گلچین
گلچينی از گل ها 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
طراح قالب

پیشنهاد کارگروه ویژه شورای علمی وزارت دفاع آمریکا متضمن امکان استفاده ایالات متحده از تسلیحات هسته‌ای برای مقابله به مثل در برابر حمله سایبری گسترده است.

به گزارش مشرق، شورای علمی وزارت دفاع ایالات متحده در گزارش جدید خود پیرامون حفاظت از شبکه‌های رایانه‌ای پنتاگون، خواستار ایجاد نیروهای ویژه‌ای شده که از بمب‌افکن‌ها، موشک‌های کروز و سلاح‌های سایبری خاص خود برای واکنش در برابر حمله سایبری ویرانگر برخوردارند. این نیرو درست مانند فرماندهی استراتژیک - البته در ابعادی کوچک‌تر - و مجهز به سلاح‌های متعارف برای [ایجاد] بازدارندگی سایبری عمل خواهد کرد.

بنا به گزارش‌های رسیده، فرماندهان پنتاگون، افزایش تدریجی توانمندی‌های تهاجمی خود در فضای سایبری را برای ایجاد بازدارندگی در مقابل حملات سایبری ویرانگر که توانایی آسیب‌ رساندن به هزاران و یا حتی میلیون‌ها آمریکایی را دارد تایید کرده‌اند. با این وجود، در این گزارش بر لزوم پیشرفت‌ آمریکا برای اطمینان یافتن از وجود گزینه‌های بیشتر ( به غیر از گزینه هسته‌ای صرف ) پیش‌روی رئیس‌جمهور این کشور در واکنش به حملات سایبری فاجعه‌بار تاکید شده است.

این گزارش که از سوی کارگروه ویژه شورای علمی وزارت دفاع آمریکا درباره سیستم‌های نظامی ترمیم‌پذیر نگاشته شده، متضمن امکان استفاده ایالات متحده از تسلیحات هسته‌ای برای مقابله به مثل در برابر حمله سایبری گسترده است.


در همین رابطه یکی از مقامات پنتاگون به فارین پالیسی گفت: تهیه و تدارک مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای رهبران سیاسی برای مواجهه با تهدیدات احتمالی، از جمله وظایف وزارت دفاع ایالات متحده است. برای تحقق این امر، باید طیف کاملی از توانمندی‌های خود و - در صورت لزوم - چگونگی کاربرد آنها را مد نظر قرار دهیم.

نویسندگان این گزارش برای جلوگیری از کاربرد تسلیحات هسته‌ای از پنتاگون خواسته‌اند تا چهارچوبی متشکل از نیروهای متعارف سایبری را ایجاد کند که به شدت در مقابل حملات سایبری محافظت شده و برای مقابله به مثل - پس از انجام چنین حملاتی - آموزش دیده‌اند.

در گزارش مزبور آمده است: برای واکنش در برابر تهاجم سایبری احتمالاً باید از ابزاری مشابه استفاده کرد. توانمندی متعارف حفاظت شده باید بتواند تاثیرات فیزیکی قابل مشاهده و معتبری را در سطح جهانی به نمایش گذارد. نیروهای پشتیبانی کننده از این توانمندی، برای دستیابی به بالاترین سطح ترمیم‌پذیری سایبری - با هزینه‌ای منطقی و قابل قبول باید از دیگر نیروهای دارای اهداف کلی، متمایز و منفک شوند. تسلیحات هسته‌ای نیز باید همچنان به عنوان واکنش نهایی و تکیه‌گاه مراحل و مراتب بازدارندگی به شمار رود.

در ادامه این گزارش، تعدادی از سیستم‌های تسلیحاتی ذکر شده که می‌توان آنها را در نیروهای ویژه و متعارف بازدارندگی گنجاند: سیستم‌های گزینشی حمله در سطح جهانی ( به عنوان مثال، بمب‌افکن‌های تجسسی و رادارگریز، زیردریایی‌های دارای موشک‌های کروز دور برد ) حملات فراگیر فوری متعارف[1] و فرماندهی‌های ملی و رزمی تداوم‌پذیر.

این گزارش می‌افزاید که "تنها تعداد اندکی از بمب‌افکن‌ها باید به طور ویژه مورد حفاظت قرار گرفته و برای اجرای چنین ماموریت بازدارنده‌ سایبری نگهداری شود."

از لحاظ نظری، 20 هواپیما از ناوگان چند صدتایی و دارای شماره سریال مخصوص، باید تفکیک شده و به عنوان بخشی از نیروهای ویژه و تداوم‌پذیر ماموریت حساس سایبری در نظر گرفته شود. بدین منظور نیروهای متمایز شده‌ای نیز باید از دیگر نیروها با اهداف کلی تفکیک شوند؛ برای این نیروها نباید ماموریت‌های دیگری ( به عنوان مثال مانند ماموریت‌های فعلی هسته‌ای و یا متعارف هواپیماهای B-52 ) نیز تعریف شود.


نویسندگان این گزارش برای تحقق این مسئله از پنتاگون خواسته‌اند تا استراتژی بازدارندگی راهبردی جدیدی را شامل ایجاد و توسعه سناریوهای سایبری تشدید شده و خطوط قرمز پی‌ریزی کند.

لازم به ذکر است، شورای علمی وزارت دفاع، گروهی مشورتی است که رهنمودهای خود پیرامون مسائل و تهدیدات مربوط به فنآوری را به پنتاگون ارائه می‌دهد. این شورا، جزو ارکان فرماندهی ارتش ایالات متحده نبوده و مدنظر قرار دادن یافته‌های آن برای مقامات مسئول الزامی نیست.

بنا به اظهارات مقامات وزارت دفاع، مسئولان امر در حال بررسی این گزارش برای استفاده از برخی رهنمودهای آن در سیاست‌ها و عملیات‌ سایبری آتی خود هستند.

برای مطالعه این گزارش اینجا کلیک کنید.[1] Conventional Prompt Global Strike (CPGS)

[ دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 7:43 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
هویدا پس از آمدن به ایران در لژهای فراماسونری چون لژ تهران و لژ مولوی عضو شد. پس از تأسیس «لژ بزرگ ایران» مراسم تقدیس آن در اسفند ماه 1347ش برگزار شد که در این مراسم امیرعباس هویدا به سمت بزرگ استاد پیشین لژ بزرگ ایران انتخاب شد.
گروه گزارش ویژه مشرق؛‌ امیر عباس «ممدوح» که بعدها نام خانوادگی خود را به «هویدا» تغییر داد در سال 1285 ش در تهران متولد شد. پدرش حبیب الله عین الملک و مادرش افسرالملوک، نتیجه عزت الدوله، تنها خواهر تنی ناصرالدین شاه بود. تنها برادر وی «فریدون» نام داشت که بعد ها با خواهر حسنعلی منصور ازدواج کرد.
 

کودکی امیر عباس هویدا
 (اولين نفر سمت چپ) در كنار خانواده
 


امیرعباس و فریدون هویدا

میرزا رضا قناد و بهاء
هنگامی که علی محمد باب فتنه بابیت را در شیراز آغاز کرد از جمله افرادی که به حلقه ی مریدان او پیوست میرزا رضا قناد، پدر حبیب الله عین الملک (پدر بزرگ امیر عباس هویدا) بود .
 

سید علی محمد باب
علی محمد باب فتنه بابیت را در شیراز آغاز کرد

هم چنین پس از مرگ باب، میرزا رضا از جمله افرادی بود که«حسینعلی» بهاء ملقب به «بهاءالله» را تا عکا واقع در  اسرائیل همراهی کرد.
 

حسینعلی بهاء معروف به بهاء الله
پس از مرگ بهاء و جانشینی «عباس افندی» وی همچنان از افراد نزدیک وی محسوب می شد و بارها از طرف وی مورد مدح قرار گرفت حتی برای مدتی هم فرزندانش نام خانوادگی «ممدوح» را انتخاب کرده بودند.

میرزا رضا از جمله افراد 9 نفری بود که هنگام قرائت وصیت نامه ی عباس افندی بالای سر او حاضر بودند.
 


حبیب الله خان عین الملک پدر هویدا و همسرش-
هویدای نوجوان پشت سرپدر و مادرش ایستاده است.
برادر کوچکترش فریدون هم در عکس دیده می شود.


سفر به دمشق

حبیب الله عین الملک هم راه پدر را در پیش گرفت و به سلک بهائیان پیوست و از طرفداران عباس افندی شد. امیر عباس دو ساله بود که پدرش به عنوان سر کنسول ایران در دمشق منصوب شد و خانوادگی به آن جا رفتند.

این در سالی است که هنوز میرزا رضا قناد زنده است و عباس افندی هم آخرین سال عمرش را سپری می کند و این مأموریت با توجه به حضور بهائیان در عکا از موارد قابل تأمل است.
 

عباس افندی ملقب به عبدالبهاء

حدود سه سال بعد پس از بازگشت به ایران و اقامت حدود هشت ماهه دوباره به همان پست مشغول شد بااین تفاوت که این بار سرزمین فلسطین و هم چنین دفتر کنسولی ایران در بیروت هم به حوزه ی کارش اضافه شد.

پیوستن به گروه تمپلرها

امیر عباس تحصیلات ابتدایی خود را در دمشق آغاز کرد و پس از این که پدرش تصمیم گرفت ادامه ی کار خود را در بیروت انجام دهد در مدسه ی فرانسوی آن جا به ادامه ی تحصیلات پرداخت.

او در این مدرسه به گروهی موسوم به تمپلرها(templar) پیوست. از لحاظ تاریخی تمپلر ها سلحشورانی بودند که در جنگ های صلیبی علیه مسلمین می جنگیدند. عده ای بر این عقیده اند که همین تمپلرها بودند که هسته ی اولیه ی فراماسونری را تشکیل دادند. این مدرسه شاخه ای بود از «آلیانس جهانی اسرائیل» که در جهت همدردی با یهودیان و رسیدگی به گرفتاری های آنان در سراسر جهان بر پا شده بود. هم چنین مدتی هم در مدرسه آمریکایی بیروت تحصیل کرد و تحت آموزش تعالیم امپریالیستی و صهیونیستی قرار گرفت.

هویدا در بیروت به دختری به نام «رنه دومان» علاقه ی خاصی پیدا کرده بود و تا پایان عمر هم رابطه اش را با وی حفظ کرد. رنه دومان می گفت:«برای من و امیر رفاقت مهم تر از عشق است.عشق زود گذر است و هرگز عمری نمی پاید.رفاقت همه عمر باقی است»


سفر به اروپا

هویدا پس از گذراندن مراحل اولیه تحصیلات، راهی اروپا شد. تنها کتابی که به همراه داشت «مائده های زمینی» نوشته آندره ژید بود که از کتاب های محبوب وی محسوب می شد.کتابی که نویسنده  آن اعلام میکرد که «دیگر به گناه ایمانی ندارم».
 


آندره ژید: «دیگر به گناه ایمانی ندارم»

او آرزو داشت تا در دانشگاه فرانسه درس بخواند. ابتدا به انگلستان رفت و طی مدت یک سال زبان انگلیسی راتکمیل کرد و آماده بود تا برای دانشگاه به فرانسه برود که ناگهان در روابط بین ایران و فرانسه بحرانی حاصل شد و او نتوانست ویزا ی تحصیل در آن جا را بدست آورد و لاجرم به بروکسل رفت و در رشته ی علوم سیاسی به تحصیل پرداخت


جناس «شاه» با «شا»
داستان از این قرار بود که در یکی از نشریات فرانسه کلمه ی «شاه» در فارسی را با کلمه ی «شا» در فرانسه به معنی گربه جناس شده بود و همین امر باعث شد تا رضاشاه سفیر ایران را از فرانسه احضار کند.

هویدا پس از پایان تحصیلات در سال 1321 شمسی به ایران بازگشت و به استخدام وزارت امور خارجه درآمد و در سمت کارمند اداره دفتر وزارتی مشغول به کار شد.وی همچنین در همین سال برای گذراندن خدمت وظیفه به دانشکده افسری رفت و پس از اتمام دوره ی یکساله ی آن به وزارت خارجه بازگشت و در سمت کارمند اداره اطلاعات مشغول کار شد.پس از مدتی به بیروت رفت تا مقدمات بازگشت مادرش به ایران را فراهم کند و در پس از بازگشت به تهران به عنوان وابسته ی سفارت ایران در پاریس در مرداد1324 ش به فرانسه رفت. هنگامی که امیر عباس در فرانسه بود فریدون هویدا(تنها برادر امیرعباس که چهار سال از او کوچک تر بود) در رأس هیأتی وارد پاریس شد.
 

فریدون هویدا
 هم چنین حسنعلی منصور نیز از طرف وزارت خارجه برای مأموریتی به پاریس آمد. در این جا بود به دوستی بین حسنعلی منصور و امیر عباس شکل گرفت.دوستی که تاپایان عمر ادامه داشت.
 حسنعلی منصور                            امیرعباس هویدا


قاچاق مواد مخدر
در این زمان مسئله ی مهمی که رخ داد داستان قاچاق بود .هنگامی که فرانسه درگیر جنگ جهانی دوم بود گروهی از ثروتمندان آنجا توانسته بودند که دارایی خود را به بانک های کشور سوئیس منتقل کنند و حال که اوضاع آرام بود در پی این بودن که اموال خود را به فرانسه بازگردانند. به همین دلیل به سراغ افراد دیپلمات می رفتند چرا که آن ها عنوان «پیک سیاسی» داشتند.افراد زیادی در این دام افتادند که ازجمله ی آن ها امیر عباس هویدا بود.

رادیو پاریس اعلام کرد:«عده زیادی از ایرانیان مقیم پاریس بازداشت شده اند و جرم آن ها قاچاق مواد مخدر بوده است.در میان بازداشت شدگان نام عده ای از اعضای سفارت دیده می شود.» در گزارش ساواک اسم امیر عباس هویدا آورده شده است.
 


هویدا و منصور تکذیب کردند

این واقعه تنها با تکذیب نامه ی هویدا و حسنعلی منصور پایان یافت که از جمله علل آن می توان به منصوب شدن انوشیروان سپهبدی به وزیر خارجه و هم چنین اوضاع آشفته  داخلی ایران که دائما شاهد تغییر دولت ها بود اشاره کرد.

اعزام به اشتوتگارت
در همین زمان عبدالله انتظام که هویدا را به عنوان پسرخوانده پذیرفته بود و هویدا هم او را «patron» یا ارباب خطاب می کرد به ریاست دفتر کنسولی ایران در اشتوتگارت منصوب شد. در نتیجه امیر عباس هویدا راهی اشتوتگارت گردید و حسنعلی منصور هم به آن جا آمد.
 

هویدا بین عبدالله انتظام و حسنعلی منصور در مأموریت آلمان

در سال 1328 شمسی با منصوب شدن عبدالله انتظام به عنوان وزیر مختار راهی لاهه شد و امیر عباس هم به ایران بازگشت.اوضاع کشور با توجه به فعالیت های مصدق و آیت الله کاشانی بحرانی بود.
 

امیرعباس به خاطر فعالیت های آیت الله کاشانی و مصدق تاب ماندن در کشور را نداشت

به همین سبب هویدا به فکر خارج شدن از کشور افتاد و توانست تا سمتی را در کمیسیون پناهندگان در ژنو برای خود بدست آورد و در سال 1330ش به آن جا رفت.«ارنست وان هک» که نقش اساسی در ایجاد لژ های فراماسیونی در ایران داشت حامی سر سخت او در این مأموریت بود.

پس از کودتای 28 مرداد عبدالله انتظام به عنوان وزیر امور خارجه تعیین شد و تصمیم به بازگرداندن هویدا به ایران گرفت اما بنا به درخواست وان هک هویدا تا سال 1335ش در تشکیلات سازمان ملل در ژنو باقی ماند.

گروهی هویدا را از اعضای «شورای آمریکایی صهیونیزم» (AZL) می دانند که فعالیت های او در سازمان ملل پوششی بر عضویت او در این شورا بوده است.
 

منصور:«نوبت ما به زودی خواهد رسید»

در این سال زمینه از هر لحاظ برای بازگشت هویدا به ایران فراهم بود.حسنعلی منصور رییس دفتر نخست وزیر بود، عبدالله انتظام هم به دلیل خدماتش به کنسرسیوم به عنوان وزیر مشاور مشغول به کار بود تا برای ریاست شرکت ملی نفت آماده شود. هم چنین منصور هم به او گفته بود که باید ایران بازگردد چراکه رابطینش در آمریکا وعده کرده اند که «نوبت ما به زودی خواهد رسید». با این حال با کمک رجبعلی منصور –پدر حسنعلی-که سفیر ایران در ترکیه بود امیر عباس به آن جا رفته و به عنوان نفر دوم سفارت مشغول کار شد.


اعلامیه ای تحت عنوان «هویدا کیست»
پس از مدت کوتاهی حسن ارفع به جای رجبعلی منصور گماشته شد و بین آن ها اختلافاتی رخ داد و سرانجام هویدا به ایران بازگردانده شد و در شرکت نفت مشغول به کار شد. پس از این که هویدا به عنوان وزیر دارایی کابینه ی منصور انتخاب شد اعلامیه ای تحت عنوان «هویدا کیست» منتشر شد که در قسمتی از آن آمده بود:


«...هویدا به آنکارا منتقل گردید.در زمان مأموریت ایشان تعداد زیادی از خانواده های بهایی ایران به ترکیه مهاجرت کردند و به اتکاء قدرت و نفوذ هویدا به فعالیت پرداختند و دولت ترکیه از این امر مطلع د و کشف کرد که خانواده های بهایی تحت هدایت و رهبری هویدا به چنین فعالیت های مضر و خلاف قانون ترکیه دست زده اند.از این رو جمعی از بهایی ها را بازداشت کردند و از دولت ایران خواستند که هرچه زودتر در تغییر وی اقدام کند.آقای سرلشکر ارفع، سفیر کبیر وقت در ترکیه، برای حفظ حیثیت کشور سعی وافی مبذول داشت و دولت ایران را متوجه عملیات زیان بخش هویدا کرد و درخواست تغییر وی را نمود...»

حسن ارفع هم در پیرامون این ماجرا گفت:«...چندبار در مورد علت تأخیر ورود و یا غیبت های مکررش تحقیق کردم و معلوم شد ایشان از طرف محفل جهانی بهاییان مقیم ترکیه را دارد، که ضمن اشتغال به کار در سفارت ایران و با استفاده از موقعیت دیپلماتیک و پاسپورت سیاسی، نهایت سعی خود در خدمت به بهاییان را معمول می دارد.

سازمان اطلاعاتی ترکیه که فعالیت سفارتخانه های خارجی را زیر نظر داشت متوجه رفتار خلاف شئون دیپلماتیک هویدا شده و چندبار به طور غیر مستقیم این مطلب را به ما گوشزد کردند.

من در مقام سفیر، چندبار سعی کردم هویدا را به تهران برگردانم اما او که توسط حامیان پر قدرت بهایی اش در تهران پشتیبانی می شد، بیدی نبود که با این بادها بلرزد.

برگشتن او به تهران و انتقال یافتن او از وزارت خارجه به شرکت نفت هم به صلاحدید همان حامیان پر قدرتش صورت گرفت و ربطی به سوء رفتار دوران خدمت او در آنکارا نداشت»

هویدا، عضو هیئت مدیره ی شرکت نفت
هویدا پس از ماجرای ترکیه ، برای  یک مأموریت موقت به آمریکا رفت. در سال 1336ش عبدالله انتظام به عنوان مدیر کل شرکت ملی نفت ایران انتخاب شد. هویدا هم پس از بازگشت از امریکا به شرکت ملی نفت رفت و پس از مدتی هم با فرمان محمدرضاشاه به عضویت هیئت مدیره درآمد.متن فرمان به قرار زیر است:

«با تأییدات خداوند متعال
ما محمدرضا پهلوی شاهنشاه ایران
نظر به استدعای تیمسار سرلشکر علی اکبر ضرغام وزیر دارای که به وسیله جناب دکتر اقبال نخست وزیر معروض افتاده است به موجب این فرمان امیر عباس هویدا را برای مدت چهار سال به سمت عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب نمودیم.»

امیرعباس به موجب این حکم یک مهمانی در منزلش واقع در دروس شمیران برگزار کرد.
(برای هویدا در شرکت نفت حقوق گزافی در نظر گرفته شده بود.)
   

اعضای هیأت مدیره شرکت ملی نفت، هویدا نفر چهارم از راست

گردآوری افراد بهائی مسلک
هویدا افرادی از هم مسلکان بهایی خود را گردآورد از جمله:
-«فؤاد روحانی» که از بهائیان تحصیل کرده در انگلستان بود که در زمان نخست وزیری هویدا مشاور عالی او بود و هم چنین هویدا قصد داشت او را دبیر کل سازمان همکاری منطقه ای ایران، ترکیه و پاکستان کند.
 

علی امینی ( وزیر دارایی ) به اتفاق فؤاد روحانی ( از مدیران شركت نفت ) هنگام امضاء قرارداد نفت

-«هوشنگ فرخان» تحصیل کرده در رشته مهندسی نفت در امریکا که از بهاییان بود و از اعضای لژ فراماسیون آفتاب و هم چنین مدیر عامل شرکت ملی گاز

-«یدالله شهبازی»، تحصیل کرده در رشته حقوق، که از بهاییان بود و از افراد مورد اعتماد افسران اسرائیلی که با دکتر المودی-فرماندار سابق تا آویو-رفت و آمد های نزدیک داشت.

-«وجیهه معرفت»؛ زنی که به علت ارتباطات خصوصی اش با مردان مختلف از نظر ساواک فردی منحرف بود و البته تا پایان عمر کاری هویدا همواره منشی مخصوص او بود.

-«پرویز راجی» که با اشرف پهلوی روابطی داشت و رییس دفتر هویدا در شرکت نفت و هم چنین نخست وزیری را برعهده داشت.
   

پرویز راجی با اشرف پهلوی روابطی داشت

او در 1338 با «ساواک‌» نیز مرتبط شد و به عضویت این سازمان درآمد. در 1340 ش. حسنعلی منصور به پیشنهاد امریکایی‌ها تشکیلاتی به نام «کانون مترقی‌» به وجود آورد. این تشکیلات که بعدها به حزب «ایران نوین‌» تغییر نام داد، با پوشش کمک به اصلاحات ارضی و اصلاحات اقتصادی و سیاسی در کشور به وجود آمده بود و در آن جمعی از نخبگان و تحصیل کردگان دانشگاه‌های امریکا و اروپا شرکت داشتند. هویدا نیز به دلیل سابقه دوستی با حسنعلی منصور از ابتدا وارد این تشکیلات شد.
 

اسدالله علم، نخست وزیر

در آبان 1342ش به علت مخالفت انتظام با زیاده روی های اسدالله علم نخست وزیر ،منوچهر اقبال به جای او برگزیده شد. رابطه ی وی با هویدا خوب نبود.

 

دکتر منوچهر اقبال مدیر کل شرکت ملی نفت ایران

نخست وزیری حسنعلی منصور
پس از این که حسنعلی منصور در هفدهم اسفند همین سال به نخست وزیری رسید هویدا هم به وزارت دارایی منصوب شد. هویدا با این که علاقه داشت در رأس وزارت خارجه قرار گیرد اما به وزارت دارایی رفت تا در گزارش های نفتی جانب اربابان خود را نگه دارد چراکه مأمور اصلی تهیه ی بیلان و فعالیت های کنسرسیوم بود. علاوه بر این به دلیل اختلافی که بین منوچهر اقبال و منصور بوجود آمده بود منصور او را وزیر دارایی کرد تا از نظر اداری اقبال زیر نظر او قرار گیرد.
 


کابینه ی حسنعلی منصور هویدا وزیر دارایی شد تا در گزارش های نفتی جانب اربابان خود را نگه دارد

حدود 42 روز قبل از صدور فرمان نخست وزیری منصور خبرگزاری آلمان خبر نخست وزیری او را مخابره کرد!

اوضاع نفت
با افزایش درآمد نفت جشن های 2500 ساله اجرا شد.
 
 محمدرضا شاه پهلوی در حال ادای احترام به آرامگاه کورش بزرگ در جریان برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران

در سال 1341 ش روزنامه دنیا نوشت که 2000 و به نقلی5000 بهایی و به لندن اعزام شدندو به هر یک از آن ها 5000 دلار ارز به همراه نفری 1250 تومان تخفیف بلیط هواپیما داده شد.
 

امام خمینی(ره) :«... این وضع نفت ما... »

امام خمینی(ره) برآشفت و در دهم فروردین 41 ضمن مقایسه این سفر با سفر سرشار از مشکلات حجاج در باره ی معاملات شرکت نفت فرمود:

«یک شخصی به من گفت که یک معامله ای کرده است شرکت نفت با ثابت پاسال و در این معامله تخفیفی داده است که بیست و پنج میلیون تومان در این تخفیف نفع برده است، برای نفع این جمعیتی که فرستادند به لندن بر ضد اسلام.این وضع نفت ما... »

وزارت دارایی

 از جمله اقدامات هویدا در زمان وزارت دارایی تصویب لایحه ی دریافت200 میلیون دلار وام و هم چنین خرید 25 هزار تن ذرت از امریکا و خرید 60 هزار تن گندم از شوروی بود.
همچنین وی نظام کامپیوتری مدرنی در وزارت دارایی به راه انداخت.از جمله مواردی که در دوران وزارت دارایی هویدا باعث ایجاد تنش در جامعه شد مسئله ی گران کردن بنزین و نفت بود که می خواست با این کار مقدمات شکست منوچهر اقبال را در مذاکرات نفت فراهم کندتا بعدا خود در رأس شرکت نفت قرار گیرد.


چگونگی به صدرات رسیدن هویدا
ترور منصور توسط محمد بخارایی


محمد بخارایی

عمر آشنایی منصور و هویدا حدود بیست سال بود. در ساعت 10 صبح 1/11/1243 ش حسنعلی منصور توسط محمد بخارایی جلوی مجلس شورای ملی ترور شد و او را به بیمارستان پارس که رئیس آن دکتر منوچهر شاهقلی،پزشک بهایی و عضو مؤسس کانون مترقی بود بردند.این که چرا او را به نزدیک ترین مرکز درمانی نبردند از نکاتی است که باید بررسی شود.
 


«Your majesty, he is dead »:هویدا

هنگامی که تیم پزشکی خبر مرگ منصور را به هویدا دادند در حالی که هنوز دکتر ها در اتاق پیش هویدا بودند او با شاه تماس گرفت و این خبر را به زبان انگلیسی به این نحو به شاه رساند:                               «Your majesty, he is dead »


کابینه محلل
پس از مرگ منصور، هویدا مسئول تشکیل کابینه شد. بسیاری افراد کابینه ی وی را موقت می شمردند و به طنز می گفتند که کابینه ی هویدا محللی بیش نیست. این در حالی است که وی مدت 13 سال سکان نخست وزیری کشور را در دست داشت و تنها نخست وزیر مشروطه ای بود دوران صدارتش به این درازا انجامید.
 


کابینه ی هویدا محللی بیش نیست!

فریده امامی، همسر منصور، شاه را عامل قتل شوهرش می دانست. همچنین نگاهی منفی به هویدا هم پیدا کرده بود چرا که او به نخست وزیری رسیده بودو به همین دلیل به آن ها اهانت می کرد.

با تلاش امیر عباس هویدا لایحه ای در مجلس به تصویب رسید که به موجب آن فریده تا پایان عمرش، تمام حقوق و مزایای یک نخست وزیر را دریافت می کرد.این لایحه در حالی به تصویب رسید که صحبت از موجودی ده میلیون و پانصد هزار دلاری منصور در بانک های مختلف امریکا در میان بود و از طرف دیگر بین فریده امامی(همسر منصور) و منصور الملک (پدر حسنعلی) بر سر تقسیم دارایی های او در سوئیس اختلاف شدیدی در گرفته بود.

از نکاتی که در پیش فرمان نخست وزیری هویدا قابل توجه است(و ممکن است اشتباه اداری یا کاتب باشد) این است که تاریخ امضای آن 7/10/1343 ثبت شده است!
 

وثوق الدوله عاقد قرارداد ننگین1919

اشتراکات منصور و هویدا
امیر عباس هویدا و حسنعلی منصور علاوه بر اشتراکات روحی و اخلاقی از نظر سوابق و موقعیت خانوادگی هم اشتراکاتی داشتند:
-پدر هر دو از کارگزاران رژیم رضاخان بودند.
 


رجبعلی منصور
-پدر هر دو در سال 1314ش مورد بی مهری رضاخان واقع شدند.

-پدربزرگ هردو موقعیت اجتماعی ویژه نداشتند.پدربزرگ هویدا قناد و پدربزرگ منصور خشت مال بود.

-از طرف مادری هردو وضعیت خاصی داشتند.

-هویدا در میسیون لائیک های مدرسه ی فرانسوی بیروت درس خواند و منصور در دبیرستان فیروز بهرام که وابسته به انجمن زرتشتیان بود.


بی پروا در روابط جنسی


هویدا اولین ارتباط خود را با «رنه دومان » شروع کرد که تا آخر عمر ادامه داشت. هم چنین هنگامی که در سال 1321ش به ایران بازگشت با زنی به نام «پروین» رابطه داشت که البته گویا با اولین مأموریت او به فرانسه رابطه اش با این زن قطع شد.هنگام اقامت در اشتوتگارت هم زنان زیادی با او در ارتباط بودند؛ اما اولین و آخرین همسر رسمی وی «لیلا امامی» نوه  دختری وثوق الدوله، عاقد قرارداد 1919، بود که به طور رسمی 5 سال با یکدیگر زندگی کردند اما تا آخر عمر با یکدیگر رابطه داشتند.
 
 هویدا در کنار همسرش لیلا امامی

خواستگاری از لیلا امامی
لیلا امامی در سال 1311ش در آبادان متولد شد و از سن 12 سالگی برای ادامه ی تحصیلات به انگلستان رفت.وی زنی غیر قابل تحمل بود چون علاوه بر این که ظاهری زیبا نداشت، خصلت های مستبدانه و بی رحمی نیز داشت؛اما هویدا به دلیل نزدیک شدن به منصور و ترقی کردن تصمیم گرفت خود را عاشق لیلا نشان دهد(لیلا امامی،خواهر زن حسنعلی منصور بود) و حتی یک بار هم زمانی که در شرکت نفت بود از او خواستگاری کرد اما وی با بیان این که او عاشق پسری است که در امریکا در همسایگی او زندگی می کند جواب منفی به او داد.اما هویدا دست بردار نبود.
 

فاطمه پهلوی در کنار فرزندانش، کامبیز خاتمی (راست) و رامتین خاتمی (چپ)

در مرداد ماه 1343، پنجمین ماه نخست وزیری منصور، هویدا به همراه لیلا امامی و منصور و همسرش فریده با ماشین اپل لیلا برای مسافرت به کاخ فاطمه پهلوی(چهارمین دختر رضاخان از آخرین همسرش عصمت الملوک) رفتند.هنگام بازگشت که لیلا رانندگی می کرد به دلیل مصرف بیش از حد مشروبات الکلی تصادف کردند و لگن پای هویدا آسیب دید. از این به بعد بود که هویدا عصا به دست شد و دیگر تا پایان عمرش آن را کنار نگذاشت.

پس از ترور منصور و نخست وزیری هویدا لیلا امامی به همراه خواهرش به اروپا رفت و پس از دو سال به ایران بازگشت وبدون مقدمه به هویدا گفت «بیا عروسی کنیم» و او هم پذیرفت.

 

محمدرضا پهلوی واپسین پادشاه ایران به همراه امیرعباس هویدا و کابینه اش در سال ۱۳۵۳ خورشیدی

نامه ی امام خمینی(ره) به هویدا

امام خميني در27 فروردين 1346 طي نامه‌اي به اميرعباس هويدا نخست‌وزير وقت، خيانتها، خطاها، وابستگي‌ها و جنايات رژيم شاه را بر شمرد و فجايع حكومت نسبت به دين و دنياي مردم را محكوم كرد.

بسم‌ الله‌الرحمن الرحيم
 
و لا حول و لا قوه ‌الا بالله العلي العظيم
 
5 محرم الحرام 1387
 
 «جناب آقاي هويدا! لازم است نصايحي به شماها بكنم و بعضي از گفتني‌ها را تذكر دهم چه مختاردر پذيرش آن باشيد يا نه. اين مدت طولاني كه به جرم مخالفت بامصونيت امريكايي‌ها كه اساس استقلال كشور را در هم شكست، از وطن دور هستم و برخلاف قانون شرع و قانون اساسي در تبعيد به سر مي‌برم مراقب مصيبتهايي كه به ملت مظلوم و بي‌پناه ايران وارد مي‌شود بوده‌ام و ازآنچه به اين ملت اصيل از ظلم دستگاه جبار مي‌گذرد كم و بيش مطلع شده و رنج برده‌ام.

 موجب كمال تأسف است كه نغمه ناموزون اصلاحات شماها تقريباً از حدود تبليغات راديو و روزنامه‌هاي غير آزاد و بعضي نوشته‌هاي مشحون به گزافه تجاوز ننموده و هر روز بر فقر و بيچارگي ملت افزوده مي‌شود ورشكستگي بازار و بازرگانان محترم روز افزون است. نتيجه اين همه هياهو و تبليغات سرتا پا گزاف بازار سياه براي اجانب است و ملت را به حالت فقر و عقب‌افتادگي به اسم ملت مترقي نگهداشته است. حكومت پليسي غير قانوني شما و اسلاف شما به خواست آنان كه مي‌خواهند ملل شرق به حال عقب‌افتادگي باقي باشند حكومت قرون وسطائي، حكومت سرنيزه و زجر و حبس، حكومت اختناق و سلب آزادي، حكومت وحشت و قلدري است.

به اسم مشروطيت بدترين شكل حكومت استبداد و خودسري و با نام اسلام بزرگترين ضربه به پيكر قرآن كريم و احكام آسماني است، با اسم تعاليم عالية اسلام يك يك احكام اسلام را زير پاي گذاشته و اگر خداي نخواسته فرصت يابيد خواهيد گذاشت و با گزافه دعوي تعالي وترقي، كشور را به حال عقب‌افتادگي نگه‌داشته‌ايد. اينها حقايق تلخي است كه بايد دنيا را مطلع كنم و انگشت روي بعضي بگذارم تا آنها كه غافل هستند يا تغافل مي‌كنند احساس وظيفه كنند و از رياكاري‌ها و سالوس‌بازيهاي شماها گول نخورند.

جشنهاي غير ملي كه به نفع شخصي در هر سال چندين مرتبه تشكيل مي‌شود و در هرمرتبه مصيبت‌هاي جان گداز براي اسلام و مسلمين و ملت فقير پا برهنة ايران ببار مي‌آورد، يكي از آنها است. با سر نيزه پليس از مردم بيچاره بي‌پناه خرج‌‌هاي گزاف آنها گرفته مي‌شود، يكي از جشنها كه من نمي‌توانم اسمي روي آن بگذارم جز هوس و شهوت و بازي با احساسات ملت، گفته مي‌شود چهار هزار ميليون ريال خرج شده است كه نصف آن از خزانه ملت و نصف ديگر بي‌واسطه از بازار و غيره با زورو ارعاب اخاذي شده، خون دل فقرا خرج نامجويي و خودكامگي است و تا اين ملت در اين حال است و به وظيفه خود و حقوق خود آشنا نشده است هر روز براي شماها عيد و شادي و براي ملت بدبختي و نكبت است.

توأم با اين جشنهاي ناميمون آن قدر هتك نواميس مسلمين و اسلام بوده است كه قلم را عاراست از ذكر آن. شماها در كاخ‌هاي مجللي كه در هر چند سال تغيير مكان داده و با ميليونها تومان خرجهاي گزاف كه تصورش براي ملت ممكن نيست نشسته‌ايد و مخارج آن را از كيسه اين ملت بدبخت اخاذي نموده‌ايد و ناظر فقر و گرسنگي ملت و ورشكستگي بازار و بيكاري جوانان فارغ‌التحصيل هستيد، ناظر وضع اختلال فلاحت و زراعت، اختلال وضع بازار و تسلط اسرائيل بر شئون اقتصادي كشور بلكه به طوري كه گزارش داده‌اند دخالت اسرائيل در فرهنگ مي‌باشيد.ناظر فقدان ضروريات اولية زندگي در غالب دهات نزديك به مركز چه رسد به دهكده‌هاي دور افتاده از قبيل آب آشاميدني سالم، حمام و وسائل بهداشت هستيد.

 ناظر ترويج فساد اخلاق، سلب امانت و ديانت در اعماق دهكده‌ها هستيد. ناظر تشكيل صندوق به اسم تعاون و اخاذي و غارتگري مأمورين از دهقان گول خورده و پشيمان هستيد. بالاخره ناظر حبس‌ها و ارعابها و تهديدهاي غير قانوني هستيد و در خوشي و عياشي و بازيهاي خجلت‌آور غوطه‌ خورده و به قبرستاني كه نامش ايران است فاتحه مي‌خوانيد. چه طور وجدان خود را راضي مي‌كنيد براي حكومت زودگذر اين قدر چاپلوسي از اجانب كرده ذخاير ملت را به رايگان يا به مقداري ناچيز تسليم آنها نموده و ظلم وستم به زير دستان يعني ملت بدبخت مي‌كنيد؟ چرا راضي مي‌شويد حكومت خود و ملت خود و مملكت اسلام را عقب‌ افتاده به دنيا معرفي كنيد؟ نقض قانون اساسي سند عقب‌افتادگي است.

رفراندم غير قانوني و در عين حال قلابي سند عقب ‌افتادگي است. آزاد نگذاشتن ملت براي انتخاب وكيل و نصب اشخاص معلوم‌الحال به دستور ديگران بي‌‌دخالت ملت دليل ضعف و عقب‌افتادگي است. شماها مي‌دانيد اگر ملت سرنوشت خود را در دست بگيرد وضع شماها اين نحو نيست و بايد تا آخر كنار برويد.

و اگر ده روز آزادي به گويندگان و نويسندگان بدهيد جرائم شما بر ملاء خواهد شد... تسليم به خواستهاي دولت پوشالي اسرائيل و به خطرانداختن اقتصاد مملكت، سند ضعف و نوكري است و سند خيانت به اسلام و مسلمين است.اعطاي مصونيت به اجانب سند بزرگ عقب‌افتادگي و بي‌حيثيتي و تسليم بي‌قيد و شرط است... كوبيدن حوزه‌هاي علميه و حمله مسلحانه به مدرسه فيضيه و صحن مطهر قم و كشتار دسته جمعي پانزده خرداد جز خدمت كوركورانه به صاحبان دلار چه اسمي دارد؟ فشار به مراجع اسلام و علماي اعلام و محصلين حوزه‌هاي علميه و تاخت و تاز به دانشگاه جز خدمت به اجانب چه نتيجه داشت؟ آنها نمي‌خواهند قرآن كريم و احكام آن حاكم بر ملل اسلام باشد تا ذخائر آنها را به يغما ببرند و كسي حرفي نزند و در عوض آنها را مصونيت دهد. آنها نمي‌خواهند ما در بين ملت آزاد باشيم و گويندگان ما آزاد باشند و شماها مع‌الاسف مأمور اجرا هستيد. مأمور چشم و گوش بسته. مأمور بي‌چون و چرا. .. چرا محصلين علوم دينيه را يك روز راحت نمي‌گذاريد؟ چرا با دانشجويان در خارج و داخل اين نحوه معامله مي‌كنيد؟ آقاي هويدا من وظيفه دارم شماها را نصيحت كنم. شماها از اين ملت و در اين آب و خاك پرورش

پيدا كرده و صاحب عناوين شده‌ايد. اينقدر با حيثيت اين ملت بازي نكنيد. به جاي اين همه گزافه و جنجال، خدمتي به اين سر و پا برهنه‌ها كنيد يا لااقل اينقدر با بهانه‌هاي مختلف آنها را رنج ندهيد.... از قهر خدا بترسيد. از قهر ملت بهراسيد، با احكام خداي تعالي به نام مترقي ‌بازي نكنيد؛ با اسم قرآن به احكام اسلام لطمه نزنيد، با حوزه دينيه به اسم سرباز وظيفه پوچ بي‌فايده و با خدمتگزاران به فرهنگ و ملت اين نحو سلوك وحشيانه نكنيد و بالاخره علماي امت را وادار نكنيد كه با شما به طور ديگر سلوك كنند. اينها شمه‌اي از فجايع شماها است نسبت به دين و دنياي ملت و گفتني زياد است، مي‌گويم شايد شماها متنبه شويد و به خود آييد.

شايد مراجع اسلام و علماي اعلام و خطبا گرام احساس وظيفه كنند، شايد طبقه جوان و روشنفكر و اصناف مختلف بيدار شده احساس وظيفه كنند، شايد جوامع بشري و مدعيان بشردوستي احساس وظيفه كنند، شايد سازمان ملل و غير آن بيش از اين به نفع كشورهاي بزرگ راضي نشوند ملل ضعيف پايمال شوند. شايد هيئت حاكمه و دستگاه جبارتا دير نشده به خود آيند.
 (ان ربك لباالمرصادـ والله من ورائهم محيط والسلام علي من اتبع الهدي)
 روح‌الله الموسوي الخميني


نامه روحانیون مبارز به نخست وزیر شاه


بسم‌الله الرحمن الرحیم
 

آقای هویدا! سری به زندان‌ها بزنید!

 جناب آقای نخست‌وزیر، متاسفانه در سال‌های اخیر اقداماتی برخلاف قوانین اسلام و قانون اساسی در این کشور مذهبی انجام یافته که موجبات ناراحتی عموم طبقات را فراهم آورده و فاصلۀ عمیقی بین ملت و هیات حاکمه ایجاد کرده است، ملت و هیات حاکمه که باید متفقا در پیشرفت و عظمت دین و تعالی کشور بکوشند و با اعتماد و حسن اطمینان به یکدیگر در زمینۀ واحدی فعالیت کنند، با کمال تاسف هر دولتی که روی کار آمده، بجای اینکه به این اختلاف خاتمه دهد، آن را شدید‌تر و احساسات ملت را علیه هیات حاکمه برافروخته‌تر نموده است.

ما نمی‌دانیم متصدیان امور چه می‌کنند و در نظر دارند این مملکت را به کجا بکشانند، آیا در این مملکت (باصطلاح دینی و مشروطه) مردم حق هیچگونه اظهارنظر در سرنوشت خود باید نداشته باشند؟ خفقان، محدودیت، سانسور، تفتیش عقاید از یک طرف، شکست اقتصادیات و تصاعد هزینه کمرشکن زندگی از طرف دیگر، ملت را از پای درآورده و اگر کسی از وضع موجود اظهار نارضایتی کند، سیاهچال زندان و سپس حکم دادستانی ارتش زندگی تیرۀ او را تیره‌تر می‌نماید.

آخر در کدام گوشه جهان تا این حد فشار، اختناق، حبس، زجر، شکنجه و ترور افکار بر مردم حکومت می‌کند؟! در کدام کشور مراجع و زعمای دینی، سخنگویان مذهبی، روشنفکران، اساتید دانشگاه، تجار و اصناف، بالاخره طبقات متفکر و فعال کشور حق اظهار نظر در شئون اجتماعی خود ندارند، در جهان امروز کجا معمول است عده‌ای مطلق‌العنان حاکم مطلق بر جان و مال و ناموس مردم باشند و کسی حق فریاد و تظلم نداشته باشد؟ در کدام گوشه دنیا سابقه دارد که یک مرجع دینی و زعیم فداکار ملی با داشتن مصونیت و صلاحیت قانونی که از کشور خود دفاع می‌کند و می‌گوید نباید بیگانگان با اتکاء به مصونیت مطلق بر مال و جان و ناموس مردم تسلط داشته باشند، او را به اتهام ناجوانمردانه «قیام علیه مصالح کشور و تمامیت ارضی» تبعید و در مملکت دیگری زندانی و ممنوع‌الملاقات نمایند؟ آیا این قسم حکومت در بین ملل نیمه‌وحشی آن هم در دوران حکومت فردی از پست‌ترین حکومت‌ها شمرده نمی‌شده است؟

 آقای هویدا شما سری به زندان‌ها بزنید و بپرسید این اصناف مختلف زندانی: علماء، وعاظ، اساتید دانشگاه و دانشجویان، تجار و اصناف به چه جرمی مدت‌ها در زندان بسر می‌برند؟ آیا جز دفاع از حریم قرآن و عظمت کشور و تظلم از خفقان و دیکتاتوری جرمی داشته‌اند؟ آیا اگر کسی گفت نباید اسلام و قرآن مورد تهاجم واقع شود، کشور در چنگ بیگانگان افتد، ثروت‌های سرشار مملکت به یغما رود، اختناق و فشار بر مردم حکومت کند، دولت‌ها در تامین خواسته‌های مردم باید کوشش نمایند و بالاخره اگر کسی خواست با استفاده از حق قانونی خود در شئون کشورش اظهار نظر نماید، باید در سیه‌چال زندان زندگی کند و با محرومیت‌های همه جانبه دست به گریبان باشد؟ ما برای حفظ مصالح عالیه اسلام و کشور عزیز جداً می‌خواهیم به منظور پایان دادن به وضع خطرناک موجود و رفع اختناق و رفاه حال عامۀ مردم فکری کنید و به خواسته‌های مردم ترتیب اثر دهید.

طبقات مختلف کشور بالخصوص علماء اعلام و بالاخص حوزۀ علمیه قم که مرکز هدایت و پرورش کشور است منتظرند که هر چه زود‌تر به وضع موجود خاتمه داده شود و مخصوصا در اسرع اوقات رهبر شیعیان مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی آقای خمینی مدظله علی روس‌المسلمین را به قم عودت داده و سایر علما و دانشمندان، اساتید محترم دانشگاه و دانشجویان و اصناف، تجار و متدینین را از زندان آزاد نموده و پیش از این نسبت به احساسات پاک و گرم مردم بی‌اعتنایی نشود.


جداشدن بحرین
ازجمله اقداماتی که در دوران صدارت هویدا رخ داد بحث استقلال بحرین و جدا شدنش از ایران بود.
شاه در سال 1347 ش با مسافرت به عربستان سعودی و کویت قانع شده بود که در ازاء چشم پوشی از این جزیره نفت خیز می تواند توجه این دو کشور را به خود جلب کند . سر انجام شاه در چهارم ژانویه 1969 در کنفرانسی در دهلی نو به طور ناگهانی گفت:«اگر اهالی بحرین نمی خواهند به کشور من ملحق شوند ایران ادعاهای ارضی خود را در مورد این مجمع الجزایر پس می گیرد و خواسته اهالی بحرین را اگر از نظر بین المللی مورد قبول قرار بگیرد، می پذیرد.»
 


