گلچین
گلچينی از گل ها 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
طراح قالب

 

مسئول هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان، از برگزاری فستیوال بین‎المللی عکس حسینیه اعظم زنجان، همزمان با ماه محرم‎الحرام امسال خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، پیش از ظهر امروز "محمدجواد غم‌پرور" در جمع خبرنگاران، با اشاره به این که ستاد ویژه دهه محرم از 2 ماه گذشته در این مسجد تشکیل شده است، گفت: این ستاد با محوریت 24 واحد و معاونت و قریب به 2500 عضو جلسات متعددی تشکیل داده و آماده‎سازی آغاز برنامه‎های ماه محرم از 24 آبان ماه در مسجد حسینیه اعظم زنجان انجام شده است.

 

وی افزود: برگزاری یادآواره شهدا و خادمین مرحوم حسینیه اعظم زنجان و حضور حجت‎الاسلام برقی و شش نفر از مادحین برجسته استان زنجان جزو برنامه‌های آغازین روزهای 24 و 25 آبان ماه در حسینیه اعظم زنجان خواهد شد.

 

رئیس هیئت امنای مسجد حسینیه اعظم زنجان با تأکید براین که هماهنگی‎های لازم جهت اجرای هرچه بهتر ویژه‌برنامه‎های دهه اول محرم در حسینیه اعظم با مسئولان ارگان‏های مختلف استان انجام شده است، ابراز کرد: با توجه به ایجاد سدی ترافیکی به جهت اجرای پروژه پل سیدالشهداء(ع) در خیابان خیام هماهنگی‌های لازم جهت اجرای هرچه بهتر ویژه‌برنامه‌های دهه اول محرم در حسینیه اعظم با مسئولان ارگان‎های مختلف استان انجام شده است، ابراز کرد: با توجه به ایجاد سدی ترافیکی به جهت اجرای پروژه پل سیدالشهداء (ع) در خیابان خیام، هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی استان انجام شده است که تا حد امکان از این مشکلات در روز هشتم محرم‌الحرام امسال کاسته شود.

 

غم‌پرور ادامه داد: هماهنگی با کشتارگاه‌های استان و فروش احشام در خیابان خیام به جهت تردد راحت‎تر زائرین، هماهنگی با بانک‎های استان جهت استقرار خودپردازهای سیار در بخش فروش احشام و اطراف مسجد و هماهنگی با واحدهای ترابری جهت تهیه خودروهای روبسته برای انتقال گوشت نذری، از جمله اقداماتی است که توسط مسئولین هیئت امناء با ارگان‎های مختلف صورت گرفته است.

 

وی با تأکید براین که بیش از 200 رأس احشام از استان‎های مختلف در دهه اول محرم سال گذشته به حسینیه اعظم زنجان تحویل داده شد، اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های ذبح و بسته‎بندی گوشت، درخواست از مردم این خواهد بود تا حتی‌‎الامکان احشام را به صورت زنده تحویل داده و از تحویل احشام ذبح شده خودداری کنند.

 

این فعال مذهبی تصریح کرد: از آن جایی که 150 نفراز پزشکان داوطلب جهت حضور در دارالشفاء حسینیه اعظم ثبت‎نام کرده‎اند و این مرکز از محرم سال گذشته به صورت دو شیفته در حال فعالیت است، این مرکز در سایر روزهای سال با 48 تا 66 درصد تخفیف به زائران و مردم زنجان ارائه خدمات خواهد کرد.

 

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به این که 2500 نفر از خادمین حسینیه یا لباس‌های این مسجد و کارت شناسایی در دهه اول محرم فعالیت خواهند داشت.

 

غم‌پرور با تأکید بر این که بیش از 2 میلیارد و 100 میلیون تومان در طول سال گذشته به‌عنوان نذورات نقدی حسینیه جمع‌آوری شد، یادآور شد: از طریق این منابع کلنگ‎زنی مجتمع تجاری حسینیه اعظم در گلشهر کاظمیه، نهایی‎سازی طرح جامع حسینیه اعظم و آماده‎‌سازی و تکمیل مزرعه حسینیه در طول سال جاری پیگیری خواهد شد.

 

وی تأکید کرد: با توجه به آمار موجود، هر ساله 250 هزار نفر از زنجان جهت زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) به مشهد مقدس سفر می‌کنند، بنابراین طی سال‌های آتی زائر سرای حسینیه اعظم زنجان در این شهر با تخفیفات ویژه میزبان این زائران خواهد بود.

 

غم‌پرور با اشاره به این که در حال حاضر 300 نفر از بانوان در حوزه انتظامات مراسم حسینیه فعالیت می‎کنند، ابراز کرد: در نظر داریم اولین واحد بانوان در مساجد استان را با همکاری این خادمین در حسینیه اعظم راه‎اندازی کنیم.

 

وی تصریح کرد: کتابخانه تخصصی امام حسین(ع) شناسی حسینیه اعظم با دو شعبه در زنجان و قم، آماده دریافت کتاب‎های این حوزه بوده و امیدواریم دانشکده امام حسین(ع) شناسی در ده سال آینده در این اماکن راه‌اندازی شود. 

[ چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:25 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

نویسنده کتاب نورالدین با اشاره به اینکه برای شناختن قهرمانان دفاع مقدس باید نقش مؤثر آنان در دفاع مقدس را در کتاب‎ها جستجو کرد، گفت: مطالعه کتاب‌های دفاع مقدس از ضروریات جامعه است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، «معصومه سپهری» عصر روز گذشته در نشست صمیمی با نویسندگان کتاب‎‌های "دا" و "نورالدین پسر ایران"، ابراز کرد: کار نویسندگی را بدون تجربه قبلی از نوشتن آغاز کردم و طی پیاده کردن نوارهای مصاحبه با نورالدین آشنا شدم و معتقدم اگر خداوند بخواهد انسانی کار بزرگی انجام دهد یاری خود را بدون اینکه تصوری از آن داشته باشد به سوی انسان می‌فرستد.

 

وی افزود: زمانی فرد خاطرات این افراد را می‌خواند معنویت جنگ را احساس می‌کند و دنیا معنی دیگری می‌یابد و فکر با کسانی درگیر می‌شود که به خاطر شرایط وارد عرصه‌ای شدند و تصمیم خود را عوض کردند و در نهایت کار بزرگی انجام دادند.

 

وی خاطرنشان کرد: چون ما ریشه‎های جنگ را نمی‎شناسیم نگاهمان به جنگ عمیق نیست مثلاً ما نمی‎دانیم شلمچه یعنی چه، زیرا سختی رزمندگان را درک نکرده‎ایم و از کنار عکس شهیدان به راحتی عبور می‎کنیم.

 

وی اظهار کرد: شهیدان گمنام از یاد رفته‌اند، زیرا ما در پی این نیستیم که بدانیم عده‌ای زندگی خود را چگونه برای این مرز و بوم گذاشتند.

 

سپهری تصریح کرد: وقتی اینگونه کتاب‌ها معرفی می‌شوند با تمام وجوه شخصیت این افراد آشنا می‌شویم و می‌فهمیم که این افراد آدم‌های غریبه‌ای نبودند و در جنگ ساخته شدند و اگر جامعه آنها را نشناخت تقصیر جامعه بود و بهترین راه جلوگیری از مظلومیت آنها، مطالعه این کتاب‎ها است.

 

نویسنده کتاب دا نیز در این جلسه گفت: بسیاری از اتفاقات مهم کشور در زمان انقلاب کلید خورده‎ است  و فهمیدن این ماجرا که یک دختر تنها راضی نمی‌شود شهر را رها کند و با دست خالی به جنگ می‌رود و تالیف این کتاب‌ها نیازمند این است که مولف به قدری به کار احاطه داشته باشد که بتواند تمام ابعاد ماجرا را درک کند.

وی افزود: بعد از اتمام چاپ کتاب بسیاری از افراد حاضر در خرمشهر پیدا شدند و مصاحبه‎های تکمیلی انجام شد ولی هنوز ضمیمه کتاب نشده است.

 

وی خاطرنشان کرد: رده‎های سنی و افرادی از تفکرات مختلف این کتاب را خوانده‎اند و سال اول تماس‌های زیادی در این زمینه داشتیم که همه را جمع‌‎آوری کردیم تا بتوانیم یک کار تحقیقاتی در این زمینه انجام دهیم و کارهای دیگر نیز کلید خورده است که از نظر عجایب و رشادت‌ها بی نظیرند.

[ چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:23 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

 

نویسنده کتاب "دا" گفت: هر اثر خوب باید توانا باشد تا خود را بیان کند و اثر هنری خوب باید قابلیت انتقال مفاهیم را داشته باشد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، "سیده اعظم حسینی" در جمع خبرنگاران تصریح کرد: کلمه "دا" در زبان کردی به معنی مادر است و شخصیت اصلی این داستان نیز کرد دهلران است و این کتاب به این نام شناخته می‌شود.

 

وی با اشاره به ترجمه‌های انجام شده از این کتاب اظهار کرد: در آمریکا کتاب "دا" به زبان انگلیسی در حال ترجمه است که نیمه دومش تمام شده و در زبان بلوچ به پایان رسیده و در زبان‌های اردو و عربی نیز در دست ترجمه است.

 

این نویسنده اظهار کرد: این کتاب 150 بار به چاپ رسیده و برخی از قسمت‌های کتاب نیز به فیلم تبدیل شده است که متن کتاب کاملاً مستند بوده و رمان نیست، چرا که رمان با تخیل سر و کار دارد، اما در این کتاب هیچ‌گونه عناصر تخیلی وجود ندارد.

 

حسینی با بیان اینکه موفقیت یک اثر، نتیجه عوامل متعدد است، خاطرنشان کرد: نوشتن کتاب "دا" 7 سال به طول انجامید و به گونه‌ای نوشته شده است تا بتواند به همه سئوالات خواننده پاسخ دهد.

 

وی افزود: بزرگ‌ترین معلم در نگارش، خواندن کتاب‌های دیگر در کنار نگارش این کتاب بود و سرمایه‌های عظیم فرهنگی در کتاب "دا" نهفته است.

 

در ادامه این نشست، نویسنده کتاب "نورالدین، پسر ایران" تصریح کرد: اسناد منظم وجود ندارد و عمده اسنادی که گنج‌های آینده این مرز و بوم به‌شمار می‌رود، از بین رفته است، به همین خاطر  در نوشتن مجبوریم به روایات اکتفا کنیم.

 

"معصومه سپهری" در خصوص دلایل نگارش این کتاب، اظهار کرد: این کتاب دومین کتابی است که نوشته‌ام. با توجه به اینکه نوشتن در روحیه‌ام نوع نگاهی که به من می‌داد احساس کردم وارد سرزمینی شدم که در اولین مرحله بر خودم تأثیر داشت.

 

وی با اشاره به مشکلاتی که در زمان نوشتن این کتاب وجود داشت، خاطرنشان کرد: یکی از دشوارترین کارها در مناطق ترک‌نشین این است که باید در نوشتن لحن و صدا چنان که هست نشان داده شود و در این خصوص نیز باید کار را کامل می‌کردم. کاری کم‌نقص و کامل ارایه می‌دادم و به جزئیات می‌پرداختم که با توجه به این مهم نیز کتاب "نورالدین، پسر ایران" را سه بار بازنویسی کردم که تا حد امکان کامل و شایسته باشد.

 

این نویسنده یادآور شد: مهم‌ترین مشکل نویسندگان شناخته نبودن جایگاه‌شان در جامعه است که کمبود منابع و امتناع از دادن منابع نیز از دیگر مشکلات نویسندگان می‌باشد.

 

وی ابراز کرد: هم‌زمان با نوشتن این کتاب، نوشتن کتاب دیگری را نیز شروع کرده‌ام که در حال نوشتن هستم.

[ چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:22 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
گلچین مداحی ترکی (آذری) محرم - آلورشاپ

سلیم موذن زاده اردبیلی

زینب زینب زینب | ای منی آواره قویان ابوالفضل ابوالفضل

گلچین مداحی ترکی (آذری) محرم - آلورشاپ

سید محمد عاملی

ای تربتی خاک شفا آی کربلا آی کربلا | ای گوزلریمین نوری... | گلی دلدار بلاکش عمو اوغلی | بویانیب دور قانه وفالی قارداشیم | عطری گلور محرمین هر یره قاره چکدیلر

گلچین مداحی ترکی (آذری) محرم - آلورشاپ

محمدباقر تمدنی

رقیم آی غملرین آشناسی

گلچین مداحی ترکی (آذری) محرم - آلورشاپ

شهروز اردبیلی

در ویرانه ده دورما

گلچین مداحی ترکی (آذری) محرم - آلورشاپ

محمدباقر منصوری

ای کربلانین ساقی عطشانی قارداش |گل پیرهنیم لای لای | اسرای کربلا | یخیلدی سقا یره | یری وار غمونده ناله

گلچین مداحی ترکی (آذری) محرم - آلورشاپ

مداحی آذری

باشیمین اوسده منیم گل عمه جان |زینبم یارالیام بیلمورم هارالیام | زینبه سس ور آی بابا | کربلا گلزار عشقیم دور منیم | آنام باجیم | یخلوب عباسیم نهر فرات اوسده

دانلودنامپخشحجمزمان
download اي کربلانين ساقي عطشاني قارداش
محمد باقر منصوري
1.8 مگابایت3:58 دقیقه
download اي مني آواره قويان ابوالفضل اب
حاج سليم موذن زاده اردبيلي
1.6 مگابایت3:24 دقیقه
download در ويرانه ده دورما
شهروز اردبيلي
1.6 مگابایت3:24 دقیقه
download عطري گلور محرمين هر يره قاره چ
سيد محمد عاملي
1.6 مگابایت3:24 دقیقه
download کربلا گلزار عشقيم دور منيم
مداحي آذري
1.6 مگابایت3:23 دقیقه
download گل پيرهنيم لاي لاي
محمد باقر منصوري
1.5 مگابایت3:20 دقیقه
download اسراي کربلا
محمد باقر منصوري
1.5 مگابایت3:18 دقیقه
download آنام باجيم
مداحي آذري
1.5 مگابایت3:18 دقیقه
download يخيلدي سقا يره
محمد باقر منصوري
1.5 مگابایت3:19 دقیقه
download يري وار غمونده ناله
محمد باقر منصوري
0.5 مگابایت1:08 دقیقه
download اي گوزلريمين نوري...
سيد محمد عاملي
1.8 مگابایت3:57 دقیقه
download يخلوب عباسيم نهر فرات اوسده
مداحي آذري
2.9 مگابایت6:25 دقیقه
download باشيمين اوسده منيم گل عمه جان
مداحي آذري
1.8 مگابایت3:57 دقیقه
download گلي دلدار بلاکش عمو اوغلي
سيد محمد عاملي
1.8 مگابایت3:50 دقیقه
download بويانيب دور قانه وفالي قارداشي
سيد محمد عاملي
1.7 مگابایت3:42 دقیقه
download رقيم آي غملرين آشناسي
حاج محمد باقر تمدني
1.7 مگابایت3:39 دقیقه
download زينب زينب زينب
حاج سليم موذن زاده
1.7 مگابایت3:36 دقیقه
download زينبم ياراليام بيلمورم هاراليا
مداحي آذري
1.7 مگابایت3:36 دقیقه
download زينبه سس ور آي بابا
مداحي آذري
1.6 مگابایت3:26 دقیقه
download اي تربتي خاک شفا آي کربلا آي ک
سيد محمد عاملي
2.9 مگابایت6:18 دقیقه
برچسب‌ها: دانلود مداحی ترکی آذری به مناسبت ایام محرم سلیم مو, سید محمد عاملی, محمد باقر تمدنی, محمد باقر تمدن, محمد باقر منصوری, شهروز اردبیلی, فهرست موضوعات مداحی ترکی آذری, محرم, امام حسین, ع, ا
[ چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:20 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
محرم، بهار روضه و نوحه و اشك و آه و سينه‌زني‌ست و حيف است آدم قدر اين چند روز منحصر بفرد را نداند.اما براي عمق دادن و ريشه دارتر كردن همان اشك و عزاداري خوب است بخشي از ساعات اين روزها را به مطالعه كتبي درباره عاشورا اختصاص دهيم. البته اهل مطالعه كه كتاب از دستشان جدا نمي‌شود نياز به توصيه براي كتاب‌خواني ندارند و ما هم قصد چنين جسارتي نداشتيم! اما متن زير چند پيشنهاد جمع و جور است براي جهت دادن به مطالعاتي كه قرار است همراه با دودمه‌ها مظلوم بكشد و پا‌به‌پاي روضه‌خوان گريه كند:

حماسه به روايت آقا:

در همين ابتداي مطلب كتابي را معرفي مي‌كنيم كه اگر چشمتان آن را گرفت ديگر سراغ بقيه مطلب نرويد و از اينكه وقت خواندن بقيه كتاب‌هاي پيشنهاد شده را نداريد دلتان نسوزد. كتاب «72 سخن عاشورايي» سال گذشته و در آيتانه ماه محرم منتشر شد و در آن گزيده‌ای از بيانات حضرت آيت‌الله العظمی خامنه‌ا‌ی(مدظله‌العالی) درباره‌ی مسائل مختلف مربوط به نهضت حسينی را ارائه گرديد. اين بيانات از خرداد 1368 تا تيرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ايراد شده كه در اين كتاب در قالب 72 سخن جمع‌آوری شده است. همچنين در بخش پایانی این كتاب دعاهايی كه معظم‌له با محوریت «حماسه‌ی عاشورا» در سخنرانی‌های مختلف فرموده‌اند جمع‌آوری و ارائه شده است.

كتاب «72 سخن عاشورایی» به همت علیرضا مختارپور قهرودی جمع‌آوری و تدوین شده است و دارای یك فهرست تفصیلی است كه بر اساس ترتیب زمانی رخدادها تنظیم گردیده است. این كتاب همچنین دارای یك فهرست مطالعه موضوعی در ذیل عناوینی چون: زندگی و ابعاد شخصیت امام حسین(ع)، اهداف و فلسفه قیام، درس‌ها و عبرت‌های عاشورا، اهمیت ماه محرم و برگزاری مجالس عزاداری و ذكر مصیبت است.از بس كه گريه كرد تمام لهوف را...

قديمي‌ترين كتابهايي كه درباره واقعه عاشورا نوشته شده همين مقتل‌ها هستند و البته هنوز هم مشتري‌هاي پر و پا قرصي دارند. مخصوصا آنها كه مي‌خواهند روايت‌هاي ناب و دست ‌اولي از كربلا بخوانند سعي مي‌كنند پشتشان را به همين مقتل‌ها گرم كنند و روايت‌هاي سند‌دار را مطالع كنند. معروف ترين مقتل مخصوصا بين بچه هيئتي‌ها «لهوف» است. اما اگر دنبال مقتلي خوش‌دست با زباني روان و امروزي و البته سنديتي محكم مي‌گرديد «كتاب آه» مي‌تواند باب ميلتان باشد.

كتاب آه درواقع  ترجمه مقتل معروف «نفس المهموم» شيخ عباس قمي(صاحب مفاتيح الجنان) است كه توسط ياسين حجازي بازنويسي  و تسط انتشار جام طهور منتشر شده است. كساني كه سري در كتاب‌هاي تاريخي چرخانده باشند مي‌توانند رواني و شيوايي قلم آقاي حجازي را در كتاب آه بيشتر درك كنند. ياسين حجازي درباره كتابش چنين گفته است: «ابایى ندارم بگویم ترجمه‌ فارسی نفس‌المهموم را من پاره‏پاره کرده‏ام تا در بازساختنش کاری کنم قدمت متن خواننده را سر ذوق بیاورد، نه آنکه مثل همیشه اسباب دست‌انداز و فاصله گرفتن او از کتاب بشود.»


آرام آرام آتش بگيريد!

برخي وقت‌ها دل آدم هوس مي‌كند كتابي را بخواند كه جامه‌اي از خيال و احساس بر تن واقعه‌اي تاريخي پوشانده باشد. درباره واقعه عاشورا هم از اين دست كتاب‌ها كم نوشته نشده است. احتمالا معروف‌ترين نويسنده در اين حوزه سيدمهدي شجاعي باشد كه كتابهايي چون «آفتاب در حجاب»، «پدر عشق پسر»، «سقاي آب و ادب» را منتشر كرده است. اما اگر مي‌خواهيد آثار اين نويسنده را بخوانيد بد نيست كتاب «از ديار حبيب» هم جزو گزينه‌هايتان باشد؛ كتالبي كه كمتر ديده شده است اما از بقيه آثار شجاعي چيزي كم ندارد. اين كتاب به ماجراي حضور حبيب بن مظاهر در لشكر اباعبدالله(ع) مي‌پردازد، البته با همان قلمي كه از شجاعي انتظارش مي‌رود.

 كتاب پيشنهادي ديگر «ماه به روايت آه» اصلا هم طنز نيست اگرچه نويسنده‌اش ابوالفضل زرویی‌نصرآباد طنزپرداز سرشناس كشورمان است. به هر حال شايد خواندن اين كتاب بتواند تجربه تازه‌اي باشد.

 

 

اما آنچه خواندنش به شدت توصيه مي‌شود كتاب «ناميرا» نوشته صادق كرميار است. مي‌توان درباره اين كتاب صفحه‌ها مطلب نوشت اما در يك جمله بايد گفت: اين كتاب كولاك است. ناميرا با پرداختن به زندگي شخصيتي به نام عبدالله بن عمير توانسته در تصوير كردن فضاي نفاق آلود كوفه به شدت موفق باشد. نگاه جزئي نگر و تصويري كرميار به كمك روايت آمده است و خواننده را در فضاي كوفه، در زوهاي منتهاي به عاشورا قرار مي‌دهد. در گوشي مي‌گويم كه اگر فقط مي‌خواهيد يكي از كتابهاي پيشنهادي اين مطلب را بخوانيد، شك نكنيد كه ناميرا گزينه خوبي است!

در انتهاي اين بخش هم كتاب ديگري معرفي كنيم كه خواندنش اگرچه كمتر از يكساعت طول مي‌كشد اما شيريني‌اش زير زبانتان مي‌ماند. كتاب «عروس ماه مي‌شوم» را انتشارات كتاب دانشجويي در قطع پالتويي منتشر كرده اس. اين كتاب برشي از زندگاني حضرت شهربانو است. تا حالا به اين فكر كرده‌ايد كه چطور شهربانوي ايراني سر از حجاز در مي‌آورد عروس بانوي دو عالم مي‌شود؟ اين كتاب كم حجم را بخوانيد تا بدانيد!

 

پا جاي پاي محتشم!

محتشم، معروفترين شعر را درباره عاشورا سروده است و باز اين چه شورش است او هم در كتيبه‌هاي هيئات و هم در دل و جان عزادارها ثبت شده است. اما بعد از محتشم هم كم نبوده‌اند شاعراني كه تاج شاعري براي اهل بيت و اباعبدالله عليهم السلام روي سرشان قرار گرفته است. اگر با اشعار عاشورايي صفا مي‌كنيد، مجموعه شعر «من مي‌گويم شما بگرييد» را از دست ندهيد. اين كتاب را عليرضا قزوه جمع آوري كرده است و در آن از خود محتشم گرفته تا سعيد حداديان شعر دارند. دسته بندي موضوعي اشعار هم كمك خوبي است براي كساني كه گاهي توفيق روضه خواني پيدا مي‌كنند.

كتاب «با كاروان نيزه» هم كه يك تركيب بند عاشورايي است و اينبار توسط خود قزوه سروده شده است را جزو گزينه‌هاي اولتان براي شعرخواني در محرم قرار دهيد. براي گريه كردن با شعرهاي اين كتاب نيازي به مداح و روضه حوان داريد و زمزمه كردن بيت‌هاي آن كافي است كه گر بگيريد. شايد براي اينكه خواندن اين كتاب را در برنامه خود قرار دهيد زمزمه كردن اين چند بيت از آن كافي باشد:

 

گودال قتلگاه، پر از بوي سيب بود
تنها تر از مسيح، كسي بر صليب بود

سرها رسيد از پي هم، مثل سيب سرخ
اول سري كه رفت به كوفه، حبيب بود!

مولا نوشته بود: بيا اي حبيب ما
تنها همين، چقدر پيامش غريب بود

مولا نوشته بود: بيا، دير مي شود
آخر حبيب را ز شهادت نصيب بود

مكتوب مي رسيد فراوان، ولي دريغ
خطش تمام، كوفي و مهرش فريب بود

 

كتاب شعر ديگري كه مي‌توانيد در اين ايام بخوانيد و حالش را ببريد، كتاب «آغاز روشنايي آيينه» است. اين كتاب شامل يك تركيب بند عاشورايي سروده سید علی موسوی گرمارودی است. در اين كتاب چند مقاله از «سيدعلی موسوی گرمارودی» با عنوان شاعری در تصرف شعر و نگاهی به شعرهای آيينی «قيصر امين‌پور»، آورده شده است. همچنين پنج نقد و ارائه نظر درباره تركيب‌بندهای عاشورايی از صاحب‌نظرانی چون «بهاءالدين خرمشاهی»، «محمد يزدان‌پرست»، «مرتضی اميری ‌اسفندقه»، «حميدرضا شكارسری» و «سيدصدرالدين قوام شهيدی» ارائه شده است كه خواندن همين مطالب مي‌تواند انگيزه كافي و خوبي براي ورق زدن «آغاز روشنايي آيينه» باشد.

 

 

 سن و سال نمي‌شناسد اين عشق

قطعا شما كه داريد اين متن را مي‌خوانيد آنقدر از سن رشدتان گذشته است كه جزو كودكان و نوجوانان قرار نمي‌گيريد اما بخاطر خدا اگر اهل مطالعه هستيد فقط فكر خودتان نباشيد و كمي هم دلتان به حال نوجوانان خانواده و فاميل بسوزد. شما كه دستتان به كتاب مي‌رسد چند كتاب خوب بخريد و در راه خدا برسانيد به برادر خواهرهاي كوچكتر تا محرم آنها هم جور ديگري شود.

«تشنه لبان» كتابي است كه حميد گروگان نوشته است و شيوايي و زبان ساده و روان آن مي‌تواند آن را بعنوان مقتلي مناسب براي نوجوانان معرفي كند. اين كتاب كه نگارشش به گفته نويسنده‌ بيش از ده سال زمان برده است داستان كربلا را روايت مي‌كند و همچنين تصويرسازي‌هاي زيبايي دارد كه خواندنش را براي نوجوانان دلچسب مي‌كند. به هر حال اين كتاب 320 صفحه‌اي هديه خوبي است براي نوجواناني كه مي‌خواهيد در ايام محرم يك اثر فاخر و مستند را مطالعه كنند.

 

يك پيشنهاد مناسب ديگر براي كتابخوان‌هاي كودك و نوجوان، كتابي است كه به صورت خاص داستان كودكان و نوجوانان حاضر در ماجراي كربلا را روايت مي‌كند. «ياران كوچك حسين (ع)» روايت افراد كم سن و ساليست كه در محرم سال 61 هجري همراه كاروان اباعبدالله(ع) بوده‌اند. دراين كتاب كه انتشارات قدياني آنرا منتشر كرده است، افزون بر شرح حال كودكان ياد شده، كرامات و روايات مربوط به آنان نيز آمده است.

اما اگر دنبال كتابي مناسبتر براي كودكان با سن كمتر مي‌گرديد كتاب مصور «عشورا» را در نظر داشته باشيد. اين كتاب داستان عاشورا را بصورت مصور(كميك استريپ) تعريف مي‌كند و به همين خاطر مي‌توان براي بچه‌هاي كم سن و سال خيلي جذاب باشد مخصوصا كه در تصويرگري چهره معصومين(ع) از متد جديدي استفاده شده است. اين كتاب را انتشارات دانش‌آموز منتشر كرده است.

 

 


ريشه هاي اين شور عمقي به قدمت آدم دارد

شايد شما دوست داشته باشيد در اين چند روز كتاب‌هايي معرفتي يا پژوهشي درباره عاشورا بخوانيد. اولين پيشنهاد ما در اين حوزه مجموعه كتاب «سلوك عاشورايي» است. آيت‌الله مجتبي تهراني در اين كتاب‌ها با مروری بر کلمات و جملات امام حسین(علیه‌‌السلام) در طول این حرکت، از مدینه تا کربلا، چارچوبی از اهداف و ابعاد این قیام ارائه کرده و ساختار بحث را با تکیه بر منابع و معارف غنیّ اسلامی، نظیر قرآن کریم و روایات اهل‌‌بیت(علیهم‌‌السلام) تکمیل نمایند تا مُراد از هر بُعد و هدفی که حضرت سیّد‌‌الشّهداء مطرح کرده‌‌اند، به درستی روشن شود. در این شیوه، جملات کلیدی امام حسین(علیه‌‌السلام) مبنای «تئوری‌‌پردازی علمی» قرار گرفته و سپس به کمک آیاتی از قرآن کریم و سایر روایات اهل‌‌بیت(علیهم‌‌السلام) تبیین می‌‌شود. تا كنون چهار دفتر تعاون و همیاری، امر به معروف و نهی از منکر، هجرت و مجاهدت و دین و دینداری از اين سري كتابها منتشر شده است.

 

 

مرحوم سيد جعفر شهيدي چهره شناخته شده‌اي در حوزه تاريخ اسلام است. كتاب «پس از پنجاه سال» او پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین علیه السلام است كه در آن سعي شده به اين سوال پاسخ داده شود كه چگونه ممكن است پس از پنجاه سال از رحلت رسول اكرم(ص) مسلمانان چنان فاجعه‌اي را در صحراي كربلا رقم بزنند؟ كتاب پس از پنجاه سال، نه روايت زندگي امام حسين (عليه السلام) بلكه تحليل و علت شناسي عاشوراست.

اما اگر اهل پژوهش درباره واقعه عاشورا هستيد مي توانيد به كتاب «فرهنگ عاشورا» نوشته جواد محدّثی، كه نشر معروف آن را منتشر كرده است مراجعه كنيد. اين كتاب توضيحات قابل توجهي درباره همه افراد، اماكن و خلاصه همه چيزهايي كه به اين حادثه ربط دارند داده است.

 

 

در پايان هم كتاب «مراقبه‌هاي عاشورايي» كه گفتارهايي از حجت الاسلام سید مهدی میرباقری و استاد فقید سید منیرالدین حسینی است براي مطالعه در اين چند روز پيشنهاد مي‌شود. اين كتاب در در در سه بخش در شناخت عاشورا، مراقبه های عاشورا، و مراقبه های عاشورایی هنرمندان تنظيم شده است. بخش اول این کتاب در شناخت عاشورا ارائه شده و شخصیت شناسی تاریخی و تحریفهای عاشورا بررسی کرده است.

بخش دوم کتاب مراقبه های عاشورایی است که گفتار اول آن جمال بلا، گفتار دوم آن میثاق توحید بلا؛ راه سلوک با عاشورا، گفتار سوم آن مراقبه های قبل و بعد از عاشورا و گفتار چهارم سلوک الی الله با یاد شهيد را مورد بررسی قرار داده است.

بخش سوم از کتاب به مراقبه های عاشورایی هنرمندان اختصاص یافته است. گفتارهای بخش سوم آئین شور و احساس در آستان عاشورا و جایگاه مداحان در آستان حسینی را مورد بررسی قرار داده است.

[ چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:17 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:0 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

استاد کلامی زنجانی - کربلایی عباس احمدی

کربلایی عباس احمدی ... شور (باز دلم گرفته از این دور و زمونه)

کربلایی عباس احمدی ... دکلمه ( تا که جان دارم به تن گویم ثنایت یا حسین)

کربلایی عباس احمدی ... روضه ( گجه لر خرابه ده آغلارام)

کربلایی عباس احمدی ... شور (پاشین بریم به کوفه فقط به عشق زینب)

کربلایی عباس احمدی ... شور (جانم فدایه مهدی عمرم به پای مهدی)


کربلایی عباس احمدی ... شور (ای کاش ای کاش)

کربلایی عباس احمدی ... شور (زینب یارب العشق)

کربلایی عباس احمدی ... شور (دیوانه ایمان حسین)

کربلایی عباس احمدی ... واحد(کربلا اللهم الرزقنا)

 بیاد سید جواد ذاکر ... شور

بیاد سید جواد ذاکر2 ... شور

بین الحرمین ... شور

مادر عباس سلام علیک ... واحد

مناجات... امام هادی(ع)... دانلود

امام هادی شفا عتم کن ... واحد ... دانلود

ای کوی تو یا حضرت هادی ... واحد ... دانلود


دانلود... السلام ای حضرت زهرا سلام.... واحد فارسی

دانلود... کسی که دغدغه فاطمیه دارد.... مناجات

دانلود ... ای مدینه دیار شهادت... ترکی

دانلود... نمیگم عاشق هستم... شور فارسی


دانلود ... کربلادن یول آچوب جنته بین الحرمین... ترکی

دانلود ...وای اگر دل نشود تنگ برای ارباب... مناجات

دانلود ... میدونم که پر گناهم... شور فارسی

 

دانلود...پسر فاطمه - کشته کربلا... سنگین ترکی

دانلود.... مادرم من را به غم تعلیم کرد... واحد

دانلود... بردن اسم قشنگت.... شور فارسی

کربلایی عباس احمدی ... (حرم حسینیدن من)

 

کربلایی عباس احمدی... شور(آقام آقام اباصالح)

کربلایی عباس احمدی...شور(آرزوم اینه آقاجون)

کربلایی عباس احمدی... واحد (گفتیم یا ابو الفضل)

کربلایی عباس احمدی ... روضه( منا جات با امام رضا ع)

کربلایی عباس احمدی... روضه( حضرت زهرا س)

کربلایی عباس احمدی ... سنگین (امام رضا ع)

کربلایی عباس احمدی...شور(یاحسین سالار زینب)

کربلایی عباس احمدی... سنگین(یا بن الحیدر)

کربلایی عباس احمدی... واحد(پادشه دل یا ابوفاضل)

 کربلایی عباس احمدی ... (روضه حضرت رقیه س)

 

گوهر آل رسولی به جهان نور دو عینی ... (واحد کربلایی عباس احمدی)

 

اللهم عجل لولیک الفرج ... ( شور کربلایی عباس احمدی)

 

من ربابم ادیمی قاره علملرده یازون ... (شور کربلایی عباس احمدی)

 

تاحسین است چه حاجت به عطای ... ( مقدمه کربلایی عباس احمدی)

 

بیاد سید جواد ذاکر ... (شور کربلایی عباس احمدی)

 

رضا غریب الغربا رضا معین الضعفا... ( واحد ترکی.. کربلایی عباس احمدی)

 

منا جات با امام رضا ع ... ( کربلایی عباس احمدی)

 

اوخلاندی بالام یاتما هرای قارداش ابولفضل ... ( واحد کربلایی عباس احمدی)

 

من ریزه خوار خوان توام یابن الفاطمه ... ( امام باقر ع ... کربلایی عباس احمدی)

روز و شب دارم دعا... شور فارسی

سینه زنی واحد حضرت علی اصغر(ع)... ترکی

حیدریم حیدری ... واحد فارسی

به ما میگن دیونه .. شور فارسی

من آتش عشقه پروانیم نیلوم.. واحد ترکی

کربلایی عباس احمدی ... حسینه یرلر آغلاری

گویدکی اولدوزلار آغلار شب عاشورا89... واحد ترکی

حضرت علی اکبر(ع)... واحد ترکی

کربلایی عباس احمدی... عادت به روضه کردیم .. مناجات


کربلایی عباس احمدی... واحد(ابامحمد ابامحمد)

 کربلایی عباس احمدی... واحد(دلبرم یوسف زهراست)


  (ای منیم سروریم ابوالفضل)

کربلایی عباس احمدی... ای دل مددی آمدهام بر در عباس... مقدمه

کربلایی عباس احمدی ...بازاین دل من گشته پریشان رقیه ... روضه

کربلایی عباس احمدی ...ای ایوای رقیم ایوای... واحد ترکی

کربلایی عباس احمدی... نسیم کربلات آقا عطر بهشته ... واحد ترکی

کربلایی عباس احمدی ...جانم رضا جانم رضا... واحد ترکی

کربلایی عباس احمدی ...مناجات و درد دل... فارسی

کربلایی عباس احمدی ...کعبه اهل ولا صحن وسرایه رضا ... واحد

کربلایی عباس احمدی... اگه عشقی تویه دنیاست ... شور

کربلایی عباس احمدی ...بیاد شهدای کربلای ایران ...  شور فارسی

کربلایی عباس احمدی ...مناجات با امام رضا (ع)... فارسی

کربلایی عباس احمدی ...شعر خوانی از مهدی زهرا ... فارسی

کربلایی عباس احمدی واحد ...(ای اشک چشم مومن)

کربلایی عباس احمدی واحد... (با یادلب خشک تو ای شاه شهیدان)

کربلایی عباس احمدی واحد ...(خیمه لرده نگران واردی علمداریم اویان)

کربلایی عباس احمدی شور ... (همه عالم یه طرف)

کربلایی عباس احمدی شور... ( هوایه عشقت )کربلایی عباس احمدی...شور(یابن الزهرا یاحسین)

کربلایی عباس احمدی ... مقدمه(تا حسین است)

کربلایی عباس احمدی...سنگین (زینب یارب العشق)

کربلایی عباس احمدی ...شور(زینبیم..زینبیم)

کربلایی عباس احمدی ... شور(یارلی دیدازیم)

کربلایی عباس احمدی ... سنگین (رقیه جان .. رقیه جان)

کربلایی عباس احمدی ... واحد (مولا یاحسین)

کربلایی عباس احمدی... واحد و شور(کربلا.. )

کربلایی عباس احمدی ... واحد(گل جنت)


کربلایی عباس احمدی واحد( کربلادور وطنیم)

کربلایی عباس احمدی... سنگین(من زینبه مریدم)

کربلایی عباس احمدی... شور(کرببلا کربلا)

(ای بنی فاطمه نین یاری ابوالفضل)

  کربلایی عباس احمدی ... زمینه(شجاعت مولا عباس ع)

     کربلایی عباس احمدی ...شور(علی مدد یا علی مدد)

   کربلایی عباس احمدی    ...(لب لبیک دین تا دئدی لبیک علی)

   کربلایی عباس احمدی ...مقدمه (مدح مولا علی ع)

    کربلایی عباس احمدی ...واحد(کیمدور حسین ابن  علی

    کربلایی عباس احمدی ...واحد(چون صورت عباس به عالم قمری)

   کربلایی عباس احمدی ...شور( ای حرمینه ناز ائدن
دانلود... ویرمم گوزل عشقین دنیایه ابوالفضل.. سنگین ترکی

دانلود... ای شمع حرمخانه قربانین اولوم عباس... شور ترکیاگر حسین ما نبود عشق اینهمه زیبا نبود... شور... دانلود

بی تو علی میمیره فاطمه میدونی ... واحد... دانلود

ای گل باغ نبوی حسنین آناسی فاطمه... سنگین... دانلود

همه عمر گرفتار بلا باشم من ... مناجات... دانلود

دوست دارم با نوای ذکر یا زهرا بگریم... مناجات... دانلود

ایکی سینه غمی مولا غم دشوار اولدی...روضه... دانلود

کسی دیده در خانه خویش... روضه... دانلود

سالها گریه کن حضرت زهرا هستم ... سنگین... دانلود

از ما بترس شیعه سر سخت حیدریم... شعر خوانی... دانلود

منکر ام ابیها تانیماز فاطمه نی... شعر خوانی... دانلود

تکفیر دشمنان علی رکن کیش ماست ... شور ... دانلود

دانلود... یازهرا نه نه جان ... واحد ترکی

دانلود... مناجات با امام زمان(ع)...فارسی

دانلود... ای آدی شیعه دردین دواسی یا زهرا... شور


دانلود ... کربلادن یول آچوب جنته بین الحرمین... ترکی

دانلود ...وای اگر دل نشود تنگ برای ارباب... مناجات

دانلود ... میدونم که پر گناهم... شور فارسی


ادس سایت منبع-http://ab-ahmadi.blogfa.com

http://www.janetemahdi.blogfa.com/
برچسب‌ها: دانلود مداحی ترکی و فارسی از ذاکر الحسین عباس احمد
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:59 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:51 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:50 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:49 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:49 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:48 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:47 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:47 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

مداحان:

امین مقدم – اصغر رضوان پور – داوود علیزاده – سلیم موذن زاده – غلامرضا زنجانی – ولی الله کلامی زنجانی – جعفر ایمان نژاد – جواد رسولی زنجانی – محمد باقر منصوری – سید محمد عاملی – شهروز اردبیلی

طشت گذاری سال 1387 – 1

طشت گذاری سال 1387 - 2

طشت گذاری سال 1387 - 3

طشت گذاری سال 1387 - 4

[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:46 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

نوزده مدّاحی از مدّاحان مختلف ترک (حاج سلیم مؤذن، حاج جواد رسولی و ...)

