراطيون مزدور نظام پاسخ داد؛ و سرسپردگي و وابستگي شيعيان عربستاني به کشورهاي ديگر را رد و اعلام کرد: ما فقط بنده و سرسپرده ذات الهي هستيم و بدين ترتيب ادعاهاي نظام را نقش بر آب کرد و از آنها خواست اگر در ادعاهايشان راستگو هستند روابط ديپلماتيکشان را با کشوري که مدعي دست داشتن آن در حوادث عواميه هستند قطع کنند، و به جاي سرکوب شيعيان عربستاني و محروم کردن آنها از حقوق شهروندي و اجتماعي و ستون پنجم دانستن آنها؛ به طور علني عليه آن کشور اعلام جنگ کنند.

مضاوی الرشید در ادامه نوشت: چالش مطرح شده اخير شيخ النمر در وضعيت تشديد اختلافات فرقه اي در شبه جزيره عربستان و به دنبال حوادث بحرين، از سوي مدعيان رهبري اهل سنت و کساني که وي را تحت عنوان آيت الله نمر و شخصيتي به دور از درگيري هاي فرقه اي مي شناسند، پذیرفتنی نبود.

مضاوی الرشید اظهار داشت: ما بر اين باوريم که امروزه ميان مدعيان رهبري اهل سنت و شيخ النمر تفاوت اساسي وجود دارد. زيرا آنها نه تنها در برخورد با مشکل اختلافات فرقه اي و حل آن عاجز بوده اند بلکه همواره آتش اختلافات مذهبي را روشن نگه داشته، و با صدور فتاواي تحريک کننده و افراطي به آن دامن مي زنند.

مضاوی الرشید تاکید کرد: اين افراد اگرچه ممکن است در برخورد با برادران ديني شان تظاهر به قهرمان بازي کنند اما همواره از امر مهمي به نام رهايي از بندگي فارغ بوده اند و هر کدام از علماي عربستاني که به موضوعي غير از حرمت اختلاط زن و مرد، ممنوع بودن رانندگي زنان و ساير مسائل ساختاري و شکلي پرداخته باشد، راهش به سوي زندان بوده است؛ هم اکنون نيز شمار زيادي از آنها به خاطر دفاع از حقوق مردم يا بيان حقايق در سياهچال هاي آل سعود به سر مي برند.

مضاوی الرشید اظهار داشت: رژیم آل سعود توانسته است نيروهاي سني اصلاح طلب را در اين کشور با متهم کردن به حمايت از تروريسم يا زنداني کردن آنها بدون محاکمه از ميدان خارج کند، و امروزه جز افرادي که منابر را به عرصه اي براي تبليغ فقه اطاعت مطلق از حکام و تحريم هر گونه اعتراض مسالمت آميز تبديل کرده، و اصلاح طلبان را به آتش دوزخ وعده مي دهند در ميدان حضور ندارند.

مضاوی الرشید خاطرنشان کرد: آنها امروزه به انتقاد از شيخ النمر مي پردازند. اين در حالي است که علمايشان مفاهيمي را ترويج مي کنند که ديگر در مقابل انتشار افکار آزادي خواهانه و مطالبه حقوق مردم در ميان شهروندان عرب حرفي براي گفتن ندارند.

این نویسنده عربستانی خاطرنشان کرد: آنچه موجب رسوايي بيش از پيش عالمان درباري در وضعيت کنوني شده است، وضعيت تاريخي و سياسي منطقه عربي است که از چندين دهه پيش تاکنون شاهد چنين شرايطي نبوده است و بي ترديد همانگونه که شيخ النمر سياست ها و اقدامات تبعيض آميز آل سعود را افشا کرد وضعيت کنوني منطقه نيز به رسوايي بسياري از شخصيت هاي ديني عربستاني خواهد انجاميد.

مضاوی الرشید گفت: ملت هاي عرب عملا به سير مبارزات ملت هاي تأثيرگذار در جهان پيوسته اند. اين در حالي است که تا چندي پيش گمان مي شد که اين ملت ها از خواب غفلت بيدار نخواهند شد. اما امروزه شاهد بيداري اين ملتها و شکستن بندهاي بندگي از دست و پايشان هستيم که ساليان درازي نيروهاي غارتگر خارجي و داخلي براي حفظ وضعيت موجود و نگه داشتن آنها در يوغ بندگي تلاش کرده بودند.

مضاوی الرشید تاکید کرد: شيخ النمر در اظهارات اخیر و چالشی خود از مسأله متفاوت و عجيبي پرده برداشت که باعث سنگيني وظيفه همه ملت هاي عرب به ويژه مردم شبه جزيره عربستان شد و زمينه را براي مطرح شدن مجدد فقه آزادي خواهي و قيام در مقابل حکومت های تمامیت خواه و اقدامات غير قانوني آن در فضاي بسته عربستان فراهم کرد.

این نویسنده عربستانی تاکید کرد: امروزه که ملت ها براي دستيابي به حقوق مشروعشان قيام کرده و سکوتشان را شکسته اند، ديگر علماي درباري قادر نخواهند بود مردم را بار ديگر به زير چنگال قدرت خودشان و دربارها دربياورند و در آينده شاهد حوادث پيش بيني نشده اي خواهيم بود که نداهاي علماي درباري براي به يوغ کشيدن مردم در مقابل آن دوام نخواهند آورد.

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 20:56 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
روایت است که خداوند فرشتگان را فرمان داد که در زمین براى او خانه‌اى بسازند تا هر که از فرزندان آدم گناه کند، بر گرد آن طواف کند.

به گزارش مهر زمان بناى کعبه به درستى روشن نیست. احادیث و اقوال مورّخین به دو دسته کلى قسمت مى شود.

دسته نخست مى گویند: حضرت ابراهیم کعبه را ساخته و پیش از ایشان خانه اى با نام کعبه نداشته ایم. دسته دیگر معتقدند که کعبه پیش از حضرت ابراهیم علیه السّلام ساخته شده و ایشان آن را تجدید بنا کرده اند. بسیارى از این دسته، بانى بیت را حضرت آدم علیه السّلام مى دانند.

براى جمع میان دو قول مى توان گفت که کعبه توسط حضرت آدم علیه السّلام و در موضعى از پیش تعیین شده ساخته شد، ولى با طوفان نوح از بین رفت. پس با راهنمایى خداوند و به دست ابراهیم علیه السّلام این بنا تجدید و مراسم عظیم و مناسک و عبادت بزرگ حجّ به آن حضرت تعلیم شد.

به عبارت دیگر، حضرت ابراهیم نقشى هم پایه حضرت آدم علیه السّلام در حیات کعبه دارد.

آغاز کعبه

پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله : خداوند جبرئیل را نزد آدم و حوا فرستاد و به آن دو فرمود: براى من خانه اى بسازید. جبرئیل برایشان نقشه کشید. آدم حفر مى کرد و حوّا (خاک را) منتقل مى کرد، تا به آب رسید. از زیر آن ندا آمد: بس است اى آدم! پس چون خانه را ساختند، خداوند به او وحى فرمود که برگرد آن طواف کند و به او گفته شد: تو اولین کسى و این اولین خانه است. سپس قرنها گذشت، تا آن که حضرت نوح آن را دیدار کرد، بعد قرنها گذشت، تا آن که حضرت ابراهیم، پایه هاى آن را برافراشت.

امام باقر علیه السّلام : امّا آغاز این خانه، چنان بود که خداوند به فرشتگان فرمود: «من در زمین جانشین قرار مى دهم». فرشتگان پاسخ دادند: «آیا در آن کسى را قرار مى دهى که در آن فساد مى کند و خونها را مى ریزد؟» . خداوند از فرشتگان روى گرداند. آن ها دیدند که این رویگردانى از خشم خداست. پس به عرش او پناهنده شدند. خداوند به یکى از فرشتگان فرمان داد تا در آسمان ششم، در برابر عرش او خانه اى برایش بسازد به نام «ضُراح» ، که آن را براى آسمانیان قرار داد که هر روز هفتاد هزار فرشته طوافش مى کنند و باز نمى گردند و استغفار مى کنند. پس چون آدم به آسمان دنیا فرود آمد، خداوند فرمانش داد که این خانه را ـ که در مقابل آن بود ـ ترمیم کند. پس خداوند این را براى آدم و نسل او قرار داد، همچنان که آن خانه را براى آسمانیان قرار داده بود.
امام باقر علیه السّلام : خداوند فرشتگان را فرمان داد که در زمین براى او خانه اى بسازند، تا هر که از فرزندان آدم گناه کند، بر گرد آن طواف نماید ـ آن گونه که فرشتگان عرش خدا را طواف مى کنند ـ تا از آنان خشنود شود، همچنان که از فرشتگان راضى شد. پس در محلّ کعبه، خانه اى ساختند که زمان طوفان بالا برده شد، که اکنون در آسمان چهارم است، هر روز هفتاد هزار فرشته بر گرد آن طواف مى کنند و هرگز به سوى آن بر نمى گردند. حضرت ابراهیم هم برپایه همان، کعبه را بنا نهاد.
 
ابو خدیجه: به امام صادق علیه السّلام عرض کردم: چرا کعبه را بیت العتیق (خانه آزاد) نام نهاده اند؟ فرمود: خداى متعال از بهشت، حجرالأسود را براى آدم فرود آورد. خانه کعبه دُرّى سفید بود. پس خداوند آن را به آسمان بالا برد و پایه اش باقى ماند. پس آن در مقابل این خانه است، هر روز هفتاد هزار فرشته وارد آن مى شوند که هرگز دوباره به سوى آن بازنمى گردند. خداوند به ابراهیم و اسماعیل علیهما السّلام فرمان داد، که کعبه را بر همان پایه ها بنا نهند.
 
امام باقر علیه السّلام : چون خداوند، آدم را از بهشت فرود آورد، فرمود: من همراه تو خانه اى فرود مى آورم که بر گرد آن طواف شود، آن چنان که عرش من طواف مى شود و نزد آن نماز خوانده شود، همچنان که نزد عرش من نماز خوانده مى شود. زمان طوفان، خانه به بالا برده شد. پیامبران خانه خدا را حج مى کردند ولى جاى آن را (دقیقاً) نمى دانستند، تا آن که خداوند جاى آن را براى حضرت ابراهیم مشخّص کرد. او هم خانه را از (سنگِ) پنج کوه بنا کرد: کوه حرا، ثَبیر، لبنان، طور و حمر.