شاه بحرین را واگذار کرد

توجیهات دولتمردان برای افکار عمومی
در پی این اقدام برخی دولتمردان برای متقاعد کردن افکار عمومی دلایل غیر منطقی ذکر کردند از جمله به دستور هویدا معاون وزیر امور خارجه اینگونه بیان داشت:«درست است که ما تا به حال در بحرین حاکمیت داشته ایم، ولی مسائل و دلایل سیاسی گاه تغییر وضع می دهند و از جمله در مسئله حاکمیت ها» «معادن نفتی بحرین تمام شده و در واقع از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست که ما بحرین را داشته باشیم.سوم این که اگر ما بخواهیم آن جا برویم مردم آن جا با ما مقابله می کنند. چهارم این که این تمهیدی است برای این که بر همه خلیج فارس مسلط شویم. »
 


معادن نفتی بحرین تمام شده و در واقع از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست که ما بحرین را داشته باشیم

هویدا هم چنین اعلام کرد:«مصالح عالیه ملت ایران بیش از هر چیز و سرنوشت ما و برادران مسلمان ما در آن سوی خلیج فارس ایجاب می کرد که از هیچ اقدامی برای دفاع در برابر استعمار فروگذاری نشود،تجزیه بحرین مظهر بارزی از سیاست مستقل ماست...»
 


اردشیر زاهدی

اختلاف زاهدی با هویدا
مسئله ی بحرین باعث برخوردی بین اردشیر زاهدی و هویدا شد چراکه می بایست این لایحه به تصویب مجلس می رسیدو بنا بر گفته ی علم هیچ کدام از آن ها حاضر نبودند تا برای دفاع از لایحه در مجلس حاضر شوند.البته زاهدی می گفت دعوای آن ها بر سر مواضع دولت بود؛چرا که دوطرح آماده شده بود یکی در نخست وزیری و دیگری در وزارت خارجه و شاه می بایست یکی را انتخاب می کرد.در هر حال هردو در جلسه حاضر شدند و بعد از آن تا حدود یکسال با یک دیگر قهر بودند.
 
  انتصاب اشرف پهلوی به عنوان رئیس هیئت نمایندگی ایران در اجلاس عمومی سازمان ملل

از جمله موارد دیگری که باعث درگیری بین این دو شده بود انتصاب اشرف پهلوی به عنوان رئیس هیئت نمایندگی ایران در اجلاس عمومی سازمان ملل بود که زاهدی مخالف بود و گناهکار اصلی را هویدا می دانست که نه تنها سفر را مهیا کرده،بلکه سیصد و پنجاه هزار دلار هم برای مخارج شخصی به او داده است.

هویدا و بهائیت
میرزا رضا قناد،پدر بزرگ هویدا دو پسر داشت؛ عین الملک و میرزا جلیل.پسران میرزا جلیل هویدا هم به وسیله ی همان دست هایی که امیر عباس را به قدرت رساندند به دیوان سالاری پهلوی راه یافتند. امیر عباس هم در سال 1321 ش پس از بازگشت به ایران شهرت خود را از «ممدوح» به «هویدا» تغییر داد و نام خانوادگی عموزاده های خود را دارا شد.


در سال 1341 ش که قرار می شود هویدا دارای سلاح کمری باشد ستاد ارتش برگه ای را تنظیم می کند که در آن آمده است:«طبق دستور شماره 41301/59679-3/9/21[13] اداره کل آمار،نام خانوادگی نامبرده از کلمه(ممدوح) به (هویدا) تغییر یافته است.»
در این زمان بهائیان مأمور به تقیه بودند و مأمور بودند تا خود را ظاهرا مسلمان نشان دهند.به همین دلیل در فرم های استخدام دین خود را اسلام می نوشتند. هم چنین بزرگ بهائیان هم به تقیه در نماز جماعت اهل سنت شرکت می کرد.
    
هویدا بهائیان را بر دیگران برتری داد و پس از رسیدن به منصب صدارت گروهی از وزرای بهایی را جایگزین گروهی دیگر کرد.ازجمله فرخ رو پارسای را وزیر آموزش و پرورش کرد.هم چنین اظهارات حسن ارفع در باره ی انتقال هویدا از ترکیه نیز گویای این مطلب است.پس از ترکیه هویدا بسیار علاقه داشت تا به دمشق برود و در آن جا فعالیت کندتا تسهیلات بیش تری را برای بهائیان فراهم کند اما به شرکت نفت آمد تا تسهیلات لازم برای کنسرسیوم نفت اسرائیل را که کعبه ی مقصود بهائیان بود تأمین کند.فرخ رو پارسای ، وزیر آموزش و پرورش

هویدا بسیاری از بهائیان را به سمت های مهم گماشت

 

هویدا یک اسرائیلی تمام عیار بود.

فعالیت های او در کمیسری عالی سازمان پناهندگان در ژنو را هم باید در راستای ایجاد دولت مورد علاقه اش، دولتی که تنها پادزهر سامی ستیزی باشد، دانست.
دريكي از گزارش هاي ساواك اشاره شده است:

«. . . آقاي امير عباس هويدا به پشتيباني بيت العدل اعظم مدت سيزده سال بر ايران حكومت كرد و جامعه بهائيت به پيشرفت هاي قابل توجهي رسيد و افراد متنفذ بهايي پست هاي مهمي را در ايران اشغال كردند و پولهاي مملكت را به خارج فرستادند. »
 


بيت العدل اعظم

هویدا تا زمانی که در خارج از کشور بود خدماتش به بهائیان زیاد در داخل کشور بازتابی نداشت اما با ورودش به ایران و ادامه ی اقداماتش چشم های متعددی او را زیر نظر گرفتند.

مثلا حسین کی استوان دخالت مستقیم هویدا در جلوگیری از مالیات دو میلیون تومانی صاحب پپسی کولا که حبیب ثابت پاسال از بزرگان فرقه بهائیت بود افشا کرد.
 


حبیب ثابت(ثابت پاسال) و ریچارد نیکسون

و یا این که پس از تصادفی که در بازگشت از شمال با رانندگی لیلا امامی رخ داد فردی به نام قاسم اشراقی نامه ای به دکتر فرهنگ مهر ارسال کرد که در آن صراحتا به بهائیت هویدا اشاره شده است:«جناب آقاي دكتر فرهنگ مهر معاون محترم دارايي به مناسبت پيشامدي كه براي جناب آقاي هويدا وزير محترم دارايي رخ داده، خواهشمند است مراتب تأثر وتأسف اينجانب و برادرانم را به عموم هم مسلكان، بخصوص جناب آقاي ثابت پاسال مدير محترم تلويزيون ايران كه بزرگترين خدمتگزار فرقه ما هستند، ابلاغ فرماييد. احترامات فائقه را تقديم مي دارم. قاسم اشراقي»


اظهارات فرح پهلوی در مورد بهایی بودن هویدا

 
فرح پهلوی: هويدا مرتباً به شاه القاء مي كرد كه اسلام دين اعراب است .... بهائيت يك دين ايراني است

فرح پهلوي در يك مصاحبه راديويي كه چند سال پيش با حسين مهري انجام داد و از راديو 24ساعته لوس آنجلس پخش شد، به پايبندي و دلبستگي هويدا به فرقه ضاله بهائيت اشاره كرد و گفت:
«هويدا مرتباً به شاه القاء مي كرد كه اسلام دين اعراب است و شايسته نيست كه ما از آن پيروي كنيم و از او مي خواست تا بند مربوط به رسمي بودن دين اسلام را در قانون اساسي لغو نمايد. هويدا به شاه مي گفت كه بهائيت يك دين ايراني است و خاستگاه آن ايران است و از شاه مي خواست تا اين فرقه را تحت حمايت بگيرد وموجبات رشد آن را فراهم سازد».

 

شوقی افندی، جانشین عباس افندی


نام گذاری هویدا توسط بهائیان
هم چنین نام امیر عباس را هم بهائیان برای او انتخاب کردند.هنگامی که هویدا دو ساله بود که همراه پدرش به شامات رفت سال آخر عمر عباس افندی بود.عباس افندی هم چون پسر نداشت نام خود را بر نوه ی میرزا رضا قناد گذاشت.البته بهرام شاهرخ،مدیر کل تبلیغات دولت حسنعلی منصور گفته است که شوقی افندی، جانشین عباس افندی ، نام عباس را بر او گذاشت و امیر را هم برای احترام عباس افندی بر اول آن آورد.

در ضمن در رابطه با بهایی بودن هویدا، افراد مختلفی بر بهایی بودن وی اذعان کرده اند.همین که هیچ گاه تحقیقی درباره ی بهایی بودن امیر عباس صورت نگرفت و همواره ساواک به فکر طرح هایی بود تا او را مسلمان نشان دهد دلیلی است بر بهایی بودن وی؛با توجه به این که قبر عین الملک،پدر هویدا، در کنار بیت العدل بهائیت قرار دارد.

هم چنین هنگامی که منصور درگذشت هنگام دفن کردن وی، هویدا یک قران را هم کنار جسد منصور قرار داد و دفن کرد در حالی که این کار در اسلام از گناهان کبیره است؛این موضوع هم تشدید کننده ی بهائیت هویدا شد.
 

عوام فریبی هویدا

امیرعباس برای این که خود را مسلمان نشان دهد در نوروز 1344ش راهی قم و مشهد شدو مطبوعات هم این سفر را به صورت گسترده پوشش دادند.همچنین مادرش را به مکه فرستاد.اما با شروع بحث تعطیلات رسمی کشور و کاهش آن به 10 روز و حذف تعطیلی های دینی دوباره موضوع وابستگی هویدا به بهائیت مطرح شد.هویدا هم برای عوام فریبی به بدرقه ی حجاج عازم مکه رفت.

عادات مشهور هویدا
همیشه یک گل ارکیده تازه‌ به یقه‌اش می‌زد، معمولا پیپ می‌کشید و دارای عصا بود.
 


گل ارکیده،پیپ و عصا؛اجزاء جدا نشدنی هویدا

به‌ هر مسافرتی که می‌رفت، معمولا به او عصا هدیه‌ می‌کردند بدین سان در اکثر عکسهای به جا مانده‌ ،عصا و پیپ به عنوان دو جزء جدایی‌ناپذیر وجودش مشاهده می‌شود
 

امیرعباس هویدا در حال خروج از یک هلیکوپتر نظامی. شخص دیگری پیپ و عصای او را می‌آورد

برای هویدا ویژگی های متعددی می توان برشمرد از جمله شخصیت غیر ایرانی ؛او شخصیتی فرانسوی داشت،حدود دو سوم عمر خود را در خارج از کشور سپری کرد، حتی تسلط کامل به زبان فارسی نداشت.هنگامی که وی به وزارت دربار منصوب شد خانمی به نام  Hazel-Agnes-M-Cully در اقامتگاه او فعالیت داشت که ساواک هرگز او را نشناخت.

وی فردی تجمل گرا بود. مثلا مخارج روزانه ی خانه ی او  در سال47 ش مبلغ15000 ريال بود در حالی که درآمد یک کارمند یا کارگر روزانه 50 ريال بود. و یا این که وی یک ویلای شخصی در شمال و کاخ اختصاصی در نخست وزیری و آپارتمانی در ASP (که ظاهرا توسط اسرائیلی ها ساخته شد) و یک کاخ اختصاصی هم در کیش داشت.یک پیکان داشت و می گفت که آرزو دارد روزگاری هر ایرانی یک پیکان داشته باشد.

 
هم چنین او فردی تملق گو، رفیق باز، فامیل باز، زیرک، عوام فریب ،محافظه کار ، شوخ مسلک افراطی و عیاش بود و همین صفات از جمله دلایلی است که سبب شد تا او 13 سال در مصدر صدارت باقی بماند.

در مراسم بزمی در سال 1348 در سالن سینما ونک که هویدا با فاطمه پهلوی و لیلا امامی با منوچهر شاهقلی می رقصیدند دو نفر از بازیگران کاباره شکوفه نو هم بودند و شعری می خواندند که بسیار مورد توجه هویدا قرار گرفت
«اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را              به او بخشم عصا و پیپ و پیکان هویدا را»

 

فساد اخلاقی هویدا
يكي از دولتمردان رژيم پهلوي دوم كه به فساد اخلاقي شهره بود ، اميرعباس هويدا بود . وي به عنوان يك « همجنس‌باز » نه تنها در ميان خواص دربار پهلوي بلكه در سطح عموم مردم شهرت داشت و محمدرضا پهلوي نيز از اين موضوع اطلاع كامل داشت . گزارش‌هاي متعدد ساواك در سال‌هاي 1350 الي 1355 حاكي از اوج فساد اخلاقي هويدا بوده است .

ساواک در گزارشی به تاریخ 30/8/50 می نویسد:«در هفته گذشته حاج کریم بخش سعیدی (عضو فراکسیون پارلمانی حزب مردم در یک صحبت خصوصی درباره علت جدایی آقای نخست وزیر و همسرش اظهار داشت در مسافرتی که نخست وزیر به اتفاق همسرش به شاهرود رفته بود در آنجا با زنی با نفوذ به نام لقاء الدوله (از بهائیان متمول و با نفوذ منطقه شاهرود ـ سمنان و دامغان) که از خانواده هویدا نیز هست ملاقات و به انجام امور مملكتی نیز می پردازد... پس از ورود و اتمام تشریفات دولتی هویدا به خانم لیلا امامی می گوید: تو در منزل لقاء الدوله بمان چون من باید با مقامات محلی ملاقات کنم و شام را نزد آنها باشم. موقع خوابیدن نزد شما خواهم آمد.

پاسی از شب گذشت ولی از آمدن آقای هویدا خبری نمی شود. خانم هویدا به بهانه گردشی در شهر از خانه لقاء الدوله خارج و به خانه فرماندار شاهرود می رود. چون ماموران نگاهبانی او را می شناخته اند لذا مانع نمی شوند و خانم هویدا سر زده وارد اتاقی که نخست وزیر در آنجا استراحت می کرد می شود. با کمال تعجب مشاهده می کند که هویدا با یک پسربچه که از قرار معلوم به وسیله فرماندار برای او آورده شده مشغول ... می باشد. مشاهده این منظر باعث ناراحتی شدید خانم هویدا می شود و بلافاصله منزل را ترک و در تهران از هویدا تقاضای طلاق می کند.»

سندي ديگر از حاكي است: «... خانم ليلا امامي چون دفعتاً وارد منزل مي‌شود، ملاحظه مي‌كند كه آقاي برهمن، فرماندار كل سابق سمنان، با آقاي نخست‌وزير، مشغول عمليات بوده است، روي اين اصل، ايشان تقاضاي طلاق نموده است.»‌

اميرعباس هويدا چند سال قبل از ازدواج رسمي، با ليلا امامي حشر و نشر داشت و پس از طلاق هم، تا پايان عمر، با او بود و حتي در تعطيلات تابستاني او را به سفرهاي خارجي مي‌برد. از آن جمله است: سفر به يكي از جزاير يونان در اولين هفته مرداد 1356، كه عباسعلي خلعتبري و همسرش نيز، همراه او بودند.

ماجرای خودکار 5 ریالی چه بود؟

نقل است از امیر عباس هویدا که پس از انقلاب گفته که در دوران نخست وزیری من، قيمت خودکار بیک 5 ريال بود و تا پايان آن که 13 سال طول کشيد 5 ريال باقي ماند؛

طبق نظر کارشناسان تاریخی از جمله عبدالله شهبازی، خسرو معتضد و مسعود رضایی این حرف تنها شایعه ای است که نه مستند تاریخی دارد و نه با واقعیت تطبیق دارد،چرا که پس از انقلاب در جامعه گرانی مطرح نبود بلکه به دلایلی ارزانی آمد از جمله در مورد مسکن ، بنابراین دلیلی نداشت که وی چنین حرفی بزند.

هم چنین این حرف که یک کالا در 13 سال افزایش قیمت نداشته باشد اصلا موضوعیت ندارد، هویدا باید پاسخگوی این مسئله باشد که پول نفت را در چه راهی خرج کرده است. دادن یارانه یا وارد کردن کالا و در نتیجه ثابت نگه داشتن قیمت ها که هنری نیست.

علاوه براین در ایام نخست وزیری هویدا تورم از جمله در مورد مسکن وجود داشت. در سال 55 بحران افزایش قیمت ها به بحرانی تبدیل شده بود که برای مقابله با آن «ستاد مبارزه با گرانی» ایجاد شد. برای بررسی کارنامه اقتصادی زمان هویدا باید به این موضوع توجه داشت که در زمان وی تا چه حد به زیرساخت های اقتصادی کشور توجه شده است، پول نفت در چه راهی خرج شده است، وضعیت بندرگاه ها چگونه بوده است، چه میزان راه آهن و جاده در کشور ساخته شده است. این ها مسائلی است که باید هویدا در برابر تاریخ به مردم ایران پاسخگو باشد.
«...در دوران نخست وزيري من، قيمت اين خودکار 5 ريال باقي ماند ...»

هویدا چنین سخنی نگفته و کارشناسان تاریخ آن را بی مبنا و سند می دانند

هویدا و فراماسونری

هویدا پس از آمدن به ایران در لژهای فراماسونری چون لژ تهران و لژ مولوی  عضو شد.
پس از تأسیس «لژ بزرگ ایران» مراسم تقدیس آن در اسفند ماه 1347ش برگزار شد که در این مراسم امیرعباس هویدا به سمت بزرگ استاد پیشین لژ بزرگ ایران انتخاب شد.
 

امیرعباس هویدا ،
استاد بزرگ لژ بزرگ ایران

وی هم عضو لژهای انگلیس بود، هم عضو لژهای فرانسوی و هم تحت تربیت استاد اعظم لژهای آلمانی،عبدالله انتظام.

فراموشخانه و فراماسونری
همزمان با برپایی این مراسم بود که اسماعیل رائین کتابی تحت عنوان«فراموشخانه و فراماسونری» در سه جلد تدوین شد و به بازار آمد.رائین در این کتاب اسامی تعدادی از فراماسون ها از جمله هویدا را آورده بود..گویا اسدالله علم از انتشار آن حمایت کرده بود تا از بالا کشیدن ماسون های جاه طلب در دیوان سالاری رژیم پهلوی جلوگیری کند.
 


اسماعیل رائین نویسنده کتاب«فراموشخانه و فراماسونری»

هنگامی که جلد سوم این کتاب منتشر شد هویدا به ساواک دستور داد تا آن ها را جمع آوری کند.درباره ی کتاب رائین کار به جایی رسید که دوره ی سه جلدی آن به قیمت دو هزار تومان خرید و فروش می شد.

اسماعیل رائین توسط ساواک بازداشت شد. هنگامی که شاه از آمریکا که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه ی آیزنهاور در فروردین 1348 ش بازگشت رائین هم از زندان آزاد شد.

گروهی از نمایندگان مجلس عقیده داشتند که رائین را در زندان انداختند تا جانش سالم بماند و هم چنین جمع آوری کتاب توسط ساواک هم به خاطر جلب کردن بیش تر توجه مردم و راغب شدن برای درک مطالب آن بوده است.

رائین اظهار داشت:«هویدا از آن می ترسد که من جلد چهارم را منتشر سازم که در آن صورتجلسه پلیس فدرال،درباره کار قاچاق او چاپ[شده است]».وی هم چنین گفت که :«اعلیحضرت جلد چهارم را ملاحظه و فرموده اند که مبادا این کتاب را چاپ کنم،زیرا با چاپ آن،آبروی رجال کاملا خواهد ریخت.»پس از انتشار این کتاب تعداد فراماسونرهای شناخته شده کابینه به 9 نفر رسید.

هم چنین زمینی از اوقاف به تشکیلات فراماسونر واگذار شد که برای احداث ساختمان 4 میلیون تومان توسط شاه و 2 میلیون تومان توسط هویدا و 3میلیون تومان را هم مابقی اعضا پرداختند

 


جمشید آموزگار، نخست وزیر

هویدا در سال 1356 پس از سیزده سال نخست وزیری استعفا داد و به جای علم به وزارت دربار منصوب شد جمشید آموزگار نخست وزیر شد.

 


هویدا: «دربار یک لانه افعی واقعی است.»

هویدا در همان زمان به یکی از دوستانش گفته بود:«دستگاه دولت فقط فاسد بود، حال آن که دربار یک لانه ی افعی واقعی است.»


ایران و استعمار سرخ و سیاه
در سال 1356 پس از شهادت آقا مصطفی خمینی، امام (ره) در اعلامیه ای فرمودند که غم و درد مرگ فرزند، در مقابل غمی که به خاطر جنایات رژیم پهلوی در ایران احساس می کند یکسره رنگ می بازد.
 
 شاه بلافاصله هم به ساواک هم هویدا دستور داد تا مقاله ای در جواب آن منتشر کنند و در آن امام خمینی(ره) را از روی کینه به عنوان هندی زاده ای که جاسوس بیگانه بود به باد حمله بگیرد.این مقاله تحت عنوان«ایران و استعمار سرخ و سیاه» در هفدهم دی ماه منتشر شد.در نتیجه تظاهرات سنگینی برپا شد که از جمله علل آن فساد مالی در میان قدرتمندان بود.

دستگیری صوری هویدا

رژیم تصمیم گرفت تا به شکل صوری گروهی از چهره های منفور را دستگیر کند تا عصبانیت مردم کاهش یابد.از جمله ی این افراد امیرعباس هویدا بود که در تاریخ 17/8/57 دستگیر شد.
 


امام: :«توقیف هویدا هم اثری ندارد»

در تاریخ18/8/57 در نوفل لوشاتو امام در جواب خبرنگاران در باره ی توقیف هویدا فرمودند:«توقیف هویدا هم اثری ندارد، این هم یک مانوری است که خیال می کنند برای اسکات مردم این گونه امور تأثیر دارد»

هم چنین فردای آن روز دوباره در جواب خبرنگاران دیگری فرمودند:«تمام این ها تشبثاتی است که هیچ کدام ارزش و واقعیت ندارد. هویدا از شرکاء شاه و یک شریک ضعیفی بود که در خیانت ها با شاه شرکت داشت و شاه ظاهرا هویدا را برای نجات خودش دستگیر کرده است. غرض این است ملت را فریب دهد که می خواهد اصلاحات کند.»

و نیز در مصاحبه با روزنامه ی لبنانی النهار فرمودند:«گرفتن هویدا و امثال او که در دزدی و فساد شریک شاه بوده اند برای فریب مردم است، این ها هم تأثیری ندارد.»

هنگامی که نیروهای ارتش اعلام بی طرفی کردن و نگهبانان هویدا که ساواکی بودند فرار کردند هویدا فرار نکرد و خودش را تحویل نیروهای انقلاب داد. وی به ظاهر می گفت که من که کاری نکرده ام که نگران باشم اما در واقع وی به این فکر بود که در کودتایی که شکل خواهد گرفت نیروهای انقلابی شکست خواهند خورد و او  قدرت را در دست خواهد گرفت اما این نقشه ی او غلط از آب در آمد و این کودتا در 21 بهمن ماه با درایت و تدبیر امام(ره) خنثی گردید .
 

هویدا پس از تشکیل دو دادگاه به ریاست آقای خلخالی در 18فروردین 58 به اعدام محکوم شد.

 

محاکمه هویدا 
امام خمینی(ره) در حالی که دشمنان داخلی و خارجی انقلاب از این اعدام اظهار تأسف کردند فرمودند:«پانزده سال این هویدا یا سیزده سال تقریبا این هویدا نخست وزیر بود و تمام جنایات گردن نخست وزیر است.ما هر نخست وزیری که در آن عصر پیدا شد ، اگر پیدا کنیم، مثل شریف امامی، مثل بختیار، محکوم به قتلند این ها، این ها مفسدند.»
 

امام(ره):«...شریف امامی... بختیار، محکوم به قتلند این ها...»


***************************************************
منابع و ماخذ:

معمای هویدا؛ دکتر عباس میلانی

قصه هویدا؛ ابراهیم ذوالفقاری

نقش امیرعباس هویدا در تحولات سیاسی اجتماعی ایران؛ محمداختریان

زندگی و خاطرات امیرعباس هویدا، اسکندر دلدم
http://bunny1.parsiblog.com/Feeds/6724566/

http://www.bahaipahlavy.blogfa.com/post-22.aspx

http://politic-bahaee.blogfa.com/post-33.aspx

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/02/090204_ir_hoviyda.shtml

http://www.citytomb.com/wiki/view/Amir-Abbas%20Hoveyda

http://www.9ktenews.com/c40-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE/9806-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D9%87%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%9F-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%D9%82

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3_%D9%87%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7

http://www.radiofarda.com/content/f4_Hoveyda_execution/442428.html
http://asraar.ir/37

http://www.bahman18.blogfa.com/post-47.aspx

http://www.baharoom.ir/fa/bahairesearch/news/348/%D8%AD%D8%A8%DB%8C%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%DA%A9-%D9%BE%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D9%87%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%AA/


http://tarikhirani.ir/fa/files/47/bodyView/477/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA.%D9%85%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C.%DA%A9%D9%87.%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D8%B1.%D8%B4%D8%AF.%D9%87%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%9B.%D8%A7%D8%B2.%D8%B3%D8%B1%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%DB%8C.%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA.%D8%AA%D8%A7.%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1%DB%8C.html

http://www.tebyan.net/weblog/aminkkk/post.aspx?PostID=46058

http://www.newnegah.org/articles/252

http://politic-bahaee.blogfa.com/post-27.aspx

http://www.sabatabligh.com/article_7150/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%20%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%D9%8A%20%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%20%D8%A7%D9%85%D9%8A%D8%B1%20%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3%20%D9%87%D9%88%D9%8A%D8%AF%D8%A7.html

http://www.parsine.com/fa/news/56844/%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B2%D9%86%DB%8C%D8%AF

http://pahlaviha.com/show.php?page=12&id=442

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8603010024

[ دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 7:42 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
تقویم سال 92 برای رایانه
به گزارش ویژه نامه نوروزی مشرق، با فرارسیدن سال 1392 هجری شمسی دیگر باید با تقویم و سالنامه های قدیمی خداحافظی کنیم. بسیاری از ما سالنامه های سال 91 را روی رایانه خود داریم ولی وقت آن رسیده است که این نرم افزار را پاک کرده و نرم افزار جدید را نصب کنید.


نرم افزار خورشیدی که امروز برای شما آماده شده است قابلیت آن را دارد که به صورت کوچک در کناره های صفحه قرار گرفته و با یکی کلیک می توانید تقویم بزرگ و با جزئیات بیشتر را دریافت کنید. این نرم افزار می تواند یکی از دوستان رایانه شما در سال جدید باشد.

تقویم سال 92 را می توانید از اینجا دانلود کنید.

[ دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 7:42 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

مادر و فرزند در مقابل دوربین قرار می گیرند. پسر چند قدمی را با اسلحه ای در دست و پیشانی بندی بر سر و لباس نظامی بر تن راه می رود. آنگاه در کنار مادر قرار می‌گیرد و مادر او را می بوسد...
گروه جهاد و مقاومت مشرق- «...بنده‌ منظره‌ اون‌ مادری‌ كه‌ با پسرش‌ وداع‌ می‌كرد، ديروز در تلويزيون‌ ديدم‌. بسيار هم‌ دلم‌ پر از غم‌ شد هم‌ دلم‌ پر از اميد شد. غم‌ بخاطر اينكه‌ انسان‌ ببيند كه‌ دنيای‌ اسلام‌ چه‌ گوهرهای‌ ارزنده‌ای‌ را دارد و نمی‌شناسد مثل‌ اون‌ مادر و دارد و قدردانی‌ نمی‌كند مثل‌ اون‌ پسر. اون‌ مادر می‌گفت‌ اگر صد تا پسر مثل‌ اين‌ فرزندم‌ داشته‌ باشم‌ همه‌ را در اين‌ راه‌ می‌دهم‌. اينها را نمی‌شناسد دنيای‌ اسلام.‌ اين‌ گوهرهای‌ گرانبها را قدر نمی‌داند. غم‌ از اين‌ جهت‌ و اميد از اين‌ جهتی‌ كه‌ ملتی‌ كه‌ اين‌ روحيه‌ درش‌ هست،‌ روحيه‌ آن‌ مادر و آن‌ پسر كه‌ می‌آيند جلوی‌ تلويزيون‌ و خودشان‌ را نشان‌ می‌دهند و با هم‌ خداحافظی‌ می‌كنند و اين‌ مادر می‌داند كه‌ اين‌ بچه‌ بناست‌ برود تا دو ساعت‌ ديگر به‌ قتل‌ برسد، اين‌ جوان‌ رعنا را می‌فرستد بطرف‌ ميدان‌ جنگ‌. ملتی‌ كه‌ اين‌ شجاعت‌ را دارد اين‌ ملت‌ قابل‌ اين‌ است‌ كه‌ بماند قابل‌ اين‌ است‌ كه‌ پيروز شود...»

***

مریم فرحات (ام فرحات) از اهالی «حی الشجاعیه» در شرق غزه است که در تاریخ 24 دسامبر 1949 در یک خانواده طبقه ضعیف غزه به دنیا آمد و دارای 10 برادر و 5 خواهر بود.
 
ام الشهدا، مریم فرحات (خنساء فلسطین)
او 6 پسر و چهار دختر داشت که همه پسرهایش از اعضای گردان‌های شهید عزالدین القسام شاخه نظامی حماس هستند که در این میان، 3 پسر به نام‌های نضال، محمد و رواد شهید شده‌اند و یک فرزند وی نیز 11 سال است که در اسارت رژیم صهیونیستی بسر می برد تا ام فرحات به «خنساء فلسطین» مشهور شود.
«خنساء» یکی از زنان صدر اسلام بود که دو برادر و چهار فرزند او به دست کفار به شهادت رسیدند و خنساء این شهادتها را برای خود یک افتخار دانست.
 
 
 
 
مجاهد شهید نضال فتحی فرحات
 
 
 
 
در کنار اسماعیل هنیه نخست وزیر قانونی فلسطین و از رهبران حماس
 
 
مجاهد شهید رواد فتحی فرحات
 

جمعه 17 اسفند ماه 1380ام فرحات یکی دیگر از فرزندانش را برای انجام عملیات شهادت طلبانه آماده می کرد.
 
 
 
مجاهد شهید محمد فتحی فرحات
 
 
آخرین وداع ام فرحات با فرزند شهیدش (محمد)
 
 
مادر و فرزند در مقابل دوربین قرار می گیرند. پسر چند قدمی را با اسلحه ای در دست و پیشانی بندی بر سر و لباس نظامی بر تن راه می رود.
آنگاه در کنار مادر قرار می‌گیرد و مادر او را می بوسد و در کنار فرزند آمادگی خود را برای شهادت پسر 17 ساله اش اعلام می کند.
محمد فتحی فرحات معروف ترین فرزند از میان سه پسر شهید ام فرحات بود که در تاریخ 17 اسفند ماه 1380 طی عملیات شهادت طلبانه در شهرک صهیونیست نشین عتصمونه در جنوب نوار غزه پس از کشتن حدود 7 اشغالگر و زخمی کردن دهها تن دیگر، طی یک درگیری به شهادت رسید و سخنان رهبر انقلاب در ابتدای این مطلب نیز درخصوص وداع ام فرحات با محمد بود که در تاریخ 21 اسفندماه 1380 در پایان درس خارج فقه ایشان ایراد شده است.
نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی چهار مرتبه منزل این مادر فلسطینی را بمباران کرده‌اند.
 

ام فرحات همچنین یکی از اعضای حماس در مجلس قانونگذاری فلسطین بود که در سالهای اخیر سفری نیز به تهران داشت.

او در این سفر علاوه بر حضور در جمع دانشگاهیان و جوانان حامی فلسطین، به مرقد بنیانگذار انقلاب اسلامی رفت و در مزار شهدای بهشت زهرا نیز حاضر شد تا ادای احترامی کرده باشد به شهدای انقلاب اسلامی.

ام فرحات یکی از فعالترین زنان جامعه فلسطینی بود که جمعه گذشته پس از یک دوره درمان در بیمارستان مصر به غزه بازگشت و از ناراحتی در کبد و التهاب روده رنج می‌برد و تا کنون تحت چند مورد عمل جراحی از جمله قلب باز قرار گرفته بود تا اینکه امروز در بیمارستان الشفاء غزه به فرزندان شهیدش پیوست.

[ دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 7:41 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

احمد نيكفر، عضو جامعه مهندسين مي‌گويد: شعار مطرح شده از سوي رهبري مسئله‌اي نيست كه طي يك‌سال انجام شود يا با زدن پلاكارد بتوان به آن رسيد.اين موضوع نيازمند طرح و برنامه بلندمدتي است كه ممكن است دهه‌ها طول بكشد.در اين راستا دولت وظيفه دارد از سرمايه‌گذار و توليد كننده حمايت كرده و برنامه‌هايي را تبيين كند كه منجر به اشتغال مولد شود
گروه سیاسی مشرق _ با فرا رسيدن روزهاي پاياني سال توجه به موضوعاتي كه در سال گذشته براي رسيدن به آن برنامه‌ريزي صورت‌گرفته مي‌تواند مهم باشد.  مهم‌ترين برنامه در اين زمينه دقت به اين مسئله است كه در سالي كه گذشت پيگيري مطالبات رهبري از سوي دولت تا چه حد بوده است.  آنچه مشخص است در پنج سال گذشته مقام معظم رهبري توجه ويژه‌اي به مسائل اقتصادي داشته‌اند و در اين مدت در بيانات نوروزي خود هر بار يكي از وجوه اقتصادي كشور را مدنظر قرار داده و بر آن تاكيد كرده‌اند. سالي كه گذشت سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ملي نام‌گذاري شده بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال 91 را «سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ملي» نامیدند تا همه‌ى مسئولين كشور توجه ويژه‌اي به مسائل اقتصادي بویژه تولیدات داخلی و حمایت از تولیدکننده ها داشته باشند. ایشان در پیام نوروزی خود فرمودند: «به تشخيص من، بر طبق گزارشها و مشاوره‌ى با افراد مطلع و آگاه، به اين نتيجه ميرسيم كه عرصه‌ى چالش مهم در همين سال جارى - كه اين سال، امروز و از اين ساعت شروع ميشود - عرصه‌ى اقتصادى است. جهاد اقتصادى چيزى نيست كه تمام‌شدنى باشد. مجاهدت اقتصادى، حضور جهادگونه در عرصه‌هاى اقتصادى، براى ملت ايران يك ضرورت است.

من امسال تقسيم ميكنم مسائل مربوط به جهاد اقتصادى را. يك بخش مهم از مسائل اقتصادى برميگردد به مسئله‌ى توليد داخلى. اگر به توفيق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله‌ى توليد داخلى را، آنچنان كه شايسته‌ى آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‌اى از تلاشهاى دشمن ناكام خواهد ماند. پس بخش مهمى از جهاد اقتصادى، مسئله‌ى توليد ملى است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و كمك مسئولان، با برنامه‌ريزىِ درست بتواند مشكل توليد داخلى را حل كند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالشهائى كه دشمن آن را فراهم كرده است، غلبه‌ى كامل و جدى پيدا خواهد كرد. بنابراين مسئله‌ى توليد ملى، مسئله‌ى مهمى است.

اگر ما توانستيم توليد داخلى را رونق ببخشيم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقيقى كلمه استحكام پيدا خواهد كرد. اينجاست كه دشمن با مشاهده‌ى اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتى دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ى دشمن، كيد دشمن هم تمام خواهد شد. بنابراين همه‌ى مسئولين كشور، همه‌ى دست‌اندركاران عرصه‌ى اقتصادى و همه‌ى مردم عزيزمان را دعوت ميكنم به اين كه امسال را سال رونق توليد داخلى قرار بدهند.» ( پيام نوروزى به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۱)

مقام معظم رهبری همچنین پس از گذشت شش ماه از سال «سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ملي» در دیدار با اعضای هیات دولت به همین موضوع اشاره کردند و تاکید کردند باید برای موضوع تولیدات داخلی کشور فکری اساسی صورت گیرد تا بحث گرانی کالاها علاج شود. ایشان همچنین بر موضوع نقدینگی اشاره کردند و خطاب به اعضای هیات دولت فرمودند: براى قشرهاى ضعيف، مشكلات اقتصادى‌‌اى وجود دارد؛ اين را بايد برطرف كنيد. حالا بخشى از اين مشكلات، ناشى از تورم است. ما در كشور كمبود كالا نداريم؛ خوشبختانه كالاهاى گوناگونِ مورد نياز مردم در كشور فراوان يافت ميشود؛ ليكن مسئله‌‌ى گرانى و كاهش قدرت خريد وجود دارد؛ اين را بايد علاج كنيد؛ اين به عهده‌‌ى بخشهاى مختلف اقتصادى است؛ يعنى هم بخشهاى ستادىِ اقتصادى، هم بخشهاى عملياتىِ اقتصادى - مثل وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت جهاد كشاورزى، بخشهاى ديگر - كه بايد به طور جد ان‌‌شاءالله اين را دنبال كنند.

 آن كسانى كه از لحاظ اقتصادى صاحبنظرند، چه در درون دولت، چه در بيرون دولت، به بنده ميگويند كه اين مسئله مربوط به افزايش نقدينگى است؛ يعنى افزايش نقدينگى را مهمترين عامل ميدانند. اين را ما فقط از كسانى كه بيرون دولتند، نميشنويم، بلكه كسانى هم كه در درون دولتند، وقتى از آنها سؤال ميكنيم، همين را به ما ميگويند و گزارش ميدهند. بايد راهى پيدا كنيد كه نقدينگىِ افزايش‌‌يافته كنترل شود. خب، اين روشن است؛ اگر در مقابل نقدينگى توليد وجود داشته باشد، كالا وجود داشته باشد، كمبود وجود نداشته باشد، مشكلى را ايجاد نميكند؛ اگر چنانچه نه، نقدينگى بيش از توليد كالا در داخل يا به شكل درستِ واردات بود، طبعاً مشكل ايجاد ميكند. (بيانات در ديدار رئيس‌جمهوري و اعضاى هيئت دولت ‌1391/06/02)


***
حالا در واپسین روزهای سال 91 و در آستانه ورود به سال نو زمان مناسبی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مربوطه در این بخش است تا ببینیم چقدر تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی در سال 91 مورد حمایت دولت قرار گرفتند و فضا برای فعالیت آن‌ها تسهیل شد.

_ در این گزارش سعي مي‌كنيم در گفت‌وگو با كارشناسان سياسي توجه به مطالبات رهبري، ميزان موفقيت در رسيدن به شعار امسال را مورد بررسي قرار دهيم.

در روزها و هفته‌های اخیر اخباری منتشر شده که حاکی از درخواست تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی برای تمدید شعار «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در سال 92 است؛ شاید مهم‌ترین دلیل این درخواست این باشد که در سال 91 آن‌طور که باید و شاید به شعار سال توجه نشد و آن‌ها در عمل حمایت خاصی را از تولیدکنندگان داخلی شاهد نبودند.

البته مجلس شورای اسلامی در سال 91 در کنار شش کمیسیون تخصصی و اقتصادی خود کمیسیون ویژه‌ای به نام حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 را تشکیل داد. در سال 91 همچنین طرح‌هایی در این زمینه از سوی مجلس با عناوین تسهیل فضای کسب و کار، بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار به تصویب رسید اما طرح حمایت از تولید ملی که از سوی مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون صنایع هم مورد بررسی قرار گرفت هنوز از کمیسیون حمایت از تولید ملی بیرون نیامده و به مصوبه قانونی تبدیل نشده است.

برخی فعالان اقتصادی همچنین از عملکرد دولت هم در حمایت از تولید رضایت چندانی ندارند؛ البته شرایط اقتصادی سال 91 شرایط ویژه‌ای بود که فشارهای خارجی بر کشور مشکلات را دوچندان کرد اما همه این مشکلات را نمی‌توان به تحریم و فشار خارجی نسبت داد؛ چراکه شاید مدیران اجرایی می‌توانستند عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشند.

یکی از مشکلات تولیدکنندگان در سال 91، افزایش بی‌سابقه قیمت ارز بود که قیمت تمام شده کالا و خدمات را بالا برد و فعالان اقتصادی را با مشکلاتی مواجه کرد البته دولت با راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی سعی کرد این وضع را بهبود بخشد اما نحوه تخصیص ارز مرجع یا مبادله‌ای همچنان مورد گلایه فعالان اقتصادی است.

تصدي‌گري بايد كاهش مي‌يافت

علي يوسف‌پور نماينده مجلس و معاون سابق وزير نيرو درباره وظايف دولت درقبال مطالبات رهبري در سالي كه گذشت گفت: چون اقتصاد ايران تا هفتاد درصد دولتي است، اين موضوع از ديرباز بزرگ‌ترين مانع شكوفايي اقتصادي بوده كه تاكنون ادامه داشته است. يوسف‌پور با بيان اينكه رهبري در چهار، پنج سال گذشته به عناوين اقتصادي توجه داشته‌اند افزود: گرچه در اين چند سال تصدي‌گري دولت كم شده است اما اين ميزان تنها در حدود 5-6درصد بوده و همچنان تصدي‌گري دولتي ادامه دارد.

يوسف‌پور مي‌گويد: دولت بايد كاري مي‌كرد اين تصدي‌گري كاهش يابد اما نكرد. دليل اين موضوع هم مقاومت مديران مياني بوده كه در دولت‌هاي مختلف در برابر واگذار كردن اختيارات به مردم مقاومت شديد داشته‌اند. به اعتقاد يوسف‌پور برخي وزارت‌خانه‌ها در اين زمينه موفق بوده‌اند اما موضوع واگذاري بخش‌هاي دولتي به مردم و اجراي اصل44 چيزي نيست كه تنها از راه دولت قابل پيگيري باشد چرا كه مجلس به عنوان تصويب‌كننده اين قانون بايد بر آن نظارت مي‌كرده است اما مجلس نيز در اين زمينه به حاشيه‌ها پرداخته و نظارت عميقي بر اجرا شدن اصل44 نداشته و بيشتر نظارتي سطحي داشته است. اين نماينده مجلس مي‌گويد: اصل بر واگذاري فعاليت‌هاست و در اين زمينه شاهد بوده‌ايم هر جا كارها به مردم واگذار شده به خاطر شكل گيري رقابت، موفق بوده‌ايم مثلا در بخش‌هاي مواد غذايي، شوينده‌ها و مصالح ساختماني موفق عمل كرده‌ايم و بحث توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ملي محقق شده است اما در بخشي مثل اتومبيل كه متولي آن دو شركت دولتي هستند، موفق نبوده‌ايم.

قادری: سال 91 سال سختی برای تولیدکنندگان بود

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اصل 44 قانون اساسی در ارزیابی عملکرد نهادهای مختلف در سال تولید ملی، گفت: علیرغم تلاش‌های انجام شده سال 91 سال سختی برای تولیدکنندگان بوده است.

جعفر قادری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به نظر می‌رسد علی‌رغم تاکیدات رهبری و نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی و تلاش‌های انجام شده و حرکت‌های معدود صورت گرفته به دلایل مختلفی از جمله فشارها و تحریم‌هایی که متوجه کشور بود، سال سختی را برای تولید‌کنندگان شاهد بودیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: متاسفانه نوسانات نرخ ارز و به تبع آن افزایش نرخ تورم و تشدید محدودیت‌ها و تحریم‌ها که متوجه تولیدکنندگان بود، نوساناتی که در سیاست‌های اقتصادی وجود داشته، نیاز شدید به نقدینگی و کشانده شدن نقدینگی به سمت بازار ارز و طلا منجر شد تا تولیدکنندگان شرایط سختی داشته باشند.

نماینده مردم شیراز در مجلس یادآور شد: در بخش بهبود فضای کسب و کار هم با وجود تاکیدی که در قانون مربوطه وجود داشت، فعالیت آنچنانی صورت نگرفت و استفاده از توانمندی و ظرفیت داخلی هم علیرغم قانون مصوب شده در این رابطه در حد انتظار تولیدکنندگان نبود و آن‌ها را با مشکلات جدی مواجه کرد.


كارهاي خدماتي و واسطه‌گري دولت، معضل اصلي

احمد نيكفر عضو جامعه مهندسين در گفت و گو با تهران امروز مي‌گويد: شعار مطرح شده از سوي رهبري مسئله‌اي نيست كه طي يكسال انجام شود يا با زدن پلاكارد بتوان به آن رسيد.اين موضوع نيازمند طرح و برنامه بلند مدتي است كه ممكن است دهه‌ها طول بكشد.در اين راستا دولت وظيفه دارد از سرمايه‌گذار و توليد كننده حمايت كرده و برنامه‌هايي را تبيين كند كه منجر به اشتغال مولد شود.اين روش منجر به بالا رفتن توليد مي‌شود. دولت همچنين بايد بر آنچه توليد مي‌شود نظارت داشته باشد و زماني كه توليد به كيفيت مطلوب رسيد در فاز بعدي برنامه‌هاي خود وارد ارائه تسهيلات براي صادرات شود.اما متاسفانه دولت اكنون وارد پروسه كارهاي خدماتي و واسطه‌گري شده است و اين در راستاي شعار تعيين شده از سوي رهبر معظم انقلاب نيست.

اين عضو جامعه اسلامي مهندسين علت اصلي دور ماندن و ناموفق بودن دولت در اين زمينه را باري به هر جهت بودن تصميم‌هاي دولت مي‌داند و اينكه برنامه‌ها بر اساس سياست‌هاي كلي نظام پيش نمي‌رود.مديريت ضعيف و جدي نگرفتن امور دليل ديگري است كه به گفته نيكفر مي‌تواند به عنوان يكي از دلايل نرسيدن به مطالبات رهبري مورد توجه قرار گيرد.


مجلس به دولت كمك كرد

موسي قرباني نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي يكي ديگر از افرادي است كه نظر او را درباره ميزان توجه دولت به مطالبات رهبري پرسيده‌ايم. قرباني معتقد است قبل از نامگذاري اين سال، دولت وظايفي داشت كه اجراي آنها مي‌توانست به توليد ملي كمك بكند. بر اساس قانون يارانه‌ها دولت موظف شده بود سي درصد از سود حاصل از درآمدهاي يارانه را به بخش توليد و صنعت پرداخت كند.اما متاسفانه اين اتفاق نيفتاد.