 

مداحی 1  ---- مداحی 2  ----   مداحی 3  ----- مداحی 4   -----  مداحی 5   ----- مداحی 6   -----  مداحی 7  ----  مداحی 8   --- مداحی 9  ---  مداحی 10  ---  مداحی 11  ---  مداحی 12  ---  مداحی 13  ---   مداحی 14  ---  مداحی 15  ---  مداحی 16  ---  مداحی 17  ---  مداحی 18  ---  مداحی 19


[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:45 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:42 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

شب هفتم- حضرت علی اصغر علیه السلام

 

 

حضرت زینب كبری سلام الله علیها        

لطفاً برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایر فاکس استفاده نمایید.

همچنین برای مشاهده کلیپ ها لازم است بر روی سیستم خود فلش پلیر را نصب کنید

 لینک دانلود فلش پلیر

 

           لینک دانلود مرورگر فایر فاکس

[ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:41 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


دانلود نوحه ، مرثیه و مداحی محرم

 • دانلود نوحه آذری لبیک حسین (ع) ویژه شب عاشورا با صدای علیزاده
 • دانلود نوحه ترکی حسینیم وای حسینیم وای با صدای علیزاده
 • مداحی ترکی ارادت به اباعبدالله(ع) با صدای مقدم اردبیلی
 • دانلود نوحه آذری شهادت حضرت علی اصغر با صدای مقدم اردبیلی
 • دانلود نوحه آذری تشنه لب حسین(ع) با صدای احمد بالائی
 • دانلود نوحه آذری لای لای بالام لای لای با صدای ابراهیم رهبر
 • دانلود نوحه آذری در فراق کربلا با صدای اسلام میرزائی
 • دانلود نوحه ترکی ساقی تشنه لبان با صدای محسن رستگاری
 • ذکر مصیبت حضرت زینب(س) به زبان ترکی با صدای تمدن
 • دانلود ذکر مصیبت سردار حسین(ع) به زبان ترکی با صدای تمدن
 • دانلود نوحه ترکی ای حرم حسین (ع) با صدای علیزاده
 • دانلود نوحه ترکی درد دل با حضرت ابوالفضل با صدای آذریان
 • دانلود نوحه ترکی وداع حضرت ابوالفضل با صدای مهدی خادم آذریان
 • دانلود نوحه ترکی یا باب الحوائج با صدای حاج مهدی خادم آذریان
 • دانلود نوحه ترکی عشق اولسون حسین(ع) با صدای آذریان
 • دانلودقطعه خون خدا با صدای اباذر حلواجی به زبان عربی
 • دانلود نوحه عربی زوارک یا حسین باصدای اباذر حلواجی
 • دانلود نوحه عربی یا وارث آدم با صدای اباذر حلواجی
 • دانلود قطعه زینب (س) با اجرای دلنشین اباذر حلواجی به زبان عربی
 • دانلودقطعه «قاصد» با صدای اباذر حلواجی به زبان عربی
 • دانلود نوحه سینه زنی شهادت اباعبدالله (ع) با صدای مختاری
 • دانلود مداحی شهادت حضرت علی اصغر با صدای مختاری
 • دانلود روضه شهادت حضرت علی اکبر (س) با صدای مختاری
 • نوحه صحن بین الحرمین ویژه محرم با صدای مهدی مختاری
 • نوحه سینه زنی شهادت حضرت علی اکبر(ع) با صدای مختاری
 • دانلود نوحه امان از جدایی با صدای مهدی مختاری
 • دانلود نوحه سینه زنی سنتی یزد با عنوان ابوالفضل علمدار
 • مراسم سینه زنی سنتی یزد ویژه شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)
 • دانلود روضه حضرت مسلم (ع) با صدای محمود کریمی در محرم ۸۹
 • دانلود نوحه محرم ۸۹ با عنوان کربلا با صدای محمود کریمی
 • [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:40 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  دانلود نوحه ، مداحی و مرثیه محرم 1391

 • دانلود مداحی بازهم محرم آمده است و خبری از یار نیست با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی دوباره محرم را دیدم با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی مسافر کرببلا با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی بازاین چه شور است که در خلق عالم است با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی امان از دل زینب با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی کوفه وفا ندارد با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی دل زینب شکسته است با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی بر غریبی طفل سه ساله اشک می ریزیم با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی شب های محرم با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی نیلوفر باغ رویای حسین(ع) با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی نوجوان مجتبی آماده رزم است با صدای حمید علیمی
 • دانلود مداحی شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه آه از غریبی و آه از مشک پاره پاره با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه هر که دارد هوس کرب و بلا بسم الله با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه ارباب من حسین (ع) است با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه در سوگ شهادت امام حسین (ع) با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه سفر عشق ویژه محرم با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه آرزوی کربلا با صدای حمید علیمی
 • دانلود نوحه شوق کربلا با صدای حمید علیمی
 • [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:37 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  دانلود نوحه ، مداحی و مرثیه محرم 1391

 • دانلود نوحه وای وای غریب مادر حسین (ع) با صدای علی آیینه‌چی
 • دانلود نوحه شهادت ابا عبدالله الحسین(ع) با صدای علی آیینه‌چی
 • دانلود مرثیه ابا عبدالله الحسین(ع) با صدای علی آیینه‌چی
 • دانلود نوحه ماه می‌گوید حسین با آه می‌گوید حسین با صدای علی آیینه‌چی
 • دانلود نوحه این دل تنگم عقده‌ها دارد با صدای علی آیینه‌چی
 • دانلود نوحه وه چه زیبا بسته دامت شدم با صدای علی آیینه‌چی
 • دانلود نوحه ای که مرا خوانده‌ای،‌ راه نشانم بده با صدای علی آیینه‌چی
 • مراسم سینه زنی در سوگ شهادت حضرت مسلم(ع) با مداحی سید مهدی میر داماد
 • مراسم سینه زنی در سوگ شهادت حضرت مسلم(ع) با مداحی مهدی میرداماد
 • دانلود مداحی ویژه شهادت حضرت مسلم با صدای ابوالفضل بختیاری
 • دانلود مداحی ویژه روز اول محرم ویژه شهادت جناب مسلم با صدای سعید حدادیان
 • مداحی ویژه روز اول محرم با صدای ماشاالله عابدی
 • دانلود نوحه چشم هر مسلم دل سوخته با صدای رضا رضایی
 • دانلود مداحی به بلندای قدت بر تو سلام می بارد با صدای محسن زین الدین
 • دانلود مداحی هلال نو دمیده، شب جمعه رسیده با صدای محمود کریمی
 • دانلود مداحی از خدا خواستم یه بار بیام کربلا با صدای محمود کریمی
 • دانلود مداحی ندیده کربلا گشتم دیوونه با صدای محمود کریمی
 • دانلود مداحی سر تا پای من مست رخ ماه حسینه با صدای محمود کریمی
 • دانلود مداحی فاطمه برای حسین خیمه زده با صدای محمود کریمی
 • دانلود مداحی ای بانی عزای محرم با صدای محمود کریمی
 • دانلود مداحی من مسلم بی یارم با صدای ماشاءالله عابدی
 • دانلود نوحه یوسف بازار با مداحی سعید حدادیان
 • دانلود روضه حضرت مسلم(ع) با مداحی سعید حدادیان
 • دانلود مداحی من مسلمم سفیر تو با صدای سید مهدی میرداماد
 • دانلود مداحی کوفه میا حسین جان ویژه آغاز محرم با صدای محمد رضا طاهری
 • دانلود مداحی ماه عزا و ماتمه ویژه آغاز محرم با صدای حسن خلج
 • دانلود مداحی عربی با اجرای اباذر حلواجی در سوگ شهادت حضرت مسلم
 • دانلود نوحه دوباره بیرق عزا ویژه محرم با صدای محمود کریمی
 • دانلود نوحه پیک عشق ویژه شهادت حضرت مسلم با صدای محمود کریمی
 • دانلود نوحه کوفه میا حسین(ع) با صدای جواد مقدم

 • ادامه مطلب
  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:37 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  دانلود نوحه ، مداحی و مرثیه محرم 1391

 • دانلود نوحه سرزمین کربلا با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی حسین(ع) سالار زینب با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی راه حسین، راه علی، راه انبیاست با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی غریب خواهر حسین(ع) با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی انی سلم لمن سالمکم با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی بی نام و یاد حسین عالم تیره و تار است با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه ارباب من حسین(ع) است با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه بابای غریبم حسین(ع) با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه مهر کربلا با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه امشب به صف کرب و بلا قحطی آب است با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه عطش با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه عمه سادات با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه واویلا که روز عاشورا شده است با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه غربت امام حسین(ع) با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه شهید لب عطشان با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه شه با وفا ابالفضل(س) با صدای سعید حدادیان

 • دانلود روضه قتلگاه امام حسین(ع) با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی چه دشوار است پیمودن زهجران تو منزلها با صدای سعید حدادیان

 • دانلود مداحی محشر کبری با صدای سعید حدادیان

 • دانلود ذکر مصیبت اگر کشتند چرا آبت ندادند با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه دستم بگیر مولای من با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه در سوگ شهادت حضرت ابالفضل(ع) با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه ای ساقی لب تشنگان، ای جان جانانم، سقای طفلانم با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه حرم آب ندارد، علی تاب ندارد با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه شمع دلم بی سر شده با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه باز هواییم کن کربلاییم کن با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه خدا حافظ برادر با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه حسین(ع) روح و روانم با صدای سعید حدادیان

 • دانلود نوحه و روضه شهادت حضرت امام حسین (ع) با صدای سعید حدادیان


 • ادامه مطلب
  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:35 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:33 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  موقع عملیات بچه‌ها را جمع کرد و گفت: من شما رو برای شهادت می‌خوام. شما رو برای افتادن روی مین می‌خوام. این جا دیگه ترس جایی نداره، راه، راه کربلاست. راه اسلام، راه رهبر، راه امامه، ممکنه برگشت توش نباشه.
  به گزارش مشرق به نقل از فارس، تعداد سرداران رشیدی که در طول جنگ تحمیلی از خود رشادت‌های زیادی به خرج دادند، کم نبودند. اما در این میان فرماندهانی وجود داشتند که به تنهایی یک لشکر بودند. مانند سردار شهید رضا عباس زاده است.

  وی در یکم شهریور 1341در روستای فردوسیه نوق از توابع شهرستان رفسنجان متولد شد. پدرش محمد، کشاورز بود و مادرش کبری نام داشت. تا پایان مقطع متوسطه در رشته اقتصاد درس خواند و دیپلم گرفت پاسدار بود با سمت فرمانده گردان 410 حضرت رسول (ص)  لشکر 41 ثارالله به جبهه اعزام شد بیست و یکم اسفند 1363 در شرق دجله بر اثر اصابت ترکش و شیمیایی شدن به شهادت رسید مزار وی در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.

  آنچه پیش روی شماست بخش‌هایی از خاطرات این سردار شهید است:

  سردار شهید رضا عباس زاده

   

  * از همان کودکی روحیه آزادگی داشت. پسر ارباب به دوست رضا گیر داده و قلدری کرده بود. رضا از راه می رسد و حق او را کف دستش می گذارد. در پاسخ پدر، می‌گوید: حرف زور زد، قلدری کرد، هر کس می خواهد باشد باید حقش را کف دستش گذارد.

   

  * موقع عملیات بچه‌ها را جمع کرد و گفت: من شما رو برای شهادت می خوام. شما رو برای افتادن روی مین می‌خوام. این جا دیگه ترس جایی نداره، راه راه کربلاست. راه اسلام، راه رهبر، راه امامه، ممکنه برگشت توش نباشه. آرپی جی زن‌ها باید برن 60 متری تانک ها. اول از همه هم خودم میرم. هر کی می ترسه بسم الله بگه، نیاد. اگه این جا خجالت می کشه گوشه ای بهم بگه. اگه از گفتن خجالت می کشه برام بنویسه. دین، جون فدا می خواد، اسلام خون می‌خواد.

   

  * قرار بود در یک عملیات لشکر ثارالله تپه های مشرف به پنجوین را بگیرد و لشکرمحمدرسول‌الله، تپه های کله قندی را. فرمانده آنها همت بود و فرمانده بچه های ثارالله رضا. همت وقتی فهمید فرماندهی بچه های ثارالله با رضا عباس زاده است با چشم های پر از اشک به سمت قبله به سجده افتاد و به اطرافیان گفت: من رضا رو می شناسم اون حتما موفق می شه شما هم سجده شکر کنید.

  سردار شهید رضا عباس زاده

   

  * یه زخم بزرگ با ترکش توی کمرش بود. می گفت: اولا بیمارستان شلوغه، به اندازه کافی هم مجروح هست که تخت ها رو پر کنه. دوما باید سریع برگردم به من احتیاج دارند. رفت توی حمام و با تیغ ترکش را از کمر خودش بیرون آورد. صدای برخورد لبه تیغ با ترکش و استخوان شنیده شد. رضا می گفت: کسی که نتونه این جور دردها رو تحمل کنه چطوری می خواد برای خدا بجنگه.

   

  *دوستش برای گرفتن مقداری کوپن بنزین برای وسیله ی شخصی، مراجعه می کند. رضا در حالی که سرخ شده و اخم هایش در هم می‌رود، می‌گوید: یعنی تو راضی داری منو ببرن جهنم؟

  اینا مال بیت الماله. مگه می شه برای اسلام جنگید ولی اسلامی نبود؟

  سردار شهید رضا عباس زاده در کنار سردار حاج قاسم سلیمانی

   

  *همسایه ها می گفتن، رضا فرمانده است. یه روز به او گفتم: تو خجالت نمی کشی؟ مثلا فرمانده ای یه کم کلاس بذار، یکی ببینتت چی میگه؟

  در حالی که داشت به جارو زدن ادامه می داد، گفت: نه،نه ! گناه داره، همه باید تو کارای خونه کمک کنیم. مرد و زن، فرمانده و سرباز هم نداره.

   

  * سه نفری ریخته بودند سر پیرمرد که از او اورکت بگیرن. اونم می‌گفت نداریم. تموم شده. بحث بالا گرفت. رضا از راه رسید به بچه ها گفت فرمانده شما منم ! اگه مشکلی دارین به من بگین . حالا هم جنگه. کمبود زیاده.

  اورکت خودش را از تن درآورد به یکی از آنها داد و گفت: اگه کسی به اورکت خودش نیازی نداره اونو به این سربازها بده.

  هنوز رضا دور نشده بود که شهید محمود محمدی و شهید علی عابدینی اورکت هاشونو درآوردن...

  بیشتر ما توی این جنگ شهید می شیم اما جنگ تموم نمی شه ممکنه شکلش عوض بشه ولی خودش تا اومدن صاحب اصلیش تموم نمی شه، جنگ بین حق و باطل تموم نیست اما می رسه زمانی که از توپ و تانک خبری نیست و اونایی که می خوان این جنگ رو ادامه بدن باید بدونن و ببینن که ما چطوری با چنگ و دندون این مملکت و اسلام رو به اونا رسوندیم . اونا هم به بعدیا برسونن.

  سردار شهید رضا عباس زاده

   

  *تازه آمده بود . خسته بود. هنوز مرخصی داشت که حاج قاسم زنگ زد: بچه ها را ول کرده ای. تنهایم تنها! کیفش را برداشت. هر چه اصرار کردیم فایده ای نداشت . می گفت: بچه های اسلام تنهایند. در جنگ خوشی و استراحت معنی نداره و رفت. بعده ها هم که رفت حاج قاسم گفت: او برای من چون ابوذر و مالک برای پیامبر و امام علی (ع) بود.

  زد زیر گریه و بلند گفت: دعا کنید اتفاق بیفته.

  حاج قاسم در سخنرانی به شوخی گفته بود، بعد از این عملیات فرمانده تان (رضا) عوض می شه چون دیگه زنده نمی مونه.

  سردار شهید رضا عباس زاده در حال وداع با فرمانده خود حاج قاسم سلیمانی

   

  *بعضی چیزا مثل چای، پُر رنگند، تلخند، ولی آدم عاشقشونه، اما جنگ، چای نیست. جنگه، کشتن داره، کشته شدن داره، و این همه چیزش نیست. جنگ فقط این تفنگه نیست. وقتی نه سلاح داری نه لباس، دور تا دورت هم پُر از دشمنه، باید ببینی سلاحت چیه؟ تفنگت چیه؟ ناموس و لباست چیه؟

  بیشتر ما توی این جنگ شهید می شیم اما جنگ تموم نمی شه ممکنه شکلش عوض بشه ولی خودش تا اومدن صاحب اصلیش تموم نمی شه، جنگ بین حق و باطل تموم نیست اما می رسه زمانی که از توپ و تانک خبری نیست و اونایی که می خوان این جنگ رو ادامه بدن باید بدونن و ببینن که ما چطوری با چنگ و دندون این مملکت و اسلام رو به اونا رسوندیم . اونا هم به بعدیا برسونن.

  این عکس ها (عکس های جبهه) یادآوری ما به بعدی هاست که مبادا اسلام رو تنها بذارن که ما این جوری با بدبختی، بی غذایی، بیچاره گی زخم خوردن و فلاکت با چنگ و دندون از عقیدمون دفاع کردیم و شرایطی که اونا دارن، اثر انگشت ماست و نباید به راحتی از دست بدن.

   

  *دستش را گذاشت یه گوشه کالک و گفت: من اینجا شهید می شم.

  اون از کجا می دونست این جا شهید می شه؟ من چرا باور نکردم؟ همه ی اون ها که بودن، دیدن دستش رو کجای کالک گذاشته بود. رضا همان جا شهید شد.

  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:29 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  آنچه که مافیای جهانی دارو در پیش گرفته است یک تروریسم و کشتار دسته جمعی است که می تواند علاوه بر جستجوی سودهای کلان، سیاست های کنترل جمعیت جهانی از طرف قدرت های بزرگ را نیز مد نظر داشته باشد.
  گروه گزارش ویژه مشرق؛  حجم كل تجارت جهانی دارو در سال 2005 معادل 602 ميليارد دلار بود. برای سال 2007 این رقم به 710 میلیارد دلار رسید. با نگاهی به گزارش های موجود ميزان فروش جهاني دارو در سال 1998 را 309 ميليارد دلار می یابیم. صنعت دارو‌سازي در سال 2008 از بين 52 صنعت سودآور جهان رتبه سوم را به خود اختصاص داد و در سال 2012 نیز بزرگترین شرکت دارویی جهان چیزی نزدیک به 120 میلیارد دلار درآمد داشته است. این میزان رشد حاکی از آن است که تجارت دارو به دلایل گوناگون رو به گسترش بوده و هم اکنون سرانه مصرف دارو در جهان به رقمی نزدیک به 100 دلار رسیده است.

   
  واضح است که این رقم کلان چیزی نیست که قدرت های مالی جهانی به راحتی از کنار آن بگذرند. سود سرشار و انحصاری موجود در این صنعت منجر به شکل گیری مافیای جهانی دارو شده است که به انحای مختلف سعی در افزایش سودآوری این صنعت به نفع کارتل های بزرگ خود دارد. از نظر سود‌آوری، صنعت داروسازی در میان لیست ۵۰۰ شرکت برتر جهانی فورچون، در رتبه اول قرار گرفته است. 18 درصد درآمد این صنعت را سود تشکیل می ‌دهد که از این نظر خیلی بالاتر از شرکت‌ های گوناگون مالی است که سودشان 11‌ درصد درآمدشان را تشکیل می‌ دهد.

  نشريه‌ اقتصادي فوربس در گزارش سال 2012 خود شركت آمريكايي مك‌ كسون با فروشی نزدیک به 120 ميليارد دلار را بزرگ ترين شركت صنايع دارويي جهان اعلام کرد و سه شركت آمريكايي ديگر نيز به نام هاي كاردينال هلث، آمريسورس برگن و پيفايزر را در رده ‌هاي بعدی معرفی نمود. آمريكا با 13 شركت دارای بزرگترین شركت هاي صنايع دارويي جهان بوده و ژاپن با 10 شركت در رده دوم قرار دارد. اين غول هاي دارويي همواره سعي داشته اند تصويري سازنده از فعالیت های خود ارایه دهند که حاکی از خدمت آنها به بشریت بوده و ضمن سودآوري برای سهام داران خود با درک مشکلات مربوط به بیماری ها و امور بهداشتی مردم به فکر حل آنها بوده و بخشی از سود حاصل از فروش داروهای خود را صرف تحقیق برای کشف و توليد داروهاي جديد می کنند!

  مک کسون بزرگترین شرکت دارویی جهان لقب گرفته است
   
  اما با نگاهی کاوش گرانه به چرخه تحقیق، تولید، عرضه و نیز ایجاد نیاز برای دارو در سطح جهانی حقایق دیگری در مورد این مافیای بزرگ رخ می نماید. تبلیغات وسیعی در مورد داروهای مختلف انجام می گیرد و شرکت های داروسازی بدون هیچ گونه توجیه خاصی مدام به قیمت داروهای خود می افزایند. برای مثال داروهاي ساده اي وجود دارند که به ٣ برابر قيمت اروپايي آن به مردم آمریکا فروخته می شوند. گاهی داروهای جدیدی به بازار عرضه و تبلیغات وسیعی در مورد آنها انجام شده که چند صباحی بعد بی اثر بودن آنها نقل ستون های انتقادی روزنامه ها شده است.

   ایجاد تنوع که استراتژی بازارهای مد برای گسترش مصرف گرایی است به عرصه دارو نیز راه یافته و مدیریت این تجارت توانسته است مدت زمان متوسط معرفی داروهای جدید به جهان را از 7 سال به 5 سال كاهش دهد. ماده مخدری مانند "ترامادول" با حقه بازی بسیار دقیقی  به اسم دارو به مردم دنیا عرضه می شود و جوامع مختلف را دچار مشکلات می کند و از همه مهم تر پول شویی بین المللی و حمایت بانک های معتبر بین المللی از مافیای جهانی دارو همچون پشتوانه مالی قابل اعتمادی برای این تجارت عمل می کند.
  ترامادول: از بزرگترین دروغ های مافیای جهانی دارو

   بازار جهانی دارو در انحصار آمریكای شمالی، اروپای غربی و ژاپن است و این کشورها برای حفظ غلبه جهانی خود در این بازار اقدام به شکل دهی مافیای بزرگ جهانی دارو کرده اند. اروپا، ژاپن و آمريكا در سال 2007 بيش از 72 ميليارد دلار برای تحقیق در مورد نسل جدید داروها اختصاص دادند و هر سال نیز به این بودجه اضافه می کنند. اين سه غول دارویی در مجموع 88 درصد تولید جهاني دارو را به خود اختصاص مي دهند. مافیای جهانی دارویی شبکه ای سازمان دهی شده و تبهکار است که از اصول و مقررات خاصی پیروی می کند که بر پایه نفوذ اجتماعی و دولتی استوار است. این مافیا از شاخه های متعدد مالی، علمی، رسانه ای و دولتی تشکیل شده که می تواند با نفوذ در مجامع قانون گذاری و حتی بین المللی (مانند سازمان بهداشت جهانی) به انگیزه های مالی و تجاری خود دست یاید.

   شبکه بین المللی علمی و سیاسی مافیای جهانی دارو

   کاری که مافیای غول های بزرگ صنعت داروسازی در عرصه جهانی انجام می دهند بیشتر به یک تروريسم خاموش بین المللی شبیه است که بسیار بيش از تروريسم نمايش داده شده در تلوزیون ها و رسانه ها به کشتار می انجامد. اقدامات مافيايي کارتل های دارویی یک نسل كشي واقعي سازمان يافته است كه با همدستي دولت هاي اروپایی و آمريكا دركشورهاي جهان سوم به ويژه آفريقا روی داده و از طریق آن سود چندين ميليارد دلاري عاید اعضای این مافیا می شود.

   این شركت ها انواع بيماري ها را دركشورهاي جهان سوم انتشار مي دهند و سپس خود اقدام به فروش واكسن ها و داروهاي مقابله با این بیماری ها به آن کشورها می کنند. برخی از این فراورده ها تاريخ گذشته بوده و بدين شكل، کمپانی های سازنده نه تنها هزینه ای بابت نابودي آنها متحمل نمی شوند بلكه سودهاي كلانی نيز به جیب می زنند. شركت هاي دارويي براي ارتكاب این جنايات نه تنها در بخش هاي علمي و پزشكي همکارانی دارند بلکه در بین سياست مدارها، رسانه هاي جمعي و اعضای دولت ها نیز لابي گران قدرتمندی برای خود دست و پا کرده شبکه بزرگی ایجاد می کنند.

   مافیای جهانی دارو در سازمان های بین المللی نیز نفوذ دارند

  با نفوذ به بخش هاي پزشكي و بهداشتي کشورها طبقه ای از پزشكان را به وجود مي آورند كه منطبق با اهداف آنها با هرگونه درمان غیر دارویی و طب جایگزین مخالفت کرده و از مصرف دارو حمایت می کنند. پیوند بین سیاست و مافیای دارو گاهی کاملا عیان روی می دهد. دونالد رامسفلد، وزير دفاع سابق آمريكا سهامدار عمده شرکت دارو سازی «گايليد ساينستز» است. بنیاد راکفلر از حامیان اصلی چندین شرکت بزرگ دارویی و آزمایشگاه های آنها از جمله آزمايشگاه هاي «ابوت» و شركت هاي پتروشيمي «اكسون موبيل»، «بريتيش پتروليوم» و «شورون» است. «روبرت مرداك» مالک غول های بزرگ رسانه اي از کلان سهامداران شرکت های دارویی دنیاست. به این لیست می توان «جري اسپرير» رئيس سابق بانك مركزي آمريكا را نیز افزود و از اعضای فراوان گروه هاي لابي گر دیگر در نهادهاي مالي و سياسي، ارتش آمریکا، رسانه هاي جمعي و... صرف نظر کرد.

  نفوذ مافیای دارویی حتی در سازمان ملل نیز روی داده و برخي كارشناسان سازمان بهداشت جهاني متهم به دریافت رشوه از آزمايشگاه هاي دارويي برای همکاری با آنها بوده اند. وخيم جلوه دادن اوضاع بهداشتی جهانی در گزارش های بین المللی از جمله موضوعات مطرح در پرونده های دریافت رشوه از کمپانی های داروسازی بوده است. برای مثال پروفسور «آلبرت اوزترهاوس» از دانشگاه «آراسموس» هلند که یکی از مشاوران سازمان بهداشت جهاني در امور بیماری آنفلوانزاست؛ متهم است که در پاندمي آنفلوانزاي خوكي با مافياي جهانی دارو برای فروش داروهای مختلف همکاری کرده است.

   مافیای جهانی و داروهای تقلبی

  داروهای تقلبی از علاقه مندی های مافیای جهانی داروست که بر اساس گزارش های بانك جهاني و ساير مجامع بين‌المللي كل تجارت جهاني آن اكنون از مرز ۳۰ ميليارد دلار در سال گذشته است. این پدیده هم در کشورهایی که نظارت دارویی ضعیفی دارند و هم در کشورهای پیشرفته رایج بوده و هیچ کشوری از این مشکل در امان نیست. با پیچیده ‌تر شدن روش های تولید غیر قانونی نیز کشف آنها دشوارتر شده است. گاهی مافیای درگیر در تولید داروهای تقلبی از حمایت دولت ها نیز برخوردار می شوند و هر روز داروهای بیشتری به بازارهای مصرف راه می‌یابند که با استانداردهای پذیرفته شده انطباق نداشته و پیامدهای مضری برای مصرف‌کنندگان دارند.

   داروهای تقلبی اکثرا نخست در کشورهای فقیر آفریقا و آمریکای لاتین رواج می یابد


  مافیای جهانی اکثرا این داروها را نخست در کشورهای فقیر آفریقا و آمریکای لاتین رواج می دهد و سپس بازارهای کشورهای در حال توسعه را هدف قرار می دهد. هیات کنترل بین المللی مواد مخدر در سال 2012 گزارش می دهد که تا ۵۰ درصد داروها در بازارهای دارویی کشورهای در حال توسعه تقلبی است و بیماران را در معرض خطرات جدی بهداشتی قرار داده است. برای مثال داروهای تقلبی 40 تا 50 درصد بازار دارویی نیجریه و پاكستان را به خود اختصاص داده‌اند.

  حمایت دولتی از مافیای دارو اشکارا روی می دهد


  حمایت دولتی از مافیای دارو از اینجا مشخص است که تعداد معدودی از كشورها اطلاعات مربوط به موارد شناسایی شده داروهای تقلبی را افشا می کنند. این سكوت یكی از مهم ترین مشوق های تولیدكنندگان و عرضه‌كنندگان داروهای تقلبی برای ادامه فعالیت در سطح بین المللی است. این سکوت حتی در اروپا كه به ظاهر از قوانین مدون و نهادهای نظارتی مناسب برخوردار است نیز وجو دارد. دلیلی که از سوی دولت ها برای این سکوت اعلام می‌شود نگرانی از افزایش استرس در بیماران است اما سخنگوی انجمن صنایع دارویی انگلستان (ABPI) دلیل اصلی این سكوت را ترس از آسیب رسیدن به تجارت قانونی دارو می داند! در واقع آنها معتقدند که درآمد بیشتری از این سكوت عاید کمپانی های داروسازی می شود. آشکار است که بخشی از این درآمد در اختیار دولت قرار می گیرد و یک همکاری دو سویه به بهای بازی با زندگی و سلامتی افراد برای کسب سود و درآمد بیشتر شکل گرفته است.

  رشوه به پزشکان: شرکت GSK

  رشوه دادن به پزشکان کشورهای مختلف برای تبلیغ مستقیم داروها از طریق تجویز آنها برای بیماران از راهکارهای رایج مافیای جهانی دارویی است. یکی از پرونده های این استراتژی مربوط به شرکت GSK است که طی آن در سال ٢٠٠٣ تعداد ٣٧ کارمند نمايندگي این شرک در ايتاليا به همراه ٣٥ پزشک به جرم فساد مالي دستگير شده و هشتاد نماينده فروش این شرکت به جرم پرداخت رشوه به پزشکان براي تجويز داروهاي شرکت GSK محکوم شدند.

  GSK به پزشکان ایتالیایی رشوه می داد


  در ازای رشوه از پزشکان خواسته می شد به جاي تجويز داروهاي مشابه ارزان، داروهاي این شرکت را به بیماران پيشنهاد کنند. این پرونده غیر از چند اشاره کوتاه با سکوت رسانه ای مواجه شد. شرکت GSK علاوه بر پول نقد هدیه هایی مانند سفر به مونت کارلو يا جزاير کارائيب نیز به پزشکان ایتالیایی ارائه می داد.


  عدم افشای اثرات خطرناک داروهای شیمیایی: شرکت آپوتکس


  آپوتکس، اثرات جانبی مضر داورها را اعلام نمی کرد


  داروهای شیمیایی همیشه اثرات جانبی ناگواری نیز داشته اند. شرکت های دارویی همواره در مورد واقعیت این اثرات دروغ گفته و از طریق لابی های خود در بخش های آزمایشگاهی و حتی در دادگاه ها از زیر بار مسئولیت گریخته اند. در ١٩٩٣ دکتر نانسي اليوري پزشک بيمارستان کودکان در تورنتوی کانادا براي همکاري در آزمايش دارويی جديد با شرکت آپوکس قراردادي منعقد کرد. این دارو براي جلوگيري از عوارض قلبي ناشي از افزایش آهن در خون بيماران مبتلا به تالاسمي بود. دکتر اليوري پس از دو سال متوجه شد داروی جدید موجب ناهنجاری هایی در کبد بيماران شود. با افشای این موضوع قرار داد شرکت با دکتر الیوری فسخ شده و او به عدم رعايت جنبه های محرمانه آزمايش متهم گردید!
  نمادهای فراماسونری در آپوتکس


  موضوع به دادگاه کشیده شد و در سایه حمایت های دولتی و سیاسی، این شرکت توانست دادگاه را چندین سال معطل کند و سرانجام بدون هیچگونه محکومیت خاص و یا دستور برای بررسی دیگر کارهای مطالعاتی تنها به عدم کسب جواز پخش داروی جدیدش محکوم شد. در همان سال ها مدير کل شرکت آپوتکس که از افراد با نفوذ تورنتو محسوب مي شد به بخش دانشگاهی ٢٠ ميليون دلار کمک مالی تخصیص داده بود!

  نفی طب جایگزین

  بيماري هاي مزمن برای مافیای جهاني دارو فرصت بسیار بزرگی برای به دست آوردن هر چه بيشتر پول محسوب می شود. مافیای دارو با هدایت آموزش پزشکی و درمان از پرداختن به ريشه بيماري ها، پيشگيري يا ريشه كن کردن آنها جلوگیری می کند. تداوم بيماري ها رمز اصلی موفقیت مالی شرکت های بزرگ داروسازی است. به همين دليل پزشکی نوین با هرگونه مظاهر طب جایگزین به مخالفت بر می خیزد. هامیوپاتی، طب سنتی، طب سوزنی و انواع دیگر روش های درمانی از نظر پزشکی نوین مردود است زیرا که داروهای آنها تنها به علايم ظاهري بيماري ها و دردها نپرداخته بلکه به دلايل بيماري می پردازند تا بیماری را ریشه کن کنند. در حالی که منطبق با خواست تراست های دارویی، پزشکی نوین به نگاه جزئی روی آورده و از درمان کلی دور شده است.
  در واقع آنچه که مافیای جهانی دارو در پیش گرفته است یک تروریسم و کشتار دسته جمعی است که می تواند علاوه بر جستجوی سودهای کلان، سیاست های کنترل جمعیت جهانی از طرف قدرت های بزرگ را نیز مد نظر داشته باشد.

  .......................................................................
  منابع و مآخذ:
  http://timesofindia.indiatimes.com/topic/Drugs-Smuggling-from-Pakistan/newshttp://www.euronews.com/tag/drug-trafficking
  http://www.darkpolitricks.com/cia-involvement-in-drug-smuggling-part-1
  http://www.guardian.co.uk/business/2010/dec/09/wikileaks-cables-pfizer-nigeria
  http://orientalreview.org/2012/10/06/global-drug-mafia-and-the-banks
  http://mafiatoday.com/tag/mexican-drug-cartels
  http://www.10news.com/news/i-team-investigates-mexican-mafia-s-control-of-drug-trade
  http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1587252,00.html
  http://thepeoplesbookproject.com/2012/10/31/the-global-banking-super-entity-drug-cartel-the-free-market-of-finance-capital
  http://www.nuremberg-tribunal.org/history/index.html
  http://worldradio.ch/wrs/news/switzerland/drug-companies-broke-cartel-law-say-investigators~print.shtml
  http://www.naturalnews.com/drug_cartel.html
  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:28 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  سيد حسن نصرالله در سخناني که در سالروز شهادت شهيد احمد قصير ايراد کرد به تشديد اوضاع بحراني سياسي ـ امنيتي لبنان پس از ترور "وسام الحسن" و تشريح اهداف اين قبيل ترورها و ارتباط آن با رژيم صهيونيستي پرداخت.
  به گزارش گروه بین‌الملل مشرق، سيد حسن نصرالله در سخنراني شب گذشته خود با اشاره به ترور وسام الحسن و تبعات آن در عرصه داخلي و منطقه‌اي، اين اقدام را تروري سياسي ناميد و خاطرنشان کرد: هر گاه تروري در لبنان انجام مي‌شود برخي افراد و گروه‌ها که علاقه دارند از هر دستاويزي براي ضربه‌زدن به حزب‌الله بهره ببرند بلافاصله حتي بدون هر گونه بررسي اوليه، انگشت اتهام را به سوي مقاومت نشانه مي‌روند در حالي که ممکن است دست‌کم چهار پنج گزينه محتمل براي چنين تروري وجود داشته باشد که رژيم صهيونيستي، سازمان‌هاي جاسوسي جهان، تروريست‌هاي القاعده و.. و چه‌بسا ده‌ها گزينه ديگر به عنوان متهم چنين جنايتي وجود داشته باشد در حالي که اين افراد و جريانات و به‌ويژه جريان 14 مارس لبنان دوست دارند لبنان را به سمت انفجار بحران‌هاي داخلي بکشانند اما ملت هوشيار لبنان اين اقدام تفرقه‌افکنانه عليه شيعيان و اهل سنت را به فرصتي براي به شکست‌کشاندن بدخواهان کشور تبديل کردند.


  حذف فيزيکي؛ راهکار اصلي سرويس‌هاي دشمن
  شايد ماجراي "ترور شخصيت" يا همان ترکيبي که در رسانه‌ها و افکار عمومي از آن به عنوان "حذف فيزيکي" ياد مي‌شود، يکي از شيوه‌هاي مرسوم و کاربردي سرويس‌هاي امنيتي و اطلاعاتي براي از پيش‌رو برداشتن مخالفان و کساني باشد که با نقشه‌هاي‌شان عرصه را بر دولت‌ها و گردانندگان اين سرويس‌ها تنگ کرده‌اند.

  به جرأت مي‌توان گفت كه لبنان از جمله كشورهايي است كه ترور در آن به آساني انجام مي‌شود و بيشتر عاملان ترورها هنوز مشخص نشده‌اند.

  تلاش براي معرفي عاملان ترور براي نخستين بار در تاريخ لبنان بعد از ترور رفيق حريري آغاز شد و همين مسأله و نتايج متناقض آن باعث شده كه از سال 2005 ميلادي تا كنون فضاي اين كشور دستخوش تحولات عمده اي از جمله بركناري سه نخست‌وزير و يك رئيس‌جمهور شود.


  ترورهاي سياسي در لبنان از کي آغاز شد؟
  سررشته ترورهاي سياسي در اين کشور را اگر پي بگيريم شامل زنجيره‌اي دراز مي‌شود که در ده‌ها سال گذشته شاهد آن بوده‌ايم. ترور کمال جنبلاط، رهبر سابق دروزي‌هاي لبنان و پدر وليد جنبلاط در مارس سال 1977 ميلادي را شايد بتوان از قديمي‌ترين ترورهاي سياسي در لبنان دانست اما مسلماً نخستين ترور سياسي در اين کشور نبود. پس از آن سال، به‌رغم جنگ داخلي در لبنان و اشغال اين کشور از سوي رژيم صهيونيستي ترورهاي سياسي شيب بيشتري به خود گرفت و بيشتر گروه‌هاي سياسي را شامل شد.  سوريه و حزب‌الله؛ عامل يا قرباني ترورهاي سياسي لبنان؟

  ترور وسام الحسن رئيس بخش اطلاعت اداره امنيت ملي لبنان که هفته گذشته انجام شد، تازه‌ترين حلقه از ترورهاي سياسي در لبنان بود که پيامدهاي قابل پيش‌بيني آن التهاب سياسي و امنيتي در لبنان را دو چندان کرد و سرنوشت اين کشور را در هاله‌اي از ابهام قرار داد، سوريه و حزب‌الله لبنان که از همان لحظه انفجار از يک سو به نقشه‌هاي طراحي‌شده در راستاي انجام اين انفجار و پيامدهاي آن آگاهي داشتند و از سوي ديگر اين انفجار را مغاير منافع خود در منطقه مي‌دانستند، به شدت اين انفجار تروريستي را محکوم کردند، آنها در بيانيه‌هايي به اهداف پشت پرده اين انفجار اشاره کرده و رژيم صهيونيستي را به دست‌داشتن در اين ترور متهم کردند.