امام صادق علیه السّلام : جایگاه کعبه، سرزمینى مرتفع و سفید بود که همچون خورشید و ماه مى درخشید، تا آن که از دو فرزند آدم، یکى آن دیگرى را کشت، پس سیاه شد. چون آدم فرود آمد، خداوند همه جاى آن زمین را براى او بالا آورد، تا آن را دید. سپس فرمود: همه این از آنِ توست. گفت: خدایا، این زمین سفید درخشان چیست؟ فرمود: آن زمین من است.
 
امام على علیه السّلام ـ در شرح آیه «انّ اوّل بیتٍ ...» ـ : اولین خانه اى که براى مردم قرار داده شد و خجسته بود و در آن هدایت و رحمت و برکت بود (کعبه بود) و ابراهیم نخستین کسى بود که آن را بنا کرد. سپس قومى از عرب و ازطایفه جُرهُم آن راساختند. سپس ویران شد، قریش دوباره آن را بناکرد.

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 20:46 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

عباسعلی عمید زنجانی در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۱۶ در شهرستان زنجان، بدنیا آمد و صبح ۸ آبان ۱۳۹۰ در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

 

او عضو گروه آموزشی حقوق خصوصی و اسلامی و عضو وابسته گروه آموزشی حقوق عمومی، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود. وی در دو دوره نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایران بوده است.

 

وي همچنين  در دوره‌اي از زمان حيات خويش به‌عنوان رئيس دانشگاه تهران مشغول به كار بود. از ديگر خدمات اين فقيه سعيد، عضويت در هيات مميزه دانشگاه امام صادق (ع)، عضو هيات داوران در جشنواره بين المللي خوارزمي، رياست منطقه 1 ورزش دانشگاه‌هاي كشور و عضويت در هيات مميزه مركزي علوم انساني،تهران بود.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، در پي درگذشت آيت‌الله عميد زنجاني مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه زنجان با اشاره به اينكه اين استاد دانشگاه  وحدت حوزه و دانشگاه را به كمال رسانده بود، مي‌گويد: آيت‌الله عميد زنجانی، وحدت حوزه و دانشگاه را كه آرزوی بسياری از فعالان فرهنگی و علمی بود را به كمال رساند.

 

حجت‌الاسلام منصور فرجی، اظهار مي‌دارد: آيت‌الله عميد زنجانی از نيروهای شاخص حوزه و دانشگاه بود و وحدت حوزه و دانشگاه را كه آرزوی بسياری از فعالان فرهنگی و علمی بود را به كمال رساند.

 

وی با اشاره به نسبت فاميلی آيت‌الله زنجانی با آيت‌الله مرعشی نجفی، مي‌افزايد: همين ارتباط با عالم جليل‌القدر، موجب شده بود تا در بحث اخلاق و عرفان نيز از محضر ايشان فيوضات فراوانی ببرد.

 

اين مقام مسئول تصريح مي‌كند: آيت‌الله عميد زنجانی شخصيتی علمی و دانشگاهی بود كه بيان شيوا و قوی در سخنان خويش داشت.

 

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان نيز در پي درگذشت آيت‌الله عميد زنجاني با اشاره به جايگاه علمي بسيار بالاي اين عالم فقيد، مي‌گويد: فوت ايشان مصيبت عظيمي براي مردم و همچنين حوزه مي‌باشد.

 

علي سهندي، خاطر نشان مي‌كند: آيت‌الله عميد زنجاني ستاره درخشاني بود كه مسير تاريك دانشجويان فقه و حقوق را روشنايي مي‌بخشيد و درخشش وي به شكل آثار مكتوب در تاريخ باقي خواهد ماند و بايد عنوان كرد كه اين عالم شيعي زنده است تا فقه و فقاهت زنده است.

 

وي با بيان اينكه زنجان منطقه عالم پروري به‌شمار مي‌آيد، خاطرنشان مي‌كند: آيت‌الله عميد زنجاني  يكي از اين عالمان به شمار مي‌آيد كه دانشجويان همواره از علم ايشان بهره‌ مي‌بردند و با مرگ ايشان مي‌توان ادعا كرد كه بخش بزرگي از طالبان علم در حوزه حقوق و فقه از محروم ايشان محروم خواهند ماند.

 

رئیس دانشگاه زنجان نيز با اشاره به جايگاه علمي اين عالم  جليل‌القدر مي‌گويد: در طول حضور آيت‌‌الله عميد زنجاني  در سمت رياست دانشگاه تهران به اذعان بسياري از اساتيد بهترين شرايط در اين مجموعه آموزشي بزرگ حاكم بوده است.

 

محسن افشارچي، تصريح مي‌كند: تاثير حضور چنين شخصيتي در رده‌هاي بالاي علمي كشور، براي پرورش نخبگان  و تبلور علمي آنان بسيار موثر است و بايد در زمان حيات چنين افرادي از علم و شخصيت آنان بهره برد.

 

يكي از بستگان رئيس سابق دانشگاه زنجان نيز در رابطه با شخصيت اين عالم شيعي، اظهار مي‌كند: ايشان در خانواده‌اي مذهبي به دنيا آمده و از همان دوران كودكي نيز با توجه به علاقه شخصي به امور مذهبي پرداخته و وارد حوزه شدند و به تحصيل علوم مختلف پرداخت.

 

امام جمعه موقت زنجان نيز با اشاره به اين‌كه مباحث اخلاقی آيت‌الله عميد زنجانی سرآمد بود، مي‌افزايد: خدمات فرهنگی و علمی ايشان در حوزه و دانشگاه بر كسی پوشيده نيست ولی بايد در زمان حيات وی از حضور معنوی و شخصيت علمی آيت‌الله عميد زنجانی بيش از اين بهره می‌برديم.

 

حجت‌الاسلام فرجی با بيان اینكه عمر علمی آيت‌الله زنجانی بسيار پر بركت بود، ياد‌آور مي‌شود: وی در نگارش كتب علمی و دينی خود، فردی بی‌نظير بود.

 

وی، بهره‌مندی از آثار علمی و فرهنگی آيت‌الله عميد زنجانی را مهم ارزيابی كرده و مي‌گويد: بايد با بهره‌مندی از آثار فضلائی همچون آيت‌الله زنجانی و تبعيت از ايشان، بتوانيم خدمتگذار نظام و كشورمان باشيم.

 

مسئول دفتر نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه زنجان، خاطرنشان مي‌كند: بايد وجود گوهرهای گرانبهائی همچون آيت‌الله عميد زنجانی را ارج نهيم و راه آنان را به جوانان بشناسانيم.

 

گفتني است، ايشان تاليفات فراواني نيز در حوزه حقوق داشته‌اند به طوريكه  40 كتاب از ايشان چاپ شده است. كتاب حقوق اساسي ايران وي در سال 85 به چاپ رسيد.

 

در همين سال كتاب‌هاي فقه سياسی: جلد ششم، فقه سياسي جلد هفتم "مباني حقوق عمومي در اسلام" نيز از نوشته‌هاي ا-يشان به چاپ رسيد.

 

همچنين كتاب‌هاي با عناوين مباني انديشه سياسي اسلام، فقه سياسي (جلد هفتم) "مباني حقوق عمومي در اسلام" ، فقه سياسي جلد دهم " انديشه سياسي در كشورهاي اسلامي"،  فقه سياسي جلد نهم "قواعد فقه سياسي (مصلحت)"، فقه سياسی" جلد چهارم اقتصاد سیاسی"، فقه سياسي جلد پنجم "قواعد حاكم بر مخاصمات مسلحانه" جلد هشتم "تحول مبانی اندیشه سیاسی در فقه شیعه"، درامدی بر فقه سیاسی"كلیات حقوق اساسی"  نيز از آيت‌الله عميد زنجاني به چاپ رسيده و هم‌اكنون بسياري از اين كتب در دانشگاه‌هاي كشور تدريس مي‌شود.

 

حاصل 74 زندگي پربركت اين روحاني عالي‌قدر زنجاني چاپ تعدادي مقالات در مجلات داخلي و خارجي است به‌طوريكه  مقالات "روش‌شناسي در مطالعات سياسي اسلام",روش شناسي در تحقيقات فقه سياسي، "قانون گذاري در نظام جمهوري اسلامي ايران",آسيب ها و باسته ها،"طرح چشم انداز راه امام خميني - گذشته حال و چالش‌هاي پيشرو"،"فرجام تاريخ از ديدگاه قرآن"، "حقوق اسلامي و ميثاق‌هاي ژنو"، "شان ذاتي انسان بعد از مرگ(حقوق انسان قبل و بعد از مرگ)" و "ديدگاه جديدي از مذهب در سكناي تنازع بر روي منابع طبيعي" از ايشان در اين نشريات چاپ و ارائه مشده است.

 

لازم به ذكر است، بنا به گفته رئيس شوراي هماهنگي و تبليغات اسلامي استان زنجان مراسم گرامي‌داشت آيت‌الله عميد زنجاني  روز 5 شنبه از ساعت 14 در مسجد جامع شهر زنجان برگزار خواهد شد.