به اعتقاد قرباني، گاهي دولت در اين زمينه توجيه مي‌كند. قرباني توجيه دولت را اينگونه بيان مي‌كند كه به بخش توليد كمك شده اما اين كمك‌ها از محل سود يارانه‌ها نبوده و از محل در آمدهاي ديگري كمك‌ها تامين شده است.دولت با اين توجيه بيان كرده كه پيش از وجود قانون يارانه‌ها نيز به بخش صنعت كمك تعلق مي‌گرفته است. موسي قرباني با اين توضيحات ادامه مي‌دهد پس اين آمار اشتباه است و لازم است در اين زمينه در صدا وسيما بحث‌هاي تخصصي صورت بگيرد تا روشنگري‌هاي لازم اتفاق بيفتد.

دولت به پروژه‌هاي خودش اولويت داد

به گفته موسي قرباني، دليل اينكه دولت به اين موضوع بي‌توجه بوده اين است كه به‌دنبال تصميم‌گيري و اجراي پروژه‌هايي است كه از لحاظ خودش اولويت دارد نه موضوعاتي كه از لحاظ رهبري يا مجلس مهم و مورد توجه است. اين نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي معتقد است، به عبارتي دولت كار خودش را انجام مي‌دهد و پروژه‌هايي را اجرا مي‌كند كه چه بسا خوب است ولي مشكل گشاي شرايط كنوني نيست.قرباني مي‌گويد: شايد دولت شغل‌هايي را در يك بخش ايجاد كند اما اين اقدام بخش‌هاي ديگر را پوشش نمي‌دهد.در حالي كه غرض از مطرح شدن اين شعاراز جانب مقام معظم رهبري انجام كارهاي بنيادي و زير ساختي است.كارهايي كه در درازمدت كارآمد باشد.

تولیدکنندگان از رویکرد دستگاه‌های مربوطه در حمایت از تولید ملی رضایت ندارند

یک عضو هیات رییسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، درباره عملکرد دستگاه‌های مربوطه در جهت حمایت از تولید ملی در سال 91 گفت: تولید‌کنندگان از این عملکرد چندان رضایت ندارند و همین دلیل بر این است که ما در این مسیر گام‌های چندان مثبتی برنداشته‌ایم.

غلامرضا نوری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نامگذاری سال 91 به نام حمایت از تولید ملی اظهار کرد: این نامگذاری قطعا موثر بوده است، همچنان‌که به مجلس سمت و سو داد و ما در رویکردی که در مصوبات و طرح‌ها داشتیم این جهت را حفظ کردیم.

وی با بیان این‌که «آن‌چه عملا در زمینه حمایت از تولید ملی اتفاق افتاده طبق اظهارات تولیدکنندگان چندان مثبت نبوده است»، افزود: در جلسات مختلفی که طی سال جاری در جمع تولیدکنندگان مختلف داشتیم، آن‌ها مجموعا از بحث حمایت از تولید ملی رضایت نداشتند و معتقد بودند خیلی از مشکلات آن‌ها بحث‌های مدیریتی است که مدیریت داخلی کشور در آن اثرگذار بوده نه تحریم‌ها و عوامل خارجی. در واقع تولیدکنندگان معتقدند 70 درصد مشکلات در قالب مدیریت صحیح داخلی قابل حل است، همچنان‌که مطالعات و پژوهش‌های انجام گرفته نیز مؤید این موضوع است.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس تصریح کرد: این‌که این مشکلات وجود داشته و تولیدکنندگان هم آن را ابراز می‌کنند دلیلی بر این است که ما در این مسیر گام‌های چندان مثبتی برنداشته‌ایم، به ویژه دستگاه اجرایی آن‌طور که باید و شاید در این مسیر قدم برنداشته که موانعی از سر راه تولید بردارد و فضای کسب و کار را سهل‌تر و روان‌تر کند.

نوری ادامه داد: انتظار می‌رفت در مقابل تنگناها و تحریم‌هایی که دشمنان خارجی برای ما ایجاد می‌کنند، تسهیلاتی به تولیدکنندگان در داخل داده شود اما این اتفاق نیفتاد. حداقل در بخش کشاورزی قیمت‌گذاری صحیحی برای محصولات که بتواند در تولیدکننده رغبت ایجاد کند، انجام نشد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اضافه کرد: البته در بخش کشاورزی به صورت جزئی کمک‌هایی در قالب تسهیلات طرح توسعه کشاورزی انجام شد که در جای خودش کار باارزشی بود اما بسیار جزئی بود.

وی با بیان این‌که «دستگاه‌های اجرایی اقدامات رضایت‌بخشی در جهت حمایت از تولید در سال 91 نداشته‌اند»، تصریح کرد: البته نمایندگان دولت می‌توانند بگویند که در جهت حمایت از تولید چه کارهایی انجام داده‌اند؛ شاید ما از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم.

نوری در پایان تاکید کرد: رویکرد حمایت از تولید ملی فقط مختص سال 91 نیست و باید در سال‌های آینده نیز پیگیری شود.

دولت مسائل حاشيه‌اي را ترجيح داد

اما غلامرضا كاتب نماينده مجلس شوراي اسلامي مي‌گويد: شعارتوليد ملي به اين دليل مطرح شد كه به اين شكل در كشور سازندگي صورت بگيرد. با توجه به اينكه در اين برهه زماني اقتصاد كشور وضعيت خوبي نداشته و شرايط تحريم را پشت سر مي‌گذاريم و فشار سنگيني بر اقتصاد كشور وارد شده، برنامه‌ها براي دسترسي به رهنمود رهبري به كندي صورت گرفت اما ازديگر سو شرايطي براي رسيدن به اين هدف مهيا شد.كاتب در ادامه بيان مي‌كند: جا داشت دولت بيش از پيش تلاش كند تا به اين مقصود كه حمايت از توليد بود برسيم. به گفته كاتب، با استفاده از تبصره 29 قانون بودجه 91 مي‌شد تسهيلات بانكي مناسب‌تري را به صنعتگران ارائه كرد اما در اين زمينه كوتاهي صورت گرفت.اين نماينده مجلس علت عمده اين رفتارها را ترجيح دادن مسائل فرعي و حاشيه‌اي به مسائل مهم مملكتي از سوي دولت مي‌داند، اتفاقي كه باعث شد در اين زمينه مشكلاتي نيزايجاد شود.

مسئولین به فعاليت بخش خصوصي اعتقاد ندارد

محمدرضا اعتماديان عضو حزب موتلفه اسلامي و مشاور سابق اصناف رئيس‌جمهور دليل اصلي موفق نبودن دولت در پيگيري مطالبات رهبري درباره حمايت از توليد داخلي و كار و سرمايه ايراني را اعتقاد نداشتن دولت به فعاليت بخش خصوصي مي‌داند.اعتماديان به تهران امروز مي‌گويد اين عدم اعتقاد به فعاليت بخش خصوصي باعث شده دولت در همه زمينه‌ها اين واكنش را داشته باشد يعني در بخش‌هاي خريد،فروش،واردات و صادرات همه كارها را خودش بكند.در اين زمينه دولت خودش نظارت را هم برعهده گرفته، جريمه هم مي‌كند.به گفته محمد رضا اعتماديان، از طرفي بخش خصوصي نيز خوشبيني لازم را به دولت ندارد در حالي كه براي رسيدن به مطالبات رهبري اصناف و بازرگانان نيز بايد برنامه‌ريزي لازم را انجام مي‌دادند ودولت وظيفه‌اش را در حد نظارت نگه مي‌داشت.اما اين اتفاق نيفتاد.اعتماديان معتقد است تا زماني كه دولت بخواهد در حرف از بخش خصوصي تمجيد كند اما در عمل به بخشنامه‌هاي خود اكتفا كند مسئله‌اي حل نمي‌شود.ضمن اينكه تا مردم به صحنه نيايند و مسئوليت بخش‌هاي مختلف توليد را بر عهده نگيرند اين مسئله برجاي خواهد ماند.

رویکرد حمایت از تولید ملی در بودجه 92 کافی نیست

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 با بیان این‌که «در سال 91 بحث حمایت از تولید ملی چندان محقق نشد» گفت: مجلس در لایحه بودجه 92 چند بند حمایتی از تولید را خواهد گنجاند.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: رویکرد حمایت از تولید ملی در بودجه پیشنهادی دولت برای سال 92 به نظر کافی نیست و حتما باید بندهایی به آن الحاق شود. اگرچه یکسری احکامی در بودجه آورده شده اما این احکام در سال 91 هم وجود داشت اما محقق نشد.

وی افزود: این‌که بانک مرکزی در بانک‌ها برای ارائه تسهیلات سرمایه در گردش سپرده‌گذاری کند و خط اعتباری برای سرمایه‌گذاری‌ها بگذارد، عملا انجام نشده که البته به دلیل مشکلات ارزی هم بوده اما باید سعی کنیم که چند بند حمایتی را در بودجه 92 پیش‌بینی کنیم.

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی یادآور شد: ما در کمیسیون طرح حمایت از تولید را مورد بررسی قرار می‌دهیم و ان‌شاءالله تلاش‌مان این است که پیش از آمدن بودجه به صحن علنی در ابتدای سال آینده، آن را در جلسات علنی مورد رسیدگی قرار دهیم.

فولادگر با اشاره به نامگذاری سال 91 به نام سال حمایت از تولید ملی تصریح کرد: شکی نیست که حق مطلب در این زمینه ادا نشد و آن‌چه که منظور رهبری بود و همه می‌خواستیم در بخش حمایت از تولید ملی در عمل محقق نشد؛ البته تلاش‌هایی شد که قابل تقدیر است اما آن‌چه که می‌خواستیم تحقق نیافت.

وی با اشاره به اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان یادآور شد: شرایط قدری سخت بود و در بخشی که تحریم وجود داشت، چاره‌ای نیست اما در بخش‌هایی که ساختاری یا مدیریتی است می‌شد بهتر عمل کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به تغییر دولت در سال 92 رویکرد حمایت از تولید ملی در سال آینده بهتر و قوی‌تر باشد.

حال با توجه به تحلیل‌های ارائه شده از عملکرد‌های دستگاه‌های مربوطه در سال 91 در حوزه حمایت از تولید ملی انتظار می‌رود رویکرد «حمایت از تولید ملی» با جدیت بیشتری در سال 92 دنبال شود؛ چراکه قطعا حمایت از تولید مختص یک سال و تعطیل‌بردار نیست.

[ دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 7:41 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

نام این چهل کتاب توسط چهار نفر از نویسندگان دفاع مقدس آقایان گلعلی بابایی، سید ناصر حسینی پور، سعید عاکف و داود امیریان برای مخاطبین نسل جوان و نوجوان برای مطالعه در ایام نوروز معرفی گردیده است.

به گزارش مشرق، ایام تعطیلات نوروز بهترین فرصت برای آن دسته از  افرادی است که طرفدار مطالعه هستند. به خصوص برای نسل جوان که شیفته خواندن خاطرات سال‌های دفاع مقدس هستند.

به همین دلیل مشرق سراغ چهار نفر از نویسندگان دفاع مقدس: گلعلی بابایی، سید ناصر حسینی پور، سعید عاکف و داود امیریان رفت و به پیشنهاد این 4 نویسنده کتاب‌های مناسب برای مطالعه در ایام نوروز را به مخاطبین جوان و نوجوان خود پیشنهاد می‌کند:* همپای صاعقه : این کتاب ـ کارنامه‌ عملیاتی لشکر ‌27 محمد رسول‌الله(ص)‌ در زمان سردار حاج احمد متوسلیان ـ که به همت «گل‌علی بابایی و حسین بهزاد» تالیف شده، سوره مهر در 912 صفحه منتشر کرده که اکنون در بازار موجود است. همچنین مقام معظم رهبری بر این کتاب تقریظی زدند و در این یادداشت نوشتند:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم»
این یک کتاب منبع بسیار غنی و ارزشمند است که از آن می‌توان ده‌ها کتاب و فیلمنامه و زندگینامه استخراج کرد. لحظات و حالات ثبت‌شده در سراسر این کتاب، همان ظرافت‌های حیرت‌انگیزی است که از مجموع آن، تابلوی پرشکوه و باعظمت عملیاتی چون فتح‌المبین و بیت‌المقدس پدید آمده و برترین‌های هنر جهاد و ایثار و شجاعت و ابتکار را در مجموعه‌ی نمایشگاه بی‌نظیر هنرهای انقلاب اسلامی، نشان می‌دهد
. این مردان بزرگی که نام آن‌ها بسی آسان بر زبان و دل غافل ما می‌گذرد، از جنس همان اخوان صفا و فرسان هیجائند که سید شهیدان سلام‌الله‌ علیه آن‌ها را با عظمت و سوز و مهر، مخاطب ساخت و از فقدان آنان غمگین بود. سلام خدا و بندگان برگزیده و فرشتگان و رسولان او نثار روح مطهر آنان باد. در روز و شب‌هایی از آبان و آذر ‌86 صفحه به صفحه و سطر به سطر مطالعه و نیوشیده شد.»


* ضربت متقابل: این کتاب پانصد و هفتاد و پنجمين اثر از مجموعه كتاب هاي پژوهش و نقد دفتر ادبيات و هنر مقاومت است. اين اثر برگزيده دوازدهمين جشنواره انتخاب كتاب سال دفاع مقدس در رشته پژوهش، به كارنامه عملياتي سپاه محمد رسول الله(ص) در عمليات رمضان ـ از تير تا پايان شهريور ماه 1361 ـ پرداخته است. "ضربت متقابل" در چهارده فصل با عناوين تدبير تعقيب متجاوز، اهداف طرح عملياتي كربلا، شناسايي و سازماندهي، تلاش هاي بازدارنده، ضربت متقابل، رخنه ناموفق، نبرد فطر، همت چاره ساز، انتخاب راه كار، مصاف با دژهاي مثلثي، مثلث سوم، آخرين تمهيدات، واپسين تكاپو و ترازبندي نبرد رمضان شكل گرفته است.
محمد مهدي همت در مصاحبه‌ای، درباره كتب منتشر شده با موضوع شهيد محمد‌ ابراهيم همت گفت: کتاب‌های زيادی درباره پدرم ديده ام ولی هيچ يك از بار محتوايی خوبی بر خوردار نبوده اند. برای من درد آور است وقتی مي‌بينم بدون هيچ تحقيقی، ماجراهايي را از پدرم نقل مي‌كنند كه صحت و سقم آنها مشخص نيست. بعضي از نويسندگان محتواي كتاب‌ها را با سليقه خود مي‌نويسند و بعضا" شاهد بوده ام که فقط برای در آمد مالی، ‌با استفاده از شهرت شهيد همت قلم به دست گرفته‌اند...محمدمهدي همت، در پايان دو كتاب "همپای صاعقه" و "ضربت متقابل" را براي مطالعه در زمينه جنگ پيشنهاد كرد و گفت: اين 2 کتاب در مورد تاريخچه لشكر 27 محمد رسول‌الله(ص) است. وقتي نويسنده كتاب قصد داشت دو نسخه از آن كتاب را برايم بياورد،‌ دوستی، حاج همت را در خواب ديده‌بود كه مي‌گفت: « به فرزندانم سلام برسانيد و بگوييد، دوستی دو کتاب برايشان خواهد آورد، بخوانيد تا بفهميد پدرتان چرا به جنگ رفت و كشته شد.»* حرمان هور: این کتاب مجموعه مكتوبات شهيد والامقام احمدرضا احدي است كه به اهتمام عليرضا كمري اول بار در سال 67 چاپ و منتشر گرديده است . مجموعه يادداشت ها و آثار شهيد احمدرضا ، مشتمل است بر سه دفتر دست نوشت كه در واقع پاك نويس نوشته هايي است كه در حالات و مكان هاي گوناگون تحرير مي كرده و آن گاه در فرصتي مناسب به خط خود در اين دفاتر وارد كرده است .

گوشه اي از يادداشت ها : ... امشب صداي انفجار خمپاره هاي عراق لحظه اي قطع نمي شود . ظاهرا ، بعثي هاي مذدور ، مقدمات «تك» وسيعي را فراهم كرده اند . آسمان درياچه نمك لحظه اي از وجود منورها خالي نمي ماند . باران خمپاره ها و كاتيوشاهاي عراقي با صداي مهيبشان مي تواند آرامش هر كسي را بگيريد؛ اما اگر دشمن جاي جاي درياچه را خمپاره باران كند - كه كرده است - باز هم نمي تواند كاري از پيش ببرد .

*نونی صفر: این کتاب مشتمل بر خاطرات سيد حسن شكري از ايام حضور در جبهه‌هاي جنگ ايران و عراق است. وي در اين خاطرات به چگونگي رزم در مناطق جنگي فاو، ام‌القصر، مهران، كانال پرورش ماهي و عمليات‌هاي والفجر 8 (سه‌راه نمك)، كربلاي 1 (سنگ‌شكن) و عمليات تكميلي كربلاي 5 (نوني صفر) پرداخته است. سيد حسن شكري، چهره‌اي است كه منوّرهاي زيادي او را ديده‌اند. اين جوان خوش قد و بالا از بچه‌هاي گردان حبيب‌بن‌مظاهر بوده است. سيد حسن شكري نام كتابش را هم به نام يكي از همين عمليات‌ها نوني صفر گذاشته است. در كتاب به طور مفصل و جزبه‌جز به شرح سه عمليات پرداخته مي‌شود. ابتدا به عمليات والفجر 8 مي‌پردازد. عمليات و الفجر 8 در ساعت دَه شب ٢٠ بهمن‌ماه 1364 با رمز مقدس «صديقه كبري» شروع مي‌شود. اين عمليات نود و نه روز به طول مي‌انجامد و در انتها به پيروزي ايراني‌ها منجر مي‌شود فاو به تصرف در مي‌آيد و بزرگ‌ترين ضربه را به عراق در طول 8 سال دفاع‌مقدس وارد مي‌كند. در ادامه، عمليات كربلاي 1 (سنگ‌شكن) را توضيح مي‌دهد. اين عمليات براي باز‌پس‌گيري مهران در تاريخ ٩ تير‌ماه ١٣٦٥ با رمز «‌‌اباالفضل العباس‌(ع)» آغاز مي‌شود. رشادت‌ها و دلاوري‌هاي رزمندگان اسلام در اين عمليات نيز نتيجه مي‌دهد و با دادن تعداد مجروح و شهيد مهران بازپس گرفته مي‌شود. قسمت پاياني كتاب به عمليات تكميلي كربلاي 5 (نوني صفر) پرداخته است. اين عمليات در ١٠ اسفند 1365 با رمز «يا فاطمه‌الزهرا(س)» براي تصرف كانال نوني صفر كه تاكنون چند گردان براي تصاحب آن متلاشي شده بودند، آغاز مي‌شود. شكري در اين عمليات از ناحيه دست مجروح مي‌شود و برادرش سيد محمد شكري هم شهيد مي‌شود. سيد حسن شكري در اين كتاب به تفصيل آمادگي‌هاي قبل از عمليات، رزم‌هاي شبانه، مراحل مختلف عمليات و مناطق عمليات را توضيح مي‌دهد. علاوه بر اين، ايشان مناجات‌هاي عاشقانه و بي‌قراري‌هايشان براي استقبال از مرگ، توسل‌ها و دعاهايشان، پرپرشدن هم‌رزمانش را هم به زيبايي توصيف كرده‌ است.


* پایی که جاماند: كتاب «پایی كه جا ماند» یادداشت‌های روزانه‌ی سید ناصر حسینی‌پور در اردوگاه‌ها و زندان‌های مخفی عراق است كه انتشارات سوره‌ی مهر آن را منتشر كرده است. او این كتاب را كه شرح روزهای سخت اسارت خود در دست صدامیان و بعثیان عراقی است، از روی ۲۳ برگه‌ یادداشت‌برداری كرده است. او این ۲۳ برگه را كه مخفیانه و روی كاغذهای سیگار نوشته بوده، در عصای خود پنهان كرده تا به‌دست زندانبان‌ها نیفتد و بالاخره توانسته آنها را با خود به ایران بیاورد.
«پایی كه جا ماند» در ۷۶۸ صفحه و در سال۱۳۹۰ منتشر شده است. این محصول دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‌ی هنری در سال گذشته بیش از بیست بار تجدید چاپ شده و علاوه بر متن روزنوشت‌ها، تصاویر و اسنادی از روزهای اسارت این آزاده‌ی جانباز را نیز پیش روی خوانندگان می‌گذارد.
متن مرقومه مقام معظم رهبری به شرح ذیل است
:
بسمه تعالی
تاکنون هیچ کتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده‌ام که صحنه‌های اسارت مردان ما را در چنگال نامردمان بعثی عراق را، آنچنان که در این کتاب است به تصویر کشیده باشد. این یک روایت استثنایی از حوادث تکان دهنده‌ای است که از سویی صبر و پایداری و عظمت روحی جوانمردان ما را، و از سویی دیگر پستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده می‌گذارد و او را مبهوت می‌کند. احساس خواننده از یک سو شگفتی و تحسین و احساس عزت است، و از سویی دیگر غم و خشم و نفرت.
درود و سلام به خانواده‌های مجاهد و مقاوم حسینی.
2/6/91
سیدعلی خامنه‌ای


* بابا نظر: بابانظر عنوان کتابی است که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است. این کتاب حاصل مصاحبه‌های شفاهی با سردار شهید محمدحسن نظرنژاد است که طی آن خاطرات راوی پیرامون انقلاب و جنگ تحمیلی بیان می‌شود. محمدحسن نظرنژاد ملقب به بابانظر در بیشتر زمان جنگ ایران و عراق را در جبهه‌های جنگ گذراند و جراحت‌ها و آسیب‌های جدی دید. مصاحبه‌های این کتاب توسط سیدحسن بیضایی انجام گرفته‌است و تدوین آن را مصطفی رحیمی به عهده داشته‌است. این کتاب در شهریور رونمایی و با تیراژ بیست هزار نسخه وارد بازار کتاب شد. این کتاب در طی اولین سال انتشار (از شهریور ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۸۹) بیست و چهار بار تجدید چاپ شده است.

*به روایت همت: کتاب «به روایت همت» در برگیرنده‌ منتخبی از مهم‌ترین مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های توجیهی ـ عملیاتی شهید «محمدابراهیم همت» در مقطع زمانی سال‌های 1359 تا 1362 مشتمل بر 32 گفتار از این فرمانده شهید است. مراحل پژوهش، تدوین و ویراستاری این اثر توسط «حسین بهزاد» و با مساعدت خدمات آرشیو سمعی و بصری مؤسسه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه محمدرسول الله(ص) و سردار مجتبی عسگری صورت گرفته است.


* در هاله ای از غبار: این کتاب نوشته گلعلی بابایی اثری جدید درباره زندگی سردار احمد متوسلیان است. این کتاب با 80 عکس از زندگی او توسط نشر صاعقه منتشر می‌شود. متوسلیان در 14 تیر سال 1361 توسط عوامل صهیونیست‌ها در لبنان به اسارت درآمد و تا امروز خبری از او به دست نیامده است. این کتاب راوی محور و در 22 فصل نوشته شده است. زندگی متوسلیان در این اثر از دوران کودکی تا زمان اسارتش در 14 تیر ماه سال 1361 دنبال می‌شود. در نگارش این اثر تلاش شد تا با راویانی صحبت شود که تاکنون کمتر از حاج احمد متوسلیان سخن گفته‌اند. مانند منصور کوچک محسنی،‌ صیف‌الله منتظری و محسن رفیق دوست و برخی از اعضای خانواده وی که خاطرات جدیدی را بیان کردند. کتاب «در هاله‌ای از غبار» در قطع جیبی چاپ می‌شود تا مطالعه آن برای افراد در مترو و اتوبوس راحت‌تر باشد. حجم کتاب 224 صفحه شده و برای جذابیت بخشیدن به اثر 47 صفحه مصور گنجانده شده که شامل80 عکس با شرح تصاویر است. مخاطب با دیدن تصاویر و خواندن این شرح به ماجراهای کتاب پی‌خواهد برد.

* ماه همراه بچه هاست: این کتاب زندگینامه مستند شهید محمد ابراهیم همت فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله(ص) از کودکی تا شهادت در 271 صفحه و 27 فصل با عناوینی همچون آن چشم زیبا، کار ارباب خودمان است، حکم تیر، پاسدار کمیته، به حال مردم سیستان گریه کردم و اتاقی که همیشه چراغش روشن بود، توسط گلعلی بابایی به رشته تحریر درآمده است.

* روزهای آخر: این کتاب خاطرات نویسنده از آخرين روزهاي جنگ و تصاويري است از آن روزهاي سراسر خاطره و قبول قطع‌نامه‌اي كه سنگيني آن كمر بچه‌هاي جنگ را خم كرد. اين كتاب خاطرات تلخ و شيرين احمد دهقان از عمليات بيت المقدس هفت و غدير مي باشد كه ورق هاي پاياني كتاب دفاع هشت ساله ما بودند.» روزهاي آخر با چهار فصل با عناوين «بيت المقدس هفت»، «و...»، «غدير» و «عكس ها» به رشته تحرير درآمده است.
گزيده متن
:
از كنار چادرها مي‌گذريم. همه‌شان خاموش‌اند. هيچ‌كس چراغي روشن نكرده. عزاي ناگفته‌اي حكمفرماست. مي‌رسم به چادر خودمان. خاموش است و دلگير. اسلحه‌ام را گوشه‌اي مي‌اندازم. روي زمين مي‌نشينم. دستهايم را تكيه گاه مي‌كنم. سرم را به عقب مي‌اندازم و چشم مي‌دوزم به آسمان. از آنچه گذشت بهت زده‌ام ... خداي من! امروز چه روزي بود؟
" روزهای آخر " در دومین جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس رتبه دوم را به دست آورده است .


*تپه جاویدی و راز اشلو: کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تالیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد. اکبر صحرایی نویسنده کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در خصوص انتخاب این اثر در بخش زندگینامه داستانی عنوان کرد: این اثر در خصوص یک شهید خاص به نام مرتضی جاویدی است؛ تنها شهیدی که امام پیشانی او را بوسیده است. به نظرم دلیل مهم این انتخاب به روایت ساده و روان این اثر باز می‌گردد که در طول 600 صفحه این رمان به چشم می‌خورد و موجب می‌شود افراد بسیاری با آن ارتباط برقرار کنند. نکته دیگر به عملکرد شهید مربوط می‌شود که شاید اگر هر نویسنده دیگری هم به سراغ این شهید می‌رفت، می‌توانست اثر جالب و زیبایی را بنویسد.
مرتضی جاویدی یکی از فرمانده گردان‌های تیپ لشکر المهدی بود. این تیپ در مواقعی که حملات ایرانی‌ها در خط مقدم با مشکل مواجه می‌شد و کار گره می‌خورد یا احتیاج به کارگشایی بود مورد استفاده قرار می‌گرفت. در نوک پیکان این تیپ گردان فجر قرار داشت که فرمانده آن مرتضی جاویدی بود.


* حکایت زمستان: نويسنده در اين كتاب به واگويي خاطرات يكي از رزمندگان دفاع مقدس مي‏پردازد و حكايت رزمنده‏اي را بيان مي‏كند كه در صحنه‏اي  نبرد مي‏رود تا توسط دشمن در يك گور دسته جمعي دفن شود ـ در واپسين لحظات ـ متوسل به وجود حضرت ابوالفضل العباس(ع) مي‏گردد و به معجزه آن حضرت از مرگ حتمي نجات مي‏يابد. پس از آن در دل دشمن و در ميان اردوگاه‏هاي مخوف چند بار دست به عمليات‏هاي شهادت‏طلبانه مي‏زند اما...
از نكات قابل توجهي كه نويسنده در اين كتاب تلويحا به آن اشاره مي‏كند، مسئله ارتباط رزمندگان و آزادگان با توسل به اهل‏بيت(ع) است كه رمز و راز موفقيت‏هاي آنها را در همين‏جا بايد جستجو كرد.

* خاک های نرم کوشک: این کتاب در مورد زندگی‌نامه و خاطرات سردار شهید عبدالحسین برونسی، فرمانده تیپ 18 جواد الائمه(ع) را روایت می‌کند که در قالب خاطراتی به نقل از خانواده و همرزمانش گردآوری شده است.
گزیده‌ی سخنان رهبر معظم درباره ‌ی كتاب "خاک ‌های نرم كوشک
"

«الان چند سالى است كه كتاب‌هایى درباره‌ى سرداران و فرماندهان جنگ باب شده و مى‌نویسند و بنده هم مشترى این كتاب‌هایم و مى‌خوانم. با این‌كه بعضى از این ‌ها را من خودم از نزدیک مى ‌شناختم و آنچه را هم كه نوشته، روایت‌هاى صادقانه است- این هم حالا آدم مى‌تواند كم و بیش تشخیص دهد كه كدام مبالغه‌آمیز است و كدام صادقانه است- بسیار تكان‌دهنده است. آدم مى ‌بیند این شخصیت ‌هاى برجسته، حتى در لباس یک كارگر به میدان جنگ آمده‌اند؛ این اوستا عبدالحسین بُرُنسى، یك جوان مشهدى بنّا كه قبل از انقلاب یک بنا بود و با بنده هم مرتبط بود، شرح حالش را نوشته‌اند و من توصیه مى‌كنم و واقعاً دوست مى‌دارم شماها بخوانید. من مى‌ترسم این كتاب ‌ها اصلاً دست شماها نرسد. اسم این كتاب "خاک ‌هاى نرم كوشک" است؛ قشنگ هم نوشته شده.
ایشان اول جنگ وارد میدان نبرد شده بود و بنده هم هیچ خبرى نداشتم. بعد از شهادتش، بعضى از دوستان ما كه به مجموعه‌هاى دانشگاهى و بسیج رفته بودند و با این جوان بى‌سواد- بى‌سواد به معناى مصطلح؛ البته سه، چهار سالى درس طلبگى خوانده بوده، مختصرى هم مقدمات و ابتدایى و این ‌ها را هم خوانده بوده- صحبت كرده بودند، مى‌گفتند آن‌چنان براى این‌ها صحبت مى‌كرده و حرف مى ‌زده كه دل ‌هاى همه ‌ى این‌ها را در مشت مى‌گرفته. به ‌‌خاطر همین كه گفتم؛ یک معرفت درونى را، یك ادراک را، یک احساس صادقانه را و یک فهم از عالم وجود را منعكس مى‌كرده؛ بعد هم بعد از شجاعت ‌هاى بسیار و حضور در میدان‌هاى دشوار، به شهادت مى‌رسد؛ كه حالا كارى به جزئیات آن ندارم. این زیبایی‌هایى كه آدم در زندگى یک چنین آدمى یا شهید همت و شهید خرازى مى‌ تواند پیدا كند و یا این ‌هایى كه حالا هستند، نظیرش را شما كجا مى‌توانید پیدا كنید؟ كجا مى‌شود پیدا كرد؟

* نسیم تقدیر : نسیم تقدیر روایتگر خاطرات "محمد جواد سالاریان" است که توسط سعید عاکف تالیف گردیده است. محمد جواد سالاریان آزاده ای است از شهر مقدس مشهد، که در سال 1364 در جزیره بوارین در جریان عملیات شدیداً مجروح می شود و سپس به اسارت مزدوران بعثی در می آید. او خاطراتش را با نقل وداع در آخرین اعزام خود با همسر و فرزندش، آغاز می کند و حال و هوای غریبش را در آن وداع بازگو می کند. در ادامه درباره مقدمات عملیات سخن به میان می آورد و پس از آن جریان حضور خود را در عملیات به تصویر می کشد. او بارها در آستانه شهادت قرار می گیرد. او در حال احتضار با حضرت زهرا ملاقات می کند اما به گفته خود تعلق او به فرزندش مانع از توفیقش می شود و در ادامه چگونگی اسارت خود را توضیح می دهد. او که بخشی از کودکی خود را در کشور عراق سپری کرده است با زبان عربی آشنا است و این موضوع باعث می شود که از او به عنوان مترجم برای ارتباط با اسرا استفاده کنند. این مسئله بسیار برایش رنج آور است زیرا بایستی شاهد شکنجه ها و بازجویی های وحشیانه آنها باشد تا سخنان اسرا را برای آنها توضیح دهد و از طرفی بعضی از اسرای ناآشنا او را به عنوان خائن قلمداد می کنند در حالی که با تغییر در متن ترجمه شده به آنها کمک می کند. او که خود از ناحیه صورت و پا مجروح است بیشتر در شکنجه ها زجر می کشد و عفونت زخم هایش برای مدت بسیار طولانی او را آزار می دهد. در این کتاب خاطرات با پیوستگی مناسب در دنبال هم می آیند و در آنها اتفاقات و حالات اسرا و توسل ها و ذکرها به تصویر کشیده می شود که یکایک خاطرات به وضوح بیانگر صبر و استقامت اسرا هستند. در انتهای کتاب چندین عکس و نامه از دوران اسارت محمد جواد سالاریان گنجانده شده است.


* چشم های خردلی: این کتاب زندگینامه داستانی اسماعیل جمالی از سوی انتشارات ملک اعظم منتشر شد. این کتاب که به قلم بابک طیبی نوشته شده به خاطرات جانباز شیمیایی، اسماعیل جمالی، می‌پردازد. بابک جمالی یکی از جانبازانی بود که پس از شیمیایی شدن در سال 1364 برای درمان به اروپا اعزام شد. پس از فرود آمدن هواپیما در آلمان و انگلیس، سرانجام اسماعیل جمالی در اسپانیا برای درمان پذیرفته شد و روانه بیمارستان شد.
کتاب «چشم‌های خردلی» نوشته بابک طیبی در 3000 نسخه و به قیمت 7500 تومان از سوی نشر ملک اعظم منتشر شده است.

* مسیح کردستان: کتاب "مسیح کردستان"، زندگی‌نامه داستانی سردار شهید محمد بروجردی به قلم نصرت‌الله محمودزاده، با طرح جلد و ویرایش جدید توسط انتشارات ملک اعظم بازنشر می‌شود. شهید محمد بروجردی از فرماندهان سپاه پاسداران است. کتاب "مسیح کردستان" زندگی‌نامه داستانی وی را تا تاریخ 24 بهمن سال 1357 شامل می‌شود. شهید بروجردی مسوولیت حفاظت از امام‌خمینی‌(ره) در بهمن سال 1357 و روز بازگشت ایشان را برعهده داشته است. بخش قابل توجه و جذاب زندگی اغلب فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانند شهید محمد بروجردی به حوادث قبل از پیروزی انقلاب مرتبط است و کمتر در آثار مکتوب انعکاس داده شده‌اند. بر همین اساس کتاب "مسیح کردستان" فقط این بخش از زندگی شهید بروجردی را دربر می‌گیرد. کتاب "مسیح کردستان" برای اولین‌بار در سال 1376 توسط ک‍ن‍گ‍ره‌ ب‍زرگ‍داش‍ت‌ س‍رداران‌ ش‍ه‍ی‍د س‍پ‍اه‌ و س‍ی‌‌وش‍ش‌ ه‍زار ش‍ه‍ی‍د اس‍ت‍ان‌ ت‍ه‍ران‌، منتشر و تاکنون به 3 چاپ رسیده است. انتشارات ملک اعظم این اثر را با ویرایش محمد خسروی‌راد و با طرح جلد نو، بازنشر می‌کند.


* عمرتون چند: نویسنده این اثر سید مصطفی هاشمی محجوب است و توسط انتشارات ملک اعظم به چاپ رسیده است. در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: در این نوشتار در پی آنیم تا همراه با شما در بازار دنیا قدم بزنیم، با مشتری‌های گوناگون سرمایه‌های به مزایده گذاشته خود آشنا شویم و ببینیم کدام یک از قیمت‌های پیشنهادی برای سرمایه عمرمان مناسب‌تر است؛ چه خوب است، به گذشته نیز بنگریم تا دریابیم که سالیان سپری شده از عمر را چگونه معامله کرده‌ایم؟

*مثلث را جدی بگیرید: کتاب‌های مربوط به حوزه‌های تربیتی، همواره با دو نقص اساسی دست به گریبان هستند. نویسندگان این آثار، یا از درک درست و اطلاعات کافی نسبت به معارف دینی برخوردار نیستند، یا قلم آنان از اصول و قواعد درست نوشتن بی‌نصیب یا کم بهره است.

ذهن جست‌وجوگرِ مصطفی هاشمی محجوب، در عین جوانی و شادابی، تجربه‌ای جدید در مبانی تربیت دینی را سراغ گرفته است. «مثلث را جدی بگیرید»، دومین همکاری هاشمی محجوب با تحریریه ملک اعظم است. در این نوشتار، سعی شده است به والدین عزیز، معلمان و مدیران زحمتکش مدارس، مربیان تربیتی و مدیران فرهنگی تشکل‌های دینی، یادآوری شود که چقدر می‌توانند درمسیر یک هدف بزرگ و جهانی، یعنی ساخت جامعه‌ای پاک، گام بردارند و هر کدام در این وادی، چه وظایفی به عهده داشته، چه مهارت‌هایی را باید کسب کنند. این وظیفة هر سه ضلع مثلث است که «مثلث را جدی بگیرند» و علاوه بر بالا بردن آگاهی و مهارت خویش، در افزایش ارتباط با یکدیگر بکوشند تا به این وسیله، جهانی آمادة ظهور و فرزندانی با شخصیت دینی تربیت کنند.

* حماسه تپه برهانی: کتاب «حماسه تپه برهانی» اثر حمید رضا طالقانی از سوی نشر ستارگان درخشان به چاپ جدید رسیده است. این کتاب برگزیده نخستین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع‌مقدس است. «حماسه تپه برهانی» خاطرات خود نوشت حمیدرضا طالقانی از مقطعی در عملیات والفجر 2 را دربر دارد. بخش‌های جدیدی به این کتاب اضافه شده است. زیرا در چاپ‌های قبلی، متن، متمایل به بیوگرافی و گزارش روز شماری بود. اما در چاپ جدید به قالب خاطره نزدیک‌تر شده است.


* عقیق: کتاب عقيق براساس اظهارات همرزمان و سخنراني‌هاي شهيد خرازي تدوين و مراحل ورود وی به جنگ و شكل‌گيري لشكر 14 امام حسين (ع) و موفقيت‌هايش بازگو شده اند. اين اثر به بررسي ويژگي‌هاي اين فرمانده شهید و اثرگذاري وي در عمليات‌ها اشاره دارد. نقش فرماندهي او در عمليات والفجر 8 و مبارزه با گارد رياست جمهوري صدام با گفته‌هایي كه تاكنون در هيچ كتابي مطرح نشده اند در اختيار مخاطب قرار گرفته اند. این كتاب از سوي نشر ستارگان درخشان وابسته به سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه و بسيج استان اصفهان منتشر شد.

* شطرنج با ماشین قیامت: در این رمان سعی بر این شده که به گونه‌ای متفاوت و با نگاهی فلسفی به وقایع و رخدادهای جنگ پرداخته شود. قهرمان کتاب 312 صفحه اییِ حبیب احمد زاده، نوجوان هفده ساله دیده بانی است که علاوه بر وظیفه اصلی خود، مجبور می شود به جای دوست مجروحش پرویز، راننده ماشین حمل غذا نیز بشود و در این بین با افراد غیر نظامی ای آشنا می شود که تا حدودی نقش های پر رنگی را در داستان بازی می کنند. این کتاب توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.


* خرمشهر در جنگ طولانی: این کتاب مقاومتِ خرمشهر را نه در ۳۵ روزِ اول جنگِ تحمیلی بلکه در جنگی طولانی بررسی می‌کند. جنگی که مقاومت‌های آغازین، یکی از ادوارِ آن محسوب می‌شود. این کتاب را انتشاراتِ مرکزِ مطالعات و تحقیقاتِ جنگ منتشر کرده و از دو بخشِ مجزا تشکیل شده است. بخشِ اول با عنوانِ «خرمشهر عرصه مطامعِ عراق» چهار فصل دارد . بخشِ دومِ کتاب نیز با عنوان «خرمشهر در تهاجمِ سراسریِ عراق»، شاملِ ۶ فصل دارد. نگارشِ اولیه کتاب در فاصله سال‌هایِ ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ با استفاده از منابع و اسنادِ سپاه پاسداران، ارتش، شهربانی، فرمانداری، استانداری و روایتِ کسانی که در خرمشهر جنگیده‌اند صورت گرفته است. کتاب در انعکاسِ مقاومتِ مردمی و هویت و ارزشِ مقاومتِ مردمِ خرمشهر موفق عمل کرده است و بیانِ واقعیت‌هایی چون فعالیتِ ستون پنجم، خوفِ اسارتِ نیروهای خودی و خویِ ددمنشانه دشمن از نقاط قوتِ آن است.


*گنجشک‌ها بهشت را می‌فهمند: رمان از دو کتاب به نامهای «حریف تشنگی غواص» و «راه رفتن روی آب» تشکیل شده است. هر دو کتاب روایت یک ماجرا هستند از زوایای گوناگون. ارائه‌ی خلاصه داستان با حذف خواننده و قرائت خاص او از اثر، تقریباً امکان ناپذیر است به این دلیل می‌توان ماجرای این رمان را به انحاء گوناگون خلاصه کرد.


* پرسه در خاک غریبه: احمد دهقان بعد از «دشت‌بان» به پنجمین رمانش یعنی «پرسه در خاک غریبه» رسید. «پرسه در خاک غریبه» یک رمان جنگ است که ماجرایش در کوهستان‌های برفی غرب کشور می‌گذرد. این رمان به سرنوشت یک دسته‌ی جنگی در یک عملیات بزرگ که برای نجات مردمی که در کردستان عراق هستند می‌روند، می‌پردازد. لشکرهای جنگی مأمور هستند در چنین شرایط سخت جوی راهی باز کنند تا علاوه بر این‌که نیروهای خودی بتوانند از آن معبر گذر کنند، راهی هم برای نجات مردم که درحال قتل عام شدن هستند باز کنند. در این رمان به تقابل اندیشه‌ی آدم‌ها در برابر مرگ نیز پرداخته شده است و دیدگاه آن‌ها را در برابر این موضوع در سه منظر نشان می‌دهد. آدم‌هایی که مرگ را به عنوان مشیت الهی می‌پذیرند، دیگرانی که مرگ برایشان ناشناخته است و کسانی هم که با مرگ به صورت فانتزی و طنز برخورد می‌کنند.


* سفر به گرای 270 درجه: رمان «سفر به گرای 270 درجه» حکایت ناصر است. ناصر رزمنده‌ای جوان است که مشق و درس را رها می‌کند و به همراه دوستش علی روانه منطقه جنگی جنوب می‌شود. در آنجا ضمن دیدار مجدد با دوستان سابقش، برای یک عملیات مهم آماده می‌شود. در حین عملیات بسیاری از دوستانش شهید و مجروح می‌شوند و خود او نیز که جراحتی سطحی برداشته است، به پشت خط می‌آید و بعد از چند روز به شهر خود بازمی‌گردد و زندگی عادی را از سر می‌گیرد و مجدداً با دریافت تلگراف رسول (دوست نوجوان رزمنده‌اش که خبر از عملیات قریب‌الوقوع می‌دهد) خود را آماده بازگشت به منطقه می‌کند. این کتاب توسط احمد دهقان نوشته شده و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

* داستان‌های شهرجنگی: كتاب داستاني" داستان هاي شهرجنگي" به ضميمه جوابيه افسران نيروي دريايي آمريكايي وبه تدوين "حبيب احمدزاده " توسط سوره مهر به چاپ رسيده است. داستان هاي اين مجموعه واقعيت گرا و از نوع (ژانر) دفاع مقدس هستند، كه با دو شيوه زاويه ديد روايت شده اند. يكي به طريق واگويه يا به شكل دوم شخص مفرد. و ديگري اول شخص، كه گاهي به شكل تك گويي نمايشي بيان شده است. از ويژگي هاي ديگر بعضي از اين داستان ها، روايتي بودن آنها است. و ويژگي ديگربعضي از آنها اين است كه ساختار خاطره دارند.

* گردان قاطرچی‌ها: رمان «گردان قاطرچی‌ها» نوشته داوود امیریان منتشر شده است. این رمان نوجوان از مجموعه کتاب‌های «رمان نوجوان امروز» است و موضوع آن دفاع مقدس است. این مجموعه زیر نظر حمید رضا شاه‌آبادی و در دوره مدیریت وی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نوشته شده است. در بخشی از این رمان آمده است: چند بار بگم، می‌خواهیم برویم قاطر بخریم، واسه تفریح و خوشگذرونی که نمی‌ریم. انگار حرف به گوش سیاوش و دانیال نمی‌رفت. یوسف کم آورده بود. کلی با آن دو سر و کله زده بود تا در مقر بمانن؛ اما سیاوش و دانیال پایشان را در یک کفش کرده بودند که الا و بلا باید بیاییم. ....


* هستی: کتاب «هستی»، داستان دختر نوجوانی‌ است که نمی‌خواهد مثل دختر‌های هم‌سن و سالش باشد و کارهای دخترانه کند. او دوست دارد کارهای پسرانه بکند. آرزو دارد وقتی بزرگ شد، راننده تریلی، خلبان و یا دروازه‌بان تیم صنعت نفت آبادان شود؛ آرزویی که کم‌تر دختری در سن و سال او دارد. اما با شروع جنگ و اتفاقاتی که سر راه هستی و خانواده‌اش قرار می‌گیرد، نگاه هستی به آدم‌ها و محیط اطرافش عوض می‌شود. او به مدد قرارگیری‌اش در یک موقعیت ناخواسته پوست می‌اندازد و بزرگ می‌شود و می‌فهمد که برای قوی بودن فرقی نمی‌کند که زن باشد یا مرد. رمان نوجوان « هستی» در چهار فصل و 262 صفحه و در قطع وزیری توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.


* نورالدین پسر ایران: این کتاب خاطرات سیدنورالدین عافی نوشته معصومه سپهری و از سوی انتشارات سوره مهر در آستانه هفته دفاع مقدس به چاپ پنجاه و پنجم رسید. «نورالدین پسر ایران» روایت پسر شانزده ساله‌ای از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی است که حضور در دفاع مقدس را در گردان‌های خط‌‌شکن لشکر 31 عاشورا به عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته و در جبهه‌های مختلف تجربه کرده و بارها مجروح شده است. رهبر انقلاب پس از مطالعه این اثر، در دست نوشته‌ای بر این کتاب، نوشتند: « این نیز یکی از زیباترین نقاشی‌های صفحه‌ پُرکار و اعجاز گونه‌ هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقاً در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته‌اند. آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین‌زبانی که از قریحه‌ ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک‌اندیشیِ نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است، و نیز صراحت و جرأت راوی در بیان گوشه‌هایی که عادتاً در بیان خاطره‌ها نگفته می‌ماند، از ویژگی‌های برجسته‌ این کتاب است. تنها نقصی که به نظر رسید نپرداختن به نقش فداکارانه‌ همسری است که تلخی‌ها و دشواری‌های زندگی با رزمنده‌‌ای یکدنده و مجروح و شلوغ را به جان خریده و داوطلبانه همراهی دشوار و البته پر اَجر با او را پذیرفته است. ساعات خوش و با صفایی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم والحمدلله.»