  گفتمان تحريک‌آميز جريان هوادار غرب در لبنان که گويا بيانيه‌هاي آنها حتي پيش از انفجار آماده شده بود نيز در همان ساعات اوليه، سوريه و حزب‌الله را به دست‌داشتن در اين ترور متهم کرد تا سناريوي ترور رفيق حريري با ابعادي تازه‌تر و اهدافي پيچيده‌تر تکرار شود.  تحولات سوريه و لبنان در آستانه ترور

  نگاهي به تحولات سوريه و لبنان از موفقيت محور مقاومت در رقابت‌هاي سياسي لبنان و عرصه امنيتي سوريه حکايت دارد، حزب‌الله لبنان و هواداران هشتم‌مارسي آن که به دنبال برگزاري عادلانه انتخابات پارلماني لبنان بودند، دولت ميانه‌روي ميقاتي را بر آن داشتند که مطالبات جريان مخالف در تصويب قانوني طايفه‌اي را رد کرده و با تصويب قانون نسبيت آن را به پارلمان لبنان ارائه کند. اين قانون که به علت عدالت انتخاباتي نهفته در آن بخت پيروزي حزب‌الله و جريان هشتم مارس در انتخابات را نيز تقويت مي‌کند، تا پيش از ترور وسام الحسن در کميسيون‌هاي پارلماني لبنان در دست بررسي بود اما با انجام اين ترور و امنيتي‌شدن فضاي کشور اين طرح تقريباً از دستور کار خارج شد.

  د
  ر سوريه نيز ارتش ملي اين کشور در عرصه امنيتي و مبارزات ميداني موفقيت‌هاي بي‌سابقه‌اي را به دست آورده بود. شبه‌نظاميان مسلح با تمام ابزارهاي پيشرفته ارتباطاتي غربي و تجهيزات نظامي آنها موفق نشدند در برابر ارتش متحد سوريه کاري از پيش ببرند و علاوه بر اينکه در اشغال کامل حتي يک بخش از سوريه ناکام ماندند، قادر به حفظ مواضع سست خود نيز نشده و کم‌کم طعم شکست را مي‌چشيدند. اين تحولات غرب را به اين فکر انداخت تا راهي براي جبران شکست قطعي خود دست و پا کند، به همين دليل جبهه‌اي که از مدت‌ها قبل طرح‌هايي براي باز کردن آن به‌روي سوريه اجرا شده بود، در کانون توجه آمريکا و رژيم صهيونيستي قرار گرفت؛ اين جبهه همان جبهه لبنان بود که با بازشدن آن، هم رفت‌وآمد تروريست‌ها و تسليحات نظامي آنها به لبنان تسهيل مي‌شد و هم در صورت حمله احتمالي مي توانست پايگاه لجستيک نيروهاي نظامي غربي و ترک در سوريه باشد.


  انگيزه‌هاي آمريکا و غرب در ترور وسام الحسن

  از زمان آغاز بحران در سوريه در يک و نيم سال گذشته و بويژه با شکست توطئه‌هاي فرامنطقه‌اي عليه اين کشور و بروز نشانه‌هاي شکست شبه‌نظاميان مسلح از ارتش سوريه و همچنين مقابله ارتش لبنان با قاچاق سلاح و افراد مسلح از مرزهاي لبنان به سوريه، طرف‌هاي مداخله جو در عرصه سياسي لبنان تلاش زيادي کرده‌اند تا اين بحران را به لبنان منتقل کنند تا بتواند لبنان را به پايگاه لجستيک شبه‌نظاميان مسلح تبديل کرده و در صورت اجراي طرح حمله به سوريه نيز اين کشور را به پايگاهي براي حمله به سوريه تبديل کنند. مقدمات اين طرح نيز از سوي آمريکا و غرب و مزدوران منطقه اي آن از جمله عربستان و قطر در بخش هاي شمالي لبنان که زير نظر گروه هاي غرب گراي لبناني بود، آغاز شده و تروريست هاي زيادي از کشورهاي مختلف در طرابلس مستقر شده بودند تا در صورت نياز در دو عرصه لبنان و سوريه وارد عمل شوند.  دست‌هاي پشت پرده رژيم صهيونيستي در ترور وسام

  نگاهي به حافظه تاريخي لبناني‌ها در دهه‌هاي اخير بويژه بعد از عمليات موفقيت‌آميز دلال المغربي عليه رژيم صهيونيستي و ايجاد جنگ داخلي از سوي صهيونيست‌ها در لبنان نشان مي‌دهد که اين رژيم تقريباً در تمامي ترورهاي سياسي در اين کشور حضوري فعال داشته است. اين حضور بويژه در ترورهاي سياسي اخيري که پس از آزادي لبنان از زير يوغ اشغال صهيونيست‌ها صورت گرفته، نمود بيشتري به خود گرفته است. در اين راستا به‌ويژه ترور رفيق الحريري در سال 2006 ميلادي و ترور عماد مغنيه و وسام الحسن، نشان مي‌دهد که رژيم اسرائيل برنده اصلي اين ترورهاي سياسي در لبنان بوده و بر خلاف عملکرد سياسي دادگاه غرب‌گراي حريري مي‌توان اين رژيم را در رديف نخستين متهمان اين ترورها قرار داد.


  در بررسي انگيزه‌هاي رژيم صهيونيستي در اين ترورها مي‌توان رگه هاي آرزوي ديرينه صهيونيست‌ها براي ايجاد ناآرامي و جنگ داخلي در لبنان را مشاهده کرد. قدرت روزافزون حزب‌الله لبنان و نيز ناتواني رژيم صهيونيستي در تقابل نظامي مستقيم با اين حزب تنها يک راه در پيش‌روي سران تل‌آويو قرار داده تا بتوانند از طريق آن، حزب الله را مهار کنند که اين راه همانا انداختن حزب به درگيري‌هاي داخلي و فرسايش سياسي و امنيتي دروني بين گروه‌هاي لبناني است.


  علاوه بر تمام اينها کينه‌هاي رژيم صهيونيستي از شخص وسام الحسن که بنا به اظهارات صريحش، وي با همکاري حزب‌الله لبنان در سه سال اخير ده‌ها شبکه جاسوسي صهيونيست‌ها را در لبنان منهدم کرده و بيش از 150 جاسوس اين رژيم را بازدداشت کرده، انگيزه خوبي براي تصفيه حساب اين رژيم با حسن به شمار مي‌رود.  انتقام تل‌آويو از نفوذ پهپاد ايوب به نقاط مهم سرزمين‌هاي اشغالي

  از سوي ديگر فرضيه ارتباط ترور وسام حسن با هواپيماي ايوب نيز فرضيه‌اي قابل بررسي است. نفوذ پهپاد مقاومت اسلامي لبنان به سزرمين‌هاي اشغالي به‌عنوان تازه‌ترين مشت سنگين حزب‌الله لبنان بر دهان صهيونيست‌ها هزينه‌هاي بسياري براي اسرائيل به همراه داشت اما از همان روز نخست، رژيم صهيونيستي به دنبال طرحي بود تا از يک سو شيريني اين موفقيت را به کام مقاومت تلخ کند و از سوي ديگر توجه افکار عمومي و رسانه‌هاي مختلف را از پرداختن به ابعاد اين شکست بزرگ منحرف سازد.  آل‌سعود و آل‌ثاني؛ همسو با جهان اسلام يا همگام غرب؟

  دولت‌هاي رياض و دوحه به‌عنوان بازوهاي فعال اجرايي توطئه‌هاي آمريکا و غرب در منطقه از ماه‌ها پيش تمايل خود براي ايجاد درگيري‌هاي داخلي در لبنان را کتمان نکرده‌اند. اين کشورها از ماه‌ها پيش که عمليات ارتش لبنان در مرزهاي اين کشور با سوريه براي مهار تروريست‌ها درعبور و مرور آزادانه از مرز آغاز شد، بيانيه‌هاي شديداللحني را عليه لبنان صادر کردند، آنها چند بار در حوادث کوچک امنيتي در اين کشور براي تشويش اذهان عمومي بيانيه‌هاي هشداري را خطاب به شهروندان خود در اين کشور صادر کردند و از آنها خواستند تا لبنان را ترک کنند. اين بيانيه‌ها که تا آستانه ترور وسام الحسن نيز ادامه داشت، يک جنگ داخلي و ناآرامي‌هاي زنجيره‌اي را در لبنان پيش‌بيني کرده بود که تا قبل از ترور وسام الحسن کسي از ماهيت واقعي آن اطلاعي نداشت.


  نقش بندر بن سلطان، مهره اطلاعاتي عربستان سعودي و آمريکا را که اخيرا به رياست دستگاه اطلاعاتي عربستان انتخاب شده نبايد در اين ترورناديده گرفت. اين ترور، نتيجه همان هشدارهايي بود که کارشناسان پس از انتصاب بندر به اين سمت، مطرح کرده و گفته بودند که حوادث تروريستي در منطقه با اين انتصاب رشد قابل‌توجهي خواهد يافت.


  بندر با ارتباطات گسترده‌اي که با آمريکا و محافل صهيونيستي از يک سو و گروه‌هاي افراط گراي تروريستي در منطقه دارد، هم پتانسيل بالايي در ايجاد هماهنگي‌هاي امنيتي و اطلاعاتي ميان آل‌سعود با موساد و سيا دارد و هم مطالبات غرب را به‌راحتي براي اجرا در دستور کار گروه‌هاي تروريستي منطقه قرار مي‌دهد.  پروژه مظلوم‌نمايي جريان‌هاي غرب‌گراي لبنان

  نگاهي به تحولات لبنان در قبل و بعد از انفجار تروريستي در اين کشور مي‌تواند منافع مادي و سياسي جريان غرب گرا در لبنان از اين ترور را به راحتي نشان دهد. 14 مارس که از همان ابتداي تشکيل دولت نجيب ميقاتي در لبنان صراحتا اعلام کرده بود که از هيچ گزينه اي براي براندازي دولت وي فروگذار نخواهد کرد، تلاش خود را روي اين نكته متمركز کرد كه از ترور وسام حسن عليه دولت نجيب ميقاتي سوء استفاده كرده تا اهداف متعدد خود را محقق كند.


  سعد الحريري، رئيس جريان المستقبل و مهم‌ترين چهره مخالفان دولت به اين ترتيب بر آن شد تا انتقام سختي از نجيب ميقاتي که به‌زعم وي پست نخست‌وزيري را از حريري گرفته است، بگيرد و بار ديگر اين سمت را براي خود تثبيت کند، البته غرب اين بار خواب‌هاي بهتري براي 14 مارس ديده و مي‌خواهد به همراه نخست‌وزيري حريري فردي مانند سمير جعجع را در پست رياست‌جمهوري لبنان قرار دهد.


  همچنين با توجه به نزديك‌بودن انتخابات پارلماني لبنان، اين گروه در صدد بسيج‌كردن اهل‌سنت و جلب توجه بيشتر آنان است، درست مثل شرايطي كه پس از ترور حريري به وجود آمد. اين گروه که به علت نداشتن پشتوانه قوي داخلي، منطقه‌اي، بين‌المللي و مردمي در انتخابات راه به جايي نخواهد برد، با اين طرح علاوه بر ايجاد کاريزماي انتخاباتي براي خود مشابه سناريوي سال 2006 ميلادي، تلاش خود را متمركز ناامن‌كردن اوضاع لبنان و لغو انتخابات پارلماني كرده است اما با آرام‌شدن فضاي امنيتي لبنان و اقدامات بموقع ارتش لبنان و هوشياري مردم و مسؤوليت‌پذيري مقامات سياسي اين کشور، اين توطئه‌ها ناکام مانده است.


  از سوي ديگر 14 مارس به دنبال آن بود تا با ايجاد يک شوک سياسي، گروه‌هاي واگراي هوادار خود شامل گفتمان مبارزه ملي و نيروهاي لبناني و الکتائب و ساير مسيحيان معترض 14 مارسي را به وحدتي دست‌کم دوره‌اي برساند و شکاف‌هاي سياسي و فکري موجود در بين عناصر اين جريان را از بين ببرد.


  ترور وسام الحسن و بيانيه‌هاي شديد سياسي و گفتمان تحريک‌آميز 14مارس که گويي از قبل از ترور براي آن برنامه‌ريزي‌شده، نشان مي‌دهد که اين جريان حساب ويژه‌اي روي اين ترور سياسي باز کرده تا بتواند در آستانه انتخابات برگه‌هاي سياسي آن را به هم‌ريخته و از آب گل‌آلود عرصه امنيتي لبنان براي خود ماهي بگيرد. در صورت برآورده‌شدن اين اهداف، ديگر اهميتي نخواهد داشت که چند شهروند لبناني و غيرلبناني در آشفته‌بازار امنيتي اين کشور جان خود را از دست بدهند.


  برای مشاهده تمام افرادی که طی 37 سال در لبنان ترور شدند بر روی تصویر زیر کلیک کنید:


  اين گزارش مروري بر مهم‌ترين ترورهاي شخصيت‌هاي سياسي در لبنان از سال 1975 ميلادي تا كنون است.

  * ترور "معروف سعد" نماينده اهل‌سنت مردم صيدا در سال 1975 ميلادي

  معروف سعد
  وی يكي از عوامل مهم شروع جنگ داخلي در لبنان به شمار مي‌آمد.


  * ترور "فرانسيس ميلوي" سفير آمريكا در بيروت در سال 1976 ميلادي

  فرانسيس ميلوي

  * ترور "كمال جنبلاط" پدر وليد جنبلاط و رييس حزب دروزي لبنان در سال 1977 ميلادي

  كمال جنبلاط
  * ترور "طوني سليمان فرنجيه" نماينده پارلمان و فرزند سليمان فرنجيه رئيس‌جمهور اسبق لبنان در سال 1978 ميلادي

  طوني سليمان فرنجيه
  طي این عملیات تروریستی، طوني به همراه همسر و دو طفل سه سالش كشته شد.


  * ترور "علي حسن سلامه" معروف به ابوحسن مسؤول دستگاه امنيتي جنبش فتح به همراه چهار تن از همراهان وي در انفجار خودرو بمب‌گذاري‌شده در منطقه رأس بيروت در سال 1979 ميلادي

  علي حسن سلامه

  * ترور "رياض طه" رئيس اتحاديه روزنامه نگران لبناني در سال 1980 ميلادي

  رياض طه

  * ترور "سيد حسن شيرازي" روحاني شيعه در منطقه الرملة البيضاء در سال 1980 ميلادي

  سيد حسن شيرازي
  * ترور "بشير جميل" بعد از انتخاب وي به عنوان رييس جمهور لبنان و قبل از برعهده‌گرفتن اين منصب طي انفجار مقر حزب الكتائب در اشرفيه در سال 1982 ميلادي كه طي آن 32 تن كشته و 65 تن زخمي شدند.

  بشير جميل
  * ترور شيخ "صبحي صالح" رييس مجلس اعلاي شيعيان لبنان در محله ساقيه الجنزير در بيروت توسط يك مسلح موتورسوار در سال 1986 ميلادي  * ترور "رشيد كرامي" نخست‌وزير اسبق لبنان كه 9 بار به اين منصب منصوب شده بود به وسيله انفجار بمب كوچكي كه بر روي صندلي وي در بالگرد نظامي كار گذاشته شده بود در راه طرابلس به بيروت در سال 1987 ميلادي


  رشيد كرامي

  * ترور "شيخ حسن خالد" مفتي كل لبنان در انفجار خودرو بمب‌گذاري‌شده در منطقه عائشه بكار در بيروت در سال 1989 ميلادي كه طي آن 22 تن كشته و 80 تن زخمي شدند.

  حسن خالد
  * ترور "ناظم قادري" نماينده پارلمان لبنان در سال 1989 ميلادي

  * ترور "رينيه معوض" رئيس‌جمهور اسبق لبنان قبل از بر عهده‌گرفتن منصب رياست‌جمهوري طي انفجار بمب در منطقه صنايع در بيروت در سال 1989 ميلادي


  رينيه معوض

  * ترور مهندس "داني شمعون" رييس حزب ليبراليسم ملي در منزل خود به همراه افراد خانواده اش در منطقه بعبدا در سال 1990 ميلادي

  داني شمعون
  * ترور دكتر "ميشل سلهب" رئيس اتحاديه پزشكان در محل كار خود واقع در رابيه در سال 1991 ميلادي  * ترور حجت الاسلام والمسلمين "سيد عباس موسوي" دبيركل سابق حزب‌الله لبنان توسط بالگردهاي نظامي رژيم صهيونيستي در منطقه جبشيت واقع در جنوب لبنان در سال 1992 ميلادي

  سيد عباس موسوي

  * ترور "عمران المعايطه" ديپلمات و مشاور اول سفارت اردن در بيروت در منطقه روشه در سال 1993 ميلادي  * ترور "شيخ نزار حلبي" روحاني اهل سنت و رييس گروه الاحباش(حامي سوريه) همراه با همراهانش مقابل منزلش در منطقه الطريق الجديدة در سال 1995


  نزار حلبي

  * ترور "ايلي حبيقه" وزير سابق نيرو و رييس سابق حزب نيروهاي لبناني طي انفجار خودرو بمب گذاري شده در نزديكي محل اقامتش در منطقه حازميه در شرق بيروت در سال 2002

  ايلي حبيقه
  * ترور "محمد جهاد احمد جبريل" فرزند "احمد جبريل" دبيركل جبهه آزادي‌بخش فلسطين طي انفجار خودروي بمب‌گذاري‌شده در بيروت در سال 2002 ميلادي


  محمد جهاد احمد جبريل
  * ترور "غالب عوالي" يكي از اعضاي حزب‌الله طي انفجار خودرو بمب‌گذاري‌شده در ضاحيه جنوبي بيروت در سال 2004 ميلادي


  غالب عوالي

  * ترور "رفيق حريري" نخست وزير اسبق لبنان طي انفجار خودرو بمب‌گذاري‌شده در منطقه لسان جورج واقع در راه ساحلي بيروت در سال 2005 ميلادي كه طي آن 18 تن كشته و 220 تن زخمي شدند.


  رفيق حريري

  * ترور "جرج حاوي" دبيركل سابق حزب كمونيستي لبنان طي انفجار بمبي نزديك منزل وي در منطقه المصيطبه واقع در غرب بيروت در سال 2005 ميلادي


  جرج حاوي

  * ترور "سمير قصير" روزنامه نگار لبنانی در انفجار بمبي در خودرو وي در منطقه اشرفيه در سال 2005 ميلادي


  سمير قصير

  * ترور "جبران تويني" نماينده پارلمان و رئيس شوراي اداري روزنامه النهار در انفجار خودرو بمب‌گذاري‌شده در منطقه المكلس شرق بيروت در سال 2005 ميلادي


  جبران توييني

  * ترور "پير جميل" وزير اسبق صنعت لبنان در منطقه جديدة واقع در شرق بيروت در سال 2006 ميلادي


  پير جميل

  * ترور "وليد عيدو" نماينده پارلمان در منطقه روشه طي انفجار بمب در سال 2007 ميلادي

  وليد عيدو

  * ترور "آنطوان غانم" نماينده پارلمان لبنان طي انفجار خودرو بمب‌گذاري‌شده در منطقه سن‌الفيل واقع در شرق بيروت در سال 2007 ميلادي كه طي آن پنج نفر كشته و 71 تن زخمي شدند.


  آنطوان غانم

  * ترور "عماد مغنیه" معروف به حاج رضوان، فرمانده ارشد نظامی حزب‌الله لبنان که در سال 2008 ميلادي در انفجار خودروي بمب‌گذاري‌شده به شهادت رسيد.


  عماد مغنیه

  * ترور "وسام الحسن" رئیس دايره اطلاعات نيروهاي امنیت ملی لبنان در سال 2012 ميلادي طي يک بمب‌گذاري در منطقه الاشرفيه بيروت


  وسام الحسن

  علاوه بر ترورهاي يادشده، ترورهاي نافرجام و همچنين انفجارهاي متعددي در مناطق مختلف لبنان صورت گرفته كه منجر به كشته و زخمي‌شدن چند شخص شده و بسياري از آنها نيز ناموفق بوده است اما جالب آنكه غير از ترور اعضاي حزب‌الله به دست جاسوسان رژيم صهيونيستي و ترور جميل كه به دست فلسطيني‌ها صورت گرفت، اكثر عاملان ترورهاي ديگر ناشناخته مانده‌اند. حتي سمير جعجع كه متهم به ترور كرامي بود نيز از زندان آزاد شد و لبناني ها تصميم گرفتند با امضاي پيمان طائف در عربستان، پرونده اين ترورها را براي هميشه مختومه كنند.
  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 7:41 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  رهبر ایران طی یک سخنرانی اعلام می کند ایران "نمی‌تواند اجازه دهد عراق بار دیگر در چنگال استکبار بیفتد و چند ساعت بعد اولین واحدهای رزمی ایران از مرز عراق رد می‌شوند.
  به گزارش مشرق ، بازی "جنگ نفت: حملات ایران" که از جمله بازی های استراتژیک است تلاش می کند تا جنگ احتمالی آینده ایران را شبیه سازی کند.

  موضوع بازی از این قرار است که:

  انتخابات سال 2014 عراق بسیار تعیین کننده، همچنین آغشته به تنش‌های فرقه‌ای و خشونت سیاسی بوده است. در حالی که حزب برنده العراقیه از حمایت‌های مشترک شیعیان و سنی‌ها الهام گرفته بود اما بسیاری از شیعیان به جای این حزب به الدعوه، شورای انقلاب اسلامی عراق و یا جریان صدر رأی دادند. بنابراین نخست‌وزیر ایاد العلاوی برای دستیابی به اکثریت مجلس شدیدا به حمایت کردها وابسته شد که البته منجر به عصبانیت بیشتر احزاب شیعه مخالف گشت. روابط وی با ایران نیز دچار تنش فزاینده‌ای بود زیرا تهران نگران تلاش‌های دولت جدید برای تقویت روابط خود با آمریکا است.

  در حدود یک سال پس از انتخابات و بر اثر ترور یک روحانی سرشناس شیعه توسط افراد مسلح ناشناخته در شهر نجف، سیاست‌ها بی‌ثبات دولت عراق وارد شرایط بحرانی می‌شوند. در حالیکه طرفین همدیگر را به دست داشتن در این جنایت متهم می‌کنند تظاهرات خیابانی خشونت‌آمیز جنوب کشور را فرا می‌گیرد. با پیوستن شبه‌نظامیان جریان صدر و شورای عالی انقلاب عراق به نیروهای امنیتی شورشی به منظور نبرد با نیروهای وفادار به دولت عراق، جنگ کشور را فرا می‌گیرد. ایران وزن سیاسی خود را در حمایت از مخالفین بکار گرفته و برای آنها سلاح و پول تهیه می‌کند.

  واشنگتن به درخواست حکومت اقلیم کردستان به سرعت نیروهای خود را عازم اربیل می‌کند تا بدین ترتیب از نفوذ بیشتر ایران بکاهد.

  اما حرکت مذکور در ایران به عنوان یک اقدام تحریک‌آمیز قلمداد گشت. در 17 آگوست 2015، رهبر ایران طی سخنرانی روز قدس اعلام داشت ایران "نمی‌تواند و نمی‌خواهد اجازه دهد کشور برادر عراق بار دیگر در چنگال استکبار شیطانی و دست‌نشانده‌های آن بیفتد." روز بعد، "حکومت مشروط مردمی انقلاب اسلامی عراق" در بصره اعلام وجود می‌کند. این گروه خواستار یک خیزش مردمی علیه دولت نخست‌وزیر العلاوی و "حمایت از انقلاب اسلامی مردمی در عراق" می‌شود.

  چند ساعت بعد، اولین واحدهای رزمی ایران از مرز عراق رد می‌شوند و بدین ترتیب برای چهارمین بار طی چهار دهه اخیر منطقه خلیج فارس دچار جنگ می‌شود و بدین ترتیب "جنگ نفت: حملات ایران" مندرج در شماره دوم "مجله جنگ مدرن" را آغاز می شود.


  این بازی متشکل از یک نقشه در اندازه 22×34 اینچ، 228 کارت نشانگر نیروها و یک دستورالعمل 16 صفحه‌ای است. این بازی "نسخه‌ای بروز رسانی شده و توسعه یافته از بازی کلاسیک "جنگ نفت" است که توسط شرکت انتشارات شبیه‌سازی در دهه 1970 چاپ می‌شد. اگرچه تفاوت زیادی در نحوه اجرای این بازی‌ها (بالاخص در حوزه قدرت هوایی و هوابرد/لجستیک) وجود دارد اما این بازی به میزان زیادی دارای حال و هوای همان بازی‌های قدیمی دهه هفتاد است. ایرانی‌ها در صورتی که چهار شهر اصلی (بغداد دو شهر قلمداد می‌گردد) را تسخیر کنند برنده محسوب می‌شود در حالی که آمریکایی‌ها اگر ایرانی‌ها را در دو شهر متوقف کنند پیروز خواهند بود – البته این نشانگرهای پیروزی می‌توانستند در حین انجام بازی تغییر یابند. واحدها به صورت منصفانه‌ای نماینگر آرایش‌های هنگی، لشگری و یا حتی سپاهی بوده و هر دور در این بازی بیانگر گذر سه روز بود.

  بازی

  بازی با تعیین وفاداری نیروهای نظامی و واحدهای شبه‌نظامی عراقی آغاز می‌گردد: آیا آنها در کنار دولت خواهند ایستاد یا به انقلاب تحت حمایت ایران خواهند پیوست؟

  در منطقه بغداد، به سمت غرب، و در منطقه کردستان به سمت شمال، بخش اعظمی از نیروها به شورش نخواهند پیوست. در جنوب، انقلاب طرفداران بیشتری داشته است و بسیاری از شبه‌نظامیان به طرف طرفدار ایران سرازیر شده‌اند.

   ستونی از نیروهای ایران وارد کردستان شده و اربیل را تصرف می‌کند. نیروی اصلی ایران به نیابت از حکومت مشروط مردمی انقلاب اسلامی عراق بغداد را تصرف خواهد کرد. نیروی سوم در امتداد مرز کویت موضع خواهد گرفت. در نهایت، چتربازان و تفنگداران دریایی ایران طی یک حرکت متهورانه در قطر پیاده شده و طی تلاشی خطرناک سعی در نابودی ستادهای فرماندهی قرارگاه فرماندهی مرکزی (CENTCOM) در پایگاه هوایی العدید می‌نمایند. این حمله در صورت موفقیت، نقشه‌های آمریکا برای تقویت نیروها را دچار اخلال کرده و نیز پیروزی‌های بیشتری برای ما در دوحه رقم زده و تأسیسات آمریکا را نابود خواهد کرد.

  روز اول: نیروهای ایران، تحت فرماندهی واحدهای نخبه نیروهای قدس سپاه پاسداران (IRGC) سریعا به حومه اربیل رسیده و یک حمله موفقیت‌آمیز در بغداد پیاده می‌کنند. واحدهایی که به سوی مرز کویت حرکت می‌کنند به علت مقاومت سرسختانه یکی از هنگ‌های وفادار ارتش عراق، کند می گردند. (سمت راست عکس: حرکت آغازین ایران – ملاحظه نمایید که یک واحد مقاومت در جنوب مانع حرکت واحدهای سیاه سپاه می‌شود.)

  نیروهای هوابرد ایران در راه قطر شناسایی شده و ساقط می‌گردند. تفنگداران دریایی ایران به ساحل رسیدند اما طی یک نبرد خونبار توسط نیروهای قطری و آمریکایی نابود می‌شوند.

  آمریکا واحدهایی از تیم هنگ رزمی هوابرد را به اربیل می‌فرستد تا مدافعین کرد شهر را تقویت نماید.

  روز چهارم: ایرانیان طی حمله‌ای موصل را به تصرف خود در آورده و سربازان آمریکایی مستقر در آنجا را نابود می‌کنند. با این حال، تهاجم ایرانی‌ها در امتداد مرز کویت دستاورد چندانی برای آنها ندارد. یک واحد اعزامی تفنگداران آمریکایی به محل می‌رسد تا کویت را تقویت نماید.

  تیم هنگ رزمی آمریکا که در کویت مستقر است دست به ضدحمله‌های محلی زده و تلفات سنگینی وارد می‌سازد. سربازان وفادار عراقی در غرب بغداد جمع می‌شوند.

  روز هفتم: نیروی هوایی ائتلاف حضور خود را به صورت محسوسی نمایان ساخته و پیشروی ایرانی‌ها را کندتر می‌سازد. موصل به دست سربازان ایران می‌افتد. با این حال، سربازان وفادار عراقی طی یک حمله تهاجمی بار دیگر بغداد شمالی را تسخیر می‌کنند.

  سربازان سعودی شروع به تقویت مواضع کویت در امتداد مرز نموده و تهدید به انسداد جبهه غربی پیشروی ایرانیان نمود.

  روز دهم: نیروهای ایران، شامل تعداد انبوه بسیجیان، یکبار دیگر بغداد را تسخیر نمودند. نیرویی قوی متشکل از نیروهای زرهی ایران طی یک ضدحمله نیروهای سعودی را به عقب راندند. واحدهای هوابرد آمریکایی برای تقویت مواضع سعودی‌ها اعزام گشتند.

  روز سیزدهم: سربازان ایرانی به حرکت رو به جنوب خود ادامه می‌دهند تا حمله متزلزل خود علیه کویت را تقویت نمایند. با این وجود، با تداوم استقرار نیروهای آمریکایی واحد اعزامی دوم تفنگداران آمریکایی نیز سر می‌رسند.

  روز شانزدهم: حمله بزرگ نیروهای آمریکایی علیه نیروهای سپاه پاسداران در عراق جنوبی به شکست انجامید. اما با انسداد تحرک نیروهای ایرانی و نیز حملات هوایی مداوم آمریکا به خطوط پشتیبانی ایرانی‌ها، تأثیرگذاری رزمی سربازان ایرانی کاهش می‌یابد. یک تیم هنگ رزمی متوسط آمریکایی وارد کویت می‌شود.

  روز نوزدهم: دعوت شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس به صورت گذرا مورد پذیرش دو طرف قرار می‌گیرند. طرفین از این فرصت برای تقویت مواضع خود بهره می‌جویند.

  روز بیست و دوم: نیروهای آمریکایی با پشتیبانی حملات هوایی یک ضدحمله بزرگ ترتیب دادند. در حالی که تفنگداران دریایی، نیروهای هوابرد، تیم هنگ رزمی متوسط و سربازان ائتلاف نیروهای سپاه پاسداران را در غرب کویت نابود می‌کنند، تیم هنگ رزمی سنگین از خط مقدم ایرانی‌ها عبور کرده و عازم شمال می‌شود. (سمت راست تصویر: نیروهای سپاه پاسداران مستقر در غرب کویت تحت محاصره در آمده و نزدیک به نابودی هستند، در حالیکه نیروهای آمریکایی به سمت بصره حرکت می‌کنند. واحدهای کوچک نیروهای بحرینی، اماراتی و قطری که در حال جنگ هستند اصولا نباید آنجا باشند اما تصمیم گرفتیم انعطاف بیشتری برای قواعد محدودیت‌های جغرافیایی قائل گردیم تا شاهد مقداری همکاری واقعی بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس باشیم.

  روز بیست و پنجم: نیروهای بسیج ایران برای حفاظت از بصره حرکت می‌کنند اما آنها دیرهنگام و به تعداد ناکافی اعزام می‌شوند. تیم هنگ رزمی سنگین آمریکایی به درون شهر پیشروی کرده و آن را اشغال می‌کند. دیگر نیروهای آمریکایی به سمت شمال می‌روند تا به نیروهای دیگر آمریکایی که از قبل اعزام شده‌اند بپیوندند.

  روز بیست و هشتم: در حالیکه ایرانی‌ها یک خط دفاعی جدید در جنوب بغداد ایجاد می‌کنند، آمریکایی‌ها به سوی شمال پیش می‌روند. حملات مداوم هوایی آمریکا به خطوط حمل و نقل و پشتیبانی ایرانی‌ها باعث کند شدن پیشروی آنها گشته است. از طرف دیگر، عوارض زمینی جنوب عراق و نیز وجود واحدهای گوناگون شبه‌نظامیان طرفدار ایران باعث کندی پیشروی آمریکایی‌ها می‌شوند.

  بدین ترتیب بازی پس از 10 دور به پایان رسید. ایران توانست به سه نقطه پیروزی دست یابد (بغداد به توان دو و اربیل) اما برای پیروزی کامل به شهر چهارم نیاز دارد.  یک تحلیلگر غربی درمورد این بازی می نویسد: "جنگ نفت – حملات ایران" یک بازنمایی بسیار کلی از محیط استراتژیک آتی ارائه می‌کند که اجرای بازی آن نیز بسیار آسان است. ما اصلا ادعا نمی‌نماییم که در این بازی جزئیات نظامی بسیار دقیق و باریک‌بینانه، به مانند برای مثال، "حمله خلیج" (فارس) (ویرایش سوم، 1990) یا هدف‌گیری‌های هوایی پیچیده "حمله خلیج" (فارس)(2010) ملحوظ گشته است.

  مدل‌سازی ساده اما کارآمد قدرت هوایی بدین صورت بوده است که با پیشرفت بازی قدرت تحرک و کارآیی رزمی واحدهای ایرانی کاهش می‌یابند. در همین حین به بازیگر آمریکا/ائتلاف نیز اجازه داده شد تا در هر دور یک حمله هوایی علیه مجموعه‌ای از واحدهای دشمن انجام دهد.

  قواعد پشتیبانی نیز بسیار ساده بوده، به جای هر نوع الزامی برای ردیابی خطوط پشتیبانی به سوی منابع پشتیبانی، به ترکیبی از محدودیت‌های جغرافیایی (برای ائتلاف) و کنترل گلوگاه‌های نقل و انتقال کلیدی (برای ایران) اتکاء شده است. برای نمایش فرماندهی، کنترل، اطلاعات، انعطاف و قابلیت مانور برتر نیروهای آمریکایی، به واحدهای آمریکایی اجازه داده شده تا ناحیه‌های تحت کنترل دشمن را نادیده گرفته و با آزادی در اطراف آنها مانور دهند. علاوه بر این، واحدهای آمریکایی می‌توانستند در هر زمانی از بازی وارد عمل شوند.

  سناریو نیز بسیار مبهم‌ است. این سناریو خبر از دو واقعه احتمالی می‌دهد: "آینده‌ای نزدیک – 2013 تا 2017 – که در آن ایرانی‌ها ممکن است به نوعی از توانمندی هسته‌ای نظامی دست یابند که از جاه‌طلبی‌های هژمونیک منطقه‌ای پشتیبانی می‌نماید" و یا "واکنش احتمالی ایران به حمله هوایی دقیق آمریکا و/یا اسرائیل علیه تأسیسات هسته‌ای این کشور." به نظر من، جنگ خلیج در توانایی ایران برای حمله نظامی گسترده و زمینی در فررای مرزهایش و بالاخص توانایی این کشور برای انجام عملیات‌های هوابرد و دریابرد در فراسوی خلیج فارس، مبالغه می‌نماید. البته اگر این کار را نمی‌کرد دیگر شبیه یک بازی نمی‌شد.

  به عنوان یک بازی از جنگ خلیج فارس لذت بردم. قوانین مندرج بسیار مختصر و سرراست بودند اگرچه برخی از این قوانین می‌توانستند واضح‌تر باشند. (در قوانین و یا جداول چاپ شده بر روی نقشه نیز برخی ایرادها وجود داشت، بنابراین لیست اصلاحات چاپی را حتما ملاحظه فرمایید.) از آنجایی که برخی از جنبه‌های نظامی بازی قابل پیش‌بینی هستند – بغداد همیشه به اشغال ایران در می‌آید، کویت همیشه تبدیل به یک هدف حیاتی و گلوگاه استراتژیک می‌شود، ایران معمولا در اوایل بازی سعی می‌کند تا حملات آبی‌خاکی/هوابرد غافلگیرانه علیه بحرین و قطر انجام هد – بنابراین مطمئن نیستم که این بازی را بتوان به دفعات مکرر تکرار نمود. بازی در حدود دو ساعت به طول می‌انجامد.

  "جنگ مدرن"، نشریه همراه این بازی، دارای مطالب زیر بود: یک شرح کوتاه در مورد بازی، مقاله پیش‌زمینه در مورد ایران و موازنه نظامی در خلیج فارس و مقالاتی نامربوط در مورد نبرد "پایگاه پشتیبانی توپخانه‌ای مری" (طی جنگ ویتنام)، آرایش رزمی اسرائیل در "نبرد مزرعه چینی" (طی جنک اعراب و اسرائیل در سال 1973) و نیز مطالبی برای معرفی برخی تسلیحات.


  آیا این بازی در کلاس درس مفید است؟

  دانشجویان می‌توانند با اجرای این بازی به برخی مشاهدات و درس‌ها، بالاخص در حوزه نگرانی‌های امنیتی کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس، دست یابند – اگرچه کمبود‌های موجود در حوزه بازنمایی واقعی و دقیق قدرت دریایی و هوایی می‌تواند به عنوان محدودیتی در این حوزه قلمداد گردد. این بازی چالش‌های پیش روی آمریکا در اعزان نیروی زمینی و تقویت سریع متحدینش در خلیج فارس و همچنین چرایی استقرار تجهیزات نظامی آمریکا در منطقه را نشان می‌دهد. این بازی، به غیر از برخی رویدادهایی که به صورت تصادفی پدید می‌‌آیند، دارای عناصر سیاسی زیادی نیست.

   بخش اعظمی از مفید بودگی این بازی نه در ارائه دیدگاهی ویژه و استراتژیک بلکه در این است که دانشجویان می‌توانند به راحتی چگونگی بازی را یاد گرفته، آن را اجرا نموده و سپس "جنگ نفت" را اصلاح نمایند تا سناریو‌هایی دقیق‌تر ایجاد گردد و یا چالش‌های ویژه عملیاتی و استراتژیک را در خلیج فارس مشخص نمایند. برای مثال:

  · برخی از فرضیات در حوزه مسائل سیاسی و یا برقراری ائتلاف‌ها را می‌توان بازنویسی کرد. برای مثال، بعید است که ترک‌ها به نفع ایران وارد جنگ شوند، مسأله‌ای که قوانین بازی اجازه آن را می‌دهند. به همین ترتیب، سوریه پس از اسد به احتمال بسیار تمایل زیادی به ائتلاف ضدایران داشته و در حوزه نیروی نظامی چیز چندانی برای ارائه نخواهد داشت.

  · رویدادهای تصادفی را می‌توان تغییر داد. (رویداد تصادفی شماره 11: امام زمان ظهور می‌کند. این گزینه نوعی پیاده‌سازی اعتقادات شیعه و عرصه سیاسی ایران است.)

  · تعداد بازیگران را می‌توان از دو به سه افزایش داد، بازیگران مجزا و البته متحدی که آمریکا و نیروهای شورای همکاری خلیج فارس را کنترل می‌کنند. اگر در کنار این امر شرایط پیروزی نیز اندکی تغییر داده شود یقینا تبدیل به یک مبارزه ائتلافی بسیار جالب خواهد شد.

  · وضعیت سیاسی را می‌توان تغییر داد تا یک خلیج فارس بی‌ثبات‌تر متصور گردد – برای مثال وجود معترضین طرفدار دموکراسی در کویت یا یک جمعیت شیعی ناآرام در بحرین و استان شرقی عربستان جنوبی. در شهرها و روستاها ممکن است اعتراضاتی رخ دهد و بدین ترتیب بازیگر شورای همکاری خلیج فارس مجبور گردد منابع نظامی را صرف سرکوب آنها نماید. متعاقب این امر، شاید سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات اصلاح‌طلبانه ممکن است بر تمایل آمریکا برای کمک به متحدینش در خلیج فارس تأثیر منفی گذارد.