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 20:42 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 20:27 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
مسجد شجره یکی از مساجد مهم خارج مدینه است که کسانی که قصد ورود به مکّه معظمه و بیت الله الحرام را دارند چه ساکن و چه مسافر باشند، بدون احرام بستن حق ورود به این شهر را ندارند.

shabestan.ir: مسجد شجره از مساجد تاریخی و بسیار مهم مدینه است که در منطقۀ «ذوالحلیفه» یا «آبارعلی» در فاصله ده کیلومتری جنوب غربی مسجدالنبی در مسیر مکه قرار دارد که اکنون با گسترش شهر، این مسافت کمتر شده است. وجه تسمیه آن به شجره نیز این است که پیامبر اکرم در جریان سفر سال هشتم هجرت که منتهی به امضای معاهده حدیبیه شد.
در این مکان، کنار درختی (شجره) به نام ‹‹سَمَره›› فرود آمده و احرام بستند. همین طور در سال هفتم جهت عمرة القضاء و نیز درسال دهم براى حجه الوداع در این مسجد احرام پوشید. طبعا اهمیت این مکان از لحاظ دینی مسلم و به دلیل استفاده دائم مردم از آن، مورد توجه بوده است و اکنون نیز حاجیان ایرانى که پیش از اعمال عمره به مدینه مى‏روند در مسجد شجره احرام مى‏بندند. در واقع کسانی که قصد ورود به مکه معظمه و بیت الله الحرام را دارند چه ساکن و چه مسافر باشند، بدون بستن احرام حق ورود به این شهر را ندارند. به نقاطی که حجاج در آن محرم می شوند، میقات گویند که به تناسب مسیر ورود حجاج، شش میقات وجود دارد و مسجد شجره یکی از آن هاست.
مسجد شجره یکی از مساجد بسیار مهم خارج از مدینه بوده و به عنوان یکی از میقات ها و مساجد احرام از اهمیت بسزایی برخوردار است. کسانی که قصد ورود به مکه معظمه و بیت الله الحرام را دارند چه ساکن و چه مسافر باشند، بدون بستن احرام حق ورود به این شهر را ندارند. نقاطی که حجاج در آن محرم می شوند، میقات گویند. به تناسب مسیر ورود حجاج، شش میقات وجود دارد و مسجد شجره یکی از آنهاست.

پیامبر اکرم نیز در سه سفر عمره و یک سفر حج تمتع در این میقات محرم شدند:
1- در سال صلح حدیبیه که موفق به انجام عمره نشدند (ششم هجری)
2- عمره ناشَدَه (سال هفتم هجری)
3- فتح مکه (سال هشتم)
4- حجة الوداع (سال دهم هجری)
«زین الدین الاستدار» در سال 961 هـ. ق بنای مسجد را بازسازی کرد و اطراف آن دیواری بزرگ کشید که تا پایان دوره عثمانی همچنان پا برجا بود. وی مأذنه گوشه شمال غربی آن را نیز بازسازی نمود و سبب این که مکان محراب اصلی مشخص نبود، محراب دیگری در وسط دیوار قبله قرار داد که شاید مکان اصلی محراب باشد. همچنین پله هایی نیز در سه جهت برای مسجد ساخت تا از ورود چهارپایان به داخل جلوگیری شود.
اگرچه این مسجد در قرن هشتم دچار خرابى شد، اما همچنان مورد استفاده بوده است. گویا در بناى اولیه، شبستان و صحن داشته، اما در قرون هشتم و نهم تنها دیوارى گرد آن بوده است. مسجد شجره دردوره عثمانى در سال 1058 قمرى، به دست‏ یکى از هندیان مسلمان بازسازى و مناره‏اى براى آن ساخته شد.
طول این مسجد از جنوب تا شمال 25 متر از شرق به غرب نیز به همین مقدار بوده است. در سال های اخیر در دوران سعودی این مسجد به طرز بسیار زیبایی بازسازی شده مساحت آن به 88000 متر مربع رسیده است.
هم اکنون این مسجد که در راه مدینه به مکه و در فاصله هشت کیلومترى از عنبریه قرار دارد از زیباترین بناهاى مذهبى مدینه پس از مسجد النبى محسوب می شود. این مکان مقدس در سال‏هاى پیش بسیار محقر و خالى از نظافت بود. اما در نوسازى اخیر (از 1366 به بعد) بر مساحت آن افزوده‏اند؛ چنان که امروز مساحت مسجد حدود 26 هزار متر مربع است.(1) در بیرون مسجد بیش از پانصد دوش حمام و بیش از سیصد و پنجاه عدد دستشویى ساخته شده است. بنای امروزه مسجد شجره که از شکوه و زیبایی بسیاری برخوردار است در سال 1409ق به پایان رسیده، 88000 متر مربع وسعت و گنجایش 5000 نفر نمازگزار را دارد و منارۀ زیبایی به ارتفاع 64 متر آن را زینت داده است.

نام های دیگر مسجد شجره:
مسجد شجره عناوین دیگری نیز دارد:
مسجد اِحرام: به سبب آن که حاجیان برای تشرف به حج در این مسجد احرام می بندند.
مسجد ذوالحُلیفه: حُلَیفه نام آبی بین « بنی جشم بن بکر» از قبیله هوازن و « بنی خفاجه العقیلین» بوده که رسول خدا دوست داشت برای بستن احرام کنار درختی در این محل فرود آید.
ابیار علی علیه السلام: بنا به روایتى از حضرت صادق این ناحیه به اقطاع، به امام على واگذار گردید. به همین جهت، چاه هاى آن نیزکه متعلق به آن حضرت بوده به نام ابیار على شناخته شده است. (ابیار اسم جمع بئر یعنی چاه است.)

 

مسجد شجره به نام های دیگر نیز مشهور است:
مسجد اِحرام: به سبب آنکه حاجیان برای تشرف به حج در این مسجد احرام می بندند، به ‹‹مسجدالاِحرام›› معروف شده است.
مسجد ذوالحُلیفه: حُلَیفه نام آبی بین ‹‹بنی جشم بن بکر›› از قبیله هوازن و بنی خفاجه العقیلین›› بوده که رسول خدا دوست داشت برای بستن احرام کنار درختی دراین محل فرود آید.
ابیار علی (ع): از آن جهت به آن ابیار علی گفته اند که حضرت علی (ع) برای آبیاری نخلستانها، چاههای فراوانی در این منطقه حفر کرده و ابیار نیز اسم جمع بئر یعنی چاه است.
پیامبر اکرم(ص) پس از اقامت دو رکعت نماز در مسجد شجره، احرام بسته و می فرمود: ‹‹ لبیک،اللهم لبیک، لبیک لا شریک لک لبیک، ان الحمد و النعمة لک و الملک، لاشریک لک لبیک››.

روایت شده، که رسول خدا نخستین بار، هنگام انجام حج، زیر درختی در این مکان فرود آمد که در سالهای بعد در آن محل مسجدی ساخته شد.
در واقع مسجد شجره کمى بالاتر از مسجد جن و در تقاطع شارع مسجد الحرام و شارع نونه است که یاد معجزه اى از پیامبر (ص) در صدر اسلام ساخته شده و نام مسجد شجره بر خود گرفته است. به روایات فاکهى ، درا ین مکان درختى به نبوت و پیامبر آن حضرت شهادت داد.
مسجد مذکور که نمایى بسیار محقر و ساده دارد. بسیار کوچک بوده و بخشى از حیاط آن را به شبستان افزوده اند. این مسجد در سمت چپ تقاطع یاد شده به سوى مسجدالحرام قرار دارد و بر تابلوهاى آن نامى جز شماره مسجد دیده نمى شود.شایان گفتن است این مسجد شجره یا احرام در بین راه مدینه و مکه هم نام است .

آن حضرت در این مسجد به سمت ستون وسط نماز می خوانده است و این همان مکان درختی بود که ایشان قبلاً کنار آن نماز می گذارده است.

‹‹زین الدین الاستدار›› در سال 961 ه. ق بنای مسجد را باز سازی و اطراف آن دیواری بزرگ کشید که تا پایان دوره عثمانی همچنان پا برجا بود. وی مأذنه گوشه شمال غربی آن را نیز بازسازی کرد و سبب اینکه مکان محراب اصلی مشخص نبود، محراب دیگری در وسط دیوار قبله قرار داد که شاید مکان اصلی محراب باشد. وی پله هایی نیز در سه جهت برای مسجد ساخت تا از ورود چهارپایان به داخل جلوگیری شود.

طول این مسجد از جنوب تا شمال 25 متر از شرق به غرب نیز به همین مقدار بوده است. در سالهای اخیر در دوران سعودی این مسجد به طرز بسیار زیبایی بازسازی شده مساحت آن به 88000 متر مربع رسیده است.

این مسجد در قسمت اعلاى مکه در پشت دار منارة البیضا، در کنار کوه و در برابر حجون و مقابل مسجد الحرس(مسجد الجن)است. در آنجا درختى بوده که رسول ‏خدا (ص) آن را صدا کرده و درخت نزد آن حضرت آمده است. وى سپس پنج روایت درباره این معجزه پیامبر (ص) در محل مسجد مزبور نقل کرده است.

در یکى از این روایات آمده است که حضرت رکانة بن عبد یزید بن هاشم را به اسلام دعوت کرد. او گفت: ایمان نخواهم آورد تا درخت را صدا کنى و او نزد تو آید. حضرت روى به درخت کرده فرمودند: به اذن خداوند نزد من آى! و درخت نزد آن حضرت آمد.

منابع:
1. سامعی، احمد، راهنمای زائران مکه و مدینه، ص 348.
2. جعفریان، رسول، آثار اسلامی مکه و مدینه، ص 409-401.