* اخراجی‌هااخراجی‌ها» خیلی پیش‌تر از آن فیلمِ مشهور متولد شد. سال ۸۳ و عمر کمی هم داشت. بی‌آن‌که این و آن به هم مرتبط باشند. اخراجی‌ها روایت دگرگونه‌ای دارد. روایتی از حقایق ناگفته که به ندرت دیده یا شنیده‌ایم‌شان. برای ما که عادت کرده‌ایم به روایت‌های «حاجی سیدت رو کشتن» یا بی‌تفاوتی‌های ناجوان‌مردانه به حادثه جنگ، اخراجی‌ها غنیمت است. چرا؟ چون روایتی صادقانه است و نویسنده و ناشر و روای تلاش نمی‌کنند حقیقت را فدای ملاحظات کنند. اخراجی‌ها روایت جنگی است که هم‌چون باقی جنگ‌ها، رزمنده داشت، رزمنده‌هایش آدم بودند، آدم‌هایش کشته و زخمی می‌شدند یا می‌کشتند، ممکن‌الخطا بودند و هنوز هم هستند. اخراجی‌ها تصویری از خودِ جنگ است، بی‌آرایش و آلایش. روایت شفاهی بخشی از تاریخ این کشور؛ بخشِ مهمی از تاریخ این کشور؛ و شاید مهم‌ترین بخشِ تاریخش!


* پنهان زیر باران: كتاب حاضر، خاطرات سردار علي ناصري از سرداران هشت سال مقاومت دفاع مقدس است كه به همت سيد قاسم ياحسيني از پژوهشگران دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين و تأليف گرديده است. گفت‌وگو با سردار علي ناصري هفتاد ساعت طول مي‌كشد و در نتيجه حرفهاي نگفته و خاطرات سالهاي دفاع مقدس از لابه‌لاي سخنان وي جان مي‌گيرند و بازگو مي‌شوند. وي در گفته‌هايش از گذشتة پدرانش سخن مي‌گويد كه پيش از انقلاب در ميان عربهاي خوزستان در شجاعت و دليري شهره بوده‌اند. این کتاب توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

* نامه‌های فهیمه: در یادداشت این کتاب آمده است:«برای کامل کردن تصویر زن در دفاع هشت ساله ملت ایران در برابر یک تجاوز جهانی،اگر نگوییم راه درازی در پیش داریم،به یقین قدم های بزرگی برنداشته ایم.آنچه تاکنون نشان داده شده،سایه های مبهمی از حضور پر قدرت زنان در صحنه های جنگ بوده است:درحالی که حداقل نیمی از این دفاع مقدس را لشکر پیدا و ناپیدای زنان به دوش کشیدند.فهیمه بابائیان پور یکی از آن سایه های مبهم بود که خورشید وجودش سال ها در پشت ابرهای نازای تبلیغات باقی ماند و مثل نقش جهادی بقیه زنان نادیده انگاشته شد.این کتاب اشعه هایی از آن خورشید را برگرفته و در برابر چشمان شما قرار می دهد.» نامه های فهیمه در 4 بخش سرآغازنامه، یادداشتها، نامه ها و ضمیمه ها تنظیم شده است. یادداشتهای این کتاب گزیده ای از مکتوبات مرحوم فهیمه است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی روی کاغذ آورده است.


* دختر شینا: کتاب «دختر شینا» داستان زندگی قدم خیر محمدی کنعان همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر است. کتاب «دختر شینا» داستانی است از 24 سال زندگی صاحب خاطرات در کنار سردار ستار ابراهیمی. این کتاب از 19 فصل تشکیل شده و از کودکی او آغاز میشود، از زمانی که نامش را به خاطر قدم خوشی که داشت «قدم خیر» گذاشتند. نویسنده که خودش هم یک زن است قدم به قدم وارد زندگی قدم خیر میشود، به ازدواج او با سردار ابراهیمی سرک میکشد و همدم شبهای تنهایی این زن و فرزندانش میشود. شبهایی که قدم خیر و بچههای قدو نیم قدش وضعیت قرمز را تجربه میکردند و پدر در مناطق جنگی به عده‌ای از نیروها فرمان میداد. این کتاب بیش از آنکه مجموعهای از خاطرات پراکنده‌ی زندگی با یکی از سرداران شهید باشد، داستان است؛ از آن دسته داستانهایی که انسجام و به هم پیوستگی در آن موج میزند. نوشتن خاطرات دوران کودکی یک فرد میانسال با جزئیات کار مشکلی است که به نظر میرسد نویسنده خوب از پس آن برآمدهاست.

* جای امن گلوله: کتاب«جای امن گلوله ها» به خاطرات عبدالرضا آلبوغبیش از مدافعان خرمشهر در روزهای آغازین جنگ و همچنین خاطرات او از حضور در 8 سال دفاع مقدس اختصاص دارد. عنوان «جای امن گلوله ها» اشاره است به عبدالرضا آلبوغبیش که 13 گلوله به تنش اصابت کرده و هنوز 5 گلوله در بدن او باقی است و نمی شود آنها را بیرون بیاورند. گفتنی است، فیلم مستندی از زندگی عبدالرضا البوغبیش به عنوان ضمیمه کتاب موجود است.


* پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد: اين كتاب به روایت مرتضی سرهنگی نگاشته شده است‌. موضوع آن خاطرات نظامیان عراقی در ایران است‌ و جلد اول آن از مجموعه سه‌جلدی پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد است‌. نویسنده ‌30 خاطره کوتاه را که به نظرش جالب بوده از لابه‌لای 65 کتابی که از خاطرات عراقی‌ها در ایران ترجمه و منتشر شده دستچین کرده است و درباره هر كدام چند سطری توضيح مي‌دهد. هر ده خاطره در یک کتاب آورده شده است‌ كه در مجموع، از خاطرات نظامیان عراقی سه جلد تدوین کرده است. از ویژگی‌های کتاب این است که علاوه بر خاطره‌، ویژگی‌ها و مشخصات کامل صاحب خاطره نيز در زير آن آورده شده است.


* شبیه صدام: این كتاب، مجموعه دو جلدى از خاطرات يك عراقى است‏كه به خاطر شباهت شگفت‏آورش به صدام، در سال 1979 توسطيكى از نزديكانش به حزب بعث معرفى شده و پس از انجام عمل‏جراحى، تا سال 1997 نقش وى را در عرصه‏هاى اجتماعى،سياسى و نظامى بازى مى‏كند. سرانجام در همين سال با كمك‏كردها و سازمان سيا به تركيه فرار كرده و از آن‏جا به ايالات متحده‏مى‏رود. وى در اين كتاب اسرار زيادى را فاش نموده است. او باحسنى مبارك رئيس جمهور مصر و ياسر عرفات ملاقات مى‏كند،بدون آنكه آنها متوجه شوند وى بدل صدام است. شبيه صدام ازجبهه‏هاى جنگ عراق با ايران و روزهاى اشغال كويت نيزديدارهاى متعددى داشته است. ديدارهاى راوى با صدام/ زندگينامه صدام/ انجام تمريناتى براى‏تقليد رفتار، حركات، و سخن گفتن صدام/ جنگ با ايران و ديدارراوى از جبهه‏هاى جنگ به جاى صدام و شرح مجروح شدن وى/حكايتهاى رعب‏آورى از جنايتهاى صدام/ وجود بدل‏هاى ديگرى ازصدام/ دستگاههاى اطلاعاتى رژيم/ كينه‏توزيها و دشمنى‏هاى‏صدام با شيعيان/ ترور يكى از شبيه‏هاى صدام/ وحشيگرى‏هاى‏صدام/ تحليل انديشه صدام و شخصيت او/ محاصره تسليحاتى‏ايران از جانب آمريكا/ ربوده‏شدن همسر و فرزندان راوى/ آزمايش‏سلاح‏ميكروبى بر روى اسيران زن ايرانى توسط صدام/ اشغال‏كويت/ دستور صدام مبنى بر حمله شيميايى به حلبچه و شرح فرارراوى عمده موارد مطرح شده در اين كتاب است.

* می‌رویم تا خط امام باقی بماند: این کتاب به همت روابط عمومی ریاست سازمان بسیج مستضعفین تهیه شده و پش از این یک بار در سال‌های ابتدایی دهه 70 توسط جهاد سازندگی رونمایی شده بود؛ که همزمان با نام‌گذاری همه فعالیت‌ها و برنامه‌های بسبج در سال 90 به نام شهید «رجب بیگی» مجدد منتشر شده است. در نسخه جدید کتاب «می‌رویم تا خط امام باقی بماند» مطالبی همچون مقدمه، زندگی‌نامه، اسناد و مدارک در مورد شهید رجب بیگی و توضیح واژگان سیاسی به فصل‌های کتاب اضافه شده است. این کتاب دارای 8 فصل است که از مقالات، تحلیل‌های سیاسی، طنزهای سیاسی، سرودها، اشعار، اسناد و واژه‌نامه‌ها تشکیل شده است.


* جاده‌های سربی: کتاب حاضر شامل مجموعه خاطرات مرحوم سردار سوداگر می‌باشد. از جمله محتوای خاطرات عبارت است از: سرگذشت‌نامه، شروع جنگ و اعزام وی به لشکر 92 زرهی اهواز، نحوه مجروحیت اول و دوران نقاهت، شناسایی تپه‌های رقابیه، خاطراتی با شهید باقری، شهید زین‌الدین، نحوه مجروحیت دوم بر اثر انفجار مین و دوران نقاهت و درمان در بیمارستان سرخه‌ حصار (قطع پای ایشان)، آزادسازی خرمشهر، خاطراتی از شهدای دفاع مقدس چون: عبدالحمید بادروج، سیف‌الله صبور، حمید عنبرسر، ناصر دباغ، مجید بقایی، و....

[ دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 7:41 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

مقالات ویژه نامه
جایگاه علمی و مقام روایی بانو حضرت زینب(س)

جایگاه علمی و مقام روایی بانو حضرت زینب(سلام الله علیها) چکیده: بانو حضرت زینب(سلام الله علیها) را باید در فصاحت، بلاغت، زهد، عقل، دانش، صبرو... پس از مادرش زهرا(علیها السلام) سرآمد...

حضرت زینب(س) واخبار عاشورا

حضرت زینب(سلام الله علیها) واخبار عاشوراپس از حادثه عاشورا، امویان تلاشهای فراوانی در بی اهمّیّت جلوه دادن، مخفی کردن و دفن این واقعه کردند، اما علی رغم این تلاشها...

میلاد حضرت زینب علیهاالسلام

میلاد حضرت زینب علیهاالسلام بوستان عصمت نبوی چشم به راه شکفتن غنچه دیگری است بر شاخه گل یاس؛ همان یاسی که بر دامانش کوثر عصمت جاری است و بر شاخسارش...

شمه‏اى از کمالات معنوى حضرت زینب ‏(س)

شمه‏اى از کمالات معنوى حضرت زینب ‏(س)بررسى کمالات اولیاى خدا و الگو قرار دادن آنها یکى از برترین عوامل تربیت صحیح و خودسازى است که مفهوم زندگى عمیق، پویا و حقیقى را...

عاشورا نقش بى ‏همتاى زینب(س)(1)

عاشورا نقش بى ‏همتاى زینب(س)(1) در تاریخ اسلام زنان مؤمن و فداکار بسیارى بودند که با حضور فعّال در صحنه‏هاى حسّاس سیاسىو اجتماعى، مسیر تاریخ را تغییر دادند. از جمله این زنان، ...

نگاهی به آموزه‏های سیاسی اجتماعی حضرت زینب(س)

نگاهی به آموزه‏های سیاسی اجتماعی حضرت زینب(س)زن امروز که مشتاقانه به دنبال الگویی است تا در عین حضور در عرصه‏های مختلف اجتماعی و سیاسی، پاکدامنی او آلوده نشود، می‏تواند ...

زینب بیدادگر و بیدارگر

زینب بیدادگر و بیدارگر آن گلهای زیبا و پرطراوت بهار را دیده اید که چگونه به فضای اطراف خود جان می بخشند و همه جا را آکنده از زیبائی و لطافت می ...

زینب کبرى (س) اسوه فضائل (1)

زینب کبرى (س) اسوه فضائل (1) زینب کبرى (سلام الله علیها) روز پنجم جمادى الاول سال 5 یا 6 هجرت در مدینه چشم به جهان گشود. خبر تولد نوزاد عزیز، به ...

پرستار نهضت و انقلاب حسینى

پرستار نهضت و انقلاب حسینىبى‏تردید یکى از مهم‏ترین عوامل تربیت و پرورش فضیلت‏هاى اخلاقى و نیز تثبیت و انتقال ارزش‏هاى فرهنگى و اعتقادى، استفاده از الگوهاى مناسب است ...

نظرى بر سیماى روایى حضرت زینب (س)

نظرى بر سیماى روایى حضرت زینب (س)فاطمه (س) به وجود زینب، گوهر تابناکى که به زودى از اودرخشیدن مى‏گرفت، افتخار مى‏کرد. آرى! دختر رسول خدا (ص)، فرزندى‏پاک را در ...

پیام‏هایی به مناسبت ولادت حضرت زینب(س)

نظرى بر سیماى روایى حضرت زینب (س)چشم اهل مدینه، روزی به جمال زینب کبری روشن شد که پیامبر گرامی اسلام(ص) در سفر بودند. فاطمه زهراء(س) به امیر مؤمنان(ع) عرض کردند: ...

نظرى بر سیماى روایى حضرت زینب (س)

نظرى بر سیماى روایى حضرت زینب (س)وقتى که زینب به سنّ ازدواج رسید، على براى او کسى را که در شرافت خانوادگى شایستگى همسرى او را داشت برگزید، ...

 
پیامک

در مورد شخصیت حضرت زینب

حضرت زینب (علیها السلام) که شوهر داشتند ، چگونه به کربلا رفتند؟

بوسیدن زیر گلوی امام حسین (ع) توسط حضرت زینب

ماجراى حادثه کربلا و وظایف حضرت زینب (س)

عمر حضرت زینب بعد از حادثه ی کربلا

قضیه یقه پاره کردن حضرت زینب

 
 
 
صوت و فیام

تعجب ملائکه از خلقت حضرت زینب

حرم مطهر حضرت زینب (س)

میلاد حضرت زینب علیها السلام

شخصیت حضرت زینب (س)

زینب (س)؛ الهه شناخت، وارستگی و جهاد

 
 
تصاویر

آلبوم حضرت زینب (س)

 
 
کتابخانه

کتابخانه حضرت زینب ( س)

 
 
 
پیامک

پیامک های حضرت زینب (س)

 
 
پیامک

نرم افزار 200 داستان از فضایل ،مصایب و..

 
 
کارت پستال

کارت پستال های ولادت حضرت زینب (س)

 
 
بانک مقالات
   
  الگو و قهرمان زنان
   
  حضرت زینب (س)؛ نامی نوشته بر لوح محفوظ
   

عاشورا نقش بى ‏همتاى زینب(س)(2)

عاشورا نقش بى ‏همتاى زینب(س)(3)

عاشورا نقش بى ‏همتاى زینب(س)(4)

عاشورا نقش بى ‏همتاى زینب(س)(5)

حضرت زینب(س)پاسدار بزرگ ارزشها

زینب (س)؛ جلوه ای از صبوری

عقیله بنی هاشم

عهده‌دار اموری از امامت‌

اوج معراج حضرت زینب (س)

زینب کبرى (س) اسوه فضائل (2)

زینب کبرى (س) اسوه فضائل (3)

زینب کبرى (س) اسوه فضائل (4)

زینب کبرى (س) اسوه فضائل (5)

شیوه های تبلیغی حضرت زینب (س)

 
[ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 1:50 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

مقالات ویژه نامه
 
 

بهار جاودانه «احمد» در 24 اسفند 1324 چشم به جهان گشود و پدر چنین نامی بر او نهاد. 49سال بعد، در 25 اسفند 1373 در حالی که مردم، او را «یادگار امام» لقب داده بودند، ،...

 
 

کمی از خودم.... در سنین کودکی و نوجوانی علاقه عجیبی به ورزش و جنب و جوش داشتم و این خود ناشی از خصیصه های دوران نوجوانی هر کسی است. ورزش بهترین وسیله کنترل ...

 
 

یادگاری یگانهاگر چه این سالها، تعبیر «یادگاری امام» به «مرحوم حاج سید احمد خمینی» به جهت نسبت به فرزندیش با آن یگانه دورانها اطلاق می شود و این نامگذاری به حق هم هست، ...

 
 

جلوه هائی از پیوند امام و فرزندشان (1)حضور بسیار قاطع و تأثیر گذار خانم دباغ در تمامی مراحل شکل گیری انقلاب و تداوم آن، از وی چهره ای را ساخته است که قضاوتهایش درباره شخصیتها و رویدادهای دوران...

 
 

ملازم ولی خدا حدیث از قره العین امام راحل قدس سره الشریف، حجت الاسلام و المسلمین، آقای حاج سید احمد خمینی اعلی الله مقامه، برای من مایة لذت و مسرت و ابتهاج است. چه محدث این حدیث ...

 
 

یادگار امام ونظام اسلامی (1) حمید انصاری، قائم مقام مؤسسه تنظم و نشر آثار امام خمینی (ره)، تلاش برخی از خاطره نویسان را در چند ساله اخیر برای مشتبه کردن امر نظام و انقلاب در نسل سوم انقلاب...

 
 

سپر بلای امام (1)یار دیرین و صمیمی فرزند امام، خوئی پسندیده و تواضعی مثال زدنی دارد. او که کمتر حاضر به گفت و گوی رسانه هاست، این گفت و شنود را ادای دینی به یار و دوست صمیمی و دیرین...

 
 

جلوه هائی از سلوک اخلاقی یادگار امام (1)با عنایت به این نکته که شما از آغاز نوجوانی مرحوم سید احمد آقا، ایشان را می شناختید، چه ویژگیهایی در ایشان همچنان و به شکل بارزی در ذهن شما مانده است ...

 
 

جلوه هائی از سلوک عرفانی یادگار اماماشتیاق وافر حاج احمد آقا به عرفان عملی در سالهای پایانی حیات، از جمله مقولاتی است که چندان مورد توجه قرار نگرفته است، زیرا محرمان این حریم و خلوت، بسیار معدودند ...

 
 

یادگاری یگانهاگر چه این سالها، تعبیر «یادگاری امام» به «مرحوم حاج سید احمد خمینی» به جهت نسبت به فرزندیش با آن یگانه دورانها اطلاق می شود و این نامگذاری به حق هم هست، ...

 
 
 

سلوک سیاسی یادگار امامکارکرد سیاسی یادگار امام، حجت الاسلام حاج سید احمد خمینی(ره) در مقاطع قبل و بعد از انقلاب در میان ابعاد و جوانب گوناگون شخصیت او از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ...

 
 

نقش محوری یادگار امام در نظام اسلامیبه اعتقاد من نقش اساسی و بسیار موثر مرحوم سید احمد آقا، چه قبل از انقلاب، چه در جریان پیروزی و چه پس از آن و نیز پس از رحلت امام، مسئله ای بسیار بدیهی است ...

 
 

امین امام راحل(1)نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و عضو سابق دفتر امام، به رغم اتخاذ سیره و روشی مبتنی بر مسالمت و اعتدال، از ابتدای پیدائی موج مسموم خاطره نویسی ...

 
 

وارث صفات معنوی امامباید تأثر عمیق و شدید خودم را از مصیبت بزرگ از دست دادن تنها یادگار امام(ره) ابراز دارم. جدا این مصیبت بسیار مهم و مشکل بود و تحمل آن بسیار سخت، چون با فقدان امام (ره) بزرگوار، ...

 


برچسب‌ها: امین امام و امامت, ویژه نامه رحلت حاج سید احمد خمینی
[ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 1:50 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

نام پینوکیو را بارها شنیده ایم و کارتونش را هم اکثرا دیده ایم. اما بیایید اندکی نگاهی عمیق تر به داستان پینوکیو داشته باشیم. آیا انسان می تواند انسانی دیگر را خلق کند؟ چرا رسانه های صهیونیستی حدود یک قرن است که «داستان» پینوکیو را زنده نگاه می دارند؟ نویسنده داستان پینوکیو چه مرام و مسلکی داشت؟ و ...
گروه گزارش ویژه مشرق؛  كارتون قديمي پينوكيو كه شركت فيلمسازي والت ديزني آن را در سال 1940 منتشر ساخت، هنوز مورد توجه كودكان و بزرگسالان اقصي نقاط جهان قرار مي‌گيرد. اما، داستان اين عروسك چوبي مبتنی بر یک تمثیل عمیق معنوی و برپايه آموزه‌هاي سری است كه به ندرت درباره آنها سخن به ميان مي‌آيد. در اين گزارش، ما به منشا و ريشه شكل‌گيري اين داستان انيميشني و نيز لایه‌‌هاي پنهان آن نگاه اجمالي خواهيم انداخت.كارتون پينوكيو يكي از پيچيده‌ترين فيلم‌هايي است که برای کودکان ساخته شده است. آيا اين كارتون مي‌تواند داستان نمادین مبالغه‌آميزي از معنويت و جامعه مدرن باشد؟ آيا در اين فيلم نشانه‌هايي از عضویت در آیین‌های مرموز و اسرارآمیز وجود دارد؟

البته نيازي به گفتن نيست، اين فيلم در حال حاضر محصول پرکاربردی در فرهنگ عمومي جامعه امروز است. تا به حال چند نفر اين كارتون را نديده‌اند؟ از سوي ديگر، چند نفر از مفاهیم پنهان كارتون پينوكيو اطلاع دارند؟ در پشت پرده ماجراي اين عروسك خيمه شب بازي كه تلاش دارد تا تا پسر خوبی باشد، يك تمثیل عميق معنوي نهفته است كه ريشه در مكاتب سری علوم خفیه دارد.

از زاويه نگاه يك مبتدي، داستان كودكانه پينوكيو كه درباره "خوب بودن" است و نكات قابل تاملي درباره "دروغ نگفتن" دارد، در نهايت به اثري كلاسيك براي بزرگسالان در راستاي تلاش برای رسیدن به خردمندی و روشنگري معنوي تبديل مي‌شود. فضای بی‌رحم داستان پينوكيو تصوير هولناكي از دنياي مدرن ما را نمایش داده و شايد قصد دارد تا راه فرار از دام‌هاي اين دنياي مدرن را به ما نشان دهد. با توجه به سابقه حرفه‌اي نويسنده داستان و مراجعه به منابع کتب ادبی می‌توان به مفاهيم اسرارآمیز پنهان در كارتون پينوكيو پی برد.

خاستكاه شكل‌گيري داستان پينوكيو

 


كارلو لورنزيني
نویسنده داستان پینوکیو، از اعضای فعال فراماسونری بود

داستان پينوكيو اولين بار توسط فردي به نام "كارلو لورنزيني"(ملقب به كارلو كولودي) بين سالهاي 1881 و 1883 در ايتاليا به رشته تحرير در آمد. لورنزيني اين حرفه را از مقاله‌نويسي در روزنامه‌ها آغاز كرد و در اغلب موارد براي بيان ديدگاه‌هاي سياسي خود از روش طنزنويسي بهره مي‌جست. لورنزيني در سال 1875 وارد دنياي ادبيات كودكان شد و از اين طريق تلاش كرد تا عقايد سياسي خود را به مخاطب انتقال دهد. براي مثال؛ سري داستان‌هاي Giannettino كه عمدتاً به وحدت ايتاليا اشاره داشت.

لورنزيني در واقع بسیار علاقمند بود تا از یک كاراكتر دوست داشتني و مهربان و در عين حال متقلب با هدف بیان عقاید خود از طريق ادبيات تمثيلي بهره گرديد. وي در سال 1880 نگارش داستان Storia di un burattino  (داستان عروسك خيمه شب بازي) را آغاز كرد كه بعدها به ماجراهاي پينوكيو شهرت یافت. این داستان هر هفته در روزنامه Il Giornale dei Bambini  (روزنامه ايتاليايي ويژه كودكان) به چاپ مي‌رسيد.

ماجراهاي پينوكيو، يك قصه خيالي است كه ماجراهاي يك عروسك چوبي خودراي و لجباز را در مسیر تبدیل شدن به یک پسر واقعی شرح مي‌دهد. اين داستان در سال 1883 به چاپ رسيد.آثار لورنزینی صرفاً سياسي نبودند. دست‌نوشته‌های او، بويژه ماجراهاي پينوكيو زواياي پنهان متافيزيكي و ماوراي طبيعي بسياري را در خود داشتند كه اغلب از ديد خوانندگان امروزي پنهان می‌مانند. يكي از حقايق مهم براي درك كامل لايه‌هاي عميق اثر لورنزيني اينست كه وي يكي از اعضاي فعال فراماسونري بود.

در مقاله‌اي با عنوان پينوكيو، برادر من، "جيوواني مالولتي"(Giovanni Malevolti) از فراماسونرهاي ايتاليا سابقه ماسوني كارلو لورنزيني را چنين توصيف مي‌كند:

"ورود كارلو به مكتب فراماسونري، با اینکه در هیچ سند رسمی ثبت نشده، اما از سوی همگان پذيرفته شده و قابل استناد است.

"آلدو مولا"(Aldo Mola)، يك فرد غيرماسوني كه معمولاً ‌از وي به عنوان تاریخ‌نگار رسمي مكتب فراماسونري ياد مي‌كنند، با اطمينان ورود لورنزيني به فرقه فراماسونري را تاييد كرده است.

به نظر مي‌رسد حوادثي در زندگي او رخ داده است كه اين نظريه را به سادگي تاييد مي‌كند: تاسیس روزنامه‌ای تحت عنوان Il Lampione (موسوم به فانوس دريايي) در سال 1848 كه لورنزيني در باب آن چنین اظهار داشت: "روشنی‌بخش کسانی است که در تاریکی سرگردان هستند." لورنزيني همچنين خود را شاگرد متعصب ماتزيني (از انقلابيون و فراماسونرهاي برجسته ايتاليا) معرفی می‌کرد."


لورنزيني داستان پينوكيو را با الگوبرداري از عقاید قديمي و کهن
 در متون سری و رمزگونه به رشته تحرير درآورد


نام كولودي را مي‌توان در سندي يافت كه مركز بزرگ فراماسونرهاي بريتانيا آن را به چاپ رسانده و در آن لیستی از فراماسونرهاي معروف گردآوری شده است.

مالولتي چنين ادامه مي‌دهد:
براي مطالعه داستان "ماجراهاي پينوكيو" دو روش وجود دارد. اولين روش همان است كه من آن را "غیرمذهبی و عوامانه " توصيف مي‌كنم زيرا كه خواننده، به احتمال زياد يك كودك است، درباره اتفاقات ناگواري كه براي اين عروسك چوبي رخ مي‌دهد، مطالبي را ياد مي‌گيرد. روش دوم، مطالعه اين داستان از نگاه ماسوني نويسنده آن است كه نمادگرايي درون آن، بدون هيچ‌گونه جايگزيني، مکمل روايت ساده و خطي حوادث است.

لورنزيني داستان پينوكيو را با الگوبرداري از عقاید قديمي و کهن در متون سری و رمزگونه به رشته تحرير درآورد: روايت ساده‌اي از يك داستان كه مورد توجه عامه قرار می‌گیرد و مفاهیم پنهان خود را تنها برای "کسانی که در جریان هستند" فاش می‌کند.

تحليل فيلم
تفاوت‌هاي بسياري بين كتاب كولودي و فيلم والت ديزني وجود دارد. د فیلم والت دیزنی، طرح داستان ساده‌تر شده و پينوكيو به شخصيتي ساده، خوش‌گذران و بی‌خیال تبديل شده است تا كاراكتري خودراي و ناسپاس در كتاب اصلي. با اين وجود، همه عناصر اصلي داستان در اين فيلم به عاريت گرفته شده حال آنكه پيام مخفي داستان هنوز دست نخورده باقي مانده است.

والت دیزنی در 1940 انیمیشن پینوکیو را ساخت
 تا یکی از مهم ترین آموزه های ماسونی برای کودکان
 به راحتی در دسترس آنها قرار گیرد

«خلق» شخصيت داستان


فيلم با پدر "ژپتو" (Geppetto)، يك چوب‌ تراش ايتاليايي‌، ‌آغاز مي‌شود كه در حال ساخت يك عروسك خيمه شب‌بازي از يك تكه چوب است. او این عروسک را به شکل یک انسان می‌سازد اما عروسك موجودی بی‌جان است.

ژپتو، همان نماد "خالق" (Demiurge)
 فلسفه افلاطون و عارفان مسيحي است.

ژپتو، از جهت ديگر، همان نماد "خالق"(Demiurge) فلسفه افلاطون و عارفان مسيحي است. واژه "خالق" به صورت تحت‌اللفظي در زبان يوناني "خالق، صنعت‌گر يا استادکار" ترجمه مي‌شود. در زبان فلسفه، خالق یا سازنده "خداي کوچکتر" جهان مادی است، خالقي كه موجودات ناقص را خلق مي‌كند كه در دام زرق و برق زندگي مادي گرفتار مي‌شوند. خانه ژپتو مملو از ساعت‌هايي است كه ساخته دست اوست و همانطور كه احتمالاً مي‌دانيد از اين ساعت‌ها براي سنجش زمان استفاده مي‌شود، يعني يكي از محدوديت‌هاي بزرگ اين سياره خاكي.

پدر ژپتو عروسك زيبايي را «خلق» كرده است

ژپتو عروسك زيبايي را خلق كرده است اما پس از آن متوجه مي‌شود كه به كمك "خداي بزرگتر" نياز دارد تا به پينوكيو روحي الهي اعطا نمايد كه براي تبديل شدن به يك "پسر واقعي" يا به بیان رمزی يك انسان روشن‌ضمير به آن نياز است. پس، او چه كار مي‌كند؟ وي "رو به ستاره‌اي در وسط آسمان زانو زده و دعا مي‌كند." ژپتو از خداي بزرگتر (بنيانگذار كبير فراماسون‌ها) مي‌خواهد تا روحي الهي در وجود پينوكيو بدمد.

ژپنو در محضر «تک چشم» زانو می زند
و برای عروسک چوبی خود حلول روح را درخواست می کند
 

آيا اين ستاره مي‌تواند همان ستاره صورت فلکی شعراي يماني یا ستاره درخشان فراماسونري باشد؟

"پري آبي رنگ" ، نماينده خداي بزرگ، سپس به زمين فرود مي‌آيد تا به پينوكيو فهم اين جهاني، یا به تعبیر عرفا "عقل" را اعطا نماید.

 
"پري آبي رنگ" ، نماينده خداي بزرگ، به زمين فرود مي‌آيد
 تا به پينوكيو فهم اين جهاني یا "عقل" را اعطا نماید.
پري نعمت زندگی و اختيار را به پينوكيو هديه داد. اگرچه او زنده است اما هنوز يك "پسر واقعي" نيست. مكاتب سری مي‌آموزند كه زندگي واقعي تنها پس از روشنگري آغاز مي‌شود. هر چيزي غیر از آن چیزی جز زوال تدريجي نيست.

زمانيكه پينوكيو مي پرسد:"آيا من يك پسربجه واقعي هستم؟" پري پاسخ مي‌دهد: "نه پينوكيو. تحقق آرزوي ژپتو كاملاً به تو بستگي دارد. شجاعت، راستگويي و تواضع خودت را ثابت كن، در اينصورت مطمئناً روزي يك پسر واقعي خواهي شد."

موضوع اتکاء به نفس قوياً از آموزه‌هاي عارفان مسيحي/فراماسونري الهام مي‌گيرد: رستگاري روح مسئله‌اي است كه از طريق خویشتنداری و خودشناسي معنا پيدا می‌كند. فراماسونرها این فرآيند را با ادبيات تمثيلي سنگ زبر و تکامل سنگ صیقل داده شده نمادسازي مي‌كنند.

"در تفكرات فراماسونري، سنگ زبر و ناهموار استعاره از اولویت یک فراماسون ناآگاه برای روشنگري است. يك سنگ صیقلی نيز نماد يك فراماسون است كه از طريق آموزه‌های فراماسونري در راستاي تحقق يك زندگي شرافتمندانه گام بر مي‌دارد و با پشتكار فراوان سعي مي‌كند به روشنگري دست يابد. درسي كه بايد آموخت اينست كه با استفاده از ابزارهاي آموزشي و فراگيري علم و دانش، انسان می‌تواند شخصيت معنوي و اخلاقي خود را بهبود بخشد. همانند انسان، هر سنگ زبر و  ناهموار در ابتدا موجودی ناقص است. انسان با آموزش، تربيت و عشق برادرانه می‌تواند سنگ وجودی خود را به گونه‌ای بسازد که مورد آزمون قرار گرفته و در حدود مرزهای خود شکل گرفته باشد."

به همان روشي كه فراماسونرها فرآيند روشنگري را با تبديل یک سنگ زبر و ناهموار به صاف نشان مي‌دهند، پينوكيو نيز سفر خود را با تكه ناهمواري از چوپ آغاز مي‌كند و به دنبال آنست تا سطوح خود را هموار ساخته و در نهايت به يك پسر واقعي تبديل شود. چنين اتفاقي باید حادث گردد تا او لايق روشنگري شود و او به يك فرآيند كيمياگري دروني نياز است. وي بايد زندگي كند، با وسوسه‌هاي خود مبارزه نمايد و با استفاده از وجدان خود، بايد راه صحيح را پيدا كند. اولين گام رفتن به مدرسه (نماد علم و دانش) است. پس از آن، وسوسه‌هاي زندگي بلافاصله مسير پينوكيو را تغيير مي‌دهند.

وسوسه شهرت و ثروت
روباه مكار(نماد افراد دروغگو) و گربه پينوكيو را در مسير رفتن به مدرسه فريب مي‌دهند تا "براي كسب موفقيت راه آسان را در پيش بگيرد": حرفه هنرپيشگي. عليرغم هشدارهاي وجدانش، عروسك چوبي از شخصيت‌هاي مرموز و ناشناس پيروي كرده و به "استرومبولي"(Stromboli)، يك عروسك‌گردان خشن و پرخاشگر فروخته مي‌شود.

روباه مكار(نماد افراد دروغگو) و گربه
 پينوكيو را در مسير رفتن به مدرسه فريب مي‌دهند


پينوكيو به يك عروسك‌گردان خشن و پرخاشگر فروخته مي‌شود

پينوكيو در حين نمايش با جنبه‌هاي مثبت "راه آسان" نيز آشنا مي‌شود: شهرت، ثروت.
اما پينوكيو خيلي زود متوجه مي‌شود كه اين موفقيت ظاهري هزينه هاي گزافي را به دنبال دارد: اينكه وي نمي‌تواند براي ديدن پدر ژپتو(همان خالق خود) به خانه بازگردد، پولي كه او بدست مي‌آورد صرفاً براي ثروتمند شدن استرومبولي، عروسك‌گردان نمايش‌ها، است و با گذشت زمان هرچه سن او بالاتر مي‌رود، بهتر مي‌فهمد چه سرنوشتي در انتظار اوست.تصويري نسبتاً تاريك و وحشت‌انگيز از هنرپيشگي ظاهر می شود. وي در می یابد که اساساً چيزي بيش از يك عروسك خيمه شب بازي نبوده است. پس از درك ماهيت واقعي "راه آسان"، پينوكيو متوجه مي‌شود كه دچار افسردگي شده است. او به لطف عروسک‌گردان ظالم خود مانند حيواني در قفس نگهداري مي‌شود. در واقع او با فروش روح خود فريب خورده بود.

او به لطف عروسک‌گردان ظالم خود مانند حيواني در قفس نگهداري مي‌شود.
 در واقع او با فروش روح خود فريب خورده بود.

پس از آن پينوكيو دوباره به وجدان و ضمير آگاه خود بازمی‌گرددو تلاش مي‌كند تا از آنجا فرار كند. اما همه افراد با وجدان خوب در جهان هم نمي‌توانند او را نجات دهند و  نمي‌تواند اين قفل را باز كند. براي نجات او باز هم به دخالت نيروي الهي نياز است اما به شرط آنكه قبل از آن به پري (فرستاده الهي) و البته مهم‌تر از آن، به خودش حقيقت را بگويد.


 

وسوسه‌هاي لذت‌های دنيوي
پس از بازگشت به راه صواب، پينوكيو يكبار ديگر توسط روباه مكار فريب مي‌خورد تا به "جزيره خوشی" برود، مكاني بدون مدرسه(نماد علم و دانش) و قوانين(نماد اصول اخلاقي). كودكان مي‌توانند تحت نظر مرد كالسكه‌چي بخورند، بنوشند، سيگار بكشند، با هم گلاويز شده و با اراده خويش همه چيز را تخريب كنند.جزيره خوشي استعاره از "زندگي دنيوي" است كه جهل و نادانی، تلاش براي بهره بردن از لذت‌های زودگذر و ارضاي پست‌ترین تمایلات نفسانی از ويژگي‌هاي آنست. مرد كالسكه‌چي با علم به اينكه اين راهي كامل براي به بردگي كشاندن افراد است، آنها را مدام تشويق مي‌كند. پسراني كه در اين سبك زندگي به شكل احمقانه‌اي افراط مي‌كنند، در نهايت به الاغ تبديل شده و براي كار در معدن از سوي مرد كالسكه‌چي مورد استثمار قرار مي‌گيرند. این نيز تصویر هولناک دیگري از توده مردم جاهل و نادان است.پينوكيو نيز به تدريج به الاغ تبديل مي‌شود. به بیان رمزی، در واقع او به هویت مادي نزديك‌تر مي‌شود تا خود معنوي كه اين حيوان لجوج نماد و تجسم آن است.


پينوكيو نيز به تدريج به الاغ تبديل مي‌شود.
به بیان رمزی، در واقع او به هویت مادي نزديك‌تر مي‌شود تا خود معنوي
 كه اين حيوان لجوج نماد و تجسم آن است

اين بخش از داستان اشاره ادبي به اثر كلاسيك "اپوليوس"(Apuleius) نويسنده رومي تحت عنوان "مسخ‌شدگان" یا "الاغ طلايي" است كه در مكاتب سري همچون فراماسونري مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.


 
مسخ‌شدگان ماجراي "لوسيوس"(Lucius) را تشريح مي‌نمايد كه به دليل حماقت خويش با عجايب جادوگري فريب خورد و به الاغ تغيير هويت داد. اين مسئله وي را به سفري طولاني و طاقت‌فرسا سوق داد كه در نهايت نيز توسط "ايزيس" (Isis) نجات يافت و به فرقه سري او پيوست. ماجراي اين مسخ‌شدگي به دليل خط کلی داستان، تمثيل معنوي و شکل ورود به اسرار شباهت‌هاي فراواني به ماجراي پينوكيو دارد. پينوكيو پس از آنكه به خود می‌آید، از قفس زندگي دنيوي و جزيره خوشي فرار مي‌كند.

آغاز مسیر روشنگری
پينوكيو براي ديدار دوباره پدر خويش به خانه باز مي‌گردد اما در خانه كسي نيست. وي مي‌فهمد كه ژپتو توسط نهنگي عظيم‌الجثه بلعيده شده است. پس از آن، عروسك چوبي خود را به آب مي‌اندازد و براي پيدا كردن خالق خويش وارد شكم نهنگ مي‌شود. اين آخرين مرحله ورود او به مسیر روشنگری است كه بايد از تاريكي و ظلمت زندگي جاهلانه خويش(كه نماد آن شكم نهنگ غول پيكر است) گريخته و نور معنوي را بدست آورد.


 
يكبار ديگر، كارلو كولودي به شدت تحت تاثير داستان قديمي سير و سلوك معنوي: كتاب يونس پيامبر قرار گرفت. جریان حضرت يونس و نهنگ در مكاتب سري مطالعه مي‌شوند.
 
 


يونس به فرمان خداوند از شكم نهنگ بيرون مي‌آيد
پينوكيو دشواري‌هاي مسیر ورود به روشنگری را پشت سر گذاشته و از تاريكي جهالت بيرون مي‌آيد. حال وي يك "پسر واقعي" است، انساني روشن‌ضمير كه زنجيرهاي زندگي مادي را پاره كرده و به خود والايش رسيده است. او يك نشان طلايي از پري دريافت مي‌دارد كه بيانگر موفقيت در طي كردن مسير كيمياگري تغيير هويت پينوكيو از فلزي سخت به طلا است. "هدف بزرگ" تحقق يافته است. پس چه كاري باقي مانده است؟ البته، یک جشن حسابی!

 
حال وي يك "پسر واقعي" است، انساني روشن‌ضمير
 كه زنجيرهاي زندگي مادي را پاره كرده و به خود والايش رسيده است.

نتيجه‌گيري
اگر از زوايه ديد کودکانه خود فاصله گرفته و سپس به داستان پینوکیو بنگریم، داستان پينوكيو به جاي يك سري ماجراهاي تصادفي، به يك ادبيات تمثيلي معنوي عمیق و نمادين تبديل مي‌شود. جزئيات اين فيلم كه ظاهراً بي‌معني و نامفهوم است ناگهان به حقيقتي اسرارآميز و مرموز تبديل شده يا حداقل جوامع بی‌رحم امروزی را نشان می‌دهند. كارلو كولودي، نويسنده داستان با الهام از داستان‌های قديمي فراطبيعي نظير مسخ‌شدگان و يونس و نهنگ تلاش کرد تا داستانی با موضوع ورود به مکتب را به سبك امروزي بنویسد که مهم‌ترين جنبه زندگي فراماسونري است.

داستانی با یک قرن قدمت


داستان پينوكيو نمونه‌اي از جنبه انسانی‌تر آموزه‌هاي سري است. این داستان بر پايه آموزه‌هاي فراماسونري استوار است و توجه عمیق به آن فاش مي‌سازد كه این آموزه‌ها پيشينه فلسفي افرادي است که كنترل رسانه‌هاي جمعي را در اختيار دارند.

هرچند وفاداري كارتون والت ديزني به مكتب فراماسونري همواره مورد اختلاف بوده است اما انتخاب اين داستان به عنوان دومين فيلم انيميشني كه در اين استوديو فيلمسازي ساخته شده است، مطالب بسياري براي بازگو كردن دارد.

بسياري از جزئيات نمادين كه به اين فيلم اضافه شده است بيانگر درك عميق مفاهیم سری كتاب كولودي است. با توجه به تیراژ بالای نسخه قابل پخش فيلم پينوكيو و موفقيت جهاني آن مي‌توان گفت كه همه جهان شاهد طي كردن مسير روشنگري بوده‌اند اما عده اندكي آن را به طور كامل درك كردند.

موضوع مهمی که در این داستان کمتر مورد توجه قرار گرفته، «خلق» یک انسان توسط انسان دیگر است؛ موضوعی هم که این روزها توسط جریانی مبهم و مرموز در ایران نیز تکرار می شود.
طرح این موضوعات در برهه زمان کنونی در ایران را نمی توان تصادفی یا از روی غفلت دانست و مشرق بزودی در ادامه گزارشات ویژه خود، این مساله را کاملا موشکافی و ریشه یابی خواهد کرد.چرا رسانه های صهیونیستی حدود یک قرن است
 که «داستان» پینوکیو را زنده نگاه می دارند؟

برچسب‌ها: پينوكيو چگونه «خلق» شد, آیا انسان می تواند انسانی دیگر را «خلق» کند, تصاویر
[ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 1:45 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

این بازی ابتدا با طرح این مسئله که "آیا شما لذت می برید که در مهمانی مجللی شرکت کنید و در آن مهمانی بدرخشید" مخاطبش را درگیر مجلل گرایی مد نظر و سبک زندگی خاص مدل‌های لباس می‌کند و سپس از آنها می‌خواهد تا "در کلاس های جهانی مد شرکت کنید تا بتوانید یکی از خوش تیپ ترین ها و ستاره های مدل در جهان باشید".

به گزارش مشرق ، هر روزه اپلیکیشن‌ها و بازی‌های فراوانی برای گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها عرضه می‌شود که با محوریت دیپلماسی مد و سبک زندگی تولید می‌شوند. این برنامه‌ها و بازی‌ها با محوریت قرار دادن سبک زندگی و رویکرد آواتاری ابتدا از فرد درخواست ساخت ظاهر و شخصیت مورد نظرش را می‌کنند و سپس او را ترغیب می‌کنند تا آواتارش را در مسیری که بازی طرح می‌کند پیش ببرد.

یکی از این بازی‌ها Style Starlet است که طریقه‌ی سلبریتی و مدل شدن را به مخاطبش می‌آموزد. این بازی ابتدا با طرح این مسئله که "آیا شما لذت می برید که در مهمانی مجللی شرکت کنید و در آن مهمانی بدرخشید" مخاطبش را درگیر مجلل گرایی مد نظر و سبک زندگی خاص مدل‌های لباس می‌کند و سپس از آنها می‌خواهد تا "در کلاس های جهانی مد شرکت کنید تا بتوانید یکی از خوش تیپ ترین ها و ستاره های مدل در جهان باشید".

در قسمتی دیگر از تبلیغات بازی آمده است، "شرکت در بازی‌ها، تبلیغات، جشن‌های تلویزیون و فیلم‌ها شما را به مرور زمان معروف‌تر می‌کند" که این همان راه و روش زندگی چهره‌های مشهور و سلبریتی‌هاست.

همچنین بازی با طراحی فروشگاهی از لباس‌ها و پوشاک مختلفی را تهیه و طراحی کرده که برای طراحی آواتار بازی‌باز مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این بازی با طراحی بازی‌های کوچکی با کنار هم قرار دادن ترکیب مناسب و مورد نظرش به بازی‌باز لباس‌هایی را هم هدیه می‌دهد، البته ‌همه‌ی اینها به صورت دیجیتالی در بازی است.

لازم به ذکر است، این برنامه توسط کمپانیِ لباسی به همین نام تولید شده که تمامیِ لباس‌های موجود در بازی را هم در فروشگاه‌های دیجیتال به صورت اینترنتی در کشورهای مختلف به فروش می‌رساند و از طریق این بازی سعی دارد به گونه‌ای یک تیر و دو نشان بزند. هم محصولاتش را معرفی کند و بفروشد و هم برای خودش مدل‌های تربیت کند که لباس‌هایش را بخرند و بپوشند و هم سبک زندگی مورد نظرش را برای همه تبلیغ کند، که این یعنی سه نشان با یک تیر.