  · سیستم کنونی تصادفی تقویت نیروهای آمریکایی می‌تواند تغییر یابد. این امر مستلزم برنامه‌ریزی پیشینی بیشتر در حوزه تضمین‌های امنیتی در منطقه است.

  · در نهایت، عناصر سیستم جابجایی، نبرد و پشتیبانی می‌توانند تغییر یابند. نکته اینجاست که "حمله نفتی" به علت تمرکزی که هم‌اینک بر این موضوع است و نیز راحتی بازی، می‌تواند به عنوان یک بازی استراتژی "مقدماتی" بکار رود که هدف از آن واداشتن دانشجویان به تفکر در مورد طرح بازی و نیز بازنمایی بهینه چالش‌های امنیتی آتی در خلیج فارس است.
  [ سه شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 7:39 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  این کودک 12 ساله، حسن نام دارد که در روستای درنگ مدو از توابع بشاگرد زندگی می‌کند.

  به گزارش مشرق به نقل از فارس، حسن قادر به انجام هیچ کاری نیست و در گوشه‌ای از خانه کپری‌شان با تنها مونسش، روزها را به شب می‌رساند.

  او به مدرسه نمی‌رود چون دچار معلولیت جسمی و ذهنی است اما مونسش یک کتاب است؛ کتابی که دوست دارد ورق بزند و از نگاه کردن به آن، لذت می‌برد.

   

  زهرا خانم، مادر حسن می‌گوید: وقتی او نوزاد بود، دچار تشنج شد و چون دسترسی به پزشک نداشتیم، معلول شد.

  اشک، پهنای صورت مادر را فرا می‌گیرد و ادامه می‌دهد: حسن یک کتاب دارد که تنها مونسش است؛ همیشه با دیدن این کتاب آرام می‌شود و می‌خندد.

  حسن دو برادر نیز دارد که از او کوچکترند و در خانه کپری‌شان که یک اتاق است، زندگی می‌کنند؛ آنها شاکر خدایند و با تمام سختی‌ها می‌سازند.

  جدا از تمام سختی‌های مراقبت از کودکی معلول که هیچ‌کاری نمی‌تواند انجام دهد، نگرانی از آینده اوست.

  اشک دوباره پهنای صورت مادر را در بر می‌گیرد و می‌گوید: اگر روزی من نباشم، سرانجام حسن چه خواهد شد؟

   

  [ دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:41 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  تصاویری از شهید تهرانی مقدم، سردار بزرگ دفاع مقدس که سال گذشته در حادثه انفجار پادگان شهید مدرس، به خیل یارانش پیوست.

  شهید طهرانی مقدم در دوره نوجوانی

   

  شهید تهرانی مقدم (نشسته از سمت چپ)، در کنار آیت الله لواسانی امام جماعت مسجد محل زندگی شهید

   

  نشسته از راست : شهید حسن تهرانی مقدم، ناشناس، شهید علی تهرانی مقدم، ناشناس، سردار محمد تهرانی

   

  از چپ: آیت الله لواسانی، سردار محمد تهرانی مقدم، شهید علی تهرانی مقدم، ناشناس، شهید حسن تهرانی مقدم

  شهید حسن تهرانی مقدم

  از چپ: شهید حسن تهرانی مقدم،

  [ دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 15:32 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  نوکران اباعبدالله باید طوری باشند که وقتی روضه می خوانند امام زمان (عج) پای منبرشان بشینند و گریه کنند نه اینکه باعث خجالت حضرت باشند! دشمن اول کاری که می خواهد بکند این است که مداح را از روحانیت جدا کند !
  به گزارش مشرق ، اجتماع بزرگ حسین جان (ع) ، جمعه شب با حضور صدها تن از شعرا ، ذاکرین ، خادمین و بانیان هیئات مذهبی در مسجد ارک تهران برگزار شد.

  حاج منصور ارضی در این مراسم ، که در آستانه ماه عزای سرور و سالار شهیدان برگزار می شد ، ضمن تشکر از حضور پرشور برگزار کنندگان هیئات مذهبی در این مراسم  ، تشکیل شدن چنین اجتماعی را فقط به یاری امام حسین(ع) دانست و گفت: از خدا بخواهیم برای برافراشتن پرچم عزای سیدالشهدا(ع) ، به گوش و چشم و قوت بدنی مان برکت دهد . چرا که می خواهیم دراین ایام روضه گوش کنیم ، روضه بخوانیم و اقامه عزا کنیم. و شرط حرکت همه ما اقامه عزاست نه عزاداری.

  این مداح اهلبیت (ع) با بیان اینکه اقامه عزا جزو کارهای ائمه معصومین(ع) و دستورات حق تعالی به جبرئیل بوده گفت : این گوش و چشم و زبان و قوت بدنی در صورتی می تواند در خدمت عزای حسین(ع) باشد که بتوانی با او در شبی ، سحری خلوت کنی ، زمزمه داشته باشی و بخواهی که در خدمت روضه ی ارباب باشی.

  چشم و گوش ما هم مسئولند

  حاج منصور با یاد آوری اینکه در گذشته مداحان دارای مکنت مالی بودند و همه را خرج دستگاه امام حسین(ع) می کردند گفت:

  نوکر امام حسین(ع) نباید با الگو گرفتن از غیر ،  معصیت زا بشود . چرا که با این حرکات و سبک ها به دستگاه امام حسین(ع) ضربه می زند. خود حضرت می توانند به ما سبک و خلاقیت بدهند . چطور می شود  این چشم و این گوش وارث ما  شود !؟ قدیمی ها 1000 سال پیش روضه گوش کردند و رفتند ، وارث دارند! بله !

  آنها  گوش کردند! چون این گوش و چشم مسئولند!  مسئولیت هم استمرار دارد تا به قیامت! قطع هم نمیشود !  همین مکان 400 سال پیش تکیه بوده است ! این سنگ ها که در  مسجد ارک استفاده شده در  حرم امام حسین در کربلا بوده  و آنجا  مرحوم کاشانی گفته که این سنگ ها رگه دارد و این سنگ ها برگشته ایران و در مسجد ارک استفاده شده!

  اینها هستند که وارث می شوند! این ها چشم و گوش دارند! مگر قرآن نمی گوید  چشم و گوش ما از بین نمی رود ؟ عده ایی در گذشته روضه ایی گوش کرده اند و رفته اند ! ولی این روضه در نسل آنها و در نطفه آنها تاثیر خودش را می گذارد !

  نوکر نباید گناه کند!

  این پیرغلام اهلبیت (ع) با بیان اینکه درست است که ما امام زمانمان را ندیده ایم ولی شک نداریم در هیئت ها کنار حضرت نشسته ایم و گریه کرده ایم ، افزود:

  حالا وقتی می خواهی روضه بخوانی دیگر ناپاکی نباید باشد ! لذا برای من و تو غیبت کردن خطرناک است ! نوکری که معصیت کند  نمی تواند الگو باشد ! نوکران اباعبدالله باید طوری باشند که وقتی روضه می خوانند امام زمان (عج) پای منبرشان بشینند و گریه کنند نه اینکه باعث خجالت حضرت باشند  !

  حاج منصور ارضی با تذکر این نکته که مداح باید ظاهر و باطنش درست باشد گفت :  نوکر امام حسین باید به روحانیت احترام بگذارد! دشمن اول کاری که می خواهد بکند این است که مداح را  از روحانیت جدا کند !

  رابطه ات را با خدا درست کن !

  توصیه دیگر حاج منصور به مداحان و ذاکرین خودسازی بود :  آقای نوکر امام حسین! سمت نوکری را خدا داده! نگذار آن را ازتو بگیرند! نصف شب کمی بلند شو و  با خدا راز و نیاز کن!  امام (ره) فرمود اگر رابطه ات را  با خدا درست کنی رابطه ات  با بنده خدا درست می شود.

  یادم است 50 سال قبل ، وقتی یک مداح دهانش را باز می کرد و  با لرزش صدا می گفت: السلام علیک یا باعبدالله ... همه قلب ها می لرزید و سرشان را  به دیوار می زدند  و گریه می کردند. تاثیر کلام داشتند..تا  به خودت مسلط نشوی نمی توانی  به به مستمعت مسلط شوی ! تا شب در خانه خدا و امام زمان (عج) نروی  ،نمی توانی ارائه طریق کنی! گناه کارها در این ماه  به در خانه  اهل بیت(ع) می آیند  تا توبه کنند! برای  آن ها چه داری؟  همه جوره باید خودتان را  خرج امام حسین کنید چون امام حسین همه چیزش را  خرج خدا کرده!

  گرانی ، ما را از این دستگاه جدا نمی کند!

  این مداح اهلبیت(ع) در پاایان  با توصیه به اینکه تا جان دارید برای امام حسین بخوانید افزود :  دشمن شناسی و دوست شناسی را به مردم یاد بدهید . وضعیت جامعه و بعضی مسئولینی که به مردم خیانت می کنند را تشریح کنید  .  بعد هم بگویید  که مسائل اقتصادی و معیشت آنقدر مهم نیست که ما را  از امام حسین دور کند! هیچ غصه هم نخورید! برای دستگاه امام حسین پول ها می رسد و نتیجه های عالی هم خواهد داشت! امسال هم به کوری چشم آنهایی که می خواهند با این مشکلات اقتصادی اول ضربه را به دستگاه امام حسین بزنند با جمع کردن پول برای خرج امام حسین برنامه ها رو خیلی خوب اجرا می کنیم.

  و پایان بخش این محفل پرشور حسینی ، با این اشعار حاج منصور ارضی همراه بود :

  آخر نسیم پرچم تو می کشد مرا

  این روضه های ماتم  تو می کشد مرا

  این روز ها به قافله ات فکر می کنم

  دلشوره محرم تو می کشد مرا

  کوفه برای آمدنت در تدارک است

  اینگونه خیرمقدم تو می کشد مرا

  شام مباهله است زکات رکوع ها

  آن ماجرای خاتم تو می کشد مرا

  چشم از تو بر نداشته یک لحظه دخترت

  دلشوره های همدم تو می کشد مرا

  زلفت مباد اسیر و بهار دست باد ها

  وان گیسوان درهم تو می کشد مرا

  دارد نگاه خواهرت تو حرف می زند

  یعنی حسین ماتم تو می کشد مرا

  بیا  نگار آشنا  - شب غمم سجر نما

  مرا به نوکری خود شها تو مفتخر نما

  ای گل وفا حسین – معنی سخا حسین

  می کشی مرا حسین

  تجلی ولایتی – سرشته با دل منی

  تمام هستیم تویی تو صاحب دل منی

  روح هر عبادتی -  معنی شهادتی –

  شاه سر جدا حسین

  می کشی مرا حسین

  ز کودکی دلم شده – اسیر و مبتلای تو

  خدا کند که جان دهم – به راه کربلای تو

  ذکر تو عبادتم – تشنه ی شهادتم – نوکریت عبادتم

  می کشی مرا حسین

  منبع : عقیق
  [ یکشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۱ ] [ 0:43 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  برشهایی از متن جزوه «الزامات رسانه و نبرد نرم»:

  با فحش دادن چیزی درست نمی‌شود. …امروز این رویارویی رسانه‌ای جدی است، نه با حذف کردن درست می‌شود، نه با آنتن ماهواره جمع کردن از خانه مردم درست می‌شود، نه با برخورد گشت ارشاد درست می‌شود، و نه با … با هیچی درست نمی‌شود، بلکه کار می‌خواهد. کار رسانه‌ای هم دردسر دارد…اگر قرار است کار رسانه‌ای بشود آدابش هم هست…

  …« لا ینتشر الهدی الا من حیث انتشر الضلال» ببینید انحراف از کجا حاصل شده است، صلاح و سداد و خیر هم از همان طریق حاصل می‌شود. ما می‌خواهیم برای حجاب کار کنیم؟ قبول، حجاب مهم است باید کار کنیم. چکار می‌کنیم؟ بنر و تابلو می‌زنیم که حجاب صدف است. آیا آن‌کسی که بی‌حجاب شده است با یک تابلویی بی‌حجاب شده‌است که نوشته بوده حجاب صدف نیست که من تابلو بزنم درست بشود؟…اگر طرف با یک فیلم سینمایی یا سریال یا یک برنامه تلویزیونی فضای ذهنی‌اش عوض شد شما با یک سخنرانی نمی‌توانی عوضش کنی .


   ***

  لینک دانلود جزوه به صورت پی دی اف (Pdf) با حجم ۲,۸۷۵  مگابایت

  لینک دانلود جزوه به صورت ورد (word) همراه با فونت‌های بکاربرده شده با حجم ۵۱۸ کیلو بایت

  لینک متن کامل جزوه در فضای اینترنتی

  لینک دانلود صوت سخنرانی «الزامات رسانه و نبرد نرم» با حجم ۸,۸۵۷  مگابایت

  [ شنبه بیستم آبان ۱۳۹۱ ] [ 13:44 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  از آغاز بحران در سوریه برای اینکه رنگ طایفه‌ای به نبردها بدهند، تندرو‌های وهابی و مسلح جنایات وحشتناکی مرتکب می‌شوند و اعدام کودکان، قتل خانواده‌های شیعه، سربریدن آنها را در دستور قرار داده‌اند.
  به گزارش مشرق به نقل از فارس، تروریست‌های وهابی مخالف بشار اسد در سوریه «دختر بچه» یک خانواده شیعه را در سوریه به طرز وحشیانه‌ای سر بریدند که جرم وی شیعه بودن او و خانواده‌اش بود.

  دختر بچه سوری که تروریست‌ها به جرم شیعه بودن خانواده‌اش گلوی وی را بریدند

  طبق آمارهای منتشر شده، تروریست‌ها تاکنون 1300 شهروند شیعی را قتل عام کرده‌اند که اکثر کشته شدگان را شهروندان سوری و عراقی تشکیل می‌دهند.

  چندی پیش «محمد العریفی»، از سرکردگان شناخته شده وهابی در عربستان از تروریست‌ها خواسته بود تا برای تخریب نشدن چهره شورشیان، از انتشار چنین تصاویری خودداری کنند اما حجم جنایات تروریست‌ها آن‌چنان بالاست که هر روز ابعاد جدیدی از جنایات آنها منتشر می‌شوند.

  وی در صفحه خود در شبکه اجتماعی "توییتر" از تروریست‌های سوریه خواست به حملات تروریستی و کشتار و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم سوریه ادامه دهند اما مانع انتشار تصاویر جنایات خود شوند.

  مرداد ماه امسال نیز روزنامه القدس العربی در خبری از توبیخ فرماندهان گروه‌های مسلح وابسته به گروهک ارتش آزاد توسط ترکیه خبر داد.

  این منابع اعلام کردند که توبیخ کنندگان، افسران اطلاعاتی ترکیه هستند که در پی انتشار تصاویری ویدئویی، فرماندهان گروه‌های مسلح را توبیخ کرده‌اند زیرا در این تصاویر رفتار وحشیانه عناصر ارتش آزاد در شهر حلب با کسانی دیده می‌شود که حامی دولت هستند؛ کسانی که ربوده و طوری شکنجه شده‌اند که با ادعاها و شعارهای آزادی‌خواهانه و مسالمت‌آمیز آنان تناقض دارد.

  در مردادماه امسال نیز افراد مسلح در سوریه چندین سوری را به جرم حمایت از نظام به شیوه‌های مختلف و منزجر کننده اعدام کردند که اعدام با بیش از 100 گلوله از فاصله نزدیک و سر بریدن فردی چشم و دست بسته با چاقویی کوچک و به آهستگی [زجرکش] یا پرتاب کردن اجساد حامیان نظام سوریه از ساختمان چند طبقه از جمله این اعدام‌هاست.

  چندی پیش نیز پایگاه خبری عراق القانون نوشت: فعالان حقوق بشر عراق اعلام کردند که گروه‌های مسلح در سوریه اقدام به اعدام یک کودک شیعه عراقی کردند.

  بر اساس این گزارش، خانواده این کودک در منطقه سیدة زینب در ریف دمشق ساکن بودند که تروریست‌های مسلح به منزل این خانواده حمله و پس از کشتار تمام اعضای آن، این کودک را اعدام کردند.

  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:40 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  دانلود یکجای فایل ها به صورت فشرده (zip):فرمت: MP3 - تعداد فایل ها: 145   دانلود یکجای مجموعه نوحه های قدیمی از سلیم موذن زاده (حجم: 270 مگابایت)دانلود یکجای گلچین روضه آذری لینک مستقیم - سرور سایت  - حجم: 236 مگابایت فرمت: MP3 کیفیت: 48 kbps لینک دانلود قسمت اول (حجم: 200 مگابایت) لینک دانلود قسمت دوم (حجم: 200 مگابایت) لینک دانلود قسمت سوم (حجم: 28 مگابایت) پسورد: www.yasinmedia.com -------------------------------------------     امین مقدم روضه - 1 روضه - 2 روضه - 3   باقر منصوری روضه - 1 روضه - 2 روضه - 3 روضه - 4 روضه - 5 روضه - 6   داوود علیزاده روضه - 1 روضه - 2 روضه - 3 روضه - 4 روضه - 5 روضه - 6 روضه - 7 روضه - 8 روضه - 9 روضه - 10 روضه - 11 روضه - 12 روضه - 13 روضه - 14 روضه - 15 روضه - 16 روضه - 17 روضه - 18 روضه - 19 روضه - 20 روضه - 21 روضه - 22   اسفندیاری روضه - 1 روضه - 2 روضه - 3   غلامرضا زنجانی روضه - 1 روضه - 2   ایمان نژاد روضه - 1 روضه - 2 روضه - 3 روضه - 4 روضه - 5 روضه - 6 روضه - 7 روضه - 8 روضه - 9 روضه - 10 روضه - 11 روضه - 12 روضه - 13 روضه - 14 روضه - 15 روضه - 16 روضه - 17 روضه - 18 روضه - 19 روضه - 20 روضه - 21   رضوان پور روضه - 1   سلیم موذن زاده روضه - 1 روضه - 2 روضه - 3 روضه - 4 روضه - 5 روضه - 6 روضه - 7 روضه - 8 روضه - 9 روضه - 10 روضه - 11 روضه - 12 روضه - 13 روضه - 14 روضه - 15 روضه - 16 روضه - 17 روضه - 18 روضه - 19 روضه - 20 روضه - 21 روضه -  22 روضه - 23 روضه - 24   تمدن روضه - 1    دانلود یکجای گلچین سینه زنی آذری لینک مستقیم - سرور سایت  - حجم: 212 مگابایت فرمت: MP3 کیفیت: 48 kbps لینک دانلود قسمت اول (حجم: 200 مگابایت) لینک دانلود قسمت دوم (حجم: 12 مگابایت) پسورد: www.yasinmedia.com -------------------------------------------   امین مقدم سینه زنی - 1 سینه زنی - 2 سینه زنی - 3 سینه زنی - 4 سینه زنی - 5 سینه زنی - 6 سینه زنی - 7 سینه زنی - 8 سینه زنی - 9     باقر منصوری سینه زنی - 1 سینه زنی - 2 سینه زنی - 3 سینه زنی - 4   داوود علیزاده سینه زنی - 1 سینه زنی - 2 سینه زنی - 3 سینه زنی - 4 سینه زنی - 5 سینه زنی - 6 سینه زنی - 7 سینه زنی - 8 سینه زنی - 9   اسفندیاری سینه زنی - 1   غلامرضا زنجانی سینه زنی - 1   ایمان نژاد سینه زنی - 1 سینه زنی - 2 سینه زنی - 3 سینه زنی - 4 سینه زنی - 5 سینه زنی - 6 سینه زنی - 7 سینه زنی - 8 سینه زنی - 10 سینه زنی - 11 سینه زنی - 12 سینه زنی - 13 سینه زنی - 14 سینه زنی - 15 سینه زنی - 16 سینه زنی - 17 سینه زنی - 18   رضوان پور سینه زنی - 1 سینه زنی - 2 سینه زنی - 3 سینه زنی - 4 سینه زنی - 5   سلیم موذن زاده سینه زنی - 1 سینه زنی - 2 سینه زنی - 3 سینه زنی - 4 سینه زنی - 5 سینه زنی - 6 سینه زنی - 7 سینه زنی - 8 سینه زنی - 10 سینه زنی - 11 سینه زنی - 12 سینه زنی - 13 سینه زنی - 14 سینه زنی - 15 سینه زنی - 16 سینه زنی - 17 سینه زنی - 18 سینه زنی - 19 سینه زنی - 20 سینه زنی - 21 سینه زنی - 22 سینه زنی - 23 سینه زنی - 24 سینه زنی - 25 سینه زنی - 26 سینه زنی - 27 سینه زنی - 28 سینه زنی - 29 - شام غریبان سینه زنی - 30 - شام غریبان سینه زنی - 31 - شام غریبان سینه زنی - 32 سینه زنی - 33 سینه زنی - 34 سینه زنی - 35 سینه زنی - 36 سینه زنی - 37 سینه زنی - 38 تمدن سینه زنی - 1     گلچین نوحه و سینه زنی آذری (2) - MP3 گلچین مداحی آذری از سید محمد عاملی، داود علی زاده، ایمان نژاد، اسفندیاری، تقدیم به کاربران عزیز 65 قطعه - دانلود در ادامه مطلب مجلس کامل سید محمد عاملی- ودا 86 ایمان نژاد - شام غریبان ۸۶ علیزاده - عاشورا 86 اسفندیاری - قتلگاه (1) اسفندیاری - قتلگاه (2) اسفندیاری - قتلگاه (3) اسفندیاری (4)   سینه زنی از سید محمد عاملی عاملی (1) عاملی (2) عاملی (3) عاملی (4) عاملی (5) عاملی (6) عاملی (7) عاملی (8) عاملی (9) عاملی (10) عاملی (11) عاملی (12) عاملی (13) عاملی (14) عاملی (15) عاملی (16) عاملی (17) عاملی (18) عاملی (19) عاملی (20) عاملی (21) عاملی (22) عاملی (23) عاملی (24) عاملی (25) عاملی (26) عاملی (27) عاملی (28) عاملی (29) عاملی (30) عاملی (31) عاملی (32) عاملی (33) عاملی (34) عاملی (35) عاملی (36) عاملی (37) عاملی (38) عاملی (39) عاملی (40) عاملی (41) عاملی (42)   گلچین مداحی آذری روضه و سینه زنی - mp3 گلچین مداحی ترکی، روضه و سینه زنی امام حسین(ع)- حضرت عباس(ع)- حضرت زینب(س)و حضرت رقیه(س) با مداحی: موذن زاده، حیدری، رسولی،علیزاده،زنجانی و ... تقدیم به کاربران عزیز 59 قطعه - دانلود در ادامه مطلب  نوحه ترکی ، آذری   موذن زاده زینب زینب (موذن زاده) تشنه گوربانیم بالا (موذن زاده) شیعه آل علی (موذن زاده) شیرین دیل سون گولوم (موذن زاده) خداحافظ ای آنام (موذن زاده) ریز خوار خانه کرامت (موذن زاده) بو فعلو انفعال (موذن زاده)   حیدری ای دلارا اولان (حیدیری) بسدی چخ اسرار المه (حیدیری) اصغریم ای منیم ایستک لی بالام (حیدیری) ای سو اوسته دوشن (حیدیری) دل پریشان دی (حیدیری) یاوریم (حیدیری)   ایمان نژاد ای بشر (ایمان نژاد) آی منیم بخت اولدوزیم(ایمان نزاد)   علیزاده ای شریعتین (علیزاده) زینبیم گل (علیزاده) جان به قربانت (علیزاده) دختر سه ساله (علیزاده) ندن دونیپ دی قانه (علیزاده) اوخ لادیلار (علیزاده) آچیلیر گوزون (علیزاده) اصغر مادر فدایت (علیزاده) کربلا (علیزاده) دیپ اوخ گور (علیزاده) لبیک حسین (علیزاده)   رسولی گنه یاران گاشدی بحر بلا(رسولی) ای سو فیکرین باشدان آتان (رسولی) سجده گاه عشق (رسولی) ای نور عینیم (رسولی) گرد غم توتمیش (رسولی) کوول اوسته یاتمیشام (رسولی) گیرخ نفر (رسولی) سعدین اوغلی ناگهان (رسولی) سولدا گتدی وای منه (رسولی) سال سالار سو صحبتین (رسولی)   زنجانی ولی آلدیلار دورسین (زنجانی) بالام ای وای (زنجانی) حکم قرآن (زنجانی) ایکیمینجی آقامین (زنجانی) پیکریم آتلار آیاغینده(زنجانی) شاه دید این فقان (زنجانی) بیر گون ترک الدی حجازی (زنجانی) آشیپ تل میدانی (زنجانی) حسادت یزیده گورون نی ندی (زنجانی) معلق سماواتی (زنجانی)   تمدن منم سونرا (تمدن) الله این ارشی(تمدن) نام مبارک دی حسین ع (نمدن) زینب ندن دی اولمدی (تمدن) دیدی ظالیم بو خانم (تمدن) مرغک زخمی من (تمدن) عصری تنگ دی (تمدن)   گوز بولاغینا (کلامی) زینبیم گل (سیفی) کربلا کربلا (عاملی) سقای عشقین (عاملی) فطرس که پرش را (حاج اصغر)ر آچیلیپ قاره علم  
  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:34 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  مداحی های حاج مرتضی حیدری - اول

  مداحی های حاج مرتضی حیدری - دوم

  36 فایل صوتی از حاج مرتضی حیدری را دریافت کنید:

   

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 1

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 2

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 3

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 4

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 5

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 6

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 7

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 8

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 9

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 10

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 11

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 12

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 13

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 14

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 15

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 16

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 17

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 18

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 19

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 20

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 21

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 22

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 23

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 24

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 25

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 26

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 27

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 28

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 29

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 30

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 31

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 32

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 33

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 34

  مداحی های حاج مرتضی حیدری – 35

  10 کاست از حاج جواد رسولی زنجانی

  مداحی های حاج مرتضی حیدری - 36

  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:33 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  ردیف

  موضوع

  مداح MP3
  1 زینب زینب سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  2 تشنه گوربانیم بالا سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  3 شیعه آل علی سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  4 شیرین دیل سون گولوم سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  5 خداحافظ ای آنام سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  6 ریز خوار خانه کرامت سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  7 بو فعلو انفعال سلیم مؤذن زاده اردبیلی
  8 ای دلارا اولان حیدری
  9 بسدی چخ اسرار المه حیدری
  10 اصغریم ای منیم ایستک لی بالام حیدری
  11 ای سو اوسته دوشن حیدری
  12 دل پریشان دی حیدری
  13 یاوریم حیدری
  14 ای بشر ایمان نژاد
  15 آی منیم بخت اولدوزیم ایمان نژاد
  16 ای شریعتین علیزاده
  17 زینبیم گل علیزاده
  18 جان به قربانت علیزاده
  19 دختر سه ساله علیزاده
  20 ندن دونیپ دی قانه علیزاده
  21 اوخ لادیلار علیزاده
  22 آچیلیر گوزون علیزاده
  23 اصغر مادر فدایت علیزاده
  24 کربلا علیزاده
  25 دیپ اوخ گورا علیزاده
  26 گنه یاران گاشدی بحر بلا رسولی
  27 ای سو فیکرین باشدان آتان رسولی
  28 سجده گاه عشق رسولی
  29 ای نور عینیم رسولی
  30 گرد غم توتمیش رسولی
  31 کوول اوسته یاتمیشام رسولی
  32 گیرخ نفر رسولی
  33 سعدین اوغلی ناگهان رسولی
  34 سولدا گتدی وای منه رسولی
  35 سال سالار سو صحبتین رسولی
  36 ولی آلدیلار دورسین زنجانی
  37 بالام ای وای زنجانی
  38 حکم قرآن زنجانی
  39 ایکیمینجی آقامین زنجانی
  40 پیکریم آتلار آیاغینده زنجانی
  41 شاه دید این فقان زنجانی
  42 بیر گون ترک الدی حجازی زنجانی
  43 حسادت یزیده گورون نی ندی زنجانی
  44 معلق سماواتی زنجانی
  45 منم سونرا تمدن
  46 الله این ارشی تمدن
  47 نام مبارک دی حسین ع تمدن
  48 زینب ندن دی اولمدی تمدن
  49 دیدی ظالیم بو خانم تمدن
  50 مرغک زخمی من تمدن
  51 عصری تنگ دی تمدن
  52 گوز بولاغینا کلامی
  53 زینبیم گل سیفی
  54 کربلا کربلا عاملی
  55 سقای عشقین عاملی
  56 فطرس که پرش را حاج اصغر
  57 آچیلیپ قاره علم

  بر روی کلیک راست و ...Save Target As را بزنید

  مداجی از مداحان:

  حاج سلیم موذن زاده

  حاج ابراهیم رهبر

  حاج مهدی خادم آذریان

  حاج سید محمد عاملی

  حاج محمد باقر منصوری

  حاج داوود علیزاده

  کربلایی مهدی علیزاده

  کربلایی محمد رضا معمارزاده

  بقیه مداحی از مداحان در روزهای آینده قرار می گیرد

  لینکهای دانلود

  (روی لینک های زیر کلیک کنید)

  شماره 1

   شماره 2

  شماره3

  شماره4

  شماره5

  شماره6

  شماره7

  شماره8

  شماره9

  شماره10

  شماره11

  شماره12

  شماره13

  شماره14

  شماره15

  شماره16

  شماره17

  شماره18

  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:30 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

   

  مجموعه مداحی های شنیدنی سال ۱۳۹۰  با نوای مداحان  اهل بیت (ع)  عصمت و طهارت را برایتان اماده نموده اییم که میتوانید با لینک مستقیم از سایت کربلا دریافت نمایید.

   

   

  حاج محمود کریمی:

   


   

   

  گلچین محرم ۹۰ حاج محمود کریمی

   

  حاج محمود کریمی مداحی محرم ۱۳۹۰ ۲

   

  گلچین برترین سبک های حاج محمود کریمی ویژه محرم بخش اول

   

  گلچین برترین سبک های حاج محمود کریمی ویژه محرم بخش دوم

   

  حاج حسین سیب سرخی:

   


   

   

  حاج حسین سیب سرخی محرم۱۳۹۰بخش اول

   

  سری دوم حاج حسین سیب سرخی محرم۱۳۹۰

  کربلایی جواد مقدم:

   


   

   

  کربلایی جواد مقدم مداحی محرم ۱۳۹۰ بخش اول

   

  کربلایی جواد مقدم مداحی محرم ۱۳۹۰ بخش دوم

   

  کربلایی جواد مقدم مداحی محرم ۱۳۹۰ بخش سوم

  حاج عبدالرضا هلالی:

   


   

   

  حاج عبدالرضا هلالی محرم ۱۳۹۰ بخش اول

   

  حاج عبدالرضا هلالی محرم ۱۳۹۰ بخش دوم

  کربلایی مجتبی آزادپیما:

   


   

   

  کربلایی مجتبی آزاد پیما محرم ۱۳۹۰

  سید مهدی میرداماد:

   


   

   

   

  مداحی محرم ۱۳۹۰ سید مهدی میرداماد

  حاج مهدی مختاری:

   


   

   

   

  مهدی مختاری محرم ۱۳۹۰

  حاج سعید حدادیان:

   


   

   

  مداحی سعید حدادیان محرم ۱۳۹۰

  غفور غنی زاده:

   


   

   

  محرم ۱۳۹۰ برادر غفور غنی زاده

  حاج مهدی سلحشور:

   


   

   

   

  حاج مهدی سلحشور محرم ۹۰

  سید جواد ذاکر:

   


   

   

  زنده یاد سید جواد ذاکر گلچین محرم

   

  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:12 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


   

   

   


   

   حجم فایل :۹.۸۷ مگابایت

   دریافت فایل |مستقیم

   

   

   حجم فایل :۱۲.۹۰ مگابایت

   دریافت فایل |مستقیم

   

   

   حجم فایل :۱۲.۰۲ مگابایت

   دریافت فایل |مستقیم

   

   

   حجم فایل :۱۴.۳۴ مگابایت

   دریافت فایل |مستقیم

   

   

   منبع:سايت كربلا

  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:10 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  خط شماره ۱ متروی مشهد به طول ۲۵ کیلومتر فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد را به منطقه وکیل‌آباد متصل می‌کند. عملیات اجرایی ۱۹ کیلومتر از این مسیر (نخریسی به وکیل آباد) از آذر ماه سال ۱۳۷۹ آغاز گردیده است، ۱۰٫۵ کیلومتر به صورت زیرزمینی در تونل کم عمق و ۸٫۵ کیلومتر در مسیر همسطح طی خواهد شد.

  حال نگاهی به خطوط مترو در چند شهر جهان می اندازیم :   مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  میلان ایتالیا


  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  بارسلون اسپانیا

   

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  پاریس فرانسه

   

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  مادرید اسپانیا

   

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  سئول کره جنوبی

   

   

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  مونترال کانادا

   

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  شانگهای چین

   

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  توکیو ژاپن

   


  تهران

  مقایسه خطوط مترو مشهد با سایر نقاط جهان ! +تصاویر

  مشهد

   


  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:53 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  موج الحسین(ع)
  سخنران: حجت الاسلام و المسلمين علي ثمري
  مداح: حسین سازور
  زمان: شب اول تا یازدهم محرم
  ساعت: ۲۱:۳۰
  نشانی: خیابان خراسان، نرسیده به میدان خراسان.
  ...................................................................................................................................
  رایه العباس(ع)
  سخنران: حجت الاسلام ریاضت
  مداح: محمود کریمی
  زمان: اول تا یازدهم محرم
  ساعت: ساعت ۱۴:۳۰
  نشانی: میدان تجریش، چیذر، بارگاه امام زاده علی اکبر (ع) چیذر
  ..................................................................................................................................
  مدرسه نور
  سخنران: آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی
  زمان: اول تا یازدهم محرم
  ساعت: ساعت ۱۸ با اقامه نماز مغرب و عشا
  نشانی: خیابان مجاهدین اسلام، خیابان ایران، بن بست ملکی
  ................................................................................................................................
  مسجد امام حسین (ع)
  زمان: از روز اول محرم به مدت ۱۰ شب
  ساعت: بعد از نماز مغرب و عشا
  نشانی: میدان امام حسین، خیابان دماوند، نرسیده به بیمارستان بوعلی
  ................................................................................................................................
  مهدیه تهران
  سخنران شبهاي محرم : آيت الله حاج شيخ کاظم صديقی
  سخنران روز تاسوعا و عاشورا :حجت الاسلام والمسلمين شيخ عليرضا پناهيان
  پنجشنبه 25 آبان ( شب اول محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج مهدي خادم ، نوحه و عزاداري حاج سيد محمد امام
  جمعه 26 آبان( شب دوم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج اکبر سلطانپور، نوحه و عزاداري حاج سيد محمد امام
  شنبه 27 آبان ( شب سوم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج کاظم احمدي، نوحه و عزاداري حاج صادق آهنگران
  يکشنبه 28 آبان ( شب چهارم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين ، نوحه و عزاداري حاج صادق آهنگران
  دوشنبه 29 آبان ( شب پنجم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين ، نوحه و عزاداري حاج رضا طاهری
  سه شنبه 30 آبان( شب ششم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين ، نوحه و عزاداري حاج رضا طاهري
  چهار شنبه 1 آذر ( شب هفتم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين ، نوحه و عزاداري حاج حميد رمضانپور
  پنجشنبه 2 آذر ( شب هشتم محرم ) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين، نوحه و عزاداري حاج حميد رمضانپور
  جمعه 3 آذر ( شب تاسوعاي حسيني) : زيارت عاشورا توسط حاج حسين موحدي نيا، نوحه و عزاداري حاج مهدي منصوري
  شنبه 4 آذر ( روز تاسوعاي حسيني) : زيارت عاشورا توسط حاج مهدي فاطمي، نوحه و عزاداري حاج علي مشکيني و حاج مجيد بادکوبه
  شنبه 4 آذر ( شب عاشوراي حسيني) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين ، نوحه و عزاداري حاج مهدي منصوری
  يکشنبه 5 آذر ( روز عاشوراي حسيني) : زيارت عاشورا توسط حاج مهدي فاطمي، نوحه و عزاداري حاج علي مشکيني و حاج مجيد بادکوبه
  يکشنبه 5 آذر ( شب يازدهم محرم) : زيارت عاشورا توسط حاج احمد زين العابدين ، نوحه و عزاداري حاج مهدي منصوري
  ساعت شروع مراسم : از ساعت 20
  ...............................................................................................................................
  عباسیون
  سخنران:حجت الاسلام انصاریان
  مداح:حاج محمدرضا مرجب،حاج مهدی عرب،کربلایی علی زکریایی
  زمان:از دهه اول محرم از 9 صبح تا اذان ظهر
  نشانی:خیابان شریعتی نرسیده به قدس حسینیه عباسیون
  ...............................................................................................................................
  روضه العباس
  سخنران: حجت الاسلام مصطفی کرمی
  مداح: حسین سیب سرخی
  زمان: دهه اول محرم
  ساعت: ساعت ۲۰:۳۰
  نشانی: خیابان پیروزی، خیابان کریمشاهیان، حسینیه جوانان حسینی
  ...............................................................................................................................
  مسجد ارک
  سخنران:حجت السلام و المسلمين سيدحسین مومنی
  مداح: حاج منصور ارضی
  زمان: از شب اول محرم به مدت ۱۰ شب
  ساعت: بعد از نماز مغرب و عشا
  نشانی: مکان خیابان پانزده خرداد، خیابان ارگ، مسجد ارگ
  ..............................................................................................................................
  ثارالله
  مداح: حاج محمود کریمی
  زمان:دهه اول به مدت ۱۱ شب
  ساعت: ساعت ۲۰
  نشانی: مجید‌یه شمالی، بالاتر از میدان ملت، کوی شهید صباح غربی.
  ..............................................................................................................................
  صنف لباس فروشان
  مداح: قرائت زیارت عاشورا توسط حاج منصور ارضی
  مداحی حاج علی انسانی
  زمان: از روز اول محرم
  ساعت:از اذان صبح
  نشانی: خیابان سعدی، پایین تر از چهار راه مخبرالدوله
  ............................................................................................................................
  هیأت رزمندگان اسلام غرب
  سخنران:حجت الاسلام سید مهدی حائری زاده
  مداح: قرائت زیارت عاشورا توسط حاج سعید حدادیان
  زمان: از روز اول محرم
  ساعت: بعد از نماز صبح
  نشانی: خیابان آزادی، نرسیده به پل یادگار امام ، مهدیه امام حسن مجتبی(ع) هیأت رزمندگان اسلام غرب
  ...........................................................................................................................
  دانشگاه امام صادق
  مداح: میثم مطیعی
  زمان: از شب اول محرم، به مدت ۱۰ شب
  ساعت: بعد از نماز مغرب و عشا
  نشانی: بزرگراه چمران پل مدیریت دانشگاه امام صادق
  ..........................................................................................................................
  دانشگاه تهران
  سخنران: حجت الاسلام پناهیان
  مداح: حاج سعید حدادیان
  زمان: ازروزاول محرم،
  ساعت: 10 صبح
  نشانی: خیابان انقلاب مسجد دانشگاه تهران
  ........................................................................................................................
  هیئت الرضا
  مداح: حاج عبدالرضا هلالی
  زمان: از اول محرم به مدت ۱۰ روز
  ساعت: ساعت ۱۸
  نشانی: خیابان خیام – ضلع شمالی پارک شهر – خیابان فیاض بخش – خانه کشتی شهدای هفتم تیر
  .......................................................................................................................
  هیئت خادمین اهل بیت
  سخنران:حجت الاسلام غلامحسین جعفری
  مداح:حاج محمدرضا مرجب،حاج سعید غضنفری
  شعر خوانی: صابر خراسانی
  زمان: از پنجشنبه 25/8/91 به مدت 11 شب ،از ساعت 19 تا 22
  نشانی:یوسف آباد خیابان سید جمال الدین اسد آبادی خیابان 21،بوستان شفق،فرهنگسرای شفق
  .....................................................................................................................
  مراسم عزاداری هیئت هنر و حماسه
  سخنران: حجت الاسلام پناهیان
  مداح:
  زمان: دهه ی اول محرم
  ساعت: از ساعت ۲۰
  نشانی: خیابان ولی عصر ، چهارراه ولی عصر، دانشگاه هنر تهران ، پردیس کاربردی
  ...................................................................................................................
  هیئت مکتب الحسین(ع):
  به مدت ۱۲ شب
  مداح: کربلایی نریمان پناهی
  ميدان قزوين خيابان قزوين
  انتهای خیابان شهید مرادی(استخر)/ فرهنگسرای رازی از ساعت ۲۱
  ...................................................................................................................
  هیئت رزمندگان اسلام شرق تهران
  حسینیه شهدای بسیج
  اتوبان بسیج خیابان شهید رحیمی به مدت سیزده شب از ساعت 20
  مداح:حاج سعید حدادیان،کربلایی محمد حسین حدادیان
  .................................................................................................................
  حسینیه پیروان حضرت مهدی(عج)
  سخنرانان: دکتر حشمت الله قنبری (۵ شب اول)، حاج حسین سرخه‌ای (از شب ۶ تا شام غریبان)
  مرثیه سرا: حاج محمدرضا طاهری
  خیابان ۱۷ شهریور، نرسیده به میدان خراسان، خیابان عجب گل، حسینیه پیروان حضرت مهدی(عج)، از شب اول محرم به مدت ۱۱ شب (از ساعت ۱۹:۳۰)
  ................................................................................................................
  مسجد الشهداء
  مرثيه سرا: حاج ماشاالله عابدي
  بزرگراه شهيد محلاتي، مسجد الشهداء از روز اول محرم به مدت ۱۱ روز (از ساعت ۸ صبح)
  ..............................................................................................................
  حسينيه آيت الله علوي تهراني
  قرائت زيارت عاشورا: حاج حسين ارضي
  مرثيه سرا: حاج ذبيح الله ترابي
  سخنران: حجت الاسلام و المسلمين شيخ حسين انصاريان
  خيابان فاطمي غربي، خيابان اعتمادزاده، حسينيه آيت الله علوي تهراني از روز اول محرم تا روز عاشورا (از ساعت ۱۵)
  .............................................................................................................
  شيخ حسين انصاريان
  برنامه سخنراني حجت الاسلام و المسلمين شيخ حسين انصاريان در دهه اول محرم به شرح زير است:
  ميدان قيام، خيابان ري، كوچه شهيد رقيب دوست، حسينيه هدايت از روز اول محرم تا روز عاشورا (از ساعت ۷ صبح)
  خيابان فاطمي غربي، خيابان اعتمادزاده، حسينيه آيت الله علوي تهراني از روز اول محرم تا روز عاشورا (از ساعت ۱۶ تا ۱۷)
  كارگر شمالي، مسجد حضرت امير(ع) از روز اول محرم تا روز عاشورا (بعد از نماز مغرب)
  خيابان ري، حسينيه همداني‌ها از روز اول محرم تا روز عاشورا (از ساعت ۲۰ تا ۲۱)
  تهرانپارس، بالاتر از فلکه سوم، خیابان ۲۱۲ شرقی، حسینیه بیت الزهرا(س) از روز اول محرم تا روز عاشورا (از ساعت ۲۱ تا ۲۲)
  ..........................................................................................................
  مسجد الشهداء
  مرثيه سرا: حاج مهدي سماواتي
  بزرگراه شهيد محلاتي، مسجد الشهداء از روز اول محرم به مدت ۱۱ روز (از ساعت ۶:۳۰ صبح)