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 20:20 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین عمید زنجانی را تسلیت گفتند. متن پیام به این شرح است:

بسمه‌تعالی
با تأسف خبر درگذشت عالم فرزانه جناب حجة‌الاسلام‌ والمسلمین آقای حاج شیخ عباسعلی عمید زنجانی رحمة‌الله‌علیه را دریافت كردم. ایشان از دانشوران موفق و پرتلاشی بودند كه تألیفات و افاضات باارزش و عالمانه‌ئی از خود باقی گذاشته و منشأ خدمات فكری در دانشگاه و در میان نخبگان و عموم مردم بوده‌اند. اینجانب درگذشت این روحانی بزرگوار را به همسر محترمه و فرزندان گرامی و دیگر بازماندگان و بیت مرحوم آیةالله مرعشی نجفی رضوان‌الله‌علیه و به شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت میگویم و رحمت و مغفرت الهی را برای آن مرحوم مسألت میكنم.
سید علی خامنه‌ای
1390/8/9
 

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:57 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
همه روزه در قبرستان بقیع بعداز نماز صبح گشوده می شود و فقط مردان اجازه ورود دارند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:56 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

وى ادامه داد: «اين جوانان همچون حسين(ع) و ياران وى هستند كه نه براى دنيا بلكه براى رضاى خداوند در كربلا قيام كردند.اكنون قيام خالد و يارانش قيامى حسينى محسوب مى‏ شود كه براى دفاع از شرف اسلام و براى رضاى خداوند صورت گرفته است
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، روز 14 مهر 1360 ، خالد اسلامبولی و سه همرزمش ، دست به اعدام « انور سادات »رییس جمهور خائن مصر ، زدند. این مجاهدان ، بلافاصله پس از اعدام فرعون مصر دستگیر شده و مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفتند و چند ماه بعد ، در بی دادگاه رژیم «مبارک» مورد محاکمه قرار گرفتند.
نظر به تحرکات اخیر بعضی جریان های سیاسی در کشور برای لکه دار کردن ساحت شهید خالد اسلامبولی و یارانش و زیر سوال بردن عملیات قهرمانانه آنان که موجب سرفرازی امت اسلام گردید، گروه جهاد و مقاومت مشرق ، اقدام به انتشار مستنداتی از عملیات و محاکمه ی این شهیدان نموده است.
آن چه خواهید خواند ، متن دفاعیات آقای عبدالحليم رمضان ، وکیل مدافع شهید خالد اسلامبولی و همرزمانش در اولین جلسه بی دادگاه نظامی رژیم «مبارک» است :

پس از دفاعیات شخص سروان خالد اسلامبولی از خود (که متن کامل آن در مشرق منتشر گردید )، عبدالحليم رمضان - ضمن دفاعى محكم و جانانه از متهمان - اظهار داشت:
«من جز براى رضاى خداوند به اين دادگاه نيامده‏ام و به دفاع از اين جوانان افتخار مى‏كنم؛ چون توانستند شرف ملت مصر را باز گردانند و كودتاى خيانت ‏بار سادات را - كه تار و پود مصر را از هم گسست - در هم بشكند.»
 وى ادامه داد: «اين جوانان همچون حسين(ع) و ياران وى هستند كه نه براى دنيا بلكه براى رضاى خداوند در كربلا قيام كردند.
اكنون قيام خالد و يارانش قيامى حسينى محسوب مى‏ شود كه براى دفاع از شرف اسلام، اعراب و شرافت انسانى و براى رضاى خداوند صورت گرفته است و كار بزرگ آن ها دل‏ هاى تاريك شده ملت مصر را روشنى بخشيد.
سادات خودش را آخرين فرعون مصر مى‏ دانست و به همين سبب جوانانى كه وى را به جرم فرعون بودن كشته‏اند، گناهى ندارند و جرمى مرتكب نشده‏اند؛ زيرا مقتول خود به جرم خويش اعتراف كرده است.»
او سپس در ادامه سخنانش يادآور شد: «سادات كه فرعون مصر شده بود، با وجود تمامى فقر و تهيدستى تحميل شده بر مردم، هزينه‏ هاى شخصى بسيار هنگفتى را بر بيت‏المال تحميل مى‏كرد... او خود را به صهيونيست‏ها و دشمنان اسلام فروخته بود؛ بنابراين قاتلان او را بايد «شرفا» خواند و نه متهمان... به علاوه، از اين نكته كه هر كسى در بين امت اسلام فتنه برپا كند، واجب‏القتل است، مى‏توان دريافت كه توطئه سادات عليه ملت مسلمان ليبى گوياى واجب‏القتل بودن وى بوده است...»
زمانى كه رمضان، خالد و يارانش را به امام حسين(ع) و شهداى كربلا تشبيه كرد، تمامى آنها مى‏گريستند و با فرياد «الله اكبر» سخنان وى را تأييد مى‏كردند.
رمضان افزود: «آنچه خالد و دوستانش انجام دادند، ترور نبود، بلكه قصاص مردى بود كه به جنگ با خدا برخاسته بود. تمامى جهان شهادت مى‏دهند كه وى خود را خدا مى‏دانست و به حواريون و ياران خود در مجلس خلق وحى مى‏كرد كه وى را ششمين خليفه راشدين بنامند و پس از آن هم ادعاى نبوت كرد! او با پيامبر خدا(ص) به محاربه برخاست؛ چرا كه يكى از معجزات پيامبر(ص) اسراء از مسجدالحرام به مسجدالاقصى بود و سادات نيز در زمان سفر شوم خود به جهت انعقاد قرارداد صلح، ادعاى اسراء از قصر الحرام (قصر خود واقع در جيزه) به مسجدالاقصى را داشت.
از عهد خداوند با بندگانش را انكار كرد و آن چه را كه خداوند حرام ساخته بود، براى خود حلال نمود. سادات انسان را به حيوان تشبيه ساخت و علماى مسلمان را به سگ توصيف كرد.»

شادی روح شهیدانِ عملیات اعدام فرعون مصر صلوات
شهیدان : ستوان يکم خالد احمد شوقي الاسلامبولي، عبدالحميد عبدالسلام عبدالعال، عطا طايل حميده رحيل، حسين عباس محمد[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:44 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
حضور سرهنگ قذافي در مراسم‌هاي رسمي جهان با يونيفرم‌ها و تيپ‌هاي عجيب و غريب.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:42 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
چه بسیار نماز ها که به هنگام دویدن در میدان عملیات خوانده شد و چه بسیار نماز ها که با لباس هایی غرق خون و با تیمم اقامه گردید. وقتی معتقد باشی که جنگ و جهاد برای برپا داشتن همین 17 رکعت نماز است ، باید هم چنین باشد
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، بدون شک ، اقامه ی فریضه نماز در جبهه های دفاع مقدس ، از اصلی ترین دغدغه های رزمندگان ایرانی بود.چه بسیار نمازها که به هنگام دویدن در میدان عملیات خوانده شد و چه بسیار نماز ها که با لباس هایی غرق خون و با تیمم اقامه گردید. وقتی معتقد باشی که جنگ و جهاد برای برپا داشتن همین 17 رکعت نماز است ، باید هم چنین باشد. و به جرات می توان گفت که پس از صدر اسلام ، جبهه جنگ ایران و عراق ، تنها معرکه نظامی در طول تاریخ بود که نماز در آن حرف اول را می زد و ارزش این ویژگی را تنها اهل نماز می دانند و بس.
عکسی که می بینید ، دو رزمنده بسیجی از لشکر ده سیدالشهدا(صلوات الله علیه)را بر آیینه تاریخ ثبت کرده است که در سنگری حفره روباهی که فاقد فضای کافی حتی برای نشستن دو نفر است ، در حال اقامه نماز هستند. این تصویر در محور شلمچه و در هنگامه نبرد کربلای 5 گرفته شده است.
راستی دو رکعت نماز در چنین وضعی ، با چند رکعت نماز ما و شما برابری می کند؟
خداوندا ! ما را با اهل نماز محشور فرما

[ دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 19:39 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
یک روز به درمانگاه رفتم و دستم را به دکتر نشان دادم. یک عکس از دستم گرفتند و زخمم را شست و شو دادند. یک روز هم به خانه محمد تیموری ـ همان رفیق با مرام قدیم که وصفش رو گفتم ـ رفتم. مجلسی بود که من هم با جمعی از رزمنده‌ها در آن شرکت کردم. آنجا حاج حسن آقای خمینی را دیدم و جریان کف زدن را برایشان گفتم و...
سرويس دفاع مقدس «تابناک» ـ صبح اول وقت، یک نفر صدایم زد. رفتم بیرون دیدم یک طلبه است؛ با عبا و عمامه. گفت: «شما مسئول گردانی؟» گفتم: «نه، حاج اصغر مسئول گردانه». اصغر گفت: «نه، خود آقا مسئوله گردانه». طلبه گفت: «بالاخره کی مسئوله؟» گفتم: «امر کن؛ ما با هم هستیم. هر دو مسئول گردانیم». گفت که: «شما دیشب اینجا بودی؟ دیدی این گردان رقاصی می‌کرد؟».

اصغر گفت: «سر دسته این رقاص‌ها خوده این آقاست!» طلبه گفت: این کار شما اشکال شرعی داره». گفتم: «هیچ اشکالی نداره ما فقط دست زدیم و شعر خواندیم در مدح ائمه اطهار». گفت: «شما یک دلیل بیار که اشکال نداره». گفتم: «چرا من دلیل بیارم؟ تو شکایت داری. اینجا زمین من، گردان من، تو دلیل بیار که اشکال داره؟» گفت: «من می‌گم اشکال داره.» من یک دفعه قاتی کردم. گفتم: «اصلا درست هست یا نیست. به شما چه مربوطه؟ اگر یکدفعه دیگه پات رو بذاری اینجا، به مولا قسم...» طلبه شاکی شد. عصبانی راهش را گرفت و رفت. البته نیتش خیر بود و قصد ارشاد داشت.

صبح روز بعد، محمد الله صفت مثل قبل ایثار کرد و بالای سر گردان ماند. بنده به اتفاق حسین سازور و اصغر به تهران برگشتم. محمد الله صفت قبلا تکاور بود، دوره آموزش نظامی را قبل از انقلاب دیده و کارش را خوب بلد بود.

می‌خواستیم به دیدار محمود برویم. ساعت 12 شب به تهران رسیدیم. اوایل اسفند و هوا کاملا سرد بود. تو کوچه‌ها برف نشسته بود. اصغر را تا خیابان بیستم و دم در خانه‌اش رساندم. حسین مرا هم به خانه رساند ورفت. دیدم چراغ خانه خاموش است. در نزدم فکر کردم خواب باشند. یک ریگ برداشتم و زدم به شیشه پنجره. فاطمه خانم آمد و در را باز کرد.