بازی با ریل گذاری خود برای همه گیر کردن سبک زندگی مورد نظر خودش که همان سبک زندگی آمریکایی است، سعی می‌کند تا دختران جوان و زنان خانه‌دار که جمعیت کمی هم نیستند را ترغیب کند تا با تهیه‌ی این برنامه و بازی برای گوشی‌های خود به سمت این گونه زندگی کردن پیش بروند.

[ جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 22:17 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
از این پس در پایان هر هفته، مشرق را به نام و عکس ده شهید مشرف خواهیم کرد و شما نیز ارواح خود را بر سلام و صلوات بر ارواح مطهر آنان، خاک روبی خواهید نمود.مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، از این پس در پایان هر هفته، مشرق را به نام و عکس ده شهید مشرف خواهیم کرد و شما نیز ارواح خود را بر سلام و صلوات بر ارواح مطهر آنان، خاک روبی خواهید نمود. امید که شفاعت آنان در روز حشر، نصیب همه ی باورمندان به اسلام ناب محمدی(صلوات الله علیه) گردد. انشاءالله
آغاز این مسیر را با شهدای حزب الله لبنان مزین می کنیم. امید که مقبول افتد.
مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

هدیه به جان های تابناکشان، صلوات
روحمان با یادشان شاد

[ جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 22:17 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

مقالات ویژه نامه
تنباکو و پیامدهای آن فتوای تحریم (1)

تنباکو و پیامدهای آن فتوای تحریم (1)در یکی از مراحل بحرانی تاریخ اسلام که استعمارانگلیس با کسب امتیاز تنباکو می رفت تا کشوراسلامی ایران را در ردیف مستعمرات خود در آورد...

میرزای شیرازی و حکم استعمار ستیز ( 1 )

میرزای شیرازی و حکم استعمار ستیز ( 1 ) فکر انحصار تجارت توتون و تنباکو را نخستین بار محمدحسن خان اعتمادالسلطنه وزیر انطباعات ناصرالدین شاه مطرح کرد ...

نهضت تنباکو

نهضت تنباکو در نیمه دوم قرن نوزدهم حوادث و اتفاقاتی در ایران رخ داد که چهره ی آینده کشورمان راتاحدودی متحول ودگرگون کرد.هریک اراین...

آیت الله العظمی میرزای شیرازی (رحمت الله علیه)

آیت الله العظمی میرزای شیرازی (رحمت الله علیه)یکی از عالمان بزرگِ اسلامی ، آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی است . وی که به سببِ فتوایِ تاریخی تحریم تنباکو...

لغو امتیاز توتون و تنباکو

لغو امتیاز توتون و تنباکویکی از وقایع مشهور و معروف و سرنوشت‌ساز در کشورمان ایران، واقعه تحریم تنباکو و در نهایت لغو امتیاز آن می‌باشد، که آن¬را به قیام و نهضت تنباکوی ایران نامگذاری کرده‌اند...

توجه امام زمان در ماجرای تنباکو

توجه امام زمان در ماجرای تنباکو هنگامی که استعمار پیر بریتانیا ، ضمن انحصار قدرت و امکانات و سرمایه های گوناگون جهان سوم ، امتیاز کشت و فروش برخی فرآوردهای رایج زراعی...

نقش بازار در نهضت تنباکو و مشروطیت‌

نقش بازار در نهضت تنباکو و مشروطیت‌ساخت اقتصادی ـ اجتماعی ایران در عصر قاجاریه به گونه‌ای بود که بازار از عناصر پایه‌ای به حساب می‌آمد. طبقه تجار در کنارروحانیون از یک طرف و شاهزادگان از ...

جنبش تنباکو؛ سرآغاز مشروطه‌خواهی

جنبش تنباکو؛ سرآغاز مشروطه‌خواهیسلسله‌ی قاجار در طول حیات خود دارای مشکلات عدیده‌ای بود که از میان آنها، مشکل استبداد و انحطاط اقتصادی از همه شاخص‌تر بود...

انیس‌الدوله و تحریم تنباکو

انیس‌الدوله و تحریم تنباکودر یکی از سفرهای ناصرالدین شاه به روستای امامه از قرای لواسان او با دختری دهقان‌زاده آشنا برخورد کرد ...

امام زمان (ع) و تحریم تنباکو

امام زمان (ع) و تحریم تنباکو در هنگامی که استعمارگران انگلیس در کشور ایران , امتیاز کشت و فروش توتون و تنباکو را به دست گرفته بودند و به این بهانه می رفت ...

 
بانک مقالات
   
  قیام تنباکو

قیام تنباکو

   
  ابعاد فرهنگی امتیاز نامه تنباکو (1)

ابعاد فرهنگی امتیاز نامه تنباکو (1)

   
  لغو امتیاز تنباکو توسط میرزای شیرازی (ره)

لغو امتیاز تنباکو توسط میرزای شیرازی (ره)

   
  روایتی از روزهای ورود مرجعیت به‌ عرصه سیاست

روایتی از روزهای ورود مرجعیت به‌ عرصه سیاست

   
  تنباکو و پیامدهای آن فتوای تحریم (2)

تنباکو و پیامدهای آن فتوای تحریم (2)

   
  میرزای شیرازی و حکم استعمار ستیز ( 2 )

میرزای شیرازی و حکم استعمار ستیز ( 2 )

   
  ابعاد فرهنگی امتیازنامه تنباکو (2)

قیام تنباکو

   
 
 
[ پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:2 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

خرافه چهارشنبه سوری از منظر علما

خرافه چهارشنبه سوری از منظر علماآیین چهارشنبه سوری که یادگار ایران باستان و ایران قبل از اسلام است متأثر از دین زرتشت است که آتش را مقدس می داند. در این آیین با پریدن از روی آتش و گفتن...

چهارشنبه سوری شش گام به سوی جهل و خرافه

چهارشنبه سوری شش گام به سوی جهل و خرافه« چهارشنبه سوری » یک « خرافه » است و از حقیقت و واقعیت تهی. خرافه است زیرا از روی آتش پریدن و عبارت « زردی من از تو سرخی تو از من » را بر زبان جاری کردن نه زردی بیماری ها ...

یک شاخه نسیم روح پرور

یک شاخه نسیم روح پروردیگر چیزی به نوروز نمانده است، بجز تب و تاب تدارکات سال نو، غروب هر روز، صدای ترقه بازی بچه‌ها و صدالبته بزرگترها به گوش می‌رسد. اگر از آنهایی که سن و سالی را گذرانده‌اند،...

از زرد به سرخ

از زرد به سرخشاید اگر از هرکدام از ما بپرسند که کدام شب‌های روزگارتان ایرانی‌تر بوده است بی‌درنگ یاد یلدا و چهارشنبه‌سوری بیفتیم؛ شب‌هایی که هرکدام به رنگی در خانه‌های یاد ما نشسته‌اند ...

چهارشنبه سوری آیینی تماما ایرانی نیست

چهارشنبه سوری آیینی تماما ایرانی نیست در آخرین سه شنبه هر سال مراسمی به نام چهارشنبه سوری برگزار می شود. معمولا در توصیف این جشن گفته می شود که رسمی است کهن ...

[ پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:2 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


ویژه نامه سال 91 (مقالات سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی )

 

مقالات ویژه نامه
برداشت‌های غلط از نام سال نکنیم

برداشت‌های غلط از نام سال نکنیمرهبر معظم انقلاب سال جاری را سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی» نامیده‌اند و آن‌چه که معظم‌له در ضرورت و اهمیت این سال فرموده‌اند...

موفقیت بیمه‌ بیکاری در حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی

موفقیت بیمه‌ بیکاری در حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی اگرچه قانون مصوب مجلس در زمینه‌ی پوشش فراگیر بیمه‌ی بیکاری برای همه‌ی ایرانیان، گام مهمی در تکمیل زنجیره‌ی بیمه‌های اجتماعی ...

واردات ارزان قیمت در کمین تولید ملی

واردات ارزان قیمت در کمین تولید ملییکی از سیاست‌هایی که به منظور حمایت از تولیدات داخلی، بسیار مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی کشور قرار دارد، واردات آسان...

بیمه‌ بیکاری و نقش آن در حمایت از نیروی کار ایرانی

بیمه‌ بیکاری و نقش آن در حمایت از نیروی کار ایرانی پیوستن ایران به کلوپ کشورهای دارای نظام بیمه‌ی بیکاری فراگیر، خبر خوشی است که در صورت تحقق کامل، می‌تواند گام بزرگی در راه حمایت...

تحریف نگارشی و معنوی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تحریف نگارشی و معنوی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی یکی از بخش های نامگذاری سال 91 حمایت از کار و سرمایه ایرانی است. در زمینه حمایت از سرمایه ایرانی، باید ابتدا تحلیل شود که در فضای زندگی ...

ارتقای تولید ملی مستلزم نگرش جامع و عزم ملی(1)

ارتقای تولید ملی مستلزم نگرش جامع و عزم ملی(1) شباهت عجیب میان اسباب بازی دوران کودکی دختران ایرانی و چهره امروزی‌شان انکار‌ناپذیر است و نشان می‌دهد ما در تولید عروسک بومی و ملی کشورمان موفق نبوده‌ایم....

عروسک ایرانی در سال تولید ملی

عروسک ایرانی در سال تولید ملی شباهت عجیب میان اسباب بازی دوران کودکی دختران ایرانی و چهره امروزی‌شان انکار‌ناپذیر است و نشان می‌دهد ما در تولید عروسک بومی و ملی کشورمان موفق نبوده‌ایم....

تأثیر حمایت از تولید ملی بر سیاست کلان کشور

تأثیر حمایت از تولید ملی بر سیاست کلان کشور نام گذاری هر سال توسط مقام عظمای ولایت در راستای بسط یک اندیشه سازنده در کشور؛ نشان از دوراندیشی زعیم مسلمین جهان...

نقش مالکیت فکری در حمایت حقوقی از تولید ملی

نقش مالکیت فکری در حمایت حقوقی از تولید ملی در دنیای امروز، خلق ثروت متکی بر فناوری است. امروزه، پایه های اقتصاد کشورهای پیشرفته بر اقتصاد دانش بنیان بنا شده است...

پیش نیازهای حمایت از تولید ملیِ صادرات گرا

پیش نیازهای حمایت از تولید ملیِ صادرات گرا برنامه‌ریزی برای تحقق تولید صادراتی با توجه به این که سال 91 به عنوان سال حمایت از تولید به عنوان محور اصلی ماموریت های ارکان نظام به خصوص وزارت‌خانه...

جو سرمایه‌گذاری و تولید ملی

جو سرمایه‌گذاری و تولید ملیاینکه بیکاری جز با سرمایه‌گذاری‌های مولد بخش خصوصی و دولتی و ترکیب بهینه آن دو در صحنه اقتصاد ملی کاهش نمی‌یابد، حرف تازه‌ای نیست. ....

تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی
                  نظام اسلامی در روند تکاملی خود از مرحله استقلال سیاسی گذر کرده و در دوران تعمیق استقلال اقتصادی برنامه حراست از منابع نفتی را ایم....

بررسی راهبردهای مقاومتی در اقتصاد ایران

بررسی راهبردهای مقاومتی در اقتصاد ایران با توجه به سابقه‌ی شما در تصدی وزارت اقتصاد و دارایی در اوایل انقلاب و سال‌های دفاع مقدس، اوضاع اقتصاد ایران در آن دوران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟...

طعم کالای ایرانی

طعم کالای ایرانیکالاهای عرضه شده در هر جامعهای«ذائقه ی مصرف» مردم آن جامعه را شکل میدهند و شاید ریشهایترین دلیل گرایش مردم ما به سمت مصرف ...

استقلال اقتصادی از منظر قرآن

استقلال اقتصادی از منظر قرآنچرا قرآن بر استقلال اقتصادی مسلمانان تأکید دارد؟ با توجه به نامگذاری سال 1391 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «سال تولید ملی، حمایت...

اهمیت ثبات بازار ارز برای تولیدکنندگان ایرانی

اهمیت ثبات بازار ارز برای تولیدکنندگان ایرانیپس از آن که اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها توانست وضعیت چند نرخی و شکاف قیمتی چشم‌گیر بین قیمت‌های دولتی و قیمت بازار آزاد آرد...

تولید ناخالص ملی

تولید ناخالص ملی ارزش افزوده همه بخشهای مختلف اقتصادی، برای یک دوره زمانی(مثلاً یکساله)، بیانگر تولید ناخالص ملی کشور است. تولید ناخالص ملی ...

علم نافع، راه میانبر برای تولید ملی

علم نافع، راه میانبر برای تولید ملی از نگاه نخبگان تولید ملی به معنی هدف گذاری نهایی در پژوهش است چرا که تولید ملی می تواند به یک معیار خاص در ارزیابی فعالیت های علمی بدل شود....

وابستگی به نفت؛ بلیه اقتصادی ما (1)

وابستگی به نفت؛ بلیه اقتصادی ما (1) منشور بیانات «مقام معظم رهبری» در 20 سال پیرامون درآمدهای نفتی منشور بیانات مقام معظم رهبری که در ادامه ملاحظه می‏فرمایید ...

فرهنگ مصرف کالای داخلی

فرهنگ مصرف کالای داخلی چگونه می‌توان مصرف کالاهای داخلی را به فرهنگ تبدیل کرد؟ حفظ فرهنگ اصیل ایرانی، عمقی شدن نگاه مسؤولان به مقوله‌ی خطر نامریی...

سود دلالی در اقتصاد ایران

سود دلالی در اقتصاد ایرانرهبر معظم انقلاب اسلامی، سال 1391 را سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی» نام نهادند. شاید برای بسیاری از پژوهشگران ...

پیامدهای دخالت دولت در تولید

پیامدهای دخالت دولت در تولید شاید بتوان بهترین مقدمه را برای متن حاضر، بیان انواع و اقسام تهدیدهای دولت و آن گاه پرداختن به ضرورت تحدید دولت دانست. چرا که اگر زیان‌های ...

کالای ایرانی، ضامن تثبیت فرهنگ ایرانی

کالای ایرانی، ضامن تثبیت فرهنگ ایرانی آغاز سال 1391 نیز بار دیگر با پیام و رهنمودی راهگشا از سوی رهبر معظم انقلاب همراه شد. «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‌ى ایرانى» شعاری است ...

چهار نام و یک دهه

چهار نام و یک دههچهار سال از طرح موضوع عدالت و پیشرفت به عنوان گفتمان دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی می‌گذرد و در سال جدید ملت ایران باید گام ...

۱۰ گام برای حمایت از کار و سرمایه ایرانی

۱۰ گام برای حمایت از کار و سرمایه ایرانی پیام رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال ۱۳۹۱ به عنوان سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در واقع پیام تداوم جهاد اقتصادی را در خود دارد. ...

بایسته‌های سیستمی حمایت از تولید داخلی در نگاه مقام معظم رهبری

بایسته‌های سیستمی حمایت از تولید داخلی در نگاه مقام معظم رهبری نوروز امسال نیز هم‌چون سال‌‌های گذشته با پیام رهبر فرزانه انقلاب آغاز گشت و ایشان نیز به مانند سنوات قبل، برای سال جدید شعاری معین نمودند. ...


برچسب‌ها: ویژه نامه سال 91, مقالات سال تولید ملی, حمایت از کار و سرمایه ایرانی
[ چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 23:52 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

مقالات ویژه نامه
 
 

فضیلت جهاد و شهادت در قرآنقرآن کریم آیات متعددی دربارة‌ فضیلت «جهاد و شهادت»‌ در راه خدا ذکر می‌فرماید که به ذکر پاره‌ای از آنها می‌پردازیم. در سورة‌ بقره می‌فرماید: کسی را که در راه خدا کشته شد مرده...

 
 

مختار ثقفی» که بود، چرا قیام کرد روایات وارده دربارة فضیلت «جهاد و شهادت» از رسول اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و سایر معصومین (علیهم السلام) بسیار زیاد است که در اینجا به ذکر پاره‌ای از انها بسنده می‌شود:...

 
 

شهید و شهادت در کلام امام خمینی (رحمه الله علیه)اینجانب به اسلام و اولیای عظیم‌الشأن آن و به ملت اسلام و خصوصاً ملت مبارز ایران ضایعه تاسف‌انگیز «شهید بزرگوار»، متفکر و فیلسوف و فقیه عالیمقام مرحوم آقای...

 
 

دفاع مقدس از منظر مقام معظم رهبری *این جنگ [جنگ هشت ساله‏]، مظهر و تجلى همه‏ى روحیات خوب و سازنده‏‌اى است که یک ملت و یک کشور را مى‏تواند به تعالى حقیقى برساند. * ما در جنگ نظامى توانستیم خودمان را پیروز کنیم؛،...

 
 

فرار از جبهه جنگ از دیدگاه قرآن و ائمه بى شک یکى از گناهان بسیار بزرگ فرار از میدان جنگ در وقت نبرد و رویاروئى با دشمن اسلام و مسلمانان است.و در این مورد روایات بسیار زیادى از شیعه و سنّى نقل گردیده است، ...

 
 

زنان، ایثار و شهادت در دوره معاصر فعالیت زنان در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی، از صدر اسلام تا کنون از واقعیت های غیر قابل انکار تاریخ اسلام و ایران است.هر چند اسلام با حضور زنان ...

 
 

ایثار و شهادت در آموزه ی سیاسیایثار و شهادت در مکتب تشیع از موضوعات حائز اهمیت می باشد؛ و جای تحقیق فراوان دارد. لذا این مقاله با عنوان ایثار و شهادت در آموزه ی سیاسی - فرهنگی شیعه...

 
 

زنده بودن شهدایکی از موضوعات مورد اختلاف علمای شیعه و حتی علمای مسلمان اعم از شیعه و سنی این بوده که آیا انسان بعد از مرگ دارای حیات می‌باشد یا نه و اگر می‌باشد ...

 
 

قیام و انتقام در حالیکه از آغاز قرن ١٩ تا سال ١٩٩٠م، روسیه‌ی تزاری و جانشین آن اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تهدیدگران استراتژیک ایران بودند، از سال ١٩٦٠ میلادی به این سو، ...

 
 

مقام شهادت از کلام شهدا اى تشنگانى که به دنبال آب زلال شهادت مى‏روید! تا سیراب نشده‏اید بازمگردید. و چگونه زیستن و چگونه مردن را در معنویت بیابید. معنویتى که در آن شهادت، یک هجرت است،...

 
 

دل نوشته هایی به یاد شهدابغض‏های حقیر ما، روبه‏روی تصاویر گلگون شما سرریز می‏شود و راه را برای کلام می‏بندد؛ با شما شقایق‏هایم. از شما چه باید گفت و چه باید نوشت؟...

 
 

دلدادگی شهدا به امام حسین علیه السلام در و مادر! من زندگی را دوست دارم، ولی نه آن قدر که آلوده اش شوم و خویش را فراموش و گم کنم. علی وار زیستن و علی وار شهید شدن و حسین وار زیستن و حسین وار شهید شدن ....

 
 

رهبری معنوی امام خمینی در دفاع مقدسبررسی رفتار فردی و شیوه مدیریت و رهبری حضرت امام( رحمت الله علیه ) از جمله نکات جالب و ارزشمندی است که به واسطه‌ی مطالعه رفتار و منش مدیریتی و رهبری ایشان به دست می‌آید ....

 
 

دلدادگی شهدا به امام حسین علیه السلام جامعه جهانی در سیر حرکت تکاملی خود به سوی جامعه مهدوی و تحقق وعده الهی مبنی بر وراثت زمین توسط مستضعفین و صالحین در حال حرکت است. از سوی دیگر ....

[ چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 23:51 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

امام خميني(ره) در پیام تسلیت خود فرمودند: اینجانب فرزند عزیزی را از دست داده‌ام. خداوند تعالی به همه ما توفیق تحمل مصائب و توان ادامه راه بر فروغ شهیدان را بیشتر از پیش، کرامت فرماید و توطئه و مکر ستمگران را به خودشان برگرداند و ملت پر کرامت اسلام را در مسیر جهاد و شهادت، ثابت‌قدم نگهدارد.
گروه بین‌الملل مشرق-- پاکستان پس از ایران دومین کشور دارای جمعیت شیعه (حدود 20 درصد از کل جمعیت )در جهان است.

شیعه در پاکستان دومین گروه مذهبی را از لحاظ جمعیت تشکیل می‌دهد، اما آمار دقیقی از میزان جمعیت آن وجود ندارد.

10 ژانویه 2013 ميلادي پاکستان شاهد یکی از خونین ترین روزهای خود بود که در طی آن و به دلیل یک سلسله انفجار تروریستی 115 شهروند این کشور که عمدتاً شیعه مذهب بودند جان خود را از دست دادند.

رهبر شیعیان پاکستان که بود؟


شهید عارف حسینی (ره) رهبر شیعیان پاکستان، در سال 1320 هجری شمسی درخانواده‌ای مذهبی و روحانی در شهر "پاراچنار" پاکستان دیده به جهان گشود.

وی قبل از رسیدن به سن تحصیل، تحت تعلیم پدر بزرگوارش مرحوم "سیّد فضل حسین" قرار گرفت و پس از گذراندن دوره ابتدایی و متوسطه، برای فراگیری بیشتر علوم دینی در سال 1346 راهی حوزه علمیه نجف اشرف شد.

شهید سید عارف حسینی(ره)در ایام اقامت در نجف اشرف در کنار مردان عمل و اسوه مبارزه قرار گرفت و اولین آشنایی ایشان با شخصیت محبوب امت اسلام، امام خمینی (قدس سره) بود که این آشنایی آغاز تحول فکری و سیاسی در زندگی این شهید بود.

زمانی که وی در عراق بود، به دلیل شرکت در فعالیت‌های انقلابی و شرکت در تظاهرات، در اعتراض به ظلمی که نسبت به "آیت الله العظمی حکیم" (ره) اعمال می شد، دستگیر و حدود یک ماه زندانی و سپس توسط بعثی های جابر از عراق اخراج شد.

وی پس از اخراج از عراق به پاکستان رفت و به فعالیت‌های علمی-سیاسی خود پرداخت و نفوذ گسترده زیادی بین اقشار مختلف امت مسلمان پاکستان پیدا کرد.


وی در سال 1353 دوباره برای فراگیری بیشتر علوم اسلامی، راهی نجف اشرف شد و با ندادن اجازه ورود به کشور عراق، ناگزیر مقیم حوزه علمیه قم شد و در کنار تحصیل به فعالیت‌های سیاسی نیز مشغول شد.

حسینی در حوزه علمیه نجف و قم از محضر اساتیدی چون آیات عظام سیّد اسدالله مدنی، سیّد مجتبی لنکرانی، شهید مرتضی مطهری، فاضل لنکرانی، جعفر سبحانی و  ناصر مکارم شیرازی کسب فیض کرد.


ورود شهید حسینی(ره) به حوزه علمیه قم همزمان بود با گسترش نهضت جهانی امام خمینی(قدس سره). این شهید هم خود در تظاهرات شرکت می‌کرد هم دیگر طلاب پاکستانی ساکن حوزه علمیه قم را به شرکت در تظاهرات ترغیب می‌کرد. از این رو طلاب غیر ایرانی، بخصوص طلاب پاکستانی، تحت مراقبت شدید ساواک قرار گرفتند و به همین سبب شهید حسینی را پس از شناسایی، دستگیر و از ایران اخراج کردند.

این شهید برای شروع تحول فرهنگی - سیاسی در ساختار جامعه پاکستان اقدامات حساب شده ای را انجام داده و شیعیان پاکستان را از ماهیت حکومت نظامی ضیاء الحق آگاه ساخت. وی در ششم جولای 1986 ميلادي اعلام کرد که ما وارد سیاست خواهیم شد. زمانیکه ضیاء الحق، دیکتاتور معروف پاکستان بر سر کار بود، هیچ‌کس جرأت نمی‌کرد علیه ضیاء الحق قیام کند حتی «بی‌نظیر بوتو» که نخست‌وزیر بود نمی توانست علیه او ابراز عقیده کند. شهید حسینی(ره) در اوایل رهبری علناً با حکومت ظالم ضیاء الحق مخالفت کرد.


از طرف دولت پیشنهادهای زیادی برای مذاکره شد، اما شهید حسینی آنها را به هیچ وجه قبول نکرد. در سال 1980 دولت قوانینی به تصویب رساند که در آن حقوق شیعیان تضییع شد و شیعیان را در اقلیت قرار دادند. آن زمان که رهبر شیعیان پاکستان مفتی جعفر حسینی(ره) بود اعلام کرد که همه شیعیان جهت اعتراض به این قانون، در «اسلام آباد» تجمع کنند. دولت اعتراض مردم را قبول نکرد و شیعیان به دبیرخانه (که نخست‌وزیری و مجلس سنا در آن واقع است.) حمله کردند، یکی از شیعیان در این راه شهید شد. نتیجه آن (اعتراضات) به تصویب رسیدن قرار داد بین شیعیان و دولت بود.

یکی از محرّکان اصلی این جریان، شهید عارف حسینی بود. بعد از دستگیری مفتی جعفر حسینی(ره) شهید حسینی فعالیت خود را شدت بخشید. شهید عارف حسینی پس از انتخاب به رهبری، قلمرو فعالیت‌های انقلابی خود را گسترش داد. او محور مفاسد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در پاکستان در یک حرکت بنیادی در بافت کلی جامعه پاکستان می دانست و از این جهت انقلاب اسلامی را در پاکستان تنها راه حل آن به حساب می آورد و چنین عقیده داشت:

«حل تمام این مشکلات از راه یک انقلاب اسلامی خواهد بود، مانند انقلاب اسلامی که در ایران بر پا شد و دشمن هم امروز به حقانیت آن اعتراف دارد، اکنون آمریکا با اینکه میلیونها دلار صرف کرده است در دل محرومان و مظلومان جهان جای ندارد و به‌رغم همه مخالفت‌های قدرت‌های استکباری، دل محرومان و مظلومان جهان، مالامال از محبت به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(قدس سره) است.»

رابطه دوستانه شهید حسینی(ره) با رهبران انقلاب اسلامی حکایت از وفاداری وی نسبت به انقلاب اسلامی ایران دارد. در واقع علامه عارف حسین حسینی (ره) زبان گویای انقلاب اسلامی در شبه قاره هند بود.

شهید سید عارف حسین حسینی(ره) برای بیداری توده‌های پاکستان چهره سفاک شاه ایران را معرفی کرد و از نهضت اسلامی امام خمینی(قدس سره) که در حال پیروزی بود، حمایت کرد.


پس از انقلاب امام خمینی(ره) شهید عارف را به عنوان نماینده خود در پاکستان برگزید.

این شهید عالی‌مقام، جهت گسترش معارف آل محمد(ص) مراکز آموزشی و عبادی زیادی از جمله "دار المعارف الاسلامیة" و چند مسجد و درمانگاه را در شهرهای مختلف این کشور بنا نهاد.


شهید عارف حسین حسینی(ره) علاوه بر برجستگی‌های علمی و سیاسی، از صفات اخلاقی خوبی نیز برخوردار بود و به همین جهت خیلی زود توانست در قلوب مسلمانان پاکستان جا باز کرده و خدمات شایسته‌ای را به انجام برساند.

شهید سید عارف حسین حسینی(ره) شامگاه 13 مرداد ماه 1367 از زادگاهش پاراچنار به پیشاور آمد و شب را در مدرسه علمیه "دار المعارف" ماند، قرار بود فردا صبح 14 مرداد برای شرکت در یک مصاحبه مطبوعاتی به لاهور سفر کند و پس از ختم مصاحبه در اجتماع مردم سخنرانی نماید و مسئله ای مهم درباره آینده موقعیت سیاسی کشور، اعلام کند، مردم از شهرهای دور و نزدیک گرد هم آمده بودند تا به سخنان رهبر خویش گوش فرا دهند.

شهید حسینی(ره) نماز صبح جمعه را اقامه و پس از به‌جا آوردن فریضه الهی براي تجدید وضو طرف وضوخانه که طبقه دوم مدرسه علمیه دارالمعارف بود، می‌رود و پس از وضو همان‌طور که از پله‌ها پایین می‌آید، به دست جنایتکاران ناشناسی که خدمتکار استکبار بودند هدف گلوله‌ای قرار می‌گیرد و به محض اصابت گلوله‌ها با فریاد لا اله الّا الله، قامت بلند او نقش بر زمین می‌گردد.

صبح جمعه همان روز «14 مرداد ماه 1367» خبر شهادت سیّد عارف حسین حسینی(ره) از تلویزیون پاکستان پخش و به گوش مسلمانان بخصوص شیعیان تحت ستم می‌رسد، دلهای آنان از این مصیبت شکسته‌شده و با چشمان اشک‌آلود به همدیگر تسلیت می‌گویند.


امام خمینی(ره) آیت‌الله جنتی را به عنوان فرستاده ویژه خود به مراسم تشییع شهید سید عارف حسین حسینی اعرام نمودند.

حضرت امام(ره) در پیام تسلیت خود فرمودند: اینجانب فرزند عزیزی را از دست داده‌ام. خداوند تعالی به همه ما توفیق تحمل مصائب و توان ادامه راه بر فروغ شهیدان را بیشتر از پیش، کرامت فرماید و توطئه و مکر ستمگران را به خودشان برگرداند و ملت پر کرامت اسلام را در مسیر جهاد و شهادت، ثابت‌قدم نگهدارد.

دانلود

[ چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 9:16 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

تو را به خدا در اين آخرين لحظات كه به خاكم مي سپاريد ،مانع فرار من از درگاه خداوند شويد دست ها و پاهايم را اگر دست وپايي داشتم با يك طناب ببنديد و مرا بر روي زمين بكشيد و به طرف قبر ببريد تا خداوند به خاطر شما انسان هاي مخلص مرا عفو كند .
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، «حبیب الله شاکرمی»ك، به سال 1343 در بروجرد متولد شد. وی 22 سال بعد،مشرف به خلعت بسیجی، در سرزمین «شلمچه»، و طی عملیات «کربلای 5»، به تاریخ 26 دی ماه 1365، پنجه بر بام عرش گرفت و بر بساط «عندربهم یرزقون» نشست.
از «حبیب الله شاکرمی» وصیت نامه ای بر جای مانده است که در این روزهای پایانی سال، به کار دل تکانی، بسیار می آید. وصیت نامه ای ساده، خالی از ظرافت های ادبی، اما تاثیر گذار و روح نواز.  متن کامل این وصیت نامه به قرار زیر است:

 بسم الله الرحمن الرحيم
هرفردي از افراد بشر وقتي به خود مي آيد از خودش مي پرسد به كجا مي روم به جز از اين زندگي ؟به كجا مي انجامد این زندگی؟
همان طوري كه پرسش از مبدا نيز فطري است این که من نبودم، پيدا شدم، چه كسي مرا پديد آورد؟ اين جانب كه يك تحليل عقلي مختصر کردم، دریافتم ،کسی که به مبداء آفرينش معتقد است نمي تواند معاد را انکار كند و اين افكار مرا وادار به نوشتن وصيت نامه مي كند .چون حس مي كنم كه چند روزي ديگر در اين دنيا هستم بنابراين بر آن شدم كه وصيت نامه خودم را تعيين كنم كه شايد اين وصيت نامه بر روي يك سري از افراد تاثير گذارد.
پدر و مادر! چند روز ديگر به ميدان انتخاب مي روم. جایي بايد انتخاب كرد که با چه كسي مي خواهي معامله كني و من با توجه به آن كه چند سالي است كه خدايم را كه رب و همه چيز من مي باشد شناختم، جز ندامت و توبه به درگاهش و سجده كردن در درگاهش و درخواست استغفار چيزي نداشتم .
تصميم گرفتم در اين ميدان و در اين عرصه تجاربم ،تجاربي سودمندانه كنم و به خاطر همين در این بين هر چه داشتم؛ پدر و مادر ،خواهر ،برادر - گذاردم تا آن چيزي را كه نداشتم به دست آورم .چرا كه براي يافتنش از خانه ام به سوي نور هجرت كردم و اكنون در ازاي لقاء يار، جانم را مي دهم كه البته آن هم متعلق به يار است و امانت است در پيش من.
چون وعده الهي حق است كه هر كس به جان و مال با خداوند تبارک و تعالي معامله كند خدا نيز او را وعده خوشبختي مي دهد، لذا انتخابم را با ورود در گروه نور كه مقدمه معامله با خداست، آن هم با جان قرار دادم .
مي خواهم دعا كنيد تا خداوند كريم مرگ مرا شهادتم قرار دهد، چرا كه به راستي ديوانه «الله» هستم و براي لقايش جان بي ارزشم را نثار مي كنم و افسوس كه جز اين تحفه ناچيز ،چيز ديگري در محيط ندارم و از خداوند مي خواهم كه شهادتم را طوري قرار دهد كه بدنم در راه رسيدن به او پودر شود چون مي دانم تنها به اين وسيله است كه شايستگي ظهور در پيشگاه خداوند را خواهم داشت و از خداوند مي خواهم كه در آخرين لحظات عمرم امام زمان را به من نشان دهد، چون خيلي علاقه عجيبي به آن مولا دارم .
پدر و مادر! مي خواهم امتحان كنم شما را كه چه قدر به اسلام پاي بند هستند و آن امتحان اين است:
در نبودم خنده بر لبهايتان باشد تا اين خنده تيري باشد بر قلب كور دل ها و در ضمن مي خواهم در مجلس بزرگ داشتم سخن از مظلوميت امام علي( ع)گفته شود و همچنين مظلوميت سرور و سالارمان امام حسين (ع).
والسلام
حبيب شاه كرمي
 بنده ي كوچك خداوند

اي مردم! «حبيب» يك عمر بنده به درگاه خداوند يكتا بود.«حبيب» را يك عمر خداوند مي خواند ولي از درگاهش فراري بود. «حبيب» را يك عمر معشوق از بلا نجات مي داد ولي سپاس نمي گفت. از شما يك  تقاضا دارم؛ تو را به خدا در اين آخرين لحظات كه به خاكم مي سپاريد ،مانع فرار من از درگاه خداوند شويد دست ها و پاهايم را اگر دست وپايي داشتم با يك طناب ببنديد و مرا بر روي زمين بكشيد و به طرف قبر ببريد تا خداوند به خاطر شما انسان هاي مخلص مرا عفو كند .

روحمان با یادش شاد

[ چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 9:15 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
سارا نتانیاهو از این دست زنان به شمار نمی رود.وی به خاطر خشونت، بی ادبی و تندخویی اش شناخته شده است.
مشرق؛ " اسرائیل" عنوان عمومی کشوری مجعول در اراضی "فلسطین" است. بیش از همه از " اسرائیل" به رژیم غاصب صهیونیستی به پایتختی شهر "تل آویو" (Tel Aviv) تعبییر می شود.  
     

"تل آویو" (Tel Aviv)

این کشور جعلی، در ساحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده و در شمال با لبنان، در شمال شرقی با سوریه، در شرق با اردن و در جنوب غربی با مصر مرز مشترک دارد.
اسرائیل هم‌چنین در شرق با کرانه باختری رود اردن و در جنوب غربی با نوار غزه مجاورت دارد.
     
    

کشور جعلی اسراییل (Israel)

زنان اسراییل:
از زمان برپایی رژیم اشغال گرقدس در سال 1948 میلادی، اسرائیل دختران و زنان را در زمینه های نظامی، سری و جاسوسی حتی از طریق مسائل جنسی جهت تحقق اهداف خود به  کار گرفته و هیچگاه تعداد دختران سرباز در هر واحد نظامی از 15 نفر کمتر نمی باشد.
 
نکته قابل ذکر این که زنان مجرد باید به خدمت اعزام شوند و اسرائیل تنها دولت موجود در جهان است که نظام خدمت اجباری را برای زنان مقرر داشته است.

 
با توجه به شواهد به دست آمده زنان اسرائیلی  نقش قابل توجهی در  عرصه نظامی دارند.

 
با توجه به این که زنان مسئولیت تربیت نسل آینده را دارند علی القاعده وارد نمودن آنان به عرصه نظامی تبعات خاص خود را در بر داشته و موجب می شود تا نسل یهود به طور غیر مستقیم تحت تاثیر آموزه های نظامی قرار گیرند.

 

بانوی اول:
در حال حاضر خانم "نتانیاهو" بانوی اول اسرائیل است.

 
عرصه تاثیر گذاری وی بیشتر از آن که مانند سایر بانوان اول منطقه در سطح فعالیت های فرهنگی مانند حمایت از آموزش و پرورش و بهداشت و... باشد، در لایه های سیاسی و مدیریتی کلان و عزل و نصب های نخست وزیری و کابینه این رژیم بوده است.

 
این امر اگر چه موجب نارضایتی احزاب سیاسی رژیم صهیونیستی شده است، اما از منظر بسياری از اسرائيلی ها خانم "نتانیاهو"، موثرترين مشاور نخست وزير قلمداد می شود.

 
بر این اساس خانم "نتانیاهو" حضور پرده نشین در عرصه سیاست را به حضور مستقیم در عرصه های مدیریتی خُرد و آموزشی و به عهده گرفتن مسئولیت های محوله سازمان ملل و سایر تجویزات این سازمان ترجیح داده است.    
بررسی کلی:
رژیم غاصب صهیونیستی منطبق بر آموزه های یهود، زن را جنس دوم دانسته و بر استفاده ی حداکثری از ایشان برای تامین مقاصد خویش می باشد.

[ چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 9:7 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
کمپین اهانت به امام هادی علیه السلام حدود یک ماه و نیم بعد از سریال «پایتخت» راه اندازی شد.استقبال اعضای این کمپین از پخش سری دوم این سریال را می توان در کامنت های آنان مشاهده کرد.
مشرق؛ در ماه مه سال ۲۰۱۱ میلادی، صفحه‌ای در فیس‌بوک به نام "كمپین یادآوری امام نقی به شیعیان" و در کنار آن وبلاگی در وردپرس راه اندازی شد، ایجادکنندگان صفحه چنین نوشته بودند: «اگر شما شیعه ی متعصب هستید ممکن است مطالب این صفحه شما را آزار دهد. . . ما فقط طنز می‌نویسیم و حضرتش یعنی امام نقی را به خاطر علاقه بیش از حدی که به ایشان داریم قهرمان تمام طنزهایمان محسوب می‌کنیم.»

به موازات موج های "پ ن پ" و "مملکته داریم؟"  این صفحه مورد استقبال تعدادی از کاربران فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، گوگل‌پلاس و وبلاگ‌ها قرار گرفت.
پس از مدتی رسانه های مجازی شیعی به مخالفت با آن پرداختند، برخی وبلاگ ها و سایت های ارزشی با تقبیح توهین های صورت گرفته در این صفحه با انتشار تصاویر شطرنجی اعضای صفحه و با تهدید به انتشار اطلاعات کسانی که به فعالیت خود ادامه دهند، باعث بیرون آمدن افراد بی اطلاع و جاهلی که صرف خنده و مضحکه وارد صفحه شده بودند، گشتند، پس از آن از یک سو کمپین روز به روز بر فعالیت های خود می افزود و از سوی دیگر کاربران ارزشی فضای مجازی به تکریم حضرت امام علی النقی علیه السلام می پرداختند، چنانچه در فروردین ماه 91 دهه ی بزرگداشت امام هادی علیه السلام در فضای مجازی از سوی کاربران ارزشی برپا شد.

چند ماه بعد کلیپی از سوی شاهین نجفی خواننده ایرانی ساکن آلمان در اهانت به حضرت امام هادی علیه السلام منتشر شد که باعث شد برخی مراجع حکم به ارتداد این فرد بدهند، دادن حکم ارتداد بر شدت اهانت ها در شبکه های اجتماعی به خصوص فیس بوک افزود به طوری که برای سایر ائمه بزرگوار نیز صفحاتی ایجاد گشت، تنها شاهین نجفی بود که فراری گشت و برنامه های روتینش با مشکل مواجه شد اما سایر هتاکان که تعداد نه چندان کمی از آن ها داخل ایران اند بدون واهمه به فعالیت خود ادامه دادند.
در زمان گسترش اعتراضات جهانی مسلمانان به فیلم موهنی که علیه پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله ساخته شده بود نیز خواننده ی فارسی زبان دیگری به هتاکی نسبت به مفهوم انتظار و حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف پرداخت.  
 
همچنان پس از قریب به دوسال این کمپین به فعالیت خود ادامه می دهد و عجیب است چرا هنوز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به شناسایی گردانندگان وبلاگ اصلی کمپین که به نظر می رسد از داخل ایران مشغول فعالیت هستند، نکرده اند.(برای مثال در یکی از پست های ابتدایی وبلاگ چنین آمده: "نوشته‌شده در مه 27, 2011  -  خوب من الان تو کتابخونه دانشگاه نشستم و دارم صفحه‌ی امام نقی رو چک می‌کنم. یه یارو (...) حزب‌الهی هم نشسته کنارم و زل زده تو مانیتور و هر چی تایپ می…" / لازم به ذکر است که اکثر اعضای صفحه ی فیس بوک کمپین ساکن تهران هستند.)


 
این کمپین در ادامه ی حرکت های براندازانه علیه نظام جمهوری اسلامی راه اندازی شده است. به اقرار گردانندگان کمپین این روش، روش تازه کشف شده برای سرگونی نظام حاکم بر ایران است، این که پایه های مکتب تشیع را از طریق خرافه عنوان نمودن و با زبان طنز(لودگی) تضعیف کنند تا در نتیجه مردمی که عادت به استهزای باورهای خویش کرده اند سرانجام در ایستادگی بر باورها تزلزل پیدا کرده و از آن ها دست بکشند.

احتمالا طراحان این طرح برای موفقیت خود به تجربه های قبلی جوک سازی و انتشار آن در سطح جامعه تکیه کرده اند، سال هاست جوک های قومی – قبیله ای مورد اعتراض مراجع و دلسوزان نظام قرار می گیرد و خطرات آن برای امنیت ملی کشور بیان می شود اما دریغ که دستگاه های فرهنگی فشل ما توان اصلاح اینگونه ناهنجاری ها را ندارند، وقتی فردی به تمسخر یک قومیت خاص عادت کند هنگام جنگ یا حتی اتفاق افتادن یک حادثه ی طبیعی برای مردم آن منطقه چطور می توان از او انتظار کمک به اهالی آن منطقه را انتظار داشت؟ چطور این فرد به مردمی کمک کند که پیش تر شرف و عزت و حیثیت آن مردم را لگدمال کرده است؟ در زمان هائی نیز برای مسئولین نظام و چهره های مشهور جوک ساخته می شود، که این نیز در جای خود می تواند بر وحدت ملی و حمایت از ارکان نظام تاثیر گذار باشد، جوک هائی که ارزش های دینی را هدف گرفته باشند هیچ گاه در سطح کل جامعه پخش نشده اند، تنها در زمان پخش سریال یوسف پیامبر علیه السلام برخی حرکت های زشت مشاهده شد که البته عمومیت نیافت.

به هرحال اکنون شیطان جنود خود را گردآورده تا از این راه به شیعه ضربه بزند، ایرانیان و به خصوص نسل جوان و نوجوان علاقه ی زیادی به طنز، لطیفه، شوخی و ... دارند، مؤید این مطلب حجم بالای پیامک ها، سایت ها، کتاب های موبایل و ... است، پس از دو موج طنزی که در فضای مجازی برپا شد("پ ن پ" و "مملکته داریم؟") و یکسری حرکت های دیگر، تعداد انبوه ایمیل ها، پست ها و صفحات اختصاص داده شده به این مطالب در فضای مجازی در کنار امتحانِ پس داده شده ی تلفن همراه در پراکنده نمودن جوک ها و لطیفه ها زمینه را برای راه انداختن این موج هتاکی مهیا نمود.

اثبات اینکه راه اندازی این کمپین یک حرکت سیاسی از سوی عده ای سکولار است، سخت نیست چرا که آن ها مرامنامه و قوانین خود را در وبلاگ شان منتشر کرده اند:

"... مبارزات مردم ايران با حكومت فعلي خود تا زماني كه تحولي اساسي در نگرش‌ها و باورهاي مذهبي آنها روي ندهد، بي‌فايده خواهد بود ... اگر بتوانیم فرهنگ‌سازی کنیم و چشم عامه را بر خرافات باز کنیم، رژیم خود به خود تغییر خواهد کرد .... ما اساساً خواهان انقلاب‌هاي ناگهاني و "يك‌شبه” نيستيم و معتقديم همان‌گونه كه خرافات و تعصب در طول قرن‌ها پديد آمده است، روند آگاهي پيدا كردن مردم و به حاشيه رفتن خرافات و تعصب نيز به سال‌ها زمان نياز دارد .... "

همچنین برای اثبات حساب شده بودنِ حرکت این افراد کافی است به ملاحظات امنیتی که در کار خود دارند، توجه کنیم، کمپین به حفظ امنیت اعضای خود اهمیت می دهد، برخلاف بسیاری از دوستانی که اینترنت را زمین خودی می دانند: «يكي از مهمترين نكاتي كه بايد مورد توجه اعضا قرار گيرد، حفظ امنيت است. براي فعاليت در اين كمپين، نيازي به آشكار كردن نام و مشخصات اصلي خود نيست. بهتر است- و شايد لازم باشد- كه براي فعاليت در اين كمپين از يك نام كاربري جعلي و بدون مشخصات اصلي خود استفاده كنيد و هرگز مشخصات اصلي خود را- جز براي افراد كاملاً قابل اعتماد- فاش نكنيد.... توصيه‌ي اكيد به اعضا اين است كه رعايت امنيت را وظيفه‌ي خود بدانند.»

کمپین توهین آمیز "كمپین یادآوری امام نقی به شیعیان" از کجا  و چرا شروع شد؟

درباره ی علت انتخاب امام علی النقی علیه السلام در رسانه های مختلف صحبت شده است، اینکه از ایشان به نسبت سایر امامان بزرگوار شیعه اطلاعات کمتری در دست بوده و مردم شناخت کمتری دارند. اما درباره ی شروع این حرکت، کم نیستند کسانی که پخش سریال پایتخت را بر تشکیل کمپین بی تاثیر نمی دانند.

مسیر تمسخر نام ائمه اطهار علیهم السلام و در واقع تضعیف جایگاه ایشان در نزد مردم از طریق جا انداختن شخصیت هایی غیرواقعی، مخدوش و سخیف، از یکسال پیش شروع نشده بلکه از ده ها و شاید صدها سال پیش دشمن به این مهم پی برده و بر روی آن سرمایه گذاری کرده است. از حسن کچل گرفته تا شخصیت های جنوب شهری، خلافکار و ساده لوح ِ دارای نام اسلامی در فیلم ها و سریال ها و قهرمانانی که نام ایرانی دارند، بخشی از اقدامات رسانه های گوناگون است.