  [ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:51 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

   
    دانلود دسته ای مداحی های سال های گذشته:
   - دانلود آرشیو مداحی های امام حسین (ع) ، سال های 1386 و ماقبل ، با حجم 104 مگابایت
   - دانلود آرشیو مداحی های حضرت عباس (ع) ، سال های 1386 و ماقبل ، با حجم 37 مگابایت
   
    اخبار جدیدترین مداحی های سایت :
   - مداحی های شب هشتم محرم سال 90 را می توانید در صفحات زیر مشاهده نمایید:
             -
  حضرت علی اکبر (ع)
             -
  نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع)
             -
  اصحاب امام حسین (ع)
   
   - مداحی های شب هفتم محرم سال 90 را می توانید در صفحات زیر مشاهده نمایید:
             -
  حضرت علی اصغر (ع)           - نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع)           - اصحاب امام حسین (ع)
   
   - مداحی های شب ششم محرم سال 90 را می توانید در صفحات زیر مشاهده نمایید:
                -
  حضرت قاسم بن الحسن (ع)                  - نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع)
   
   - مداحی های شب پنجم محرم سال 90 را می توانید در صفحات زیر مشاهده نمایید:
       -
  حضرت عبدالله بن الحسن (ع)     - نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع)    - طفلان حضرت زینب (س)     - اصحاب امام حسین (ع)
   
   - مداحی های شب چهارم محرم سال 90 در بخش های نوحه و مداحی امام حسین (ع)،طفلان حضرت زینب و اصحاب امام حسین قرار گرفت
   - مداحی های شب سوم محرم سال 90 در بخش های نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع) و حضرت رقیه (س) قرار گرفت +
   - مداحی های شب دوم محرم سال 90 در بخش های نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) قرار گرفت +
   - مداحی های شب اول محرم سال 90 در بخش های نوحه و مداحی و روضه های امام حسین (ع) و حضرت مسلم (ع) قرار گرفت +

   
  مداحی های صوتی   مداحی های تصویری
  سیاه پوشان سیاه پوشان

  امام حسین (ع)
  (نوحه و مداحی ، روضه ، آرشیو سال های 86 و ماقبل)

  امام حسین (ع)

  حضرت عباس (ع)
  (
  نوحه و مداحی ، روضه ، آرشیو سال های 86 و ماقبل)
  حضرت عباس (ع)
  حضرت زینب (س) حضرت زینب (س)
  حضرت اُم البنین (س) حضرت اُم البنین (س)
  حضرت علی اکبر (ع) حضرت علی اکبر (ع)
  حضرت علی اصغر (ع) حضرت علی اصغر (ع)
  حضرت رقیه (س) حضرت رقیه (س)
  حضرت عبدالله (ع) حضرت عبدالله (ع)
  حضرت قاسم (ع) حضرت قاسم (ع)
  حضرت مسلم (ع) حضرت مسلم (ع)
  طفلان حضرت زینب (س) طفلان حضرت زینب (س)
  اصحاب امام حسین (ع) اصحاب امام حسین (ع)
  مداحی های اربعین حسینی مداحی های اربعین حسینی


  منبع : سایت شهید آوینی

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:26 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]  امام حسین (ع)

  ردیف توضیحات حجم (KB) زمان موضوع سخنران
  1 دانلود 8,490 0:36:12 احساس ورود به محرم حجت الاسلام پناهیان
   
  1 دانلود 10,198 0:43:29 قیام امام حسین (ع) حجت الاسلام پناهیان
   
  1 دانلود (1) 13,889 0:59:14 فرهنگ عاشورا حجت الاسلام پناهیان
  2 دانلود (2) 7,017 0:29:56
  3 دانلود (3) 12,207 0:52:03
   
  1 شب اول - صوتی (mp3) 19,013 1:04:51 مشکلات دینداری - دهه اول محرم 88 حجت الاسلام پناهیان
  شب اول - فیلم (wmv) 58,971 ---
         
  2 شب دوم - صوتی (mp3) 14,489 0:49:25
  شب دوم - فیلم (wmv) 45,820 ---
         
  3 شب سوم - صوتی (mp3) 19,144 1:05:18
  شب سوم - فیلم (wmv) 60,202 ---
         
  4 شب چهارم - صوتی (mp3) 18,929 1:04:34
  شب چهارم - فیلم (wmv) 59,455 ---
         
  5 شب پنجم - صوتی (mp3) 14,602 0:49:48
  شب پنجم - فیلم (wmv) 45,843 ---
         
  6 شب ششم - صوتی (mp3)  16,570 0:56:32
  شب ششم - فیلم (wmv) 51,240 ---
         
  7 شب هفتم - صوتی (mp3) 16,572 0:56:32
  شب هفتم - فیلم (wmv) 51,366 ---
         
  8 شب هشتم - صوتی (mp3) 15,067 0:51:23
  شب هشتم - فیلم (wmv) 46,403 ---
         
  9 شب نهم - صوتی (mp3) 21,866 1:14:36
  شب نهم - فیلم (wmv) 67,551 ---
         
  10 شب دهم - صوتی (mp3) 22,393 1:16:24
  شب دهم - فیلم (wmv) 67,841 ---
         
  11 شب یازدهم - صوتی (mp3) 21,077 1:11:54
  شب یازدهم - فیلم (wmv) 65,501 ---
   
  1 دانلود 595 0:01:41 شب عاشورا آیت الله جوادی آملی
   
  1 دانلود (1) 6,573 0:28:02 حرکت امام حسین حجت الاسلام قرائتی
  2 دانلود (2) 8,328 0:35:31
  3 دانلود (3) 5,059 0:21:34
  4 دانلود (4) 6,668 0:28:26
  5 دانلود (5) 6,794 0:28:58
   
  1 ولایت ستیزی 7,539 0:32:00 عاشورا و شهادت امام حسین (ع) حجت الاسلام رفیعی
  2 بعد عرفانی کربلا 11,231 0:47:54
  3 خواص عاشورا  8,492 0:36:39
   
  1 دانلود (1) 21,852 0:39:43 تحریفات عاشورا شهید مرتضی مطهری
  2 دانلود (2) 21,619 0:37:43
  3 دانلود (3) 19,492 0:39:45
   
  1 دو طفلان مسلم   12,544 0:53:31 عاشورا و شهادت امام حسین (ع) مرحوم کافی
  2 شب عاشورا 14,821 1:03:00
   
  1 دانلود 12,888 0:54:59 معرفت عاشورایی وانواع معرفت انسان حجت الاسلام انصاریان

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:26 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  ردیف

  عنوان

  مداح اجرا

  حجم
  (KB)

  زمان
  1 زیارت عاشورا باسم کربلایی 2,613 0:11:07
  2 زیارت عاشورا آهنگران 5,882 0:33:10
  3 زیارت عاشورا ارضی 6,100 0:34:24
  4 زیارت عاشورا حبیبی 6,100 0:34:24
  5 زیارت عاشورا حدادیان 7,302 0:41:14
  6 زیارت عاشورا کریمی 8,158 0:46:07
  7 زیارت عاشورا خلج 8,662 0:48:59
  8 زیارت عاشورا منصوری 4,008 0:22:30
  9 زیارت عاشورا سازور 5,730 0:32:18
  10 زیارت عاشورا طاهری 6,624 0:37:23
  11 زیارت عاشورا سماواتی 5,977 0:20:13
  12 زیارت عاشورا فرهمند 2,537 0:16:42
  13 زیارت عاشورا ---- 956 0:15:26
  14 زیارت عاشورا شیخ باقر مقدسی 649 0:10:27
  15 زیارت عاشورا مسلم زمانیان 2,610 0:11:05
  16 زیارت ناحیه مقدسه میرداماد 6,820 0:38:30
  17 زیارت وارث (زیارت مطلقه امام حسین علیه السلام) ---- 369 0:05:53
  18 زیارت امام حسین (ع) ---- 485 0:07:46
  19 صلوات امام حسین (ع) حسن زاده 1,605 0:06:48
  20 توسل به امام حسین (ع) ---- 280 0:01:09
  منبع : سایت شهید آوینی

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:26 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  منبع : http://www.etudfrance.com/?p=50

  صفحه دانلود تمام نواهای و نوحه های ویژه محرم

  یک نوحه عربی فارسی با صدای مداح عراقی باسم کربلایی واقعا زیباست

  صحنه هایی از کربلا و واقعه ی عاشورا (تصویری) مربوط به سریال زیبای مختارنامهتماشای زنده

  صحنه های نماز ظهر عاشورا (تصویری) بسیار زیبا - تماشای زنده

  صحنه شهادت حضرت علی اصغر ع از سریال مختارنامه (تصویری) بسیار زیباتماشای زنده

  نوحه بسیار زیبای ترکی از موذن زاده اردبیلی ، مجموعه نوحه ترکی

  نوحه ترکی(آذری) بسیار زیبا و سوزناک حضرت زینب س، موذن زاده اردبیلی

  نوحه و ناله ی بسیار زیبایی از زبان امام حسین ع برای حضرت ابوالفضل ع (جدید)

  مداحی ترکی(آذری) در مدح حضرت ابوالفضل ع (جدید)

  لای لای علی اصغر ترانه ای بسیار زیبا – علی عبدالمالکی(جدید)

  خدای احساس در مدح حضرت ابوالفضل ع بسیار زیبا از محمد علیزاده(جدید)

  ظهر عطش از محسن چاووشی بسیار زیبا(جدید)

  تعدادی نوحه شیرازی بسیار زیبا، گلچین این نوحه ها (انحصاری سایت)

  نوحه به سبک زیبای آبادانی از آقای فخری

  بوی سیب از محمد حسین حدادیان ، چشمای قشنگ عباس از م. حسین حدادیان

  نوحه بسیار زیبای توی آسمون قلبم یه ستاره مونده تنها، میردامادی

  نوحه عمه بابایم کجاست(کویتی پور)

  والله و ان قطعتموا یمینی(محمد اصفهانی)بسیار زیبا

  رقیه جان، کریمی، بسیار زیبا

  علی اکبرم(جدید، بسیار زیبا)عطشان، اندر این ماتم (بوشهری،جدید)حبیبی یا حسین( خانچی، جدید)

  فشار قبرم (کریمی) ، مانده تنها حسین(کویتی پور) ، روزهای همراهی(دکلمه)

  نوحه شب تاره (کریمی) ، یا حسین(دکلمه) ، یل ام البنین (کریمی)

  یه دختر سه ساله(علیرضا-حمیدرضا)بسیار زیبا ، عموم ابولفضل یه پهلوونه(بنیامین)

  نوحه حضرت زینب(س) بسیار زیبا اول ، دوم

  دو تا داداش (علیرضا-حمیدرضا)بسیار زیبا ، آقامون دلبره دلا رو میبره

  کربلا (عربی) بسیار زیبا

  موسیقی فیلم روز واقعه

  نوحه سریال روزهای اعتراض

  نوحه بسیار زیبای وای زینب از کریمی

  روضه ی بسیار زیبای ببار ای بارون از کریمی(جدید) نسخه دو

  نوحه بسیار زیبای دشتی از کریمی

  نوحه نایاب و زیبای کربلا منتظر ماست از آهنگران

  نوحه بسیار کمیاب باز این چه شورش است (انحصاری سایت)

  مدحی بسیار زیبا در وصف حضرت ابوالفضل العباس ع، حاج محمود کریمی

  نوحه بسیار زیبای ابوالفضل ساقی طفلان حسین از محمود کریمی

  سالار زینب حسین جان دکلمه بسیار زیبا(جدید)

  و در پایان فیلمی استثنایی … فیلمی بسیار زیبا , امام علی ع در کربلا میگرید , حتما ببینید…

  قسمت اول ، زنده از یوتیوب / قسمت دوم ، زنده از یوتیوب

  دانلود پوستر و کاغذ دیواری به مناسبت محرم با کیفیت بالا برای چاپ ، بسیار زیبا

  دانلود تمامی عکس ها و کاغذ دیواری ها در یک فایل زیپ شده (۵۲ مگابایت)

  دانلود کتاب بسیار زیبای داستان واقعه عاشورا به نام هفت شهر عشق

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:24 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:23 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 22:13 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  جوادمحدّثى‏

  برگزارى همايش‏ها و يادواره‏ها، يا براى احياى يك امر فراموش شده است، مثل زكات، امر به معروف و نهى از منكر، تعاون و يا براى زدودن يك پديده نامناسب و مقابله با يك معضل اجتماعى و مشكل عمومى، مثل بيكارى، اعتياد، تهاجم فرهنگى. يا براى تصحيح و توجيه و جهت صحيح دادن و به كمال رساندن يك مسأله است.
  همايشى كه در گرامى‏داشت مدّاحان نمونه و يادواره پيش كسوتان مدّاحى و مرثيه خوانى و رهيافت شيوه‏هاى متين و مفيد و مثبت در امر مدّاحى است، از اين قبيل است؛ تا اين حركت مقدّس دينى در جامعه ما، در مسيرى سازنده‏تر و به دور از پيرايه‏ها و نقاط ضعف پيش برود.

  جايگاه والاى مدّاحى‏

  مى‏توان از عظم‏ترين دستاوردهاى نهضت عاشورا، پديده «وعظ» و «مرثيه خوانى» را به شمار آورد كه به توصيه اهل بيت‏عليهم السلام و به قصد زنده نگهداشتن پيام عاشورا و درس‏هاى بزرگ آن حماسه، برپا شده و مى‏شود؛ منبرى به وسعتِ جهان و در درازاى تاريخ، زيرنام مقدّسِ «اباعبداللّه الحسين‏عليه السلام». كه بيان دين و تعظيم شعائر و تكريم اسوه‏هاى دين باورى، جهاد و شهادت، از آثار آن است.
  در سايه اين مجالس و محافل، هم پايه‏هاى اعتقادات دينى مردم استوار مى‏شود، هم عواطف مردم با «آل اللّه» پيوندى مستحكم مى‏يابد و هم آگاه سازى جامعه نسبت به تكاليف دينى و اجتماعى، تقويت مى‏شود.
  وقتى امام صادق‏عليه السلام مى‏فرمايد: حمد و سپاس خدايى راكه در ميان مردم، كسانى را قرار داد كه به سوى ما مى‏آيند و ما را مدح مى‏كنند و براى ما مرثيه مى‏خوانند؛ «الحمد للّه الّذى جعل فى‏النّاس مَن يَفِدُ الينا و يَمْدَحُنا و يرثى‏ لنا»1 اين، نشان دهنده جايگاه «زيارت»، «مدح» و «مرثيه» در فرهنگ شيعى و در راستاى احياى فرهنگ اهل بيت‏عليهم السلام است.
  عملكرد مقدّس مدّاحان و مرثيه خوانان، به خدا، رسول، پيامبران، صالحان، فرشتگان و كرّوبيان مى‏رسد؛ چرا كه مدّاح اهل بيت، خداى متعال است. سوگوار شهداى كربلا و امام حسين‏عليه السلام، همه پيامبران الهى و حضرت رسول و ائمه معصومين‏عليهم السلام بوده‏اند. پيش كسوت مدّاحان و مرثيه سرايان اهل بيت، كسانى همچون: فَرَزْدَق، دِعْبِل، كُمَيْت، سيّد حِمَيْرى، عَبْدكوفى و... بوده‏اند.
  لباس فاخر مدّاحى اهل بيت، زيبنده قامتِ خالص مردانى است كه با ايمان، عقيده، عشق و دلدادگى، زبان و حنجره و دل و جان خويش را وقف خاندان عصمت مى‏كنند.
  بسيارى از مردم هم از رهگذر مجالس سوگوارى و محافل مرثيه خوانى، به شجره طيّبه دين، قرآن و عترت وصل مى‏شوند.
  اين كه مردم، جذب مدّاحان شده‏اند و مى‏شوند، هم موهبتى عظيم براى آنان است و هم بارسنگين و رسالتى حسّاس را بر دوش آنان مى‏گذارد.
  از آنجا كه عشق و ولاى اهل بيت و پيوند جوانان و نوجوانان ما با خاندان عصمت، تا حدّ زيادى آنان را در برابر مفاسد و تهاجم فرهنگى و دين‏گريزى بيمه و مصون مى‏كند، ضرورى است كه به اين مسأله مهم، جدّى‏تر نگريسته شود.
  و از آنجا كه اشعار مدح و مرثيه، در يك جامعه دين باور به «فرهنگ دينى» تبديل مى‏شود، تصميم و هدايت و پاكسازى و آفت زدايى از اين موضوع مهمّ دينى، بسيار ضرورى مى‏نمايد.

  ضرورت نقد و بازنگرى‏

  جهت سالم ماندن هر فرد يا مجموعه‏اى، نقد، بررسى و ارزيابى، ضرورى است. نقشى كه مدّاحان در بُعد اعتقادى و دينى مردم دارند، اين «نقد» را ضرورى‏تر مى‏سازد.
  «مدّاحى» يك هنر مهم است و در آن، تنها حنجره خوب و صداى زيبا نيست كه كارساز است، بلكه فكر، باور، اخلاق، منش و شخصيت خود مدّاح هم سهمى عظيم دارد.
  نارسايى هايى كه در اين زمينه وجود دارد، گاهى جنبه شكلى و ظاهرى است و به مسائلى همچون: صدا، آهنگ، دستگاه‏هاى موسيقى، ابزار صوتى، نوعِ خواندن‏ها، نوعِ مجالس و محافل، كيفيّت دعوت و پذيرفتن دعوت، پيش شرطهاى مالى و مادّى و... مربوط مى‏شود و گاهى هم جنبه محتوايى دارد.
  در اين محور، دقت روى استحكام و درستى و غنا و ارزشمندى محتواى اشعار، استوارى متن شعر، صحّت و اعتبار حرف‏هاى مطرح شده، خصلت‏هاى شخصى و رفتار و اخلاق خصوصى مدّاح و اين‏گونه مسائل مطرح است؛ كه شايد مناسب نباشد كه اين محورها خيلى باز شود. زيرا براى اهل درك، اشارات را همين اندازه كافى است.
  كارى به اين عظمت، وسعت و قداست، اگر از ناخالصى‏ها، دروغ‏ها، انحراف‏ها و احياناً بدعت‏ها مبرّا نباشد، هم خوبى‏هاى فراوان اين حرفه عاشقانه را از بين مى‏برد و تحت الشعاع ضعف‏ها قرار مى‏دهد، و هم وجود برخى عناصرِ دنيا طلب و ناصالح در اين مجموعه عظيم ايمانى، اخلاصى و ولايى، آبروى پاكان و صالحان و شايستگان را ضايع مى‏كند.
  گرياندن به هر بهانه و با هر حرف و نقلى، راست يا دروغ، مستند يا بى سند، در شأن مدّاحان متعهّد نيست كه خصوصاً محتواى برخى از سروده‏ها هم، ذلّت آور براى اهل بيت است؛ دودمانى كه مظهر غيرت خدا و عزّت دين اند، نبايد به صورت حقير، زبون و خوار مطرح شوند!
  در اين زمينه، نقل مطلبى از زبان مرحوم محدّث قمى بسيار به جاست. وى مى‏نويسد:
  «سزاوار است انسان - بويژه ذاكران و مرثيه خوانان - از ذكر آنچه كه اِشعار به ذلّت اهل بيت‏عليهم السلام دارد، پرهيز كنند، خصوصاً در باره امام حسين‏عليه السلام و اهل بيت او؛ چرا كه او فرمود: «هيهات منّا الذّلّه».2
  مرحوم ميرزا حسين نورى در «دارالسّلام» داستانى دارد كه خلاصه‏اش اين است:
  يكى از سادات تعزيه خوان، خواب ديد كه قيامت بر پا شده و مردم در وحشتى عجيب به سر مى‏برند و هركس گرفتار خود است و مأموران الهى مردم را پاى حساب گسيل مى‏دارند و همراه هركس، دو مأمور (سائق و شهيد) است... تا آن كه ما را به جايگاه حساب بردند.
  منبر بلندى بود، با پلّه‏هاى بسيار كه بر بالاى آن حضرت رسول‏صلى الله عليه وآله وسلم نشسته بود و پلّه پايين‏تر، حضرت على‏عليه السلام و مشغول حسابرسى مردم بود. همه در برابر او به صف ايستاده بودند.
  نوبت به من كه رسيد، با عتاب و توبيخ به من چنين خطاب فرمود: «چرا فرزندم حسين‏عليه السلام را با ذلّت ياد كردى؟» مانده بودم كه چه جواب دهم! ناچار انكار كردم. به مجرّد انكار، دردى را در بازوى خويش حسّ كردم. گويا ميخى بود كه به آن فرو كرده باشند. به كنار خود نگاه كردم، مردى را ديدم كه طومارى در دست داشت، آن را به من داد و گفت: «بخوان!» باز كردم، ديدم صورت و ليست همه مجالس و منبرها و مشروح حرف‏هايى كه در مجالس گفته‏ام، با ذكر اين كه كى و كجا بوده است، بيان شده و حتى آن صحبت‏هاى ذلّت بار كه آن حضرت پرسيد و من انكار كردم در آن است...
  آن خواب وحشتناك، سبب شد آن سيّد، آن شغل را رها كند و گفت: «خود را شايسته آن كار و قيام به شرايط آن نمى‏بينم.»
  سيد حميرى كه از شاعران برجسته شيعى و مرثيه سرايان پر ارج حماسه عاشوراست، روزى با جعفر بن عفّان طايى بود. سيدحميرى به وى گفت: واى برتو! درباره اهل بيت، چنين شعر مى‏گويى:
  ما بالَ بَيْتُكُمْ تَخَرَّبَ سَقْفُه‏
  وَ ثِيابُكُم مِنْ اَرْذَلِ الأَثْوابِ «خانه شما را چه شده است كه سقفش خراب شده است و جامه هايتان از پست‏ترين جامه‏هاست!»
  جعفر بن عفّان نتوانست انكار كند.
  سيد حميرى گفت: اگر توانايى مدح شايسته و خوب ندارى، ساكت باش! آيا آل محمدصلى الله عليه وآله وسلم‏را اين‏گونه وصف مى‏كنند!؟ ولى من تو را معذور مى‏دانم؛ طبع و ميزان درك و نهايتِ فهم تو همين قدر است. امّا من چيزى را در باره اهل بيت‏عليهم السلام گفته‏ام كه عار و ننگ مدح تو را از بين ببرد و آن، اين است:
  اُقْسِمُ بِاللّهِ وَ آلا ئِهِ‏
  وَالْمَرْءُ عَمَّا قالَ مسؤولٌ...
  «سوگند به خدا و نعمت‏هايش! همانا انسان مسئول چيزى است كه مى‏گويد.
  به راستى كه علىّ بن ابيطالب، بر تقوا و نيكى سرشته است.
  او امام هدايتگرى است كه بر همه امت برترى دارد.
  هم سخن حق مى‏گويد و هم بحق، داورى مى‏كند و هرگز باطل‏ها او را مشغول نمى‏سازد.
  وى در حالى به جنگ و نبرد مى‏شتافت كه در كف او شمشيرى برّان و صيقل خورده بود.
  به شيرى مى‏ماند كه از بيشه درآمده و در ميان فرزندان خود به راه افتاده است.
  او همان بزرگ مردى است كه در يك شب، ميكائيل و جبرئيل بر او تحيّت و سلام داند.
  ميكائيل، همراه هزار فرشته و جبرئيل در ميان هزار فرشته، در حالى كه اسرافيل هم در پى آنان بود.
  در شب بدر، به يارى پيامبر خدا فرود آمدند، گويا «طير ابابيل» بودند - كه بر سر سپاه ابرهه فرود آمدند - و چون نزد آن حضرت آمدند، از روى تكريم و بزرگداشت، بر او سلام كردند.»3
  آرى... در باره اين خاندان، اين‏گونه بايد شعر گفت. اى جعفر! شعر تو براى افراد فرومايه و ناتوان خوب است.
  جعفر بن عفّان سر او را بوسيد و با ادب و احترام گفت: «به خدا قسم اى اباهاشم! تو سرور و سرآمد و سالارى، و ما دنباله رو و پيرويم.»

  برخى از كاستى‏ها

  1. بدعت‏ها

  شيوه‏هاى عزادارى و مرثيه خوانى، گاهى از قالب سنّتى بيرون مى‏آيد و به اسم نوآورى و جذّابيّت، بدعت‏هايى وارد آن مى‏شود و نتيجه‏اش، گرچه جذب طيفى از جوانان و مخاطبان است، ولى پايگاه مردمى اين سنّت دينى را سست كرده و كسانى را دفع مى‏كند.

  2. تحريف‏ها

  از عمده‏ترين ضعف‏ها، تحريف حقايق تاريخى، سيماى حوادث و چهره معصومين و اهل بيت‏عليهم السلام‏است.
  گاهى كسانى به عمد و براى اغراض خاصّ، دست به تحريف مى‏زنند؛ گاهى هم ندانسته و بى‏اطلاع، از مطالب تحريف شده استفاده و آنها را بازگو مى‏كنند و در نتيجه، به فرهنگ عمومى جامعه و باورهاى دينى مردم سرايت مى‏دهند.

  3. آهنگ‏هاى مبتذل‏

  وارد ساختن آهنگ و موسيقى به دستگاه عزادارى امام حسين‏عليه السلام، از قداست و موقعيّت آن مى‏كاهد. هرچند وسايلى چون طبل، سنج و نى، از ديرباز در اين‏گونه مراسم و تعزيه‏ها بوده است، ليكن كاربرد آنها يادآور ميدان رزم و صحنه جنگ در عاشورا است؛ اما آنچه در اين اواخر وارد اين جريان مقدّس شده است، با فرهنگ عزاى حسينى مناسب و سنخيّتى نداشته، حتى افكار و توجه عمومى را بيش از محتوا و دورنمايه عزادارى و سوگ، به شكل‏ها و ظواهر و نمادها معطوف ساخته است.

  4. پيش شرطهاى مالى و...

  محبّان اهل بيت و بانيان مجالس حسينى، از ديرباز به عنوان گوشه‏اى از ارادت و عشق به ساحت اهل بيت عصمت‏عليهم السلام از بذل مال و تأمين هزينه محافل عاشورايى مضايقه نداشتند. پرداخت وجه به واعظان و مدّاحان و مرثيه خوانان هم گوشه‏اى از اين هزينه‏هاى عاشورايى است.
  از سويى، مناعت طبع و بزرگوارى اهل منبر و ذاكران حسينى، اين پرداخت‏ها و دريافت‏ها را در هاله‏اى از شرم و عفاف و نگه مى‏دارد؛ ليكن تبديل شدن اين فرهنگ به نوعى كسب و كار سودآور و تعيين پيش شرطها و پيش پرداخت‏هاى مالى و نرخ گذارى‏ها و امثال اين‏گونه امور، هم به وجهه مدّاحان لطمه مى‏زند، هم از معنويت امر مى‏كاهد و هم موجب حرف و حديث‏هاى فراوان در پشت سر مى‏شود!

  5. عدم صلاحيت اخلاقى‏

  در ميان مدّاحان، گاهى كسانى پيدا مى‏شوند كه از نظر اخلاقى و پاكى نگاه ومهذّب بودن رفتار و برخورد، در حدّ «ذاكر امام حسين‏عليه السلام» و «مدّاح اهل بيت‏عليهم السلام» نيستند، بلكه آلودگى هايى دارند كه دامن پاكان و خوش‏نامان را هم مى‏گيرد و خوبان را هم بدنام مى‏سازد.
  البته تعيين حدود و شرايط و بايستگى هايى براى آنان كه به اين كار مى‏پردازند و برخورد با ناصالحان، مى‏تواند گامى در حفظ كرامت و قداست تلاشگران صادق و صالح اين وادى باشد.

  6. ذليل نمايى‏ها

  برخى از انواع مرثيه خوانى‏ها، با عزّت و كرامت خاندان پيامبر ناسازگار است و بعضى مرثيه خوانان به خاطر اشك گرفتن از مستمعان، مى‏كوشند وضع ائمه و اهل‏بيت‏عليهم السلام و حرف‏ها و رفتارهاى آنان را هرچه جان گدازتر و سوزناك‏تر مطرح كنند. كه اين كار، گاهى به ذليل و خوار نشان دادن اولياى بزرگوار الهى منتهى مى‏شود.

  7. ريا و تظاهر

  آنچه براى سوگوارى و مرثيه خوانى ارزش آفرين است، صداقت و معنويت است. وجود تعارض بين «بود» و «نمود» و «حرف» و «عمل» در بين مدّاحان، مثل هر قشر و گروه ديگر، هم از ارزش و اجر و معنويت كارشان مى‏كاهد و هم آنان را از چشم‏ها و دل‏ها مى‏اندازد.
  مكتب حسينى، پذيراى صادقان خالص است، نه رياكاران متظاهر! از اين جهت، مداحى را نبايد به وسيله‏اى براى مريد پرورى تبديل كرد و از احساسات پاك و عواطف زلال محبّان اهل بيت، به نفع موقعيّت و محبوبيّت شخصى بهره گرفت.
  چاپ «كارت ويزيت» با شيوه‏هاى تبليغاتى و به اصطلاح، امكانات خوب و قيمت مناسب و عكس‏هاى آن چنانى، دور از ساحت مدّاحى است.

  8. تبديل عشق به شغل‏

  بى شك ترويج «فرهنگ مدح و مرثيه» از سوى امامان شيعه، براى حفظ و اشاعه فرهنگ اهل بيت در سايه پيوند روحى و عاطفى پيروان اين خاندان بوده است. و گريستن بر مظلوميت اين خاندان و برگزارى مجالس سوگوارى، بُعدِ ضدّ ستم را در شيعه تقويت مى‏كند. حال، اگر اشك و گريه و عزادارى، به چيز مستقلّى تبديل شود كه نه تنها آن اثر و انگيزه نخست را نداشته باشد، بلكه نوعى شكل گرايى، اشباع كاذب نيازهاى روحى، جمع كردن مشترى و مريد، اجراى نمايش‏هاى سرگرم كننده و جذّاب، تخليه غرايز جوانان و... شود، با هدف اصلى آن فاصله گرفته است! راستى، سوختن در داغ و مصيبت و مظلوميت «آل اللّه» كجا و شلوغ كارى و هياهو و سروصداهاى بى‏سوز و اشك كجا؟
  اگر گاهى كتاب «حماسه حسينى» - اثر شهيد مطهّرى، كه در بردارنده آگاهى بخشى‏هايى نسبت به عاشورا و افشاى برخى دروغ‏ها و تحريف‏ها و نقد برخى شيوه‏هاست - مورد تحريم بعضى‏ها قرار مى‏گيرد كه نانشان در دروغ و هياهو و تحريف و ذليل نمايى نسبت به ساحت ائمّه است، جاى شگفتى نيست.

  9. كمرنگ شدن وعظ و منبر

  مجالس حسينى پيوسته اين بركت را داشته است كه شيفتگان اباعبداللّه و اهل بيت‏عليهم السلام، با معارف دين، احكام شرع، حلال و حرام، سنّت‏هاى اسلامى، تفسير قرآن، روايات معصومين و آموزه‏هاى مكتب آشنا مى‏شدند و آنان كه اهل اين گونه مجالس بودند، هم تعبّد و ديندارى‏شان بالا بود و هم دين‏شناسى و سطح آگاهى‏هاى اسلامى‏شان.
  اگر رونق‏گيرى كار مدّاحان، سبب شود كه وعظ و منبر و توجّه به تبليغات اسلامى كم‏رنگ شود، يك «ضايعه» است! زمانى اين هنر، با سينه‏زنى و پيشخوانى مجلس را آماده مى‏ساخت تا حاضران، از وعظ و منبر استفاده كنند. بانيان محافل حسينى هم، چنين ديدى داشتند و اين‏گونه برنامه ريزى مى‏كردند. اگر آنچه گوشه و كنار ديده مى‏شود و رو به گسترش است، باب و رايج شود، يعنى در حاشيه قرار گرفتن منبر و وعظ و گاهى حذف مبلّغ دينى از مراسم و اكتفا به مدّاح؛ اين، محروم ساختن شيعيان سيدالشهداءعليه السلام از آموزش معارف والاى دينى است كه قطعاً خود اباعبداللّه‏عليه السلام هم به آن راضى نيست.
  گاهى جوانان و اهل محلّ، در اطراف مجلس و مسجد مى‏چرخند تا منبر تمام شود و مدّاح بيايد و يا در زمان سخنرانى واعظ، مجلس خوب است و هنگام مدّاحى، ازدحام و غلغله جمعيت. به راستى اين نشانه چيست؟
  آيا فاصله گرفتن از روح تعاليم ائمّه در باره عزادارى و مرثيه خوانى و ياد كرد اهل بيت و عاشورا نيست؟
  همه بزرگان دين، جايگزينى «مدّاحى و مرثيه خوانى» را به جاى «منبر وعظ و تبليغات و بيان احكام»، هشدارى از يك آفت و ضايعه مى‏دانند. خوب است اين هشدارها جدّى گرفته شود؛ اگر رواج نوارها و سى‏دى‏هاى مدّاحان، جاى فكر و مطالعه و جلسات مذهبى و آموختن و رشد كمّى و كيفى در قلمرو «معرفت دينى» را بگيرد، جاى تأمّل است!

  10. تحت الشعاع قرار گرفتن عاشورا

  از كاستى‏هايى كه در برخى مجالس سوگوارى ديده مى‏شود، آن است كه نام اهل بيت و مظلوميت شهداى كربلا، تحت الشّعاع شخص متوفا قرار مى‏گيرد كه مجلس به ياد آنهاست. از سنن ارجمند پيشين، آن بوده كه تحمّل هر داغ و مصيبت را، با يادكردى از مصائب اهل‏بيت‏عليهم السلام، آسان مى‏ساختند و با گريزى به كربلا، كه با تعبير «لايوم كيومك يا اباعبداللّه» انجام مى‏شد و مجالسِ فاتحه و ياد بود و مجلس شهيد، تبديل به مجلس عاشورايى مى‏شد.
  افراط برخى مدّاحان، كار را به جايى مى‏رساند كه همه داغ‏ها، مصيبت‏ها، يادكردها، شيون‏ها، ذكر مناقب و... منحصر به مرحومى مى‏شود كه مجلس براى اوست و هرچه حرف و حديث و خواب و رؤيا و خاطره و... است، از اوست و ياد كرد مناسب از مصائب خاندان پيامبر نمى‏شود. «شهدا» بسيار ارجمند و عزيزند، اما نبايد ياد آنها، ائمه و امام حسين‏عليهم السلام و كربلا را تحت الشّعاع قرار دهد.

  11. سطح نازل اشعار نوحه‏

  سرزدن به كتابفروشى‏هايى كه «كتاب نوحه» عرضه مى‏كنند، نشان از سطحى نگرى تهيه كنندگان، ناشران، فروشندگان و مصرف كنندگان اين قبيل «كالاى فرهنگى» است. گزينش شعرهاى سطحى و ضعيف از سوى برخى از افراد بى تخصّص و احياناً تجارت پيشه و نشر آن از سوى بعضى ناشران سودجو، اين بازار را آشفته‏تر مى‏سازد.
  وقتى علاقه‏مندان به دكّه‏ها و كتاب‏فروشى‏هاى عرضه كننده اين‏گونه آثار مراجعه مى‏كنند، ناچار از ميان «آنچه هست» انتخاب مى‏كنند. اينجاست كه رسالت «شاعران مذهبى» و «ناشران دينى» سنگين و حسّاس مى‏شود؛ زيرا سودجويى در عرصه‏اى كه به معتقدات و باورهاى پيروان اهل‏بيت‏عليهم السلام مرتبط مى‏شود، زشت و گناه به شمار مى‏آيد.