فردا مادر اصغر را تو مسجد توفیق دیدم. گفت: آقا سید چرا اصغرم رو دم در گذاشتید و رفتید؟‍! دم اذان صبح آمدم نماز بخوانم، دیدم از دم در صدا میاد. در رو باز کردم، دیدم اصغر روی پله نشسته. بغلش کردم، دیدم داره یخ می‌زنه. آوردمش پای بخاری. گفتم: ننه کجا بودی؟ چرا در نزدی؟ گفت: نصف شب با آقا سید اومدم. دیدم شما خواب هستید. در نزدم. صبر کردم تا وقت نماز که بیدار شدید، در را باز کنید... اصغر این طور حرمت مادر را نگاه می‌داشت. این که گفتم یکی از هزاران بزرگواری اصغر بود؛ حرمتی که به پدر و مادرش می‌گذاشت، زبانزد بود.

یک روز به درمانگاه رفتم و دستم را به دکتر نشان دادم. یک عکس از دستم گرفتند و زخمم رو شست و شو دادند. یک روز هم به خانه محمد تیموری ـ همان رفیق با مرام قدیم که وصفش رو گفتم ـ رفتم. مجلسی بود که من هم با جمعی از رزمنده‌ها در آن شرکت کردم. آنجا حاج حسن آقای خمینی را دیدم و جریان کف زدن را برایشان گفتم و از ایشان خواستم از حضرت امام تکلیف را بپرسد. ایشان پرسید و حضرت امام در پاسخ به پرسش من فرمود:

با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی
تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی

به این دوستان بگویید اگر در خانه اهل بیت رو زدید مرا هم دعا کند.

****

به گزارش «تابناک»، متن بالا از كتاب «كوچه نقاش‌ها» مجموعه خاطرات سيد ابوالفضل کاظمی است كه توسط راحله صبوري به رشته تحرير درآمده و حوزه هنري در سال 1389 آن را چاپ و منتشر كرده است.

کاظمی متولد کوچه نقاش‌ها در محله گارد ماشین دودی بین خیابان صفاری و خیابان خراسان تهران است. او به دلیل علاقه‌اش به این محله و کوچه نام کتاب را «کوچه نقاش‌ها» گذاشته است.
کتاب حاصل سه ماه مصاحبه صبوری با کاظمی است. کاظمی فرمانده گردان بسیجی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) بوده وی در طول جنگ در چندین عملیات به صورت نیروی آزاد شرکت داشته و در عملیات کربلای 5 و 8 فرمانده گردان عملیاتی میثم بوده. ایشان بارها در عملیات گوناگون آماج تیر و ترکش دشمن قرار گرفته و دچار محرومیت‌های سخت و جانفرسا شده است.

خاطره بالا از اين كتاب برگزیده شده است.

[ یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:22 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
ملانصرالدین را یکی از حکمای طنزپرداز و شوخ‌طبع در تاریخ جهان لقب داده‌اند. چرا که در میان ملت‌ها کمتر نماد بذله‌گویی و شوخ‌طبعی با ملانصرالدین قابل مقایسه است. با آنکه این شخصیت را هر ملتی به نامی می‌خواند و عنوان و لقب متفاوتی به او می‌دهد، اما در همه آنها شخصیت فرزانه او در هیات یک روستایی ساده و خوش سیما تصویر می‌گردد که سخنان ساده و شیرین و در عین حال حکیمانه‌اش به دل‌ها می‌نشیند.
ملانصرالدین کیست و در چه زمانی می‌زیسته است، چگونه شخصیتی بوده و اساساً چنین شخصی وجود حقیقی داشته است یا ساخته و پرداخته ذهن ملت‌هاست. اینها سوالاتی است که ذهن بسیاری از مردم، چه عادی و چه کارشناسان و فولکولورشناسان در سرتاسر دنیا را به خود مشغول داشته است.


به گزارش تازه، در روایت‌های عامیانه ترکی، زمانی او را هم عصر تیمور لنگ دانسته‌اند و حتی بنا بر همین روایات ملاقاتی هم بین ملانصرالدین و آن سفاک صورت پذیرفته بوده است. یا اینکه در سده دهم میلادی او را با حسین ابن منصور حلاج، که در بغداد بر دار شد دیده‌اند و یا گفته شده است که در اوایل سده پانزده میلادی او با سید عمادالدین نسیمی شاعر، که در حلب پوست او کنده شد، حشر و نشر داشته است. به هرحال ملانصرالدین را یکی از حکمای طنز و شوخ‌طبعی در تاریخ جهان لقب داده‌اند. چرا که در میان ملت‌ها کمتر نماد بذله‌گویی و شوخ‌طبعی با ملانصرالدین قابل مقایسه است. لطیفه‌های او، افزون برکشورهای اسلامی، در پهنه وسیعی از جهان، از آلمان گرفته تا ژاپن زبانزد ملت هاست. با آنکه این شخصیت را هر ملتی به نامی می‌خواند و عنوان و لقب متفاوتی به او می‌دهد، اما در همه آنها شخصیت فرزانه او در هیات یک روستایی ساده و خوش سیما تصویر می‌گردد که سخنان ساده و شیرین و در عین حال حکیمانه‌اش به دل‌ها می‌نشیند و از همین رو همه این ملت‌ها او را بومی و از آن خود می‌دانند و او را به نام‌های متعددی می خوانند.


در ازبکستان «خوجا نصرالدین» را با شال پهن و قبای راه راه و عرق چین، به شکل روحانیان آن منطقه نشان می‌دهند. در تصاویر مصری و عموماً عربی، ملا را با ریش و عمامه و قبای بلند تا قوزک پا، که هیچ نشانی از شوخی و شوخ طبعی در آن دیده نمی‌شود ترسیم می‌کنند. در ایران، هم در تصاویر عامیانه‌ای که از ملانصرالدین در دست است و هم در آثار فردریک تالبرگ، که لطیفه‌های او را مصور کرده است، این روحانی رند و فرزانه با رعایت معیارهای جامعه ایرانی بدون عبا و عمامه و بیشتر به شکل روستاییان سنتی ایرانی ترسیم شده است. هم اکنون درشهر «آقشهر» یا «آک شیر» از توابع قونیه ترکیه قبری وجود دارد که منتسب به این شخصیت تاریخی است و تاریخ مندرج بر آن وفات ملا را 683 هجری نشان می دهد. ملانصرالدین را به نام های متعددی می نامند. از جوحه، جوحا، جحی، سید جوحا، جیوفا، جهان، خوجه نصرالدین، نصرالدین حوجا و ملانصرالدین گرفته تا آرتین (در ارمنستان)، اویلن سیپیکل (در آلمان) و مکینتاش (در اسکاتلند). اما در همۀ این اسامی مفهوم واژۀ ملا، به معنای شخص درس خوانده و با سواد مستتر است. در زبان ترکی «حوجا «هم به به معنای استاد و معلم دانشگاه به کار می رود و هم در محاوره «حوجام» (استاد من) عنوان احترام آمیزی است که به شخص با سواد خطاب می شود.


به باور فولکلور شناسان غربی، بعد از فرو پاشی حکومت سلجوقیان بر اثر جنگ های صلیبی و متعاقب آن حمله مغول و بروز ناآرامی های اجتماعی در آسیای غربی، قرن سیزدهم میلادی اهمیت ویژه ای در تاریخ منطقه دارد. اهمیت این قرن در آن است که ما در این سده با سه چهرۀ برجستۀ در این بخش از جهان  رو برو می شویم. نخست، جلال الدین مولوی است که با سبک و شیوۀ عارفانۀ قصه سرائی اش مرشد و مراد طبقۀ ممتاز و تحصیل کردۀ منطقۀ وسیعی از آسیای غربی، به مرکزیت ایران  تا آسیای مرکزی است. دوم، یونس امره شاعر پر آوازۀ آسیای صغیر است که در قالب و محتوای آثارش  نقطۀ مقابل مولوی است. او همان مضامین مولوی را به جای زبان فاخر فارسی، که تنها طبقه ای خاص آن را در می یافتند، به زبان ترکی ساده بیان می کرد که برای توده های وسیع مردم قابل فهم بود و از آن لذت می بردند. چهرۀ سوم از آن ملانصرالدین است در هیأت یک روحانی روستائی  بذله گو که  برای تلخ ترین مسائل زندگی هم  راه حل های شیرین و شوخ طبعانه و حکمت آمیز در آستین داشت.

در منابع ایرانی، به نوشته محمد جعفر محجوب «...از نخستین سال های رواج فن چاپ در ایران رساله ها و نمونه های متعدد از لطایف ملانصرالدین با حجم های مختلف به طبع رسیده  و تقریباً در تمام آن ها، که از روی نسخه های خطی فارسی چاپ شده، قهرمان اصلی داستان ها جحا (یا جحی) نامیده شده است...» دائرة المعارف فارسی ملانصرالدین را چنین توصیف کرده است: مرد ظریف ساده لوح بذله گوی معروف، که احوال او با افسانه ها آمیخته است، و حکایات و امثال و نوادر بسیار در افواه بدو منسوب شده است. احمد مجاهد در مقدمۀ تحقیق و  تألیف جامع خود به نام «جوحی»، می نویسد «نخستین چاپ کتاب ملانصرالدین، به نام «نوادر الخوجه نصرالدین افندی الرومی المشهور به حجا» به عربی، در سال ۱۲۷۸هجرى ق-۱۸۶۰م، در مصر که در آن زمان تحت متصرفات دولت عثمانی بود انجام پذیرفته است.» در مقدمۀ اولین نشر لطیفه های  ملانصرالدین از سوی «محمد رمضانی دارندۀ کلالۀ خاور» از قلم مؤلف و ناشر آن می خوانیم: «...این بنده در نتیجۀ چند ماه تفحص در کتب مختلف فارسی قدیم و جدید و  نسخ ترکی و عربی آن قریب ششصد لطیفه و حکایت از ملا گرد آورده... و منتشر کردم.»
طبعاً تصویرگران و کاریکاتوریست های ترک بیش از دیگران به ملانصرالدین پرداخته و صورت و سیرت او را در آثار خود منعکس کرده اند. در آثار تصویری ترک ها ملانصرالدین معمولاً به شکل روحانیان روستائی آناتولی مرکزی، با ریش سفید و عمامه و پوستین و شلوار گشاد، در حالی که وارونه سوار خر است نشان داده می شود. اما با همۀ تطویلی که این نوشته پیدا کرده است، نمی توان از یک نمونۀ استثنائی از چهرۀ ملانصرالدین یاد نکرد و گذشت. و آن، چهره ای است که دو هفته نامۀ «ملانصرالدین» چاپ تفلیس عرضه کرده است. نماد اين نشريه كه روحانى روستائى متين و موقرى است همواره در كاريكاتورهاى صفحه اول نشري حضور دارد و حكيمانه ناظر مسائل مضحكى است كه در آن كاريكارتورها مطرح مى شود و باعث خنده خوانندگان مى گردد. جليل محمد قليزاده، طنزپرداز تواناى آذربايجان و ناشر «ملانصرالدين» از قول ملا و خطاب به خوانندگانش مى گويد: «اى برادران مسلمان من! اگر مى خواهيد بدانيد كه شما به كه مى خنديد، آئينه به دست بگيريد و جمال مبارك خود را در آن تماشاكنيد.»[ یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:20 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
به راستی، چگونه می‌توان لبخندهای نوجوانانی را که در شبی تاریک از موج‌های سهمگین اروندرود گذشتند و به سنگرهای بتونی بعثیون در ساحل فاو حمله کردند و پیروزی دیگری برای رزمندگان آفریدند، فراموش کرد؟ و چگونه می‌توان به فتح قله‌های سربلند کردستان در اوج سرما و یخبندان بی اعتنا بود؟ فراموشی و کم اعتنایی به آن همه ایمان و وفاداری، گناهی است نابخشودنی که باید از آن به خدا پناه برد.
سرویس دفاع مقدس ـ هشتم آبان، سالروز شهادت نوجوان بسیجی محمد حسین فهمیده به عنوان روز بسیج دانش‌آموزی نامیده شده تا یاد و خاطره 36 هزار دانش‌آموز شهید دفاع مقدس زنده بماند.