معمولاً اسامی افراد فقیر، کارگر، معتاد، جاهل در صدا و سیما و سینمای ایران چیست؟ تقی، اصغر، جعفر، نقی، جواد و ... اگر هم همیشه این اسامی به کار گرفته نشود به هر حال استفاده از نام های اسلامی بویژه این چند نام بواسطه ی تکرار صورت گرفته، دیگر چیز عجیبی نیست.
براستی از میان صدها نام فارسی و عربی که در زبان عمومی رایج است، چرا رسانه ها اغلب از این نام ها استفاده می کنند؟ درباره ی سینما این امر شدت بیشتری دارد، کافی است در یک دوره از جشنواره فیلم فجر نام قهرمانان فیلم ها را فهرست کنیم، بعضاً کمتر از تعداد انگشتان یک دست در میان کاراکترهای مثبت و اصلی فیلم از نام های اسلامی استفاده شده باشد. در آثار سینمائی معمولاً یکی از پدیده های ملموس انتخاب نام شخصیت های فیلم است، اگرچه از سینمای گلشیفته پرور از این بیشتر هم نمی توان توقع داشت.

حسن کچل متداول ترین نام برای یک شخصیت داستانی حوزه ی کودک است. اولین نامی که دشمن برای تخریب به سراغ آن رفت.
     

فیلم «حسن کچل» 1349 – اولین ساخته ی علی حاتمی   

 
برخی از دهه شصتی ها و بزرگترهای آنان سریال «آئینه عبرت» را به یاد می آورند، سریالی که نام شخصیت معتاد آن "تقی" بود.
 


علی و تقی در «آینه عبرت»، دو چهره نسبتاً منفی

در دوره ای فضایی دو قطبی در صداوسیما شکل گرفت، به این صورت که همه شخصیت‌های منفی یک سریال نام‌های ایرانی و فارسی داشتند و تمام شخصیت‌های مثبت، اسامی اسلامی و عربی! افراط و تفریط هایی از این دست به روند تحقیر و توهین به نام های مقدس اسلامی دامن زد.
 

اصغر کوپک در سریال «خواب و بیدار»

     

انیمیشن «خطرناک حسن»   

 

فرهاد آئیش در نقش جواد – جواد راننده تاکسی و دوستش اصغر کله پز است.

نمونه هایی از این دست بسیار است، فقط کافی است قدری به حافظه ی خود فشار بیاوریم. بدین ترتیب آرام آرام در طول سال ها و دهه ها قداست زدایی از این نام ها در جریان بود تا اینکه در سری اول سریال «پایتخت» این اهانت به اوج خود رسید.

اگرچه بسیاری ساده لوحانه عنوان می کنند که این کار عمدی نبوده و یا اینکه اساساً تلفظ نام نقی به آن شکل هیچ اهانتی در خود ندارد، اما گیریم که این کار از سوی عوامل عمدی نبوده و مثلاً فراموش کنیم که بازیگری مانند تنابنده چه کارهایی در پیشینه ی خود داشته و حامی فتنه گران سبز بوده و ... و باز هم فراموش کنیم در سریال قبلی کارگردان بسیار پرکار تلویزیون که نوروز سال 1389 پخش می شد هم، نام «تقی» به سخره گرفته شده بود، اما چطور نادیده بگیریم که کمپین اهانت به امام هادی علیه السلام حدود یک ماه و نیم بعد از سریال «پایتخت» راه اندازی شد؟
مطلبی که هرکس که به بررسی این کمپین پرداخته آن را نادیده نگرفته است. این امر واضح و روشنی است که پخش سریال «پایتخت» بر ایجاد کمپین اهانت به امام هادی علیه السلام اثر گذار بوده است. استقبال اعضای این کمپین از پخش سری دوم این سریال را می توان در کامنت های آنان مشاهده کرد.
     

سیروس مقدم / کارگردانی که به شکلی عجیب در حالیکه دیگر کارگردانان تلویزیونی هرچند سال یکبار موفق به ساخت سریال می شوند، در 15 سال گذشته فقط 22 سریال را علاوه بر سایر کارهایش، کارگردانی کرده است.


     اختتامیه جشنواره بیست و نهم فیلم فجر / تنابنده هنگام دریافت دیپلم افتخار، در حال آدامس جویدن و با حالتی توهین آمیز روی سن حاضر شد تا جایی که مجری برنامه به وی رسماً تذکر داد که آقای تنابنده! به مردم احترام بگذارید و آدامستان را در بیاورید. وی پس از دریافت جایزه اش، از مسئولین خواست تا جعفر پناهی را که فیلم های نیمه مستند علیه نظام می ساخت، از زندان آزاد کنند.

 

«تقی تاکسی» - سریال «چاردیواری» / کارگردان: سیروس مقدم / پخش: نوروز 1389 از شبکه 1

البته صدا و سیمای جمهوری اسلامی که عادت دارد خود را به ندیدن و نشنیدن اعتراضات انبوه و مختلف افراد و متخصصین رشته های گوناگون پیرامون عملکرد ضعیف اش بزند، در این قضه نیز خود را به نفهمیدن زده است.
 برای نمونه می توان به سریال « مهمانان ویژه» که در تابستان امسال و پس از اعتراضات گسترده و موج های وبلاگی فعالان سایبری ارزشی در دفاع از امام هادی علیه السلام(چند هفته پس از انتشار آهنگ نقی توسط شاهین نجفی ملعون) از شبکه پنج سیما پخش شد، اشاره کرد.
گرچه از مسئولین شبکه ی پایتخت هیچ توقعی برای مراعات چنین اموری نمی رود، چرا که کارنامه ی ایشان در ارائه ی رسانه ای اسلامی بس درخشان بوده و جای هیچ شکایتی باقی نمی گذارد، اما حداقل مسئولان ارشد صداوسیما برای یکبار هم که شده به دغدغه های نسل جوان انقلابی توجه می کردند.
 نکته قابل توجه درباره این سریال این است که نام شخصیت پدر در خانواده ای با سطح فرهنگ پایین و از روستا به شهر آمده، که فردی بداخلاق، بد دهن، گیج و لوده است، "جعفر" می باشد. از طرف دیگر بازیگر نقش این پدر روستایی تازه به دوران رسیده با سخیف ترین دیالوگ ها را علیرضا خمسه بر عهده دارد، یعنی همان کسی که در سریال «پایتخت» لفظ نقی را تکرار می کرد.

 

پخش شده در تابستان 91 از شبکه تهران، چند هفته پس از هتاکی شاهین نجفی

بازیگر نقش جعفر در این سریال همان کسی است که "نقی" گفتن را بر زبان ها انداخت.
حال برای اینکه بدانیم مسئولان صداوسیما در این موارد چقدر حواسشان جمع است و تنها مواقعی که به نفعشان نیست به روی خود نمی آورند، به خاطره ای که نویسنده ی وبلاگ «حکمت ما» در وبلاگش آورده، اشاره می کنیم:

«سالها پيش، در محل كارم، فيلم برداري سريال"حلقه گمشده" توليد سيماي يزد،‌ در حال انجام شدن بود و من هم مثل همه، كنجكاو به آنچه هيچ وقت نديده بودم، هر وقت فرصت مي يافتم به تماشاي كارهاي پشت صحنه مي نشستم.

مورد جالبي كه انگيزه نوشتن اين مقاله هست، تغيير كردن اسم بازيگر نقش اصلي اين فيلم از هنگام فيلم برداري تا زمان پخش اين فيلم در شبكه يك مي باشد،‌ يادتان هست؟ آقاي مفيديان در اين فيلم نامش "نعمت الله" بود،‌ در حالي كه من و همه آنها كه در پشت صحنه حاضر بوديم و حتي آن دسته از رسانه اي هاي زرنگ كه دست به دوبلاژ اين فيلم بردند و خودشان علتش را بهتر مي فهمند، مي دانند كه اسم ايشان در لحظه فيلمبرداري "عزت الله" بود. يك سانسور اسم و دوبله شدن نامي ديگر به جاي آن، در همه ده ها قسمتي كه فيلم برداري شد، شد آنچه كه بينندگان رسانه ملي شاهدش بودند... مي دانيد براي چه؟ و چرا؟ فقط به اين علت كه هم نام بودن اين بازيگر- (كه البته نقشي مسخره و به دور از ادب هم نداشت)- ، و به ذهن آوردن نام آقاي عزت الله ضرغامي، توهين و سوء نيتي را متوجه ايشان نكند...(البته منظورم اعتراض به شخص آقاي ضرغامي هم ممكن است نباشد،).

....  كار را به جايي رسانده اند كه كسي جرأت نكند نام حسن،‌ نقي و يا اصغر و ... را روي فرزندش بگذارد، و از اينكه فرزندش همه عمر مسخره كوچه و بازار و مدرسه و اجتماع شود، از اين نام ها دوري كند؟!


البته اهانت های سریال «پایتخت»  به همین جا ختم نشده و از آن زمان تاکنون همچنان هموطنان مازندرانی نسبت به تمسخر لهجه و فرهنگشان در این سریال، اعتراض دارند.و حال سیمای جمهوری اسلامی با آب و تاب سریال «پایتخت2» را تبلیغ می کند. سریال که هم پای بسیاری از مردم جامعه که از تبعات پخش سری اول این سریال و ابعاد آن پیرامون اهانت به امام هادی علیه السلام آگاه نیستند(مانند جوک های رکیک، ساخته کلیپ و ویدئو و پخش گسترده ی آن، اجرای تئاتر خیابانی در خارج از کشور و ...) هتاکان نیز منتظر پخش این سریال هستند. سریال که باعث می شود آن عده از هتاکان ساکن تهران شب ها به جای ماهواره، سیمای جمهوری اسلامی را تماشا کنند، مگر این که صدا و سیما این چنین مخاطب را از سمت ماهواره به سوی خود بکشد.
[ چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 9:6 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

http://basij.ir/attachment/4738873.jpg

امروزه طیفی از معنویت‌های وارداتی در کشور ایران در حال گسترش است. این جریانات که اکثر آن‌ها جنبش‌های معنوی آمریکایی‌ هستند، قدر مشترکشان دین ستیزی و در نتیجه بی‌اعتنایی به کتاب‌های مقدس آسمانی است.
در پاره‌ای از جنبش‌ها هم که به ندرت به متون کهن مانند «یوگاسوتره، وداها، اوپانیشادها، انجیل، تورات» و دیگر متون استناد شده با این هدف است که برای دستوراتِ باطنی و روحی خویش تأیید پیدا کرده و با استفاده از این «یارگیری»، تفسیرها و نگرش‌های خود را برخوردار از پشتوانه‌های قدیمی و ریشه دار معرفی کنند. به عبارت روشن‌تر: این دسته از جریانات با ذهن خالی و با قصد فهم متون کهن سراغ این متون نرفته بلکه می‌خواهند برای فرار از مشکلات زندگی ماشینی، راه‌کارهای غرب پسند ارائه داده و به تمدن غربی استمرار بخشند.
در این نوشتار قصد نداریم معنویت برآمده از «وداها و شبه وداها» را به بوتۀ نقد ببریم. تلاش می‌کنیم در مقابل معنویت‌های برآمده از متون کهن که در عرفان‌های نوظهور تبلیغ می‌شود، معنویت در آخرین کتاب آسمانی یعنی معنویت قرآنی را با تکیه بر اندیشه مقام معظم رهبری مورد اشاره قرار دهیم. روشن است از این نوشتارِ مختصر، انتظار بسط و تفصیل نیست؛ بلکه تنها استخراجِ رئوس و فهرست این مفاهیم مورد نظر است.
الف) استراتژی معنوی، احیای معنویت قرآنی است
در اندیشۀ رهبری، قرآن بدین دلیل که مجموعه‏ نظامِ یک زندگى اجتماعى و حیات سعادت‌مندانه است(9/11/76)، کسب معنویت باید با محوریت قرآن صورت گیرد. از این رو لازم است نقطۀ مقابل معنویت‌های غربی، یعنی معنویت برآمده از قرآن هم مورد توجه دولت اسلامی و مورد عمل فرد فردِ مؤمنین قرار گیرد.
«واقعاً سعى ما بر این بوده که معنویت‏ را به همراه توانایی‌های علمى یا عملى مختلف کسب کنیم، من فکر مى‏کنم شاید یکى از بهترین راه‌های به دست آوردن این معنویت، کسب فیض از قرآن‏ و تفکّر و تدبّر در آن است».( 18/ 07/ 1377)
نشر و ترویج قرآن‏ کریم و عزیز که مایه‏ گسترش نور و معنویت‏ وحى الهى است، هم وظیفه است و هم خود عملى محبوب است. (17/11/75)
ب) ابزارها و راه‌کارهای گسترش معنویت قرآنی
معنویت قرآنی در اندیشۀ رهبری مقدمات، ابزارها، شرایط، موانع، پیامدها و افق‏هایی دارد. مراد از ابزارهای معنویت قرآنی، دسته‏ای از کانال‌ها و راهکارهایی است که عامل ترویج معنویت قرآنی محسوب می‌شوند. اگر چه بعضی از این ابزارها در اندیشۀ مقام معظم رهبری از منظرِ دیگری به عنوان مدارج و مراتب معنویت قرآنی مطرح‌ هستند، اما این عناوین در اصل به عنوانِ راه‌های نشر معنویت قرآنی توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده‌اند.
بخشی از ابزارهای ترویج معنویت قرآنی در کلام مقام معظم رهبری از این قرار است:
1- نشرِ قرائت قرآن
بنده اعتقاد قاطعم این است که ما اگر بخواهیم قرآن‏ در ذهنیت و فضاى جامعه جا بیافتد، باید تلاوت‌گر قرآن زیاد داشته باشیم؛ به این خاطر ما دنبال تلاوت‏ قرآن هستیم‏.(27/12/70)
ما اگر بخواهیم کلّ امت با قرآن‏ انس بگیرند، باید تلاوت‏ قرآن‏ را در جامعه باب کنیم.(22/01/1370)
2- ایجاد شور و شوق عمومی
حضرت آیت الله خامنه‌ای در بسیاری از عرصه‌ها غیر از کار تشکیلاتی و اداری، به فضاسازی معتقدند. وی برای بسیج مردم و شورِ همگانی و انگیزش اجتماعی معتقد به ایجاد فضای عمومی است(05/09/1369) و از جمله برای ترویج آموزه‌های معنوی قرآن به ایجاد چنین شور و شوقی اذعان کرده‌اند.
حرکت عمومى «برای نشر قرآن» فقط با استدلال و بیان و اثبات عقلانى که نیست؛ چیزهاى دیگرى هم در کنارش لازم است. احساسات و تشویق‌ها و ایجاد شوق به قله‏ها لازم است. (19/1/69)
3- اکرام قهرمانان قرآنی
در نظر داشتن اسوه‌ها و الگوها برای تحرک بخشی و پویایی عمومی لازم است.
اگر بخواهیم همه مردم در سطح متوسط قرار بگیرند، باید تعدادی در سطح عالی... داشته‏ باشیم. خاصیت بهترین‏ها این است که متوسطین‏ را به طرف خودشان می‏کشند؛ به جلو می‏برند به‏ همین دلیل است که قاریان قرآن، خوش خوانان‏ و حافظان، متبحران در قرآن، باید روز به روز بیشتر، بهتر شوند. هم کمیتشان زیاد شود، هم‏ کیفیت آن‌ها بهتر شود.( 74/10/4)
مقام معظم رهبری فراتر از در نظر داشتن اسوه‌های قرآنی، به ضرورت احترام شخصیت‌های قرآن پرداخته و تکریم این اسوه‌ها را لازم دانسته‌اند. به عبارت دیگر ایشان به این اکرام، جنبۀ قدسی داده و در سلوک قرآنی سهیم دانسته‌اند.
اگر بخواهید قرآن در خانه‌ها، بین بچه‌ها، بین بزرگ‌ها، بین زن و مردها رواج پیدا کند، بایستى قهرمانان قرآنى را احترام کنید. این است که ما به این‌ها احترام مى‏کنیم. این‌ها حامل قرآن‌اند، این‌ها عزیزند. زبان این‌ها عزیز است؛ لب‌ها و دل‌های این‌ها عزیز است؛ چون با قرآن مأنوس است. جان ما به قربان قرآن!(01/09/1377)
4- تلاوت زیبا
در اندیشۀ رهبری، تلاوت زیبا جزو راه‌کارهای مؤثر در ترویج آخرین کتاب آسمانی معرفی شده و سهمِ تلاوت زیبا این گونه بیان شده است:
قرآن را به صورت بناى مُعْظمى، داراى سالن‌ها و حجره‌ها و زوایاى گوناگون و اعماق فراوان در نظر بگیرید. این عمارت وسیع و عظیم، سردر و مدخلى دارد. اگر آن مدخل را زیبا ساختیم، مردم براى ورود در آن عمارت، تشویق می‌شوند. مدخلِ آن بناى رفیع، همین تلاوت‌های زیبایى است که این‌جا خواندند. کاشی‌کاری دَمِ در، این تلاوت است. حال وارد شوید. (14/10/73)
5- ایجاد حال تلاوت در قاریان
رهبران، مربیان و مسترها در عرفان‌های جدید، تلاش می‌کنند در قالب نشست‌ها و جلسات گروهی، برای اعضاء، حس معنوی و احساس مثبتِ روحی ایجاد کرده و هواداران خویش را به امیدِ درک باطنی و معرفت درونی به حضور در چنین جلساتی تشویق کنند. جالب این که اذکار و اشعاری که در این جلسات هم‌خوانی می‌شود، نه مربوط خالق هستی و ارتباط روحی با خداوند، بلکه در صدد بیان انسان مداری و تمجید خویش است. در جلسات مربوط به «تی.اس.ام» ذکر «من خودم را دوست دارم» تکرار شده و شرکت کنندگان حسی به ظاهر معنوی به خود می‌گیرند. این حال و هوای جمعی توسط مجریان و رهبران ایجاد شده و تلاش می‌شود مفاهیم معنوی به صورت محسوس و ملموس به اذهان مخاطبان القا شود.
مقام معظم رهبری القای مفاهیم و انتقال مضامین معنوی را نه به شکل انسان مدارانه که در عرفان‌های وارداتی مطرح است، بلکه مشروط به این که نشأت‌ گرفته از کلمات وحی و آیات حق باشد، نه تنها مطلوب، بلکه لازم دانسته و ایفای این نقش را از قاریان قرآن کریم طلب نموده‌اند.
قارى ما وقتى قرآن‏ را تلاوت‏ مى‏کند، باید آن‏چنان تلاوت‏ کند که گوئى قرآن‏ را دارد نازل مى‏کند به قلب مخاطب؛ این جوری باید قرآن‏ را بخوانید. (22/6/86)
6- گسترش فرهنگ حفظ
حفظ کلام وحی و از بر نمودنِ آیات کتاب مقدس، از ویژگی‌های منحصر به فرد دین خاتم و از افتخارات پیروان این دین آسمانی است. فرهنگ حفظ و تقدس بخشی به این امر مهم در بیانات رهبر معظم انقلاب به صورت پررنگی وارد شده است.
بایستى در اوقاف و جاهاى دیگر، واقعاً برنامه‏ریزى وسیعى براى حفظ قرآن‏ بشود... مسئله‌ حفظ را خیلى جدى بگیرید... بگذارید یک‏ خرده جلو برویم و در سطح کشور مسئله‌ حفظ قرآن را گسترش بدهیم.(01/12/1369)
7- منبر قرآنی ایجاد کنید
رهبر معظم انقلاب بعد از آن که آحاد ملت را به آشنایی با معنویت قرآنی ترغیب کرده‌اند، برای وعظ قرآنی روشی تازه و منحصر به فرد پیشنهاد داده‌اند.
دأب فکر من این است که می‏خواهیم در جامعه‏ ما کاری بشود که برای قراء قرآن منبر بگذاریم و هم‌چنان که الآن، وعاظ منبر می‏روند، قاریان قرآن‏ هم منبر بروند؛ مثلاً نیم ساعت قرآن بخوانند و مردم آن زلال کلام الهی را مستقیم از او بشنوند... امت حزب اللّه باید یواش‏یواش با قرآن آشنا بشوند؛ آن طوری که بتوانند مستقیم قرآن را از شماها گوش کنند و بفهمند. شما «قاریان‏» باید بتوانید در یک مجلس‏ بالاى منبر بروید، آیات قرآن را بخوانید و مردم با شنیدن این آیات اشک بریزند؛ ما این را مى‏خواهیم.(22/01/1370)
خاطره رهبر انقلاب
مقام معظم رهبری شخصاً به این راه‌کار معنوی عامل بوده و تجربۀ منبر قرآنی را در کارنامۀ تبلیغی خویش دارند. ایشان در خاطره‌ای می‌گویند: «من در سال‌های 51 و 52 و 53 در مشهد سخنرانى مى‏کردم؛ مى‏ایستادم سخنرانى مى‏کردم. بعد هم که حرف من تمام مى‏شد، روى زمین مى‏نشستم. سپس صندلى مى‏گذاشتیم، تا قارى‏ قرآن‏ تلاوت کند. همین آقاى فاطمى و بعضى از برادران دیگر، روى صندلى مى‏نشستند و قرآن مى‏خواندند. من مى‏گفتم که حرف من مقدمه‏ تلاوت قرآن است. من ایستاده صحبت مى‏کردم؛ اما صندلى بلند و قشنگى مثل منبر گذاشته بودیم و این‏ها روى آن مى‏نشستند و بعد از صحبتِ من، قرآن مى‏خواندند؛ همان آیاتى که من قبلاً تفسیر کرده بودم. فکر من این است.(22/01/1370)
8- ابتکار در آفرینش مفاهیم نو با تکیه بر قرآن!
یکی از عوامل گسترش عرفان‌های نوپدید در کشور ایران، آفرینش مفاهیم معنوی است که باطن گرایی را در اشکال جدید و بسته بندی‌های زیبا عرضه کرده‌اند. کلماتی مانند افسانۀ شخصی در افکار کوئلیو، تجسم خلاق در آثار شاکتی گواین، نقشۀ گنج در اندیشه کاترین پاندر، طرح الهی در کتاب‌های اسکاول شین، شعور کیهانی در عرفان حلقه، شادمانگی معنوی در کتاب‌های دالالی لاما، قانون جذب در منابع راز، ضمیر ناخودآگاه جمعی در نظر یونگ و سفر روح در منابع اکنکار، تنها بخشی از واژه‌هایی است که توسط این جریانات ابداع شده و باعث جذب افراد به این جنبش‌ها شده است.
مقام معظم رهبری چنین ابتکاری را در راه تولید و احیای معنویت قرآنی لازم دانسته و قرآن کریم را نسخۀ بی‌بدیلی برای تحقق این مهم معرفی کرده‌اند؛ تا جایی که یکی از عوامل پسرفت مسلمانان را «بى‏ابتکارى در آفرینش مفاهیم نو که قرآن‏ منبع بى‏زوال آن است»، معرفی کرده‌اند‏.(23/12/78)
یادآوری: سخنان رهبر معظم انقلاب از نرم افزار حدیث ولایت استخراج شده که به ترتیب تاریخ آورده شده است.
استاد و محقق حوزوی معنویت‌های کاذب؛
حجت الاسلام حمزه شریفی دوست
[ سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:5 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
مفاهیم و واژگان به کار گرفته شده در منظومه­ های فکری و فرقه­ ای گوناگون، گاه شباهت­ها و اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند. برای مثال در تمامی ادیان و در بسیاری از فرقه­ های نوظهور از مفاهمیی همچون «حیات پس از مرگ»، «سعادت»، «زندگی معنوی» و... استفاده می­شود؛ ولی هر یک از این مفاهیم متناسب با متن و منظومه­ ای که به آن تعلق دارند "جایگاه و معنا"یی متفاوت دارند که گاه با معنای همان مفهوم در منظومه دیگر، در تعارض است.

یکی از مفاهیمی که در جریان­های دینی و شبه­ دینی مختلف جایگاه ویژه دارد، مفهوم درخت است. در قرآن کریم نیز بارها به این مفهوم اشاره شده است. درخت در لسان قرآن، گاه برای تمثیل انگاره توحید و انگاره شرک در تعابیری همچون شجره طیبه[1] و شجره خبیثه[2] و گاه در توصیف توحید عمومی خلقت با تعابیری همچون «النجم و الشجر یسجدان»[3] مورد استفاده قرار گرفته ­است. در روایت نبوت حضرت موسی علیه السلام نیز ذکر شده که خداوند از ورای درختی با این پیامبر الهی سخن گفت[4].یکی از مفاهیمی که در جریان­های دینی و شبه­ دینی مختلف
 جایگاه ویژه دارد، مفهوم درخت است.


در داستان هبوط آدم علیه السلام از بهشت نیز قرآن کریم ذکر می­ فرماید که شیطان با وسوسه "درخت جاودانگی" او را فریفت[5]. اما هیچ یک از توصیفاتی که در قرآن از پدیده ­هایی همچون درخت، سنگ ( همچون: منها لما یهبط من خشیة الله)، خوراکی­ها (همچون: زیتون، عسل، انجیرو...)، حیوانات (همچون: سگ اصحاب کهف، هدهد و مورچه سلیمان، شتر صالح، پرندگان ابابیل و...) و سایر پدیده­ های طبیعی (آتش، کوه، دریا، بادها، ماه، ستارگان، شهاب­ها، خورشید و..) موجود است، به معنای تقدس­ب خشیِ متافیزیکی به این امور نیست. بلکه همه آنها از آن جهت که بخشی از خلقت شگرف خداوند و جلوه­ای از زیبایی و حکمت و رحمت و عظمت او هستند، قابل توجه­ند.

هیچ یک از تعابیر قرآن درباره این پدیده ­ها را نمی­توان توجیهی برای بزرگداشت و تقدس­ بخشی خرافی به بخش­های طبیعت دانست. تقدس مکان­ها و اشیاء مادی همواره بالعرض و به اعتبار حقیقتی متافیزیکی و متعالی بوده است که با آن شیء نسبت دارد. برای مثال تقدس تربت کربلا بواسطه ارتباط این خاک با وجود مقدس سیدالشهداء و واقعه عاشوراست نه ویژگی باطنی ­ای که "زمین" واجد آن است.

در خصوص عنصر طبیعی "آب" خداوند در قرآن کریم تعبیری به کار برده است که در خصوص هیچ عنصر مادی ذکر نشده است (جعلنا من الماء کل شیء حی)؛ با این حال این تعبیر سبب تقدسی خرافی برای آب در میان مسلمانان نشده است و هر چند باران و آب همواره "نشانه رحمت خداوند" دانسته شده ولی هیچ گروه و فرقه ­ای به "واسطه میان زمین و آسمان" (عالم جسمانی و ملکوت) بودن آب قائل نشده است.

در خصوص  "آب" خداوند در قرآن کریم تعبیری به کار برده است که در خصوص هیچ عنصر مادی ذکر نشده است
 (جعلنا من الماء کل شیء حی)؛
با این حال این تعبیر سبب تقدسی خرافی برای آب در میان مسلمانان نشده است


با این حال درخت در کابالا و فرقه­ های پاگانیستی جایگاهی مقدس و متافیزیکی دارد. تمام هستی­ شناسی آیین کابالا و اسطوره شناسی یهود به صورت سمبلیک در درختواره ­ای با نام "درخت حیات" معرفی می ­شود. درخت حیات[6]، درخت دانش[7]، درخت مرگ[8]، درخت ارواح[9] و درخت کیهانی[10] از جمله استعاره­ هایی هستند که با تکیه بر مفهوم درخت، در آموزه­ های کابالیستی برای توصیف جهان خلقت مورد استفاده قرار گرفته­ اند.

با این حال جایگاه مقدس و حلقه آسمان و زمین بودن درخت در آیین کابالا تنها به معانی استعاره­ ای  آن محدود نمی­ شود. در آیین کابالا درخت زمینی نه به عنوان جلوه ­ای از خلقت خداوند بلکه به عنوان واسطه ­ای میان عالم بالا و عالم جسمانی و حلقه ­ای میان عالم ملکوت و عالم ناسوت مورد توجه است. این اعتقاد عمیق عمدتاً بر اساس کشف و شهود و اظهارات بزرگان عرفا کابالا صورت­ بندی شده است و کمتر به ارائه دستمایه­ های کلامی برای توجیه آن پرداخت شده است.


تمام هستی­ شناسی آیین کابالا و اسطوره شناسی یهود
 به صورت سمبلیک در درختواره ­ای با نام "درخت حیات" معرفی می ­شود.


خاخام اسحاق بن سیلمان لوریا مشهور به اسحاق لوریا[11] که به عنوان پدر کابالای امروزی شناخته می­شود، از جمله کسانی بود که به حلقه واسط بودن درخت میان عالم ملکوت و عالم جسمانیات اعتقاد داشت. او درختان را جایگاه آرام گرفتن نفوس انسانی پس از مرگ می­دانست. در شرح احوالات او آمده است که وی به "بهار" توجه خاص داشت و در ماه "نیسان[12]" هنگام شکوفه زدن درختان به انجام اعمال عبادی خاص در مقابل درختان اقدام می­نمود. او اعتقاد داشت با این اعمال به روح سرگشته کسانی که در درختان هستند یاری می­رساند تا به جای سقوط به مراتب پایین­تر، به سوی تعالی بالا بروند. به گفته کابالیست­ها سنت لوریا این بود که شاگردانش را به میان درختان و طبیعت ببرد و در آنجا به آنها آموزش دهد.


خاخام  اسحاق لوریا که به عنوان پدر کابالای امروزی شناخته می­شود،
 از جمله کسانی بود که به حلقه واسط بودن درخت میان عالم ملکوت و عالم جسمانیات اعتقاد داشت.

در شرح احوالات خاخام لوریا آمده است که وی به "بهار" توجه خاص داشت
 و در ماه "نیسان" هنگام شکوفه زدن درختان به انجام اعمال عبادی خاص در مقابل درختان اقدام می­ نمود!


به گفته شاگردانش در یکی از این روزها لوریا چشمان خود را باز می­کند و درختان را نفوس انسانی با روح­های بیشمار می­بیند. لوریا از نفوس مردگان می­پرسد شما چرا اینجا (در درختان) توقف کرده­اید. نفوس پاسخ می­دهند این به دلیل آن است که در زمان حیات توبه­کار نبودیم. ما تو را می­شناسیم و می­دانیم می­توانی به ما کمک کنی. لوریا نیز قول می­دهد کمک کند از برزخ درخت رها شده و بالا بروند. شاگردانش لوریا را در حال گفتگو می­دیدند در حالی که تنها او بود که سخن می­گفت و روح درختان از دید شاگردان پنهان بودند. شاگردان بعدها از او پرسیند تو با چه کسانی سخن می­گفتی و لوریا پاسخ داد: اگر می­توانستید آنها را ببینید، از اینکه چه جمعیتی از ارواح در درختان هستند، حیرت­زده می­ شدید[13].

اولین اشارات در خصوص اینچنین جایگاهی برای درخت در آثار موشه لئونی نویسنده کتاب مشهور زوهار[14] به چشم میخورد. او در کتاب هانفش هاهاخامه (النفس الحکیمه) از این ویژگی و جایگاه درخت برای توضیح جهان کابالا در تمثیل درخت زندگی استفاده می­نماید.

در آموزه­ های کابالا درختان نه تنها جایگاه نفوس و ارواح انسانی هستند بلکه خودشان نیز نفس مجرده دارند. این عقیده در شرح احوال خاخام ناخمان برسلاوی[15] توضیح داده شده است. او روزی در سفر، برای اقامت شب مسافرخانه چوبی را برمی­گزیند. خاخام ناخمن در دل شب با صدای بلند شروع به گریه می­کند به نحوی که صاحب مسافرخانه و همراهان خاخام متوجه حالت غیرعادی او می­شوند. همگی گرد او می­آیند تا علت را جویا شوند. خاخام قبل از هر سخنی کتابی را بیرون می­آورد و با چشمان بسته آن را باز می­کند و سپس جمله نوشته شده در صحفه را می­‌خواند: «قطع کردن درخت پیش از موعد، همانند کشتن یک نفس است.» خاخام از صاحب مسافرخانه سوال می­کند آیا چوب دیوارهای مسافرخانه ازدرختانی است که پیش از موعد قطع شده است؟ مسافرخانه تأیید می­کند. خاخام توضیح می­دهد: مرد در مکاشفه­ام با بدن کسانی که کشته شده بودند احاطه شده بودم. بسیار ترسیده بودم. حالا می­دانم آنها روح درختان بودند که برای من گریه می­کردند.


طبق اسطوره­ شناسی کابالا و یهود،
در بهشت عدن در آسمان هفتم درختی به نام درخت زندگی وجود دارد که ارواح از آن تولید می شوند.


اسحاق لوریا پدر عرفان کابالا، حلقه واسط میان آسمان و زمین بودن را با دلیل دیگری نیز توضیح می­دهد؛ طبق اسطوره­ شناسی کابالا و یهود، در بهشت عدن در آسمان هفتم درختی به نام درخت زندگی[16] وجود دارد که ارواح از آن تولید می­شوند. ارواح تولید شده در گنجه­ای به نام گوف[17] یا بدن سقوط می­کنند و در آنجا منتظر نزول به زمین و تولد می­مانند.

اسحاق لوریا توضیح می­دهد که حلقه واسط درخت زندگی در آسمان هفتم و تولد نوزاد زمین درختان هستند. ارواح به تدریج از آسمان بر درختان نزول می­کنند و درختان همانند یک گهواره واسط ارواح را تا زمان تولد نگه می­دارند[18]. لوریا همچنین معتقد است از میان حیوانات گنجشک این نزول را به خوبی حس می­کند و می­تواند پایین آمدن ارواح را بر روی درختان مشاهده کند. او دلیل آواز غوغاگونه گنجشکان را همین ادراک ارواح می­ داند[19].

 
قبر اسحاق لوریا

رابطه ارواح با درختان در آموزه­های پاگانیستی اروپای کهن پیش از مسیحیت نیز وجود داشته است.  پرستش درخت بلوط یکی از آموزه­ های پاگانهای ژرمن بود. در زمان فراگیر شدن مسیحیت برخی از این آموزه­های خرافی با شکلهای تغییر یافته  به تدریج وارد مسیحیت شد و در مناسکی همچون برپایی درخت کریسمس در روزهایی پایانی سال و زمان منتسب به تولد عیسی مسیح، خود را به خوبی نشان داد[20].

 

در مدارس نوین کابالا به هنرجوها گفته می­شود کابال یک درخت است که با بالا رفتن از شاخه های آن می­توانید به مقامی نزدیک به خدا و شبیه به خدا برسید. در عرفان کابالا رسیدن انسان به خدا به معنای فنای فی الله نیست بلکه به معنای رسیدن به مقام خدایی است. در این سیستم معنوی فرد سالک قرار نیست فانی در خداوند گردد و هستی خود را در مقابل هستی لایزال خداوند ناچیز و نامقدار ببیند. بلکه قرار است خود را به اندازه خداوند و در جایگاهی خدایی درک کند. در واقع از منظر کابالا انسان در مقام خداوند عبد و بنده نیست بلکه مخلوقی است که می­تواند به خدایی برسد. از این رو انسان و خدا در این منظومه عجیب، در واقع دو روی یک سکه هستند.

 

در عرفان کابالا رسیدن انسان به خدا به معنای فنای فی الله نیست
 بلکه به معنای رسیدن به مقام خدایی است.
 فرد سالک قرار نیست فانی در خداوند گردد
 بلکه قرار است خود را به اندازه خداوند و در جایگاهی خدایی درک کند.


این جایگاه ویژه طبیعت شناختی و معناگرا برای درخت و نسبت آن با آفرینش انسان در محصولات رسانه­ای وابسته به کانونهای کابالیستی، با گستردگی، عمق و تنوع بسیاری مورد تبلیغ و تأکید قرار گرفته­ است.

فیلم سینمایی سرچشمه[21] محصول 2006 امریکا، سه داستان موازی درباره خواستگاه، زندگی و فرجام انسان است که در 500 سال گذشته، زمان حال و 500 سال آینده روایت می­شود. در این فیلم نقطه اتکا داستان درختی کهنسال است که منشأ خلقت انسان به شمار می­آید.


فیلم سینمایی سرچشمه
 محصول 2006 امریکا


این درخت در هیبتی همانند "درخت دانش در بهشت عدن" در داستان اول دیده می­شود. توماس قهرمان داستان اول، شوالیه­ای اسپانیای (با بازی هیو جکمن) است که قصد دارد درخت زندگی را برای ملکه خود بیابد. در داستان دوم درخت حیات درختی عجیب در افریقاست که دکتر کرئو (با بازی همان هیو جکمن) قصد دارد از شیره آن برای درمان سرطان همسر محبوبش استفاده کند.


درخت در فیلم سرچشمه

در داستان سوم تام (با بازی همان هیو جکمن) در حبابی افسانه­ای که درخت کهنسالی در آن وجود دارد، به سوی سحابی دوردستی در فضا در حرکت است. روح همسر تام در درون درخت است و تام امیدوار است بتواند با رسانیدن درخت به سحابی که در سخنان همسرش از آن تعبیر به بهشت و محل آرامش ارواح انسانها شده است، معشوق زندگی اش را به سکون و آرامش برساند. جای جای و بند بند سناریو این فیلم با عقاید و آموزه­های اساتید کابالا از اسحاق لوریا تا موشه لئونی تطبیق تام دارد.


فیلم سینمایی آواتار محصول 2009 امریکا که پرفروش­ترین فیلم تاریخ نام گرفت
 نیز داستان خود را حول محور درختی مقدس به نام درخت ارواح روایت می­ کند.


فیلم سینمایی آواتار[22] محصول 2009 امریکا که پرفروش­ترین فیلم تاریخ نام گرفت نیز داستان خود را حول محور درختی مقدس به نام درخت ارواح روایت می­ کند. این درخت محل تجمع ارواح گذشتگان است و با عالم بالا و وجود مقدس الهه ایوا در ارتباط است. همین درخت سرنوشت قوم ناوی را پس از نیایش جک سالی در پای درخت، رقم می­زند و آنها را بر دشمن مهاجم پیروز می­گرداند.


فیلم درخت زندگی
 محصول 2011 امریکا


فیلم درخت زندگی[23] محصول 2011 امریکا و برنده نخل طلایی کن 2011 نیز از جمله آثاری است که با الهام از آموزه­های کابالا، در قالب تمثیل درخت حیات سعی دارد باطن زندگی و حیات انسان را بر اساس آنچه در تورات و بویژه سفر پیدایش آمده است، تبیین نماید.


جمع بندی:


در واقع آنچه حائز اهمیت است توجه به جریانی مرموز و شوم است که در ده­های اخیر سعی دارد تا با تقدس ­بخشی بی­ بنیان به پدیده ­های مادی همچون درخت، زمین، آب و یا عناصر اربعه، مبانی عرفان­ واره­ هایِ شرک ­آلود را در جوامع گوناگون نهادینه سازد. اگرچه این جریان بیشتر در امریکای جنوبی و پس از آن اروپا به جنبشی معنوی با پوشش محیط­ زیست گرایی تبدیل شده است و افرادی همچون ال گور [24] از رهبران آن هستند، با این حال در کشور ما نیز رگه ­هایی از این اندیشه درباره تقدس فصول یا پدیده ­های طبیعی، از سوی برخی افراد و جریان­های خاص در حال بازنشر می­ باشد.پی نوشت‌ها:
*****************************************

 1. سوره ابراهیم، آیه 24

2 . سوره ابراهیم، آیه 26

3. سوره الرحمان، آیه 6

4. سوره قصص، آیه 30

5 . سوره طه، آیه 120

6. Tree of Life

7 . Tree of Knowledge

8 . Tree of Death

9 . Tree of Souls

10 . the Cosmic Tree

11 . Isaac Luria

اسحاق لوریا (مرگ 1572 میلادی) از بنیانگذاران ابتدایی کابالای نظری به شمار می­آید. هرچند خود او مکتوبات نادری دارد ولی کلاسهای او در فلسطین در دوره عثمانی بعدها توسط شاگردانش نگارش یافت و به شکل­گیری متون کلاسیک کابالا کمک شایانی کرد. برخی آموزه­های او را تحت عنوان کابالای لوریانی معرفی می­کنند.

12 . هفتمین ماه در تقویم عبری که اولین ماه در تقویم کلیسایی است. نیسان اوج بهار و ماهی 30 روزه است که اعیاد مهمی همچون پسح در آن قرار دارد.

13 . Tree of Souls: The Mythology of Judaism, 2007, Oxford Press, P 165

14 . Zohar مشهورترین و معتبرترین منبع کابالاست که در قرن سیزدهم توسط کابالیستهای جنوب اروپا مدون شد.

15 . Nachman of Breslov

ناخمان برسلاوی (مرگ 1810) خاخام و کابالیست اوکراینی که جنبش حسیدی اوکراین را بنا نهاد. یهودیان حسیدی شاخه­ای از یهودی ارتودوکس هستند که از قوانین فقهی یهود تا اندازه­ای فاصله گرفته و گرایشات عرفانی کابالیستی دارند.

16 . Tree of Life

17 . Chamber of Guf

در اسطوره­شناسی کابالیستی گنجه ارواح یا گنجینه ارواح محلی برای نگه داری ارواح تولید شده است.

18 . Tree of Souls: The Mythology of Judaism, 2007, Oxford Press, P 166

19 . Tree of Souls: The Mythology of Judaism, 2007, Oxford Press, P 166

20 . http://www.factmonster.com/spot/christmas2.html

21 . The Fountain (2006)

22 .  Avatar (2009)

23 . The tree of Life (2011)


24. رقیب انتخاباتی جورج بوش پسر که به طور گسترده با تکیه بر آموزه های شرک آلود سرخپوستی، پرستش الله زمین را در کتاب « زمین و انسان در تعادل» ترویج می­کند.
[ سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:1 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


 

مقالات ویژه نامه
 
 

درباره ی سید جمالبی تردید علمای شیعه طبق وظیفه ی الهی خود در راه دفاع از استقلال و آرمان های فرهنگی و ملی مبارزه نموده اند. بیداری و هشیاری تحسین برانگیز علمای شیعه از مهم ترین عوامل بیداری ایرانیان در دفاع از آرمان ها ،...

 
 

برتر از خستگی(1)سید جمال الدین حسینى اسدآبادى از شخصیتهاى ممتاز و روشنگرى است که در پایان قرن سیزدهم و آغاز قرن چهاردهم هجرى در دنیاى اسلام و از حوزه تشیع ظهور کرد ....

 
 

اسوه جاوید(سید جمال‏الدین اسدآبادی)سید جمال‏الدین در ماه شعبان 1254 ق(آبان 1217 ش) در شهر اسدآباد همدان در محله قدیمی«امام‏زاده‏احمد» در فضایی پاک و معنوی پا به عرصه وجود نهاد. پدر و مادر...

 
 

بیدار گر شرق
من از ایام کودکی و بیشتر در زمان ملی شدن صنعت ایران که مرحوم آیت‌الله کاشانی در آن نقش اساسی داشت ، و در برخورد با رهبر فدائیان اسلام شهید نواب صفوی که از سید جمال الدین اسدآبادی ...

 
 

سلسله جنبان نهضتهای اصلاحی از حدود نیمه دوم قرن سیزدهم اسلامی و نوزدهم مسیحی به بعد یک جنبش اصلاحی در جهان اسلام آغاز شده است . این جنبش شامل ایران و مصر و سوریه و لبنان و شمال آفریقا....

 
 

مبلغ بیدارگر(سید جمال الدین اسدآبادی)هنگامی که سید جمال‏الدین اسدآبادی به اتفاق پدرش سید صفدر در سال 1264 ه . ق برای ادامه تحصیل از زادگاهش اسدآباد همدان به قزوین هجرت کرد، چنان شوق تحصیل داشت...

 
 

اندیشه اصلاحی سیدجمالاین مقاله، سیری اجمالی در زمینه های تاریخی ـ اجتماعی اندیشه اصلاح گرایی در میان مسلمانان دارد و در این زمینه، بر اندیشه سیدجمال تأکید می کند. مباحث مقاله در سه....

 
 

شهید آزادیسید جمال‌الدین‌ اسدآبادی‌ معروف‌ به‌ افغانی‌ متولد در سال‌ 1254 ه . ق )1839 م‌.) فرزند سید صفدر است‌ که‌ اصل‌ و منشأ او همینطور مجهول‌ و مکتوم‌ مانده‌ و چون‌ شهرتش‌ به‌ افغانی‌ بوده‌، ...

 
 

مصلح عالم اسلامزندگی بیشتر از آنکه والاییها را مجسم سازد انسان را در مسائل عادی غرق می‌کند . تا جایی که چه بسا اشخاصی بپندارند که این همه ، آمدن و رنج بردن و رفتن است و عمق آن ، ...

 
 

نابغه ی شرقشخصیت‌ نابغه‌ شرق ، سید جمال‌الدین‌ اسدآبادی‌ بزرگتر از آنست‌ که‌ شرح‌ آن‌ در یک‌ مقاله‌ و دو مقاله‌ به‌ رشته‌ تحریر درآید. هر نویسنده‌ و گوینده‌ به‌ یک‌ چهره‌ ....

 
 

شهید اسلامکمتر کسی‌ را که‌ مختصر آگاهی‌ از آئین‌ و سیاست‌ و تاریخ‌ شرق داشته‌ باشد، می‌توان‌ یافت‌ که‌ ‌سید جمال‌الدین‌ اسدآبادی را نشناسد. مردی‌ از آغاز تا انجام‌ زندگی‌ همواره‌ ...

 
 

خاطراتی‌ از « جمال دین »کم‌ و بیش‌ راجع‌ به‌ شخصیت‌ برجسته‌ و نافذ مرحوم‌ سید جمال‌الدین‌ اسدآبادی‌ که‌ یکی‌ از مفاخر شرق شناخته‌ می‌شود، خاطراتی ‌ منتشر شده است، ولی‌ چون‌ تصور می‌کنیم‌ خاطراتی‌ ...

 
 

اصلاح دینی از نگاه سید جمال (1)سید جمال‌الدین‌ اسدآبادی‌ (1897ـ1838 م‌ / 1314ـ1254 ه . ق )، یکی‌ از برجسته‌ترین‌ مصلحین‌ مسلمان‌ و از بانیان‌ اصلی‌ تفکر نوسازی‌ جوامع‌ شرقی‌ و مسلمان‌ در دوره معاصر، ضمن‌ اینکه‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ و آرای‌ اصلاحی‌اش‌ ...