  12. كلاس‏هاى آموزش مدّاحى‏

  هرچند اصل كار، سودمند و نوعى كار فرهنگى است و مدّاحان پيوسته بايد آموزش ببينند و در ارتقاى سطح كار خويش بكوشند؛ اما به نظر مى‏رسد راه اندازى كلاس‏هاى آموزش مدّاحى، آن هم براى كودكان و نوجوانان، كار حساب شده و وزينى نيست. ابّهت كار ذاكران حسينى و شأن والاى مدّاحى اهل‏بيت، ايجاب مى‏كند كه حريم اين «رسالت» محفوظ بماند و به كارى كودكانه تبديل نشود.
  البته سوق دادن نوجوانان به سمت اين‏گونه برنامه‏ها، اگر ايجاد پيوند عاطفى و معنوى بين اين قشر و عترت پيامبر باشد، بسى ارزنده است؛ اما نه به قيمتى كه عرصه گردانِ محافل دينى و مجالس عاشورايى، تعدادى نوجوانانِ احياناً نابالغ باشند و به دليل نو بودن كار و جذّابيّت آن، كار مدّاحان بزرگ و با سابقه و با معرفت و معنويت، از رواج بيفتد.
  دريغ است كه برخى نوجوانان و جوانان كار و تحصيلات خود را رها كنند و به مدّاحى به عنوان يك شغل بنگرند! رهبر معظم انقلاب، در سخنى خطاب به مدّاحان ارجمند - در سال 1367 - فرمودند:
  «كسى تصوّر نكند كه اين، يك شغل است و همچنان كه يك نفر بقّال مى‏شود، يا يكى عطّار مى‏شود، يكى هم مدّاح مى‏شود، اين چنين نيست.»4

  پيامدها

  نتيجه رواج اين گونه كاستى‏ها و اصلاح نكردن اين ضعف‏ها، اينهاست:
  - كاسته شدن و زدوده شدن قداست امر.
  - رواج اجناس تقلّبى در بازار فراورده‏هاى مذهبى.
  - بازار سياه يافتن متاع حقيقت در اين آشفته بازار.
  - به هم ريختن مرزها و نبودن معيار و ثبات.
  - غير قابل دفاع شدنِ حق آميخته با باطل.
  - سوختن خالصان صالح به آتش ناصالحان متظاهر.
  - رواج دكاندارى و كساد صداقت در مرثيه خوانى.
  - مُشَوّه شدن چهره‏هاى زلال، با ناهنجارى‏هاى نالايقان.
  - روى آوردن كاسب‏كارانه به اين سنّت مقدّس و كهن.
  - رواج يافتن فرهنگ سطحى و نازل نسبت به حماسه عاشورا.
  - گسترش شعرهاى سطحى و عوامانه در نوحه‏ها.
  - رواج شكل گرايى و فاصله گرفتن از محتوا.
  - كاهش معلومات و معنويات عزاداران.
  اينها پيامدهاى سوئى است كه قطعاً ائمه معصومين‏عليهم السلام و بزرگان دين و دلسوزان فرهنگ شيعى، به آن راضى نيستند و از آن رنج مى‏برند.

  راه حل‏ها و پيشنهادها

  نكاتى را بايد خود مدّاحان متعهّد و دلسوخته دين و انقلاب رعايت كنند؛ نكاتى هم بايد از سوى مراكز و محافل و نهادهايى كه برنامه‏هاى مدّاحى و مجالس دينى دارند، مراعات شود. و البته چون نتيجه مثبت و منفى مدّاحىِ خوب و بد، به وجهه اسلام و تشيّع و نظام برمى‏گردد، نظارت و كنترلى هم در جهت حفظ وجهه و حيثيت اسلام و نظام و كشور و تبليغات دينى و اعتقادات مسلمانان و پيروان اهل‏بيت، بايد وجود داشته باشد.
  اما در مجموع، آنچه به صورت پيشنهاد در جهت رفع كاستى‏ها و بهينه ساختن امر مدّاحى مطرح مى‏شود، به قرار زير است:
  1. تلاش خود مدّاحان در جهت غناى فكرى و شعرى و محتوايى برنامه‏ها و ترويج فرهنگ مطالعه و عمق بخشيدن به اطلاعات دينى و تاريخى. جلسات ويژه مدّاحان و داشتن برنامه‏هاى سودمند براى خود آنان در اين زمينه، مفيد است.
  2. ضابطه‏مند ساختن كار مدّاحى و جلسه دارى، جهت حفظ حدود و حريم‏ها و تبيين وظايف و محدوده كار آنان.
  3. مراعات جنبه‏هاى خطّ فكرى مدّاحان و نداشتن افراط و تفريط در گرايش‏ها و شيوه‏ها و ميدان ندادن به آنانى كه با نظام و آرمان شهدا و خطّ امام و ولايت، مسأله و مشكل دارند و به نشر بدبينى كمك مى‏كنند.
  4. كنترل و برخورد نسبت به ناشايستگان و نا اهلان و تنظيم مجوّز براى مدّاحى، بى آنكه اين كار حالت دولتى به خود بگيرد و از جنبه مردمى بودن آن كاسته شود؛ مثل روحانيت كه در عين حال كه مردمى است و با توده‏هاى مؤمنين سرو كار دارد، اما براى تخلّفات صنفى و اخلاقى و انحرافات سياسى و بدعت گذارى و مذهب‏سازى و تلاش‏هاى ضدّ انقلابى برخى از آنان، «دادگاه ويژه» وجود دارد.
  البته چنين كنترل و نظارتى بر عملكرد مدّاحان و تعيين صلاحيّت‏ها، بايد از سوى مركز و نهادى باشد كه هم اهميّت داشته باشد، هم قدرت تشخيص، هم سالم باشد و هم بى‏غرض.
  5. تلقّى مدّاحى به عنوان يك كار فكرى و فرهنگى (سازنده يا سوزنده) و جدّى گرفتن اين مقوله و كلاس دانستن جلسات عزادارى و مرثيه خوانى، هم از سوى خود مدّاحان، هم بانيان و دعوت كنندگان، نه در حدّ صرفاً اجراى برنامه‏اى و گرفتن وجهى و پرداختن نذر و نيازى. شبكه عظيم و گسترده مجالس سوگوارى و مدّاحان متعهّد و سالم، مى‏تواند جهت گيرى ضدّ فساد، ضدّ ظلم، ضدّ گناه و ضدّ انحرافات داشته باشد و به عنوان بازوى پرتوان مكتب و زبانِ گوياى ارزش‏هاى والاى دينى و ولايى، عمل كند.
  6. تجمّع‏هاى منطقه‏اى و جلسات هفتگى مدّاحان، كه حاوى تبادل اطّلاعات و تجارب و نقد و ارزيابى عملكرد جامعه مدّاحان و توجيه و ارشاد افراد نوپا و بهره‏گيرى از روحيات و معنويات و مهارت‏هاى پيش كسوتان باشد، به قصد آموزش، بالابردن كيفيّت كار و اصلاحِ كاستى‏ها.
  7. برگزارى همايش‏هاى سراسرى و راه اندازى «مجمع بزرگ مدّاحان» و انديشيدن به نوعى سازماندهى و برخوردارى از تشكيلات منسجم و داراى موضع.
  پايان سخن را فرازى پرنكته از رهنمودهاى مقام معظم رهبرى قرار مى‏دهيم كه در سال 1368 به مدّاحان عزيز توصيه فرموده‏اند:
  «بايد به تدريج سمت مدّاحى اهل بيت‏عليهم السلام - كه واقعاً يك منصب است - يك ثغورى هم پيدا كند. مدّاحى اهل بيت كه هم مقام والايى دارد و هم تأثير زيادى در جامعه و در ذهن مردم دارد، بايد يك حدودى پيدا كند، كه بدانيد چه كسى مدّاح است؟ و مقدّمات كار مدّاحى‏اش چه قدر است؟ چه قدر شعر مى‏داند؟ چه قدر حفظ است؟ چه قدر مى‏تواند بخواند؟
  اين خصوصيّات را يك مركزى از مراكز، تأييد كند و خود شماها به يك كيفيّتى فكر اين كار را بكنيد؛ چون اين چيزى است كه دنياى امروز و نيازهاى جامعه امروز، غير از اين را قبول نمى‏كند. و لذا آن كسانى كه اين منصب را رسماً به عهده مى‏گيرند و لباس مقدّس ستايشِ اهل بيت‏عليهم السلام را برتن مى‏كنند و مردم آنان را به اين عنوان مى‏شناسند، بايد خصوصيّاتى داشته باشند و مركزى باشد كه اينها را با اين خصوصيّات تشخيص بدهد و تأييد كند.»5
  به اميد هرچه بيشتر بالنده و بى‏نقص شدن فرهنگ عزادارى و مديحت‏پردازى و مرثيه خوانى در جامعه شيعى و ولايى.

  پى‏نوشت‏ها:
  1. وسائل الشيعه، ج 10، ص 469.
  2. سفينةالبحار، ج 1، ص 487، ذيل واژه «ذلّ».
  3. ديوان سيّد حميرى، ص 322.
  4. ستودگان و ستايشگران، ص 20.
  5. مديحت پردازان، ص 100.

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:44 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


  ابواحسان ميانجى‏

  نهضت حسينى، پيام‏آور اصلاحات حقيقى در دين محمدى است، از اين‏روى مسلمانان اصلاح طلب در هر عصر و دوره‏اى، براى اصلاح دين خود، جوهره‏اصلاح‏خواهى را از نهضت حسينى انتخاب و به عنوان دستور عمل خويش در حركت‏هاى اصلاح‏گرى برگزيده‏اند. امام خمينى‏قدس سره نيز براى برپايى نهضت احياگرى و اصلاحى خود و نيز برقرارى حكومت صالحان، از همين الگو استفاده كرد و در سرتاسر دوران نهضت، شعارها، برنامه‏ها، اموراجرايى و... را بر پايه آن طراحى و اجرا كرد. وى براى بهره‏گيرى بيش‏تر از اين الگو، در دوبخش يعنى «افسادهايى كه وجود داشت» و «اصلاح‏هايى كه ايجاد شد تا بار ديگر دين به عرصه اجتماع برگردد»، سخن گفته است. در اين مقاله مى‏خواهيم با عنايت به سخنان رهبر فقيد انقلاب در اين دو بخش، الگويى براى اصلاحات در دوران معاصر بيابيم.
  افسادهاى امويان‏
  اين افسادها را در چند محور مى‏توان بررسى كرد:

  الف) افساد در حكومت‏

  1. غصب خلافت:

  از منظر امام خمينى‏قدس سره غصب مقام خلافت پيامبر، يكى از انحراف‏هايى بود كه از سوى حزب اموى بر جامعه اسلامى تحميل شد1، به گونه‏اى كه منشأ بسيارى از كج‏روى‏ها و بروز ضدّ ارزش‏ها شد. از اين منظر، حكومت و قدرت، به عنوان مؤثرترين ابزار، توانست ارزش‏هاى دينى در تمام بخش‏هاى ديگر را نيز متأثر سازد.
  اين غصب، به واقع از اين حيث بود كه مرتجعان اموى، صلاحيت لازم براى خليفه رسول بودن را نداشتند. امام خمينى‏قدس سره اين حقيقت را چنين به تصوير كشيده است.
  «يزيد، كه خوب، يك حكومت قلدرى بود، يك حكومت مقتدرى بود و اظهار اسلام هم مى‏كرد واز قوم و خويش‏هاى خود اين‏ها هم بود، در عين حالى كه اظهار اسلام مى‏كرد حكومتش به خيال خودش حكومت اسلامى بود، خليفه رسول اللّه به خيال خودش بود، لكن اشكال اين بود كه يك آدم ظالمى است كه بر مقدّرات يك مملكت بدون حق تسلط پيدا كرده است».2

  2. ايجاد تغيير در چگونگى دستيابى به حكومت‏

  حكومت و خلافتى كه پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم براى جامعه پس از خود پيش‏بينى كرده بود، برپايه شاخص‏هاى ارزشى بود. براين اساس براى دستيابى به حاكميت بردين‏داران جايى براى ملاك هايى ديگر وجود نداشت. اما بعد از وفات پيامبر اين شاخص نيز به شكل‏هاى مختلف مورد تعرض قرار گرفت تا اين‏كه خطرناك‏ترين نمونه آن توسط معاويه اتخاذ شد و آن، موروثى كردن حكومت، يعنى «فدا كردن تمام ملاك‏ها و معيارهاى لازم جهت جاودان‏سازى جامعه دينى» بود. امام خمينى‏قدس سره خطر اين رويكرد به قدرت را بيش از خطر غصب خلافت مى‏داند و معتقد است:
  «خطرى كه معاويه و يزيد بر اسلام داشتند، اين نبود كه غصب خلافت كردند؛ اين يك خطر كمتر از آن بود. خطرى كه اين‏ها داشتند، اين بود كه اسلام را به صورت سلطنت درمى‏خواستند بياورند... اين مهم بود.»3
  «سلطنت و ولايتعهدى همان طرز حكومت شوم و باطلى است كه حضرت سيدالشهداءعليه السلام براى جلوگيرى از آن قيام فرمود... اسلام سلطنت ولايتعهدى ندارد.»4

  3. هماهنگ سازى اسلام با سلطنت و معرفى اسلام به عنوان رژيم طاغوتى:

  بعد از دست‏يابى اموى‏ها به حكومت، ضرورى‏ترين اقدام در جامعه اسلامى، همرنگ‏سازى حاكميت جديد با باورها و دين مردم بود؛ چه در غير اين صورت، توان دينى مردم اجازه تثبيت نظام منافق‏پيشه را نمى‏داد. از اين روى اموى‏ها كه هيچ اعتقادى به دين نداشتند، كوشيدند تا درگام بعدى، اسلام را با سلطنت هماهنگ جلوه داده و هرگونه تضاد و فاصله بين آن دو را كم رنگ و يا بى‏معنا نشان دهند. اين التقاط مى‏توانست از هجوم اعتراض‏آميز و بنيان برانداز دين‏داران به سوى حكومت جديد، جلوگيرى و بهانه تمام مخالفان را نيز سلب كند.
  پى آمد اين سياست، معرفى اسلام به عنوان رژيم طاغوتى بود كه بعد از سياست مذكور رخ مى‏داد.
  «رژيم منحط بنى‏اميه مى‏رفت تا اسلام را رژيم طاغوتى، و بنيانگذار اسلام را بر خلاف آنچه بوده معرفى كند. معاويه و فرزند ستمكارش به اسم خليفه رسول اللّه با اسلام آن كرد كه چنگيز با ايران و اساس مكتب وحى را تبديل به رژيم شيطانى نمود.»5
  «حضرت سيدالشهداءعليه السلام ديدند كه معاويه و پسرش -خداوند لعنتشان كند اين‏ها دارند مكتب را از بين مى‏برند، دارند وارونه اسلام را جلوه مى‏دهند...»6
  «... قيام بر ضدّ سلطنت طاغوتى بود، آن سلطنت طاغوتى كه اسلام را مى‏خواست به آن رنگ درآورد كه اگر توفيق پيدا مى‏كردند، اسلام يك چيز ديگر مى‏شد، اسلام مى‏شد مثل رژيم دوهزار و پانصد ساله سلطنت...»7
  ب) افساد در دين‏
  تسلط اموى‏ها بر حكومت در جامعه مسلمانان، علاوه بر آن كه انحراف در مسير زمامدارى را در پى‏داشت، آسيب‏هاى جدّى به دين و اسلام وارد كرد؛ آسيب‏هايى كه گاه تا حدّ نابودى اسلام پيش مى‏رفت. افسادهاى امويان در دين را با توجه به سخنان امام خمينى‏قدس سره مى‏توان در ضمن چند فصل مرور كرد:
  1. آلوده كردن سيماى مكتب‏
  امام خمينى‏قدس سره در اين باره مى‏فرمايد:
  «آن روزى كه وجهه اسلام بخواهد درش خدشه وارد بشود، آن روز است كه بزرگان اسلام جانشان را دادند براى او. در زمان معاويه و در زمان پسر خلف معاويه، مسلم اين طور بود كه چهره اسلام را اين‏ها داشتند قبيح مى‏كردند. به عنوان خليفةالمسلمين، به عنوان خليفه رسول اللّه آن جنايات را مى‏كردند... اين است كه خطر مى‏اندازد اسلام را...»8
  2. وارونه‏كردن دين و متروك‏سازى ارزش‏ها
  امام خمينى‏قدس سره در مورد وارونه‏سازى دين توسط اموى‏ها مى‏فرمايد:
  «اين‏ها اصل اساس اسلام را وارونه مى‏خواستند بكنند. سلطنت بود، شرب خمر بود، قمار بود در مجالسشان. خليفه رسول اللّه در مجلس شرب خمر و در مجلس قمار و باز خليفه رسول اللّه نماز هم مى‏رود در جماعت مى‏خواند.»9
  نتيجه حاكميت ناصالحان، چيزى جز بى‏توجهى به ارزش‏هاى الهى نيست. زيرا ارزش‏هاى الهى با اساس حكومت باطل و ناشايست‏ها، تعارض دارد و حكومت ارزش‏ها به معناى محكوميت حاكمان فاسق مى‏باشد. امام حسين‏عليه السلام در يكى از منازل، در مسير خود به سوى كربلا فرمود:
  «اِنَّهُ قَدْ نَزَلَ مِنَ الاَمْرِ ما قَدْ تَرَوْنَ وَ اَنَّ الدُّنيا قَدْ تَغَيَّرَتْ وَ تَنَكَّرَتْ و اَدْبَرَ مَعْرُوفُها وَاْسَتَمَرَّتْ حذاءً فَلَمْ يَبْقَ مِنْها اِلاَّ صُبابَةٌ كُصابَةِ الاِْناءِ وَ خَسيسُ عَيْشٍ كَالمَرْعىَ الوَيْلِ. اَلاتَرَوْنَ اَنَّ الْحَقَّ لايُعْمَلُ بِهِ وَ اَنَّ الْباطِلَ لايُتَناهى‏ عَنْهُ لِيَرْغَبَ الْمُؤْمِنُ مِنْ لِقاءِ اللَّهِ مُحِقّاً؛10
  چيزى پيش آمد كه مى‏بينيد و به درستى كه دنيا دگرگون شده و به بدى روى آورده است و نيكى‏هاى آن پشت كرده‏اند و با شتاب در حال گذرند. پس از آن جز اندكى چون ته مانده آب در ظرفى، و زندگى پستى چون چراگاهى بسيار بد، به جاى نمانده است. آيا نمى‏بينيد كه به حق عمل نمى‏شود و از باطل بازدارى نمى‏شود. حقّا كه مؤمن بايد ملاقات با خدا را بخواهد...»
  امام خمينى‏قدس سره با اشاره به همين حقيقت، تأكيد مى‏كرد:
  «مى‏بينيد كه معروف عمل بهش نمى‏شود و منكر بهش عمل مى‏شود. انگيزه اين است كه معروف را اقامه [نكند ]و منكر را از بين ببرد.»11
  علاوه بر اين، خود حاكمان جور، به منكرات دامن مى‏زدند و محرّمات الهى را هتك مى‏كردند و اين، گامى ديگر در مسير محوى عملى ارزش‏هاى نبوى بود. برخى از كلمات امام خمينى‏قدس سره درباره اين موضوع چنين است.
  «چرا من در مقابل اين آدم قيام كردم، براى اين‏كه اين، عهد خدا را شكسته است و سنّت پيغمبر را مخالفت كرده است و حرمات اللّه تعالى را نكث كرده است و نقض كرده است.»12
  «شرب خمر مى‏كردند، امام جماعت هم بودند. مجالسشان مجالس لهو و لعب بود، همه چيز در آن‏ها بود، دنبالش هم جماعت بود. امام جماعت هم مى‏شدند، امام جماعت قمارباز، امام جمعه هم بودند و منبر هم مى‏رفتند و اهل منبر هم بودند... به اسم خلافت رسول اللّه بر ضدّ رسول اللّه قيام كرده بودند. فريادشان، لااله الاّ اللّه بود و بر ضدّ الوهيت قيام كرده بودند. اعمالشان، رفتارشان، رفتار شيطانى بود لكن فريادشان، فرياد خليفه رسول اللّه.»13

  3. جايگزين‏سازى ارزش‏هاى جاهلى‏

  گام بعدى در افسادهايى كه بنى‏اميه براى بازگشت به دوران قبل از پيامبر پيش گرفتند و كوشيدند جامعه دينى را به آن نزديك كنند، سياست جايگزين‏سازى ارزش‏هاى جاهلى به جاى ارزش‏هاى الهى بود. به اين طريق، آنان ابزار لازم براى تثبيت حكومت بر پايه ارزش‏هاى مورد نياز را مى‏يافتند و قدم مهمى در انهدام اسلام برمى‏داشتند. امام خمينى‏قدس سره مى‏فرمود:
  «آن‏ها (بنى اميه) مى‏خواستند اصل اسلام را بيرند و يك مملكت عربى درست كنند.»14
  «اين‏ها مى‏خواستند كه اللّه را بردارند، طاغوت را جايش بنشانند. همان مسائل جاهليت....»15

  4. حاكميت بخشيدن به منطق جاهلى‏

  تمام تلاش‏هاى حزب نفاق و ارتجاع بنى‏اميه براى به حاكميت رساندن منطق جاهلى و باورهاى غير دينى خود بود. امرى كه كوشيدند به ترتيب با «آلوده كردن سيماى مكتب»، «وارونه‏سازى دين و ارزش‏ها»، «متروك كردن ارزش‏ها» و «جايگزين‏سازى ارزش‏هاى جاهلى» به آن دست يابند. اين حقيقتى است كه در طول تاريخ بارها از زبان سران بنى‏اميه گفته شد. امام خمينى‏قدس سره با اشاره به اين سخنان، فرمود:
  «منطق جاهليت ابوسفيانيان كه مى‏خواستند قلم سرخ بر وحى و كتاب بكشند، و يزيد يادگار عصر تاريك بت پرستى كه به گمان خود با كشتن و به شهادت كشيدن فرزندان وحى اميد داشت اساس اسلام را برچيند و با صراحت و اعلام «لاخَبَرٌ جاءَ وَ لا وَحْىٌ نَزَلَ» بنياد حكومت الهى را بركند...»16

  5. نابودسازى اسلام اصيل‏

  آن گاه كه تعارض حاكميت منطق جاهلى در عرصه اجتماعى، با منطق الهى پيش آمد، حاكمان مرتجع حزب نفاق، تلاش مضاعفى را براى نابودى اسلام آغاز كردند، تا منطق ابوسفيان يگانه سخن روز باشد و ارزش‏هاى عصر قبل از اسلام، بار ديگر بقاى آنان را تضمين كند. امام خمينى‏قدس سره از اين هدف نهايى چنين ياد مى‏كند:
  «آن‏ها مى‏خواستند اصل اسلام را ببرند.»17

  ج) افساد در جامعه دينى‏

  بخش سوم از افسادهايى كه رجعت‏طلبان بنى‏اميه به وجود آوردند، به حوزه ارتباط حاكمان با مردم مربوط مى‏شود. پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم با انقلاب بزرگى كه ايجاد كرده بود، اين ارتباط را بر مبناى خدمت به خلق و حفظ عزّت و كرامت آنان بنا نهاده بود و با مهربانى و به صورتى خيرخواهانه، مشورتى و هدايت‏گر با مردم رفتار مى‏كرد.
  حكومت‏هاى قبل از پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم به دليل تحميلى بودن حاكمان، بر پايه سلطه و سلطنت استوار بودند. اين امر، تنعّم و عيش‏جويى آنان را به دنبال داشت و حكومت، وسيله‏اى براى استثمار و استعمار و وصول به مقاصد پست بود. چون اين امور به زيان توده مردم بود، حاكميت نمى‏توانست در اجراى آن‏ها با خود مردم مشورت كند. از اين رو استبداد حكّام رسم و سنّت جاهلى شده بود.
  از سوى ديگر، چون حاكمان جاهلى حكومت را غالباً با تحميل به چنگ مى‏آوردند، هيچ شرط و محدوده‏اى را براى خود قائل نبودند. از اين رو حكومتى كه مرتجعان اموى در پى رجوع به آن بودند، برپايه سلطه، استعمار، استثمار، استبداد و خودكامگى بى‏حدّ و حصر استوار بود.
  در ارتباط با افسادهايى كه بنى‏اميه در تعامل مردم و حاكمان به وجود آوردند، امام خمينى‏قدس سره به موضوعاتى چند اشاره مى‏كند كه برخى از آن‏ها عبارتند از:

  1. نابود كردن عدالت و آزادى‏

  «در صدر اسلام پس از رحلت پيغمبر ختمى (مرتبت)، پايه‏گذار عدالت و آزادى مى‏رفت كه با كجروى‏هاى بنى‏اميه، اسلام در حلقوم ستمكاران فرو رود و عدالت در زير پاى تبهكاران نابود شود...»18
  «سيدالشهداء سلام اللّه عليه وقتى مى‏بيند كه يك حاكم ظالمى، جائرى در بين مردم دارد حكومت مى‏كند، تصريح مى‏كند حضرت كه اگر كسى ببيند كه حاكم جائرى در بين مردم حكومت مى‏كند، ظلم به مردم مى‏كند...»19
  «يزيد يك آدمى بود كه به حسب ظاهر متشبث به اسلام بود... اما از آن طرف معصيت‏كار بود، مخالف سنّت رسول اللّه مى‏كرد. رسول اللّه سنّتش اين است كه بايد با مردم چه جور عمل بكنند، او خلافش عمل مى‏كرد. بايد حفظ دماء بشود، دماء مسلمين را مى‏ريخت. بايد مال مسلمين هدر نرود، او هدر مى‏داد مال مسلمين را؛ همان شيوه‏اى كه پدرش معاويه هم داشت...»20

  2. استثمار ملت‏

  «... سلطان عصرى كه شهادتين را مى‏داد و مى‏گفت كه من خليفه پيغمبر هستم. براى اين كه يك آدم قاچاق بود؛ براى اين كه يك آدمى بود كه مى‏خواست اين ملت را استثمار كند. مى‏خواست بخورد اين ملت را. منافع ملت را مى‏خواست خودش بخورد و اتباعش بخورند.»21
  اصلاحات حسينى‏عليه السلام‏
  در سه محور گذشته يعنى (حكومت، دين و جامعه) و در مقابل افسادهاى بنى‏اميه، اصلاحات حسينى را با توجه به كلام امام خمينى‏قدس سره مطرح مى‏كنيم.

  الف) اصلاحات نسبت به حكومت‏

  1- الف) نسبت به حكومت فاسد

  امام حسين‏عليه السلام در ارتباط با حكومت و براى ايجاد اصلاحات، اقدامات خود را در دو محور زير انجام مى‏دهد.
  1- برخورد با حكومت طاغوت
  2- برخورد با حكومت اسلامى‏
  الف) برخورد با حكومت طاغوت‏
  در اين بخش، امام حسين‏عليه السلام اقداماتى را انجام داد كه برخى از آنها عبارتند از:

  1. مخالفت با سلطه يزيد

  پس از تحكيم سلطنت معاويه و پيروزى حركت ارتجاعى، موضوع موروثى كردن سلطنت در خاندان بنى‏اميه پيش آمد. اين كار بيش از سلطنتى شدن رويه حكومت و طرز تصدى آن، خطرناك بود و منافى اسلام به نظر مى‏رسيد. چون شيوه‏اى تصدى ضد اسلامى قهر و غلبه تا اين جا فقط توانسته بود معاويه را بر تخت بنشاند، اما موروثى شدن، سلسله‏اى از سلاطين جابر را بر گردن مردم سوار و در جامعه استوار مى‏ساخت.
  معاويه از اوان تحكيم حكومتش چون ميدان را بلامنازع يافت، در انديشه ولايتعهدى يزيد فرو رفت تاحكومتش را در نسل خود پايدار گرداند. هفت سال تمام در پى راضى كردن اين و آن بود و براى اين مقصود، به نزديكان هديه مى‏داد و بيگانگان را با رشوه نرم مى‏ساخت و سرانجام به صراحت، مقصود خود را بيان كرد و خواهان بيعت براى يزيد شد.22
  اين امور جملگى موجب شدت مخالفت امام حسين‏عليه السلام مى‏شد. امام خمينى‏قدس سره در باره اين مخالفت مى‏فرمايد:
  «سلطنت و ولايتعهدى، همان طرز حكومت شوم و باطلى است كه حضرت سيدالشهداء - عليه السلام - براى جلوگيرى از برقرارى آن، قيام فرمود و شهيد شد. براى اين كه زير بار ولايتعهدى يزيد نرود و سلطنت او را به رسميت نشناسد.»23

  2- امر و نهى حكومت‏

  امام خمينى‏قدس سره در باره انگيزه امام حسين‏عليه السلام از نهى از منكر، در مقابل كارهاى زشت حاكمان زمان خود، مى‏فرمايد:
  «از حضرت سيدالشهداء - سلام اللّه عليه - خطبه‏اى نقل شده است كه در آن خطبه علت قيام خودشان را بر ضدّ حكومت وقت ذكر فرموده‏اند و آن، اين است كه فرموده‏اند خطاب به مردم كه پيغمبر اكرم فرموده است كه كسى كه ببيند يك سلطان جائرى حلال مى‏شمرد محرّمات اللّه را، چيزهايى را كه خداوند حرام كرده است، اين آزاد مى‏گذارد و مخالف سنّت رسول اللّه عمل مى‏كند و عهد خدا را مى‏شكند، اگر كسى ديد يك سلطان جائرى اين كارها را مى‏كند و مع ذلك ساكت شد و تغيير نداد با قول خودش با عمل خودش، خداى تبارك و تعالى حتم كرده است... كه جاى او را هم جاى همان سلطان جائر در آخرت قرار بدهد.»24
  «اين كه حضرت ابى‏عبداللّه - عليه السلام - نهضت كرد و قيام كرد با عدد كم در مقابل اين، براى اين كه گفتند تكليف من اين است كه استنكار كنم، نهى از منكر كنم.»25
  در گفتارى ديگرى امام راحل‏قدس سره مردم را به الگوگيرى از حضرت سيدالشهداء در زمينه نهى از منكر توصيه كرده و مى‏فرمايد:
  «ما كه تابع حضرت سيدالشهداء هستيم بايد ببينيم كه ايشان چه وضعى در زندگى داشت؛ قيامش، انگيزه‏اش نهى از منكر بود...»26

  3. نابودسازى حكومت طاغوت‏

  «انگيزه‏اش نهى از منكر بود... مِنْ جمله قضيه حكومت جور، حكومت جور بايد از بين برود.»27
  «كربلا كاخ ستمگرى را با خون خود در هم كوبيد.»28
  «سيدالشهدا - عليه السلام - نهضت عظيم عاشورا را بر پا نمود و با فداكارى و خون خود و عزيزان خود، اسلام و عدالت را نجات داد و دستگاه بنى اميه را محكوم و پايه‏هاى آن را فرو ريخت.»29

  4- شكست ابدى تفكّر بنى اميه‏

  «يعنى بنى‏اميه را تا ابد شكست داد... يعنى اين اسلامى كه بنى اميه مى‏خواست بد نمايش بدهد و با ادعاى خلافت برخلاف موازين انسانى عمل بكند، آن را سيدالشهدا - سلام اللّه عليه - با نثار خون خودشان آن رژيم را، رژيم فاسد را شكست داد.»30
  «بساط معاويه را كه مى‏خواست اسلام را به صورت يك امپراطورى در آورد، برگرداند به زمان جاهليت و آن اوضاع جاهليت، شكستش دادند. يزيد و اتباع يزيد دفن شدند تا ابد و لعن مردم برآن هاست تا ابد؛ لعن خدا هم بر آنهاست.»31
  «سيدالشهداء - سلام اللّه عليه -... اساس سلطنت آن خبيث را به هم شكستند... اساس سلطنتى كه مى‏خواست اسلام را به صورت سلطنت طاغوتى در آورد.»32

  5. جلوگيرى از گسترش تفكّر جاهلى‏

  «اگر سيدالشهداء نبود، اين رژيم طاغوتى را اين‏ها تقويت مى‏كردند، به جاهليت بر مى‏گرداندند. اگر حالا من و تو هم مسلم بوديم، مسلم طاغوتى بوديم نه مسلم امام حسينى.»33

  2- الف) نسبت حكومت اسلامى‏

  قيام امام حسين‏عليه السلام همان گونه كه از يك سو به تخريب و نابودى حكومت جور مى‏انجامد، از سويى ديگر باحكومت اسلامى و سرنوشت آن ارتباط پيدا مى‏كند، به گونه‏اى كه هم پاى نابودى طاغوت و شكست ارتجاع و حزب نفاق، آن حضرت موفق مى‏شود خلافت اسلامى را به مسير اصلى خود، هرچند در يك مدت زمانى طولانى، بازگرداند. از اين ديدگاه نيز امام خمينى‏قدس سره به نهضت حسينى مى‏نگرد و در چند محور، موضوع را تبيين مى‏كند:

  1. تلاش براى ايجاد حكومت اسلامى‏

  «كسى كه فرمايشات ايشان را از وقتى كه از مدينه بيرون آمدند و به مكه آمدند و از مكه آمدند بيرون، حرف‏هاى ايشان را مى‏شنود، همه را، مى‏بيند كه ايشان متوجه بوده است كه چه دارد مى‏كند. اين جور نبود كه آمده است ببيند كه، بلكه آمده بود حكومت هم مى‏خواست بگيرد، اصلاً براى اين معنا آمده بود و اين يك فخرى است و آن‏هايى كه خيال مى‏كنند كه حضرت سيدالشهداءعليه السلام براى حكومت نيامده، خير، اين‏ها براى حكومت آمدند. براى اين كه بايد حكومت دست مثل سيدالشهداءعليه السلام باشد، مثل كسانى كه شيعه سيدالشهداء هستند باشد.»34

  2. مبارزه براى تداوم نظام سياسى و اجتماعى اسلام‏

  «سيدالشهدا - عليه السلام - كه تمام جهات مادى خود را به معرض خطر در آورد و فدا كرد،... در فكر آينده اسلام و مسلمين بود. به خاطر اين كه اسلام در آينده و در نتيجه جهاد مقدس و فداكارى او در ميان انسان‏ها نشر پيدا كند و نظام سياسى و نظام اجتماعى آن در جامعه ما برقرار شود، مخالفت نمود، مبارزه كرد و فداكارى كرد.»35

  ب) اصلاح در دين‏

  اقدامات امام حسين‏عليه السلام علاوه بر آن كه تحركات ارتجاعى حزب نفاق در بخش حكومت را خنثى كرد، در بخش دين نيز توانست تلاش بنى‏اميه براى محو اسلام را ناكام گذارد. باتوجه به سخنان امام خمينى‏قدس سره اقدامات امام حسين‏عليه السلام در اين مورد عبارتند از:

  1. شفاف سازى در دين‏

  «اين‏ها اصل اساس اسلام را وارونه مى‏خواستند بكنند... اين خطر را سيدالشهداءعليه السلام دفع كرد»36
  «قتل سيدالشهداء يعنى اين اسلامى كه بنى‏اميه مى‏خواست به نمايش بدهد... سيدالشهداء - سلام اللّه عليه با نثار خون خودشان آن رژيم را، رژيم فاسد را شكست داد.»37

  2. احياى اسلام‏

  «اسلام را تا حالايى كه شما مى‏بينيد اينجا ما نشسته‏ايم، سيدالشهداءعليه السلام زنده نگه داشته است.»38
  «سيدالشهداء كشته شد، مكتبش محفوظ بود، بلكه مكتب را زنده كرد. با اين كشته شدن مكتب را زنده كرد.»39
  «اگر عاشورا و فداكارى خاندان پيامبر نبود، بعثت و زحمات جان فرساى نبىّ‏اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم را طاغوتيان آن زمان به نابودى كشانده بودند...»40

  3. جاودان سازى اسلام اصيل‏

  «اراده خداوند متعال بر آن بوده و هست كه اسلام رهايى‏بخش و قرآن هدايت افروز را جاويد نگه دارد و با خون شهيدانى چون فرزندان وحى، احياء و پشتيبانى فرمايد و از آسيب دهر نگه دارد و حسين بن على، آن عصاره نبوّت و يادگار ولايت را برانگيزد تا جان خود و عزيزانش را فداى عقيدت خويش و امت معظم پيامبراكرم نمايد تا در امتداد تاريخ، خون پاك او بجوشد و دين خدا را آبيارى فرمايد و از وحى و از ره آوردهاى آن پاسدارى نمايد.»41
  «شهادت سيّد مظلومان و هواخواهان قرآن در عاشورا، سرآغاز زندگى جاويد اسلام و حيات ابدى قرآن كريم بود.»42
  «سيدالشهدا - سلام اللّه - عليه مذهب را بيمه كرد. با عمل خودش اسلام را بيمه كرد.»43

  ج) اصلاح نسبت به جامعه‏

  برخى از اقدامات امام حسين‏عليه السلام براى ايجاد اصلاح در جامعه اسلامى، عبارتند از:

  1. عدالت‏خواهى‏

  «[در] زندگى سيدالشهداءعليه السلام، زندگى حضرت صاحب - سلام اللّه عليه - زندگى همه انبياء عالم... اين معنا بوده است كه در مقابل جور، حكومت عدل را مى‏خواستند درست كنند.»44
  «سيدالشهداء - سلام اللّه عليه - از همان روز اول كه قيام كردند براى اين امر، انگيزه‏شان اقامه عدل بود.»45

  2. ظلم ستيزى‏

  «سيدالشهداء - سلام اللّه عليه - تمام [اصحاب ]خودشان را، همه جوانان خودش را... در راه خدا داد و براى... مخالفت با ظلم قيام كرد.»46
  «حضرت سيدالشهداء - سلام اللّه عليه - به همه آموخت كه در مقابل ظلم، در مقابل ستم، در مقابل حكومت جائر چه بايد كرد.»47

  3. الگوسازى براى آيندگان‏

  حركت امام حسين‏عليه السلام الگوى بسيار مناسبى براى انسان‏هاى آزاده و اصلاح طلب است. امام خمينى‏قدس سره به نقش الگويى اين حركت اشاره كرده و مى‏فرمايد:
  «گمان نكنيد كه اگر اين مجالس عزا نبود و اگر اين دستجات سينه زنى، و نوحه‏سرايى نبود، 15 خرداد پيش مى‏آمد. هيچ قدرتى نمى‏توانست 15 خرداد را آن طور كند مگر قدرت خون سيدالشهداء و هيچ قدرتى نمى‏تواند اين ملتى را كه از همه جوانب به او هجوم شده است و از همه قدرت‏هاى بزرگ براى او توطئه چيده‏اند، اين توطئه‏ها را خنثى كند، الاّ همين مجالس عزا.»48
  «حضرت سيدالشهداء مطلبى كه فرموده‏اند اين مال همه است. يك مطلبى است عمومى، «مَنْ رَأى‏»؛ هركه ببيند، هركسى ببيند يك سلطان جائرى اين طور اتصاف به اين امور دارد و در مقابلش ساكت بنشيند، نه حرف بزند و نه عملى انجام بدهد، اين آدم جايش جاى همان سلطان جائر است.»49

  پى‏نوشت‏ها:
  1. صحيفه نور، ج 7، ص 36 (... كه غصب خلافت كردند...).
  2. همان، ج 14، ص 15.
  3. همان، ج 7، ص 37.
  4. همان، ج 15، ص 204.
  5. همان، ج 7، ص 236.
  6. همان، ص 230.
  7. همان، ص 36.
  8. همان، ص 31.
  9. همان، ص 36.
  10. تحف العقول، ص 249.
  11. صحيفه نور، ج 20، ص 189.
  12. همان، ج 4، ص 42.
  13. همان، ج 7، ص 230.
  14. همان، ج 13، ص 158.
  15. همان، ج 7، ص 37.
  16. همان، ج 14، ص 265.
  17. همان، ج 13، ص 158.
  18. همان، ج 4، ص 100.
  19. همان، ج 2، ص 208.
  20. همان، ج 4، ص 42.
  21. همان، ج 3، ص 8.
  22. انقلاب تكاملى اسلام، جلال الدين فارسى، بخش سوم.
  23. ولايت فقيه، ج 1، ص 8 و 7.
  24. صحيفه نور، ج 4، ص 41.
  25. همان، ج 14، ص 15.
  26 و 27. همان، ج 20، ص 189.
  28. همان، ج 9، ص 57.
  29. همان، ج 4، ص 100.
  30. همان، ج 7، ص 251.
  31. همان، ج 11، ص 153.
  32. همان، ص 150.
  33. همان، ج 8، ص 70.
  34. همان، ج 20، ص 190.
  35. ولايت فقيه، ج 1، ص 123.
  36. صحيفه نور، ج 7، ص 37.
  37. همان، ص 251.
  38. همان، ج 3، ص 225.
  39. همان، ج 7، ص 230.
  40. همان، ج 14، ص 263.
  41. همان، ص 265.
  42. همان، ص 263.
  43. همان، ج 10، ص 216.
  44. همان، ج 20، ص 191.
  45 و 46. همان، ص 190.
  47. همان، ج 17، ص 58.
  48. همان، ج 16، ص 212.
  49. همان، ج 4، ص 42.