به گزارش «تابناک»، در میان «داوطلبان» عرصه دفاع از کشور در هشت سال جنگ تحمیلی، دانش‌آموزان بیشترین نمود را داشتند و توانستند با فداکاری‌های خود، نام خویش را در کنار مردان بزرگ این دیار قهرمان‌پرور ثبت کنند.

هنوز فراموش نکرده‌ایم، با آغاز تهاجم ارتش بعث عراق به سرزمینمان، همه به پا خاستند تا از شرف، ناموس و خاک مقدس خویش و انقلاب نوپای ایران اسلامی ـ که ثمره خون ده‌ها هزار شهید و جانباز بود ـ ‌دفاع کنند؛ آن هم در برابر دشمنی که جبهه استکبار به پشتیبانی‌اش برخاسته بود.

شهید بزرگوار حسین فهمیده
مردم مسلمان آمده بودند تا بار دیگر، درسی فراموش نشدنی به متجاوز بدهند و در این میان، دانش‌آموزان با غیرت و شجاع از پشت میزهای درس ـ داوطلبانه نه به اجبار ـ برخاستند و راهی جبهه‌ها شدند. حضور این نوجوانان دلیر در میدان دفاع از میهن، تصاویری ماندگار در ذهن تاریخ ایران به یادگار گذاشت که از آن جمله، می‌توان به شهادت دلیرانه دانش‌آموز شهید محمد حسین فهمیده اشاره کرد.

حکایت حضور دانش‌آموزان بسیجی در آن سال‌ها، برگ برنده و تابلوی افتخار نسلی بود که با نفس بهشتی امام روح‌الله (ره) به جنبش آمدند. انان نونهالانی بودند که به نسیم معطر فداکاری و ایمان به ثمر نشستند. غنچه‌هایی بودند که در بهار اخلاص شکوفا شدند و نوجوانانی بودند که به برکت همسنگری با مردانی الهی جوانانی نترس و شجاع شدند. بارها دیدم که این بزرگان کوچک توانستند در اوج خون و خطر، ده‌ها تن از نیروهای ارتش متجاوز بعث را به اسارت درآورند.

حیرت جهانیان در برابر این همه انکارشدنی نبود که به چشم خود می‌دیدند، نوجوانانی که روزهای بازی و نشاطشان را در سخت‌ترین میدان‌ها می‌گذراندند؛ حماسه‌هایی بی‌نظیر آفریدند و دشمن تا بن دندان مسلح را به زبونی کشاندند. این نوجوانان جوانمرد، بدون آنکه به مادیات بیندیشند، وفاداری‌شان به ولی و امام خود را با وصیتنامه‌های سرشار از ایمان و خلوص به اثبات می‌رساندند؛ وصیتنامه‌هایی که گاهی نویسندگان آنان هنوز مویی به صورتشان روییده نشده بود، ولی از مردان بزرگ پیشی گرفته بودند تا آنجا که مراد بسیجیان حضرت امام خمینی (ره)، مطالعه این وصیتنامه‌ها را سفارش کردند.

کوه‌های سر به فلک کشیده غرب و دشت‌های سوزان جنوب، هرگز آن همه فداکاری و از جان گذشتگی این عزیزان را فراموش نکرده است.

به راستی، چگونه می‌توان لبخندهای نوجوانانی را که در شبی تاریک از موج‌های سهمگین اروندرود گذشتند و به سنگرهای بتونی بعثیون در ساحل فاو حمله کردند و پیروزی دیگری برای رزمندگان آفریدند، فراموش کرد؟ و چگونه می‌توان به فتح قله‌های سربلند کردستان در اوج سرما و یخبندان بی اعتنا بود؟

فراموشی و کم اعتنایی به آن همه ایمان و وفاداری، گناهی است نابخشودنی که باید از آن به خدا پناه برد.

و... امروز بسیج دانش‌آموزی وارث آن ولایتمداری آمیخته با بصیرت و وظیفه‌شناسی است که می‌باید با بهره‌گیری از آن تجربه موفق و تاریخی، نقش خود را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ـ که برافراشتن پرچم اسلام بر فراز بام جهان است ـ ادامه دهد.

دانش‌آموزان بسیجی امروز باید بدانند که رسیدن به روزهای خوش پیروزی، در گروی جهاد علمی و تلاش همه جانبه پژوهشی است که همواره رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشته‌اند و نهادهای علمی را بدان امر فرموده‌اند.

امروز را که به نام دانش‌آموزان شهید هشت سال دفاع مقدس مزین و متبرک شده است، گرامی می‌داریم و به ارواح پاک آن بزرگ‌مردان درود می‌فرستیم.

[ یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:13 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

به گفته فرمانده قرارگاه سایبری آمريكا، حملات رو به رشد در فضاي سايبر آن را به فضاي پنجم درگيري جهاني مبدل نموده و اين امر علتي شده تا دكترين دفاعي آمريكا در فضاي سايبر تدوين گردد.
به گزارش مشرق؛ فرمانده قرارگاه سایبری آمریکا در روزهاي اخير اعلام کرد که دکترین جدیدی توسط ستاد مشترک در دست بررسی است كه قواعد مقابله در برابر حملات فضای سایبری را تعیین و وضع خواهد نمود.

ژنرال کیت الکساندر در کنفرانس انجمن امنیت سيستم‌هاي بین‌المللی در برابر خبرنگاران خاطر نشان کرد: این دکترین که به تصویب نیز رسیده است، کمک خواهد کرد تا شرایطی در نظر گرفته شود که ارتش قادر به اتخاذ حالت تهاجمی در برابر تهدیدات سایبری باشد و اقدامات ویژه‌ای را بتواند مدنظر قرار دهد.

وي در ادامه افزود: این دکترین از استراتژی وزارت دفاع برای انجام عملیات در فضای سایبری و استراتژی بین‌المللی فضای سایبری باراک اوباما پشتیباتی خواهد کرد.به محض اینکه دکترین مورد تایید قرار گیرد، فرماندهی سایبری برنامه آموزشی خود را برای کادر نظامی خود به اجرا خواهد گذاشت و این مطلب را که "چگونه در فضای سایبری می‌توانیم عملیات انجام دهیم" را مورد توجه قرار خواهد داد و برنامه آموزشی خود را براساس آن تنظیم خواهد نمود. در این میان، قوانین جنگ در خشکی و قانون جنگ مسلحانه برای فضای سایبری نیز مورد انطباق قرار می‌گیرد.
او توضیح داد که چالش فعلي این است که چگونه قوانینی که در فضای فیزیکی حکفرما هستند در فضای سایبری باید تفسیر و منطبق گردند. در حال حاضر این فضا قلمرو پنجم درگیری محسوب می‌شود.از جمله مباحثی که در وزارت دفاع تحت بررسی مي‌باشد اين است که چه چیزی، جنگ در فضای سایبری را شکل می‌دهد.

ژنرال الکساند در ادامه گفت: ایالات متحده همچنین باید مشخص سازد که چه عملی نشان دهنده واکنش متناسب و معقول در مقابل حمله سایبری است. قانون درگیری مسلحانه، مجاز به دفاع معقول و متناسب در برابر حمله فیزیکی از سوی کشور دیگر است. با بسط این قانون در فضای سایبری، هنوز مشخص نیست آیا این قانون صلاحیت دارد يك شبکه کامپیوتری را از کار بیندازد حتی اگر این شبکه توسط مهاجم سایبری مخرب به قصد تخریب تحت کنترل قرار گرفته شود.

موضوع دیگری که کماکان بدون پاسخ باقی مانده است این موضوع است که چه کسی اين صلاحیت را در اختیار خواهد داشت: اف بی آی، آژانس امنیت ملی، ارتش، ارائه دهنده خدمات اینترنتي و یا نهادی دیگر.این چیزی است که سیاست گذاران در حال حاضر باید آن را روشن سازند.

ژنرال همچنين بیان داشت که دکترین، قوانین، خط مشی و قواعد جاری مقابله، این مباحث را مورد خطاب قرار می‌دهد و مباحث دیگر نیز چگونگی آموزش دادن ارتش به کادر نظامی سایبری خود را شکل خواهند داد.فرماندهی سایبری نیروی ما را با استاندارد لازم آموزش خواهد داد و ضمانت خواهد کرد که ما این اقدامات را به صورت دقیق انجام خواهیم داد. وی بر اهمیت کسب این قابلیت برای مبارزه در مقابل آرایش روبه رشد تهدیدات سایبری بسیار خطرناک، تاکید کرد.