[ جمعه هجدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 23:19 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

مقالات ویژه نامه
 
 

اشعاری درباره شهید همت هنگام جنگ دادیم صدها هزار دارا شد کوچه های ایران مشکین ز اشک سارا *** سارا لباس پوشید ، با جبهه ها عجین شد در فکه و شلمچه ، دارا بروی مین شد *** ،...

 
 

شهید همت به روایت همسرش - 1می خواستیم پاوه نمایشگاه بزنیم. من بودم و ابراهیم و خواهر ناصر کاظمی و راننده. هنوز نه از خواستگاری نه از ازدواج خبری نبود. از کنار مزارعی گذشتیم که داشتند ...

 
 

روایت شهید همت در کلام دیگران یکی از مسایلی که در سفر لبنان موجب تأثر و ناراحتی حاج همت شده بود، اسارت حاج احمد متوسلیان بود.در آخرین باری که حاج احمد می‌خواست به لبنان برود، حاج همت به او گفت: «حاجی! اجازه بده ما برویم.»...

 
 

شهید همت و حر زمانیک شب که در مقر بودیم یکی از بچه ها با عجله خودش را به ما رساند و گفت : ((یک نفر از بالا صدا می زند که من می خواهم بیایم پیش شما . حاج همت کیست ؟!))...

 
 

چند خاطره از زبان شهید همت : در عملیات والفجر سه، به قرارگاه نجف رفتیم. حدود یک ربع بود نشسته بودیم که دیدیم تلفن زنگ زد. یکی از برادران گوشی را برداشت و گفت از دفتر امام است.برادر دیگری گوشی را گرفت و صحبت کرد....

 
 

سخنرانی شهید همت قبل از شروع عملیات والفجرصحبت را با نام خدا شروع می کنیم؛ با درود بر خمینی عزیز، این زاده پرهیزگار و متقی و رنج کشیده سالیان دراز، ولی فقیه و آقا و سرور؛ و با سلام بر همه شهدای گلگون کفن تاریخ اسلام از زمان ...

 
 

من جنازه « حاج همت » را شناسایی کردمخیلی از عزیزان را نیز در این عملیات از دست دادیم. خیلی از بچه های گمنام، شریف و به قول فرمانده دلاور تیپ عمارِ لشکرِ ما، شهید اکبر حاجی پور، "دریا دل" که گمنام به شهادت رسیدند. ....

 
 

وصیتنامه علمدار خیبر شهید همت هر چه داریم از شهدا داریم و این انقلاب حاصل خون شهیدان است . به تاریخ 19/10/1359 شمسی ساعت 10/10 شب چند سطری وصیت نامه می نویسم شب ستاره ای به زمین می کشند و باز این آسمان غمزده ...

 
 

راههای ایجاد محبت اهل بیت (علیهم السلام) هنگام جنگ دادیم صدها هزار دارا شد کوچه های ایران مشکین ز اشک سارا *** سارا لباس پوشید ، با جبهه ها عجین شد در فکه و شلمچه ، دارا بروی مین شد *** چندین هزار دارا ، بسته به سر ، سربند...

 
 

دل نوشته هایی درباره شهید همتاینجا سرزمینی شوره زار و سوزان است . اینجا همان طلائیه خودمان است . نیک بنگر که این سیم خاردارها و خورشیدی ها برای سر و سینه های بسیجیان ترسیم شده اند ....

 
 

شهید در لابلای یادمان ها نام کتاب : طنین همت: زندگانی سردار شهید محمدابراهیم همت نام نویسنده : ابراهیم رستمی قیمت پشت جلد: 12000 ریال تعداد صفحه: 148 نشر: جمال (21 آذر، 1386) شابک: 978-964-8654-56-1 قطع کتاب: رقعی ...

[ جمعه هجدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 23:18 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

برای این که دست از سرم بردارد، گفتم خیلی دوست داری شنا یاد بگیرم؟ خدابیامرز با اشتیاق گفت آره. گفتم هرچه بگویم انجام می دهی؟ گفت آره. گفتم آن گلداني روی تریبون را می بینی؟ گفت بله. گفتم برو یک شاخه گل محمدی از داخل آن گلدان برایم بیاور.
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، آن چه خواهید خواند، خاطره ای است از سید عزیزالله پژوهیدهٰ از رزمندگان لشکر 7 ولی عصر(عج) :

سال ۶۲ بود، هواخیلی گرم بود، نیروهای لشکر، پشت پادگان کرخه ،در چادر ها مستقر بودند. زمزمه های بین بچه ها حکایت از آن داشت که عملیاتی آینده، آبی - خاکی است و نیروها باید شنا یاد بگیرند. دست بر قضا من هم مثل خیلی های دیگر، شنا کردن بلد نبودم اتفاقا چون عضوي اطلاعات عملیات لشکر و طبیعتا نوک حمله بودم، باید شنا یاد می گرفتم. آمادگی شنا کردن و آموزش، در رودخانه ای انجام می شد که از پشت پادگان می گذشت . رفیق و همسنگرم «سید عبدالمجید طیب طاهر» می دانست که من شنا بلد نیستم و گیر داده بود که باید شنا یاد بگیری اما من زیر بار نمی رفتم. خوب می دانستم که ناچارم به این کار تن بدهم اما بین من و برادرم نوع خاصی از ارتباط وجود داشت که حرف های هم را «یک کلام» قبول نمی کردیم. مجیدگفت هر شرطی بکنب قبول می کنم که تو قول مردانه بدهی شنا یاد بگیری.
این اصرار و انکار چند روزی ادامه پیدا کرد.. یک روز که از آبتنی در همان رودخانه برمی گشتیم ، مجید دوباره سوزنش به شنا یاد گرفتن من گیر کرد. کلافه شدم و گفتم: چرا این قدر اصرار می کنی. شنا یاد گرفتن من چی کار به تو داره؟ مجید گفت: چند تا علت دارد، اول این که ما  نیروهای اطلاعات هستیم و جلودار گردانیم، دوم این که اگر شنا یاد نگیری و یک وقت از قایق  داخل آب بیافتی کارت تمام است و برادرت داغدار می شود، سوم این که اگر یکی از بچه ها در آب افتاد نمی توانی  نجاتش بدهی و چهارم که از همه هم مهم تر است این که، اگر شنا بلد نبودن شما در جریان عملیات مشکلی درست بکند، شرعا مدیون هستید. حرف حساب می زد.
آن روز گذشت و فردایش اعلام کردند فرمانده ی لشکر، برادر رئوفی قرار است سخنرانی کند و همه باید به خط شوند. فرمانده ی گردان ما «شهید عبدالحمید صالح نژاد» رفت.به فرمان ایشان رفتیم به طرف محل مراسم.
همه ی گردان ها در محل سخنرانی به خط شدند و همه منظم و مرتب منتظر ورود فرمانده لشکر بودند. در جایگاه، جلوی صفوف گردان ها ، یک تریبون بود که روی آن یک گلدان پر ازشاخه های گل محمدی گذاشته بودند.من و مجید در آخر گردان ایستاده  و منتظر بودیم. در همین حین مجید باز رفت روضه ی آموزش شنای من شروع کرد. من هم برای این که دست از سرم بردارد، گفتم خیلی دوست داری شنا یاد بگیرم؟ خدابیامرز با اشتیاق گفت آره. گفتم هرچه بگویم انجام می دهی؟ گفت آره. گفتم آن گلداني روی تریبون را می بینی؟ گفت بله. گفتم برو یک شاخه گل محمدی از داخل آن گلدان برایم بیاور.مجید بچه ی فوق العاده کم رو و محجوبی بود. خیلی خجالتی بود. دقیقا به همین دلیل چنین حرفی زدم. مطمئن بودم با این شرط من، حداقل آن جا دیگر قید قضیه را خواهد زد. اتفاقا دیگر چیزی هم نگفت، من هم با بغل دستی ام مشغول حرف زدن شدم.  یک لحظه به خودم آمدم و متوجه شدم مجید نیست. اطراف را برانداز کردم که یک هو دیدمش. داشت به طرف تریبون میرفت.از شرط خودم پشیمان شدم. هر چه صداش زدم، یا نشنید، یا خوش را به نشنیدن زد. 
مجید رفیقم بود  و به هم محبت داشتیم اما تا آن تا آن لحظه نمی دانستم چقدر مرا دوست دارد. در برابر چشمان گرد شده ی من، مجید بود با خونسردی تمام رفت پشت تریبون و از داخل گلدان یک شاخه گل محمدی برداشت. نیروها همه میخ شده بودند و نگاهش می کردند. مجید زیر نگاه چند گردان آدم، راه افتاد و خودش را دوباره رساند به  آخر گردان خودمان.چندقدم نرسیده به من لبخند ملیحی زد و گفت: «سید بفرما. این هم یک شاخه گل محمدی .حالا قول بده شنا یاد بگیری» راستش من با این حرکت مجید به قدری علاقه ام به او زیاد شد که وقتی یک سال بعد پیشنهاد داد که با من صیغه ی برادری بخواند، یک لحظه تردید نکردم.
«سید عبدالمجید طیب طاهر»، یک روز بیستم بهمن ماه سال 1364 ، در سن بیست سالگی شربت شهادت نوشید.
شهید عبدالمجید طیب طاهر و سید عزیزالله پژوهیدهٰ

[ چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 15:46 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
ايالات متحده آمريكا در "استراتژي خود" براي مقابله با تهديد از جانب اسلام‌گرايان با چالش مواجه شده است و بايد واحدي را تاسيس كند كه به طور اخص بر "جنگ عقايد" در سطح جهان تمركز نمايد.

به گزارش مشرق ،"مؤسسه هودسون" (Hudson Institute) میزبانی یک میزگرد در مورد واکنش‌ دولت آمریکا به اسلامگرایی خشونت‌‌آمیز را بر عهده داشت.

این میزگرد بر اساس گزارش جدید "مؤسسه هودسون" برگزار گردید؛ گزارشی که دولت آمریکا را دعوت می‌کرد تا در "نبرد ایده‌های استراتژیک" علیه ایدئولوژی افراط‌گرایان وارد شود.

این میزگرد شامل افراد زیر بود: مؤلفین گزارش یعنی داگلاس فیث (Douglas Feith) و آبرام شولسکی (Abram Shulsky)، از مؤسسه هودسون و ویلیام گالستون (William Galston) از مؤسسه بروکینگز (Brookings Institution)، و دو مفسر سیاسی یعنی سفیر جیمز گلاسمن (James Glassman) از "مؤسسه جرج دبیلیو بوش" (George W. Bush Institute) و ویل مارشال (Will Marshall) از "مؤسسه سیاستگذاری ترقی‌خواهانه" (Progressive Policy Institute). فیث و شولسکی در دولت جرج بوش در شاخه برنامه‌ریزی خط‌مشی وزارت دفاع فعالیت نموده‌اند، گلاسمن معاون دیپلماسی عمومی و روابط عمومی وزیر امور خارجه در دولت بوش و گالستون نیز دستیار معاون سابق بیل کلینتون در حوزه خط‌مشی داخلی بودند.

این كارشناسان سياست خارجي آمریکا اعلام كردند: ايالات متحده آمريكا در "استراتژي خود" براي مقابله با تهديد تروريسم از جانب اسلام‌گرايان افراطي با چالش مواجه شده است و بايد واحدي را تاسيس كند كه به طور اخص بر "جنگ عقايد" در سطح جهان تمركز نمايد.

بنابر گزارش كارشناسان واحد تحقيق و پشتيباني كه در محل موسسه هودسون گرد هم آمدند، دفتر جديد كه مدل قرن بيست‌ويكم آژانس اطلاعات سابق آمريكاست كه بر فعاليت‌هاي ضدكمونيستي تمركز داشت، از طريق نهادهاي قانوني و فرمان اجرايي رئيس‌جمهور تاسيس مي‌گردد و شوراي امنيت ملي و يك سازمان خصوصي غيرانتفاعي مديريت آن را برعهده مي‌گيرد.

داگلاس فیث گزارش را با اشاره به آنچه که به نظر وی خلأهای عمده در واکنش دولت آمریکا به حملات تروریستی 11 سپتامبر بود آغاز نمود."فيث"(Douglas Feith) از پژوهش‌گران موسسه هودسون و معاون سياسي وزير دفاع آمريكا در دوران رياست‌جمهوري جورج دبليو بوش با معرفی این گزارش  تحت عنوان "سازماندهي ديدگاه‌هاي استراتژيك براي مقابله با چالش‌هاي ايدئولوژيكي فراروي امنيت ملي آمريكا" واكنش ايالات متحده آمريكا به حملات تروريستي 11 سپتامبر را به دليل "جدي نگرفتن مسئله ايدئولوژي" اشتباه خواند زيرا كاخ سفيد صرفاً بر محافظت از سرزمين و تعقيب تروريست‌ها در خارج از مرزها تمركز نمود.

فيث گفت: "وزارت امور خارجه جايگاه عقل و منطق است اما نباید به اين حادثه تلخ فقط از طريق ديپلماسي عمومي پاسخ داد و با توزيع بروشورهاي جذاب و مملو از تصاوير كودكان خندان مسلمان{در آمريكا}در جهان اسلام، پيام خود را انتقال داد. اين گامي مثبت است اما تنها بخش كوچكي از الزامات موردنياز خواهد بود زيرا مسئله مهم اينست كه مسلمانان به يكديگر چه مي‌گويند." وي همچنين افزود: هدف بايد در جهت بازداشتن افراد از تبديل شدن به دشمنان ايالات متحده آمريكا باشد نه اينكه صرفاً به يك سري اقدامات دشوار و طاقت‌فرسا براي دستگيري و كشتن تروريست‌ها متوسل شويم و با گذشت زمان نيز بر سرعت آنها بيافزايم. فيث در ادامه اظهار داشت:"ما به يك رويكرد عملياتي نياز داريم كه تنوع را در جهان و در حوزه‌هاي گوناگون نظير الهيات، فلسفه و تفريحات عمومي منعكس نمايد."

وي يادآور شد: وزارت امور خارجه در شش ماه پاياني دوران رياست‌جمهوري بوش چنين رويكردي را تا اندازه‌اي به محك آزمون گذاشت اما در دوران رياست‌جمهوري باراك اوباما اين مسئله ناديده گرفته شد.

 فیث اعلام نمود که ضروری است علاوه بر دفاع از آمریکا و نیز نابودی و اخلال در شبکه‌های تروریستی در خارج، با ایدئولوژی خشونت‌طلبانه نیز مقابله کرد، حوزه‌ای که آمریکا در آن شکست خورده است. آمریکا باید به جای مترکز ساختن دیپلماسی عمومی بر انتشار تصاویر مثبت از آمریکا در دیگر کشورها، در گفتمان‌های داخلی که در خارج جریان دارند وارد شود. هدف "جنگ علیه ایده‌ها" یا "نبرد ایده‌های استراتژیک" که توسط فیث پیشنهاد شدند، عبارت است از: "جلوگیری از دشمن شدن مردم با دموکراسی" از طریق تقویت عقاید و آراء معتدل و تقلیل دسترسی افراط‌گرایان خشونت‌طلب به اماکن مورد نظر، از نهادهای مذهبی گرفته تا انتشارات حوزه فرهنگ عامه‌پسند. آژانس اطلاعات آمریکا مسؤولیت این حوزه را بر عهده داشت اما این آژانس پس از جنگ سرد منحل گشته و هیچگاه جایگزینی برای آن معرفی نشد. آمریکا بدون برخورداری از یک استراتژی خلاقانه به خط‌مشی کنونی "بگیر و بکش" استوار خواهد ماند، خط‌مشی‌ای که به قول فیث به مانند دویدن بر روی تردمیلی است که سرعتش پیوسته در حال افزایش می‌باشد.

آبرام شولسکی نیز تأکید نمود که بحث کنونی در مورد اسلامگرایی خشونت‌طلب نه بحثی در مورد اسلامگرایی است و نه دین اسلام. به گفته شولسکی، اگرچه دولت آمریکا به درستی نگرشی احتیاط‌آمیز به درگیر گشتن در گفتمان‌های دینی در داخل و خارج دارد، اما اسلامگرایی یک سیستم سیاسی بوده و بنابراین نقد آن عملی منصفانه است. وی همچنین بدین نکته اشاره نمود که بسیاری از انواع اسلامگرایی مدرن در حقیقت از اندیشه و عمل اسلام سنتی منفک شده‌اند، برای مثال در مورد اینکه چه کسی حائز شرایط صدور فتوا است. به گفته شولسکی، این امر که یک فرد عادی به مانند اسامه بن لادن ادعای برخورداری از صلاحیت در حوزه فقه اسلامی را بنماید، رویدادی بی‌سابقه در تاریخ اسلامی محسوب می‌شود. شولسکی با بیان این تمایز، تأکید نمود که اسلامگرایی خشونت‌آمیز با "یک دشمنی در برابر غرب" آغاز می‌شود و سؤالی که در ماه‌های آتی مطرح می‌شود این است که آیا دولت‌های جدید برآمده از بهار عربی این ایدئولوژی ضد غربی را پذیرا خواهند شد یا نه.

"ويليام گالستون"(William Galston) ديگر نويسنده اين گزارش و از مقامات كاخ سفيد در دوران رياست‌جمهوري بيل كلينتون كه در حوزه مطالعات سياست و حكومت در انديشكده بروكينگز صاحب كرسي است، بر اهميت "عدم تمركز بر اسلام يا اسلام‌گرايي در حوزه‌هايي تاكيد دارد كه دموكراسي را قابل قبول ندانسته و خشونت عليه شهروندان غيرنظامي را ترويج مي‌دهند."

وي گفت: اين مسئله شامل حال كشورهايي نخواهد شد كه تغييرات گسترده‌اي را در دوران بهار عربي تجربه كردند مثل تونس يا مصر.

گلستون افزود: زمانيكه جنگ سرد در دهه 1990 پايان يافت، اين تصور شايع گشت كه "ما برنده جنگ بوديم" و نظام سرمايه‌داري بازار آزاد پيروز شده است، بنابراين "كارخانه‌ها را تعطيل كرده و به منزل رفتيم." وي در ادامه گفت: "ادغام واحدهاي مختلف آژانس اطلاعات آمريكا در وزارت امور خارجه و شوراي مديران پخش برنامه‌هاي برون مرزي(BBG)" بدين معنا بود كه ظرفيت مهمي در دولت از دست رفته است.

از اين جهت، ايده تاسيس دفتر ضدتروريسم در وزارت امور خارجه يا وزارت دفاع به ذهن نويسندگان مقاله خطور كرد اما از مديريت آن توسط كميته مشترك شوراي امنيت ملي و مركز تحقيقات ضدتروريسم پيشنهادي مطرح نشده است. اين مركز با استفاده از بودجه دولتي و بخش خصوصي و نيز دريافت كمك‌هاي بلاعوض مقالات تحقيقي انتشار داده و "به دولت مشاوره مي‌دهد اما از آنها هيچگاه دستور نمي‌گيرد." گالستون اظهار داشت: اين دفتر- با مديريت معاون امنيت ملي رئيس‌جمهور- با دفتر مديريت و بودجه براي "بودجه حوزه ايدئولوژي" همكاري مي‌نمايد و سالي دو بار يك گزارش استراتژيك منتشر مي‌كند.

ویلیام گالستون با اعلام اینکه "11 سپتامبر ثابت می‌کند تاریخ ایدئولوژی به پایان نرسیده" به عقیده نادرست دولت آمریکا اشاره نمود مبنی بر اینکه جنگ سرد نشان دهنده پایان مخالفت ایدئولوژیکی با دموکراسی غربی بود. آژانس اطلاعاتی آمریکا در بخش اعظمی از قرن بیستم مسؤول ردگیری و مبارزه با تهدیدات ایدئولوژیک خارجی به مانند کمونیسم بود، اما آژانس بلافاصله پس از فروپاشی شوروی منحل گردیده و بسیاری از توانایی‌های آن محو شدند. گزارش جدید هودسون بیان می‌دارد که آمریکا باید این مهارت‌ها را احیاء نموده و از آنها برای مبارزه با اسلامگرایی خشونت‌آمیز استفاده نماید، اما به گفته گالستون مؤلفین گزارش تنها پیشنهاد بازگشایی آژانس اطلاعاتی آمریکا را نمی‌دهند. گالستون و همکاران وی پیشنهاد ایجاد یک سازمان ایدئولوژی ضدتروریسم را در داخل شورای امنیت ملی ارائه می‌کنند که توسط یک اندیشکده غیردولتی جدید و مسؤول گردهمایی محققین، انتشار مطالب، اعطای کمک‌های مالی و انجام تحقیقات مربوطه پشتیبانی می‌گردد. بر اساس این برنامه، معاونت جدید ایدئولوژی ضدتروریسم توسط یک دستور اجرایی قوی ایجاد گشته و مسؤولیت مدیریت برنامه‌ای منسجم را بر عهده خواهد داشت. 

جیمز گلاسمن سخنان خود را با انتقاد از دولت کنونی آغاز نمود زیرا برای آنها "عبارت جنگ علیه ایده‌ها کفرگویی به شمار می‌رود." به گفته گلاسمن، "پیروزی در جنگ علیه تروریسم به معنای پیروزی در نبرد ایده‌ها است. دولت می‌گوید دشمن ما القاعده است اما مسأله اصلی ایدئولوژی است و پهپادها نمی‌توانند ایدئولوژی را از بین برند." تهدید از گروه‌هایی فراملی ناشی می‌شود که از اسلام سوءاستفاده می‌کنند، و گلاسمن با مؤلفین گزارش موافق است که دولت باید برای مقابله با این واقعیت سازماندهی دوباره شود. گلاسمن بر خلاف نویسندگان گزارش که پیشنهاد داده‌اند سازمانی با مدل ترکیبی شورای امنیت ملی – سازمان غیردولتی تشکیل شود، از تأسیس یک بخش جدید در داخل وزارت امور خارجه حمایت می‌کند زیرا وزارت خارجه بودجه و پتانسیل این کار را دارا می‌باشد. جدای از اینکه این سازمان جدید در کجا واقع شود، گلاسمن از متفکرین امور ضدتروریستی درخواست نمود که ورای خاورمیانه اندیشیده و بالاخص بر اروپا تمرکز نمایند که به گفته وی تبدیل به "منطقه صفر" افراط‌گرایان خشونت‌طلب شده است. گلاسمن در ادامه افزود: "هم‌اکنون زمان ضربه متقابل فرا رسیده است."

جيمز گلاسمن مدير اجرايي موسسه جورج دبليو بوش و رئيس سابق شوراي مديران پخش برنامه‌هاي برون‌مرزي كه از طرف بوش براي پست معاونت ديپلماسي عمومي وزير امور خارجه انتخاب شده بود، گفت: از نگاه دولت اوباما، عبارت "جنگ عقايد" نفرت‌انگيز است ولي مقامات كاخ سفيد در دوران گذار سال 2009 اهميت اين عبارت را به او تفهيم نمودند. گلاسمن همچنين افزود: "وظيفه اصلي وزارت امور خارجه برق انداختن تصوير آمريكاست. اما مسئله اين نيست كه{چگونه} ديپلماسي عمومي را تقويت نماييم بلكه از چه زاويه‌اي به ايدئولوژي نگاه كنيم كه با استفاده از ابزارهاي غيرخشونت آميز مي‌تواند امنيت ملي را تهديد ‌كند."

بنابر اظهارات گلاسمن، غلبه يافتن بر تروريسم نمي‌تواند به معناي جذب بي‌دردسر دانشجويان خارجي براي آمريكا باشد هرچند كه اين سياست عالي است و در هزينه‌ها صرفه‌جويي مي‌كند. وي اذعان داشت: "اوباما القاعده را دشمن فرض مي‌كند اما ما آن را به مثابه يك ايدئولوژي مشترك مي‌شناسيم كه هواپيماي بدون سرنشين نمي‌تواند آن را نابود سازد."

گلاسمن رويكرد دفتر جديد را از افراط‌گرايي اسلامي تا مهار كوبا، روسيه، كره شمالي، چين و نقاطي از اروپا كه مسلمانان در آنجا سكونت دارند و نگاه بوش به آزادي را "نفرت‌انگيز" مي‌دانند، تعميم مي‌بخشد.

گلاسمن افزود: دفتر جديد در درون شوراي مديران پخش برنامه‌هاي برون مرزي فعاليت موثري ندارد، آژانسي كه به اعتقاد او قرباني برخي انتقادات جاهلانه است. اما "بي‌بي‌جي از لحاظ ساختاري ايده‌آل نيست." اين سازمان به يك افسر ارشد اجرايي نياز دارد و از تداخل ماموريت رنج مي‌برد زيرا خبرنگاران تحت پوشش اين سازمان با استفاده از سيستم فايروال در برابر نفوذ وزارت امور خارجه محافظت مي‌شوند.

اما گلاسمن ترجيح مي‌دهد دفتر جديد خارج از سازمان وزارت امور خارجه اداره گردد تا بدين وسيله براي خود بودجه مستقلي داشته باشد. از اين جهت، گلاسمن و همكارانش مركز ارتباطات استراتژيك ضدتروريسم وزارت امور خارجه را براي اين مهم در نظر گرفته‌اند كه در سال 2010 تاسيس شده است اما معتقدند دامنه وظايف اين سازمان نيز بسيار محدود است.

ویل مارشال با ارائه چندین دلیل توضیح داد که چرا اخیرا هیچ کاری برای مواجهه با ایدئولوژی‌های افراطی انجام نگرفته است: این مناقشه هیچ رهبری نداشته و بنابراین کسی برای نابودی و رهایی از شرش وجود نداشت، ‌آمریکا نمی‌خواهد جنگی با 5/1 میلیارد مسلمان آغاز کند، همچنین افسانه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه تنها تعداد بسیار کمی از مسلمانان متعصبین محض هستند (مارشال در رد این ادعا به نیروهای وابسته به القاعده در مالی و صحرای سینا اشاره نمود). مارشال اظهار نگرانی نمود که افراطی‌گرایی اسلامی بتواند با بهره‌گیری از شکایات تاریخی علیه غرب و نیز بیان اهدافی که خوشایند افراد فقیر و بدون قدرت باشد، احساسات اکثریت مسلمانان را تحت تأثیر قرار دهد. مارشال با ادعای گزارش مبنی بر اینکه پدیده افراطی‌گرایی با ضدآمریکا‌گرایی مرتبط نیست مخالفت نموده و بیان داشت که اغلب عنصری اساسی از انتقام علیه آمریکا و غرب وجود دارد. مارشال اعلام داشت که آمریکا باید به منظور مقابله با این تهدید فزاینده، نمایش ضعف را متوقف نموده و از عذرخواهی به علت سیاست‌هایی که در جاهایی به مانند اسرائیل پیاده می‌سازد اجتناب ورزد. یک استراتژی آمریکایی مؤثر برای "جنگ علیه ایده‌ها" شامل موارد زیر باید باشد: پشتیبانی از تجددگرایان حتی اگر به بهای از دست دادن مستبدین متحد تاریخی‌مان باشد، تلاش در جهت تغییر واقعیت‌های مناطقی که از نظر اقتصادی عقب افتاده‌اند، معرفی حملات تروریستی اسلامی علیه مسلمانان به منظور تفوق بر افکار عمومی، و بازنویسی قوانین جنگ برای روشن ساختن اینکه تروریسم و کشتار افراد بیگناه تحت هر شرایطی غیرقانونی است.

شرکت کنندگان در میزگرد در پاسخ به سؤالات حضار اعلام داشتند که دشمن ما کلیت اسلام نیست و اینکه آمریکا باید بر "حساسیت" نسبت به درگیر گشتن در اسلامگرایی در خارج، فائق آید. در یکی از سؤالات که از طریق تیوتر ارسال شده بود از شرکت کنندگان درخواست گردیده بود تا "مرکز ارتباطات ضدتروریستی استراتژیک" وزارت امور خارجه را ارزشیابی نمایند. شرکت کنندگان در کل نظراتی انتقادی در مورد مرکز نداشتند اما برخی از آنها اعلام داشتند که حوزه عمل این مرکز بسیار محدودتر از مبارزه ضدتروریستی کلی و بلندپروازانه‌‌ای است که گزارش هودسون پیشنهاد می‌کند.


مشرق بخشهای اصلی این گزارش  را ترجمه کرده است. برای مطالعه ترجمه فارسی این گزارش اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه گزارش به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید.

[ چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 15:45 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
آخرین بخش از سلسله مطالب "تکنیک های عملیات روانی در حوزه ی رسانه و خبر" مربوط به راهکار های مصونیت از هجمه های رسانه ای و مقابله با ترفند های عملیات روانی در حوزه ی رسانه و خبر است که در 15 بند می باشد.
مشرق -- تکنیک های عملیات روانی در حوزه ی رسانه و خبر، قالب های ارائه ی هدفمند اطلاعات است که با هدف گیری ضمیر ناخودآگاه، ذهن مخاطب را به مسیر دلخواه سردمداران یک رسانه سوق می دهد.
متن حاضر که توسط پژوهشگر حوزه جنگ نرم، احمد قدیری ابیانه (emailghadiri@gmail.com) نگاشته شده، آخرین شماره از مجموعه 9 گانه در این خصوص است که به نظر خوانندگان مشرق می رسد.

مخاطبان می توانند سایر قسمت های تکنیک های عملیات روانی را به ترتیب شمارگان اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و  هشتم ملاحظه کنند.

***

راهکارهای مقابله با تکنیک های عملیات روانی

آخرین بخش از سلسله مطالب "تکنیک های عملیات روانی در حوزه ی رسانه و خبر" مربوط به راهکار های مصونیت از هجمه های رسانه ای و مقابله با ترفند های عملیات روانی در حوزه ی رسانه و خبر است که در 15 بند و بدین شرح می باشد:

شناخت ترفند ها و تکنیک های عملیات روانی، شناخت هویت منبع، توجه به سابقه ی یک منبع، سندیت شناسی، مطابقت سند با مستند، عدم اکتفاء به تیتر اخبار، رجوع به منابع مقابل، توجه به پیامد های مثبت و منفی اقدامات جایگزین در بررسی تحلیل ها، بررسی موردي، اصل برائت و مسئله ي بار اثبات، زدودن شبهات با يقينيات، مطابقت پاسخ با موضوع، توجه به ملزومات خبر، تفکیک خبر به اقرار و ادعا، توجه به منفعت واقعه.* شناخت ترفند ها و تکنیک های خبری: مطابق آنچه در شماره های پیشین بیان شد:

عنوان گذاری برای عناصر خبری، واژه های همسنخ، انتخاب عکس، انتخاب تیتر، صوت و صحنه ی گزارش، آهنگ و ضرب آهنگ گزارش، شبه خبر، پیام خبر، همنشینی، مفروض انگاری، سوالات القایی، تعدی، همسو نمایی، تعمیم، تسری، منحصر کردن مفهوم در مصداق، تخصیص و تخریب، تقدیس مفهوم و تخریب مصداق، مطابقت اصول با مثال، اختفاء و گرا، رد مدعا با رد دلیل، اثبات مدعا با اثبات دلیل، رد کل با نقض جزء، دفاع بد برای تخریب، حمله ی بد برای تطهیر، قلب دعوا، عبارات و علامات وصفي، حلقه ي مفقوده، ابهام عددي، ارجاع محال، درخواست محال، واگذاري نتيجه به مخاطب، علت جعلی، سانسور و بايکوت، مفهوم مخالف، جمله ی مجهول، عطش و آب، استفاده از خبر سوخته، کارکرد ثانوي، توهین و تحقیر و تمسخر، بار عاطفی، متضاد نمایی، چینش تصاویر و عبارات، حصر ثنوی، تله گذاری، مصادره، نیات و منویات، پاسخ با پرسش، ابهام، ایهام، مخاطب سازی، برچسب زنی، برند سازی، خود اعترافی، یک گام به عقب دو گام به جلو، فرار به جلو، استتار، تکرار، تواتر، خبر از خبر، حرکت از حاشیه ی تاریک، خبر شویی، تلفیق اعتبار، بیان از زبان ثالث، چالش مثبت، نقل قول، پاسخ از جانب مقابل، لفظ و لحن کلام، تقطیع و برجسته سازی کلام، تحریف برای تکذیب، ظرف آماری، آمار اینترنتی، نظرسنجی با پاسخ های محدود، قیاس مع الفارق، تفارق مع الشَبه، وسط گیری، بی طرف نمایی، کسب اعتماد با تأکید بر مسلمات، اصل و استثناء در روایت، تخریب با تمسک به هزینه ی فرصت، تمرکز بر وجه مثبت یا منفی واقعه، مقصر نمایی، حرکت از پله ی دوم، دروغ بزرگ، دروغ اساسی، دروغ گفته ها و دروغ ناگفته ها.

* شناخت هویت منبع خبر: اینکه رسانه متعلق و یا متمایل به چه فرد، حزب، جناح و تفکری است. در این حالت مقر دفتر مرکزی و تابعیت مدیر یک رسانه اهمیت چندانی ندارد؛ چرا که مسلماً موضع حکومت یک کشور را نمی توان به موضع رسانه ی مستقر و یا اتباع آن تسری داد. چنانچه بر خلاف تصور رایج که روزنامه ی "هاآرتص" را هم سوی حکومت اسرائیل می خوانند، به دلیل قرار داشتن آن در اردوگاه "چپ"، این روزنامه همواره انتقادات تندی را به سیاست های داخلی و خارجی دولتمردان رژیم صهیونیستی داشته است.

* توجه به سابقه ی یک منبع: میزان صداقت و عدالت یک رسانه در مواجهه با وقایع مختلف.


 
[خبر دروغ: بازداشت، تجاوز و قتل - واقعیت به نقل از سعیده پور آقایی و مادرش: فرار از منزل و سپس بازگشت به خانه]

 
[خبر دروغ: ربایش توسط مأموران امنیتی در خیابان طالقانی، شکنجه در بازجویی و رهاسازی در بهشت زهرا – واقعیت به نقل از مادر عاطفه امام: فرار از منزل و بازگشت به خانه]

 
[خبر سراسر کذب بی بی سی در مورد شرایط برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران]

 
[در حالی که صندوق بین المللی پول از افزایش رشد اقتصادی ایران و کاهش تورم در سال 2013 خبر می دهد، بی بی سی به نقل از صندوق، "چشم انداز" (آینده) رشد اقتصادی ایران را منفی ذکر کرده]

* سندیت شناسی: آنچه یک فرد یا جناح علیه خود یا به نفع مخالف خود بگوید، به دلیل قرار گیری در دسته ی "اقرار" مسموع است مگر آنکه سندی خلاف آن را تصریح نماید؛ از طرف دیگر آنچه فرد یا جناحی به نفع خود یا به ضرر مخالف خود بیان کند، به دلیل قرار گرفتن در دسته ی "ادعا" مسموع نیست مگر اینکه سندی در اثبات آن موجود باشد.

همچنین آنچه در حوزه ی رسانه و خبر مطرح می شود از دو حیث قابل بررسی است: 1- اثبات ادعا و 2- اثبات مدعا. هر آنچه که به منزله ی "سند" ارائه شود، اگر چه بی اعتبار باشد اثباتی بر ادعای ارائه دهنده ی آن است؛ اما تنها اسناد معتبر و غیر قابل خدشه هست که دلیل و مدرکی بر موضوع مورد استناد (مدعا) می باشد.

در اسناد ویکی لیکس از سفارت آمریکا در عشق آباد آمده بود که سفارت، پیروز انتخابات را موسوی ذکر کرده و کیهان ضمن موضع گیری نسبت به این مسئله، آن را دلیلی بر همدستی ویکی لیکس با دولت آمریکا نامید؛ غافل از اینکه آنچه سایت مذکور بیان کرد، سندی بود بر ادعای سفارت که بر اساس اطلاعات نادرست عوامل اصلاحات تنظیم شده بود. نمونه ی دیگر آنکه سایت جمهوریت در یک تیتر مدعی وجود 30 میلیون حامی برای موسوی شد که صفحه ی خبر مذکور، هم سند هست و هم خیر. از یک طرف سندی است بر این که این سایت چنین ادعایی را داشته (سند ادعا) اما گفته ی آن به هیچ وجه اثبات مطلب آن نیست (سند مدعا).
 
[سند ادعای "حمایت 30 میلیون نفر از موسوی" در سایت جمهوریت]

* مطابقت سند با مستند: گاهی سندی بر مطلبی آورده می شود که ارتباطی با آن ندارد اما برای کسانی که پیگیر محتوا و ارتباط سند با مستند نیستند، کافی است.

* عدم اکتفاء به تیتر اخبار: نباید به تیتر اکتفا کرد و از آن گذشت، برای درک واضح تر از مطلب لازم است کل متن خوانده شود.

* رجوع به منابع مقابل: برای روشن شدن موضوع، لازم است یک خبر یا تحلیل با مراجعه به حداقل یک منبع متضاد در گرایشات، بررسی شود. چنانچه به عنوان نمونه پس از مشاهده ی "بی بی سی"، مراجعه ی به "بیست و سی" ضروری می نماید.

در سال 2009 خبر ازدواج 450 نفر از اعضای حماس با دختران 6 الی 10 ساله به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه های خارجی نشر یافت، و این در حالی بود که دختر بچگانِ ملبس به لباس عروس که دست در دست مردان حماس داشتند، در واقع فرزندان بیوه زنانی بودند که در پی ازدواج مادران شان با اعضای حماس، لباس عروس بر تن کرده و برای دقیقه ای همقدم پدران جدید خود شدند. اطلاع از حقیقت چنین مطلبی امکان پذیر نمی بود مگر با رجوع به رسانه ی خبری مقابل؛ خصوصاً آنکه خبر دروغ آن نیز ظاهراً به تصاویر و فیلم های متعددی مستند شده بود.


 

[ترجمه: عروسی دسته جمعی 450 نفر از مسلمانان غزه با دختران زیر 10 سال حامی حماس در غزه]

 
[ترجمه: عروسی دسته جمعی در غزه با دختران 6 تا 9 ساله]


[ترجمه: عروسی دسته جمعی در غزه با دختران 6 تا 9 ساله]

 
 [کودکان در جشن عروسی مادران خود]

 
[خلاف جو سازی برخی رسانه های معاند، روزنامه ی اسرائیلی هاآرتص انعکاس درستی از واقعه داشته. ترجمه: ازدواج مجدد یکصد زن بیوه در مراسم دسته جمعی حماس]
* توجه به پیامد های مثبت و منفی اقدامات جایگزین در بررسی تحلیل ها: با توجه به آنچه در مبحث "هزینه ی فرصت" بیان شد، برای گرفتار نشدن در دام نظرات مخالفی که به معایب گزینه ی منتخب و محاسن گزینه های از دست رفته می پردازد، لازم است تا ابتدا محاسن گزینه ی منتخب و معایب گزینه های از دست رفته مشخص شود و سپس در برابر نظرات مخالف به مقایسه و وزن کشی گذاشته شود.

به عنوان نمونه در ماجرای ملوانان انگلیسی، بررسی این وجه که اولاً تبعات اصرار ایران بر عدم تحویل متجاوزین چه می بود و ثانیاً آیا نتیجه فرضی در مقایسه با آنچه واقع شد مطلوب است یا خیر.

* بررسی موردي: مطلوب است به صورت تصادفی یا گزینشی، یک خبر به صورت کامل بررسی و صحت یابی شده تا میزان صحت و سلامت یک منبع مورد ارزیابی قرار گیرد.

* اصل برائت و مسئله ي بار اثبات: واضح است که آنکه ادعایی دارد باید آن را اثبات کند و در صورت عدم اثبات، بنا بر اصل برائت، چیزی متوجه متهم نیست. البته این به معنای آن نیست که هر چه اثبات نشود، الزاماً دروغ است بلکه اذعان عقل و اقتضای نظام حقوقی چنین بوده و همین هم معیار ما است. نکته ی ضروری در این بخش آن است که چنین نیست که هر کس ادعای "عدم" و "فقدان" دارد، بی نیاز از اثبات ادعای خویش است؛ چرا که در بسیاری از موارد ادعای "عدم" یک چیز، ملازمه با "وجود" چیزی دیگر دارد و در این صورت، مدعی نیازمند اثبات ادعای خویش است.
موسوی در مناظره با کروبی در 18 خرداد 88: «با بودجه كشور تمام پلاكاردهاي شما كه همه جا را گرفته ممكن است از اين منابع تامين شده باشد. بياييد ثابت كنيد چه كساني از اين مسئله سود بردند؟».

همچنین به عنوان مثال هر چند ظاهر آن است که در مواجهه ی دو نفر که یکی ادعای سالم بودن انتخابات را دارد و دیگری ادعای عدم سلامت را، این فرد مدعی سلامت انتخابات است که باید ادعایش را اثبات نماید، اما واقعیت آن است که آنکه می گوید انتخابات سالم نبوده، عبارت اُخرای ادعایش "وقوع تقلب" است و هم او نیاز به اثبات دارد و از آنجایی که اصل بر برائت است، نسبت دادن تقلب به ناظران، بدون اقامه ی دلیل و مدرک پذیرفته نیست.

* زدودن شبهات با يقينيات: در مقام مواجهه با شبهات، رجوع به آنچه در حیطه ی یقین قرار دارد کارگشا است؛ حال چه یقین سابق و شک لاحق باشد (اصل استصحاب) و چه همزمانی در تقابل شک و یقین.

* مطابقت پاسخ با موضوع: در بسیاری موارد یک متهم طلبکارانه جوابیه یا تکذیبیه ای می دهد که ارتباطی به اتهام ذکر شده ندارد ولی از آنجایی که صرف پاسخ برای افرادی که مباحث را دقیق دنبال نمی کنند قانع کننده است، این ترفند مؤثر می افتد. از این روی لازم است همواره میان پاسخ داده شده (جوابیه یا تکذیبیه) و اصل موضوع، تطبیق و بررسی صورت گیرد.

* توجه به ملزومات خبر: در بسیاری موارد دقت در ملزومات یک خبر، صحت آن را رد می کند. یعنی در مواردی اساساً نیاز به مراجعه به دیگر منابع نیست بلکه در همان خبر یا دیگر اخبار همان منبع صحت و سقم یک ادعا قابل تشخیص است.

با دقت در تشریح بسیار دقیقی که رسانه های معاند از نحوه ی "دستگیری، شکنجه، تجاوز، مرگ و دفن" فرد موسوم به "ترانه موسوی" داشتند به راحتی می شد به دروغ بودن این داستان سرایی ها پی برد؛ چرا که سؤال اساسی این است که چگونه این رسانه ها و منابع ناشناسان از مسئله با این میزان از جزئیات با خبرند؟! در این میان و تنها به عنوان یک نمونه "جهان زن" در مطلبی آورده است: "ترانه در روز دستگيری ظاهرش به هيچ عنوان حتی به تجمع کنندگان هم شبيه نبود! موهائی بافته شده ی بافت آفريقائی داشته و بر خلاف کسانی که در تجمع ها از کفش های ورزشی استفاده می کنند کفش‌هائی پاشنه دار و ظاهری داشت که برای تعقيب و گريزهای معمول تظاهرات‌ مناسب نبوده است ... موضوع تجاوز به ترانه موسوی از سوی نيروهای لباس شخصی و بسيجی ها از اين رو مطرح است که شايد بتوان پذيرفت پارگی رحم به علت تصادف و يا ضربه اتفاق بيفتد اما پارگی مقعد هيچ دليلی جز تجاوز نمی تواند داشته باشد". 

 
[آیا کتک خوردن عبد الله نوری و کروبی در نماز جمعه، نافی "اجتماع  میلیونی مردم معترض" نیست؟]

* تفکیک خبر به اقرار و ادعا: گاهی تمام یک خبر، ادعایی است علیه موضوعِ هدف؛ و گاهی ترکیبی از اقرار نهان و ادعای عیان؛ در این حالت مطابق آنچه ذکر شد اقرار مسموع و ادعا نیازمند اثبات می باشد.

دویچه وله: «گمرک آلمان از صادرات 2.5 کیلو سرم ویژه اعتراف گیری (تیوپنتال) به ایران جلوگیری کرد. این سرم در بازجویی و اعتراف مورد استفاده قرار می گیرد»، کیهان: «افتضاحي كه در شيرين كاري كم سابقه رسانه دولتي آلمان مشاهده مي شود، اعتراف مسلم به "توليد سرم ويژه اعتراف گيري و شكنجه قربانيان در آلمان" و "صادرات همراه با مجوز آن به برخي كشورهاي خارجي" است» (صفحه ی دوم کیهان، 19 فروردین 91).

* توجه به منفعت واقعه: اینکه چه کسی از یک اقدام سود می برد، ذهن را از جریان سازی های خبر مصون می دارد.

ترور رفیق حریری، سبب تضعیف جریان مقاومت در لبنان و تقویت و پیروزی جریان المستقبل شد که تا قبل از آن رو به افول بود. همچنین در ایران نهاد های امنیتی انگیزه و منفعتی از کشتن ندا آقا سلطان نمی توانستند داشته باشند و کشته شدن وی در حاشیه ی شلوغی های 30 خرداد تهران، تنها خوراک حمله ی گسترده علیه کشور و مظلوم نمایی و قهرمان سازی برای ضد انقلاب را فراهم کرد.


 
[اخبار مربوط به قتل ندا، با نشانه گرفتن انگشت اتهام به سمت نیروهای امنیتی در صدر اخبار تلویزیون بی بی سی فارسی و روزنامه ی روبرت مرداک]

 
[گریه ی مریم رجوی در سوگ کشته شدن ندا – دیدار دوست پسر آقا سلطان با رئیس جمهور اسرائیل و دریافت لوح افتخار]

 
[اولین خبر سایت بی بی سی فارسی مربوط به 30 خرداد 88 (روز حادثه) و آخرین آن تا لحظه ی جستجو، مربوط به 19 شهریور 91 و در بازه ی زمانی 27 ماهه است. با تقسیم روز های سپری شده بر تعداد مطالب منتشره، در می یابیم که تنها در "سایت" بی بی سی "فارسی"، به طور میانگین هر 5 روز یک مطلب در این رابطه درج شده است]

 
[839 هزار مطلب در مورد ندا آقا سلطان به زبان لاتین تنها در رسانه های مکتوب فضای مجازی در شرایطی که تعداد مطالب موجود در مورد شهیده ی حجاب، مروه الشربینی، کمتر از یک پنجم آن است!]