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:44 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  على پوريا

  مراسم جشن سال نو بودائيان
  آغاز سال نو در ميانمار (همچون تايلند) هفده آوريل برابر با 28 فروردين مى باشد و به مدت 10 روز تعطيل عمومى است. روزهاى سيزده و چهارده و پانزدهم آوريل, ايام آب پاشى است كه زن و مرد در كوچه ها و خيابانها به هم آب مى پاشند, دولت هم مكانى را براى جشن آب پاشى توسط شيلنگ و غير آن آماده مى نمايد.
  بودائيان ميانمار معتقدند كه گناه يك ساله انسان بدين وسيله ريخته و پاك مى شود, چرا كه فرشتگان ((تين جو)) (نام بتى است.) از آسمان جهت شركت در اين جشن فرود آمده پس از سه روز دوباره به آسمان برمى گردند.
  همه مردم ـ اعم از بودايى, مسيحى, هندو و مسلمانـ در اين جشن شركت مى نمايند ولى در سال 1997 ميلادى برابر با 1359 ميانمارى و 1376 شمسى است از آنجا كه مساجد زيادى به دست بودائيان آسيب جزيى ويا كلى ديده, مسلمانان در جشن شركت نكردند.
  مردم در اين چند روز گروه گروه سوار ماشين مى شوند و در خيابانها به حركت درمىآيند, در خيلى از موارد زنان و مردان به پايكوبى مى پردازند و به مشروب خوارى و شادى رو مىآورند. پاره اى از سفارتخانه ها هم در اين جشن ها شركت كرده و با مردم همراهى مى كنند.
  در روز چهارم معبد هرمحله اى, يك روحانى بودايى را جهت اجراى مراسم ويژه دعوت مى نمايد تا براى پربركت بودن سال آينده دعا كند و پس از آن معابد را با آب شستشو مى دهند.
  پس از اين مراسم هركس به منازل همسايگان رفته و جوانها, افراد مسن و پيران سپيدمو(مردها, پيرمردان, زنها و پيرزنان) را به حمام برده, در امر نظافت و پاكى آنان را يارى مى دهند.
  سپس هركسى به اندازه توانايى خود, جانورى مثل ماهى, گوسفند و يا گاو را تزئين و آرايش كرده و آن را آزاد مى نمايد و ديگر در پىآن نمى رود.(1)

  همزيستى مسلمانان با بودائيان
  مردم ميانمار هرچند كه بودايى هستند ولى مردمان خوب ومهربانى مى باشند. آنها به انسانيت خيلى احترام قايل هستند. مسلمانان عموما مانند ساير مناطق متإثر از فرهنگ منطقه هستند و فرهنگ بومى منطقه برنحوه عمل و رفتار آنها تإثيراتى گذاشته و نوعى اسلام بومى را به وجود آورده است. بى شك تسامح مسلمانان اوليه كه در گروه هاى بازرگان به منطقه سفر مى كردند موجب شد تا اسلام با پاره اى از مظاهر بومى در هر منطقه شكل بگيرد. بنابراين در هر زمينه اى مى توان اختلافات جزئى را مشاهده كرد, اين گوناگونى درباره شيوه زندگى و خوراك گرفته تا در مورد قرائت قرآن واجراى آيين هاى مذهبى در اعياد و وفيات ديده مى شود و اين امر شباهت هايى را ميان مسلمانان و غير مسلمانان پديد آورد و نوعى هم زيستى و هماهنگى در آداب و رسوم را به وجود آورد. با اين حال مسلمانان پس از انقلاب اسلامى ايران, دگرگونى ها را در نحوه زندگى خود پديد آورده اند و انقلاب اسلامى در اكثر آنها تإثيرات مثبتى را به جا گذاشته است.
  يكى از آداب و رسوم مسلمانان اين است كه هرگاه ميهمانى بر يكى از آنها وارد شود, همسايه ها را خبر كرده و دسته جمعى دربرنامه هاى شام و ناهار شركت مى نمايند.
  مسلمانان ميانمار برخلاف عموم مردم آنجا سحر خيز مى باشند ولى مردم ميانمار خيلى دير از خواب بيدار مى شوند و سحرخيزى در ميان كافران رواج ندارد.
  مساجد مسلمانان هميشه پراز جمعيت است و در نمازهاى جمعه و جماعت شركت مى كنند و مساجد آنان آباد است. شيعيان در پاره اى از آيين ها و به ويژه آيين عزادارى حسينى(ع), همان شيوه و آداب و رسوم منطقه سند پاكستان و عموم شبه قاره را دارند و فرهنگ شيعيان متإثر از شبه قاره هند است. يكى از چيزهايى كه در ميان ميانمار مرسوم است اين است كه بودايى ها
  هنگام اجراى مراسم مذهبى ويژه خودشان, باساز و ديگر آلات موسيقى مراسم خود را برپا مى كنند, همين شيوه در روضه خوانى شيعيان هم نفوذ كرده و شيعيان با آلات موسيقى ويژه منطقه به روضه خوانى و عزادارى مى پردازند.(2)

  شيعيان در ميانمار
  پراكندگى مسلمانان و شيعيان در ميانمار (برمه):(3)
  مساحت: 261789 مايل مربع, يا 676500 كيلومتر مربع.
  جمعيت: 45 ميليون درسال 1992 ميلادى.
  جمعيت مسلمانان: 5 ميليون (%10)
  جمعيت شيعيان: 30 هزار.
  شهرهاى شيعه نشين

  1 ـ يانگون(4) (رانگونYangon( .1
  2 ـ ماندلىMandalay .2
  3 ـ آماراپوراAmamarapura .3
  4 ـ تانگ جىTaunggyi .4
  5 ـ تانگوTaungoo .5
  6 ـ پرومProme .6
  7 ـ ساندوىSandowy .7
  8 ـ مالمينMoulmein .8
  9 ـ ميك چى تاMyitkyina .9

  اوضاع اجتماعى و فرهنگى شيعيان
  در اين كشور كه حدود 45 ميليون نفر جمعيت دارد, 4 تا 5 (5) ميليون نفر آن مسلمانان مى باشند و آمار شيعيان ـ به گفته خودشان ـ سى هزار نفر مى باشند. (البته آمار صحيح ظاهرا ده تا پانزده هزار نفرشيعه رانشان مى دهد.) مركزيت شيعه در يانگون يا رانگون, پايتخت كشور, قرار دارد و مسجد ((مغول شيعه)) يا ((منگول شيعه)) (مسجدايرانيان) محل اصلى تجمع شيعيان است.(در آنجا به ايرانيان, مغول يا منگول مى گويند.) هم اكنون رهبرى شيعه با آقاى ((عطا شفيع شيرازى)) است كه اشراف نسبتا كاملى بر فعاليت تمامى مساجد و مراكز شيعه در ميانمار دارد.
  از نظر اقتصادى, وضعيت اكثر شيعيان در حد متوسط و پايين است و به شغلهايى نظير دريانوردى, دوره گردى و رانندگى مشغولند. سطح زندگى مردم در اين كشور ساده است و چندان بالانيست. شيعيان نيز از اين قاعده مستثنى نيستند. اما در بين آنان افرادى معدود صاحب نفوذ و ثروت, مثل دكتر, وكيل دادگسترى, مهندس و تاجر هم پيدا مى شود. البته بايد گفت همين تعداد هم با مساجد و مراسم ـ مخصوصا عاشورا و تاسوعاـ بى ارتباط نيستند. اما اهل خمس بسيار اندك مى باشد.
  مردم از حيث اجتماعى و فرهنگى در سطح نسبتا پايينى قرار دارند. اصول اوليه بهداشت و نظافت, به آن شكل كه بايد و شايد, در ميان آنان جايى ندارد; حتى بين شيعيان عدم رعايت مقررات و قوانين ـ به خصوص قوانين راهنمايى و رانندگىـ رواج دارد. تعداد بيكاران و كسانى كه شبها در خيابان اطراق مى كنند, كم نيستند. جوانان ولگرد همه جا هستند و دزدى در اين كشور شيوع فراوان دارد. از طرفى صداى موسيقى غربى از هرخانه و كوى وبرزنى به گوش مى رسد. نوع لباس اكثر مردم, محلى و متشكل از يك پيراهن و يك لنگ است و اكثرا يا پابرهنه هستند يا از دمپايى استفاده مى كنند. (وضعيت پوشش از تايلند بهتر است.) ميانمار مردمى صبور, خوش برخورد و با حوصله دارد كه البته خوشگذرانى را فراموش نمى كنند و اوقات فراغت بسيار دارند.
  با توجه به جو حاكم و پليسى, روزنامه ها و مجلات تحت كنترل هستند. بسيارى از مجلات خارجى و كتب دربازار آزاد موجود است; لذا شيعيان و مسلمانان هم با اين فرهنگ خوگرفته اند. برنامه هاى شيعيان دراين كشور از حيث مطابقت با دستورات اسلامى دو شكل دارد:
  اول آن سرى برنامه هايى است كه هيچ پايه و اساس دينى ندارد و آلوده به خرافات يا متإثر از آيين هاى بودايى است و يا به علت ناآشنايى با احكام اسلامى رايج است; مثل عبور از آتش و قمه زنى هنگام عزادارى در ماه محرم; پاك دانستن خونى كه در عزادارى ريخته مى شود, جلوگيرى از حضور زنان در مسجد و نماز جماعت, عدم رعايت حد و حدود شرعى در مورد رابطه محرم و نامحرم, عدم پوشش مناسب اسلامى و حجاب مناسب براى زنان و حتى برخى از مردان, عدم رعايت مسائل طهارت و نجاست و...
  قسمت دوم از برنامه هاى آنان ريشه دار و زيباست; از جمله, احترام و علاقه شديد به حضرت صاحب الزمان(ع) به طورى كه نمونه آن درجاهاى ديگر كمتر مشاهده مى شود.ـ, اعتقاد شديد به ائمه(عليهم السلام), حضور فعال در مراسم بزرگذاشت اعياد, ولادتها, شهادتها و مراثى, شركت مردان در نماز جمعه, علاقه به فراگيرى دستورات اسلام, آموزش و به كارگيرى كودكان, نوجوانان و جوانان در مراسم و برنامه ها ـ كه بسيار قابل توجه است.ـ, احترام و علاقه به علما و روحانيون, اهميت دادن به تعقيبات و مستحبات نماز و...(6)
  متإسفانه شيعيان ميانمار به طور محسوس از فقر آموزشهاى اسلامى رنج مى برند و بسيارى از دستورات و احكام را يا نمى دانند و يا آن را با خرافاتى ـ كه سينه به سينه از گذشتگانشان به آنان رسيده.ـ درهم آميخته اند. با قرآن آشنايى چندانى ندارند و جلسات قرآنشان فقط در ماه مبارك رمضان برپا مى گردد. از ائمه(عليهم السلام) فقط زمان ولادت و شهادتشان و مقدارى هم از فضائلشان را مى دانند و بس. حال خود قضاوت كنيد كه تفسير قرآن, بحث اعتقادات, نهج البلاغه, حديث, احكام و... چقدر جايش خالى است و چقدر كار دارد تا سطح آموزش و تعليمات دينى به حد مطلوب برسد!
  تإثيرات فرهنگ ايرانى آميخته با اسلام درميان شيعيان ـ كه بيشتر آنها اصل و نسب ايرانى دارند و به آن نيز افتخار مى كنند.ـ به خوبى مشهود است.(7) مواردى چون: استفاده از خط و شعرهاى كهن فارسى ـكه بيشتر در سنگ نوشته هاست.ـ داشتن فاميلى هاى ايرانى مثل: بهبهانى, اصفهانى, شيرازى, خراسانى و همچنين استفاده از كلماتى كه ريشه فارسى دارند; مثل: آستانه, عزادارى, خداحافظ, نماز و خواندن مراثى فارسى قديم در عزاداريها, از نشانه هاى وابستگى فرهنگى به ايران اسلامى است. آنان مردمانى هستند كه تمام آرزويشان سفر به ايران اسلامى است. براى نشان دادن هرچه بيشتر اين علاقه و انس به نمونه اى اشاره مى شود: هرساله در ماه محرم و صفر مسوولين مسجد مغول شيعه اقدام به دوختن تن پوشهايى آستين كوتاه مى كنند كه روى آن طرح و نقش و نگارهاى الهام گرفته از فرهنگ ناب اسلامى و ايرانى است. به عنوان مثال سال گذشته پرچم ايران و امسال (1376) نيز كلمه ((جمهورى اسلامى)) و ((لااله الاالله)) بر روى لباس مشترك عزادارى تعداد زيادى از اين عزيزان در ايام محرم و صفر چاپ شده بود.
  از ديگر صحنه هاى جالب توجه قرائت اشعار فارسى در مراسم عزادارى و سينه زنى مردان و زنان شيعه است كه البته معنى و مفهوم لغات را نمى فهمند. در بعضى از موارد سبك سينه زنى آنان به شكل عزادارى مردم خوزستان است و آن هم به دليل رفت و آمدهايى است كه دريانوردان آنجا به ايران نموده اند.
  حضور جوانان و نوجوانان در مراسم و تشريك مساعى آنان و ابراز علاقه آنان به ايران و شكل فعاليتشان طورى بود كه انسان را به ياد بچه هاى جنگ و بسيج مى انداخت و شايان توجه بود كه نيروهايى بسيار مستعد هستند كه با برنامه ريزى و آموزشهاى صحيح مى توان از آنان به نحو احسن استفاده كرد.(8)
  مقبره شيعيان در كنار قبرستان مسيحيان ـ يهوديان و روبه روى قبور اهل تسنن قرار دارد كه البته با ديوارى جدا شده است. اين قبرستان در محلى بسيار سرسبز و در حومه شهر رانگون قرار دارد و تاريخ تإسيس آن به سال 1235 هجرى مطابق به 1856 ميلادى مى رسد. در ابتداى ورود, تابلو حاوى دعاى اهل قبور نصب شده و در سمت راست, سالن تغسيل و تكفين و انتظار مى باشد كه نياز به تعمير اساسى دارد و كمى جلوتر دفتر قبرستان مى باشد كه مزين به عكسهاى حضرت امام و آيه الله خويى ـ قدس سرهماـ است. اين دفتر يك چهار ديوارى بزرگى است كه پاركينگ آمبولانس اهدايى جمهورى اسلامى نيز مى باشد كه الان هم راننده مشخصى ندارد, قبور اكثرا شكسته و در ميان انبوه علفها قرار دارد. آنچه كه جالب توجه است سنگ نبشته هاى قديمى فارسى مى باشد كه البته تابلوهاى قبور جديد هم اكثرا به خط انگليسى و يا ميانمارى است و منقش و مزين به پرچم سه رنگ جمهورى اسلامى ايران مى باشد. به عنوان نمونه, به نوشته اى از اين سنگها اشاره مى گردد:
  هوالحى الذى لا يموت
  جهان منزل راحت انديش نيست
  ازل تا ابد يك نفس بيش نيست
  فاتحه اى چو آمدى برسرخسته بخوان
  لب بگشا كه مى دهد لعل لب به مرده جان

  وفات مرحمت و غفران پناه, جنت و رضوان آرامگاه, المستغرق فى بحار رحمه الله, ميرزا جعفر, ولد حاجى ميرزا نصرالله الحسينى شيرازى به تاريخ بيست و سوم رمضان المبارك سنه 1295 هجرى.
  اين سنگ قبر شايد از قديمترين سنگها و قبور باشد.(9)
  در شهر ماندلى سه قبرستان بود كه به وسيله دولت خراب شد. تخريب قبرستان به بهانه احداث خيابان بود ولى در واقع خيابان با قبرستان مسلمانان فاصله زيادى داشت. در ضمن يك حسينيه شيعيان نيز تخريب شد.(10)

  پى نوشتها:
  1 ـ سفر به ميانمار, سيدشجاع حسين حسينى, 1376 ه' .ش, ش س 3732.
  2 ـ شيعيان و مدرسه حجتيه پروم ميانمار, سيدشجاع حسين حسينى, 1377ه' .ش, ش س 4076.
  3 ـ برمه, سازمان حوزه ها, ش س 587.
  4 ـ شهر رانگون به يانگون تغييرنام يافت.(سرزمين اسلام, غلامرضاگلى زواره, 1376ه' .ش, ص 245.)
  5 ـ آمارهاى متفاوتى داده شده است و تعداد آن را بيش از 7 تا 10 درصد ذكر كرده اند و در پاره اى ديگر 14 تا 18 درصد را مسلمانان تشكيل مى دهند و رقمى حدود 4 الى 8 ميليون نفر از جمعيت 45 ميليونى اين كشور خواهد بود. از اين ميان 4 ميليون نفر در منطقه آراكان زندگى مى كنند. (ميانمار, دفتر مطالعات سياسى و بين المللى, وزارت امور خارجه, 1373 ه'. ش, ص 25 و 34.)
  6 ـ سفر به ميانمار, سيدمحمدجواد شوشترى, 1374ه' .ش, ش س 4057.
  7 ـ شيعيان ميانمار, شيخ محسن حكيم الهى, 1377ه' .ش, ش س 4098.
  8 و 9 ـ سفر به ميانمار,
  10 ـ ميانمار, وزارت امورخارجه, ش س 588.

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:40 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

   

  اشاره

  در دو دهه اخير، مسئله حجاب و عفاف همواره يکي از دغدغه‌هاي مهم ديني، فرهنگي و اجتماعي بوده که گاه مورد توجه دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي و عمومي قرار گرفته است.
  به همين دليل، صاحب نظران، کارشناسان و پژوهشگران سعي کرده‌اند درباره اين موضوع از ابعاد مختلف فقهي، کلامي، جامعه‌شناسي، روان‌شناسي، حقوقي، سياسي و حتي اقتصادي به تحقيق و اظهار نظر بپردازند. در اين ميان، رسانه‌هاي جمعي اعم از ديداري، شنيداري و مکتوب، نقش انکارناپذيري در ترويج يا تضعيف فرهنگ حجاب و عفاف در سطح عموم داشته‌اند.
  به جرئت مي‌توان گفت مسئله حجاب و عفاف زنان از معدود مسائلي است که رسانه‌هاي داخلي بدون هيچ‌گونه طرح مدوّني به آن پرداخته‌اند و بيشتر دچار سردرگمي گرديده‌اند. بعضي اوقات دفاع و پرداخت به شيوه نادرست، آثار منفي برجاي گذاشته و موجب سوء استفاده بيشتر شده است. نمونه آشکار و بزرگ آن رسانه ملي است که کاملاً مشهود است؛ در اين موضوع برنامه مدوني ندارد و گاهي دچار تناقض مي‌شود.
  در اين مقاله کوتاه در پي پاسخ به سه پرسش اساسي هستيم:
  1. جايگاه حجاب و عفاف در فرهنگ اسلامي چيست؟
  2. آسيب‌ها و مشکلات رسانه‌ها در اين خصوص، چگونه است؟
  3. سياست‌ها و راه‌کارهاي ترويج آن کدام است؟
  1. جايگاه حجاب و عفاف در فرهنگ اسلامي
  عفاف و پاکدامني از آشکارترين نشانه‌هاي زندگي و سلامت جامعه اسلامي، و حجاب اسلامي يکي از مهم‌ترين نمادهاي تمايز آشکار ميان جوامع اسلامي و غير اسلامي به شمار مي‌رود. در پرتو رعايت حجاب و التزام به عفاف است که شخصيت انساني زن حفظ و زمينه‌هاي رشد و تکامل زن و مرد در ابعاد مختلف فراهم مي‌شود. در پرتو حجاب، پيوندها و علايق خانوادگي استحکام و دوام مي‌يابد، امنيت و آرامش روحي و رواني به وجود مي‌آيد و حضور سالم و کارآمد زنان که نيمي از پيکره جامعه را تشکيل مي‌دهند، در ابعاد گوناگون سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و ... تضمين مي‌شود. شايد به همين سبب باشد که «حجاب» از ضروريات دين اسلام به شمار آمده است.
  بسياري از پژوهشگران و انديشمندان حوزه دين و اجتماع، يکي از ريشه‌هاي مهم مشکلات و نابساماني‌هاي جوامع را، فقدان يا ضعف حيا و عفاف مي‌دانند و در نگاه کلي، مي‌توان اساسي‌ترين علل فساد و نابودي جوامع و انحراف از مسير اصيل و ناب پيامبران الهي را، يکي فراموش کردن عبادت و عبوديت و ديگري پيروي از شهوات نام برد، که هر دو با بي‌بند و باري جنسي و کنار گذاردن حيا و عفاف و نماد روشن آن؛ يعني حجاب، ارتباط مستقيم دارد. قرآن کريم مي‌فرمايد:
  ( فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصّلاةَ وَ اتّبَعُوا الشّهَواتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيّا) [1]؛
  «آنگاه پس از آنان جانشيناني به جاي ماندند که نماز را تباه ساختند و از هوس‌ها پيروي کردند و به زودي سزاي گمراهي خود را خواهند ديد».
  بدين سان، اقوامي که از دين خدا و آموزه‌هاي وحياني پيامبران خود اطاعت نکردند و به جاي آن، پيروي از شهوات را که در رأس همه آنها شهوات جنسي و فساد اخلاقي است، برگزيدند، همواره محکوم به هلاکت و نابودي بوده‌اند.
  در دوره اسلامي نيز به گواهي تاريخ، يکي از عوامل مؤثر در افول حکومت مسلمانان در اندلس، رواج مي‌گساري، زن‌بارگي و خريداري کنيزکان آوازه‌خوان و در يک کلام، رواج بي‌بندوباري جنسي و به فراموشي سپرده شدن ارزش‌هاي اسلامي همچون: حجاب، عفاف، حيا و ... از سوي فاتحان اين سرزمين بود.[2]

  تاريخچه ورود سکس و برهنگي به زندگي بشر

  پيشينه رواج برهنگي و سکس، عمدتاً به دوره شکل‌گيري رنسانس در اروپا و فراگيرشدن آن در نقاط مختلف و صنعتي شدن اروپا و به وجود آمدن وسايل ارتباطي پيشرفته باز مي‌گردد که حيا، عفت، پوشش، پاکدامني و در نهايت پارسايي، اندک اندک از جامعه انساني فاصله گرفت. اين تحول نه تنها سبب جدايي انسان غربي از ارزش‌هاي الهي و معنوي شد، بلکه به دليل تفوق و تسلط غرب، رفته رفته فرهنگ برهنگي به ويژه از طريق هنر و ادبيات در فرهنگ ديگر ملل، رسوخ کرد که مي‌توان از سينما به عنوان يکي از مهم‌ترين ابزارهاي ترويج برهنگي در غرب و کشورهاي ديگر نام برد.
  بدين ترتيب، کم کم عشق، جاي خود را به سکس داد و هنر که ترجمان عالم معنا بود، تبديل به آينه دنياي صورت شد و در اين ميان سينما که «هنر هفتم» نام گرفته بود، آينه تمام نماي ابتذال گرديد. سرمايه‌داران نيز سينما را با سکس پيوند دادند و تلويزيون هم سينما را هر شب، به همه خانه‌ها به ارمغان برد. متأسفانه در کشور اسلامي ما نيز تلويزيون مهم‌ترين رسانه ملي، پيش از انقلاب در فضاي فرهنگي کاملاً الهام گرفته از فرهنگ غرب، ظهور کرد و همان نگاه ابزاري سينماي غرب به زن، به تلويزيون ايران نيز انتقال يافت.
  با پيروزي انقلاب اسلامي و تحولات عميقي که در سياست کلان کشور و فرهنگ عمومي مردم پديد آمد، رسانه ملي نيز دستخوش تغيير شد و عمده مظاهر فساد و برهنگي از صفحه تلويزيون کنار رفت و فعاليت‌هاي هنري و نمايشي به دور از ابتذال آغاز شد و گسترش يافت. ولي نکته مهمي که از آن غفلت شد، روش‌ها و ابزارهاي رسانه در زمينه چگونگي جذب مخاطب و اثر گذاري بيشتر بر او بود که دچار تغيير چنداني نشد و کار اساسي صورت نگرفت. از اين رو، به تدريج در تلويزيون شاهد ورود سکس پنهان بوديم، به اين معنا که برخي فيلم‌سازان که با ممنوعيت استفاده از ظاهر و جذابيت‌هاي زنانه روبه رو شدند، براي جبران اين خلأ و به جهت جذب مخاطب و فروش و سود بيشتر، به فاکتورهايي همچون: محوريت زيبايي چهره در انتخاب بازيگر، به ويژه بازيگران جوان، پوشش‌هاي تنگ و نامناسب در عين حفظ حدود شرعي حجاب ـ گر چه به تدريج به بهانه‌ها و به شيوه‌هاي مختلف حدود الزامي حجاب نيز ناديده گرفته شده است[3] ـ ، به تصوير کشيدن روابط آزاد و صميمانه زن و مرد در قالب همکار، دوست، همسايه و ...، طرح عشق‌هاي آتشين به دنبال يک نگاه، آرايش‌هاي غليظ و محرک به بهانه‌ گريم، استفاده از چهره‌هاي جذاب و بدون حجاب بازيگران خارجي در سريال‌هاي ايراني و ضبط بخش‌هايي از فيلم‌ها در فضاي عمومي کشورهاي غرب‌زده ـ که اخيراً مرسوم شده است ـ روي آوردند و بدين ترتيب تلويزيون به عنوان رسانه تصويري عمومي و اثرگذار، در برخي موارد به يکي از عوامل ايجاد ناهنجاري در حجاب بانوان و عفاف در سطح عموم تبديل شد و همين امر بهانه‌اي گرديده است تا مخالفان حجاب، عملکرد تلويزيون را به عنوان شاهد استدلال‌هاي خود به رخ بکشند.

  2. آسيب‌ها و مشکلات[4]

  ضمن سپاس از تلاش‌هايي که تا کنون از سوي رسانه‌ها در خصوص حجاب و عفاف انجام پذيرفته است، اما به نظر مي‌رسد براي ترويج آن بايد گام‌هاي بيشتري برداشته مي‌شد که به عللي از انجام آن بازمانده‌اند و اين، خود نيازمند آسيب‌شناسي جدي و دقيق است.
  1. يکي از مهم‌ترين آسيب‌ها و مشکلات اين است که در ساختار مديريتي رسانه‌ها، همه چيز بخش‌بندي شده و بخش معارف ديني يا مناسبت‌هاي ديني در عرض و کنار بخش‌ها و گروه‌هاي ديگر قرار دارد، به ويژه در رسانه ملي؛ در حالي که ديدگاه ديني بايد بر تمام بخش‌هاي رسانه ديداري، شنيداري و نوشتاري، حاکم باشد. رسانه نخست بايد تلقي درستي از دين و مفاهيم ديني داشته باشد تا بتواند مثلاً حجاب را که بخشي از دين است، به شيوه‌هاي مختلف و به شکل شايسته براي مردم تبيين کند.
  بنابراين جداسازي برنامه‌‌هاي ديني و معارفي از ساير برنامه‌هاي جذاب و سرگرم‌کننده، آسيب جدّي در رسانه است. به عنوان مثال، رسانه ملي با تأسيس شبکه قرآن يا راديو معارف، گويا به تعهد ديني خود عمل کرده است.گر چه اين امر در جاي خود ارزشمند و قابل تقدير است، ولي باعث شده است که در شبکه‌هاي ديگر به مباحث معرفتي کمتر توجه شود.
  2. سطحي‌نگري و بسنده کردن به مطالب صرف علمي و خشک و سهم ناچيز هنر و ادبيات، باعث مي‌شود که القاي معارف بدون جذابيت لازم صورت گيرد. از اين رو، بخش عمده‌اي از برنامه‌هاي رسانه‌ها براي سطح تحصيل کرده جامعه قابل استفاده است؛ در حالي که عمده کساني که حجاب را رعايت نمي‌کنند، حاضر به تحقيق و تعقل درباره اين موضوع نيستند و بيشتر بايد غيرمستقيم مورد خطاب قرار گيرند. و يا در برنامه‌ها، نوعي سطح‌نگري و ساده‌انگاري وجود دارد.
  3. يکي ديگر از اشکالات مهم و عمده رسانه‌ها در زمينه حجاب، ضعف برنامه‌ريزي دقيق و هماهنگ و عدم اهتمام جدي به ترويج فرهنگ عفاف و پوشش اسلامي است. در يک کلام انسان نمي‌تواند مسئله حجاب را به عنوان جريان فرهنگي در رسانه‌ها پي‌گيري کند. هر چه هست، کار مقطعي است که به مناسبت‌هايي مثل ماه رمضان، تابستان و .... آن هم بسيار سطحي مطرح مي‌شود. بديهي است فرهنگ سازي يک ارزش و هنجار ديني يا اجتماعي، نياز به برنامه مدوّن و جريان‌سازي مناسب دارد، والاّ ممکن است نه تنها تأثيرگذار نباشد، بلکه موجب دلسردي و دلزدگي شود.
  4. اگر برنامه نسبتاً مدوّن و سياست اصولي نيز در دستگاه‌ها و رسانه‌ها وجود داشته، تا کنون اين‌ سياست‌ها کمتر ضمانت اجرايي داشته‌اند؛ به خصوص محصولات رسانه ملي که عملاًٌ جذاب‌ترين و پرمخاطب‌ترين رسانه‌است، عمدتاً بر اساس طرح‌ها و ايده‌هاي سليقه‌اي و شخصي برنامه‌سازان تهيه شده‌اند.
  در رسانه‌ ملي، حرف آخر را نويسندگان و سازندگان برنامه‌ها مي‌زنند و تشکيلاتي هم براي هدايت و ارزيابي مسئوليت آنان وجود ندارد. شايد بتوان گفت سياست‌هاي سيما در زمينه عفاف و حجاب مشخص است، ولي اين سياست‌ها به بخش توليد برنامه‌ها راه نيافته‌اند؛ در نتيجه انتقادها و پيشنهادها در اين زمينه بي‌پاسخ مانده‌اند.
  5. تهران محور بودن رسانه‌ها در اين زمينه و بسياري از مقولات فرهنگي اجتماعي، از ديگر آسيب‌هاست. رسانه‌ها از جمله صدا و سيما، معمولاً تهران را محور برنامه‌سازي خود قرار مي‌دهند. در بسياري موارد اين مسئله باعث مي‌شود که روند تغيير برخي از هنجارها به ناهنجارها و ارزش‌ها به ضد ارزش‌ها در کل کشور تسريع شود. در واقع تهران به دليل شرايط خاص، بسيار سريع‌تر در معرض ناهنجاري‌ها از جمله «بدحجابي» قرار مي‌گيرد و چون محور برنامه‌هاي رسانه‌ها تهران است، فضاي حاکم بر شهر تهران به ديگر شهرها منتقل مي‌شود.
  6. جداسازي حجاب از عفاف و حيا، يکي از آسيب‌هاي ديگر است. وقتي صرفاً محور مباحث حجاب باشد و نه عفاف، آنچه از آموزش‌ها و برنامه‌هاي تبليغي رسانه حاصل مي‌شود، آن چيزي نيست که قلب و ذهن را تحت تأثير قرار دهد. «عفت» حالتي نفساني و دروني است که با فطرت انساني سازگار است و يکي از نمادهاي آن، حجاب است که به عفاف و حيا صورت و شکل مي‌دهد و حتي گاهي در عمل، عفت که حالت نفساني و دروني است، با حجاب به تعارض مي‌رسند.
  به عنوان مثال، چادر يک نَه بزرگ به نامحرمان است. لذا عقلاً نمي‌توان پذيرفت که خانمي چادر به سر کند، ولي در عين حال رفتارهاي باز، مراودات مستمر و طولاني مدت و ارتباطات سهل الوصول با نامحرمان را داشته باشد. چگونه است که مجريان يا بازيگراني که چادر دارند، در عين داشتن حجاب، روابط غيرمتعارف و غير شرعي با نامحرمان را دارند؛ مانند گپ زدن با ميهمانان مرد برنامه‌ها و همکاران تلويزيوني، هم‌صحبت‌شدن طولاني با مردان نامحرم در نقش‌هاي مقابل، يکي به دو کردن‌ها، شوخي‌ها و گفتن حرف‌هاي شبه عاشقانه و حتي عاشقانه و عاطفي؟ معلوم نيست خانمي که در ارتباطات کلامي و غيرکلامي خود، به حداقل هنجارها و عفاف قناعت مي‌کند، چگونه در گزينش نحوه پوشش، حجاب حداکثري را برمي‌گزيند؟[5]
  7. امروزه اکثر نشريات عمومي در طرح‌هاي روي جلد يا صفحات حساس و پرخواننده و نيز در کتاب‌ها و از همه مهم‌تر برخي برنامه‌هاي نمايشي تلويزيون، سينما و تئاتر به روال نشريات و فيلم‌سازان خارجي، براي جذب مخاطبان از تصاوير زنان زيبا با آرايش‌هاي تند و غليظ بهره‌ مي‌گيرند و آن دسته از نشرياتي که تا حدودي مي‌خواهند حرمت نگه دارند، از تصاوير دختران خردسال و غيربالغ ولي با آرايش‌هاي زنانه استفاده مي‌کنند.
  اين نوع نگاه ابزاري به زن، که حقيقتاً با روح حجاب و عفاف کاملاً مغاير است، در واقع بازگشت خزنده و پنهان و کم‌رنگ همان رسانه‌هاي قبل از انقلاب و خارجي است.
  8. غالباً در داستان‌ها، رمان‌ها، تصاوير، فيلم‌ها و سريال‌ها، نقش‌هاي منفي و مشاغل سطح پايين جامعه مانند مستخدمه و ... براي زنان چادري اختصاص مي‌يابد، ولي زناني که حجاب کاملي ندارند، به عنوان زنان تحصيل‌ کرده، موفق، مؤثر و اجتماعي قلمداد مي‌شوند. طبق ارزيابي به عمل آمده از ابتداي سال 1380 تا پايان سال 1383 در سريال‌هاي تلويزيوني در 56 سريال، پوشش چادر، تحقير يا تضعيف شده است؛ بدين شکل که پوشش چادر اختصاص به زنان فقير، بي‌سواد، مستخدمه، سالخورده و زنان درمانده مانند زنان بيوه و همسر مردان معتاد نشان داده شده يا از آن به عنوان پوششي براي حضور در قبرستان، مجالس عزا، زندان و غيره استفاده شده است!

  3. سياست‌ها و راه‌کارها

  در بعضي از مباحثي که ذکر کرديم، به سياست‌ها و راه‌کارها نيز اشاره شد. در اينجا موارد ديگري را يادآور مي‌شويم:

  الف) سياست‌ها

  ـ تبيين سياسـت‌ها و برنامه‌هاي شوم دشمنان در ارتباط با شکستن حريم عفاف و حجاب؛
  ـ تبيين و تشريح آثار مثبت عفاف و حجاب و حيا و آثار زيان‌بار ناديده گرفتن آنها؛
  ـ ترغيب نهادهاي دولتي و مردمي به رعايت عفاف و حجاب از درون خود؛
  ـ تبيين صحيح الگوي ارتباط با زنان و مردان در اجتماع، به ويژه دوستي‌هاي دختران و پسران و پيامدهاي نامطلوب ارتباط ناصحيح؛
  ـ ارائه و ترويج الگوهاي مطلوب و جذاب حجاب و عفاف؛
  ـ ارائه آمارها و مستندات از کشورها و جوامع بي‌بند و بار و آثار سوئي که گريبان‌گير آنان شده است، به ويژه جوامع غربي؛
  ـ تهيه گزارش‌هاي مستند و مناسب از وضعيت بي‌حجابي و آثار سوء اجتماعي، فردي و خانوادگي که بر بعضي از افراد بدحجاب گذاشته است.

  ب) راه‌کارها

  ـ تعريف و تبيين محدوده حجاب و عفاف براي مديران و دست‌اندرکاران رسانه‌ها، به ويژه صدا و سيما و نشريات مختص زنان، خانواده و جوانان؛
  ـ تربيت نيروهاي کارشناس در بحث حجاب و عفاف و امور بانوان از ميان کارآمدترين نيروهاي رسانه‌ها؛
  ـ تشويق و ترغيب مديران کلان و مياني رسانه‌ها به حساسيت در برابر بدحجابي، هم در ميان کارکنان و هم محتواي مطالب رسانه‌‌اي خود؛
  ـ برگزاري نشست‌ها و همايش‌ها براي دست‌اندرکاران رسانه‌ها؛
  ـ تشکيل ستاد برنامه‌ريزي و اجرايي براي نهادينه کردن موضوع حجاب و عفاف در رسانه‌ها و رصد کردن اين موضوع در جامعه؛
  ـ تهيه گزارش‌هاي مستند و منتقدانه از عملکرد دستگاه‌هاي مربوط؛
  ـ عدم استفاده از تصوير زنان بدحجاب و دختران زيباروي با آرايش غليظ در مطبوعات و صدا و سيما؛
  ـ عدم پخش فيلم‌هاي محرک و مهيج که زنان بدحجاب نقش‌هاي اصلي را دارا هستند؛
  ـ عدم شخصيت‌پردازي و الگوسازي از زنان هنرپيشه ايراني که معمولاً فسادهاي ديگر در گذشته و حال خود دارند.
  ـ استفاده از پوشش‌هاي سنتي و غير محرک در تصاوير و فيلم‌ها؛
  ـ تبيين استدلالي احکام شرعي حجاب و عفاف (مستند به قرآن و روايات و سيره معصومان:)؛
  ـ تبيين علل و ريشه‌هاي شيوع بدحجابي در جامعه و نقش عوامل مختلف خصوصاً رسانه‌هايي چون: اينترنت، ماهواره و ... در تضعيف حجاب و فرهنگ عفاف؛
  ـ تبيين مقام، کرامت و منزلت زن؛
  ـ پوشش خبري مناسب از برنامه‌هاي جشن تکليف دختران در سراسر کشور؛
  ـ تهيه و انتشار ويژه‌نامه‌هاي جذاب براي اشاعه فرهنگ حجاب.

  پي‌نوشت‌ها
  1 . مريم/59.
  2 . فرهنگ و تمدن اسلامي، علي اکبر ولايتي، قم، دفتر نشر معارف، 1384ش، ص146
  3 . يکي از علل عمده در خطاي دست‌اندرکاران و متوليان رسانه‌هاي تصويري و شنيداري، برداشت سطحي از مفهوم حجاب و مفاهيم مرتبط با آن از جمله: عفاف، حيا، خلوت، تبرّج، اختلاط و .. مي‌‌باشد که به عمق اين مفاهيم و مصاديق و نمادهاي آن شناخت ندارند.
  4 . ر.ک: فرهنگ برهنگي و برهنگي فرهنگي، غلامعلي حداد عادل، تهران، سروش، 1374ش.
  5 . مقاله «خانم‌هاي چادري سيما»، علي جعفري، ماهنامه تخصصي خانه هنر و انديشه، رواق انديشه، س6، ش62، ص 34.