در پایان وی اظهار داشت: من فکر می‌کنم که دولت‌های ملی، بازیگران غیر دولتی و گروه‌های هکری در حال ایجاد ابزارهایي هستند که این ابزارها به طور فزاینده‌ای مقاوم تر و تهدیدکننده تر هستند و ما باید در مقابل این تهدیدات و ابزارها آماده باشیم.

[ یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:6 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
پاسنامه شهید صالح الحسینی/11
عکس زیر که برای نخستین بار به صورت کامل منتشر می شود ، در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران و احتمالا در اولین دفتر فرماندهی سپاه برداشته شده است. افراد حاضر در این عکس به ترتیب و از راست عبارتند از
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، گرچه در ابتدای اردیبهشت سال 1358 توسط شورای انقلاب ٰ رسما اعلام موجودیت نمود اما اولین هسته های تشکیل دهنده آن ٰ همزمان با ورود امام خمینی به میهن اسلامی شکل گرفت و پس از فراز و نشیب های فراوان ، سرانجام رسمیت یافت و به رکن رکین انقلاب اسلامی تبدیل شد. اولین فرمانده سپاه پاسداران ، یکی از انقلابیون کهنه کار به نام عباس آقازمانی بود که در میان انقلابیون به ابوشریف شهرت داشت. ابو شریف از اعضای اصلی یکی از گروه های مبارز پیش از انقلاب بود که  سوابق جدی حضور در گروه های مبارز فلسطینی را هم در کارنامه خود داشت. عکس زیر که برای نخستین بار به صورت کامل منتشر می شود ، در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران و احتمالا در اولین دفتر فرماندهی سپاه برداشته شده است. افراد حاضر در این عکس به ترتیب و از راست عبارتند از:
از راست:

احمد صادقي
شهيد سيد محمدصالح الحسيني
عباس آقا زماني (ابوشريف)
انيس نقاش

تنها یک نفر از افراد حاضر در این تصویر به شهادت رسیده است که شهید سيد محمدصالح الحسيني قائم مقامی نجفی می باشد. او در آن زمان مسئول ارتباط گیری سپاه با کشورهای عربی بود و حدود شش ماه پس از برداشته شدن این عکس ، هنگامی که از سوی سپاه برای خرید تسلیحات در لبنان به سر می برد ، به دست سازمان اطلاعات رژیم بعث عراق به شهادت رسید. مزار این شهید عزیز در قطعه 24 بهشت زهرای تهران قرار دارد.
جناب انیس نقاش ، یکی - دو ماه پس از ثبت این عکس ، در جریان تلاش برای اعدام انقلابی شاپور بختیار در پاریس ، بازداشت شد و ده سال از عمر خود را در زندان های فرانسه سپری نمود. او امروز از چهره های شناخته شده و معتبر لبنانی است که همواره به دفاع از مقاومت اسلامی می پردازد.
از جناب عباس آقازمانی موسوم به ابوشریف، سال هاست که کمتر خبری به گوش می رسد. وی در حال حاضر مقیم در کشور پاکستان است و چندی پیش نیز به همراه هیئتی از علما و شخصیت های پاکستانی ، سفری به ایران داشت.
جناب آقای احمد صادقی که فرزند آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی و داماد خانواده شهید حسینی می باشد هم امروز در تهران ساکن است. آیت الله صادقی تهرانی اخیرا در تهران درگذشت و مقام معظم رهبری پیامی به مناسبت وفات ایشان صادر فرمود. وی از علمای مبارزی بود که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت  های قابل توجهی را در لبنان در راستای نهضت اسلامی به انجام رساند و اولین نماز جمعه شیعه - سنی را در شهر مکه و در بیروت اقامه کرد.


[ یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 16:6 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 15:55 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
مدیر مسوول روزنامه کیهان در یادداشت امروز خود نوشت: اميد است صدا و سيماي كشورمان متن كامل اين دو مصاحبه کلینتون را به جاي يكي از برنامه هاي «رازبقا» پخش كند!
1-اوايل آبان ماه 1384- اكتبر 2005- خبرنگار «سي.ان.ان» كه براي تهيه گزارش و مصاحبه به كيهان آمده بود، با اشاره به حمله نظامي آمريكا به عراق و حضور همزمان نظاميان آمريكا در شرق و غرب ايران- افغانستان و عراق- نظر نگارنده را دراين باره جويا شد كه به وي گفته شد؛ «اگر آقاي جرج بوش آدم جنايتكاري نبود وظيفه خود مي دانستيم براي سلامتي و طول عمر وي دست به دعا برداريم»! و در مقابل ابراز تعجب خبرنگار سي.ان.ان كه در همان حال به دوربين دار و صدابردار براي ضبط دقيق صوت و تصوير تاكيد مي كرد به ايشان گفته شد «شما آمريكايي ها نمي دانيد كه برخورداري از دشمن نادان چه امتياز بزرگي است»! و در ادامه به نمونه هايي از دستاوردهاي حمله نظامي آمريكا به عراق كه علي رغم خواست جرج بوش نصيب ايران شده بود اشاره رفت، چند ماه بعد از پخش اين مصاحبه از شبكه تلويزيوني سي.ان.ان. «براون بك» سناتور جمهوريخواه از كانزاس كه به كينه توزي عليه جمهوري اسلامي معروف است و يكي از مدافعان سرسخت تحريم ايران بوده است نيز در يك كنفرانس خبري به مقايسه ميان اهداف از قبل اعلام شده آمريكا در حمله به عراق و آنچه كه آن هنگام به دست آورده است پرداخت و با اشاره به سرنگوني رژيم صدام، حاكميت اسلامگرايان در عراق، آسيب جدي گفتمان ليبرال دموكراسي در منطقه، تبديل عراق به همپيمان استراتژيك جمهوري اسلامي ايران و... نتيجه گرفت كه هزينه هاي مالي و تلفات انساني اين حمله نظامي به آمريكا تحميل شده است و دستاوردهاي آن به حساب منطقه اي جمهوري اسلامي ايران ريخته شده.
سناتور براون بك در همين كنفرانس خبري با لحني نيشدار گفت «مقايسه سود و زيان حمله نظامي آمريكا به عراق اين تلقي را پيش مي آورد كه حمله نظامي به عراق را جمهوري اسلامي ايران به پرزيدنت جرج بوش تحميل كرده است»! اين بخش از اظهارات سناتور براون بك با واكنش فوري و تند سخنگوي كاخ سفيد روبرو شد كه آن را با منافع ملي آمريكا ناسازگار ارزيابي كرده بود و سناتور جمهوري خواه كانزاس توضيح داد كه در اظهارات خود جدي نبوده و قصد شوخي داشته است! و اين در حالي بود كه براون بك شواهد محسوس و قابل مراجعه اي را به اظهارات خود پيوست كرده و نشان داده بود طرح حمله نظامي آمريكا به عراق «احمقانه»! بوده است.
2- روز چهارشنبه 4 آبان ماه جاري -26 اكتبر 2011- خانم هيلاري كلينتون
وزير امور خارجه آمريكا در اقدامي غيرمنتظره كه با توجه به جايگاه و موقعيت سياسي وي در هيئت حاكمه آمريكا، «بيرون از عرف ديپلماتيك» ارزيابي شده است، ابتدا با شبكه فارسي زبان «بي بي سي» و ساعتي بعد با شبكه فارسي زبان صداي آمريكا «VOA» به مصاحبه نشست و اظهارات سخيف و خنده داري درباره جمهوري اسلامي ايران بر زبان آورد كه با جرأت مي توان گفت، نمايش قابل تقديري! از يك دشمن احمق بود و جا دارد مردم ايران و همه ملت هاي مسلمان همنوا با حضرت سجاد عليه السلام، خداي مهربان را به خاطر ارزاني داشتن اين دشمن نادان شاكر باشند، اگرچه به قول سعدي؛
«از دست و زبان كه برآيد كز عهده شكرش به درآيد»!
پرداختن به تمامي اظهارات خانم هيلاري كلينتون در دو مصاحبه پي در پي او با شبكه هاي تلويزيوني فارسي زبان انگليس و آمريكا اگرچه به نمايش گذاردن دست خالي مقامات آمريكايي در مقابله و چالش با ايران اسلامي است و اميد است صدا و سيماي كشورمان متن كامل اين دو مصاحبه را به جاي يكي از برنامه هاي «رازبقا» پخش كند! ولي اين مختصر را گنجايش آن پرحرفي نيست و از اين روي به چند نكته گفتني درباره مصاحبه هاي ياد شده بسنده مي كنيم.
3- وزير امور خارجه آمريكا، ابتدا به پشتيباني دولت آمريكا از فتنه 88 و اينكه «دولت آمريكا، در حمايت از معترضان هرچه از دستش برمي آمد انجام داده است» اشاره كرده و از ناكامي اين فتنه آمريكايي-اسرائيلي ابراز تأسف مي كند. خانم كلينتون اعتراف مي كند كه عوامل داخلي فتنه از آمريكا خواسته بودند «دولت آمريكا در حمايت از جنبش سبز(!) به گونه اي عمل كند كه عامل و حامي اصلي اين جنبش تلقي نشود». تا اينجا وزير خارجه آمريكا بي آن كه بخواهد و يا متوجه باشد كه دست به چه اعترافي زده است، يك گام بلند و سودمند به نفع جمهوري اسلامي ايران برمي دارد و برتمامي مستندات به دست آمده از فتنه 88 و اعترافات بازداشت شدگان مهر تائيد مي زند و علي رغم تبليغات گسترده رسانه هاي آمريكايي و انگليسي و اسرائيلي كه عاملان و سران فتنه 88 را بي تقصير معرفي مي كردند، خانم كلينتون از جايگاه وزير خارجه آمريكا تصريح مي كند كه فتنه گران «ستون پنجم» آمريكا در ايران اسلامي بوده اند و بديهي است كه در تمامي سيستم هاي حقوقي دنيا، «ستون پنجم»ها به اشد مجازات محكوم مي شوند.
4-خانم هيلاري كلينتون، چنانكه گويي با هووي خود «خانم مونيكا» جرّ و بحث كرده و براي او خط و نشان مي كشد در اظهاراتي سخيف و احمقانه مي گويد اگر معترضان در ايران نيز مانند مردم ليبي از آمريكا درخواست كمك كنند، دولت آمريكا به كمك آنان مي شتابد! اين تهديدهاي ناشيانه در حالي است كه اولا؛ مردم ليبي با دخالت ناتو در انقلاب اسلامي آنان به شدت مخالف بودند. ثانيا؛ آمريكا، انگليس، فرانسه، ايتاليا و اسرائيل را حاميان اصلي سرهنگ قذافي مي دانستند و در تظاهرات پيوسته خود بيشترين اعتراض ها را عليه اين چند كشور غربي كه مهره هاي اصلي «ناتو» هستند، سرداده بودند و نهايتا نيز علي رغم تلاش گسترده آمريكا و متحدانش با صراحت اعلام كردند كه خواستار برپايي يك نظام اسلامي در كشورشان هستند. ثالثا؛ خانم كلينتون فراموش كرده است كه مردم مسلمان ايران با چه قدرت و اقتداري گروهك هاي تروريستي مسلح را به زباله دان تاريخ فرستادند، بنابراين اگر نگاه كلينتون به مردم ايران است كه مردم ايران در جريان فتنه 88، حماسه 9 دي و حضور همه ساله 22 بهمن و اخيراً در استقبال بي نظير و مثال زدني از رهبر معظم انقلاب در سفر ايشان به كرمانشاه كه در سراسر ايران اسلامي تكرارشدني است و... نفرت و انزجار عميق خود از آمريكا و متحدانش را به نمايش گذارده اند و اما، چنانچه منظور كلينتون، اصحاب اندك و كم شمار فتنه 88 است كه بايد گفت؛
«موز را زور و قوتي گر بود كمر خويش راست مي فرمود»!
5- يكي از خنده دارترين بخش از اظهارات هيلاري كلينتون، آنجاست كه درباره اتهام اخير دولت آمريكا به جمهوري اسلامي ايران، سخن مي گويد. اين بخش از سخنان خانم كلينتون به اندازه اي بي پايه و اساس است كه مجري شبكه بي بي سي با پوزش از وي، مي گويد؛ بسياري معتقدند كه اين اتهام و طرحي كه به ايران نسبت داده مي شود «پيش پا افتاده» و «مبتذل» است- مجري از اين اتهام با واژه BANAL ياد مي كند- و خانم كلينتون كه از اين سؤال به طور محسوسي عصباني شده است به ادعانامه- كيفرخواست- دادستان كل آمريكا عليه «منصور ارباب سيار» اشاره مي كند و به جاي ارائه دليل براي اثبات اين ادعا مي گويد «سپاه قدس سابقه اينگونه عمليات را دارد و اين خود دليل محكمي است بر اين كه مي تواند در توطئه قتل سفير عربستان نيز دست داشته باشد»! و هيچ نشانه اي از سوابق مورد ادعاي خويش ارائه نمي كند. خانم كلينتون كه انگار متوجه پريشان گويي خود شده است در ادامه پاسخ به سوال ياد شده مي گويد «البته اميدواريم دولت آمريكا بتواند اين اتهامات را در دادگاه ثابت كند»!
گفتني است كه طي 32 سال گذشته براي اولين بار است كه يكي از اتهامات دولت آمريكا به جمهوري اسلامي ايران نه فقط با مخالفت، بلكه با تمسخر بسياري از مقامات رسمي و رسانه هاي معروف آمريكايي روبرو مي شود. تا آنجا كه هفته نامه آمريكايي «تايم» علي رغم نزديكي اعلام شده با كاخ سفيد، اين اتهام را مضحك و با سناريوهاي تخيلي فيلم هاي هاليوودي قابل مقايسه دانسته است و «رابرت بائر» مأمور برجسته سيا در خاورميانه اظهار مي دارد: سطح كار نيروي قدس بسيار بالاتر از آن است كه چنين طرح هاي دم دستي داشته باشد و خطاب به دولتمردان آمريكايي مي گويد: «با شناختي كه من از نيروي قدس دارم، اگر تصميم بگيرد كه شما بميريد، حتما خواهيد مرد»!
هيلاري كلينتون كه فهميده است پاسخ وي به پرسش ياد شده تا چه اندازه بي پايه و سخيف بوده است در مصاحبه بعدي با VOA- در همان روز- به فكر جبران مي افتد و در پاسخ به همين سوال فقط مي گويد «ما اسناد فراواني در اختيار داريم كه در دادگاه ارائه خواهيم كرد»!
6- وزير امور خارجه آمريكا در پاسخ به اين سوال كه «شما از يكسو مي گوئيد طرفدار جدي مردم ايران هستيد و از سوي ديگر دست به تحريم هايي زده ايد كه آثار آن متوجه همين مردم است» مي گويد «آمريكا چاره اي جز انجام اين تحريم ها ندارد»! و هنگامي كه با پرسش بعدي مجري كه اشاره تلويحي به تناقض ميان ادعاي مردم دوستي آمريكا و تحريم عليه همين مردم روبرو مي شود، يك برگ ديگر به نفع جمهوري اسلامي ايران رو مي كند و بي آن كه متوجه باشد، اعتراف مي كند كه هدف اصلي از تحريم ها و اتهام تروريستي اخير به ايران، ايجاد تمايل در جمهوري اسلامي ايران به مذاكره با آمريكاست و با استيصالي كه آشكارا نشان مي دهد آمريكا تا چه اندازه از اين كه مورد تحقير ايران قرار گرفته عصباني است، ابراز اميدواري مي كند كه ايران در پي اين تحريم ها به مذاكره با آمريكا تن بدهد. به بيان ديگر، خانم كلينتون با صراحت به دست بالا و اقتدار جمهوري اسلامي ايران در چالش با آمريكا اعتراف مي كند. اظهارات خانم كلينتون درباره انقلاب هاي اسلامي منطقه و ادعاي حمايت از آنها در حالي كه خروش مردم در تمامي تحولات اخير عليه ديكتاتورهاي دست نشانده آمريكا نظير حسني مبارك، بن علي، عبدالله صالح، پادشاه اردن، آل سعود، آل خليفه و... است نيز قبل از آن كه تعجب آور باشد خنده دار است و موارد ديگري از اين دست كه در اين وجيزه نمي گنجد و تنها مي توان از ژرفاي دل دست به دعا برداشت و از خداي مهربان، ادامه مسئوليت خانم هيلاري كلينتون در پست وزارت امور خارجه آمريكا را آرزو كرد!
7- و بالاخره، نكته درخور توجه اين كه در هيچيك از دو مصاحبه ياد شده هيچ پرسشي درباره جنبش فراگير وال استريت و دامنه گسترده آن به بيش از 1200 شهر بزرگ از 84 كشور جهان مطرح نمي شود و حال آن كه مردم آمريكا و ساير كشورهاي اروپايي مخالفت جدي خود با نظام سرمايه داري را به صراحت فرياد مي زنند و با شعار معروف «ما 99 درصديم كه تحت سلطه يك درصدي حاكمان آمريكايي و اروپايي قرار گرفته ايم» ضمن تاكيد بر غيرمردمي بودن اين حكومت ها از ادامه جنبش تا رسيدن به خواسته هاي مشروع خود سخن مي گويند و به گفته تمامي صاحبنظران اروپايي و آمريكايي جنبش وال استريت، اصلي ترين، جدي ترين و بي سابقه ترين تهديد عليه دولت هاي غربي است. از اين روي حضور شتابزده و غيرمنتظره هيلاري كلينتون در دو شبكه مورد اشاره برخلاف ظاهر آن، نشانه استيصال آمريكا در مقابل جنبش وال استريت، احساس ضعف و شكست از خيزش هاي اسلامي منطقه و سقوط پي درپي ديكتاتورهاي دست نشانده است كه به اعتراف استراتژيست هاي معروف آمريكايي و اروپايي در تمامي اين تحولات اثرپذيري از انقلاب اسلامي ايران به وضوح ديده مي شود. مردم در آمريكا، انگليس، ايتاليا، يونان و...خيزش خود را با حركت انقلابي مردم مصر در ميدان «التحرير» مقايسه مي كنند. در اقدام مضحك هيلاري كلينتون نبايد وحشت آمريكا و متحدانش از حج امسال و فرياد برائت از مشركين ملت هاي مسلمان را كه اين روزها به فريادي فراگير تبديل شده است، ناديده گرفت.
حسين شريعتمداري

[ شنبه هفتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 15:17 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ

* وبلاگ گلچین *
من اگر برخیزم
تو اگر برخیزی
همه برمی خیزند
من اگر بنشینم
تو اگر بنشینی
چه کسی برخیزد ؟
چه کسی با دشمن بستیزد ؟
چه کسی
پنجه در پنجه هر دشمن دون
آویزد
دشت ها نام تو را می گویند
کوه ها شعر مرا می خوانند
کوه باید شد و ماند
رود باید شد و رفت
دشت باید شد و خواند
در من این جلوه ی اندوه ز چیست ؟
در تو این قصه ی پرهیز که چه ؟
در من این شعله ی عصیان نیاز
در تو دمسردی پاییز که چه ؟
حرف را باید زد
درد را باید گفت
من چه می گویم ، آه
با تو کنون چه فراموشی ها
با من کنون چه نشست ها ، خاموشی است
تو مپندار که خاموشی من
هست برهان فراموشی من
من اگر برخیزم
تو اگر برخیزی
همه برمی خیزند
و چه خواهد شد آن
شعرازحمیدمصدق

درج لینک ها به معنی تایید همه آنها نمی باشد و صرفا یک امر اطلاع رسانی می باشد .

در کوی نیک نامان ما را گذر نباشد
گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را


سامانه دریافت پیامک:
2613-149-0935


***
جهت استفاده بهتراز مطالب وبلاگ به آرشیو هم سری بزنید!

***
ثبت شده در سایت ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

***
WWW.MAJID14.IR
حمایت میکنیم
امکانات وب