 
[تهییج مخاطبین و تخریب وجهه ی نظام در داخل و خارج کشور، از جمله دست آورد های توطئه ی قتل ندا آقا سلطان بود]

برچسب‌ها: چگونه ذهن خود را در برابر هجمه های رسانه‌ای واکسین, تصاویر
[ سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:39 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]
در راستاي دشمن شناسي و آشنايي با اقدامات مهره‌هاي اصلي در پروژه خيالي سرنگوني ايران اسلامي، "مشرق" اقدام به معرفي تعدادي از چهره‌هاي مهم و تأثيرگذار در عرصه سياست‌هاي كاخ سفيد، رژيم صهيونيستي، كشورهاي اسلامي، منطقه خاورميانه و ديگر مناطق جهان تحت عنوان ژنرال‌هاي جنگ نرم كرده است. به گزارش مشرق، آنچه در ادامه از نظرتان می‌گذرد بخش سيزدهم معرفی ژنرال‌هاي جنگ نرم است که اختصاص به معرفی رابرت مرداک یکی دیگر از استراتژیست های دنیای غرب دارد.رابرت مرداک
تاریخ تولد 11 مارس 1931 مذهب یهودی تحصیلات: دانشگاه آکسفورد سوابق علمی - اجرایی مالک پیشین ویکلی استاندارد بخش خصوصی: رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل نیوزکورپوریش (1952 تا کنون)مدیر عامل نیوز کورپوریشن[1] مالک فاکس نیوزمالک پیشین هفته نامه ویکلی استاندارد[2] مالک شبکه فارسی 1 رابرت مرداک یکی از بزرگترین امپراتوری های رسانه ­ای دنیا یعنی نیوزکورپوریشن را ریاست می­کند که در سال 2008 بالغ بر 33 میلیارد دلار از محصولات متنوع رسان ه­ای درآمد کسب کرده بود. این محصولات شامل فاکس نیوز، فاکس قرن بیستم، داو جونز[3] (ناشر نشریه وال استریت ژورنال)، هارپر کالینز،[4] مای اسپیس،[5] نیویورک پست و صدها روزنامه و ایستگاه تلویزیونی دیگر می­شود.[6] رابرت مرداک فعالیت رسانه‌ای خود را در آدلاید استرالیا آغاز کرد. وی بعدها شرکت های رسانه‌ای خود را به بازار رسانه‌ای انگلستان، آمریکا و آسیا گسترش داد. اگر چه وی برای اولین بار در استرالیا و در اواخر دهه 1950 وارد عرصه تلوزیون شد اما بعدها این دارایی‌ها را واگذار کرد و سهام کنونی رسانه‌ای شرکت نیوزکورپوریش[7] در استرالیا (که هنوز اغلب به صورت چاپی فعالیت می‌کند) تابع قوانین مالکیت بین‌رسانه‌ای است. اولین یورش جدی مرداک به عرصه تلویزیون در آمریکا صورت گرفت. وی در سال 1986، شرکت پخش فاکس[8] را در این کشور تأسیس نمود. وی در دهه 2000، تبدیل به یکی از سرمایه‌گذاران برتر در عرصه تلویزیون ماهواره‌ای، صنعت فیلم سازی و اینترنت شده و وا‌ل‌استریت‌ژورنال[9]، یکی از روزنامه‌های بزرگ آمریکا را خریداری نمود. نشریه تایم مرداک را سه بار در لیست 100 فرد تأثیرگذار جهان قرار داد. در سال 2010، وی در لیست ثروتمندترین مردان جهان که توسط نشریه فوربس ارائه می‌شود، حائز رتبه سیزدهم شد.[10] وی دارای ثروتی بالغ بر 6.3 میلیارد دلار و صدوهفدهمین فرد ثروتمند جهان است.[11] رابرت مرداک یکی از بزرگترین امپراتوری های رسانه ­ای دنیا یعنی نیوزکورپوریشن را ریاست می­کند که در سال 2008 بالغ بر 33 میلیارد دلار از محصولات متنوع رسانه­ ای درآمد کسب کرده بودپیشینه کاری مرداک در سال 2004 اعلام نمود که دفتر مرکز نیوزکورپوریشن را از آدلاید استرالیا به آمریکا منتقل خواهد کرد. هدف از استقرار شرکت در آمریکا اطمینان از این امر بود که مدیران سرمایه‌گذاری در آمریکا بتوانند سهام این شرکت را بخرند، زیرا بسیاری از آنها تصمیم گرفته بودند که سهام شرکت‌های خارج از آمریکا را خریداری نکنند. برخی از تحلیلگران معتقد بودند که قرار گرفتن دفتر مرکزی این شرکت در استرالیا باعث کاهش ارزش آن در مقایسه با دیگر شرکت‌های رقیب شده است. شرکت نیوزکورپوریشن در 20 جولای 2005، با پرداخت 580 میلیون دلار توانست شرکت اینترمیکس‌مدیا[12] را خریداری کند. این شرکت صاحب وب‌سایت مای‌اسپیس (MySpace.com) و دیگر وب‌سایت‌های شبکه‌ اجتماعی بود.[13] شرکت نیوزکورپوریشن در 11 سپتامبر 2005، اعلام نمود که شرکت آی‌جی‌ان‌اینترتینمنت[14] را به مبلغ 650 میلون دلار خریداری خواهد کرد.[15] در ماه می 2007، مرداک پیشنهادی بالغ بر 5 میلیارد دلار برای خرید شرکت داو جونز[16] مالک نشریه وال‌استریت‌ژورنال ارائه نمود. در آن زمان، خانواده بنکرافت[17] که 64 درصد از سهام شرکت داوجونز را در اختیار داشتند با قاطعیت این پیشنهاد را رد کردند. آنها با استراتژی مورد علاقه مرداک یعنی کاهش تعداد کارکنان و کنار گذاردن سیستم‌های جاری مخالف بودند. بعدها خانواده بنکرافت از تمایل خود برای فروش سهام‌شان خبر دادند – به گزارش آسوشیتد‌پرس، علاوه بر مرداک ، ران بورکل[18] غول سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای و برد گرین‌اسپن[19]، کارآفرین عرصه اینترنت، در میان علاقه‌مندان به خرید سهام شرکت داو جونز بودند.[20] رادیو بی‌بی‌سی، در 1 آگوست 2007 اعلام کرد که مرداک سهام شرکت داو جونز را خریداری نموده است.[21] این امر واکنش‌های متفاوتی در پی داشت. پرونده قضایی سی‌7 [22] موضوع فعالیت‌های ضد رقابتی مرداک در سپتامبر 2005 به صورت علنی مطرح گشت. کری استاکس[23]، از مالکین رسانه‌ای استرالیا و صاحب سِون‌نتوورکز[24] شکایتی علیه نیوزکورپوریشن و سازمان پی‌بی‌ال[25] که توسط کری پیکر[26] هدایت می‌شد، ارائه داد. ماجرا زمانی شروع شد که در سال 2002، برنامه‌های استاکس برای ایجاد شبکه تلویزیون کابلی سی‌7 اسپورت[27] با شکست مواجه شد. این شبکه می‌توانست رقیبی جدی برای دیگر ارائه کننده برنامه‌های کابلی یعنی فاکس‌تل[28] شود، شبکه‌ای که نیوزکورپوریشن و پی‌بی‌ال جزو سهامداران عمده آن بودند. شرکت سِون اعلام داشت که نیوزکورپوریشن از قدرت خود در بازار سوء استفاده کرده است. نیوزکورپوریشن نصف سهام لیگ ملی راگبی، نصف سهام فاکس اسپورتس[29] رقیب اصلی سی‌7 و 25 درصد از سهام خدمات تلویزیونی فاکس‌تل را در اختیار داشت. شرکت سون از دادستان رونالد ساکویلی[30] در خواست کرد که به شرکت ان‌پی‌بی دستور دهد تا سهام 50 درصدی خود در فاکس‌تل را واگذار کنند و یا فاکس‌اسپورتس را که کلا در اختیار دارد، بفروشد. آنها معتقد بودند که با انجام این فرایند عدالت برقرار خواهد شد زیرا فاکس‌تل رفتاری تبعیض‌‌آمیز در قبال فاکس‌اسپورت دارد و از پذیرش هر نوع ارائه دهنده دیگر شبکه ورزشی رقیب، "بر اساس اصول تجارتی منطقی"، استنکاف می‌کند. در مدارکی که در 26 دسامبر 2005 به دادگاه ارائه شد، استاکس جیمز پیکر، مدیر شرکت پی‌بی‌ال، را متهم کرده بود که در دسامبر 2000 به وی گفته است که شرکت‌های پی‌بی‌ال و نیوزکورپوریشن قصد دارند با یکدیگر متحد شده و از اعطای حق پخش مسابقات لیگ فوتبال استرالیا به سی‌7 جلوگیری به عمل آورند. با این حال، دادستان ساکویلی تمام ادعاهای مطرح شده توسط شرکت سون را رد نمود.[31] اخیرا مرداک تی‌جی‌آرتی[32]، شبکه تلویزیونی ترک، را که توسط هیأت قوانین بانکداری ترکیه ضبط شده بود، خریداری نموده است. به گزارش روزنامه‌ها، مرداک به همراه احمد ارتگون[33] ، غول رسانه‌ای ترکیه، این شبکه را خریداری کرده است. مرداک اخیرا یک دعوای حقوقی علیه سیلویو برلسکونی، نخست‌وزیر ایتالیا، را نیز برنده شده است. قاضی دادگاه اعلام داشت که مدیاست[34]، بازوی رسانه‌ای نخست‌وزیر ایتالیا، از پخش آگهی‌های تجاری شبکه اسکای‌ایتالیا[35]، واحد نیوزکورپوریشن در ایتالیا، در شبکه‌های تلویزیونی تحت مالکیت خود ممانعت کرده است. در فیلم مستند Outfoxed، محصول سال 2004، مصاحبه‌های زیادی وجود داشتند که در همگی شبکه فاکس‌نیوز متهم شده بود که خبرنگاران را برای پوشش خبری جانبدارانه وقایع تحت فشار می‌گذارد تا بتواند بر آراء سیاسی بینندگان تأثیر گذارد. در این فیلم فهرست دارایی‌های رسانه‌ای مرداک  شمرده شده که نشان می‌هند رسانه‌های تحت کنترل وی به سه چهارم مردم جهان دسترسی دارند.فرار مالیاتی مجله اکونومیست در سال 1999، گزارش داد که شرکت نیوزکورپوریشن در 11 سال گذشته بیش از 11.4 میلیارد پوند (20.1 میلیارد دلار) سود کرده در حالیکه هنوز مالیات خود را پرداخت نکرده است. این نشریه همچنین اعلام کرد که با بررسی حساب‌های موجود بدین نتیجه رسیده که شرکت نیوزکورپوریشن باید در حدود 350 میلیون دلار مالیات پرداخت کند. در ادامه مقاله مذکور چنین نوشته شده که ساختار پیچده شرکت، حوزه کار بین‌المللی و استفاده از معافیت‌های مالیاتی در کشورهای دیگر به نیوزکورپوریشن اجازه داده که حداقل مالیات ممکن را پرداخت کند.[36] دستمزد و ثروت رابرت مرداک، مدیر عامل شرکت نیوزکورپوریشن در سال 2008 درآمدی بالغ بر 157/053/30 کسب کرد. حقوق پایه وی 000/100/80 دلار، پاداش‌های وی 000/500/17 دلار و درآمد سهام وی 988/049/4 میلیون دلار بوده است. بر اساس لیست برترین ثروتمندان در نشریه فوربس، وی با ثروتی بالغ بر 6.2 میلیون دلار حائز رتبه 38 در آمریکا و رتبه 117 در کل جهان بود.[37] رابرت مرداک، مدیر عامل شرکت نیوزکورپوریشن در سال 2008 درآمدی بالغ بر 157/053/30  کسب کردمتحد با نومحافظه‌کاران با در نظر گرفتن رفاقت نزدیک با فعالین نومحافظه ­کار، مرداک در برپایی ایستگاه‌های رسانه­ای مهم برای نومحافظه­کاری نظیر ویکلی استاندارد، وال استریت ژورنال و فاکس نیوز کمک‌های شایانی نموده است. تمایل وی برای حمایت از نشریه استاندارد، علی­رغم زیان میلیونی سالیانه آن، یکی از نشانه‌های تعهد عمیق مرداک نسبت به اهداف این جناح دست راستی بود؛ این مجله یک نیروی محوری در جهت جلب حمایت برای حمله سال 2003 به عراق محسوب می‌شد. طبق گزارشی که از سوی سازمان دقت و انصاف در گزارش دهی[38] منتشر شد، آمده است: "با توزیع نزدیک به 65 هزار نسخه و ضرر سالیانه برابر با یک تا 5 میلیون دلار، مجله ویکلی‌استاندارد تنها بخش کوچکی از امپراتوری وسیع رسانه­ای مرداک محسوب می­شود".[39] در ژوئن 2009، مرداک ویکلی‌استاندارد را به شرکت کلریتی مدیا[40] – یک شرکت دنوری که توسط دیگر غول رسانه­ای یعنی فیلیپ آنشوتز[41] اداره می­شود – فروخت. نیویورک تایمز طبق اظهار نظر یک مدیر نزدیک به مرداک که خواست نامش فاش نشود – چرا که این معامله قرار بود محرمانه باقی بماند - گزارش داد که مجله به قیمتی حدود یک میلیون دلار فروخته شد. یک مدیر شرکت نیوزکورپوریشن در مصاحبه با مجله تایمز اظهار داشت که مرداک قصد داشت تا مجله را به "کسی که اشتیاق بیشتری برای جاودانه کردن آن دارد" بفروشد.[42] شبکه فارسی 1 فارسی‌وان،شبکه تلویزیونی فارسی‏ زبانی است که از امارات عربی متحده پخش می‌شود. این شبکه که از دارایی‏ های رابرت مرداک است، از مرداد ۱۳۸۸ اقدام به پخش سریال‏های خارجی با دوبله فارسی می‏کند. شبکه تلویزیونی استار[43] (از زیرمجموعه‌های نیوزکورپوریشن) در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸ اعلام کرد که اوایل سال ۲۰۰۹ کانال تلویزیونی سرگرم‌کننده‌ای به زبان فارسی راه‌اندازی خواهد کرد. مسئولان گروه استار، هدف از راه‌اندازی کانال تلویزیونی به زبان فارسی را پخش برنامه برای بیش از یک‌صد میلیون مخاطب فارسی زبان در سراسر آسیا اعلام کرده‏اند. بیشتر مخاطبان فارسی زبان در ایران، افغانستان و تاجیکستان زندگی می‌کنند، اما استار قصد دارد دفتر بازاریابی و فروش کانال فارسی زبان خود را در شهر دبی در امارات عربی متحده قرار دهد. این شبکه تلویزیونی با همکاری گروه استار و گروه رسانه‌ای موبی اداره می‌شود که توسط سعد محسنی که یک افغان استرالیایی‏تبار است و دو برادر و خواهرش در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده‎است. ، هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و موثر، عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران، تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده، ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج، ترویج فمینیسم، مخدوش کردن رابطه فرزندان در خانواده، ترویج خشونت در میان جوانان و نوجوانان از طریق پخش موزیک ویدئوهای خاص و پی ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان از محورهای دیگر فعالیت این شبکه است.ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته، ترویج و عادی جلوه دادن خیانت خانوادگی، بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین، عادی جلوه دادن رابطه خارج از ازدواج گوشه از فعالیت های فارسی وان است امپراطوری رسانه‌ای به هر قیمت ممکن مرداک با بهره­ گیری از امپراتوری رسانه‌ای خود به منظور پیشبرد اهداف سیاسی، مرتباً از جانب منتقدین مورد انتقاد قرار می­گیرد. برای مثال در جریان زمینه­ چینی برای حمله آمریکا به عراق، سردبیران رسانه­ های مرداک با سروصدای فراوان از اردوگاه هواداران جنگ جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا، و تونی بلر، نخست وزیر انگلستان، حمایت کردند. یک روزنامه بریتانیایی نوشت: "شما باید قبول کنید که روپرت مرداک یک تاجر رسانه­ ای زیرک است چرا که وی در انتخاب سردبیرانی از سراسر جهان که به خط فکری وی نزدیک هستند، توانایی خطاناپذیری دارد. جز این دیگر چگونه می­توانیم اتحاد بی­ نظیر افکار در امپراتوری رسانه­ ای وی مبنی بر لزوم جنگ در عراق را توضیح دهیم؟ بعد از یک مطالعه و ارزیابی جامع در بین نشریات پرفروش و با نفوذ شرکت نیوزکورپوریشن مرداک در سرتاسر جهان، به این نتیجه می­رسیم که اینها همه از یک منبع سرمشق می‌گیرند. بعضی از آنها همچون شیپوری هستند که از دمیدن نوای جنگ در آن لذت می­برند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند که نقش کم رنگتر و در عین حال زیرکانه ­تری در این نغمه سرایی داشته باشند. اما هیچ از آنها جرات این را ندارند تا ساز مخالفت با جنگ را سر دهند.[44] طبق گفته­ های دیوید کرک پاتریک[45]، مفسر سیاسی، دخالت شخصی مرداک در نشریات سبب شده تا همه خروجی‌های خبری وی "با دیدگاه سیاسی شخص آقای مرداک – دیدگاه سیاسی جنگ طلبانه – همخوانی داشته باشد"، که همین امر باعث شده تا صدای وی در نزاع جهانی در مورد جنگ آمریکا در عراق از بلندترین‌ها باشد.[46] جین کیملمن[47] از اتحادیه مصرف کنندگان[48]، به نیویورک تایمز گفت که "مرداک از طریق امکانات رسانه­ای خود صدایش را به بلندترین شکل در سرتاسر جهان منتشر می­سازد و این دقیقا از آن چیزهایی است که وقتی یک نفر مجاری رسانه‌ای بسیاری را در اختیار می‌گیرد، باید در موردش نگران باشیم."[49] فاکس نیوز – که در رده‌بندی شبکه‌های خبری کابلی در سال 2002، سی ان ان را که به خاطر پوشش یک جانبه مسائل سیاسی دائماً از سوی بینندگان مورد انتقاد قرار می­گرفت، پشت سر گذارد؛ با ابزاری چون: به راه انداختن کمپین برای حمایت از حمله به عراق تا تلاش دائمی برای تضعیف دولت باراک اوباما. زمانیکه کریستین امانپور، گزارشگر سی ان ان، فاکس را متهم به ایجاد "جوی از ترس و خود سانسوری" در مورد جنگ عراق کرد، سخنگوی زن فاکس‌نیوز واکنش نشان داد و اظهار داشت: "ترجیح می‌دهیم به عنوان سرباز بوش شناخته شویم تا سخنگوی القاعده".[50] همینطور، زمانی که مشاوران باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، اقدام به انتقاد از فاکس‌نیوز برای عدم رعایت استانداردهای روزنامه­نگاری در پوشش اخبار مربوط به دولت کردند، مایکل کلمنت[51] – مدیر ارشد فاکس – کاخ سفید را متهم کرد که تفسیر خبری را با پوشش خبری خلط کرده­اند.[52] برخی ناظرین، مرداک را بیشتر مجذوب قدرت و فرصت‌طلبی می‌دانند تا ایدئولوژی. آرانگو[53] از نیویورک تایمز می‌نویسد: "سیاست آقای مرداک انعطاف پذیرتر از آن چیزی است که منتقدینش به تصویر کشیده‌اند. وی در همسو کردن خود، و شرکت خود، با قدرت، و نه ایدئولوژی، کاملا عملگرایانه رفتار کرده است. وی از تونی بلر در بریتانیا حمایت کرد، و در سال 2006 نیویورک پستِ وی از هیلاری کلینتون برای کسب کرسی سنا پشتیبانی به عمل آورد. حتی آقای مرداک برای کمک به خانم کلینتون مراسم جمع آوری کمک مالی ترتیب داد و به فاصله کمی بعد از انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس‌جمهور، نیوریورک پست در صفحات و گزارشات خود شروع به تملق گویی از وی کرد".[54] سردبیران رسانه­ های مرداک با سروصدای فراوان از اردوگاه هواداران جنگ جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا، و تونی بلر، نخست وزیر انگلستان، حمایت کردند فعالیت‌های سیاسی مرداک در کشورهای مختلف آمریکا مک‌نایت[55] چهار شاخصه برای فعالیت‌های رسانه‌ای مرداک قائل می‌شود که عبارتند از: 1. ایدئولوژی بازار آزاد 2. مواضع واحد در موضوعات مربوط به سیاستگذاری عمومی 3. نشست‌های جهانی بین سردبیران 4. مخالفت با گرایشات آزادی‌خواهانه در دیگر رسانه‌های جمعی.[56] در 8 می 2006، نشریه فایننشال‌تایمز[57] اعلام کرد که مرداک میزبان یک برنامه جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای مبارزات انتخاباتی هیلاری کلینتون در مجلس سنا خواهد بود.[58] در سال 2008، والت موسبرگ[59] طی یک مصاحبه از مرداک پرسید که آیا وی در حمایت روزنامه نیویورک‌‌تایمز از اوباما در مبارزات اولیه دموکرات‌ها تأثیرگذار بوده است یا نه؟ وی بدون کوچکترین تردیدی گفت: "بله. او به مانند یک ستاره موسیقی راک است. خیلی جالب است. من چیزهایی که او در مورد آموزش می‌گوید را بسیار می‌پسندم. فکر نمی‌کنم در فلوریدا برنده شود... اما در اوهایو و کل فرایند انتخابات برنده خواهد شد. مشتاقم که او را ببینم. می‌خواهم ببینم که آیا به وعده‌هایش عمل خواهد کرد."[60] در سال 2010، شرکت نیوز 1 میلیون دلار به مجمع فرمانداران جمهوری‌خواه[61] و 1 میلیون دلار به اتاق تجاری آمریکا کمک کرد.[62] مرداک همچنین یکی ار اعضای هیأت مدیره مؤسسه لیبرال کیتو[63] است. انگلستان در دهه 1980 مرداک اتحاد نزدیکی با مارگارت تاچر داشت و روزنامه سان[64] نیز با حمایت از جان میجر که به طور غیرمنتظره‌ای پیروز انتخابات سراسری سال 1992 شد، اعتبار زیادی یافت.[65] با این حال، در انتخابات سراسری سال‌های 1971، 2001 و 2005، روزنامه‌های مرداک یا بی‌طرف بوده و یا از حزب کارگر، تحت رهبری تونی بلر، حمایت می‌کردند. برخی منتقدین معتقدند که مرداک فقط از احزاب حاکم (یا آنهایی که به احتمال زیاد در آینده برنده خواهند شد) حمایت می‌کند، بدین امید که بر تصمیمات دولت در راستای پیشبرد اهداف تجاری خود تأثیر گذارد. لازم به ذکر است که مرداک خود را یک لیبرال می‌داند.[66] در سال 1998، پیشنهاد مرداک برای خرید باشگاه فوتبال منچستریوناید به مبلغ 625 میلیون پوند رد شد. این رقم در تاریخ خرید و فروش باشگاه‌های فوتبال بی‌سابقه بود. کمیسیون رقابت انگلستان[67] از انجام این معامله ممانعت کرد زیرا "این امر به رقابت در صنعت رسانه‌ای و کیفیت فوتبال انگلستان آسیب می‌زند". در سال 2006، روزنامه ایندیپندنت[68] انگلستان گزارش داد که مرداک به تونی بلر پیشنهاد داده که بعد از پایان دوره نخست‌وزیری عهده‌دار یک پست ارشد در شرکت رسانه‌ای نیوز گردد.[69] وی همچنین توسط تامی شریدان، نماینده مجلس اسکاتلند، متهم شد که با وی دشمنی شخصی دارد و سعی دارد با همکاری نهادهای اطلاعاتی انگلستان فیلمی ویدئویی از وی تهیه کند؛ فیلمی که در آن اعتراف به داشتن رابطه نامشروع می‌کند. شریدان قبلا از شرکت نیوزاینترنشنال[70] به همین دلیل شکایت کرده و در دادگاه پیروز شده بود.[71] شریدان در هنگام دستگیری به علت ادای شهادت دروغ اظهار داشت که اتهامات "بر اثر نفوذ امپراطوری قدرتمند مرداک وارد شده‌اند".[72] دیدارهای خصوصی با سیاستمداران مرداک سابقه زیادی در میزبانی دیدارهای خصوصی با سیاستمداران دارد. هر دو طرف معمولا دیدارها را از نظر سیاسی بی‌اهمیت و یک واقعه اجتماعی، شام غیررسمی و یا یک گپ دوستانه توصیف می‌کنند. اما بسیاری معتقدند که این دیدارها دارای اهمیت زیادی هستند زیرا مرداک به عنوان یک غول رسانه‌ای، نفوذی استثنایی داشته و همچنین علاقه‌ای دائمی به مسائل سیاسی داشته است.[73] دیوید کامرون در آگوست 2008، دیوید کامرون رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر آتی انگلستان با پروازی مجانی به دیدار مرداک رفت تا در کشتی تفریحی وی در میهمانی‌های خصوصی شرکت کرده و گفتگوهایی با وی داشته باشد.[74] دیوید کامرون در اظهارنامه ثبت منافع مجلس عوام اعلام داشته که متیو فرود[75]، داماد مرداک و استاد روابط عمومی، یک فروند هواپیمای جت در اختیار وی گذارده تا نزد مرداک برود. وی اشاره‌ای به محتویات گفتگوها با مرداک نکرد. هزینه پرواز در این هواپیما بالغ بر 30000 پوند است. دیگر میهمانانی که در "رویدادهای اجتماعی" شرکت کرده‌اند عبارتند از لرد ماندلسون[76] رئیس کمیسیون تجاری اتحادیه اروپا، اولگ دریپاسکا[77]، میلیونر روسی و بن سیلور من[78]، از رؤسای ان‌بی‌سی‌یونیورسال[79]. محافظه‌کاران محتویات گفتگوهای رد و بدل شده را فاش نکردند.[80] بسیاری معتقدند که این دیدارها دارای اهمیت زیادی هستند زیرا مرداک به عنوان یک غول رسانه‌ای، نفوذی استثنایی داشته و همچنین علاقه‌ای دائمی به مسائل سیاسی داشته استکوین راد[81] در 21 آوریل 2007، کوین راد، نخست‌وزیر آتی استرالیا، در ساختمان نیوزکورپوریشن در نیویورک دیداری یک ساعته با مرداک داشت.[82] دخیل بودن منابع شرکت نیوزکورپوریشن در ماجرای رسوایی ازکار[83] در سال 2009 و پوشش خبری آن توسط این شرکت باعث آزرده خاطر شدن راد شده بود. راد در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه استرالیان[84] گفت: "چه نوع بررسی‌های ژورنالیستی صورت گرفته" تا داستانی منتشر شود که در آن گفته شده وی فاسد است، آن هم بدون اینکه "به هیچگونه سند اصلی در مورد این ایمیل اشاره شده باشد." اگرچه روزنامه‌هایی به مانند دیلی‌تلگراف[85]، کوریرمیل[86] و ادلاید ادورتایزر[87] در تملک شرکت نیوزکورپوریشن قرار دارند اما احتمال دخالت شخص مرداک در این قضایا کم است و "فشارهای ضد راد، اگر هماهنگ‌شده باشد، یقینا از طرف نیروهای محلی صورت گرفته است."[88] مرداک زمانی در مورد واکنش راد به انتقادهایی که روزنامه‌نگاران استرالیایی نیوزکورپوریشن نشان داده بود، گفت که راد "بیش از اندازه حساس است".[89] مرداک همچنین در مورد راد گفت که " وی بیش از آنکه استرالیا را اداره کند دوست دارد تمام جهان را مدیریت نماید" و از وی به علت اتخاذ سیاست‌های مالی غیرضروری انتقاد نمود: "ما در شرف فروپاشی نبودیم... فکر می‌کنم سعی ما برای تقلید از بقیه جهان اندکی غیرضروری بود."[90] استفان هارپر[91] استفتن هارپر، نخست‌وزیر محافظه‌کار کانادا در مارس 2009، در ضیافت نهار مرداک و راجر آیلز[92]، رئیس فاکس‌نیوز، شرکت کرد. اما این نشست که در نیویورک برگزار شد تا تابستان 2010 از دید عموم پنهان ماند تا اینکه گزار‌شگر خبرگزاری کاناداین‌پرس[93] از طریق پرونده‌های وزارت دادگستری آمریکا بدین مسأله پی برد. اخبار نشست مذکور این گمان را دامن زد که آغاز بکار فاکس‌نیوز نورث[94] در کانادا می‌تواند دارای انگیزه‌های سیاسی باشد. باراک اوباما در اکتبر 2008، مایکل وولف[95]، زندگینامه‌نویس مرداک ، طی مقاله‌ای در مجله ونیتی‌فیر[96] از دیدار اوباما، مرداک و آیلز در اوایل تابستان همان سال و در هتل ولادورف-آستوریا[97] در نیویورک پرده برداشت. اوباما در ابتدا پیشنهاد دیدار با مرداک را رد کرده بود در حالیکه مقامات ارشد نیوزکورپوریشن از خانواده کندی برای قانع کردن اوباما بهره گرفتند. به نوشته وولف، در این دیدار اوباما از اینکه شبکه فاکس‌نیوز وی را بصورت یک "فرد مشکوک، خارجی، ترسناک – اندکی کمتر از یک تروریست" ترسیم می‌کند، شکوه نمود. آیلز در پاسخ گفته بود: "اگر اوباما بجای اینکه پشت به فاکس‌نیوز کند، بیشتر در برنامه‌ها شرکت کرده بود" این اتفاقات رخ نمی‌دادند. در این دیدار در مورد یک "آتش‌بس مقدماتی" توافق شد. وولف در ادامه می‌نویسد که مرداک با تمام رؤسای جمهور آمریکا، از جمله هری ترومن، دیدار کرده است.[98] منابع و مأخذ [1] News Corporation [2] Weekly Standard [3] Dow Jones [4] HarperCollins [5] MySpace [6] Michael Corcoran, "The Weekly Standard's War: Murdoch sells the magazine that sold the Iraq invasion,” Extra!, September 2009. [7] News Corp [8] Fox Broadcasting Company [9] The Wall Street Journal [10] The World's Most Powerful People, Forbes. [11] The World's Billionaires, Forbes. [12] Intermix Media Inc. [13] "News Corp in $580m internet buy". BBC News. July 19, 2005. http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4695495.stm. Retrieved 29 August 2010. [14] IGN Entertainment [15] "News Corp. Acquires IGN for $650Million". BusinessWeek. 11 September 2005. http://www.businessweek.com/innovate/content/sep2005/id20050911_550700.htm. Retrieved 25 April 2010. [16] Dow Jones [17] Bancroft [18] Ron Burkle [19] Brad Greenspan [20] Associated Press "Burkle, Web Exec Might Team on Dow" [21] Litterick, David (1 August 2007). "Daily Telegraph report of acquisition". The Daily Telegraph (London). http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtml?xml=/money/2007/08/01/bcndow101.xml. Retrieved 25 April 2010. [22] C7 lawsuit [23] Kerry Stokes [24] Seven Network [25] PBL [26] Kerry Packer [27] C7 Sport [28] Foxtel [29] Fox Sports [30] Ronald Sackville [31] "Seven loses C7 case – ABC News (Australian Broadcasting Corporation)". Abc.net.au. 27 July 2007. http://www.abc.net.au/news/stories/2007/07/27/1989774.htm. Retrieved 25 April 2010. [32] TGRT [33] Ahmet Ertegün [34] Mediaset [35] Sky Italia [36] "Tax free: Rupert Murdoch's zero status". BBC News. 25 March 1999. http://news.bbc.co.uk/1/hi/special_report/1999/02/99/e-cyclopedia/302366.stm. Retrieved 25 April 2010. [37] Rupert Murdoch profile page Forbes. Retrieved September 2010. [38] Fairness & Accuracy in Reporting [39] Michael Corcoran, "The Weekly Standard's War: Murdoch sells the magazine that sold the Iraq invasion,” Extra!, September 2009. [40] Clarity Media [41] Philip Anshutz [42] Tim Arango, "New Owner for a Magazine As Political Tastes Change,” New York Times, August 3, 2009. [43] Star [44] "Their Master's Voice," Guardian, February 17, 2003. [45] David Kirkpatrick [46] David D. Kirkpatrick, "Mr. Murdoch's War," New York Times, April 7, 2003. [47] Gene Kimmelman [48] Consumers Union [49] Alessandra Stanley, "It's Reported, They Mock, You Decide," New York Times, April 7, 2003. [50] "Amanpour: CNN Practiced Self-Censorship," USA Today, September 14, 2003. [51] Michael Clemente [52] Jim Rutenberg, "Behind the War Between White House and Fox,” New York Times, October 22, 2009. [53] Tim Arango [54] Tim Arango, "New Owner for a Magazine As Political Tastes Change,” New York Times, August 3, 2009. [55] McNight [56] David McKnight, "Rupert Murdoch's News Corporation: A Media Institution with A Mission," Historical Journal of Film, Radio & Television, Sept 2010, Vol. 30 Issue 3, pp 303–316, [57] Financial Times [58] "/ US & Canada – Murdoch to host fundraiser for Hillary Clinton". Financial Times. 8 May 2006. http://www.ft.com/cms/s/61faabde-deb8-11da-acee-0000779e2340.html. Retrieved 25 April 2010. [59] Walt Mossberg [60] Read Andrew Sullivan in TheAtlantic magazine (29 May 2008). "The Daily Dish | By Andrew Sullivan". Andrewsullivan.theatlantic.com. http://andrewsullivan.theatlantic.com/the_daily_dish/2008/05/murdoch-on-mcca.html. Retrieved 25 April 2010. [61] Republican Governors Association [62] Rutenberg, Jim (01 Oct 2010). "News Corp. Donates $1 Million to U.S. Chamber of Commerce". New York Times. http://thecaucus.blogs.nytimes.com/2010/10/01/news-corp-donates-1-million-to-anti-democrat-group. Retrieved 10 Oct 2010. [63] Cato Institute [64] Sun [65] Douglas, Torin (14 September 2004). "Forty years of The Sun". BBC News. http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/3654446.stm. Retrieved 10 April 2010. [66] Shawcross, William (November 3, 1999). "Rupert Murdoch". TIME. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,33716-1,00.html. Retrieved 29 August 2010. [67] United Kingdom's Competition Commission [68] Independent [69] Grice, Andrew (29 July 2006). "Murdoch set to back Blair – for a place in his boardroom". The Independent (London). http://news.independent.co.uk/media/article1202848.ece. Retrieved 25 April 2010. [70] News International [71] "Sheridan claims to be 'victim of MI5 plot'". News.scotsman.com. http://news.scotsman.com/ViewArticle.aspx?articleid=2815752. Retrieved 25 April 2010. [72] Sengupta, Kim (17 December 2007). "Tommy Sheridan charged with perjury". The Independent (London). http://news.independent.co.uk/uk/crime/article3258014.ece. Retrieved 25 April 2010. [73] Murphy, Paul (2 February 2006). "How Murdoch plans to win friends and influence people – Former Labour spin doctor shows how to gain the ear of policymakers". The Guardian (London). http://www.guardian.co.uk/media/2006/feb/02/broadcasting.bskyb. Retrieved 27 November 2008. [74] Grice, Andrew (24 October 2008). "Cameron, Murdoch and a Greek island freebie". The Independent (London). http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/cameron-murdoch-and-a-greek-island-freebie-971470.html. Retrieved 25 October 2008. [75] Matthew Freud [76] Lord Mandelson Oleg Deripaska [77] [78] Ben Silverman [79] NBC Universal [80] Hencke, David (25 October 2008). "Tories try to play down Aegean dinner". The Guardian (London). http://www.guardian.co.uk/politics/2008/oct/25/david-cameron-rupert-murdoch-meeting. Retrieved 25 October 2008. [81] Kevin Rudd [82] "When Rudd met Murdoch subject menu was secret". The Sydney Morning Herald. 22 April 2007. http://www.smh.com.au/news/national/when-rudd-met-murdoch-subject-menu-was-secret/2007/04/21/1176697161133.html. Retrieved 26 October 2008. [83] OzCar affair [84] Australian [85] Daily Telegraph [86] Courier-Mail [87] Adelaide Advertiser [88] "Comment: Rudd and the Murdoch Press". The Monthly: pp.8–11. September 2009. http://www.themonthly.com.au/nation-reviewed-mungo-maccallum-comment-rudd-and-murdoch-press-1945. Retrieved 26 October 2009. [89] 7 November 2009 12:00AM (7 November 2009). "Rudd too sensitive for own good: Murdoch". The Australian. http://www.theaustralian.com.au/rudd-too-sensitive-for-own-good-murdoch/story-e6frg8zx-1225795200045. Retrieved 25 April 2010. [90] "Murdoch criticises Rudd | Finance". BigPond News. 7 November 2009. http://bigpondnews.com/articles/Finance/2009/11/07/Murdoch_criticises_Rudd_391387.html. Retrieved 25 April 2010. [91] Stephen Harper [92] Roger Ailes [93] Canadian Press [94] Fox News North [95]Michael Wolff [96] Vanity Fair [97] Waldorf-Astoria Hotel [98] Tuesdays with Rupert Vanity Fair October 2008
برچسب‌ها: رابرت مرداک چگونه سلطان رسانه ای غرب شد, عکس
[ سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:38 ] [ مجيد پناهی (غريب) ] 

مقالات ویژه نامه
 
 

تأملی در مدیریت فرهنگیواژه «احسان» از ریشه «حُسن» به معنای زیبایی و نیکی می‌باشد که در قرآن در سه معنا به کار رفته است: ‌1ـ تفضّل و نیکی به دیگران، 2ـ انجام و سر و سامان دادن به امور ،...

 
 

آثار نیکوکاری در قرآن کریم از جمله مفاهیم ارزشمندی که در آموزه های دینی به خصوص قرآن کریم، مورد عنایت و توجه قرارگرفته و به آن سفارش شده، احسان و نیکوکاری است. احسان و نیکوکاری کارکردهای زیادی....

 
 

انفاق در سیره حضرت زهرا یکی از معارف حیات بخش قرآن، مسئله انفاق است که از یک سو راهکاری برای برطرف کردن فاصله طبقاتی و از بین بردن فقر از جامعه می باشد و از سوی دیگر دستورالعملی ...

 
 

عدالت و احسان در سیره امام علی (علیه السلام) در میان همه مذاهب الهی و انسان های با انصاف جهان، فضیلت و ارزشی بالاتر از عدالت و احسان نیست; اسلام که دین انسان سازی و جامعه سازی و تکامل است; این، دو خصلت را پس از توحید و اساس...

 
 

آثار احسان به دیگراندر مقاله حاضر نویسنده با تشریح مفهوم احسان به ذکر مصادیقی از احسان خداوند به بندگان پرداخته است. وی همچنین از بزرگترین مصادیق احسان به دیگران یعنی احسان به پدر و مادر سخن گفته ...

 
 

بهترین عملاحسان و انفاق صفاتی فراگیر هستند که فقط در بذل اموال خلاصه نمی‌شوند بلکه شامل گذشتن از تمام مواهب و نعمت‌های مادی و معنوی است. قرآن به انسان‌ها می‌آموزد که از تمام ...

 
 

احسان و امداد به دیگرانبحث ما بحث احسان، امدادرسانی، کمک به هم‌نوع، خدمت رسانی است که همه‌ی مردم مسئول هستند، هم نهادهای دولتی. وزارت کشور و شهرداری، آتش‌نشانی، بهداشت و درمان...

 
 

سیمای مِهر؛ مفهوم شناسی و مصایق احسان در قرآن (1) احسان یکی از آموزه های وحیانی و از مفاهیم بنیادین و پردامنه قرآن است. اغلب تعاریف احسان در منابع تفسیری به سبب گستردگی مصادیق و مؤلفه های معنایی و نیز خلط میان معانی مختلف آن..

 
 

احسان؛ منبع مسئولیتیکی از قواعد اثرگذار در مباحث فقهی وحقوقی قاعدهٔ احسان است. از این قاعده می‌توان در دوحوزه بحث کرد. اولین حوزه‌، بررسی تأثیر قاعدهٔ احسان، در مورد سقوط ضمان یا به بیان دیگر تأثیر قاعده...

 
 

احسان، زیر بنای عدالتآنچه در پی می‌آید، یکی از جلسات هفتگی اخلاق حضرت آیت الله مهدوی کنی است. موضوع این بحث در باب احسان و عدالت است. ایشان ضمن طرح بحثهایی در باب فطرت...

 
 

سبقت در کار خیر در مقاله حاضر نویسنده دو واژه مورد اهتمام قرآن یعنی «سرعت» و «سبقت» در کار خیر را مورد بررسی قرار داده و دیدگاه وحی درخصوص فضیلت عجله کردن...

 
 

نقش احسان در حیات فردی و اجتماعیآنچه در پی می‌آید، یکی از جلسات هفتگی اخلاق حضرت آیت الله مهدوی کنی است. موضوع این بحث در باب احسان و عدالت است. ایشان ضمن طرح بحثهایی در باب فطرت...

 
 

احسان به دیگرانماه اسفند در آستانه‌ی عید نوروز یک خانه‌تکانی می‌شود و ما هم باید یک خانه‌تکانی بکنیم. یعنی ببینیم اگر غبار غم بر چهره نشسته آن غبار را برطرف کنیم. برطرف کردن غبار غم مهم‌تر...

 
 

شکرانه نعمت‏ها (1)این روزها، چه اشک‏هایى که از سر ندارى و رنج، بر زمین آرزو ریخته مى‏شود و چه دل‏هاى نازکى که از سر اضطرار و ناراحتى شکسته مى‏گردد! دست‏هاى بى‏نیرو،...

[ سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 0:30 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]

مهندس محمدعلي طيبي

مهندس محمدعلي طيبي

زنجان
زنجان مهندسي عمران
وب سایت
ابوالفضل شاهمرادی

ابوالفضل شاهمرادی

زنجان
زنجان لیسانس مدیریت و برنامه ریزی
وب سایت
علیرضا بهرامخانی

علیرضا بهرامخانی

زنجان
زنجان لیسانس مدیریت دولتی
مقصوداوصالی مهرآبادی

مقصوداوصالی مهرآبادی

زنجان
زنجان فوق لیسانس مدیریت
وب سایت
سید دانیال حسینی

سید دانیال حسینی

زنجان
زنجان
سمیه ثابت قدم

سمیه ثابت قدم

زنجان
زنجان لیسانس روانشناسی بالینی
فاطمه حیدری

فاطمه حیدری

زنجان
زنجان لیسانس علوم سیاسی
سید مجتبی موسوی

سید مجتبی موسوی

زنجان
زنجان
محمد عینی فرد

محمد عینی فرد

زنجان
زنجان
مسعود رضا خوشنام

مسعود رضا خوشنام

زنجان
زنجان لیسانس حقوق قضایی
فریدون اصفهانیان

فریدون اصفهانیان

زنجان
زنجان لیسانس آموزش ابتدایی
وب سایت
صادق کریمی

صادق کریمی

زنجان
زنجان لیسانس مدیریت

صمد هاشملو

زنجان
زنجان فوق لیسانس شهرسازی
کاظم افشارچی

کاظم افشارچی

زنجان
زنجان
امامعلی دادخواه

امامعلی دادخواه

زنجان
زنجان
 
[ پنجشنبه دهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 21:30 ] [ مجيد پناهی (غريب) ]


شعر رهبر انقلاب در مورد شلمچه
ز آه سینه سوزان ترانه می سازم
چو نی ز مایه جان این فسانه می سازم
به غمگساری یاران چو شمع می سوزم
برای اشک دمادم بهانه می سازم
پر نسیم به خوناب اشک می شویم
پیامی از دل خونین روانه می سازم
نمی کنم دل از این عرصه شقایق فام
کنار لاله رخان آشیانه می سازم
در آستان به خون خفتگان وادی عشق
برون ز عالم اسباب ، خانه می سازم
چو شمع بر سر هر کشته می گذارم جان
ز یک شراره هزاران زبانه می سازم
ز پاره های دل من شلمچه رنگین است
سخن چو بلبل از آن عاشقانه می سازم
سر و تن و دل و جان را به خاک می فکنم
برای قبر تو چندین نشانه می سازم
كشم به لجه شوریدگی بساط «امین»
كنون كه رخت سفر چون كرانه می سازم

**

آهای مردم کجایید بیاید حسینم اومده!

تن پاره " قامت به خون تپیده

 

پیرهنی که کفنت شد " چشمی که خدارو دیده

 

!آهای مردم کجایید بیاید حسینم اومده

 

من با تابوت توو تن توو این چشمای تار چه کنم؟

 

با سیاهی یه پارچه روی دیوار چه کنم؟

 

با لباست با پلاکت با تموم خاطراتت

 

با یه سربند که جا موند رو سیم خاردار چه کنم؟

 

سری که سر شده تو همه سرا

 

بی سر اومده بگید با تن سردار چه کنم؟

 

مرد مردای نبرد جبهه ها

 

مرد چاردیواری خونه ی من

 

خدا چشمات و با قابش بردو

 

عکس چشمات شده ارثیه ی من

 

منه تنها " بچه های قدو نیم قد

 

تلخی حرف و حدیثا " طعنه های مردم بد

 

با سکوت ممتد تو چه کنم؟

 

من با سنگ لحد تو چه کنم؟

 

بچه ها تورو فقط از توی عکسا می شناسن

 

تازه بابا گفتن و بلد شدن

 

حالا تو بگو با عکس توی قاب و

 

با یه اسم تو برگه ترحیم

 

با لباس مشکی مادرو یه پرچم سه رنگ

 

روی مزارت چه کنن؟

***


بابای مفقودالاثردوباره اسپندو گلاب

 

دوباره خیل شهدا

 

میون باغ گل ، مامان

 

می گرده دنبال بابا

 

می چرخه دور شهدا

 

مادر با قاب عکس تو

 

اما تو پیدا نمیشی!

 

برا هزارمین دفعه

 

طواف می کنه تورو

 

اما تو پیدا نمیشی!

 

دوباره گریه و دعا

 

مادر نمی خوابه شبا

 

دوباره انتظار ما

 

بابا کجایی؟!

 

نه خبری ، نه اثری

 

نه نامه ی مختصری

 

می میرم از بی خبری

 

بابا کجایی؟!

 

مادر به یاد تو برام

 

لالائیا خوند وقت خواب

 

می گفت که آرزوت بوده

 

شهید بشی کنار آب

 

می گفت که وقت رفتنت

 

گفتی اگه نیومدم

 

بگو به دختر گلم

 

ببخشه  پیشش نبودم

 

دوباره گریه و دعا

 

...بابا کجایی؟!

 

23ساله قاب تو

 

پدری می کنه برام

 

چرا فقط باید ازت

 

یه سربندو پلاک بخوام؟!

 

اینجا خرابه ی منه

 

وقتی بابا نباشه

 

23ساله چشمام

 

دنبال دست و پاشه