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:38 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

  ارتباط، زيربناى تمدن بشرى است و يکى از مهم‏ترين ويژگى‏هاى آن، مبادله اطلاعات و انتقال پيام، بين افراد انسانى است. براى به ثمر رسيدن هر ارتباطى، فرستنده، پيام، کانال، گيرنده يا پيام‌گير لازم است. ارتباطات به شکل‌هاي مختلفى صورت مي‌گيرد؛ چون: حضورى (بدون واسطه)، جمعى يا عمومى، نوشتارى و غير نوشتارى، ملى و فرا ملى، کلامى و غير کلامى، انسانى و ابزارى (ماشينى)، زمانى و غير زمانى، سازمانى و غير سازمانى و نمادين.[1]
  نياز انسان به ارتباطات، مخصوص زمان و مکان خاص نيست. گرچه در قرون گذشته دامنه ارتباطات و رسانه‏ها به گستردگى امروز نبود، ولى با توجه به شرايط و مقتضيات زمان، ابزارها و وسايل ارتباطى وجود داشت که مردم براى ابراز نياز و انتقال مفاهيم و پيام‏ها و انديشه‏هاى خود از آنها استفاده مي‌کردند و خواسته‏هاى خود را با ديگران در ميان مى‏گذاشتند. پيامبران الهى نيز با استفاده از اين ابزارهاي ارتباطى، انديشه‏هاى دينى و آسمانى خود را به مردم مى‏رساندند و باعث رهنمون شدن گروه‏هاى انسانى به سوى خداى متعال مى‏شدند. در عصر طلوع اسلام و سال‏هاى بعد از آن، پيامبر خاتم(ص) و امامان معصوم(ع)، برخى از اين ابزارها را به کار گرفتند.
  در نگاهي کلّى، مى‏توان رسانه‏هاي عصر اهل‏بيت(ع) را به دو بخش کلّى تقسيم کرد:

  1. رسانه‏هاى کلامى

  مهم‏ترين وسيله و ابزار ارتباط کلامى، زبان است و عمر اين ابزار ارتباطى، به اندازه تاريخ خلقت انسان است. در آيات و روايات دينى به اهميت اين ابزار رسانه‏اى، اشاراتى شده است. ارتباط کلامى، زير شاخه‏هايى دارد که مهم‏ترين آنها عبارت‌اند از:

  الف) سخنرانى و خطابه

  خطابه از پرسابقه‏ترين و موفقيت‌آميز‌ترين ابزارهاى ارتباطات کلامى است. بعيد نيست که نخستين خطيب و منبرى، اولين انسان آفريده شده، يعنى حضرت آدم(ع) باشد؛ اما در روايات اسلامى از حضرت ابراهيم(ع) به عنوان اولين خطبه‏خوان نام برده شده است. در اين مورد، سيوطى به نقل از سعد بن ابراهيم آورده است:
  «أوّلُ مَن خطب على المِنبر إبراهيم(ع) حينَ اُسِرَ لوطٌ واسْتَأسَرَتْهُ الرّومُ، فغَزا ابراهيمُ حتّى اسْتَنْقَذَهُ مِن الرُّومِ؛ نخستين کسى که بر منبر خطابه خواند، ابراهيم(ع) بود و آن زمانى بود که رومى‏ها، لوط را اسير کردند و ابراهيم با آنان جنگيد و او را از دست آنان نجات داد».[2]
  مهم‏ترين ابزار خطابه و سخنرانى، زبان و بيان است که خداى متعال در معرفى آن، چنين فرمود: )عَلَّمَهُ الْبَيانَ([3]. در فرهنگ اسلامى واژه خطبه و خطابه، داراى جايگاه بلند و شناخته شده‏اى است. بلندترين معارف دينى در قالب «خُطبه‌ها» از پيشوايان دين نقل شده و به عنوان ميراثي گران‌ بها باقى مانده است. خطبه‏هاى رسول خدا و امام علي(ع) و... از آن جمله است.
  خطابه با توجه به اهميتى که دارد، شرايط خاصى مى‏طلبد که به کاربردن آنها، نفوذ کلام خطيب و ماندگارى آن را بيشتر مى‏سازد. برخى از اين شرايط، مربوط به «مبلغ» و «گوينده» و برخى ديگر، مربوط به «جايگاه رسانه بودن منبر»است که در ذيل به شرايط هر يک اشاره مى‏شود.

  شرايط خطيب و مبلغ

  1. دين‌شناسي: رسول خد ا(ص)فرمود: «إنّ دين اللّهِ لَن ينصُرَهُ إلاّ مَن حاطَهُ مِن جَميعِ جَوانِبِهِ[4]؛ دين خداوند را تنها کسى يارى مى‏رساند که به تمام جوانب آن احاطه داشته باشد».
  2. تکيه بر محوريت قرآن و اهل‏بيت(ع): در باب توجه به سخن و سيره اهل‏بيت(ع)، از عبدالسلام بن صالح هروى نقل شده که گفت: از امام رضا(ع) شنيدم که مى‏فرمود: «خداوند رحمت کند بنده‏اى را که امر ما را زنده کند!». عرض کردم: چگونه امر شما را زنده کند؟ امام فرمود: «علوم ما را فراگيرد و به مردم بياموزد، که اگر مردم زيبايى‏هاى گفتار ما را مى‏دانستند، از ما پيروى مى‏کردند».[5]
  حديث شريف ثقلين نيز به محوريت قرآن و اهل‏بيت به صورت توأمان تأکيد دارد.
  3. اخلاص: از رسول خدا(ص) نقل شده که فرمود: «ما مِن عَبدٍ يخطِبُ خُطبَةً إلاّ الله سائِلُهُ عَنْها ما أرادَ بِها[6]؛ هر بنده‏اى خطابه‏اى ايراد کند، خداوند از او مى‏پرسد که هدف او از خطابه چه بوده است؟».
  4. مدارا و نرمى: از پيامبر خاتم(ص) نقل شده است: «اُمِرتُ بِمُداراةِ النّاسِ کما اُمِرتُ بِتَبلِيغِ الرّسالَةِ[7]؛ همان طور که به تبليغ رسالت مأموريت يافتم، به مداراى با مردم نيز فرمان دارم».
  4. خيرخواهى: در قرآن آمده است: )أُبَلِّغُکمْ رِسَـالا تِ رَبِّى وَأَنَا لَکمْ نَاصِحٌ أَمِينٌ(؛[8]
  «پيام‏هاى پروردگارم را به شما مى‏رسانم و براى شما خيرخواهى امينم».
  5. يک سان بودن دل و زبان: امام على(ع) فرمود: «الکلمَةُ إذا خَرَجَت مِنَ القَلبِ وَقَعَت في القَلبِ، و إذا خَرَجَت مِنَ اللِسانِ لَم تُجاوِزِ الآذانَ[9]؛ هرگاه سخنى از دل برخيزد، در دل مى‏نشيند و هرگاه از زبان بيرون آيد، از مرز گوش‏ها تجاوز نمى‏کند».
  6. همراه بودن تبليغ و عمل: در اين مورد امام صادق(ع) فرمود: «... رَحِمَ اللّهُ قَوماً کانوا سِراجاً وَ مَناراً، کانوا دُعاةً إلَينا بِأعمالِهِمْ وَ مَجْهُودِ طاقَتِهِم...؛[10] خداوند رحمت کند کسانى را که چراغ و مناره هدايت‌اند و مردم را با اعمال و نهايت توانشان به سوى ما فرا مى‏خوانند...»
  و نيز فرمود: «کونوا دُعاةً لِلناسِ بِالخَيرِ بِغَيرِ ألسِنَتِکمْ لِيروا مِنْکمْ الاجتِهادَ والصِّدقَ وَالوَرَعَ...؛[11] مردم را به غير از زبانتان به خوبى فرا خوانيد تا در شما کوشش و راستى و پرهيزکارى ببينند...».
  7. تغيير حالت‏: شايسته است خطيب و گوينده به سخنان خود ايمان داشته باشد و براى انتقال مفهوم مورد نظر تلاش کند و مشتاق رساندن آن مفاهيم به ديگران ‏باشد و نرسيدن آن مفاهيم به مردم و يا عدم توجه مردم به آن باعث رنجش او شود. از اين رو، چهر?‏ خطيب در هنگام ايراد خطبه بايد دگرگون گردد و متناسب با مفاهيم مورد نظر، از حرکات بدن خود استفاده کند. جابر، حالات رسول خدا(ص) را در حين خواندن خطبه چنين بيان مى‏کند: «کان (النّبى(ص)) إذا خطبَ احْمَرَّتْ عَيناهُ، و علا صَوْتُهُ، واشْتَدَّ غَضَبُهُ، کأنَّهُ مُنْذِرُ جَيشٍ يقُول: صَبَّحَکمْ مَسّاکم[12]؛ (پيامبر(ص)) هرگاه خطبه مى‏خواند، چشمانش سرخ مى‏شد و صدايش رسا مى‏گشت و خشمش اوج مى‏گرفت. گويى قراول سپاهى است که آنان را از خطر حمله دشمن آگاه مى‏کند».
  8. کوتاه بودن خطبه‏ها: سخنرانى هر چند خوب ارائه شود، باز اين ترديد وجود دارد که شنوندگان، قدرت هضم و شنيدن همه مطالب ارائه شده را نداشته باشند؛ زيرا ميزان شنيدن مفيد افراد، کم و محدود است و خطابه‏هاى سنگين و طولانى باعث خستگى، کسالت و تنفّر آنان مى‏شود و در نهايت آنها را به سخنان خوب و ارزشمند، بى ميل و بى‏رغبت مى‏سازد. در اين مورد توجه به سيره رسول خدا(ص) کارساز و راه‌گشاست. از عمار بن ياسر نقل شده که گفت: «أَمَرَنَا رسول الله بِإقْصارِ الخُطَبِ[13]؛ پيامبرخدا(ص) ما را به کوتاه کردن سخنرانى‏ها دستور مى‏داد».
  از ابوامامه نقل شده که گفت: «کان (النّبى(ص)) إذا بَعَثَ أمِيراً قال: أَقْصِرِ الخُطْبَةَ وَ أَقِلَّ الکلامَ[14]؛ (پيامبر(ص)) هرگاه فرماندهى را به جايي مى‏فرستاد، مى‏فرمود: خطابه را کوتاه و سخن را کم کن».
  9. آگاهى از رمز و راز منبر و خطابه.
  10. داشتن تقوا و سلامت نفس.
  11. فصاحت و بلاغت.
  12. صداى خوش و رسا.

  ويژگى‏هاى محلّ خطابه

  جايگاه خطابه يا منبر به عنوان يک ابزار رسانه‏اى و ارتباطى، بايد شرايط و ويژگى‏هايى داشته باشد که به کارگيري آنها، منبر را موفق‏ترين و بى‏رقيب‏ترين رسانه‏ها مى‏گرداند. برخى از اين ويژگى‏ها عبارت‌اند از:
  1. بلند بودن محلّ خطابه: معمولاً جايگاه خطيب و سخنران بالاتر از سطح زمين است تا شنوندگان به آسانى بتوانند او را ببينند و با او رابطه برقرار کنند. نخستين سخنرانان تاريخ بشر به اين نکته عنايت داشتند و با قرار گرفتن بر روى تکه چوب و يا قطعه سنگي به ايراد خطبه مى‏پرداختند.
  2. مخاطب از منبر، انتظار خاص و محدود دارد، نه بيشتر.
  3. نداشتن اختيار در انتخاب خطيب: به عبارت ديگر، منبر مانند راديو، تلويزيون و... نيست تا هر لحظه که مخاطب نخواست، سخنران را تغيير دهد.
  4. عوامل مزاحم در منبر اندک است. به ديگر عبارت، منبر مانند راديو، تلويزيون و... نيست که مثلاً اگر جريان الکتريسته قطع شد، همه چيز تمام شود و ديگر امکان دسترسي به خطيب نباشد.
  5. بازخورد سخنان در منبر به صورت دائمى از سوي خطيب کنترل مى‏شود. منبر به خلاف ديگر رسانه‏ها، اين قابليت را دارد که چنانچه گوينده احساس کرد فضا، يکنواخت شده و مخاطب، عکس العمل منفى نشان مى‏دهد، با ارائه مثال، حکايت، داستان و ... شنوندگان را از خستگى بيرون مى‏آورد.
  6. مخاطب در منبر عام است و شامل افراد و قشرهاي مختلف اعم از زن و مرد، پير و جوان و حتى مسلمان و غير مسلمان مى‏شود.
  7. ارتباط در منبر، صميمى‏تر از ساير رسانه‏هاست.
  8. نوع رابطه بين خطيب و مخاطب در منبر، به صورت چهره به چهره است که از تأثيرگذارترين انواع ارتباطات است.
  9. در منبر به خلاف راديو، تلويزيون، روزنامه‏ها و... امکان تعامل مستقيم بين فرستنده و گيرنده برقرار مى‏شود.
  10. در منبر نيازى به کدگذارى (معناگر و معنا کننده) نيست. به عبارت ديگر، رساندن پيام و انتقال مفهوم در برخى رسانه‏ها با استفاده از شگردهاى خاصى چون تصوير و... است تا مخاطب، راحت‏تر پيام را دريافت کند؛ ولى در منبر نيازى به اين ابزارها نيست؛ يعنى در منبر خطيب از توانايي‌هاي خودش بهره‌ مي‌گيرد و از عنصري غير از خودش استفاده نمى‏کند.
  11. فرستنده پيام در منبر، متنوع و متکثر نيست و فقط شخص خطيب و منبرى است که براى هرچه بيشتر گيرا شدن منبر، از ابزار «زبان» و «بيان» استفاده مى‏کند.

  معايب و نواقص منبر

  منبر با توجه به ويژگى‏هاى بسيار مثبتش، از برخى مشکلات ارتباطى نيز رنج مى‏برد که موارد زير از مهم‏ترين آن‏هاست:
  1. ارتباط گوينده در منبر به صورت يک طرفه است و او متکلم وحده است.
  2. در منبر کارکرد تفريحى و سرگرمى، اندک است.
  3. منبر محدود به زمان و مکان خاصى چون مسجد و... است.
  حاصل سخن اينکه يکى از مهم‏ترين رسانه‏ها و ابزار انتقال پيام در عصر اهل‏بيت(ع)، خطابه و سخنرانى بود. آن بزرگواران از اين ابزار حداکثر استفاده را براي رساندن پيام خويش مي‌کردند. خطابه‏هاى دلنشين رسول خدا(ص) در مکه و مدينه و خطبه‏هاى امام على(ع) و ساير امامان(ع)، قابل توجه و مثال زدنى است. به دليل همين جايگاه ويژه و رسانه‏اى منبر بود که در تاريخ اسلام، بر سر تسلط بر مسجد جامع شهر ـ که محل تصميم‏هاى بزرگ بود ـ بحث‌ها، جدل‏ها و منازعات بسيارى انجام مي‌شد. تسلط يافتن گروهى بر مسجد جامع و منبر شهرى، نشان دهنده آن بود که او حاکم و زمامدار بلامنازع آن ديار است و اکثر مردم نيز به آن رضايت داده‌‏اند. نمونه‏اى از اين دست، اجتماع مهاجر و انصار بعد از رحلت جان‌سوز رسول خدا(ص) در مسجدالنبى است که با در اختيار گرفتن مسجد و منبر آن حضرت، بر اوضاع تسلط يافتند و مانع رسيدن صداى حقانيت جانشين رسول خدا(ص) به مردم شدند. به دليل همين کارکرد مهم منبر است که يک بار وقتى امام حسين(ع) وارد مسجدالنبى شد، ديد که عمر مشغول سخنرانى است. امام(ع) به او اعتراض کرد و فرمود: «از منبر پدرم پايين بيا». عمر بعد از پايين آمدن گفت : به جان خودم سوگند، منبر از آنِ پدر توست، نه از آنِ پدر من.[15]

  ب) اذان

  از ديگر رسانه‏هاى کلامى و مورد استفاده اهل‏بيت(ع)، بانگ رسا و دلنشين «اذان» است. اذان در فرهنگ اسلامى، جايگزين مناسب ناقوس کليسا و کنيسه‏هاست که علاوه بر محتواى عميق، در انتقال مفاهيم دينى نقش برجسته‏اى دارد. طنين عبارات کوتاه اين رسانه، مسلمانان را - از صدر اسلام تاکنون - هر روز چند مرتبه به ياد خداى متعال مى‏اندازد و آنها را به سوى مساجد و عبادتگاه‏ها مى‏کشاند و صف آنان را از صف غير مسلمانان جدا مي‌کند. به همين جهت است که در اسلام براى مؤذن شرايط و پاداشى بزرگ در نظر گرفته شده است. در حديثي رسول خدا(ص) فرمود: «يُغْفَرُ للمُؤذّنِ مَدُّ صَوتِهِ و بَصَرِهِ، و يصَدِّقُهُ کلُّ رَطْبٍ و يابِسٍ، و لَهُ مِنْ کلِّ مَنْ يصَلِّى بِأَذانِهِ حَسَنَةٌ[16]؛ آمرزيده مى‏شود مؤذن تا آنجا که صدا و نگاهش مى‏رسد؛ و هر تر و خشکي او را تصديق مى‏کند و به تعداد هر نفرى که با اذان او نماز بگزارد، برايش پاداش داده مى‏شود».
  مهم‌ترين کارکردهاى عبادى، سياسى و تربيتى اذان، عبارت است از:
  1. اعلام وقت نماز: فلسفه و دليل اصلى تشريع اذان، اعلام وقت نماز و دعوت مسلمين به برپاداشتن اين فريضه بزرگ الهى است. در اين مورد رسول خدا(ص) خطاب به مؤذنش فرمود: «قُمْ يا بِلالُ فأرِحْنا بالصّلاة[17]؛بلال! برخيز و ما را با نماز آرامش بخش».
  2. جلوگيري از آسيب شيطان: يکى از سفارش‌هاي رسول خدا(ص) به على(ع) اين بود که فرمود: «يا علىُّ، إذا وُلِدَ لَک غُلامٌ أو جاريةٌ فأذِّنْ في اُذُنِه اليمنى و أقِمْ في اليسرى، فإنّهُ لا يضُرُّهُ الشّيطانُ أبداً[18]؛ يا على! هرگاه پسرى يا دخترى برايت متولد شد، در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگو. در اين صورت، شيطان هرگز به او آسيبى نمى‏رساند».
  3. اصلاح بد اخلاقي: خواندن اذان در گوش کسانى که اخلاق و رفتار سوء دارند، تأثير مثبتي بر اصلاح اخلاق آنان دارد. در واقع، اذان کارکرد اصلاحي و هدايتي براي اين گونه افراد دارد. از امام صادق(ع) نقل شده که فرمود: «مَنْ ساءَ خُلُقهُ فَأذِّنُوا فِى اُذُنِهِ؛[19] کسي که اخلاقش بد شده، در گوشش اذان بگوييد».
  علاوه بر اذان، جار زدن و اعلام حوادث و اخبار از سوي جارچيان، از ديگر رسانه‏هاى عصر اهل‏بيت(ع) بود که شباهت بسيار به اذان داشت، ولى اهميت و قداست و مفهوم عميق آن را نداشت.

  ج) شعر و شاعرى

  مثبت يا منفى بودن هر پيامى در اسلام، بستگى به محتواى آن پيام دارد. از منظر اسلام، رسانه‏اى مورد تأييد و پسنديده است که محتواى الهى را انتقال دهد. «شعر» از مهم‏ترين رسانه‏هايي است که ارزش آن از منظر اسلام تابع محتواست و بر همين اساس، قابل ستايش و نکوهش است. پس اگر شعرى مفاهيم الهى را عرضه کند، قابل ستايش و در غير اين صورت، مردود و ناپسند است.
  شاعران را باتوجه به مفهوم و محتواى سروده‏هايشان مى‏توان به شاعران «خدا محور» و «غيرخدا محور» تقسيم کرد. بنابراين آنان به اندازه نزديکي‌شان به حق‌تعالي، قابل ستايش‌اند، و به اندازه دوري‌شان از خدا، مايه نکوهش. براساس همين محور است که اهل بيت(ع) گاه شعر و شاعري را ستايش و گاه نکوهش مي‌کردند. آن بزرگواران گاهي به کارکردهاي مثبت سروده‏ها اشاره مي‌فرمودند که در ذيل، سه نمونه را ذکر مي‌کنيم:
  1. جهاد زبانى: رسول خدا(ص) در ستايش شاعران مؤمن فرمود: «إنّ المؤمنَ مجاهدٌ بِسَيفِهِ و لِسانِهِ، الذى نفسي بيدِهِ لَکأنّما ينضِحُونَهُم بِالنَّبلِ[20]؛ همانا مؤمن با شمشير و زبان خود جهاد مى‏کند. سوگند به آن که جانم در دست اوست، سخنان (شاعران) مؤمن چون تيرى است که به دشمن مى‏زنند».
  2. سحر و حکمت: در اين زمينه از رسول خدا(ص) نقل شده که فرمود: «إنّ مِنَ الشِّعرِ لَحُکماً و إنّ مِنَ البَيانِ لَسِحْراً[21]؛ برخى شعرها، حکمت‏آميز و بعضى ديگر، افسونگر هستند».
  3. هجو دشمنان دين خدا: پيامبر خدا خطاب به حسان بن ثابت فرمود: «اُهجُ المُشرکين؛ فإنّ جَبرئيل مَعَک[22]؛ مشرکان را هجو کن که جبرئيل با توست».
  بنابراين، شعر با محتواى مثبت و ارزشى، از منظر اهل‏بيت(ع) داراى اهميت و جايگاه رفيعى است و خود آن بزرگواران از اين ابزار، براى انتقال پيام و مفاهيم ارزشمند استفاده بسيار کرده‏اند. اشعار و سروده‏هاى منسوب به آنان و رجزها و قطعه‏هاى حماسى آن بزرگواران در زمان‏هاى مختلف، به ويژه در ميدان‏هاى نبرد، و نيز تشويق و ترغيب شاعران به سرودن شعرهايي با محتواي ولايي که بيانگر فضيلت‌ها و مناقب آن بزرگواران بود، نشانه توجه آنان به رسانه شعر در جهت اهداف الهي است. آنان حتي مردم را به آموختن برخي اشعار ترغيب مي‌کردند؛ چنان که امام صادق(ع) فرمود:
  «يا معشر الشيعة! علِّموا أولادکم شعر العبدى، فإنّه على دين الله[23]؛ اى گروه شيعيان! به فرزندان خود اشعار عبدى را بياموزيد که او بر دين خداست».
  و نيز فرمود: «مَن قالَ فِينا بيتَ شِعرٍ بَنى اللّهُ تعالى لَهُ بَيتاً في‌الجنّة[24]؛ هرکه درباره ما يک بيت شعر بگويد، خداوند متعال در بهشت يک خانه برايش بسازد».

  2. رسانه‌‏هاى نوشتاري

  يکى از مهم‏ترين رسانه‏هاى غير کلامى که عمر بسيار طولانى دارد، زبان نوشتارى است. اين ابزار ارتباطى بيشتر به صورت‏هاى کتاب، مجله و... خود نمايى و ظهور مى‏کند. زبان نوشتار از قرن‏ها قبل با انسان، همراه و همدوش بوده است. مراحل تحول و تکامل زبان نوشتارى عبارت است از: سنگ نبشته، لوح گلين، لوح فلزى، لوح چوبين، تومار پاپيروس، تومار چرمين، کتاب پوستى و کاغذى.[25]
  در گذشته‏ها «کتاب» مهم‏ترين وسيله براى نشر عقايد بود و ارتباطات فکرى اقوام مختلف و انتقال تمدن از قومى به قومى ديگر، به وسيله همين رسانه انجام مى‏شد.[26]
  قرآن در اهميت اين رسانه، به قلم و آنچه که مى‏نويسد، سوگند خورده است: )ن والقلم و ما يسطرون(.[27] رسول خدا(ص) دستور در بند کشيدن علم به وسيله نوشتن را صادر کرده است: «قَيّدُوا العِلمَ بالکتابِ»[28]. امام على(ع) کتاب را بوستان‌هاي دانشمندان نام نهاده است: «الکتُبُ بَساتينُ العُلماء»[29]. و امام صادق(ع)نوشتن را مايه آرامش دل بر شمرده است: «القَلبُ يتَّکلُ علىَ الکتِابَةِ».[30]
  زبان نوشتارى، يکى از مهم‏ترين رسانه‏هاى غير کلامى در عصر اهل‏بيت(ع)محسوب مى‏شد. مصاحف، نامه به سران کشورهاى خارجى، نامه به حاکمان و فرماندهان مسلمان، طومارها، پيمان نامه‏ها، عهدنامه‏ها، صلح‏نامه‏ها و قراردادهاى به جا مانده از صدر اسلام، گوياى اين حقيقت است که پيشوايان دين براى انتقال برخى از مفاهيم و پيام‏ها، از زبان نوشتارى بهره مى‏جستند. در اينجا به عنوان نمونه، از ميان انبوه آثار نوشتارى به جا مانده از اهل‏بيت(ع)، به متن پيمانى که بين رسول خدا(ص) و ابوالحارث بن علقمه، بزرگ اسقف‏ها و راهبان نجران ـ بعد از جريان مباهله ـ منعقد شد، اشاره مى‏کنيم:
  «بسم اللّه الرحمن الرحيم. من محمّدٍ النّبى، إلى الأسقف أبى‏الحارث، و أساقفة نجرانَ، و کهنتهم، و مَن تبعهم، و رهبانهم؛ إنّ لهم ما تحتَ أيديهم، مِن قليل و کثير من بيعهم، و صلواتهم، و رهبانيتهم، و جوار اللّه و رسولهِ، لا يغير أسقف من أُسقفيته، و لا راهب من رهبانيته، و لا کاهن من کهانته، و لا يغير حقٌ من حقوقهم و لا سلطانهم، و لا شيء ممّا کانوا عليه. على ذلک جوار اللّه و رسوله أبداً، مانصحوا و اصطلحوا فيما عليهم، غير مثقَلين بظلم و لا ظالمين؛[31]
  بعد از نام خدا، از محمد پيامبر، به اسقف ابوالحارث و ساير اسقف‏هاى نجران و راهبانشان. آنان هرچه دارند از اموال، کم يا زياد، مالک هستند و همچنين تمام معابد و نمازها و عبادات و رهبانيتشان محترم است. آنان با پيغمبر خدا و مسلمين همزيستى دارند. هيچ اسقفى از منصب خود بر کنار و هيچ راهبى از رهبانيت خود محروم نخواهد شد. هيچ حقّى از حقوق آنها و هيچ امري که بر آن تسلط دارند، تغيير نمي‌يابد.در همان وضعى که بودند، مى‏توانند باقي بمانند.
  اين حکم با نظارت خداوند و رسول او ابديت دارد. مادامى که آنان با مسلمانان همزيستى دارند و بدخواه آنان نباشند، بار ستمى بر دوش آنها نخواهد بود».

  3. پوشش و لباس

  از ديگر رسانه‏هاى غير کلامى، پوشش و لباس انسان است. در اينکه نوع لباس، گوياى نوع فرهنگ و انتقال دهنده پيام مثبت يا منفى است، ترديدى نيست، به ويژه اين امر در روزگار ما نمود بيشتري دارد و مي‌بينيم که مکاتب و جريان‏هاى انحرافى، پوشش خاصى را که نوعاً هوس‏گرايى و بى‏بندو بارى را به دنبال دارند، رواج مي‌دهند.
  در عهد اهل‏بيت(ع) نيز نوع، رنگ، اندازه، قيمت و جنس لباس، داراى نوعي پيام بود و مرام و انديشه را انتقال مي‌داد، به ويژه وقتي «حجاب اسلامى» تشريع شد، نوع پوشش اهميت بيشتري يافت و عامل تمايز مسلمان از غير مسلمان و مؤمن از غير مؤمن گرديد. از اين رو، پوشش کامل ـ به ويژه براى بانوان ـ يکى از مهم‏ترين خواسته‏هاى معصومان(ع) به شمار مي‌رود. در اين مورد، تنها به ذکر يک حکايت نورانى از امام على(ع)بسنده مى‏کنيم:
  «من و رسول خدا(ص) در يک روز ابرى و بارانى در بقيع نشسته بوديم که زنى سوار بر الاغ از آنجا گذشت. پاي الاغ در گودالى فرورفت و زن به زمين افتاد. پيامبر(ص) رويش را برگرداند. حاضران عرض کردند: اى رسول خدا! آن زن شلوار به پا دارد. پيامبر سه بار فرمود: خدايا! زنان شلوار پوش را بيامرز. اى مردم! شلوار بپوشيد که شلوار، پوشاترين جامه‏هاى شماست و زنان خود را به هنگام بيرون رفتن با شلوار حفظ کنيد».[32]
  همين جنبه رسانه‌اي پوشاک و لباس است که اهل‏بيت(ع) را بر آن داشت تا شرايط پوشش مناسب را بيان فرمايند و مردم را به ميانه‏روى در پوشيدن تشويق و از سوي ديگر، پوشيدن لباس‏هاى فاخر و حريرى براى مردان و... را منع کنند.

  4. اعياد و مجالس

  فلسفه تشکيل مجالس و گردهمايى‏هاى فرهنگى و اجتماعى در مناسبت‏هاى شادى و اندوه، در اسلام و مکتب اهل‏بيت(ع) ، انتقال پيام‏هاى وحيانى به مردم و جامعه است. اعيادى چون: فطر، قربان، غدير، جمعه و... که هزاران مسلمان با حالت‏هاى خاص، در اماکن مذهبى جمع مى‏شدند و به سخنان اهل بيت(ع) گوش فرامى‏دادند، همه از مصاديق رسانه‏اى بودن اعياد و مجالس در مناسبت‏هاى مختلف است، به ويژه آن گاه که هريک از مدعوين، خود، حامل و رسانه‏اى براى انتشار سيره و سخن معصومان(ع) بودند. علاوه بر اين، اهل‏بيت(ع) گاهى با توجه به مقتضيات زمان، بستگان، اطرافيان، خادمان، کارگران و عموم مردم را دعوت مى‏کردند و ضمن پذيرايى از آنان، مفاهيم مهمّ ارزشى و آموزه‌هاي اسلام را به آنها منتقل مى‏کردند و از اين مجالس، به مثابه رسانه‏اى مهم و درخور اعتنا بهره مى‏بردند. اين مجالس گاه به صورت عمومى برگزار مى‏شد و گاه خصوصى. يکى از مهم‏ترينِ اين گونه مجالس، برپايي مراسم ميهمانى از سوي پيامبر(ص) بود که حدود چهل تن از فرزندان عبدالمطلب به آن دعوت شدند. در اين ضيافت که در آغاز دعوت علنى آن حضرت و بعد از نزول آيه 214 سوره شعراء[33] برگزار شد، رسول خدا(ص)، وزير و جانشين خودش را که على(ع) بود، معين کرد. اين مجلس سه روز پياپى تشکيل شد و در هر سه روز برخي حاضران ـ به ويژه ابوجهل ـ با تمسخر به ابوطالب مى‏گفتند: «محمد فرمان داد که سخنان فرزندت را بشنوى و از او اطاعت کنى» و بدين سان، مجلس را به هم زدند.[34]
  رسول خدا(ص) از آن محفل، به عنوان رسانه‏اى مطلوب بهره گرفت و آشکارا «پيام توحيدي» خود را به مشرکان مکه ابلاغ کرد.

  5. مساجد و اماکن

  محل تشکيل مجالس اهل بيت(ع) نيز حالت رسانه‏اى داشت. از گذشته تاکنون، هر گاه نام مسجد به ميان مى‏آيد و يا چشم انسان به گلدسته‏هاى مساجد مى‏افتد، نماز و عبادات و مسائلي از اين قبيل را در ذهن تداعى مى‏کند. علت اين تداعى، همين کارکرد رسانه‌اي مساجد است که اهل‏بيت(ع) از آن بهره‌ مي‌بردند.
  برجسته‏ترين اماکن اسلامى، در مکه و مدينه وجود دارد. اين دو مکان مقدس هر ساله در مراسم آسمانى حجّ، پذيراي هزاران انسان مؤمن و لبيک گو، با رنگ‏هاى مختلف و پوشش واحد، هستند که از راه‏هاى دور و نزديک به آنجا مي‌شتابند و جلوه‏هاى زيبا و ماندگار سياسى ، عبادى و فرهنگى را به نمايش در مي‌آورند. بدون شک، اهل‏بيت(ع) در اين اجتماعات حضور فعال داشتند و جزء نخستين حاجيان و تهليل گويان مکه بودند؛ چون بُعد رسانه‏اى اين اماکن ايجاب مى‏کرد تا آنان که مبلغان راستين يکتاپرستى بودند، در اجتماع يکتاپرستان حضور يابند.
  مساجد جامع بلاد اسلامى، حرم امامان و امامزادگان، مکان‌هاي‏ اقامه نماز جمعه و... نيز با اندکى تفاوت همين حکم را داشتند و به عنوان مهم‌ترين رسانه‏هاى دينى شناخته مى‏شدند. اينکه اهل‏بيت(ع) در سيره و سخن خود، مساجد را «خانه خدا» معرفى و مردم را به آبادانى مساجد تشويق مي‌کردند و عبادت در مساجد را مي‌ستودند و آداب رفت و آمد به آن را تبيين مي‌کردند، همه و همه گوياى صبغه رسانه‏اى مساجد است.
  در فرجام اين نوشتار، سخني از رسول خدا(ص) را متذکر مى‏شويم که در پاسخ سؤال ابوذر فرمود:
  «در آنها (مساجد) صداها بلند نشود، به سخنان و کارهاى نادرست و بيهوده پرداخته نشود، خريد و فروش صورت نگيرد. تا زمانى که در مسجد هستى، از کارهاى لغو و بيهوده دست بکش. اگر چنين نکنى، در روز قيامت نبايد کسى جز خودت را ملامت و سرزنش کنى».[35]

  6. رسانه‌هاي صامت

  نماز و هر عبادت ديگر نيز مى‏تواند «رسانه» باشد. از اين منظر، نماز و عبادات اسلامى به ويژه نمازهاي جمعه و جماعات، پيام خاصى را منتقل مى‏کنند و هر بيننده‌اي با مشاهده اين گونه عبادات، پيام مکتب حيات‌بخش اسلام را در مى‏يابد و در عالم ذهن، دست کم خودش را با فضاى دينى و اسلامى پيوند مى‏زند. تلاوت قرآن و نماز گزاردن اهل‏بيت(ع) در مقابل کفار و مخالفان که باعث جذب غيرمسلمانان به اسلام مى‏شد، تنها از گذرگاه رسانه بودن اين عبادات، قابل توجيه و تفسير است.
  علاوه بر آنچه گذشت، نام‏ها و کنيه‏ها، مراسم تشييع جنازه مسلمانان، برنامه‏هاى حين تولد نوزادان، مضامين و کاربردهاى انگشتر، نوع معمارى خانه‏ها و منازل و مساجد، نوع اخلاق و رفتار و کردار و پندار اسلامى و... همه و همه از رسانه‏هاى غير کلامى در عصر اهل‏بيت(ع) به‌شمار مي‌آيند و هنوز رسانه بودن خودشان را حفظ کرده‏اند.

  پي‌نوشت‌ها
  1. مبانى ارتباطات جمعى، دکتر سيد محمد دادگران، ص 29 - 33، ج10، 1385ش، تهران.
  2. منتخب ميزان الحکمه، محمد محمدى رى شهرى، ترجمه: حميد رضا شيخى، ج 1، ص 316، دارالحديث، ج3، 1383 ش.
  3. و به او (انسان) بيان را آموخت (الرحمن / 4).
  4. منتخب ميزان الحکمه، ج 1، ص 146، به نقل از: الفردوس، ج 1، ص 234، حديث 897.
  5. معانى الاخبار، شيخ صدوق، ص 180، حديث 1، قم، جامعه مدرسين، ج1، 1403 ق.
  6. منتخب ميزان الحکمه، به نقل از: الزهد، احمد بن حنبل، ص391.
  7. تحف العقول عن آل رسول(ص)، ابن شعبه حرّانى، ص 48، قم، جامعه مدرسين، ج2، 1404 ق.
  8. اعراف/68.
  9. شرح نهج البلاغه، عبدالحميد ابن ابى‏الحديد معتزلى، ج 20، ص 287، حديث 279، قم، کتابخانه آية الله مرعشى، 1404ق.
  10. تحف العقول، ص 301.
  11. اصول کافى، ثقة الاسلام کلينى، ج2، ص 105، حديث 10، تهران، اسلاميه، چ2، 1362ش.
  12. منتخب ميزان الحکمه، ص 316، به نقل از: کنزالعمّال، حديث 17974.
  13. همان، به نقل از: سنن ابى‏داود، حديث 1106.
  14. همان، به نقل از: کنزالعمال، حديث 18126.
  15. الاحتجاج، علامه طبرسى، ج 2، ص 76، قم، اسوه، ج4، 1424 ق.
  16. بحارالانوار، ج 84، ص 104، ح 2.
  17. منتخب ميزان الحکمه، به نقل از: کنزالعمال، ح20954.
  18. بحارالانوار، ج 74، ص 68.
  19. همان، ج 104، ص 122.
  20. تفسير نورالثقلين، عبد على حويزى، تصحيح: سيد هاشم رسولى محلاتى، ج 4، ص70، حديث105، قم، مطبعة الحکمة.
  21. الامالى، شيخ صدوق 386 ق، ص 619؛ ح 6، بيروت، اعلمى، چ5، 1400 ق؛ بحارالانوار، ج 68، ص 415.
  22. تفسير نمونه، مکارم و همکاران، ج 15، ص383، دارالکتب الاسلاميه، چ5، 1367 ش.
  23. همان، ص 385، به نقل از تفسير نورالثقلين، ج 4، ص 71.
  24. عيون اخبار الرضا، شيخ صدوق، ج 1، ص 7، ح 1، تهران، نشر جهان، چ1، 1378 ش.
  25. برگرفته از: فرهنگ مطالعه و نگارش در اسلام، محمود ارگانى بهبهانى، ص 192، قم، دار المودّة، چ1، 1385.
  26. همان، ص 54 و 55، با تصرف در الفاظ.
  27. قلم/1.
  28. نهج الفصاحه، ترجمه ابوالقاسم پاينده، ص 603، تهران، دنياى دانش، چ4، 1382 ش؛ تحف العقول، ص 36.
  29. غررالحکم و دررالکلم، عبدالواحد تميمى آمدى، ص 49، حديث 291، قم، دفتر تبليغات اسلامي، چ1، 1366 ش.
  30. اصول کافى، ج 1، ص 52، ح 8؛ بحارالانوار، ج 2، ص 152.
  31. مجموعه الوثائق السياسية للعهد النبوى والخلافة الراشدة، محمد حميد الله، ص 179، بيروت، دارالنفائس، چ6، 1407 ق.
  32. مجموعه ورام تنبيه الخواطر، ورام ابن ابى‏فراس، ج 2، ص 78، قم، مکتبة فقيه.
  33. )و أنذر عشيرتک الأقربين(.
  34. ر.ک : الغديـر، علامه اميـنى، ج 2، ص 289 ـ 278.
  35. مکارم الاخلاق، ص 467؛ بحارالانوار، ج 74، ص 87؛ مجموعه ورام، ج 2، ص 61.

  [ پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 21:37 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
  .: Weblog Themes By Salehon.ir :.
  درباره وبلاگ

  * وبلاگ گلچین *
  من اگر برخیزم
  تو اگر برخیزی
  همه برمی خیزند
  من اگر بنشینم
  تو اگر بنشینی
  چه کسی برخیزد ؟
  چه کسی با دشمن بستیزد ؟
  چه کسی
  پنجه در پنجه هر دشمن دون
  آویزد
  دشت ها نام تو را می گویند
  کوه ها شعر مرا می خوانند
  کوه باید شد و ماند
  رود باید شد و رفت
  دشت باید شد و خواند
  در من این جلوه ی اندوه ز چیست ؟
  در تو این قصه ی پرهیز که چه ؟
  در من این شعله ی عصیان نیاز
  در تو دمسردی پاییز که چه ؟
  حرف را باید زد
  درد را باید گفت
  من چه می گویم ، آه
  با تو کنون چه فراموشی ها
  با من کنون چه نشست ها ، خاموشی است
  تو مپندار که خاموشی من
  هست برهان فراموشی من
  من اگر برخیزم
  تو اگر برخیزی
  همه برمی خیزند
  و چه خواهد شد آن
  شعرازحمیدمصدق

  درج لینک ها به معنی تایید همه آنها نمی باشد و صرفا یک امر اطلاع رسانی می باشد .

  در کوی نیک نامان ما را گذر نباشد
  گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را


  سامانه دریافت پیامک:
  2613-149-0935


  ***
  جهت استفاده بهتراز مطالب وبلاگ به آرشیو هم سری بزنید!

  ***
  ثبت شده در سایت ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  ***
  WWW.MAJID14.IR
  حمایت میکنیم
  امکانات وب